Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

Έτσι όπως και με το Γιαννοπουλο παραμονή της Μ.Εβδομάδας διάλεξαν για να μας .....

Πήρα πτυχίο το 2003. Πως είναι δυνατόν αφού έχω χαραμίσει 8 χρόνια από τη ζωή μου να μου λένε ξαφνικά ότι πρέπει να διαβάσω και πάλι με αμφίβολα αποτελέσματα. Εξετάσεις, μάλιστα, αλλά μόλις έχεις πάρει πτυχίο και δεν έχεις χαραμίσει τα νιάτα σου να περιμένεις και δεν έχεις ξεχάσει τα μισά πράγματα από όσα ήξερες.

Και μια άσχετη ερώτηση: όσοι έχουν κάνει κομμάτι από την τελική ειδικότητα σε νοσοκομείο που δίνει μερικό τμήμα της και περιμένουν να ανοίξει η θέση τους για την πλήρη ξαφνικά θα πρέπει να αποδείξουν ότι δικαιούνται να κάνουν την ειδικότητα που έχουν ήδη ξεκίνησει?

Δεν ξέρω τι να πω..

Άμα δεν είχα παιδί θα τα μάζευα και θα φευγα ή θα πηδούσα από κανα μπαλκόνι..

anyway περαστικά σε όλους μας...

Μόνο όσοι είναι σ'αυτή τη θέση μπορούν να καταλάβουν για τί αδικία μιλάμε! Όλοι έχουν δίκιο από την πλευρά τους, είναι όμως άλλο πράγμα να αποφασίζεις βάση των σημερινών δεδομένων για την πορεία σου και άλλο να έχεις μπει σε μία αναμονή 6-7 χρόνων και να ανακαλύπτεις τώρα ότι απλώς θα είσαι η παράπλευρη απώλεια. Δεν πρόκειται να περάσει έτσι, αρκετά ανεχθήκαμε τόσα χρόνια, δεν είμαστε αναλώσιμοι.

ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΠΑΛΙΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ.ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ 4-5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΥΥΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΧΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ!ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΑΘΗΝΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗΣ,ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΤΛ ΚΤΛ,ΕΝΩ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΚΡΗΤΗ,ΛΑΡΙΣΑ Η' ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΑΓΓΟΥΡΑΚΙ! emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Θα ήθελα να σου απαντήσω για την Κωλοπετινίτσα που είμαι εδω στην Αγγλία και το επίπεδο της εκπαίδευσης που έχω λάβει μέσα σε ένα χρόνο.

Αλλά δε θα το κάνω, μας λέτε και ψώνια απο πάνω.

Επίσης για το πόσο ανταγωνιστικό είναι για να μπεις στην ειδικότητα θα σε παραπέμψω στα στατιστικά του mmc.nhs.uk.

ΚΑι για το πόσων ειδών εξετάσεις και διαδικασίες επιλογής έχείς να περάσεις μέχρι να τελειώσεις απλά δε μπορείς να το φανταστείς, γιατί άμα το έκανες δε πετούσες ανοησίες.

Κάποιος που ΔΕΝ κάνει ειδικότητα αλλά δουλεύει ως junior και ευελπιστεί, ακόμα και στην Κωλοπετινίτσα της Αγγλίας παρά στο Πανεπιστημιακό της χρεοκοπημένης Ελλάδας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

AΡΘΡΟ 5

Έναρξη εκπαίδευσης για τη λήψη ειδικότητας

Θα μπορουσε κάποιος να μας εξηγησει τα bold παρακαλώ;

4. Σε κάθε Ε.Κ το σύστημα της λίστας παύει με την πρώτη συμπλήρωση όλων των θέσεών του.

5. Οι υποψήφιοι μετά την πρώτη κατάρτιση των πινάκων προτεραιότητας όλων των ΕΚ ή μετά συμπλήρωση των θέσεων ενός Ε.Κ μπορούν να ζητήσουν τη διαγραφή τους και να εγγραφούν σε άλλη λίστα ενός Ε.Κ της ίδιας ή άλλης ειδικότητας.

8. Ειδικά για τους ειδικευόμενους που έχουν ολοκληρώσει ή εκπαιδεύονται κατά τη δημοσίευση του παρόντος στη πρώτη φάση της ειδικότητάς τους σε Ε.Μ που δεν παρέχει πλήρη ειδικότητα ή σε προκαταρκτική εκπαίδευση σε άλλη ειδικότητα και ο διορισμός τους δεν ήταν ενιαίος, παρέχονται οι εξής δυνατότητες για το υπόλοιπο της εκπαίδευσής τους.

8.2 Της εγγραφής τους σε όσες λίστες αναμονής Ε.Κ επιθυμούν της ειδικότητας που αρχικά επέλεξαν με χρονική προτεραιότητα την αναμονή στη δεύτερη φάση ειδίκευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τις λίστες αναμονής μπορούμε να μιλήσουμε όσοι τις φάγαμε στην μούρη για 6-7 χρόνια.

Φυσικά και θα προτιμούσα τις εξετάσεις αντί για την κόλαση που περάσαμε αυτά τα χρόνια. Τώρα που φτάσαμε ένα βήμα πριν τον διορισμό θυμήθηκαν όλοι την αξιοκρατία και τον evidence based ειδικευόμενο που θα κάνει grand rounds στην κλινική του καθηγητάρα ο οποίος μοιράζει διατριβές στα τσουτσέκια του.

