Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

Υπάρχει πρόβλεψη στο προσχέδιο για το τι γίνεται σε κάποιον γιατρό με την πλήρη εφαρμογή του συστήματος των εξετάσεων που δεν επιτυγχάνει να τοποθετηθεί σε εκπαιδευτική μονάδα προς απόκτηση ειδικότητας?

θα του εκδιδουν διαβατηριο για να παει για ειδικοτητα στη σουηδια!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Υπάρχει πρόβλεψη στο προσχέδιο για το τι γίνεται σε κάποιον γιατρό με την πλήρη εφαρμογή του συστήματος των εξετάσεων που δεν επιτυγχάνει να τοποθετηθεί σε εκπαιδευτική μονάδα προς απόκτηση ειδικότητας?

απλά ξαναδίνει φαντάζομαι...

Και η πολιτεία θα ξοδεύει πόρους για να εκπαιδεύσει γιατρούς στα ελληνικά ΑΕΙ ώστε μετά να τους έχει μπιμπελό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει πρόβλεψη στο προσχέδιο για το τι γίνεται σε κάποιον γιατρό με την πλήρη εφαρμογή του συστήματος των εξετάσεων που δεν επιτυγχάνει να τοποθετηθεί σε εκπαιδευτική μονάδα προς απόκτηση ειδικότητας?

απλά ξαναδίνει φαντάζομαι...

Και η πολιτεία θα ξοδεύει πόρους για να εκπαιδεύσει γιατρούς στα ελληνικά ΑΕΙ ώστε μετά να τους έχει μπιμπελό?

Θα μειωθει ο αριθμος των εισακτεων στις Ιατρικες σχολες και πιθανον και ο αριθμος των ειδικευομενων ενοψει των συγχωνευσεων νοσοκομειων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει πρόβλεψη στο προσχέδιο για το τι γίνεται σε κάποιον γιατρό με την πλήρη εφαρμογή του συστήματος των εξετάσεων που δεν επιτυγχάνει να τοποθετηθεί σε εκπαιδευτική μονάδα προς απόκτηση ειδικότητας?

απλά ξαναδίνει φαντάζομαι...

Και η πολιτεία θα ξοδεύει πόρους για να εκπαιδεύσει γιατρούς στα ελληνικά ΑΕΙ ώστε μετά να τους έχει μπιμπελό?

Θα μειωθει ο αριθμος των εισακτεων στις Ιατρικες σχολες και πιθανον και ο αριθμος των ειδικευομενων ενοψει των συγχωνευσεων νοσοκομειων.

Τότε τι εξυπηρετούν οι εξετάσεις? Να επιθυμείς να γίνεις ψυχίατρος και τελικά να τοποθετείσαι στην ιατρική της εργασίας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Δεν κατάλαβα την παράgραφο 8 του άρθρου 5 (δικηγόροι καταντήσαμε....)

2) Με την έναρξη των εξετάσεων η λίστα αυτών που είναι σε αναμονή θα καταργηθεί με το που θα διοριστεί και ο τελευταίος (αν υποθέσουμε ότι δεν θέλει να δώσει εξετάσεις)?

3) Πόσες φορές θα έχεις δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η πρώτη λέξη που μου ήρθε στο μυαλό, αν και άθεος ήταν "Α Ν Α Σ Τ Α Σ Η".

το νομοσχέδιο μπάζει σε μερικά σημεία, τα οποία όμως είμαι πολύ ερωτευμένος για να αναλύσω.

είναι τα σημεία στα οποία θα πατήσουν όσοι φοβούνται την αξιολόγηση τους μέσω δίκαιας αξιοκρατικής διαδικασίας και θα γράψουν μετά από μένα.

σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι το νομοσχέδιο θα έχει πρόβλημα (αν έχει) σαν εφαρμογή, όχι σαν σχεδιασμός.

Επίσης, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη των δυο ειδικευόμενων που ήταν στην επιτροπή, του κυρίου Κωνσταντίνου Νικολάου, Παιδιατρικής και του κυρίου Αλεξίου Βασιλείου, ΩΡΛ.

αν γράφουν στο gm (με ΠΜ αν ντρέπονται).

Τέλος, θα ήθελα να εκφράσω την υποκριτική μου συμπόνοια, σε μεγάλο αριθμό "συναδέλφων" που δε θα κάνουν ποτέ ειδικότητα :) :).

Προτρέχεις, και δεν πρέπει.

Ξέρεις ότι ήμουν και είμαι φανατικά υπέρ των εξετάσεων, αλλά το συγκεκριμένο προσχέδιο έχει πολλές "ατυχείς" διατάξεις, οι οποίες μπορεί να εξελιχθούν σε τραγικές, αν περιληφθούν ποτέ και σε νομοσχέδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πω πω της π@τανας γίνεται.Οκ ώρα για διάβασμα.Μήπως να αναρωτηθούμε αν θα υπάρχει άραγε η Ελλάδα μέχρι να μπούν οι εξετάσεις ?τη βαλίτσα μου κ δρόμο!Ευτυχώς που δεν παντρεύτηκα κιόλας.Δεν θα κάτσω εγώ να μου κάνουν τον κώλο μαροκινό κατοστάρικο embaaa

οι υπεράριθμοι καταργούνται ε?Ε βέβαια αφού τακτοποιήθηκαν τα κωλοπαιδαράκια βαπτίζοντας την ΠΟΥΤΣ@ΦΑΓΟΥΡΑ ca τώρα φτάνει πια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθόλου κακό. Αν δεν σοδομίσουν το προσχέδιο με διορθώσεις-παραθυράκια πριν την κατάθεσή του στη βουλή, νομίζω ότι οι επόμενες γενιές γιατρών θα πίνουν νερό στο όνομα του loverman.

