Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

ΑΙΣΧΟΣ,ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑ,ΔΟΛΟΣ,ΞΕΦΤΙΛΑ,ΚΑΤΑΝΤΙΑ,ΠΑΣΟΚΙΚΗ ΧΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΚΛΑΔΙΚΕΣ ΠΑΣΟΚ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΤΟΥ ΒΟΛΕΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 80.Ασ μη δωσω αλλους χαρακτηρισμους γιατι θα μπορουσα να γραφω για σελιδες.Συγχαιρω τους πρασινους βολεμενους υπαλληλους του ΥΥΚΑ και την τωρινη ανυπαρκτη ηγεσια για την αποφαση τους.Τους συγχαιρω για την αμεση εφαρμογη των νομων και των υπουργικων αποφασεων.Ολοι οι ασχετοι βολεμενοι υπαλληλισκοι,κρυβοντουσαν και μας αγνοουσαν επιδεικτικα επι 9 μηνες οταν προσπαθουσαμε να ενημερωθουμε γιατι και με ποιο δικαιωμα ΠΑΓΩΣΕ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΗΜΗ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ,ο νομος Αβραμοπουλου.Η κοροιδια για διευκρινιστικες παει συννεφο.Μας εχουν πεταξει το παραμυθι οτι οι εν λογω ειδικοτητες θα γινουν ενιαιες και εμεις περιμενουμε...Ντροπη τους.Παρολα αυτα ομως,μεσα σε 3 μερες εφαρμοζουν την αντισυνταγματικοτητα του νομου Γιαννοπουλου με ρυθμους ταχυτατους.Εδω δεν μπορουν να βγαλουν τα αγροτικα σε 4 μηνες αλλα ολες τις λιστες-μιλαμε για 5000 συναδελφους-θα τις αναπροσαρμοσουν μεσα σε 1 μηνα.ΜΠΡΑΒΟ.ΕΙΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΑΞΙΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.Ειμαι σιγουρος πλεον οτι δεν υπαρχει καμια σκια...Ολα στο φως.ΕΥΓΕ.Αντικειμενικα και οι 2 αυτες αποφασεις που τις πετανε στα σκουπιδια με χουντικο τροπο ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΣΤΙΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΙΣΟΣΚΕΛΙΖΑΝ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ.Αλλα πρεπει να βολεψουμε και τα δικα μας παιδια ε?Ε ξεφτιλες?Ετσι δεν ειναι?

Οι 2-3 συναδελφοι που χλευαζαν τους προηγουμενουσ υπουργους(και εκεινοι καθικια ειναι βασικα) για τισ παραπανω ρυθμισεις τωρα τι εχουνε να πουν?Εχουν να πουν τιποτε περι αισθηματος δικαιου?Ας μου εξηγησει καποιος την βιασυνη των αλλαγων στις λιστες?ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ?ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ?ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ,ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΑΚΥΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...Με την επιστροφη στο παλαιο συστημα και με την καρατομηση συναδελφων που ειναι πρωτοι στις τελικες λιστες μπαινουμε στο μελλον ε?Και λυνουμε μια και καλη το προβλημα ε?Τετοια ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ δεν νομιζω να εχει ξαναγινει...τοσο φανερα τουλαχιστον...Οσο δε για τις ειρωνιες τυπου οτι το να γραφει κανεις απο τον καναπε του υπολογιστη του δε κερδιζει κατι και οτι θα σκοτωθουμε για μια θεση στον ηλιο,τις επιστρεφω πισω...Εγω δεν προκειται να πλακωθω με συναδελφο για μια θεση στον ηλιο.Εξαλλου οι θεσεις στον ''ηλιο τον πρασινο'' φαινεται καθαρα οτι ειναι καπαρωμενες και δεν επιθυμω καμια συμμετοχη μου σε αυτες.Θα επρεπε να υπαρχει συναδελφικοτητα και κοινη συμπραξη μεταξυ μας και οχι να κοιταει ο καθενας το τομαρι του.Αυτο που γινεται ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΙΣΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ 3ΕΤΙΑΣ.

