Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

Τέλος πάντων, υπάρχει τρόπος να ξεφύγουμε από αυτή τη νοσηρή κατάσταση με τρόπο δίκαιο για όλους. Η τρέχουσα διαδικασία "διαγραφών" δεν επηρεάζει το μείζον αίτημά μας, δλδ την τοποθέτηση σε ενιαία λίστα με βάση τον πρώτο/παλαιότερο αριθμό προτοκόλου που έχει ο καθένας. Το ξέρουν και στο υπουργείο αλλά πρέπει να ξεπεράσουμε τις αγκυλώσεις τους.

Αυτο που λεει ο συναδελφος μη το προσπερασουμε ετσι απλα. Ειναι σωστο, και λογικο. Ειναι αστειο να υποστηριζουμε οτι καποιοι περιμεναν 6-7 χρονια και ξαφνικα θα αλλαξει ο τροπος δηλωσης και θα ξαναρχισουν ολα απο την αρχη. Ας μην ξεχναμε οτι η ρυθμιση Γιαννοπουλου δεν αλλαξε την αναμονη οσων περιμεναν ηδη .Αλλαξε την αναμονη οσων δηλωσαν μετα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Καλημέρα σε όλους τους συμπάσχοντες!Εγώ δεν πάσχω προσωπικά, αλλά η σύζηγός μου τραβάει μεγάλο ζόρι αυτές τις μέρες!Για βοηθήστε με σας παρακαλώ, απαντώντας μου στο εξής:Η σύζηγος θέλει να κάνει παιδοψυχιατρική.Δήλωσε λοιπόν το πρώτο κομμάτι της Ψυχιατρικής.Εν συνεχεία, έκανε άγονο αγροτικό και δήλωσε το δεύτερο κομμάτι της Νευρολογίας.Εκρεμούσαν έτσι δυο αιτήσεις με βάση το δικαίωμα που της έδινε το άγονο. Κι εδώ αρχίζει το μπάχαλο!Μπάινοντας στην Ψυχιατρική δήλωσε την Παίδοψυχιατρική και πάλι εκρεμούσαν δυο αιτήσεις με βάση το άγονο. Εν τω μεταξύ, η νομαρχία τώρα της λέει οτι έπρεπε να δηλώσει μαζί της δυο αιτήσεις, πράγμα που μου φαίνεται χαζό, γιατί το δικαίωμα της διπλής αίτησης έχει να κάνει με το άγονο και το ασκείς όπως θέλεις, σωστά; Για ποστάρετε κανα λινκ με το σχετικό φεκ, γιατί δεν βρίσκω τίποτα στο ίντερνετ! Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας και απο εμενα.Δεν ειχα σκοπο να γραψω ποτε κατι γιατι γενικοτερα νομιζω πως οτι γραφουμε μενουν μονο εδω και ποτε κανενας υπευθυνος δεν θελει να μαθει κατι απο εμας τους ασχετους...

Επειδη ομως εχω σαν αρχη μου να υπερασπιζομαι την οικογενεια μου και επειδη αυτη τη φορα οι "κυριοι" του υπουργειου υγειας που αυτη την ωρα απολαμβανουν το δροσερο αερα των κλιματιστικων της siemens... μπηκαν μεσα στο σπιτι μου και καταπατησαν την ελευθερια μου και τα ονειρα μου με εχουν φτασει στο αμην.

Κυριοι αν το εχετε καταλαβει με αυτη την αποφαση εχετε χασει 3 χρονια απο τη ζωη σας και μαλλον αποφασισαν να χασετε αλλα πεντε περιπου δηλαδη οταν εγω τελειωσω την ειδικοτητα το παιδι μου θα πηγαινει γυμνασιο...(τωρα ειναι ενος ετους και κατι).

Τα δεδομενα ειναι τα εξης εχουμε μια γνωστη κυβερνηση που εχει φτιαξει τα δικα της στεγανα στην ελλαδα και δε μου κανει εντυπωση αυτη η αποφαση παντα ετσι κυβερνουσε και θα κυβερναει για παντα γιατι ο κοσμος που εχει βολευτει ειναι αμετρητος ή μαλλον μετριεται αφου ειναι ισος με τον αριθμο των ψηφων που κατεχει αυτη η παραταξη .Επισης δεδομενο ειναι οτι οτι αυτοι που εβγαλαν την αποφαση ειναι ασχετοι με την ιατρικη και αυτο ομως το καταλαβαινω και δε μου κανει εντυπωση εδω ο κ.παπανδρεου δεν ξερει ελληνικα και ειναι αρχηγος της χωρας... Ξερω ακομα πως αυτη η αποφαση θα εξυπηρετησει καποιους λιγους με πολυ δυναμη και αυτο το καταλαβαινω εδω τετοιες αποφασεις ειχαν βγει για να αποκτησει ενα μικρο σπιτακι ο κυριος τσοχατζοπουλος.τελος δε μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι δεν εχει σχολιαστει απο καποιο μμε αφου αυτη πανηγυρισαν την εισοδο στο δντ ακουσον ακουσον και δεν ασχοληθηκαν ποτε με την ουσια αλλωστε τωρα βρισκονται σε εκσταση που καταφεραν να εχουν τον επιθυμητο αρχηγο τους.Αυτο ομως ρε παιδια

