Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Επειδή η ως άνω Απόφαση του ΣτΕ φαίνεται ότι δημιουργεί μείζονα και σύνθετα προβλήματα, απ’ ότι επιλύει

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ

Να εφαρμοσθεί η Απόφαση του ΣτΕ ως προς τους δικαιωθέντες Ιατρούς, αλλά να μη μεταβληθεί η κατάσταση ως προς τους θιγόμενους ειδικευόμενους Ιατρούς, οι οποίοι καλοπίστως συμμορφώθηκαν με την ακυρωθείσα απόφαση του Υφυπουργού Υγείας και τούτο μέχρις ενός συγκεκριμένου χρονικού σημείου, για να αποφευχθεί ή να μετριασθεί η πρόδηλη αδικία, ώστε με τη παρέλευση του, να επανέρχεται σε πλήρη ισχύ η Απόφαση Α9γ/38800/20-11-1998 του Υπουργού Υγείας και Πρόνοιας σε συμμόρφωση με την ως άνω Απόφαση του ΣτΕ.

Δρ. Μιχαήλ Μιχαήλ

Δικηγόρος παρ΄ Αρείω Πάγω

Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι κάτι τέτοιο, καθώς έχει δημιουργηθεί προηγούμενο οπότε μπορεί εκ νέου να προσφύγει κάποιος που αδικείται με τη μη εφαρμογή της εν μέρει άδικης αλλαγής που αποφάσισε το ΣΤΕ και να δικαιωθεί και αυτός.

Το ότι έγινε μόνο για 7, δε σημαίνει ότι δεν αδικήθηκαν τότε περισσότεροι απο 7.

Στο κάτω κάτω απλά μαθηματικά είναι: οι αλλαγές στις λίστες θα φέρουν μπροστά τους μισούς και θα πάνε πίσω τους άλλους μισούς.

Και για να σχολιάσω ένα post παραπάνω που λέει ότι προτείνεται και μεταβατική ρύθμιση 1 έτους για τους νέους που θα δηλώνουν από εδώ και στο εξής. Για ποιο λόγο ακριβώς; Αφού απλά θα μετατεθεί το πρόβλημα 1 χρόνο έπειτα με αυτόν τον τρόπο (εκτός αν εννοείται κάτι που δεν εξηγείται με την ρύθμιση αυτή)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Δεν χρειαζονται ουτε αντιπαραθεσεις ουτε δακρυα.Ο καθενας μας μπορει να διεκδικησει το δικιο του με την νομιμη οδο.Συντομα θα αποδειχθει εαν το ΣΤΕ αποφασισε σωστα ,υπερ της σημερινης κυβερνησης,του πρωην βουλευτη του ΠΑΣΟΚ Χρ.Ροκοφυλλου και των ''7'' ή λαθος,εναντιον των ''1200''.Σχετικα με τα σχολια της συναδελφου anthi8 συμφωνω.Πρεπει να μαθουμε να περιμενουμε σε αυτην την χωρα τη σειρα μας.Μια προταση θα ηταν η ημερομηνια κτισης πτυχιου του καθενος...ε?Τι λες?Και μια διευκρινηση περι βολεματος και ξεβολεματος για να μην μπερδευομαστε.Οι συγκεκριμενες λεξεις φανταζομαι θα γνωριζεις οτι λανσαριστηκαν στην ''πιατσα'' την δεκαετια του 80 και του 90.Ρωτα καποιον απο τους 1,5 εκατομμυριο ''βολεμενους'' δημοσιους υπαλληλους να σου πουν την ετυμολογια τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνοι....οι 7 όμως δεν πήγαν ενάντια στους 1200 αλλά στους λίγους για τους οποίους τότε έγινε η συγκεκριμένη ρύθμιση Γιαννόπουλου...και τώρα ζητάτε μεταβατική ρύθμιση...τότε πότε υπήρξε μεταβατική ρύθμιση για τους τότε 1200 που ενώ ήταν να διοριστούμε μέσα στην επόμενη 2ετία πήγαμε ξαφνικά στην 8ετία??....ο νοών νοείτω.... αρκεί μόνο να κοιτάξετε τις λίστες και να δείτε τα τότε γνωστά ονόματα σε πρωτοκαθεδρία....να ποιοι είναι οι βολεμένοι τις Ελλάδας μας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως τοτε δεν ακυρωθηκαν αιτησεις 3ετιας.Και θεωρω οτι ηταν σε σωστο πλαισιο η ρυθμιση για τισ ειδικοτητες με πολλα προκαταρκτικα-ΚΑΙ ΑΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ.Τεσπαντων.Επαναλαμβανω ο καθενας ας διεκδικησει το δικιο του επισημα και νομιμα.Τα αμεσο μελλον θα δικαιωσει ή οχι τους ''7'' ή τους ΄΄1200΄΄.Και αυτο που λες για 8ετια δεν ισχυει.Για εμας που προσπαθουμε να κανουμε ΦΙΑΠ-ΜΕ 4 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥς ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ- τι να υπολογισω?Αναμονη 10ετιας,συν αλλη τοση που προκυπτει με τις ανηθικες διαγραφες...Θα μου πεις ολοι κανουμε τις επιλογες μας.ΟΚ.Γι αυτο λεω,υπομονη και η ελληνικη δικαοσυνη θα αποφασισει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