Η παρανομια ομως του πρασινου παρακρατους δεν θα περασει ετσι ευκολα αν το νομιζουν απο το ΥΥΚΑ.Απο την Δευτερα θα ξεκινησει δικαστικος αγωνας.Η αναδρομικοτητα της αποφασης δεν θα ισχυσει μονο για την φουρνια των ιατρων του 2010.Θα ισχυσει και για οσους εκμεταλλευτηκαν το νομο Γιαννοπουλου και διοριστηκαν απο το 2007 και μετα.Να μη νομιζουν απο το ΥΥΚΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ.θΑ ΕΚΠΛΑΓΟΥΝ ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΑΚΥΡΩΣΗ ΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ...Και θα μαθουμε επιτελουσ και γιατι ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΤΟ ΝΟΜΟ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΥ.

Κανω γνωστο στους συναδελφους ιατρους οτι πολλοι εχουμε καταγγειλει την μη εφαρμογη νομου Αβραμοπουλου στον συνηγορο του πολιτη.Οσοι περισσοτεροι το πραξουν τοσο πιο αμεσο αποτελεσμα θα εχουμε.

Επισης να ξερουν στο υπουργειο οτι η λυση απο εμας δεν θα ειναι ουτε οι πορειες ουτε το να μαζευτουμε και να τους πεταμε πετρες.Θα ακολουθησουμε την νομιμη οδο.Εμεις εκτελουμε λειτουργημα και οχι πολιτικη εντολη βολεματος και παρανομιας.Ολοι αυτοι εκει μεσα ειναι αναρμοδιοι και ανικανοι να αποφασιζουν για το μελλον της ιατρικης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Το θεμα ειναι πως αυτη η αλλαγη δεν πρεπει να γινει!πρεπει να πιεσουν οι αρμοδιοι,οποιοι κ να ναι αυτοι,ιατρ.συλλογοι,φοιτ.συλλογοι,εεεψ κτλ να μην εφαρμοστει!!κ δεν ειμαι συμφωνος στο να μη γινουν κινητοποιησεις..ισα ισα,πρεπει να γινουν για να γινει ευρυτερα γνωστο το θεμα..αυτη τη στιγμη ζω στη θεσ/κη αλλα ειμαι διαθετιμενος να ερθω σε οποιαδηποτε φανερη μορφη διαμαρτυριας οπως κ πολλοι αλλοι συναδελφοι που θιγονται!ολοι πρεπει να δωσουμε το παρον με προσωπικη θυσια.. επισης,,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ???!!!αναμενουν την αναδιαμορφωση των λιστων????!!!!!!που θα παρει μηνες να γινει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικά, αν ισχύσει είναι μεγάλη αδικία.

Επίσης, ορισμένες ειδικότητες γίνονται πλέον απαγορευτικές.

Μόνη λύση και μόνος δρόμος η ειδικότητα σε χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης.

Ευτυχώς εκεί έχουν ακόμη σχετική έλλειψη ιατρών...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε βαρέθηκε να γράφει μαλακίες ο Βαρνάβας; Ως συνήθως θα το κάνει γαργάρα και αυτό το θέμα....

συγγνώμη τάσο αλλά τί θέλεις να πεις? πού είναι το πρόβλημα με αυτό που έγραψε ο συνάδελφος και ποιες είναι οι γαργάρες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θες να σου θυμίσω θέματα τα οποία τα έχουμε θίξει κατά το παρελθόν εδώ μέσα στο Forum και τα οποία γνωρίζει....αλλά τα έκανε ΓΑΡΓΑΡΑ;

Η αλήθεια είναι πως βαριέμαι αφάνταστα και προτιμώ να κάνω πλάτσα πλούτσα παρά να θυμάμαι την αδιαφορία μερικών συνδικαλιστών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει κάποιος την ευγενή καλοσύνη να παραθέσει τη ρύθμιση Γιαννόπουλου?

ή να μας πει τι λέει πάνω κάτω?