Άλλοι στραβώνουν με τις γυναίκες που τολμούν να κάνουν παιδί εν αναμονή ειδικότητας, μια και ο άντρας γιατρός μπορεί να γκομενιάζει με νοσηλεύτριες, φαρμακούδες, κτλ παραμένοντας ικανότατος στο κλινικό του έργο.

Δεν τρώγαμε τα νύχια μας όσοι είμασταν σε αναμονή, κάναμε αγροτικά, όπου καλύπταμε τις μ@λ@κίες των επιμελητών στα κέντρα υγείας, όσο αυτοί κοιμόταν στα σπίτια τους και εφημερεύαμε σε παθολογικές κλινικές χωρίς να έχουμε κάνει ειδικότητα, κάναμε μεταπτυχιακά στα οποία μπήκαμε με εξετάσεις όταν άλλοι κάνανε διατριβές λόγω συγγένειας ή γλυψίματος.

Να ξαναδώσω εξετάσεις μια και είμαι σε φόρμα όλα αυτά τα χρόνια, από πανελλήνιες, εξεταστικές, μεταπτυχιακό.

Όσοι νομίζουν ότι οι εξετάσεις θα είναι η πανάκεια, δεν θ'αργήσουν να απογοητευτούν. Σε λίγο καιρό όσοι πανηγυρίζουν σήμερα θα γράφουν για την αδικία στα θέματα, θα αμφισβητούν το αδιάβλητο κοκ γιατί δεν χωράνε 10 γιατροί σε μία θέση, και όσοι είναι τόσο σίγουροι για τον εαυτό τους ας κρατάνε και μικρό καλάθι...

Καλός γιατρός είναι ο διαβασμένος και ενημερωμένος αλλά και αυτός που γνωρίζει τις δυνατότητες και τις αδυναμίες του, όποιος θεωρεί ότι θα ξαναπαπαγαλίσει την ανατομία και θα αριστεύσει δεν πρόκειται να πάει πολύ μακριά. Η παρατηρητικότητα, η ψυχραιμία και η λήψη απόφασης δεν διδάσκονται από τα βιβλία.

Ας μην ξεχνάμε ότι η ολοκλήρωση της ειδικότητας δεν είναι ο μόνος σκόπελος στο ελληνικό σύστημα υγείας!

Κουράγιο παιδιά και ανοιχτά μυαλά, όσο αναλωνόμαστε στους καυγάδες μεταξύ μας άλλοι ξεπουλάνε δικαιώματα και αγώνες δεκαετιών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μην ψαρώνετε με την αξιοκρατία των εξετάσεων για την ειδικότητα.

όποιος πιστέυει ότι τώρα θα μπεί τάξη είναι ηλ****ς!!!

τα αστροπελέκια των καθηγητών θα βρούν πάντα τρόπο να μπούνε μπροστα!!!!

ας κοιτάξει κάποιος τα προηγούμενα νομοσ/δια και θα καταλάβει. φαντάζομαι ότι θα βάλουνε την προσωπική συνέντευξη με συμμετοχή στην τελική βαθμολογία κάτα 30%-40%και όσο και αν διαβάσεις ποτέ δεν θα ξεπεράσεις το λαμόγιο!!!

στην Ελλάδα ζούμε ξυπνήστε!!!

εγώ προσωπικά είμαι υπέρ των εξετάσεων μόνον στην περίπτωση που θα γίνουν όπως οι πανελλήνιες!

σε αυτή την περίπτωση αντίπαλος θα είναι μόνον ο εαυτός μας και κανένας άλλος.

αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει.

τα ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΑΛΑΖΟΑΙΜΑΤΟΙ (συνδ/στές, παιδιά καθηγητών κ.λ.π.)βολέυονται και θα συνεχίσουν να το κάνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λίγα λόγια εν συντομία....

1. Το προσχέδιο νόμου όπως το ονομάζει λανθασμένα ο συντάκτης του κειμένου διέρρευσε εδώ και μία εβδομάδα από μέλη της επιτροπής ή....και συμβούλους του υπουργού για να δούνε τις αντιδράσεις. Κάποιος έκανε το επόμενο βήμα και το έδωσε και στην Έλενα Φυντανίδου για να διακοσμήσει την κυριακάτικη έκδοση του Βήματος.

2. Δεν είναι προσχέδιο νόμου αλλά η εισήγηση της επιτροπής προς το υπουργείο. Κι επειδή ο Loverdos φοβότανε ότι μπορεί να διαρρεύσει το τελευταίο διάστημα συνεχώς όπου σταθεί και όπου βρεθεί έβλεπε υπονομευτές του έργου του.

3. Οποιοδήποτε νέο μέτρο πάρθηκε που δυσαρέστησε τους ιατρούς (εκτός πανεπιστημιακούς και διευθυντές ΕΣΥ) πέρασε αναίμακτα και γρήγορα. Οποιοδήποτε μέτρο αφορούσε φοιτητές.....πέρασε μόνο ως ιδέα και παρέμεινε εκεί, μην ξεχνάμε την πρόταση για εξετάσεις του τότε υπουργού υγείας κ.Παπαδόπουλου το 2000 και τη τρίμηνη κατάληψη της ιατρικής σχολής στην Αθήνα (πέρασαν και αρκετά χρόνια μπορεί να κάνω και κάποιο λάθος στα γεγονότα να με συγχωρέσετε).