These things make me sick...

Training posts are not charity given by the state to those that are in need of financial support or those they feel that have waited long enough!

These are jobs that should be given to the best applicants! Simple as that!!

All training posts should be accessible through competitive entry.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημερωτικό για όσους δεν γνωρίζουν:

1.Υπάρχει υπουργική απόφαση η οποία επιτρέπει την αντίστροφη άσκηση στη νευρολογία ΜΟΝΟ για το πανεπιστημιακό Πατρών. Για άγνωστο λογο (σε εμένα τουλάχιστον) οι νευρολόγοι στο ΠΓΝΠ μπορούν να ασκηθούν στην νευρολογία πριν από την άσκηση στη ψυχιατρική μετά από την άσκηση στην παθολογία.

2.Με την απόφαση του ΣΤΕ, η νομαρχία Αχαΐας ήταν η πρώτη που προχώρησε στην ανακατανομή των λιστών αναμονής, τουλάχιστον όσον αφορά την λίστα της ψυχιατρικής.

3.Με το πρόσχημα της αντίστροφης άσκησης στην νευρολογία η λίστα της νευρολογίας δεν άλλαξε καθόλου.

4.Με επικοινωνία και με υπουργείο μετά από την αρχική τους άγνοια όσον αφορά την αντίστροφη άσκηση της νευρολογίας που ισχύει στο ΠΓΝΠ τελικά μου ανέφεραν πως οι γιατροί πρέπει να αποφασίσουν: α. αν θα διατηρήσουν την αίτηση τους στην νευρολογία πρέπει να παραιτηθούν από το νοσοκομείο που ασκούνται στη ψυχιατρική η αν β. αποφασίσουν να ασκηθούν στην ψυχιατρική πρέπει να αλλάξει η ημερομηνία αίτησης στη νευρολογία.

5.Παρ’ όλα αυτά η νομαρχία Αχαΐας καμιά αλλαγή δεν έκανε και ούτε έχει σκοπό να κάνει όντας «καθ’όλα νόμιμη».

6.Η απορία που γεννιέται είναι, αν το υπουργείο «αγνοεί» αποφάσεις ιδιαίτερες για ένα νοσοκομείο θα το γνωρίζουν οι νομαρχίες στις οποίες θα διατηρήσουν οι συνάδερφοι τις αιτήσεις τους ως προς ψυχιατρική διατηρώντας ταυτόχρονα την αίτηση τους στο πγνπ για πλήρη νεύρα;