που δε μπορω να καταλαβω με τιποτα ειναι το εξης πως ειναι δυνατον πρωτον αυτη η αποφαση να εφαρμοστει τοσο γρηγορα μεσα σε πεντε μερες περασε απο ολους τους φορεις εφτασε στις νομαρχιες και ισχυει και δευτερον πως μπορουν καποια ατομα τα μισα ισως απο εδω μεσα να εχουν το θρασος να την υποστηριζουν.ειναι ντροπη ρε φιλε οκ ειπαμε αλλα οχι και ετσι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι,

καταρχήν, διαβάζοντας τα παραπάνω σχόλια σας θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

Ο Silent Hunter, περιγράφει πολύ σωστά με τα 14 δεδομένα του, την υπάρχουσα κατάσταση (προφανώς έχει μιλήσει με κάποιον από εμάς :)

Είναι όμως σημαντικό το σχόλιο του φίλου kokni, (μέλους του 6μελούς ΔΣ της Ε.Ε.Ε.Ψ. και πρωτεργάτη της διεκδίκησης της ενιαίας τοποθέτησης για τις ειδικότητές μας) για τοποθέτηση σε ενιαία λίστα με βάση τον πρώτο/παλαιότερο αριθμό πρωτοκόλου που έχει ο καθένας. Αυτή είναι η πρόταση της ΕΕΕΨ.

Στο τελευταίο ραντεβού στο Υπουργείο (χθες Τρίτη), αποκομίσαμε τα εξής συμπεράσματα: 1) Η απόφαση του ΣτΕ είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει (ίσως μόνο μέσω χρονοβόρας διαδικασίας προσφυγής στο Ευρωπαικό Δικαστήριο). 2) Υπάρχει διάθεση για την Ενιαία Τοποθέτηση, η οποία αν ισχύσει και εφαρμοστεί με τον τρόπο που προτείνουμε, η απόφαση του ΣτΕ δεν θα έχει τόσο μεγάλη σημασία.

Πρέπει εδώ να σημειώσω πως η Ε.Ε.Ε.Ψ. δεν είναι συνδικαλιστικό όργανο των ειδικευόμενων ψυχιάτρων αλλά επιστημονική ένωση, παρακλάδι της Ελληνικής Ψυχιατρικής Εταιρίας, και κύριος σκοπός της ήταν πάντα η εξασφάσλιση της καλύτερης ψυχιατρικής εκπαίδευσης για τους ειδικευόμενους, ενώ η Ενιαία Τοποθέτηση ήταν και είναι στόχος του ΔΣ της ένωσης από την στιγμή της εκλογής του.

Για οτιδήποτε νεότερο σχετικά με το θέμα της απόφασης του ΣτΕ, την ενιαία τοποθέτηση, αλλά και για να λαμβάνετε νέα για Ψυχιατρικές εκδηλώσεις, τις διημερίδες της ΕΕΕΨ, και οτιδήποτε μπορεί να αφορά έναν ειδικευόμενο Ψυχίατρο, στείλτε τα στοιχεία σας στο helaspstr@gmail.com

Φιλικά,

Ραφαήλ Ψαράς

Πρόεδρος Ένωσης Ελλήνων Ειδικευόμενων Ψυχιάτρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θεμα συναδελφε ειναι ,μια και απο οτι πληροφορηθηκα απο τις νομαρχιες η διαταγη για διαγραφη εφτασε ηδη, να διασφαλιστει οτι θα ισχυσει η παλαιοτητα και δεν θα ξαναδηλωνουμε ολοι επι ισοις οροις. Αυτο βλεπεις ειναι και η μεγαλυτερη αγωνια ολων οσων συμμετεχουν στο φορουμ. Αλλιως θα ξεκινησει ενας δικαστικος αγωνας χωρις τελειωμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ τους συναδέλφους ειδικευόμενους Ψυχιάτρους για την ενημέρωση,

σήμερα με ενημέρωσαν ότι θα διαγραφώ από τη λίστα αναμονής για το Παιδοψυχιατρικό Νοσοκομείο Ραφήνας και θα λάβω σχετική επιστολή.

Το θέμα μου είναι πως λόγω της μεγάλης αναμονής είχα δηλώσει Νευρολογία στο Παίδων Πεντέλης που είχε σαγώς μεγαλύτερη αναμονή από άλλες θέσεις π.χ. Θριάσιο που ήδη ήμουν για Ψυχιατρική και τώρα συνάδελφος που ήδη έχει ξεκινήσει αλλού Νευρολογία μπορεί να με προσπεράσει στην αναμονή.

(Φαντάζομαι αν ίσχυε το αντίστροφο δε θα στεναχωριόμουν τόσο και ίσως αυτό είναι κομμάτι της παθογένειάς μας σαν χώρα - καμμία σταθερότητα)

Απλώς για να μην ξεχνιόμαστε τα καλόπαιδα που δήλωσαν από τους πρώτους με την αλλαγή του 07 ήδη έχουν ξεκινήσει μερικά το τελικό μέρος

προς το ΣτΕ: Αντιδεοντολογικό είναι να κάνεις να κρίνεις ένα κείμενο δέκα σειρών 3 χρόνια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος αδικείται από μια απόφαση του ΣτΕ χωρίς δική του, αλλά κρατική, υπαιτιότητα, πού μπορεί να προσφύγει;

