Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Πληροφορίες αναφέρουν πως όσοι διορίστηκαν μετά την 1/1/2010 βάσει του παλαιού νόμου που ακύρωσε το ΣτΕ θα αναγκαστούν σε παραίτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά εγώ ξέρω μόνο ότι είμαι βλάκας.

Γιατί πάω με το σταυρό στο χέρι?

Γιατί δεν πατάω επί πτωμάτων?

Μάλλων θέλω ψυχίατρο, όχι να γίνω εγώ.

Ελλάς το μεγαλείο σου!

Δημοκρατία δεν έχουμε? Γιατί δεν ψηφίζουμε, 1200+ εναντίων 7...

ΔΝΤ έχουμε γίνει, 1% του παγκόσμιου πληθυσμού (που είναι όλο εν USA) ελέγχει το 75% οικονομικά παγκοσμίως.

τι χαρά!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληροφορίες αναφέρουν πως όσοι διορίστηκαν μετά την 1/1/2010 βάσει του παλαιού νόμου που ακύρωσε το ΣτΕ θα αναγκαστούν σε παραίτηση.

η νομικη υπηρεσια του ΥΥ λεει πως περιμενει λιστες με ονοματα διορισμενων βασει του παλαιου νομου που ακυρωσε το ΣτΕ απο τις νομαρχιες και απο την νομαρχια απαντουν οτι δεν γνωριζουν κατι σχετικα Μπαχαλο Τρεξτε να προλαβετε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η νομική υπηρεσία του ΥΥ&ΚΑ μπορεί να λάβει τις λίστες από το ισόγειο του κτηρίου γραφείο ειδικοτήτων.

Η νομαρχία Αθηνών και Θεσσαλονίκης γνωρίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημερα μιλησα με κ.Αρβανιτου ΥΥ ωρα13.30 και νομαρχια Θεσσαλονικης ωρα14.00 και πηρα αυτες τις απαντησεις.Στη νομαρχια λενε πως για ωσους εχουν ηδη παρει το διορισμο τους δεν εχουν κανενα στοιχειο [ολα εχουν σταλει Αθηνα]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θες να μου πεις πως η κα Αρβανίτου απάντησε πως δε γνωρίζει ποιοι διορίστηκαν μετά την 1/1/2010 και περιμένει να μάθει από τις νομαρχίες.

Απλά να επισημάνω πως η κα Αρβανίτου είναι η προϊσταμένη του τμήματος ειδικοτήτων και εκδίδει τις αποφάσεις τοποθέτησης ειδικευομένων στα νοσοκομεία της χώρας.

Στην ίδια φτάνουν οι μηνιαίες κινήσεις (διορισμών-παραιτήσεων) όλων των νοσοκομείων από τις νομαρχίες όλης της χώρας.

Αν δε γνωρίζει η ίδια τότε ας απευθυνθεί η νομική υπηρεσία στον καφετζή απέναντι. :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

arrow%20up.gif

Αφου επιμενεις ειρωνευεσε και τα ξερεις ολα [δεν ξερω πως]το τηλ. του γραφειου της ειναι2105236798 παρε εσυ τηλ. και οποιος θελει να ενημερωθει επισημα και γραψτε αυριο τις απαντησεις που σας εδωσε.Εσυ που γνωριζεις τι θα γινει μαυτους που ειναι διορισμενοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(Α)

Το οτι υπαρχουν 70000 γιατροι σε αυτη τη χωρα το εχω ακουσει, δεν το εχω δει ομως. Απεναντιας εχω δει περιφεριακα νοσοκομεια να δουλευουν με ενα η δυο επιμελητες ,οι οποιοι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στις συνθηκες εργασιας. Ας φροντισει το υπουργειο να διορισει το επαρκες προσωπικο ωστε να μην κινδυνευουν οι ασθενεις και ας αφησουμε την καραμελα του ιατρικου υπερπληθυσμου . Ασε που αυτη η θεωρια καθολου δεν εξηγει πως το υκκα ψηφιζει νομους για να τακτοποιησει τους δικους τους και μετα τους αποσυρει, που ειναι το θεμα μας εδω

Από ΤΑ ΝΕΑ (http://www.tanea.gr/...1&artid=4582345 )

"Σύμφωνα με διεθνή δεδομένα, ο αριθμός των γιατρών στην Ελλάδα δεν θα έπρεπε να υπερβαίνει τις 40.000. Η πραγματικότητα όμως διαφέρει κατά πολύ από τις κατευθυντήριες οδηγίες- η χώρα μας είναι πρώτη στον κόσμο στην παραγωγή γιατρών, καθώς ανά 1.000 κατοίκους αντιστοιχούν 6,2 γιατροί.