γτ μόνο το ΦΕΚ Αβραμό έχω υπόψιν(και αυτό λέγανε οτι δεν θα εφαρμοστεί)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Evia

Κατ' αρχήν, οφείλω να σου απαντήσω στο σχόλιό σου:

...Οσο δε για τις ειρωνιες τυπου οτι το να γραφει κανεις απο τον καναπε του υπολογιστη του δε κερδιζει κατι και οτι θα σκοτωθουμε για μια θεση στον ηλιο,τις επιστρεφω πισω…

διότι είναι προφανές ότι αναφέρεται στο δικό μου:

Από την (προσωρινή) άνεση του καναπέ ή την (πάλι προσωρινή) άνεση της "πολυθρόνας" του "ανώνυμου forumίστα-blogger", ουδεμία ελπίδα είναι ορατή (in the foreseeable future).

Αντιθέτως, το βέβαιο είναι, ότι θα σφαχτείτε μεταξύ σας για μια θέση στον ήλιο.

Οπωσδήποτε, δεν μπορώ να εμποδίσω κανέναν, που κάνει ανάγνωση μιας πρότασης, να της προσδώσει τα δικά του νοήματα. Πολύ περισσότερο δε, να τον εμποδίσω να της προσδώσει άλλα χαρακτηριστικά, όπως ότι είναι ειρωνική, υβριστική κ.ά. Οφείλω να σου υπενθυμίσω όμως, ότι η φράση "θα σφαχτείτε μεταξύ σας", απλώς συνόψισε αυτά που εσύ έγραψες στο σχόλιο #1:

.......Ωραια φαση.
Θα μας κανουν να ''χτυπιομαστε'' μεταξυ μας
...Σουπερ...
αναφερόμενος στο ενδεχόμενο μιας αλυσσιδωτής προσφυγής στο ΣτΕ κατά των προηγούμενων, προπροηγούμενων κλπ. υπουργικών αποφάσεων κλπ.<br style=""><br style="">

****

Το σχόλιό μου δε, περί της άνεσης του καναπέ, που έχει ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ forumίστας-blogger, δεν είναι τίποτα άλλο από την παράθεση της πραγματικότητας.

Καλή είναι η ΑΝΩΝΥΜΗ γκρίνια, το "χώσιμο" στους άλλους καθώς και όλα τα άλλα είδη σχολίων (π.χ. του τύπου "τώρα θα τους δείξω εγώ") που εκτονώνουν τα συναισθήματά μας αλλά, πέρα από αυτό, δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα. Αντιθέτως, η επώνυμη καταγγελία, έχει κάποιες πιθανότητες να φτάσει σε κάποια αυτιά. Μέχρι σήμερα όμως, δεν είδα κάποια επώνυμη κίνηση, που να ξεκίνησε από το GM (μια επιστολή προς εφημερίδα έστω), ώστε να δημιουργήσει κάποιο θόρυβο και να στείλει κάποια αιτήματα στα αυτιά αυτών που πρέπει (όσο και αν το προσπάθησα προσωπικά- χωρίς να έχω και συμφέρον).

****

Έχει συζητηθεί κατά κόρον (και στο GM) ότι χρειάζεται συνολική λύση στο πρόβλημα της ιατρικής εκπαίδευσης (που σχετίζεται και με άλλα) αλλά είναι προφανές ότι κανείς δεν θέλει να το αγγίξει.

Οι πολιτικοί δεν θέλουν να το αγγίξουν διότι ξέρουν ότι θα ξεσηκώσουν μεγάλη αντίδραση (από ενδιαφερόμενους και μη) και από την άλλη, οι άμεσα ενδιαφερόμενοι δεν θέλουν να το αγγίξουν για πολλούς λόγους -μεταξύ των οποίων ο κυριότερος είναι ότι ξέρουν ότι το πιθανότερο είναι ότι όταν δοθεί μια συνολική λύση, αυτοί θα έχουν ήδη τελειώσει.