4. Αντί να βγαίνει και να οδύρεται ο Loveρδος θα μπορούσε να κάνει ΕΔΕ στο υπουργείο του ώστε να μάθει πως διέρρευσε το κείμενο αυτό.

5. Οι υπάλληλοι του αρμόδιου γραφείου ειδικοτήτων του υπουργείου υγείας καθώς και οι υπεύθυνοι για τις ειδικότητες σε νομαρχία Αθηνών και Θεσσαλονίκης δε γνώριζαν για το "προσχέδιο"......κάτι πολύ λογικό οπότε τζάμπα τους ενοχλείτε με τηλέφωνα ώστε να ενημερωθείτε.

6. Η αύξηση χρόνου ειδίκευσης σε μερικές ειδικότητες είναι παλιές προτάσεις που έγιναν στο παρελθόν στο ΚΕΣΥ, δεν είναι κάτι νέο.

7. Θα έγραφα κι άλλα επί των προτάσεων αλλά δεν έχει νόημα αφού όπως λέει και ο Loveρδος δεν έχει αποφασιστεί ακόμα τίποτα, οπότε περιμένουμε την επίσημη ενημέρωση του ίδιου ώστε να προβούμε σε περαιτέρω σχόλια.

8. Χωρίς καμία παρεξήγηση θα ήθελα από τους φίλους που επικοινώνησαν μαζί μου και ίσως το κάνουν τις επόμενες ημέρες να μην ρωτάνε τίποτα επί του θέματος, είμαι σε άδεια και δε σκοπεύω να χαραμίσω ούτε λεπτό παραπάνω για τα "βεγγαλικά" που πετάνε στην Αριστοτέλους μία εβδομάδα πριν την Ανάσταση.

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση.

υ.γ. Πάντως το έθιμο στην Αριστοτέλους το κρατούν όσοι υπουργοί και να περάσουν από εκεί μέσα.....εκτόξευση βεγγαλικών (νομοσχέδια-προσχέδια-φεκ) εντός της Μεγάλης Εβδομάδας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως διαβάζοντας τις διάφορες αναρτήσεις στο forum διαπιστώνω το κλασσικό και διαχρονικό και απόλυτα επιτυχημένο: διαίρει και βασίλευε.

Πέρα από τις ακαδημαϊκές απόψεις για το τι είναι σωστό δίκαιο το καλό του ασθενούς κλπ κλπ εδώ μιλάμε για ζωές ανθρώπων που ξαφνικά μετά από 6-7 χρόνια τους γ@μ@ν τη ζωή. Δεν πειράζει όμως η πρώτη φορά είναι που θα χαντακωθούν άνθρωποι, αρκεί να τη βολέψουν κάποιοι άλλοι. Προφανώς όλοι κοιτούν τον κώλο τους. Αυτός που περίμενε ένα χρόνο λέει "τι καλά μπορεί να μην περιμένω καθόλου" και αυτός που περίμενε 8 χρόνια λέει "πόσο μ@λ@κ@ς είμαι". Τι είναι σωστό και τι άδικο δεν είναι κανείς εδώ αρμόδιος να το κρίνει και εκ τους ασφαλούς πολλοί λένε μεγάλα λόγια..

Δεν πειράζει ας συνεχίσουμε ο καθένας να προασπίζεται τα μικρά του συμφέροντα, έτσι πάντα θα είμαστε μια χειραγωγίσιμη μάζα..

Δε θυμάμαι ποιος το είπε εδω μέσα αλλά θα συμφωνήσω μαζί του: εξετάσεις μόνο για αυτούς που τελειώσαν έξω αλλά και όλα τα τέκνα καθηγητ΄λων και λοιπών ιατρών που πήγαν έξω αλλά μετά τελειώσαν ωραιότατα το ίδιο πανεπιστήμειο με μας..

Καλή Ανάσταση σε όλους μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λίγα λόγια εν συντομία....

1. Το προσχέδιο νόμου όπως το ονομάζει λανθασμένα ο συντάκτης του κειμένου διέρρευσε εδώ και μία εβδομάδα από μέλη της επιτροπής ή....και συμβούλους του υπουργού για να δούνε τις αντιδράσεις. Κάποιος έκανε το επόμενο βήμα και το έδωσε και στην Έλενα Φυντανίδου για να διακοσμήσει την κυριακάτικη έκδοση του Βήματος.

2. Δεν είναι προσχέδιο νόμου αλλά η εισήγηση της επιτροπής προς το υπουργείο. Κι επειδή ο Loverdos φοβότανε ότι μπορεί να διαρρεύσει το τελευταίο διάστημα συνεχώς όπου σταθεί και όπου βρεθεί έβλεπε υπονομευτές του έργου του.

3. Οποιοδήποτε νέο μέτρο πάρθηκε που δυσαρέστησε τους ιατρούς (εκτός πανεπιστημιακούς και διευθυντές ΕΣΥ) πέρασε αναίμακτα και γρήγορα. Οποιοδήποτε μέτρο αφορούσε φοιτητές.....πέρασε μόνο ως ιδέα και παρέμεινε εκεί, μην ξεχνάμε την πρόταση για εξετάσεις του τότε υπουργού υγείας κ.Παπαδόπουλου το 2000 και τη τρίμηνη κατάληψη της ιατρικής σχολής στην Αθήνα (πέρασαν και αρκετά χρόνια μπορεί να κάνω και κάποιο λάθος στα γεγονότα να με συγχωρέσετε).