Κι όλα αυτά την ώρα που στην Αγγλία η αντιστοιχία ανάμεσα σε πολίτες και γιατρούς είναι 3,34 ανά 1.000 κατοίκους και στη Γερμανία 3,89. "

Και σχετική συζήτηση στο GURF εδώ: http://www.gurforum....b9%ce%b1%cf%84/

*******

(Β)

Αφού τα δεδομένα συγκεντρώνονται όλα στο γραφείο της κας Αρβανίτου στο ΥΥΚΑ, άρα υπάρχει τρόπος να οργανωθούν οι λίστες κεντρικά. Το ερώτημα είναι:

Πόσες συσκέψεις και φαιά ουσία χρειάζεται για να ξοδέψουν οι "αρμόδιοι" για να αποφασίσουν να φτιάξουν ένα αδιάβλητο μηχανογραφημένο σύστημα στο Internet για τις ειδικότητες; (έχει ξανασυζητηθεί στο GM)

Εξάλλου, τόσα εκατομμύρια έχουν ξοδέψει για άλλα άχρηστα συστήματα. Εδώ, πώς και δεν το σκέφτηκαν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηρεμία, δεν έχουν νόημα οι προσωπικές κόντρες...

Φαίνεται ότι αρχίζει το μπάχαλο με τις ανακλήσεις διορισμών, όπως είχα προβλέψει. Αυτό ήλπιζαν να το αποφύγουν στο ΥΥΚΑ, όπως ήλπιζαν ότι δεν θα μαθευτεί η απόφαση του ΣτΕ όλη την άνοιξη (!!). Μερικές φορές ο στουρθοκαμηλισμός είναι αστείος - όταν δεν είναι τραγικός για κάποιους.

Η νομική υπηρεσία λοιπόν, φαίνεται ότι ερμηνεύει πως οι διορισμοί δεν είναι σύννομοι μόνο από την ημέρα δημοσίευσης της απόφασης του ΣτΕ (12/1/10) και μετά. Θεωρούν ότι δεν έχει πιο πίσω αναδρομική ισχύ ειδικά όσον αφορά τους διορισμούς.

Αλλά από την άλλη εκκαθαρίζουν αναδρομικά από το 2007 τις λίστες.

Άντε βγάλε άκρη τι καπνίζουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ζητήσω συγγνώμη που ανέφερα εκ παραδρομής ως ημερομηνία την 1η Ιανουαρίου 2010 αντί την 12η Ιανουαρίου 2010.