Επομένως τί μένει; Είναι απλό. Μεσοβέζικες προσωρινές λύσεις, που λύνουν μερικώς τα προβλήματα κάποιων -θίγοντας παράλληλα το δίκαιο κάποιων άλλων- μέχρι να έρθουν οι επόμενες μεσοβέζικες προσωρινές λύσεις, που θα επανορθώσουν τα θιγμένα δίκαια των κάποιων και θα δημιουργήσουν νέες αδικίες σε κάποιους άλλους. Είναι αναμενόμενο δε, οι περισσότερες από αυτές τις μεσοβέζικες λύσεις να είναι είτε αντισυνταγματικές, είτε να έρχονται σε σύγκρουση με άλλους νόμους και διατάξεις. Και έτσι, άκρη δεν βγάζει κανείς -πόσο μάλλον οι "αρμόδιοι" υπάλληλοι (που και ανεπτυγμένο να έχουν το αίσθημα της ευθύνης, για ποιό λόγο να μπλεχτούν με τα "σκα...ά").

Εκτός των άλλων δε, ουδείς εκπροσωπεί τους ειδικευόμενους επί της ουσίας (άλλο στα λόγια-τύποις και για τις ψήφους) και ουδείς σχεδιάζει σοβαρά το αύριο.

Ένα είναι βέβαιο. Δεν χωράνε 70.000 γιατροί σε αυτή τη χώρα (67.474 καταγεγραμμένοι το 2008). Δεν χωράνε 628 νευροχειρουργοί-πλαστικοί χειρουργοί αλλά ούτε και 2.227 ακτινολόγοι-ακτινοθεραπευτές (ενδεικτικά αναφέρω τα νούμερα διότι η συγκεντρωτική κατάσταση της ΕΣΥΕ τους έχει μαζί.

Και τα νούμερα αυτά αυξάνονται. Επιπλέον δε, οι θέσεις σε δημόσια νοσοκομεία είναι πεπερασμένες και δεν μπορούν να απορροφηθούν περισσότεροι από 2-3.000 γιατροί (άσε που δεν υπάρχουν χρήματα για άλλους δημόσιους υπαλλήλους).

Για αυτά τα κρίσιμα και πολύ σοβαρά θέματα λοιπόν, δεν είδα κάποια σοβαρή κίνηση ούτε από τους αρμόδιους αλλά ούτε και από τους ενδιαφερόμενους.

Επομένως, αφού δεν διαφαίνεται διάλογος (έστω) αλλά ούτε και "κοινά αποδεκτός" τρόπος για να μπει μια τάξη, ποιό άλλο συμπέρασμα μπορεί να βγεί, εκτός από το ότι "θα σφαχτείτε μεταξύ σας για μια θέση στον ήλιο"; Και γιατί είναι ειρωνικό το σχόλιο-συμπέρασμα;

ΥΓ

Παρεμπιπτόντως, δεν έχω καμία σχέση με κόμματα και άλλους φορείς. Αποδέχομαι μόνο τις θέσεις που με εκφράζουν (με βάση όσα έχω ζήσει και έχω δει) και δεν αποκλείω, κάποιες να είναι και λάθος. Επειδή δε, συνήθως, οι θέσεις συνδέονται με πρόσωπα, δεν έχω πρόβλημα να τα υποστηρίξω όσο δεν διαπιστώνω ότι αποκλίνουν από αυτές. Όμως, έχω αλλεργία σε όσους προσπαθούν να με πείσουν ότι έκαναν κάτι ενώ ξέρω από πρώτο χέρι ότι δεν έκαναν αυτό που έπρεπε (αυτό, διότι ανήκα στους 2-3 σχολιαστές των προηγούμενων υπουργών, που αναφέρεις - όταν έρθει η ώρα, θα κριθούν και οι τωρινοί).

Μερικοί σχετικοί σύνδεσμοι:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θες να σου θυμίσω θέματα τα οποία τα έχουμε θίξει κατά το παρελθόν εδώ μέσα στο Forum και τα οποία γνωρίζει....αλλά τα έκανε ΓΑΡΓΑΡΑ;

Η αλήθεια είναι πως βαριέμαι αφάνταστα και προτιμώ να κάνω πλάτσα πλούτσα παρά να θυμάμαι την αδιαφορία μερικών συνδικαλιστών.