Και κάτι ακόμα συνάδερφοι ως προς την παλαιότητα πτυχίου που υποστηρίζεται ως το δικαιότερο σύστημα από δω κι έπειτα με το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί: Συνάδερφος δηλώνει σε πανεπιστημιακό το 6 μηνο της παθολογίας (για ψυχιατρική), έτοιμος να περιμένει 3-4 χρόνια τον διορισμό του μη έχοντας οικονομικές, οικογενειακές οποιεσδήποτε υποχρεώσεις (τα έχει λυμένα ή αποφασίζει να «αποδημήσει» για να κάνει πάλι αισθητή την παρουσία του με ανακλήσεις διορισμών που ας μη θίξουμε τώρα τι προκαλούν, κάνει τον άμισθο επιστημονικό συνεργάτη, κάνει μεταπτυχιακά και διδακτορικά κλπ). Συνάδερφος σε ένα άλλο παράλληλο σύμπιαν δηλώνει το 6μηνο του σε νοσοκομείο ξεχασμένο από θεούς και ανθρώπους με αναμονή σαφώς καλύτερη από το εκάστοτε πανεπιστημιακό μήπως και δηλώσει ποτέ νεύρα και ψυχ αγνοώντας την εκπαίδευση του όχι επειδή είναι ρεμάλι και αναίσθητος αλλά επειδή ζει στην πραγματικότητα του ότι με φως και αέρα ακόμα δεν επιβιώνεις. Γιατί να μην δηλώσει νωρίτερα τα 2α 3α κομμάτια; Πρέπει να συνεχίζουμε να τιμωρούμε όσους παραιτούνται από πράγματα που κάπου κάποτε πρέπει να θεωρούνται δεδομένα; Και να επιβραβεύουμε πάλι όσους χρόνια λαθροβιουν στην πλάτη μας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως τοτε δεν ακυρωθηκαν αιτησεις 3ετιας.Και θεωρω οτι ηταν σε σωστο πλαισιο η ρυθμιση για τισ ειδικοτητες με πολλα προκαταρκτικα-ΚΑΙ ΑΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ.Τεσπαντων.Επαναλαμβανω ο καθενας ας διεκδικησει το δικιο του επισημα και νομιμα.Τα αμεσο μελλον θα δικαιωσει ή οχι τους ''7'' ή τους ΄΄1200΄΄.Και αυτο που λες για 8ετια δεν ισχυει.Για εμας που προσπαθουμε να κανουμε ΦΙΑΠ-ΜΕ 4 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥς ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ- τι να υπολογισω?Αναμονη 10ετιας,συν αλλη τοση που προκυπτει με τις ανηθικες διαγραφες...Θα μου πεις ολοι κανουμε τις επιλογες μας.ΟΚ.Γι αυτο λεω,υπομονη και η ελληνικη δικαοσυνη θα αποφασισει.

Η δικαιοσύνη έχει ήδη αποφασίσει......όσο για τους 1200 λυπάμαι ειλικρινά που μερικοί απλά εθελοτυφλούν....τίποτε άλλο

Ανθή Αθανασιάδου

Ειδικευόμενη παιδοψυχιατρικής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ειδικότητά μου είναι Παιδοψυχιατρική

Θέμα: Εκτέλεση της ειδικευόμενης ιατρού Ανδρομάχης Πλιάκου από το Υπουργείο Υγείας

Περίληψη: Επί δυόμιση μήνες βρισκόμουν υπό διορισμό για να συνεχίσω την εκπαίδευσή μου στην Παιδοψυχιατρική. Περιμένοντας το διορισμό μου έμαθα ότι δε θα διοριστώ αλλά θα ξαναμπώ σε λίστα αναμονής και η έναρξη της εκπαίδευσής μου στο τελικό τμήμα της ειδικότητάς μου θα μετατεθεί κατά τουλάχιστον 7-10 χρόνια μετά, σύμφωνα τουλάχιστον με τα ισχύοντα δεδομένα. Λαμβάνοντας υπόψη ότι 1) ξεκίνησα τις σπουδές μου από το 1992 και 2) ότι είμαι ήδη 35 ετών η επέμβαση αυτή στη σταδιοδρομία μου συνεπάγεται τον τερματισμό της ιατρικής μου εκπαίδευσης και την αναγκαιότητα αλλαγής επαγγελματικού προσανατολισμού, έχοντας ήδη στο βιογραφικό μου 17 χρόνια ιατρικής εκπαίδευσης.