Θα συμφωνήσω πως η συζήτηση δεν χρίζει προσωπικής κόντρας και όσοι τυγχάνει να γνωρίζουν είναι καλό να ενημερώνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κανω λοιπον μια ερωτηση, και οι γνωριζοντες να μου απαντησουν .Στην αγγλικη countryside περναει παιδιατρος δυο φορες το μηνα? Στα αγγλικα νοσοκομεια λειπουν επισης αξονικοι τομογραφοι? Υπηρετει μονο ενας ακτινολογος οπως στα ελληνικα επαρχιακα νοσοκομεια,ο οποιος δεν ερχεται αν τον καλεσεις,οσο επειγον και να ειναι το περιστατικο? Οι 3,34 γιατροι ΑΝΑ 1000 κατοικους τρεχουν μονοι τους στα εργαστηρια να βγαζουν τις εξετασεις? Οι ειδικευομενοι γιατροι εκτελουν χρεη παιδιατρου ,καρδιολογου ,νεφρολογου η και οφθαλμιατρου ,ουρολογου, ωρλ, μιλαω παντα για επαρχιακα νοσοκομεια? Οι ελλειψεις ειναι τρομακτικες και το καταλαβαινει ο οποιοσδηποτε εχει υπηρετησει η εστω εχει συνοδευσει συγγενη του στα νοσοκομεια. Εκει αναφερομουν οταν ελεγα οτι τους 70000 χιλιαδες γιατρους δεν τους ΒΛΕΠΩ. Αν καποιος εχει πτυχιο και ασχολειται με κατι αλλο δεν μπορεις να τον συμπεριλαβεις στο ιατρικο προσωπικο μιας χωρας. Ας μας πειτε λοιπον την πραγματικη αναλογια γιατρων ,αυτων που υπηρετουν στα νοσοκομεια ,και ασθενων. Επισης ας μας πει καποιος την πραγματικη εικονα με τις υποδομες στα νοσοκομεια και γιατι υπαρχουν νοσοκομεια στα νησια χωρις αξονικους για παραδειγμα. Εκτος αν πιστευει κανεις οτι χωρις βασικα διαγνωστικα μεσα μπορει καποιος να κανει διαγνωση. Ειναι βεβαια βασικη αποψη των ιδιωτων γιατρων οτι υπαρχουν παρα πολλοι νεοι γιατροι και κοβουν μεριδιο απο την πιττα. Το συστημα υγειας ομως μιας χωρας κρινεται απο τις νοσοκομειακες υποδομες ,οχι απο στειρα νουμερα . Και απο οσο γνωριζω ,δικαιωμα ειναι του καθενα να ανοιγει ιατρειο και να προσφερει τις γνωσεις του σε οποιον τον προτιμησει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To θεμα ειναι οτι δινουν ανευθυνα απαντησεις στο τηλ. γιαυτο οσοι εχουν τη δυνατοτητα να τους ρωτησουν απο κοντα και να τους πιεσουν καλα θα ειναι να το κανουν και να ενημερωσουν και τους υπολοιπους.Σεμενα η απαντηση της κ.Αρβανιτου ηταν<δεν εχουμε κανενα που να διοριστηκε στο 3 κομματι της ειδικοτ. και ειναι οι νομαρχιες αρμοδιες να μας ενημερωσουν γιαυτο.Αν προκυψει καποιος θα δουμε τι θα κανουμε>.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη τα τελευταια 2 χρονια δεν εχει διοριστει κανενας στο 3ο ή 4ο κομματι της ειδικοτητας...Αυτο σου ειπε η ποιητρια.Μαλιστα.Εκτος του οτι δεν στεκει με βαση της λογικης των αριθμων η απαντηση της,εγω μπορω να αναφερω 2 παραδειγματα στη ΦΙΑΠ που διοριστηκαν τελη του 2009 και αρχες του 2010.Εκτος εαν προσπαθει να πεισει τον κοσμο οτι η αναδρομικοτητα της αποφασης ισχυει μονον για τις λιστες των 3 ετων,ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕΤΑ ΜΑΝΙΑΣ, και οχι για αυτους που μπηκαν σε αυτο το διαστημα απο το 2007.Κανει μεγαλο λαθος και καλα θα κανετε συναδελφοι να μην απευθυνεστε στην συγκεκριμενη καθοτι πολλοι απο εμας γνωριζουμε τις συνεχομενες τρικλοποδιες που βαζει εις βαρος μας,σε οτι νομοσχεδιο και ΥΑ κυκλοφορησε απο το 2007 και μετα.Πολεμησε και πολεμα με απιστευτο μισος οτι εχει να κανει με τους προηγουμενους κυβερνουντες.Δεν την ενδιαφερει ο τομεας της αλλα το πολιτικο οφελος της παραταξης που ανηκει και μονο(προσωπικη μου γνωμη η τελευταια προταση).Παραδειγμα Η ΥΑ Αβραμοπουλου που παγωσε παρανομα -και με ευθυνη της-χωρις καμια τροπολογια και χωρις καμια νομικη υποσταση.Οτι αναφερω παραπανω ,ειναι η νομικη αποψη του δικηγορικου γραφειου που με εκπροσωπει που πιστευει στη δικαιωση ὂλων οσων μας διεγραψαν.Δεν ξερω εαν θα δικαιωθουμε τελικα και ποτε θα γινει, αλλα η ανηθικοτητα ολων αυτων των βολεμενων υπαλληλων που νομιζουν οτι καθοριζουν το ιατρικο μελλον στην Ελλαδα,δεν πρεπει να περασει ετσι.Θα προτεινα σε ολους τους θιγομενουςνα μην φοβηθουν και να κινηθουν δια της δικαστικης οδου και να μην πιστευουν πια τις πρασινες υποσχεσεις και κοροιδιες.Αρκετα.Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα και αυτο δειχνει την αγνοια που εχουν ολοι εκει στο ΥΥΚΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη τα τελευταια 2 χρονια δεν εχει διοριστει κανενας στο 3ο ή 4ο κομματι της ειδικοτητας...Αυτο σου ειπε η ποιητρια.Μαλιστα.Εκτος του οτι δεν στεκει με βαση της λογικης των αριθμων η απαντηση της,εγω μπορω να αναφερω 2 παραδειγματα στη ΦΙΑΠ που διοριστηκαν τελη του 2009 και αρχες του 2010.Εκτος εαν προσπαθει να πεισει τον κοσμο οτι η αναδρομικοτητα της αποφασης ισχυει μονον για τις λιστες των 3 ετων,ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕΤΑ ΜΑΝΙΑΣ, και οχι για αυτους που μπηκαν σε αυτο το διαστημα απο το 2007.Κανει μεγαλο λαθος και καλα θα κανετε συναδελφοι να μην απευθυνεστε στην συγκεκριμενη καθοτι πολλοι απο εμας γνωριζουμε τις συνεχομενες τρικλοποδιες που βαζει εις βαρος μας,σε οτι νομοσχεδιο και ΥΑ κυκλοφορησε απο το 2007 και μετα.Πολεμησε και πολεμα με απιστευτο μισος οτι εχει να κανει με τους προηγουμενους κυβερνουντες.Δεν την ενδιαφερει ο τομεας της αλλα το πολιτικο οφελος της παραταξης που ανηκει και μονο(προσωπικη μου γνωμη η τελευταια προταση).Παραδειγμα Η ΥΑ Αβραμοπουλου που παγωσε παρανομα -και με ευθυνη της-χωρις καμια τροπολογια και χωρις καμια νομικη υποσταση.Οτι αναφερω παραπανω ,ειναι η νομικη αποψη του δικηγορικου γραφειου που με εκπροσωπει που πιστευει στη δικαιωση ὂλων οσων μας διεγραψαν.Δεν ξερω εαν θα δικαιωθουμε τελικα και ποτε θα γινει, αλλα η ανηθικοτητα ολων αυτων των βολεμενων υπαλληλων που νομιζουν οτι καθοριζουν το ιατρικο μελλον στην Ελλαδα,δεν πρεπει να περασει ετσι.Θα προτεινα σε ολους τους θιγομενουςνα μην φοβηθουν και να κινηθουν δια της δικαστικης οδου και να μην πιστευουν πια τις πρασινες υποσχεσεις και κοροιδιες.Αρκετα.Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα και αυτο δειχνει την αγνοια που εχουν ολοι εκει στο ΥΥΚΑ...