θα ήταν μάλλον άσκοπο να μου θυμίσεις πράγματα που δεν παρακολούθησα και για τα οποία έχω πλήρη άγνοια, όμως για τα θέματα που παρακολουθώ νοιώθω την ανάγκη να πω ότι ο συγκεκριμένος συνάδελφος και έχει ασχοληθεί και έχει περάσει αιτήματα μας στους υπουργούς και έχει ενημερώσει για τα όποια αποτελέσματα. οπότε τα σχόλια περί γαργάρας δε νομίζω ότι ταιριάζουν και τόσο στον συγκεκριμένο.

@aterpos όπως πάντα εύστοχος. το μήνυμά σου μου θύμησε πως μείναμε 2 (άντε μπορεί και 3) συνολικά συνάδελφοι να προσπαθούμε να φτιάξουμε σύλλογο επικουρικών. κρίμα που είμαστε πάντα σταθερά στο ίδιο σημείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aterpos,απλα σου γνωστοποιω οτι προσωπικα εχω κινηθει επωνυμα.Εχω καταγγειλει την μη εφαρμογη του ΦΕΚ Αβραμοπουλου στον συνηγορο του πολιτη.Επισης εντος ημερων και παντα επωνυμα,θα καταφερθω νομικως εναντιον της συγκεκριμενης απαραδεκτης αποφασης καθοτι με θιγει.Το οτι γραφω στο φορουμ χρησιμοποιωντας ως ονομα την πραγματικη μου καταγωγη και τοπο κατοικιας μου το θεωρω επιλογη μου και κεκτημενο δικαιωμα ως προς την διατηρηση της ανωνυμιας μου στο διαδυκτιο.Παραταυτα,εαν επιθυμεις τα πραγματικα μου στοιχεια δεν εχω κανενα προβλημα .Απλα απευθυνσου με pm σε μενα και θα τα μαθεις χωρις τη παραμικρη παραποιηση και αποκρυψη απο την μερια μου.Σεβομαι την απαντηση που μου εδωσες και μενω ως εκει.Τιποτε περισσοτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν χωράνε 70.000 γιατροί σε αυτή τη χώρα (67.474 καταγεγραμμένοι το 2008).

Λινκ για τον αριθμό? Διόρθωση: βρήκα το ακόλουθο κείμενο του Τασου από άλλο web site: http://pfy.gr/forum/index.php?topic=213.0;wap2

Πέντε ιατρικές ειδικότητες συγκεντρώνουν το 52% όλων των γιατρών. Με άλλα λόγια, οι μισοί Έλληνες γιατροί είναι παθολόγοι, μικροβιολόγοι, παιδίατροι, μαιευτήρες - γυναικολόγοι, καρδιολόγοι και χειρούργοι.
Το λινκ εξακολουθεί να είναι ευπρόσδεκτο ειδικά αν συνοδεύεται με ηλικιακά στοιχεία των γιατρών κλπ :) Π.χ. από τους 70χιλ πόσοι πλησιάζουν σε ηλικία συνταξιοδότησης έστω και με το ΔΝΤ ?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aterpos,απλα σου γνωστοποιω οτι προσωπικα εχω κινηθει επωνυμα.Εχω καταγγειλει την μη εφαρμογη του ΦΕΚ Αβραμοπουλου στον συνηγορο του πολιτη.Επισης εντος ημερων και παντα επωνυμα,θα καταφερθω νομικως εναντιον της συγκεκριμενης απαραδεκτης αποφασης καθοτι με θιγει.Το οτι γραφω στο φορουμ χρησιμοποιωντας ως ονομα την πραγματικη μου καταγωγη και τοπο κατοικιας μου το θεωρω επιλογη μου και κεκτημενο δικαιωμα ως προς την διατηρηση της ανωνυμιας μου στο διαδυκτιο.Παραταυτα,εαν επιθυμεις τα πραγματικα μου στοιχεια δεν εχω κανενα προβλημα .Απλα απευθυνσου με pm σε μενα και θα τα μαθεις χωρις τη παραμικρη παραποιηση και αποκρυψη απο την μερια μου.Σεβομαι την απαντηση που μου εδωσες και μενω ως εκει.Τιποτε περισσοτερο.