Η ειδικότητα μου είναι η Παιδοψυχιατρική η οποία αποτελείται από τρία τμήματα 1,5 χρόνο Ψυχιατρικής Ενηλίκων, 6 μήνες Νευρολογίας και 2,5 χρόνια Παιδοψυχιατρικής. Μετά το χρόνο υποχρεωτικής άσκησης υπαίθρου (αγροτικό), ασκήθηκα στην Ψυχιατρική Ενηλίκων για 9 μήνες στο Κρατικό θεραπευτήριο Λέρου (συμπλήρωση 12μηνου με τρεις μήνες από το αγροτικό) και 6 μήνες στο Νοσοκομείο Κοζάνης. Στη συνέχεια ασκήθηκα στη Νευρολογία για τρεις μήνες στο Κρατικό θεραπευτήριο Λέρου με έναρξη στις 15/1/07 και τρεις μήνες στην Παμμακάριστο με έναρξη 11/1/10. Η Θέση μου για την Παιδοψυχιατρική άνοιξε στις 13/4/10 και από τότε βρισκόμουν υπό διορισμό. Κατά το διάστημα αυτό έλαβα επιστολή της Νομαρχιακής αυτοδιοίκησης ανατολικής Αττικής που βεβαιώνει τη διαβίβαση της αίτησης μου για διορισμό στο Υπουργείο Υγείας με ημερομηνία στις 16/4/06 . Μέχρι τις 28/3/2007, ευρισκόμενη στη Λέρο και εκπαιδευόμενη τότε στη Νευρολογία επί τριμήνου, ο τρόπος δήλωσης των επιμέρους τμημάτων της ιατρικής ειδικότητας ήταν ο εξής: όταν διοριζόμουνα στο ένα τμήμα της ειδικότητας, έκανα αίτηση για το επόμενο. Κατά τη διάρκεια της τρίμηνης άσκησης μου στη Λέρο για τη Νευρολογία, είχα προσωπικά ασχοληθεί, με τη σύμφωνη γνώμη του διευθυντή μου και της διοίκησης του Κρατικού Θεραπευτηρίου Λέρου, για την επιμήκυνση του παρεχόμενου από τη Νευρολογική κλινική χρόνου ειδίκευσης από τρεις σε έξι μήνες. Παρόλη την προσωπική μου προσπάθεια, δεν πρόλαβα τη νέα ρύθμιση στο Θεραπευτήριο Λέρου με αποτέλεσμα να κατοχυρώσω τους τρεις μόνο μήνες ειδίκευσης. Επειδή, η αναμονή μου για τους εναπομείναντες τρεις μήνες υποχρεωτικής εκπαίδευσης στην Νευρολογία , έφτανε το 2010 και δεδομένου ότι το 2010 θα έπρεπε, σύμφωνα με την τότε επικρατούσα νομοθεσία, να αιτηθώ για το τελικό τμήμα της ειδικότητάς μου (παιδοψυχιατρικής), είχα αποφασίσει να ολοκληρώσω την εκπαίδευσή μου στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στη Σουηδία, ξεκινώντας ήδη την εκμάθηση της Σουηδικής γλώσσας. Τότε , στις 28/3/2007, αλλάζει ο νόμος και πλέον επιτρέπει την ταυτόχρονη κατάθεση αιτήσεων για όλα τα τμήματα της ειδικότητας. Με την αλλαγή του 2007, εγώ κατέθεσα μόνο μία αίτηση, αυτή της Παιδοψυχιατρικής, ενώ βρισκόταν ήδη σε εκκρεμότητα η αίτηση μου για τους υπόλοιπους τρεις μήνες Νευρολογίας στο Νοσοκομείο «Παμμακάριστος» που είχε κατατεθεί πριν την αλλαγή του 2007. Αυτή η τροποποίηση των αιτήσεων το 2007 αποτέλεσε και την αιτία για την αλλαγή του προγραμματισμού μου και την παραμονή μου στην Ελλάδα προκειμένου να συνεχίσω στην πατρίδα μου την εκπαίδευση και την επαγγελματική μου σταδιοδρομία, σε ένα χώρο ζωτικής σημασίας για την ψυχική υγεία, όπως είναι η Παιδοψυχιατρική.

Σήμερα πλέον και ενώ από τα μέσα του Μαΐου, όπως με ειδοποίησαν από τη νομαρχία με σχετικό έγγραφο , βρισκόμουν υπό διορισμό, ενημερώθηκα, κατόπιν δικών μου ενεργειών, ότι τα δικαιολογητικά διορισμού μου, επιστρέφουν στην νομαρχία προέλευσής τους και η αναμονή μου για την παιδοψυχιατρική θα προσμετρηθεί από την ημερομηνία έναρξης του τελευταίου τριμήνου της Νευρολογίας δηλαδή από τις 11/1/10. Αυτό σημαίνει ότι με τις νέες λίστες που θα δημιουργηθούν με την εφαρμογή της απόφασης του ΣτΕ, θα πραγματοποιηθεί το ίδιο το οποίο κατήγγειλε το ΣτΕ , δηλαδή μεταγενέστεροι ειδικευόμενοι θα υποσκελίσουν αρχαιότερους ειδικευόμενους και μάλιστα με τέτοιο τρόπο, ώστε να τελειώνει και η ιατρική καριέρα του ειδικευόμενου που υποσκελίζεται. Η αναμονή μου συμφώνα με την νέα αλλαγή, υπολογίζεται στα 7-15 χρόνια, συνυπολογίζοντας την ηλικία μου (είμαι 35 ετών, με 17 χρόνια ιατρικής εκπαίδευσης!) το Υπουργείο Υγείας μου προτείνει να ξεκινήσω την κύρια ειδικότητά μου στα 42-50 μου χρόνια.