+1000...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το γεγονός ότι το site της Νομαρχίας έχει να ενημερωθεί από 28 Ιουνίου είναι τυχαίο? Απεργούν? Έπεσε το σύστημα? Φταίει ο provider? Ή τα χουν κάνει κουλουβάχατα με τις διαγραφές και παράλληλα κάνουν τις λαμογιές τους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H κ.Αρβανιτου μου ειπε οτι οσοι εχουν ξεκινησει το 3 κομματι ειναι νομιμοι [αγονο υποβολη 2κ.τ.λ.]ξερω 2 παραδειγματα που δεν ισχυειπροσπαθει να πεισει τον κοσμο οτι η αναδρομικοτητα της αποφασης ισχυει μονον για τις λιστες των 3 ετων,ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕΤΑ ΜΑΝΙΑΣ, και οχι για αυτους που μπηκαν σε αυτο το διαστημα απο το 2007και ριχνει το βαρος στις νομαρχιες που δηλωνουν οτι δεν γνωριζουν κατι σχετικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω απολυτως οτι το γραφειο ειδικευομενων και η προισταμενη κ Αρβανιτου εδρασε κατα παραβαση των καθηκοντων της οταν εστειλε χαρτι στις νομαρχιες για μη εφαρμογη της ΥΑ Αβραμοπουλου, πριν καν τοποθετηθει η νεα ηγεσια και πρεπει να λαβουμε τα μετρα μας για να σταματησει η αυθαιρεσια.