Από όσο γνωρίζω (και από όσο φαντάζομαι), επώνυμα και μεμονωμένα (έως και μέχρι 10) έχουν κινηθεί και άλλοι κατά καιρούς. Το αποτέλεσμα είναι το βραχυκύκλωμα που βλέπεις.

Το πολύ-πολύ που έχεις να περιμένεις είναι να πετύχεις μια απόφαση που θα αναιρεί μια προηγούμενη, η οποία όμως θα δημιουργήσει πρόβλημα σε κάποιους άλλους (που θα κινηθούν ανάλογα στη συνέχεια και θα πετύχουν τη δική τους "εξαίρεση" κ.ο.κ.). Αυτός είναι και ο λόγος που έχουμε τόσες πολλές εξαιρέσεις (κοινώς "παραθυράκια") από τον κανόνα που υποτίθεται φτιάχτηκε για όλους.

Αν κινήθηκες για συνολική λύση (και μπράβο σου), κανείς δεν θα σε ακούσει διότι δεν εκπροσωπείς άλλους.

Η συνολική λύση απαιτεί διαδικασίες επώνυμες και μαζικές (εννοείται ότι δεν εννοώ βιαιοπραγίες). Αυτή είναι η θέση μου όσον αφορά στην επωνυμία-ανωνυμία.

ΥΓ

Δεν με απασχολεί να μάθω το όνομά σου, ούτε το όνομα κάποιου που δεν θέλει να το αποκαλύψει. Ο καθένας έχει τη στάση του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν χωράνε 70.000 γιατροί σε αυτή τη χώρα (67.474 καταγεγραμμένοι το 2008).

Λινκ για τον αριθμό? Διόρθωση: βρήκα το ακόλουθο κείμενο του Τασου από άλλο web site: http://pfy.gr/forum/...opic=213.0;wap2

Πέντε ιατρικές ειδικότητες συγκεντρώνουν το 52% όλων των γιατρών. Με άλλα λόγια, οι μισοί Έλληνες γιατροί είναι παθολόγοι, μικροβιολόγοι, παιδίατροι, μαιευτήρες - γυναικολόγοι, καρδιολόγοι και χειρούργοι.
Το λινκ εξακολουθεί να είναι ευπρόσδεκτο ειδικά αν συνοδεύεται με ηλικιακά στοιχεία των γιατρών κλπ :) Π.χ. από τους 70χιλ πόσοι πλησιάζουν σε ηλικία συνταξιοδότησης έστω και με το ΔΝΤ ?

Συγκεντρωτικά στοιχεία από την Ελληνική Στατιστική Αρχή (πρώην ΕΣΥΕ) εδώ:

http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE/PAGE-themes?p_param=A2103 [κλικ στο Ιατροί-Οδοντίατροι και μετά, επιλογή του έτους και κατέβασμα του xls αρχείου.

Αναλυτικά, μόνο με αίτηση.

Κάποια άλλα παρεμφερή στοιχεία (παλιότερα) εδώ: http://tempmedgr.wordpress.com/2008/03/25/health-services/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@aterpos ...  Ευχαριστώ πολύ ... απο τα στοιχεία φαίνεται ότι 27χιλ είναι χωρίς ειδικότητα (σε αναμονή για ειδικότητα ή στο στάδιο της ειδικότητας) και οι εν ενεργεία είναι κοντά στις 40χιλιάδες.    