Καθίσταται πλέον εμφανής η προαναφερόμενη εκτέλεση της Ειδικευόμενης ιατρού Ανδρομάχης Πλιάκου με την εφαρμογή μιας απόφασης που προασπίζει το δίκαιο, αλλά εφαρμόζεται αδιάκριτα και κατά συνέπεια εγκληματικά.

Ανδρομάχη Πλιάκου

Πρώην ειδικευόμενη Παιδοψυχιατρικής

Εν Ελλάδι 21/6/2010

Μια εύλογη απορία συνάδερφε....αυτό που περιγράφετε είναι αδύνατον να συμβαίνει.....συνάδερφοί μου με πτυχίο πριν το 2004 έχουν ήδη τελειώσει την ειδικότητά τους....και όπως πολύ καλά θα γνωρίζετε οι αναμονές αυξήθηκαν σε τέτοιο βαθμό γύρω στο 2004....άρα καλό είναι να μην προβάλουμε τις προσωπικές μας επιλογές που μας καθυστερούν σε όλη αυτήν την διαδικασία για να δημιουργούμε εντυπώσεις...

Ανθή Αθανασιάδου

Ειδικευόμενη παιδοψυχιατρικής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδερφοι,

να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό.....το 2007 που βγήκε την μεγάλη εβδομάδα η ρύθμιση γιαννόπουλου.....όλοι εσείς που τώρα παραπονιέστε για την τωρινή αδικία πως το μάθατε τότε και σπεύσατε να δηλώσετε???παρακαλώ απαντήστε μου...διότι ούτε στην σελίδα της νομαρχίας είχε ανακοινωθεί ούτε στου υπουργείου....παρά μόνο στην εφημερίδα της κυβερνήσεως την οποία δεν συνηθίζω να διαβάζω με τον πρωινό μου καφέ...

Περιμένοντας την απάντησή σας εναγωνίως....

Ανθή Αθανασιάδου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και φυσικά αν δεν απαντήσετε θα την δώσω εγώ η ίδια την απάντηση....το μάθατε από τα γνωστά λαμόγια τα οποία εγώ είχα την τύχη για δικό μου καλό να μην γνωρίζω....αν λοιπόν οι ρυθμίσεις του υπουργείου μαθαίνονται μέσω ράδιο αρβύλα τότε αυτοί που δεν φημίζονται για την ακοή τους έχουν κάθε δικαίωμα σε αυτό το μπάχαλο που λέγεται Ελλάδα να απαιτούν την άμεση απάντηση μέσω δικαστικών οδών.Δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν να μπει στην λίστα από παράπλευρες οδούς.

Ανθή Αθανασιάδου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν να μπει στην λίστα από παράπλευρες οδούς.

Ανθή Αθανασιάδου

Ευτυχώς που σε κανέναν ποτέ δεν έχει επιτραπεί.