Από τα λίγα που ξέρω για το θέμα, η τελευταία πρόταση του από πάνω τα λέει όλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με την απόφαση ακύρωσης της ρύθμισης Γιαννόπουλου θα έπρεπε όλοι μας να ευγνωμονούμε τους συναδέρφους που προσέφυγαν στο Σ.τ.ε και που με προσωπικό κόστος και για κοινό και όχι προσωπικό όφελος αγωνίστηκαν για όλους μας προκειμένου να αποκατασταθεί η τόσο άδικη σειρά προτεραιότητας των ιατρικών ειδικοτήτων. Το 2007 μέσα σε μια νύχτα (ήταν Πάσχα, μεγάλη εβδομάδα) η αναμονή μου από 2 χρόνια εκτοξεύτηκε σε 10 χρόνια και με έκπληξη πληροφορήθηκα από συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων το τονίζω αυτό, ότι πλέον άλλαξε ο τρόπος δήλωσης και ότι πρέπει να τρέξω στην νομαρχία να δηλώσω….. και τι αντίκρισα ?πρώτους στην λίστα γιούς καθηγητών ……κόρες υπουργών….. μέλη της ΔΑΠΝΔΦΚ, συναδέλφους που είχαν ξεκινήσει 1 χρόνο μετά από εμένα ειδικότητα, ή κάποιους που απλά έτυχε να το ακούσουν…… Πού ήταν το δίκαιο της ρύθμισης Γιαννόπουλου? Πώς εξασφάλισε η τότε κυβέρνηση όλους εμάς? Πότε έκανε μια μεταβατική ρύθμιση? Πού είχε ανακοινωθεί αυτή η ρύθμιση? σας απαντώ με πλήρη ειλικρίνεια… πουθενά παρά μόνο στην εφημερίδα της κυβερνήσεως την οποία προσωπικά δεν φροντίζω να διαβάζω καθημερινά! Σαφέστατα και κάποιους πείραξε αυτή η απόφαση…. Αλλά κάποτε σε αυτήν την χώρα θα πρέπει να μάθουμε να περιμένουμε την σειρά μας…

Αθανασιάδου Ανθή

Ειδικευόμενη παιδοψυχιατρικής

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ..........ΝΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ ........AND JUSTICE FOR ALL....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ emiloveyou

ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΗ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά θα έλεγα ότι σε κάθε περίπτωση υπάρχουν συν και πλην, γεγονός πάντως είναι ότι επαληθεύεται το απίστευτο μπάχαλο της χώρας, στα πλαίσια του οποίου δεν υπάρχει σιγουριά ποτέ και σε τίποτα. Θα ήθελα να ρωτήσω στο σημείο αυτό, τελειώνοντας κάποιος που θέλει ψυχιατρική την παθολογία θα μπορεί να δηλώσει μόνο νευρολογία? Και αφού κάπως κάποτε την τελειώσει τότε και μόνο την ψυχιατρική? Επίσης μπορεί να με παραπέμψει κάποιος συνάδελφος σε αναφορά περί άσκησης 2 ειδικοτήτων στην Ελλάδα, δεν βρήκα στο φορουμ τίποτα σχετικό. Συγγνώμη για την παρέκλισή μου απ'το θέμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά θα έλεγα ότι σε κάθε περίπτωση υπάρχουν συν και πλην, γεγονός πάντως είναι ότι επαληθεύεται το απίστευτο μπάχαλο της χώρας, στα πλαίσια του οποίου δεν υπάρχει σιγουριά ποτέ και σε τίποτα. Θα ήθελα να ρωτήσω στο σημείο αυτό, τελειώνοντας κάποιος που θέλει ψυχιατρική την παθολογία θα μπορεί να δηλώσει μόνο νευρολογία? Και αφού κάπως κάποτε την τελειώσει τότε και μόνο την ψυχιατρική? Επίσης μπορεί να με παραπέμψει κάποιος συνάδελφος σε αναφορά περί άσκησης 2 ειδικοτήτων στην Ελλάδα, δεν βρήκα στο φορουμ τίποτα σχετικό. Συγγνώμη για την παρέκλισή μου απ'το θέμα!

Το δεύτερο κομμάτι της ειδικότητας (δηλ.Νευρολογία) το δηλώνεις μόλις πάρεις την απόφασηδιορισμού για την Παθολογία (όχι αφού τελειώσεις)

το ίδιο ισχύει και για το τρίτο κομμάτι, δηλαδή το δηλώνεις μόλις πάρεις την απόφαση διορισμού για τη Νευρολογία.

Όσον αφορά τη ρύθμιση του ΄07 δε νομίζω ότι υπάρχει συνάδελφος που σαν κείμενο τη θεωρεί άδικη,

αυτό που την έκανε άδικη στην πράξη είναι ότι μια τροπολογία θετική για όλους

έγινε ευνοϊκή για τους λίγους κι εκλεκτούς μέσω του τρόπου που κυκλοφόρησε και της ακαριαίας εφαρμογής της(στη λαμογία είμαστε ακαριαίοι βλ.Μαντέλη)

Εννοείται πως συμφωνώ με τη δικαίωση των παιδιών που προσέφυγαν, αλλά επαναλαμβάνω κάποιοι ήδη πρόλαβαν!!!

Το κακό είναι πως όλοι οι άλλοι που δηλώσαμε μετά από ένα χρόνο περίπου, δηλώσαμε με βάση ένα παγιωμένο θεωρητικά τότε καθεστώς.