4. Αντί να βγαίνει και να οδύρεται ο Loveρδος θα μπορούσε να κάνει ΕΔΕ στο υπουργείο του ώστε να μάθει πως διέρρευσε το κείμενο αυτό.

5. Οι υπάλληλοι του αρμόδιου γραφείου ειδικοτήτων του υπουργείου υγείας καθώς και οι υπεύθυνοι για τις ειδικότητες σε νομαρχία Αθηνών και Θεσσαλονίκης δε γνώριζαν για το "προσχέδιο"......κάτι πολύ λογικό οπότε τζάμπα τους ενοχλείτε με τηλέφωνα ώστε να ενημερωθείτε.

6. Η αύξηση χρόνου ειδίκευσης σε μερικές ειδικότητες είναι παλιές προτάσεις που έγιναν στο παρελθόν στο ΚΕΣΥ, δεν είναι κάτι νέο.

7. Θα έγραφα κι άλλα επί των προτάσεων αλλά δεν έχει νόημα αφού όπως λέει και ο Loveρδος δεν έχει αποφασιστεί ακόμα τίποτα, οπότε περιμένουμε την επίσημη ενημέρωση του ίδιου ώστε να προβούμε σε περαιτέρω σχόλια.

8. Χωρίς καμία παρεξήγηση θα ήθελα από τους φίλους που επικοινώνησαν μαζί μου και ίσως το κάνουν τις επόμενες ημέρες να μην ρωτάνε τίποτα επί του θέματος, είμαι σε άδεια και δε σκοπεύω να χαραμίσω ούτε λεπτό παραπάνω για τα "βεγγαλικά" που πετάνε στην Αριστοτέλους μία εβδομάδα πριν την Ανάσταση.

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση.

υ.γ. Πάντως το έθιμο στην Αριστοτέλους το κρατούν όσοι υπουργοί και να περάσουν από εκεί μέσα.....εκτόξευση βεγγαλικών (νομοσχέδια-προσχέδια-φεκ) εντός της Μεγάλης Εβδομάδας.

Καλά τα λες Αναστάσιε αλλά ειδικά ο Λοβέρδος δεν μου φαίνεται άτομο εμπιστοσύνης και άξιο να κάνει κάτι δίκαιο...

Και μια άσχετη ερώτηση: πότε πετάνε βεγγαλικά στην Αριστοτέλους? στα 30κάτι χρόνια που ζω εδώ πως δεν τα πήρα πρέφα??? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο ή όποιος άλλο μπορεί ας μου εξηγήσει τι θα πει το παρακάτω:

5. Οι υποψήφιοι μετά την πρώτη κατάρτιση των πινάκων προτεραιότητας όλων των ΕΚ ή μετά συμπλήρωση των θέσεων ενός Ε.Κ μπορούν να ζητήσουν τη διαγραφή τους και να εγγραφούν σε άλλη λίστα ενός Ε.Κ της ίδιας ή άλλης ειδικότητας.

8. Ειδικά για τους ειδικευόμενους που έχουν ολοκληρώσει ή εκπαιδεύονται κατά τη δημοσίευση του παρόντος στη πρώτη φάση της ειδικότητάς τους σε Ε.Μ που δεν παρέχει πλήρη ειδικότητα ή σε προκαταρκτική εκπαίδευση σε άλλη ειδικότητα και ο διορισμός τους δεν ήταν ενιαίος, παρέχονται οι εξής δυνατότητες για το υπόλοιπο της εκπαίδευσής τους.

8.2 Της εγγραφής τους σε όσες λίστες αναμονής Ε.Κ επιθυμούν της ειδικότητας που αρχικά επέλεξαν με χρονική προτεραιότητα την αναμονή στη δεύτερη φάση ειδίκευσης.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο ή όποιος άλλο μπορεί ας μου εξηγήσει τι θα πει το παρακάτω:

5. Οι υποψήφιοι μετά την πρώτη κατάρτιση των πινάκων προτεραιότητας όλων των ΕΚ ή μετά συμπλήρωση των θέσεων ενός Ε.Κ μπορούν να ζητήσουν τη διαγραφή τους και να εγγραφούν σε άλλη λίστα ενός Ε.Κ της ίδιας ή άλλης ειδικότητας.

8. Ειδικά για τους ειδικευόμενους που έχουν ολοκληρώσει ή εκπαιδεύονται κατά τη δημοσίευση του παρόντος στη πρώτη φάση της ειδικότητάς τους σε Ε.Μ που δεν παρέχει πλήρη ειδικότητα ή σε προκαταρκτική εκπαίδευση σε άλλη ειδικότητα και ο διορισμός τους δεν ήταν ενιαίος, παρέχονται οι εξής δυνατότητες για το υπόλοιπο της εκπαίδευσής τους.

8.2 Της εγγραφής τους σε όσες λίστες αναμονής Ε.Κ επιθυμούν της ειδικότητας που αρχικά επέλεξαν με χρονική προτεραιότητα την αναμονή στη δεύτερη φάση ειδίκευσης.