Είχε αναφερθεί παλαιότερα αλλά κανένας δεν ασχολήθηκε: κάποιοι έχουν δηλώσει νόμιμα πάνω σε ένα ήδη υπάρχων σύστημα. Κάθε φορά κάτι αλλάζει για να "δικαιώσει" κάποιους και να βολέψει κάποιους άλλους, και η αλήθεια είναι πως εγώ προσωπικά εχω κουραστεί όσο δεν πάει άλλο να προσπαθώ να μαντέψω την επόμενη απόφαση και να υπολογίζω μήνες, χρόνια, να μετράω και να ξαναμετράω για να αλλάξει πάλι το συστημα. Πάντα καποιοι είμαστε στην απ' εξω, χωρίς δικαίωση και χωρίς βόλεμα. Και δεν είναι προσωπικό και ούτε θα έπρεπε να είναι. Τα πάντα είναι ελεγχόμενα ακόμα και η δικαστική οδός. Οσοι διαφωνούν καλώς, ευτυχώς ακόμα μας επιτρέπεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να βάλουμε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση κ να σταματήσει η παραπληροφόρηση των συναδέλφων ότι η απόφαση του ΣτΕ είναι άδικη κ ανήθικη. Τη Μ Εβδομάδα του 2007 με την απόφαση Γιαννόπουλου συντελούνται 2 εγκλήματα φασιστικού χαρακτήρα: Πρώτον, την απόφαση πληροφορούνται μόνο οι "εκλεκτοί" και "βυσματούχοι" αφήνοντας τους κοινούς θνητούς να τρέχουν από τις εκκλησίες κ τα χωριά τους και να φτάνουν τελευταίοι κ καταιδρωμένοι. Και δεύτερον, δεν προβλέπεται μεταβατική ρύθμιση για τους συναδέλφους που είχαν τελειώσει το πρώτο κομμάτι της ειδικότητας απ'το 2006 με συνέπεια να τους υπερπηδήσουν συνάδελφοι που μόλις την προηγούμεη είχαν αρχίσει το πρώτο κομμάτι!!! Αν δεν είναι αυτό φασισμός τί είναι!!!

Πολύ καλά έκαναν λοιπόν οι 7 και προσέφυγαν στο ΣτΕ κ απ'όσο γνωρίζω υπήρξαν πολλες ακόμα μεμονωμένες προσφυγές καθώς κ συνάδελφοι που αδικήθηκαν μεν αλλά δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να προσφύγουν. Το ότι άργησε 3 χρόνια να βγει η απόφαση δεν φταίνε οι 7, γι'αυτούς καλύτερα να είχε βγει άμεσα ώστε να δικαιωθούν κ να πάνε στις θέσεις που δικαιούνταν. Επίσης πριν την εκδίκαση της απόφασης οι 7 βίωσαν τον εμπαιγμό,την ειρωνία, τον χλευασμό και τον ψυχολογικό πόλεμο από υπαλλήλους του υπουργείου και των νομαρχιών αλλά και από συναδέλφους. Υπήρξε επίσης υπάλληλος νομαρχίας που αρνούνταν μέχρι τελευταία στιγμή να δώσει απαραίτητα έγγραφα για το δικαστήριο. Και όλα αυτά γιατί η αδικία ήταν προφανής και η δικαίωση σίγουρη.

Όσον αφορά τον νόμο Αβραμόπουλου πρόκειται καθαρά για εξαπάτηση των συναδέλφων που πάνω στην απόγνωση της αναμονής για Παιδοψυχιατρική το γύρισαν είτε σε Ψυχιατρική είτε σε Νευρολογία με βάση ένα νόμο που δεν εφαρμόστηκε ποτέ.

Και τώρα τί ζητούν οι αγαπητοί συνάδελφοι; Να τηρηθεί μια μεταβατική περίοδος για όσους είναι υπό διορισμό και αφού διοριστούν αυτοί να εφαρμοστεί η απόφαση του ΣτΕ για τους υπόλοιπους κακομοίρηδες... Και την πίτα ολόκληρη κ τον σκύλο χορτάτο δηλαδή!!!

Συνάδελφοι μην ακούτε παραμύθια. Η αλήθεια είναι ότι οι λίστες φτιάχνονται με βάση το πρωτόκολλο διορισμού για το δεύτερο κομματι, πού είναι η αδικία πάνω σ'αυτό;;; Μεμονωμένες αδικίες θα υπάρξουν αλλά αυτές έχουν να κάνουν περισσότερο με τη μη εφαρμογή του νόμου Αβραμόπουλου παρά με την απόφαση του ΣτΕ.

Συνάδελφοι διαμαρτύρεστε για το ΔΝΤ και την κατάντια μας αλλά εμείς είμαστε που την προκαλούμε όταν σκάβουμε ο ένας τον λάκκο του άλλου. Σταματήστε να παρακαλάτε τους υπουργούς και τους βουλευτάδες για ένα παραθυράκι να σας βολέψει. Το ανοίξατε αυτό το παραθυράκι το 2007 και είδατε πού καταλήξατε.