Οπότε δε βάλαμε τη Νευρολογία π.χ. που θα ήταν πιο σύντομα αλλά αυτή που θεωρούσαμε καλύτερη και σήμερα είμαστε εγκλωβισμένοι σε αυτή την επιλογή

γιατί θα μπορούσα αύριο να πάω και να δηλώσω εκ νένου Παιδοψυχιατρική και να έχω κερδίσει 5-6 θέσεις αλλά θα πρέπει να περιμένω 1 χρόνο ακόμα (σύνολο 3) για 6 μήνες Νευρολογία!

Υ.Γ.: Ηi Anthi8

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο το www.ygeianet.gr

17/06/2010

Ενημερωτικό από τη συνάντηση ΟΕΝΓΕ- υπ. Υγείας κατά τη διάρκεια του συλλαλητηρίου(Υgeianet)

Το απόγευμα της Τρίτης πραγματοποιήθηκε συλλαλητήριο που διοργάνωσαν η ΟΕΝΓΕ από κοινού με σωματεία και Ομοσπονδίες του Δημόσιου και Ιδιωτικού τομέα. Παρά τον καύσωνα το συλλαλητήριο είχε πολύ καλή συμμετοχή και παλμό και οι συγκεντρωμένοι μετά τις ομιλίες πραγματοποίησαν πορεία από το Υπουργείο υγείας προς το Υπουργείο Απασχόλησης.

Κατά τη διάρκεια του συλλαλητηρίου αντιπροσωπεία είχε σύντομη συνάντηση με τον Γενικό Γραμματέα Ν. Πολύζο και τη Διευθύντρια Υγείας κ. Τσαγδή Δ., οι οποίοι μας ενημέρωσαν για τα εξής:

1.- έχει σταλεί στο Υπουργείο Οικονομικών προς υπογραφή Κοινή Υπουργική Απόφαση για συμπληρωματική επιχορήγηση των εφημεριών Απριλίου- Μαϊου.

2.- Για τις εφημερίες 2009 που δεν αποζημιώθηκαν και για τις οποίες η ΟΕΝΓΕ παρέδωσε σχετικό φάκελο στο Υπουργείο θα υπάρξει νομοθετική ρύθμιση που να καθιστά εφικτή την αποπληρωμή τους.

3.- Για το ζήτημα που ανέκυψε με την απόφαση του ΣτΕ σχετικά με τους ειδικευόμενους ειδικοτήτων που πραγματοποιούν 3 στάδια ειδικότητας συζητήθηκε η δυνατότητα ρύθμισης, η οποία θα μελετηθεί από νομικούς, ώστε να αποφευχθούν τα κωλύματα που τίθενται από την τελεσίδικη απόφαση του ΣτΕ.

Τέλος μας ενημέρωσαν ότι έχουν ενταχθεί στο ΕΣΠΑ ανανεώσεις ιατροτεχνολογικού εξοπλισμού και γίνεται προσπάθεια μέσω των ΥΠΕ να προχωρήσουν οι σχετικές διαδικασίες.

Συναδελφικά

Δημήτρης Βαρνάβας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χθες πήγαμε στη Νομαρχία Αθηνών, οι υπάλληλοι μας είπαν πως δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι, ήδη έχουν αρχίσει να ταχυδρομούνται οι επιστολές διαγραφής κι από τη στιγμή που υπάρχει ήδη ΦΕΚ και τελεσίδικη απόφαση του ΣτΕ κανείς δε μπορεί να περιμένει θαύματα. Η κουβέντα τους ήταν "δυστυχώς όταν θέλουν να περάσουν κάτι και να εφαρμοστεί άμεσα πάντα βρίσκουν τον τρόπο"... Ήδη άρχισαν οι αλλαγές ειδικότητας, πλήθος κόσμου ψάχνεται για λύσεις ανάγκης, ειδικότητα να 'ναι κι ότι να ναι, η γενική ιατρική θα ΄φτάσει στο Θεό, θα μείνουν ένα σωρό κενές ψυχιατρικής και νευρολογίας και θα μπουν τα δικά τους πρασινογάλαζα-γαλαζοπράσινα παιδιά...