Ευχαριστώ

ΈΛα μου ντε? Τι σημαίνει αυτό? Άμα βλέπει ότι στο νοσοκομείο που είναι δεν θα προλάβει να μπει με λίστα (πχ με 5-6 θέσεις) και μετά θα πάει κάπου αλλού (με 20-25 θέσεις) πηδώντας τους ήδη υπάρχοντες? Και αυτή η ρημάδα η αρχαιότητα θα καθοριστεί πάλι όπως βολεύει κάποιους όπως έγινε με τη νευρολογία την ψυχιατρική, ΦΙΑΠ και παιδοψ τώρα? Και αυτοί με 3 ή 4 στάδια ειδίκευσης -νευρολογία, ψυχιατρική, ΦΙΑΠ και παιδοψ- ποιο κριτήριο θα μετράει αν πάει κάποιος να τους περάσει που έχει κάνει μόνο ένα κομμάτι των εν λόγω ειδικοτήτων? θα γίνουν πάλι γκρουπ ετοιμότητας και παλιαότητας? χαος..

Αν κάποιος ξέρει κάτι η μπορεί να πει κάτι πιο βάσιμα ας μας διαφωτίσει και μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είστε ΜΑΖΟΧΕΣ όσοι θέλετε να μπούνε εξετάσεις. Έχετε ένα σύστημα που σας εξασφαλίζει μια θέση, έστω σε 3-4 χρόνια, τα όποία άνετα γεμίζετε με στρατο-αγροτικό.

Νομίζετε πως σε άλλες χώρες δεν κλαίνε με τις εξετάσεις? ΗΠΑ-Γαλλίες-Ισπανίες-Καναδά, δεν κλαίνε που δεν περνάνε σε ειδικότητα που θέλουνε ή στο μέρος που θέλουνε επειδή όσο και να προσπαθούν υπάρχει κάποιος καλύτερος?

Θα έκαναν ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ σας πληροφορώ οι συνάδελφοι σε αυτές τις χώρες αν τους έλεγαν τέλος οι εξετάσεις, καιρός για λιστα. Και εσείς που έχετε το προνόμιο αυτό θέλετε να το καταργήσετε? Μην ακούτε όσους είναι έξω.

Ποιος σας λέει πως θα περάσετε με την πρώτη? Όλοι φωστήρες είστε έτσι? Κι αν περάσετε με την 7η? με την 8η? Μετά από 15 χρόνια, χωρίς να έχετε εξασφαλισμένη θέση.

ΜΑΖΟΧΕΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, όλα αυτά είναι μια πρόταση που "διέρευσε", ούτε καν προσχέδιο νόμου, τέλος.

Πάντως δεν μπορείς να πας να φτιάξεις τον 5ο όροφο του κτιρίου όταν οι βάσεις είναι σαθρές.

Για τη λίστα αναμονής (που όλοι συμφωνούμε οτι είναι απαράδεκτη) δε φταίει το οτι δεν υπάρχουν εξετάσεις, αλλά οτι υπάρχουν περισσότεροι απόφοιτοι+εισερχόμενοι από τις διαθέσιμες θέσεις.

Οι εξετάσεις χρειάζονται, και η συνεχής εκπαίδευση και αξιολόγηση χρειάζεται στην Ιατρική, αλλά για άλλους λόγους, και σε διαφορετικό επίπεδο, και αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα.

Αν θέλεις να διορθώσεις το σύστημα

ΠΡΩΤΑ, θα καθορίσεις τις ανάγκες σου ως σύστημα υγείας, θα ορίσεις τις αντίστοιχες θέσεις και θα πεις, θέλω 1000 νέους γιατρούς το χρόνο.

ΜΕΤΑ, θα φροντίσεις να σου βγαίνουν 800-900 απόφοιτοι ιατρικής, και θα δέχεσαι και 100-200 γιατρούς από το εξωτερικό.

Και μετά θα βάλεις και τις εξετάσεις σου, με μια βάση πες 60-70%, ωστε 1. να τους κατανείμεις 2. όσοι είναι όντως άσχετοι να διαβάσουν καλύτερα. Και να συνδέσεις τις εξετάσεις με τη γνώση, και με την ιδιότητα της θέσης, αλλά όχι με την ΥΠΑΡΞΗ θέσης.

Όλο αυτό θέλει μια δεκαετία υπομονή. Να πεις οτι θα ισχύσει για τα 18χρονα που τώρα θα μπουν Ιατρική.

Δε μπορείς να έρθεις τώρα και να πεις βάζω εξετάσεις σε ένα χρόνο για να αποσυμφορηθεί η λίστα.

Τι στο διάλο θα κάνουν αυτή τη στιγμή αν περάσουν 1000, οι υπόλοιποι 9000 ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μην μου πείτε, εγώ θα διαβάσω και θα περάω πρώτος με άριστα γιατί θα γελάσω...θα ανταγωνίζεσαι άλλα 500 άτομα, και στο τέλος από δερματολόγος στην Αθήνα θα καταλήξεις γενικός γιατρός στο Διδυμότειχο...

Η συνεχόμενη ιατρική εκπαίδευση όσο είσαι ειδικευόμενος ειναι πολύ καλό μέτρο...Αλλά οι εξετάσεις δεν λύνουν τίποτα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια χαρά είναι. Σου εξασφαλίζει μια θέση. Το πρόβλημα με τις μεγάλες αναμονές (πλαστική, δέρμα-ενδοκρινο) είναι ότι έχουν συσσωρευτεί δεκάδες γιατροί, τους οποίους δεν χρειάζεται η χώρα. Ας πούνε εμείς για τα επόμενα 10 χρόνια θέλουμε 10πλαστικούς, 30 δρματολογους κτλ. Να κλείσουν οι θέσεις και να μειωθούν οι φοιτητές (εσωτερικού-εξωτερικού).