Από το άρθρο των Πολύζου/Υφαντόπουλου[1] φαίνεται ότι η μεγάλη αύξηση γίνεται μετά τα μέσα της δεκαετίας του 70 (πίνακας 1). Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι η αύξηση κατά 20χιλιάδες (67000 το 2008 από 47000 το 2000) την τελευταία 8ετία για την οποία έχουμε στοιχεία ή 57%!!!  

  Τι ήταν αυτό που οδήγησε την αύξηση αυτή? Η ένταξη των χωρών τις πρώην Ανατ. Ευρώπης? Αυξήθηκε ο αριθμός των επιτυχόντων στις ιατρικές?     Τι να πω ... ίσως η μόνη λύση είναι η εγκαθίδρυση εξετάσεων για την απόκτηση της βασικής άδειας εξάσκησης και της περιοδικής επανεξέτασης των ειδικών, μέτρο που πρέπει να εφαρμοσθεί και σε όσους είναι ήδη στον επαγγελματικό χώρο.        

[1] http://go2.wordpress...lth-services%2F

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@aterpos ... Ευχαριστώ πολύ ... απο τα στοιχεία φαίνεται ότι 27χιλ είναι χωρίς ειδικότητα (σε αναμονή για ειδικότητα ή στο στάδιο της ειδικότητας) και οι εν ενεργεία είναι κοντά στις 40χιλιάδες.

Ή και αγροτικοί (υπάρχουν και κάποιοι λίγοι που έχουν φύγει από τον κλάδο). Τα στοιχεία πάντως, χρειάζονται διασταύρωση και από τους ιατρικούς συλλόγους (δεν είμαι σίγουρος ότι έχουν ξεκαθαρίσει όλοι τα μητρώα τους).

Αν εξετάσεις τις προηγούμενες χρονιές, ίσως μπορέσεις να υπολογίσεις χοντρικά πια είναι η αύξηση.

Και μια και ζεις έξω, δώσε σε παρακαλώ μια εικόνα του πώς λειτουργούν τα πράγματα εκεί. Παρότι δε, θεωρώ πως υπάρχουν οι δυνατότητες να οργανωθούν καλύτερα τα πράγματα εδώ, αμφιβάλλω αν ποτέ φτάσουν σε ένα επίπεδο όπως π.χ. αυτό: http://www.amsa.org/AMSA/Homepage.aspx (και αυτό είναι που εννοώ επώνυμα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Evia

[font="

Επομένως τί μένει; Είναι απλό. Μεσοβέζικες προσωρινές λύσεις, που λύνουν μερικώς τα προβλήματα κάποιων -θίγοντας παράλληλα το δίκαιο κάποιων άλλων- μέχρι να έρθουν οι επόμενες μεσοβέζικες προσωρινές λύσεις, που θα επανορθώσουν τα θιγμένα δίκαια των κάποιων και θα δημιουργήσουν νέες αδικίες σε κάποιους άλλους. Είναι αναμενόμενο δε, οι περισσότερες από αυτές τις μεσοβέζικες λύσεις να είναι είτε αντισυνταγματικές, είτε να έρχονται σε σύγκρουση με άλλους νόμους και διατάξεις. Και έτσι, άκρη δεν βγάζει κανείς -πόσο μάλλον οι "αρμόδιοι" υπάλληλοι (που και ανεπτυγμένο να έχουν το αίσθημα της ευθύνης, για ποιό λόγο να μπλεχτούν με τα "σκα...ά").

Ένα είναι βέβαιο. Δεν χωράνε 70.000 γιατροί σε αυτή τη χώρα (67.474 καταγεγραμμένοι το 2008). Δεν χωράνε 628 νευροχειρουργοί-πλαστικοί χειρουργοί αλλά ούτε και 2.227 ακτινολόγοι-ακτινοθεραπευτές (ενδεικτικά αναφέρω τα νούμερα διότι η συγκεντρωτική κατάσταση της ΕΣΥΕ τους έχει μαζί.

Και τα νούμερα αυτά αυξάνονται. Επιπλέον δε, οι θέσεις σε δημόσια νοσοκομεία είναι πεπερασμένες και δεν μπορούν να απορροφηθούν περισσότεροι από 2-3.000 γιατροί (άσε που δεν υπάρχουν χρήματα για άλλους δημόσιους υπαλλήλους).