Αντιγραφω απο ygeianet.gr

01/07/2010

Σχετικά με την υποβολή αιτήσεων στις ειδικότητες Ψυχιατρικής, Νευρολογίας, Παιδοψυχιατρικής και Φυσικής Ιατρικής (ΟΕΝΓΕ)

Η ΟΕΝΓΕ κινήθηκε εξαρχής ώστε να αντιμετωπιστεί το σοβαρό ζήτημα ανασύνταξης των καταλόγων προτεραιότητας στις Διευθύνσεις Υγείας των Νομαρχιών, το οποίο ανέκυψε εξαιτίας της απόφασης του ΣτΕ και του εγγράφου που επακολούθησε από το Υπουργείο Υγείας.

Δυστυχώς, επειδή πρόκειται για απόφαση Ανωτάτου Δικαστηρίου, τα περιθώρια διευθέτησης είναι περιορισμένα και η μόνη λύση που μπορεί να δοθεί είναι πολιτική.

Θέσαμε λοιόν το ζήτημα στην πολιτική ηγεσία του Υπ. Υγείας και ζητήσαμε να μην υπάρξουν επιπτώσεις στους ήδη εγγεγραμμένους σε λίστες συναδέλφους. Μάλιστα διαβιβάσαμε γνωμοδοτικό σημείωμα του δικηγόρου παρ΄ Αρείω Πάγω κ. Μιχαήλ στο οποίο προτείνεται η εξής νομική διευθέτηση:

1.- να γίνει σεβαστή η απόφαση του ΣτΕ στο σκέλος που αφορά στους 7 προσφεύγοντες.

2.- να δοθεί μεταβατικός χρόνος προσαρμογής ενός έτους κατά τη διάρκεια του οποίου δεν θα υπάρξει καμιά αλλαγή στους καταλόγους προτεραιότητας των Νομαρχιών

3.- Η απόφαση του ΣτΕ να ισχύσει μετά τη μεταβατική περίοδο και να αφορά σε κάθε νέα αίτηση ειδικότητας.

Το θέμα αντιμετωπίστηκε κατ΄ αρχήν θετικά από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου, χωρίς όμως μέχρι στιγμής να έχει υπάρξει χειροπιαστό αποτέλεσμα.

Ο υπογράφων, επειδή κατανοεί το σοβαρότατο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι εν λόγω συνάδελφοι, επαναφέρει καθημερινά το ζήτημα και σε περίπτωση που υπάρξει ανακοινώσιμη εξέλιξη θα αναρτήσουμε σχετικό σημείωμα στο Ygeianet.

Συναδελφικά

Δημήτρης Βαρνάβας

Να ενημερωσουμε τους συναδελφους οτι σε αρκετες νομαρχιες οι διαγραφες εχουν ηδη γινει. Αυτο ειναι δικο μου σχολιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπήκα 2-3 φορές στον πειρασμό να σχολιάσω την ανακοίνωση αλλά τελικά αποφάσισα ότι δεν αξίζει τον κόπο. Όταν υπάρξει "ανακοινώσιμη εξέλιξη" από την παρέμβαση της ΟΕΝΓΕ είμαι ΠΟΛΥ περίεργος να την μάθω. ΠΟΛΥ.... μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ περίεργος...

εδιτ: μην ξεσπαθώνετε αδίκως εναντίον της κακοιμοίρας της Αρβανίτου, ότι της λέει η νομική υπηρεσία κάνει και λέει (όπως έχει υποχρέωση)....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ειδικότητά μου είναι Παιδοψυχιατρική

Θέμα: Εκτέλεση της ειδικευόμενης ιατρού Ανδρομάχης Πλιάκου από το Υπουργείο Υγείας

Περίληψη: Επί δυόμιση μήνες βρισκόμουν υπό διορισμό για να συνεχίσω την εκπαίδευσή μου στην Παιδοψυχιατρική. Περιμένοντας το διορισμό μου έμαθα ότι δε θα διοριστώ αλλά θα ξαναμπώ σε λίστα αναμονής και η έναρξη της εκπαίδευσής μου στο τελικό τμήμα της ειδικότητάς μου θα μετατεθεί κατά τουλάχιστον 7-10 χρόνια μετά, σύμφωνα τουλάχιστον με τα ισχύοντα δεδομένα. Λαμβάνοντας υπόψη ότι 1) ξεκίνησα τις σπουδές μου από το 1992 και 2) ότι είμαι ήδη 35 ετών η επέμβαση αυτή στη σταδιοδρομία μου συνεπάγεται τον τερματισμό της ιατρικής μου εκπαίδευσης και την αναγκαιότητα αλλαγής επαγγελματικού προσανατολισμού, έχοντας ήδη στο βιογραφικό μου 17 χρόνια ιατρικής εκπαίδευσης.