Η λίστα σου εξασφαλίζει μια θέση, μάλιστα ξέρεις ΠΟΥ και ΠΟΤΕ θα κάνεις ειδικότητα. Τα λοιπά δεν σου εξασφαλίζουν τίποτα, παρά μόνο άγχος.

Συμφωνούμε λοιπόν να μειωθούν πχ οι φοιτητές. Να βγάζεις 500 να βάζεις 500.

Αν όμως είναι με λίστα, όλοι θα θέλουν Αθήνα. Και θα ξαναγίνει το ίδιο πράγμα με μεγάλες αναμονές, άδειες θέσεις στην επαρχεία κλπ κλπ.

Αυτή τη στιγμή πηγαίνουν κάποιοι στην επαρχεία όχι επειδή θα το επέλεγαν, αλλά για να μην περιμένουν πολύ.

Πώς θα το ρυθμίσεις αυτό χωρίς κάποιου είδους εξετάσεις? Στο κάτω κάτω, δεν είναι όλοι το ίδιο ικανοί, κι αυτό είναι μια πικρή αλήθεια. Με το σύστημα σου αυτή τη στιγμή υπάρχουν παιδοχειρουργοί που έχουν τελειώσει στο Κονγκό και που δεν ξέρεις αν όντως είναι ικανοί να χειρουργήσουν το παιδί σου.

Εγώ λέω όλοι να έχουν θέση άμεσα με το που θα τελειώσουν το πτυχίο, και ανάλογα με το πόσο θέλουν να κάνουν τη σούπερ ντούπερ ειδικότητα στο καλύτερο νοσοκομείο της ελλάδας, να παλέψουν γι αυτό. Και στο κάτω κάτω, θα το ξέρουν από τα 18 τους ότι με το που δώσουν τα 60 μαθήματα της σχολής θα έχουν να δώσουν και κάτι ακόμα, να γράψουν ένα 60% και να μπουν σε θέση. Πού είναι το άγχος? Καλύτερα είναι τώρα που δεν ξέρεις που να δουλέψεις όσο περιμένεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άποψή σου. Εμένα οι εξετάσεις δεν μου κάθονται γιατί δεν σε έχουν εξασφαλισμένο. Τώρα έχεις το προνόμιο να μπεις με τίμημα λίγα χρόνια, από το να κόβεσαι επειδή δεν θυμάσαι κάτι στην ανατομία.

Αν ήμουν φοιτητής θα έλεγα τρανταχτό όχι. Αν είναι να μπούνε για τους καινούργιους οι εξετάσεις, όχι για όσους περιμένουν ήδη χρόνια.

Και επαναλαμβάνω. Με τις εξετάσεις δεν θα ξέρεις όχι μόνο το ΠΟΥ αλλά και τι ειδικότητα θα κάνεις. Επίσης, προτιμώ να κάνω ανέμελος το αγροτικό μου , παρά να ξεροσταλιάζω στην βιοχημεία, και στο τέλος να κόβομαι επειδή κάποιος θυμοταν ένα ένζυμο παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολο το νοημα ειναι στις γραμμες που ειπε παραπανω ο συναδελφος ζονρονοσο οτι με το νεο συστημα σε λιγα χρονια θα μαζευτουμε ολοι σε ορισμενα νοσοκομεια οποτε θα ματα-ξανα-φρακαρουμε , ασε που το συστημα απ οτι διαβασα θελει να περναμε ολοι ανα 6μηνα απο το νοσοκομειο που ειναι αναγνωρισμενο να σε διδαξει το συγκεκριμενο τμημα απο την καθε ειδικοτητα , πραγμα το οποιο ειναι αδυνατον να συμβει αν κρινω απο οσα ειδα στην ειδικοτητα μου , εκτος και αν στα νοσοκομεια μας τους βαλουν νεφτι στον πισινο και αρχισουν να τρεχουν με ταχυτητες του φωτως , ετσι ωστε να προλαβουν τις αλλαγες που ερχονται ποτε ελεγε στο βημα το 2012?

α καλα το αλλο με τον τοτο το ξερεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άποψή σου. Εμένα οι εξετάσεις δεν μου κάθονται γιατί δεν σε έχουν εξασφαλισμένο. Τώρα έχεις το προνόμιο να μπεις με τίμημα λίγα χρόνια, από το να κόβεσαι επειδή δεν θυμάσαι κάτι στην ανατομία.

Αν ήμουν φοιτητής θα έλεγα τρανταχτό όχι. Αν είναι να μπούνε για τους καινούργιους οι εξετάσεις, όχι για όσους περιμένουν ήδη χρόνια.

Και επαναλαμβάνω. Με τις εξετάσεις δεν θα ξέρεις όχι μόνο το ΠΟΥ αλλά και τι ειδικότητα θα κάνεις. Επίσης, προτιμώ να κάνω ανέμελος το αγροτικό μου , παρά να ξεροσταλιάζω στην βιοχημεία, και στο τέλος να κόβομαι επειδή κάποιος θυμοταν ένα ένζυμο παραπάνω.