Και τέλος συνάδελφοι όταν μυρίζεστε τη βρωμιά καταγγείλτε το. Το έκαναν οι 7 κ δικαιώθηκαν. Κ θα το ξανακάνουν αν χρειαστεί. Κυκλοφορούν ανάμεσά μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

arrow%20up.gif

Χανετε το νοημα εδω ,μου φαινεται. Κανεις πανω στην απογνωση του δεν αλλαξε απο παιδοψυχιατικη σε ψυχιατρικη. Ηταν μια σχεδιασμενη κινηση για να βολεψουν ορισμενους να κανουν ολα τα τμηματα συνεχομενα χωρις αναμονη. Μια και πολλοι επικαλουνται τους νομους ,δεν λενε, οτι για την ψυχιατρικη απαιτειται ασκηση στην παθολογια ,νευρολογια ψυχιατρικη, με αυτη τη σειρα .Τι ειδαμε ομως αντι αυτου? Αναγνωριση της παθολογιας απο το αγροτικο ,διπλες αιτησεις , αλλαγες στοχου ειδικοτητας απο παιδοψυχιατρικη σε ψυχιατρικη και ολα αυτα εις βαρος συναδελφων που ασκηθηκαν με τον νομιμο τροπο. Το φεκ Αβραμοπουλου δεν εφαρμοστηκε ποτε για να προλαβουν καποιοι να μπουν και στο τελικο τμημα για συνεχιση. Παιχτηκε ενα πολυ βρωμικο παιχνιδι εις βαρος των υπολοιπων και τωρα μιλατε για λακκους και παραθυρακια. Αν το υπουργειο θελει να αποκαταστησει την νομιμοτητα, να την αποκαταστησει πληρως . Να ακυρωσει και τις αλλαγες των παιδοψυχιατρων σε ψυχιατρικη. Ειναι πολυ απλο να τους βρει .Ειναι ολοι πρωτοι στις λιστες για διορισμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν να μπει στην λίστα από παράπλευρες οδούς.

Ανθή Αθανασιάδου

Ευτυχώς που σε κανέναν ποτέ δεν έχει επιτραπεί.

Είχε αναφερθεί παλαιότερα αλλά κανένας δεν ασχολήθηκε: κάποιοι έχουν δηλώσει νόμιμα πάνω σε ένα ήδη υπάρχων σύστημα. Κάθε φορά κάτι αλλάζει για να "δικαιώσει" κάποιους και να βολέψει κάποιους άλλους, και η αλήθεια είναι πως εγώ προσωπικά εχω κουραστεί όσο δεν πάει άλλο να προσπαθώ να μαντέψω την επόμενη απόφαση και να υπολογίζω μήνες, χρόνια, να μετράω και να ξαναμετράω για να αλλάξει πάλι το συστημα. Πάντα καποιοι είμαστε στην απ' εξω, χωρίς δικαίωση και χωρίς βόλεμα. Και δεν είναι προσωπικό και ούτε θα έπρεπε να είναι. Τα πάντα είναι ελεγχόμενα ακόμα και η δικαστική οδός. Οσοι διαφωνούν καλώς, ευτυχώς ακόμα μας επιτρέπεται.

Για πήγαινε ρίξε μια ματιά στις λίστες της νομαρχίας Αθηνών και ξαναπές το.

Καλώς η κακώς ξεκίνησα το 2ο κομμάτι άμεσα, μόλις τελείωσα το πρώτο. Πήγα στη νομαρχία να δω που βρίσκομαι και πλέον είμαι 7 θέσεις πιο χαμηλά (από 14ος είμαι πλέον 21ος) στη λίστα για το 3ο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

These things make me sick...

Training posts are not charity given by the state to those that are in need of financial support or those they feel that have waited long enough!

These are jobs that should be given to the best applicants! Simple as that!!

All training posts should be accessible through competitive entry.

Κατά το "ελεήστε τον πτωχό (υπό διορισμό) ιατρό"...

Είναι αρρωστημένη -made in Greece- κατάσταση, που βολεύει πολλούς.

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τους (υπό διορισμό) εκπαιδευτικούς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδερφοι,

να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό.....το 2007 που βγήκε την μεγάλη εβδομάδα η ρύθμιση γιαννόπουλου.....όλοι εσείς που τώρα παραπονιέστε για την τωρινή αδικία πως το μάθατε τότε και σπεύσατε να δηλώσετε???παρακαλώ απαντήστε μου...διότι ούτε στην σελίδα της νομαρχίας είχε ανακοινωθεί ούτε στου υπουργείου....παρά μόνο στην εφημερίδα της κυβερνήσεως την οποία δεν συνηθίζω να διαβάζω με τον πρωινό μου καφέ...