Αυτό που με λειπεί βαθύτατα για ακόμη μια φορά είναι η αντισυναδελφικότητα των γιατρών μεταξύ μας... Συνάδελφοι κατέφυγαν στο ΣτΕ και μάλιστα συνάδελφοι που είχαν ήδη τελειώσει ειδικότητα, όπως και συνάδελφοι κατά καιρούς σε άλλα θέματα λειτουργούν ιδιοτελώς και κινούνται ατομικά χωρίς να σκέφτονται τι θα προκαλέσει αυτό στο γενικότερο σύστημα και πολλές φορές γυρίζει και στους ίδιους μπούμερανγκ... Ωραία, κάποιοι βολεύτηκαν με τη ρύθμιση Γιαννόπουλου τότε και σίγουρα οι προηγούμενοι που δήλωναν ξεχωριστά είχαν αδικηθεί αλλά δε μπορεί κάθε αλλαγή που επιχειρείται σε αυτό το άθλιο κράτος να συνοδεύεται από αναδρομική ισχύ και εφαρμογή!!!!!!!!!!!!!!!! Να γίνει αλλαγή αν κάτι θεωρείται ότι δεν είναι σωστό αλλά να εφαρμοστεί στη συνέχεια. Δε μπορεί να παίζουν διαρκώς με τις ζωές και τον προγραμματισμό μας. Ήμαρτον. Το ίδιο χάλι έγινε με τις αλλαγές στα αγροτικά, με το ΔΟΑΤΑΠ, με τις αυτόματες αναγνωρίσεις που έφεραν τον κλάδο μας σε αυτή την κατάσταση απο το 2007 και μετά. Και πάλι κάποιοι βολεύτηκαν και πάλι κάποιοι αδικήθηκαν. Πριν το 2006 (συνεπώς αφορά και αυτούς που κατέφυγαν στο ΣτΕ) οι αναμονές ήταν ελάχιστες για όλους. Ρωτείστε τώρα τους ειδικευόμενους που ναι στα τελειώματα να σας πουν πόσο περίμεναν να αρχίσουν. Μήνες μόνο. Τι εμπάθεια είναι αυτή? Γιατί τέτοιο χάλι? Τρωγόμαστε μεταξύ μας και βγάζουμε τα μάτια μας και δεν συνεργαζόμαστε να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα. Δε διαρτυρόμαστε ουσιαστικά για την εκμετάλλευση που βιώνουμε, για την "παράγκα" στο Γουδή, για τα ωρομίσθια ξεφτύλας στις "κλινικές"-γηροκομεία-κολαστήρια, για τα μπλοκάκια παροχής υπηρεσιών της ντροπής, για τους μισθούς πείνας του ΕΣΥ, για τους κινδύνους στο αγροτικό, για τις παράνομες διακομιδές, για τις απλήρωτες εφημερίες, για τα παράνομα ωράρια που υπερβαίνουν κάθε όριο ανθρώπινης αντοχής και αξιοπρέπειας, για τη μη εκπαίδευση, για όλα αυτά που μεταξύ μας ψιθυρίζουμε και μας στενοχωρούν και μας απογοητεύουν αλλά που δεν αλλάζουν προς το καλύτερο κλπ κλπ

Ναι η ρύθμιση Γιαννόπουλου αδίκησε κάποιους τότε, σίγουρα κάποιοι βολεύτηκαν (όπως πάντα κάποιοι βολεύονται και θα βολεύονται) και μη βιαστείτε να με λιντσάρετε, δεν τον υποστηρίζω, έχω πολλά για τη γούνα του (μπροστά στα μάτια είδα πως μετεγγράφηκε στην Ελλάδα ο κανακάρης του και κινήθηκα επώνυμα τότε αλλά φυσικά κανείς δεν τον άγγιξε) αλλά η ρύθμιση αυτή μας έφερνε ένα βήμα πιο κοντά στην επιτέλους ενιαία τοποθέτηση σε όλες τις ειδικότητες όπως γίνεται στις πολιτισμένες χώρες. Ας ξαναγυρίσουμε πάλι στο μεσαίωνα των επιλογών μας γιατί μάλλον αυτό το γενικότερο μπάχαλο, αυτό το χύμα, ταιριάζει πιο πολύ στον Έλληνα και το προτιμάει για να κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του, να μιζεριάζει συνεχώς, να βρίζει δήθεν αλλά και να βολεύεται για να λουφάρει!

Λυπάμαι που έγινα γιατρός. Λυπάμαι γιατί δε μπορούσα να φανταστώ ποτέ ότι θα έφτανα στο σημείο να το πω αυτό για την ιατρική που τόσο ονειρευόμουν από παιδί και που τόσο κοπίασα να τελειώσω. Λυπάμαι που έχει χαθεί η υπομονή μου, που βαριέμαι και αγανακτώ με τους ασθενείς και τις παράλογες απαιτήσεις τους, που κάνω αυτά που κορόιδευα σε άλλους κάποτε, που ασκώ την ειδικότητα πλέον σαν αγγαρεία και γιατί είμαι overqualified για να δουλέψω αλλού. Λυπάμαι για τα χαμένα καλύτερα χρόνια της ζωής μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπάμαι που έγινα γιατρός. Λυπάμαι γιατί δε μπορούσα να φανταστώ ποτέ ότι θα έφτανα στο σημείο να το πω αυτό για την ιατρική που τόσο ονειρευόμουν από παιδί και που τόσο κοπίασα να τελειώσω. Λυπάμαι που έχει χαθεί η υπομονή μου, που βαριέμαι και αγανακτώ με τους ασθενείς και τις παράλογες απαιτήσεις τους, που κάνω αυτά που κορόιδευα σε άλλους κάποτε, που ασκώ την ειδικότητα πλέον σαν αγγαρεία και γιατί είμαι overqualified για να δουλέψω αλλού. Λυπάμαι για τα χαμένα καλύτερα χρόνια της ζωής μου...

emconfusedemconfusedemconfusedemconfusedemconfusedemconfusedemconfused

Λυπάμαι που σας τα γράφω όλα αυτά εδώ και 5-6 χρόνια, επειδή είμαι πιο μεγάλη από σας...και λυπάμαι που έφτασαν κι άλλοι στην ίδια κατάσταση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπάμαι που έγινα γιατρός. Λυπάμαι γιατί δε μπορούσα να φανταστώ ποτέ ότι θα έφτανα στο σημείο να το πω αυτό για την ιατρική που τόσο ονειρευόμουν από παιδί και που τόσο κοπίασα να τελειώσω. Λυπάμαι που έχει χαθεί η υπομονή μου, που βαριέμαι και αγανακτώ με τους ασθενείς και τις παράλογες απαιτήσεις τους, που κάνω αυτά που κορόιδευα σε άλλους κάποτε, που ασκώ την ειδικότητα πλέον σαν αγγαρεία και γιατί είμαι overqualified για να δουλέψω αλλού. Λυπάμαι για τα χαμένα καλύτερα χρόνια της ζωής μου...

emconfusedemconfusedemconfusedemconfusedemconfusedemconfusedemconfused

Λυπάμαι που σας τα γράφω όλα αυτά εδώ και 5-6 χρόνια, επειδή είμαι πιο μεγάλη από σας...και λυπάμαι που έφτασαν κι άλλοι στην ίδια κατάσταση...