Τραβάς τα επιχειρήματά σου απ'τα μαλλιά. Δεν θα κόβεσαι αν δεν ξέρεις ένα ένζυμο. Αντί να κάνεις ειδικότητα στο Λαικό θα κάνεις στο Σωτηρία. Αλλά θα κόβεσαι αν δεν ξέρεις που είναι η καρδιά επειδή τέλειωσες στη ΧώραΩ, ή επειδή πέρασες όλα τα μαθήματα με σκονάκια και έπινες καφέδες. Λογικό δεν είναι?

Κι όσο για το άλλο, πόσα παιδιά δηλώνουν ειδικότητα με βάση την αναμονή και όχι το τι πραγματικά θέλουν;

ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ. Θα ήταν πολύ άδικο διαφορετικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτη η απάντηση ειναι για τον minlesantiο :

ΜΑΖΟΧΕΣ ειναι αυτοί που ανεχονται κάποιους ανικανους που επειδη μπηκαν

σε μια σχολή θεωρουν αυτονοητο οτι θα γίνουν γιατροί και εχουν ως δεδομένο οτι

θα παρουν ειδικότητα κ οτι τη δικαιούνται....!!!!!!!!!

ΟΧΙ!!!!!! Οι ανίκανοι να μην πάρουν ειδικότητα!!!!!!!!!! Να πάνε στα ΠΡΙΝΟΥ να κάνουν Laser κ

πολύ τους είναι!!!!!!! Και μην ακούω παπα....ες ότι θα σε κρίνει η βιοχημεία που συνολικά όλα τα προκλινικά

μετράνε 25%!!!! Αλλά βέβαια μην δούμε ενα βήμα προόδου στην ελλάδα!!!!!!!!! Αμέσως παραστάσεις διαμαρτυρίας

για να μην ξεβολευτούν οι βολεμένοι και να μη φανούν οι άξιοι μέσα στους σκάρτους...... Αυτό θέλουμε στην

Ελλάδα να μας βλέπουν όλους σαν τα ίδια σκατά!!!!! Υποτίθεται ότι το πρόβλημα είναι ότι ήδη περιμένεις στη σειρα....

τότε γιατί και σαν φοιτητής θα έλεγες οχι??????????? Δεν έχουμε τα κότσια να δείξουμε τί ξέρουμε ή μάλλον είμαστε οι

κλασσικοί ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ που πρέπει τα πάντα να τα έχουμε στα πόδια μας χωρίς κόπο και που προκειμένου να βολευτούν

οι κώλοι μας δεν μας νοιάζει τίποτα????????????

ΕΥΧΟΜΑΙ όλοι όσοι δε θέλουν εξετάσεις, κάποτε που θα χρειαστούν γιατρό να πέσουν σε καποιο ΡΟΥΜΑΝΟΒΟΥΛΓΑΡΟ ή κάποιον ανίδεο

ΕΛΛΗΝΑ που μπήκε όπου γούσταρε με λίστα και δεν ξέρει που παν τα τέσσερα, και ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή ακόυστηκαν διάφορα από τους υπέρμαχους των εξετάσεων να πω κι εγώ τα εξής:

1. Σε όλα τα «σοβαρά» κράτη με στοιχειώδη οργάνωση και λειτουργικό σύστημα υγείας, οι αποφάσεις δε λαμβάνονται κι εφαρμόζονται εν μια νυκτί αλλά μελετημένα και σε βάθος χρόνου αντίστοιχα. Πρώτα γίνεται η κατάρτιση του υγειονομικού χάρτη, βλέπεις τις υπάρχουσες ανάγκες και υπολογίζεις πόσες και ποιες θέσεις ιατρών χρειάζεσαι στο μέλλον. Χρειάζεται χρόνια για να γίνει ομαλή μετάβαση από το ένα σύστημα στο άλλο αν θες να σεβαστείς (που αυτονόητα πρέπει να το κάνεις) τις ζωές όσων έχουν ήδη αποφοιτήσει ή φοιτούν στις ιατρικές σχολές. Με λίγα λόγια, αν είσαι «σοβαρό» κράτος αποφασίζεις ότι η αλλαγή του συστήματος θα ισχύσει πχ από αυτούς που θα εισαχθούν στις ιατρικές σχολές το 2012.

2. Αποδεικνύεις την αξιοπιστία σου και τη σοβαρότητά σου ως θεσμικό όργανο του κράτους καλώντας σε διάλογο τις εμπλεκόμενες πλευρές (ειδικούς, ειδικευόμενους, φοιτητές) κι όχι διαιωνίζοντας αμαρτωλές πρακτικές του παρελθόντος (νόμοι που εμφανίζονται ξαφνικά σε νεκρές περιόδους). Αν δεν το πράξεις, λογικότατα όλοι είναι καχύποπτοι απέναντι στο αδιάβλητο των εξετάσεων. (Αν δεν κάνω λάθος το σύστημα που προτάθηκε μοιάζει αρκετά με αυτό των στρατιωτικών ιατρών που περιλαμβάνει και συνέντευξη. Κι εκεί «αδιάβλητες» είναι)

3. Το να ζητάς από ιατρό στην αναμονή 5,6 ή 7 χρόνια και παραπάνω να ξέρει τον κύκλο του Κrebs είναι τουλάχιστον αστείο ακόμα και με το σκεπτικό ότι αφού τα διδάχθηκε πρέπει να τα ξέρει. Σιγά μην πρέπει να ξέρω και την αρχή της απροσδιοριστίας του Ηeisenberg για να κάνω κολονοσκόπηση ή να βρω τα αντανακλαστικά . Με το ίδια λογική λέω κι εγώ να προσθέσουν στα μαθήματα την έκθεση γιατί έχω δει ιστορικά που δε βγάζεις κανένα απολύτως νόημα. Και καλλιγραφία γιατί χρειάζεται αποκρυπτογράφος για να τα καταλάβει. Και υπολογιστές. Και ολοκληρώματα. Και αρχαία.