Η ειδικότητα μου είναι η Παιδοψυχιατρική η οποία αποτελείται από τρία τμήματα 1,5 χρόνο Ψυχιατρικής Ενηλίκων, 6 μήνες Νευρολογίας και 2,5 χρόνια Παιδοψυχιατρικής. Μετά το χρόνο υποχρεωτικής άσκησης υπαίθρου (αγροτικό), ασκήθηκα στην Ψυχιατρική Ενηλίκων για 9 μήνες στο Κρατικό θεραπευτήριο Λέρου (συμπλήρωση 12μηνου με τρεις μήνες από το αγροτικό) και 6 μήνες στο Νοσοκομείο Κοζάνης. Στη συνέχεια ασκήθηκα στη Νευρολογία για τρεις μήνες στο Κρατικό θεραπευτήριο Λέρου με έναρξη στις 15/1/07 και τρεις μήνες στην Παμμακάριστο με έναρξη 11/1/10. Η Θέση μου για την Παιδοψυχιατρική άνοιξε στις 13/4/10 και από τότε βρισκόμουν υπό διορισμό. Κατά το διάστημα αυτό έλαβα επιστολή της Νομαρχιακής αυτοδιοίκησης ανατολικής Αττικής που βεβαιώνει τη διαβίβαση της αίτησης μου για διορισμό στο Υπουργείο Υγείας με ημερομηνία στις 16/4/06 . Μέχρι τις 28/3/2007, ευρισκόμενη στη Λέρο και εκπαιδευόμενη τότε στη Νευρολογία επί τριμήνου, ο τρόπος δήλωσης των επιμέρους τμημάτων της ιατρικής ειδικότητας ήταν ο εξής: όταν διοριζόμουνα στο ένα τμήμα της ειδικότητας, έκανα αίτηση για το επόμενο. Κατά τη διάρκεια της τρίμηνης άσκησης μου στη Λέρο για τη Νευρολογία, είχα προσωπικά ασχοληθεί, με τη σύμφωνη γνώμη του διευθυντή μου και της διοίκησης του Κρατικού Θεραπευτηρίου Λέρου, για την επιμήκυνση του παρεχόμενου από τη Νευρολογική κλινική χρόνου ειδίκευσης από τρεις σε έξι μήνες. Παρόλη την προσωπική μου προσπάθεια, δεν πρόλαβα τη νέα ρύθμιση στο Θεραπευτήριο Λέρου με αποτέλεσμα να κατοχυρώσω τους τρεις μόνο μήνες ειδίκευσης. Επειδή, η αναμονή μου για τους εναπομείναντες τρεις μήνες υποχρεωτικής εκπαίδευσης στην Νευρολογία , έφτανε το 2010 και δεδομένου ότι το 2010 θα έπρεπε, σύμφωνα με την τότε επικρατούσα νομοθεσία, να αιτηθώ για το τελικό τμήμα της ειδικότητάς μου (παιδοψυχιατρικής), είχα αποφασίσει να ολοκληρώσω την εκπαίδευσή μου στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στη Σουηδία, ξεκινώντας ήδη την εκμάθηση της Σουηδικής γλώσσας. Τότε , στις 28/3/2007, αλλάζει ο νόμος και πλέον επιτρέπει την ταυτόχρονη κατάθεση αιτήσεων για όλα τα τμήματα της ειδικότητας. Με την αλλαγή του 2007, εγώ κατέθεσα μόνο μία αίτηση, αυτή της Παιδοψυχιατρικής, ενώ βρισκόταν ήδη σε εκκρεμότητα η αίτηση μου για τους υπόλοιπους τρεις μήνες Νευρολογίας στο Νοσοκομείο «Παμμακάριστος» που είχε κατατεθεί πριν την αλλαγή του 2007. Αυτή η τροποποίηση των αιτήσεων το 2007 αποτέλεσε και την αιτία για την αλλαγή του προγραμματισμού μου και την παραμονή μου στην Ελλάδα προκειμένου να συνεχίσω στην πατρίδα μου την εκπαίδευση και την επαγγελματική μου σταδιοδρομία, σε ένα χώρο ζωτικής σημασίας για την ψυχική υγεία, όπως είναι η Παιδοψυχιατρική.