Κι' εγώ τώρα (ως Juvenile ... που λέει και η Holly) τί να προσθέσω στα παραπάνω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε ΚwnstantinosG με στεναχωρει ιδιαιτερα ο τροπος που απευθυνεσαι,μηπως ειναι καλα να βρισκεσαι κοντα στους δικους σου,κ να χαρεις το καλοκαιρι που ηρθε στην Ελλαδα τοσο απλοχερα?οπως επισης και τις μικρες χαρες της ζωης?Εξαλλου ολοι κατω απο τον ιδιο ηλιο ζουμε,το σωστο ειναι να τα χουμε καλα με τον εαυτο μας αλλα και με την συνειδηση μας στην τελικη.Ευκαιριες υπαρχουν,ανοιξε την πορτα του μικρου δωματιου που ζεις,για να δεις με εκπληξη οτι βρισκεσαι σε ενα μεγαλο πυργο με ταιραστια δωματια! Καποιο απο αυτα θα ειναι ευρυχωρο και ανετο για σενα, Ευρωπη δεν ειναι μονο η Ελλαδα ουτε ειναι τραγικο να γνωριοσυμε αλλου ευρωπαιους φιλους,καλως ηλθες στην Ε.Ε! Η μεταναστευση δεν ειναι εξορια,ειναι μια καινουργια περιπετεια,ψαξε την Ιθακη σου.Σκεψου αισιοδοξα,εισαι ιατρος! Ενας εξεδικευμενος εργατης, ενα υπερπολυτιμο εργαλειο για την δημοσια υγεια σε πολλα κρατη της Ε.Ε και το δειχνουν εμπραχτα,πιστεψε με,καλη τυχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ανοιξε την πορτα του μικρου δωματιου που ζεις,για να δεις με εκπληξη οτι βρισκεσαι σε ενα μεγαλο πυργο με ταιραστια δωματια!

Στον Πύργο του Κάφκα είμαστε φίλε

νομίζεις ότι υπάρχει διέξοδος, νομίζεις ότι η ζωή ελέγχεται από σένα

όμως συνεχίζεις την αέναη περιπλάνηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

bro η ιατρική ειναι από τις χειρότερες επαγγελματικές επιλογές στην Ελλάδα. Δεν μας το είπαν τόσο απλά όταν έπρεπε και κανείς δεν έκανε τίποτα για να το αλλάξει. Μόνος σου θα κάνεις ότι μπορείς.

είσαι ένας μονάχικός και μόνος cowboy που ταξιδεύει προς το ηλιοβασίλεμα... περίπου! :)

Θα μπορούσε η πολιτική ηγεσία να επαναφέρει την ρύθμιση με χίλιους δυο τρόπους..... όταν θέλει ξέρουμέ οτί μπορεί και παρακάμπτει μεγαλοφυώς ή απλά με τσαμπουκά.... Αλλά δεν υπάρχει πολιτική ηγεσία σε αυτόν τον τόπο εδώ και δεκαετίες.

Φύγε έξω... οικονομικά προβλήματα, υγείας, παιδιά, φίλοι, οικογένεια, ψάρια, σκύλοι και δελφίνια ή ακόμη και η πολυαγαπημένη σου φώκια... μην αφήσεις τίποτα να σε εμποδίσει.

Όπως καλά το έιπε κάποιος είσαι ένα εργαλείο στο οποίο έχουν επενδυθεί έτη και χρήματα. Μπορεί να μην εισαι το καλύτερο στον κόσμο αλλά θα βρεις σίγουρα την θέση σου κάπου.

Η κατάσταση στην Ελλάδα στα περισσότερα νοσοκομεία είναι αστεία. Δεν την θεωρώ πλέον απαράδεκτη...απλά τόσο παράλογη που καταντάει αστεία, κωμική! :)

Φύγε έξω! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχιζοφρένεια...Βάσει του νόμου Αβραμόπουλου,θα έπρεπε να έχω διοριστεί,από το Φεβρουάριο,που μας πέρασε.Τώρα με σουτάρουν τέσσερα-πέντε χρόνια πίσω.Όλοι μας έχουμε και από μια πονεμένη ιστορία,να διηγηθούμε.

Όμηροι ρουσφετολογικών νόμων-φωτοβολίδων,στη μεγάλη λοταρία της ειδικότητας...

Αναρωτιέμαι αν αξίζει να αναλώσω χρόνο-ενέργεια-χρήματα,μπας και αλλάξει κάτι σε αυτό το μπουρδέλο ή αν θα πρέπει να φύγω,αύριο κι όλας,μακριά από τη χώρα των παρτάκηδων και των λαμόγιων...