4. Εκείνο πραγματικά που δεν καταλαβαίνω είναι τα post πολλών από το εξωτερικό του στυλ «εξετάσεις τώρα» και «μπράβο» και «φάτε τα» και και και…. Βγήκατε εξωτερικό, δουλέψατε, κουραστήκατε. Μπράβο σας. Είστε μάγκες (δεν το λέω ειρωνικά). Η χαιρεκακία που κολλάει; Αφού είσαι έξω κι εκεί το σύστημα υγείας λειτουργεί τέλεια άσε εμάς που διαλέξαμε να μείνουμε στην ησυχία μας. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Άλλος βγαίνει στο εξωτερικό, άλλος πηγαίνει στα λαγκάδια να κάνει πιο νωρίς ειδικότητα κι άλλος περιμένει χρόνια για να κάνει ειδικότητα σε καλύτερο νοσοκομείο. Δηλαδή αν αύριο βγει η Queen Elizabeth και ανακοινώσει ότι για να πάρει κάποιος ειδικότητα στην Αγγλία (παράδειγμα) πρέπει να ξέρει όλα τα μπάσταρδα του Ερρίκου του 8ου και τον Εμπορο της Βενετίας ανάποδα, εγώ πρέπει να πω «ουάου, μπράβο , τώρα κάθε κατεργάρης στον πάγκο του»;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξύνομαι, έκανα στρατό, αγροτικό, ασχολούμαι με το διδακτορικό μου και σε 1 χρόνο μπαίνω (ίσα ίσα το τελειώνω), κάνω σεμινάρια γνωσιακής. Όπότε μια χαρά επικοδομητικά τα γέμισα τα χρονάκια μου.

Όποιος θέλει , σίγουρα δεν θα ξύνεται στην αναμονή του. Έχεις 500 πράγματα να κάνεις. Κάτσε διάβαζε εσύ βιοχημείες και ιστολογίες, κι άσε εμένα να εξελιχθώ ως ψυχίατρος κι όχι ως βιοχημικός-ιστολόγος-ανατόμος-κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξύνομαι, έκανα στατό, αγροτικό, ασχολούμαι με το διδακτορικό μου και σε 1 χρόνο μπαίνω (ίσα ίσα το τελειώνω), κάνω σεμινάρια γνωσιακής. Όπότε μια χαρά επικοδομητικά τα γέμισα τα χρόνάκια μου.

Όποιος θέλει , σίγουρα δεν θα ξύνεται στην αναμονή του. Έχεις 500 πράγματα να κάνεις. Κάτσε διάβαζε εσύ βιοχημείες και ιστολογίες, κι άσε εμένα να εξελιχθώ ως ψυχίατρος κι όχι ως βιοχημικός-ιστολόγος-ανατόμος-κτλ.

εσύ δίκιο έχεις αλλά ποιος σ'ακούει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τραβάς τα επιχειρήματά σου απ'τα μαλλιά. Δεν θα κόβεσαι αν δεν ξέρεις ένα ένζυμο. Αντί να κάνεις ειδικότητα στο Λαικό θα κάνεις στο Σωτηρία. Αλλά θα κόβεσαι αν δεν ξέρεις που είναι η καρδιά επειδή τέλειωσες στη ΧώραΩ, ή επειδή πέρασες όλα τα μαθήματα με σκονάκια και έπινες καφέδες. Λογικό δεν είναι?

Κι όσο για το άλλο, πόσα παιδιά δηλώνουν ειδικότητα με βάση την αναμονή και όχι το τι πραγματικά θέλουν;

ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ. Θα ήταν πολύ άδικο διαφορετικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξύνομαι, έκανα στατό, αγροτικό, ασχολούμαι με το διδακτορικό μου και σε 1 χρόνο μπαίνω (ίσα ίσα το τελειώνω). Όπότε μια χαρά επικοδομητικά τα γέμισα τα χρόνάκια μου.

Όποιος θέλει , σίγουρα δεν θα ξύνεται στην αναμονή του. Έχεις 500 πράγματα να κάνεις. Κάτσε διάβαζε εσύ βιοχημείες και ιστολογίες, κι άσε εμένα να εξελιχθώ ως ψυχίατρος κι όχι ως βιοχημικός-ιστολόγος-ανατόμος-κτλ.

Δε θα σχολιάσω πόσο επιστημονικά εποικοδομητικός ειναι ο στρατός ή το "συνταγογραφικό" αγροτικό, ούτε την αξία των διδακτορικών στην ελλάδα που τα κάνει και η κουτσή μαρία..... επειδή ασχολείσαι με κάτι απόλυτα εξειδικευμένο στο διδακτορικό δε νομίζω ότι κρατάς και επαφή με την ιατρική..... αλλά για ψυχιατρος δε σου χρειάζεται και πολύ, έτσι???????

Τεσπα αυτό που ήθελα να πω το είπα και δε θα απαντήσω ξανά........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.