Σήμερα πλέον και ενώ από τα μέσα του Μαΐου, όπως με ειδοποίησαν από τη νομαρχία με σχετικό έγγραφο , βρισκόμουν υπό διορισμό, ενημερώθηκα, κατόπιν δικών μου ενεργειών, ότι τα δικαιολογητικά διορισμού μου, επιστρέφουν στην νομαρχία προέλευσής τους και η αναμονή μου για την παιδοψυχιατρική θα προσμετρηθεί από την ημερομηνία έναρξης του τελευταίου τριμήνου της Νευρολογίας δηλαδή από τις 11/1/10. Αυτό σημαίνει ότι με τις νέες λίστες που θα δημιουργηθούν με την εφαρμογή της απόφασης του ΣτΕ, θα πραγματοποιηθεί το ίδιο το οποίο κατήγγειλε το ΣτΕ , δηλαδή μεταγενέστεροι ειδικευόμενοι θα υποσκελίσουν αρχαιότερους ειδικευόμενους και μάλιστα με τέτοιο τρόπο, ώστε να τελειώνει και η ιατρική καριέρα του ειδικευόμενου που υποσκελίζεται. Η αναμονή μου συμφώνα με την νέα αλλαγή, υπολογίζεται στα 7-15 χρόνια, συνυπολογίζοντας την ηλικία μου (είμαι 35 ετών, με 17 χρόνια ιατρικής εκπαίδευσης!) το Υπουργείο Υγείας μου προτείνει να ξεκινήσω την κύρια ειδικότητά μου στα 42-50 μου χρόνια.

Καθίσταται πλέον εμφανής η προαναφερόμενη εκτέλεση της Ειδικευόμενης ιατρού Ανδρομάχης Πλιάκου με την εφαρμογή μιας απόφασης που προασπίζει το δίκαιο, αλλά εφαρμόζεται αδιάκριτα και κατά συνέπεια εγκληματικά.

Ανδρομάχη Πλιάκου

Πρώην ειδικευόμενη Παιδοψυχιατρικής

Εν Ελλάδι 21/6/2010

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστά.

Απόφαση δικαστηρίου,που βγήκε με τρία χρόνια καθυστέρηση και που εφαρμόζεται με αυθαίρετη διάκριση,ανάμεσα σε διορισθέντες και σε αναμένοντες διορισμό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Προτεινόμενη διευθέτηση του σύνθετου προβλήματος που ανέκυψε σε συνέχεια της υπ’ αριθ. 38/2010 Απόφασης του Συμβουλίου της Επικρατείας (Δ’ Τμήμα) δυνάμει της οποίας και κατόπιν της από 25 Μαΐου 2007 αίτησης επτά (7) ειδικευόμενων ιατρών, ακυρώθηκε η Απόφαση Υ10δ/οικ.38059/21-3- 2007 (ΦΕΚ 544/28-3-2007) του Υφυπουργού Υγείας, κατά το μέρος που με αυτήν ορίζεται ότι, προκειμένου περί ειδικοτήτων για τη λήψη των οποίων απαιτούνται περισσότερα από δύο στάδια ειδίκευσης, επιτρέπεται, μετά τη τοποθέτηση στο πρώτο προκαταρκτικό στάδιο, η υποβολή μιας αίτησης για καθένα από τα επόμενα στάδια ειδίκευσης, επανερχομένης σε ισχύ της Απόφασης Α9γ / 38800 / 20-11-1998 (ΦΕΚ Β’ 1232) του Υπουργού Υγείας και Πρόνοιας, σύμφωνα με την οποία, μετά τη τοποθέτηση του ειδικευόμενου Ιατρού σε ένα στάδιο ειδίκευσης, θα υποβάλλει αίτηση για το επόμενο, ώστε να εκκρεμεί μία αίτηση για μία ειδικότητα και για ένα νοσοκομείο.