Το έμαθα σήμερα,σε μια-εθιμοτυπική-επίσκεψη στη νομαρχία, και έπεσα από τα σύννεφα.Μέχρι πριν λίγο καιρό μας καθησύχαζαν και τώρα,εν μια νυκτί,μας "άδειασαν".Γύρισα το βλέμμα προς τη σχολή και θυμήθηκα με τι όνειρα είχα πρωτοδιαβεί το κατώφλι της.Και με τι πάθος ψήφιζα υπέρ καταλήψεων κατά των εξετάσεων ειδικότητας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οποιος μπορεί να φύγει ασφαλώς και πρέπει να φύγει, αλλά ας μην γελιόμαστε, κάποιοι από μας δεν μπορούν να φύγουν για έξω.

Κάποιοι από μας είναι πολύ πιο κοντά στα 40 παρά στα 20 ή στα 30. Κάποιοι από μας έχουμε οικογένειες που μας χρειάζονται με διάφορους τρόπους.

Δεν είναι τόσο απλό, ούτε είναι πανάκεια για όλους το "εξωτερικό".

Κάποιοι από μας είμαστε υποχρεωμένοι να μείνουμε σε αυτόν τον τόπο κι ας μας πληγώνει.

Να είστε βέβαιοι ότι αν μπορούσαμε να είχαμε φύγει, θα φεύγαμε νύχτα κι ούτε που θα το συζητούσαμε σε αυτό το φόρουμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:unsure: κι ούτε που θα το συζητούσαμε σε αυτό το φόρουμ.

ε καλά τώρα...αυτό τί φταίει;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και με τι πάθος ψήφιζα υπέρ καταλήψεων κατά των εξετάσεων ειδικότητας...

Το 1992-93 έκανα το ίδιο λάθος όντας φοιτητής (νόμος σούρλα) ... μερικά χρόνια αργότερα έδινα εξετάσεις άδειας και συνεντεύξεις ειδικότητας στην Αμερική λόγω αναμονών για γενικό και ειδικό μέρος. Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν αξίζουμε βρίσιμο από όλους τους μεταγενέστερους οι φοιτητές εκείνης της χρονικής περιόδου. Κουράγιο παιδιά ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διοριστηκα πριν δυο μηνες για το τελευταιο κομματι...νευρολογος...ελεγα πως θα γινομουν...

η κατασταση ειναι απλα κωμικοτραγικη ως προς την εκπαιδευση(εννοια ανυπαρκτη...)

ψαχνω ηδη τροπους διαφυγης απο την Ελλαδα...

Τελειωσα σε ελληνικο πανεπιστημιο...εκανα αγονο αγροτικο ...παθολογια ...ψυχιατρικη...

γυρισα ολη την Ελλαδα για να τελειωσω οσο πιο γρηγορα μπορουσα ..δε σκεφτηκα ποτε το εξωτερικο γιατι απο το αγροτικο και μετα δε σταματησα να δουλευω ..(ειχα και παρατασεις στη παθολογια και στην ψυχιατρικη)

και τωρα που εφτασε επιτελους η ωρα της ειδικοτητας...απλα θελω να φυγω οσο πιο γρηγορα μπορω...

για γερμανια αγγλια..αμερικη...σουηδια...δεν εχει και τοση σημασια...

αρκει να υπαρχει αξιοπρεπεια στο χωρο εργασιας και πραγματικη εκπαιδευση...

φιλοι μου χανουν τη σειρα τους ..ειναι αναστατοι...

ειλικρινα ομως δεν αξιζει ολη αυτη η ταλαιπωρια...περιμενουμε χρονια...γυρναμε ολα τα νησια..για να γινουμε τελικα οι λαντζιερηδες της καθε "πανεπιστημιακης" κλινικης...χωρις να πληρωνομαστε εφημεριες που δουλευουμε οταν οι επιμελητες μας κοιμουνται σπιτακι τους και γκρινιαζουν οταν τους ενοχλησεις σε ακαταλληλη ωρα...

τα διαβαζα καιρο τωρα οτι η ειδικοτητα στην ελλαδα ειναι μια απατη...αλλα δεν μπορουσα να διανοηθω το μεγεθος της ξεφτιλας του συστηματος...

ελεγα οτι στα μικρα νοσοκομεια που δουλεψα μεχρι τωρα ηταν λογικο τα πραγματα να ειναι πρωτογονα και ανοργανωτα...

αλλα τελικα παντα υπαρχει και το χειροτερο...!!!!!

πανεπιστημιακη κλινικη....νευρολογιας ...απλα νομιζω οτι ειναι ο πατος...

αν μπορουσα να γυριζα τεσσερα χρονια πισω και απλα να εφευγα εξω...να μην εχανα χρονο εδω...

τωρα αισθανομαι οτι και τελικα να τελειωσω εδω απλα θα πρεπει ουτως η αλλως να κανω κατι εξω γιατι θα εχω ανεπαρκη εκπαιδευση...δηλαδη με λιγα λογια

το εξωτερικο ειναι μονοδρομος...

απλα ειτε θα φυγω τωρα ειτε σε τρια χρονια....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει (δικαιολογημένη) δυσφορία για την απόφαση του ΣτΕ και νομίζω την Τρίτη προγραμματίζεται και μια κινητοποίηση με αίτημα κάτι απροσδιόριστο εναντίον της "άδικης απόφασης". Θα έλεγα ότι δεν πρέπει κανείς να αναλώνει την προσπάθειά του σε ανούσια πράγματα. Το ΣτΕ είναι ανώτατο δικαστήριο, οι αποφάσεις του είναι τελεσίδικες και υποχρεωτικά εκτελεστέες και ανατρέπονται μόνο από το ευρωπαϊκό δικαστήριο.