Μεγάλοι χαμένοι (αναμενόμενο) όσοι ήδη περιμένουν χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πω πω της π@τανας γίνεται.Οκ ώρα για διάβασμα.Μήπως να αναρωτηθούμε αν θα υπάρχει άραγε η Ελλάδα μέχρι να μπούν οι εξετάσεις ?τη βαλίτσα μου κ δρόμο!Ευτυχώς που δεν παντρεύτηκα κιόλας.Δεν θα κάτσω εγώ να μου κάνουν τον κώλο μαροκινό κατοστάρικο embaaa

Γρηγορα στις πρεσβειες οσο ειναι νωρις για διαβατηρια και τυχον αιτησεις για υπηκοοτητα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθόλου κακό. Αν δεν σοδομίσουν το προσχέδιο με διορθώσεις-παραθυράκια πριν την κατάθεσή του στη βουλή, νομίζω ότι οι επόμενες γενιές γιατρών θα πίνουν νερό στο όνομα του loverman.

Μεγάλοι χαμένοι (αναμενόμενο) όσοι ήδη περιμένουν χρόνια.

ακομα πιο μεγαλοι χαμενοι οσοι τελειωνουν τωρα.θα καταργηθουν πολλες θεσεις για ειδικευση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γρηγορα στις πρεσβειες οσο ειναι νωρις για διαβατηρια και τυχον αιτησεις για υπηκοοτητα!!!

Έχεις δίκιο! Θα γυρίσουμε όλοι μετά με "διακρατική συμφωνία"! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι μεγαλύτεροι χαμένοι θα είναι όσοι θα πάρουν πτυχίο μόλις ψηφιστεί ο νόμος, καθώς οι θέσεις θα είναι λιγότερες (ορισμένες θα είναι καβατζομένες από την λίστα αναμονής). Οπότε θα δίνουν εξετάσεις , αλλά αν δεν πετύχουν...θα πρέπει να ξαναδώσουν στη μεθεπόμενη θέση.

Εκτός κι αν πας για ψυχίατρος και καταλήγεις αναισθησιολόγος!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μακαρι να υπαρξει διαφανεια, και να μην καταφερουν να γινουν και τα πολλλαπλης θεματα που κυκλοφορουν αναμεσα σε οσους εχουν βυσμα...

btw εμεις που τελειωνουμε τωρα την εχουμε ασχημα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

btw εμεις που τελειωνουμε τωρα την εχουμε ασχημα!!!

Μάλλον οι παλιοί την έχουν άσχημα, καθώς θα κληθούν να διαβάζουν βιοχημεία-φυσιολογία-ανατομία-καρδιολογία-ρευματολογία κτλ. μετά από 5 χρόνια αναμονής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

btw εμεις που τελειωνουμε τωρα την εχουμε ασχημα!!!

Μάλλον οι παλιοί την έχουν άσχημα, καθώς θα κληθούν να διαβάζουν βιοχημεία-φυσιολογία-ανατομία-καρδιολογία-ρευματολογία κτλ. μετά από 5 χρόνια αναμονής.

γιατι νομιζεις οτι οσοι τελειωνουν τωρα θυμουνται παραπανω μαθηματα π εκαναν πριν 4-5 χρονια?

οι πιο ευνοημενοι ειναι οσοι ειναι ακομα μεσα στην ιατρικη, και αν τελικα ψηφιστει ενα νομοσχεδιο με τη μορφη π βλεπουμε εδω, θα σκιστουν στο διαβασμα και μεσα στη σχολη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα τούβλα βολεύτηκαν.Θα μείνουν πίσω κ θα περιθάλψουν τα το λαό κ τους πολιτικούς μας.Οι υπόλοιποι φύγετε κ μην ξαναγυρνάτε.

άρε τάσο φωτιές μας άναψαν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως σ'αυτο το πράμα αυξάνεται και ο χρόνος άσκησης. Ψυχιατρική 6 χρόνια..

Καλύτερα, οι μισοί ψυχίατροι στην Ελλάδα δεν ξέρουν να εφαρμόζουν ούτε γνωσιακή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη συμμμετοχή στις εξετάσεις καταβάλλεται συμβολικό παράβολο :)

Χλιδή, χλιδή λέω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλάζει η περιγραφή της ειδίκευσης και η κατανομή του χρόνου σε πάρα πολλές ειδικότητες πάντως, και προστίθενται διάφορα παράλογα...

Δε βαριέσαι, θα γίνει πάλι κατάληψη, θα πέσει και η κυβέρνηση (για άλλους λόγους) και θα μείνουμε στα ίδια. 20 χρόνια η ίδια ιστορία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.