Επειδή με την ως άνω Απόφαση του ΣτΕ δικαιώθηκαν οι επτά αιτούντες ειδικευόμενοι Ιατροί

Επειδή με την ως άνω Απόφαση του ΣτΕ θίγεται ένας πολύ σημαντικός αριθμός ειδικευόμενων Ιατρών, δεδομένου ότι θα πρέπει να ανασυνταχθούν οι σειρές προτεραιότητας σε συγκεκριμένες ειδικότητες για τις οποίες απαιτούνται περισσότερα των δύο στάδια ειδίκευσης, σχετικά με τις αιτήσεις που έχουν υποβληθεί στις αρμόδιες υπηρεσίες των Νομαρχιών από τους θιγόμενους ειδικευόμενους ιατρούς και συγκεκριμένα από την 28-3-2007, ημερομηνία έκδοσης και ισχύος της ακυρωθείσας απόφασης του Υφυπουργού Υγείας

Επειδή συνέπεια αυτών παρέπεται, ότι θα πρέπει να ακυρωθούν τόσο οι αιτήσεις για ειδίκευση των Ιατρών που εκκρεμούν για το τελευταίο (κύριο) στάδιο των ειδικοτήτων όσων Ιατρών δεν έχουν τοποθετηθεί στο δεύτερο προκαταρκτικό στάδιο αυτών όσο και οι αιτήσεις που εκκρεμούν για το τελευταίο στάδιο της ειδικότητας και οι Ιατροί έχουν τοποθετηθεί στο δεύτερο προκαταρκτικό στάδιο αυτής και θα καταχωρηθούν με την ημερομηνία της απόφασης τοποθέτησής τους

Επειδή προδήλως θίγονται οι συνταγματικώς κατοχυρωμένες αρχές της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης και της νομικής ασφάλειας του διοικούμενου προς τη Διοίκηση, απορρέουσες από τη θεμελιώδη αρχή του Κράτους Δικαίου και ιδιαίτερα από τα άρθρα 2 παρ.1 και 5 παρ.1 του Συντάγματος, αναγνωριζόμενες δε από την έννομη τάξη ως συνταγματικές αρχές, εγγυώνται την αξιοπιστία και σταθερότητα καθώς και την προβλεψιμότητα της πολιτειακής δράσης

Επειδή από υποκειμενική άποψη, οι ανωτέρω αρχές διασφαλίζουν στα πρόσωπα, που υπόκεινται στην έννομη αυτή τάξη, την διατήρηση της συγκεκριμένης πολιτειακής πράξης, η απρόοπτη μεταβολή της οποίας οδηγεί σε παραβίασή τους

Επειδή η ως άνω Απόφαση του ΣτΕ φαίνεται ότι δημιουργεί μείζονα και σύνθετα προβλήματα, απ’ ότι επιλύει

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ

Να εφαρμοσθεί η Απόφαση του ΣτΕ ως προς τους δικαιωθέντες Ιατρούς, αλλά να μη μεταβληθεί η κατάσταση ως προς τους θιγόμενους ειδικευόμενους Ιατρούς, οι οποίοι καλοπίστως συμμορφώθηκαν με την ακυρωθείσα απόφαση του Υφυπουργού Υγείας και τούτο μέχρις ενός συγκεκριμένου χρονικού σημείου, για να αποφευχθεί ή να μετριασθεί η πρόδηλη αδικία, ώστε με τη παρέλευση του, να επανέρχεται σε πλήρη ισχύ η Απόφαση Α9γ/38800/20-11-1998 του Υπουργού Υγείας και Πρόνοιας σε συμμόρφωση με την ως άνω Απόφαση του ΣτΕ.

Δρ. Μιχαήλ Μιχαήλ

Δικηγόρος παρ΄ Αρείω Πάγω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστά.

Απόφαση δικαστηρίου,που βγήκε με τρία χρόνια καθυστέρηση και που εφαρμόζεται με αυθαίρετη διάκριση,ανάμεσα σε διορισθέντες και σε αναμένοντες διορισμό...

Με τρία χρόνια καθυστέρηση γιατί απλά δεν ήθελαν να ξεβολέψουν κάποιους φίλτατε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.