Περιμένοντας την απάντησή σας εναγωνίως....

Ανθή Αθανασιάδου

Εγω πάντως το έμαθα απο το σάιτ των greekmeds και το είπα σε 2 φίλους μου που είχαν δηλώσει ψυχιατρικη. Ο ένας μάλιστα έκανε αγροτικό ,άγονο στου διαόλου τη μάνα για να μπορέσει να έχει τα πλεονεκτήματα που σου έδινε το άγονο για τις δηλώσεις των κομματιων της ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρείτε ότι τόσο σημαντικές ρυθμίσεις πρέπει να μαθαίνονται από το Greekmeds?Εγώ θα περίμενα μια σοβαρότερη ενημέρωση τότε.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Θα σε παρακαλούσα να μην προσβάλλεις το forum.

Οι αποφάσεις δημοσιεύονται εδώ και μετά σε ΦΕΚ :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλαβα το ακόλουθο(γιά ψυχιάτρους):

"Συνάντηση τη Δευτέρα 12/7/2010 και ώρα 19.00 στα γραφεία της ΟΕΝΓΕ (Αριστοτέλους και Μάρνης, 7ος όροφος), όπου εκτός του θέματος που σχετίζεται με την απόφαση του ΣτΕ. θα συζητηθεί και η σύσταση συλλόγου ειδικευομένων, ενώ την επόμενη βδομάδα θα υπάρξει και πρωτοβουλία ειδικευομένων και επίσκεψη στα γραφεία του ΙΣΑ.

Για περαιτέρω πληροφορίες για όλα αυτά, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τη συνάδελφο Νίκη Κούρτη ( nicurti@yahoo.gr )"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι λοιπόν συνάδελφοι θεωρούν ότι θίγονται από την απόφαση του ΣτΕ, μπορούν να οργανωθούν στην ΟΕΝΓΕ και να συνταχθούν με τα αιτήματά της για το σχετικό θέμα (νομίζω έχουν περιγραφεί 1-2 σελίδες πιο πίσω). Τώρα βέβαια, υπάρχουν και οι συνάδελφοι που τους συμφέρει η απόφαση του ΣτΕ, οπότε καλά ξεμπερδέματα !!!!!

Σωστό επίσης ότι κάααααποια στιγμή κάαααποιος πρέπει να ενημερώσει και τον .... ΙΣΑ !! - ξέρετε, αυτούς που στέλνουν χαρτάκι κάθε χρόνο ότι τους χρωστάμε 100 ευρώ :-(

Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου λύσει τις εξής απορίες:

α) μέχρι το 2007, μπορούσε να εκκρεμεί ΜΙΑ μόνο αίτηση (πλην άγονων), έχω δίκιο?

β) από το 2007 θεσπίστηκαν οι δύο αιτήσεις (μία για το πλήρες και μια μερική) με την ΥΑ του Γιαννόπουλου, σωστά ή κάνω λάθος?

γ) η ΥΑ Γιαννόπουλου ακυρώθηκε από το ΣτΕ συνολικά, σωστά?

δ) ΑΡΑ, πλέον δεν μπορούν να υπάρχουν δύο αιτήσεις σε αναμονή για ΟΛΕΣ τις ειδικότητες, Ε????? Ε?????

Το παραπάνω σκεπτικό μου το συζήτησε συνάδελφος και κόμπλαρα λίγο, έχει κανείς ιδέα που ΔΕΝ στέκει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο οτι η προσφυγη δεν εγινε πανω στο συγκεκριμενο τμημα της ΥΑ Γιαννοπουλου? Παντως οι νομαρχιες εχουν ζητησει διευκρινησεις για το αν θα ακυρωθουν και οι διπλες αιτησεις στις αλλες ειδικοτητες. Το υπουργειο μπορει να δηλωσει αναρμοδιο, ως συνηθως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η προσφυγή έγινε για την δεύτερη παράγραφο, αλλά η απόφαση του ΣτΕ ακυρώνει την Υ.Α. συνολικά και όχι την τάδε παράγραφο, τάδε εδάφιο! Ξέρεις ποιά νομαρχία έχει ζητήσει οδηγίες (και ΠΟΤΕ τις ζήτησε) και για τις άλλες ειδικότητες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.