Επιμένω ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, πρέπει να επιτύχουμε αλλαγή ΣΥΝΟΛΙΚΑ στον τρόπο δήλωσης τη ψυχιατρικής (και ΝΛ, ΠΨ, ΦΙΑΠ) και όχι να δημιουργούμε φασαρία για πράγματα που δεν ανατρέπονται. Όσοι θίγονται ας κάνουν λίγη υπομονή μέχρι να δούμε τι προθέσεις έχει πραγματικά το ΥΥΚΑ και σε τι χρονοδιάγραμμα.

Επίσης, καλό θα ήταν να υπάρξουν κάποια σύντομα στοιχεία από 1-2 θιγόμενους, δλδ πότε είχαν δηλώσει ποιο κομμάτι, πότε εκτιμούσαν ότι θα διοριστούν και πόσο πίσω χρονικά εκτιμούν ότι πηγαίνουν μετά τις διαγραφές. Αυτό το ζητάμε γιατί αναπτύσσεται από κάποιους ένα σκεπτικό ότι επί της ουσίας δεν αλλάζουν οι χρόνοι αναμονής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς κάτι πιό συγκεκριμένο γιά την "ανούσια" διαμαρτυρία της Τρίτης;

Όσο γιά την υπομονή,που πρέπει να δείξουμε,ώστε να διαπιστώσουμε τις προθέσεις του Υπουργείου,τι να πω...Τόσα και τόσα χρόνια μας εμπαίζουν,με το χειρότερο τρόπο,τώρα περιμένουμε να διαπιστώσουμε τις προθέσεις τους;

Δικά μου στοιχεία(γιά ψυχιατρική,έχοντας κάνει το εξάμηνο της παθολογίας):

Βάσει νόμου Αβραμόπουλου(μας αρέσει-δε μας αρέσει,πουστιά ή όχι,ψηφισμένος νόμος είναι),έπρεπε να έχω ξεκινήσει ψυχιατρική,εδώ και τέσσερις μήνες.Αντ'αυτού διορίστηκαν οι δυο επόμενοι από εμένα.Τώρα με διαγράφουν από τη λίστα της ψυχιατρικής και θα πρέπει να περιμένω τρία χρονάκια,γιά να ξεκινήσω το κομμάτι της νευρολογίας.Χρόνος(νέας) αναμονής γιά ψυχιατρική;Άγνωστος.Εκτιμώμενος συνολικός χρόνος "ζημιάς",τέσσερα με επτά χρόνια(χωρίς να υπολογίζω το χρόνο που έχασα,παλιότερα,αλλάζοντας ειδικότητα,έχοντας λάβει υπόψη το νόμο,που ακύρωσε το ΣΤΕ)...

Δε ρίχνεις και τα δικά σου στοιχεία ρε Kokni,γιατί σε βρίσκω υπερβολικά χαλαρό και άνετο...

Γιά τη συνολική αλλαγή,νομίζω όλοι συμφωνούμε.Αλλά με τακτικές απάθειας και υποτονικότητας θα μας φάνε τα λαμόγια,πάλι!

Γνωρίζω αποφάσεις του ΣΤΕ,που δεν εφαρμόστηκαν(κακώς,βέβαια,όπως στο έγκλημα της εκτροπής του Αχελώου).Αν όντως η συγκεκριμένη τελεσίδικη και υποχρεωτικά εκτελεστέα "άδικη απόφαση" έχει αναδρομική ισχύ από το 2007,πιστεύεις ότι θα υπάρξουν μαζικές απολύσεις(πρακτικά όλων) των συναδέλφων,που κάνουν τούτη τη στιγμή ειδικότητα;

No pasaran!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δικα μου στοιχεια για ΦΙΑΠ.Εχοντας κανει αγροτικο,6μηνο παθολογιας και 6μηνο ορθοπεδικης συμφωνα με την ΥΑ Αβραμοπουλου εμπαινα ως 1ος! στην ΦΙΑΠ σε 5 μηνες κανοντας με αποσπαση το 6μηνο της νευρολογιας μεσα.Τωρα,αφου τη γλιτωσα στην αναμονη της νευρολογιας και κραταω τη θεση μου για να μπω στο 6μηνο που οφειλω για αυτην θα περιμενω περιπου 1,5 χρονο.Κατοπιν,υπολογιζω με σταθερο παραγοντα το αγνωστο που θα συναντησω στις τελικες λιστες,τουλαχιστον 2 με 2,5 χρονια απο τη στιγμη που θα τελειωσω τη νευρο για να μπω σε οποιο νοσοκομειο βρω θεση ελευθερη για φιαπ,γιατι πλεον εκει που ηθελα να παω, μου το κανουν απαγορευτικο.Συνολον,5 χρονια απο τωρα και τα 3,5 της Φιαπ ισον 8-8,5 χρονια για να τελειωσω οριστικα ,καπου στο 2018.Θυμιζω οτι δηλωσα πρωτη φορα,τον Αυγουστο του 2007...Οποτε μαλλον δεν μενουν στο ''χαλαρο'' οι αναμονες οπως ηταν πριν...Αλλαζουν κατα πολυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.