Δεν ειναι μονο ο συναδελφος evia που εχει κανει επωνυμες καταγγελιες. Και αλλοι συναδελφοι το εχουν πραξει και προφανως θα συνεχισουν να το πραττουν μεχρι να δικαιωθουν. Χανουμε νομιζω την ουσια ,το προβλημα δημιουργηθηκε γιατι το υπουργειο το 2007 αποφασισε αυθαιρετα να ευνοησει καποιους αδιαφορωντας για το αποτελεσμα. Σημερα αποφασιζει ετσι απλα να επιστρεψει στο παλαιο συστημα χωρις στοιχειωδως να διορθωσει τις αδικιες. Πχ να ακυρωσει τις αλλαγες των παιδοψυχιατρων σε ψυχιατρικη . Πρεπει καποτε να καταλαβουν οτι οι γιατροι δεν ειναι προβατα να τα σερνουν οπου θελουν. Ο ρολος των αρμοδιων υπαλληλων δεν νομιζω να ειναι τοσο αθωος οσο λες ,μια και απο οτι θυμαμαι υπαλληλος εστειλε το εγγραφο για την μη εφαρμογη του φεκ Αβραμοπουλου ,χωρις καν να εχει τοποθετηθει η ηγεσια του υυκα.Υπαλληλος κρατησε την αποφαση του ΣΤΕ εξι μηνες στο συρταρι για να την βγαλει ξαφνικα τωρα. Χωρις να σημαινει αυτο οτι η σημερινη ηγεσια ειναι ικανη να αντιμετωπισει τα ζητηματα εκπαιδευσης των γιατρων. Μαλλον θα εχουμε τοποθετηθει μεχρι να βγουν οι δικαστικες αποφασεις ,σε αυτο εχεις δικιο, εγω ομως δεν θα το αφησω ετσι.

Το οτι υπαρχουν 70000 γιατροι σε αυτη τη χωρα το εχω ακουσει, δεν το εχω δει ομως. Απεναντιας εχω δει περιφεριακα νοσοκομεια να δουλευουν με ενα η δυο επιμελητες ,οι οποιοι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στις συνθηκες εργασιας. Ας φροντισει το υπουργειο να διορισει το επαρκες προσωπικο ωστε να μην κινδυνευουν οι ασθενεις και ας αφησουμε την καραμελα του ιατρικου υπερπληθυσμου . Ασε που αυτη η θεωρια καθολου δεν εξηγει πως το υκκα ψηφιζει νομους για να τακτοποιησει τους δικους τους και μετα τους αποσυρει, που ειναι το θεμα μας εδω
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ InspectorGadget

Δεν σε προλαβαίνω smile.gif

Τα έχω σχολιάσει και εγώ αυτά, γι' αυτό εξάλλου έκανα και το σχετικό blog (δεν μπορώ να βρω τους συνδέσμους στο GM αυτή τη στιγμή).

Το πρόβλημα πάντως είναι τεράστιο και αμφιβάλλω αν το καταλαβαίνουν όλοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Evia

[font="

Επομένως τί μένει; Είναι απλό. Μεσοβέζικες προσωρινές λύσεις, που λύνουν μερικώς τα προβλήματα κάποιων -θίγοντας παράλληλα το δίκαιο κάποιων άλλων- μέχρι να έρθουν οι επόμενες μεσοβέζικες προσωρινές λύσεις, που θα επανορθώσουν τα θιγμένα δίκαια των κάποιων και θα δημιουργήσουν νέες αδικίες σε κάποιους άλλους. Είναι αναμενόμενο δε, οι περισσότερες από αυτές τις μεσοβέζικες λύσεις να είναι είτε αντισυνταγματικές, είτε να έρχονται σε σύγκρουση με άλλους νόμους και διατάξεις. Και έτσι, άκρη δεν βγάζει κανείς -πόσο μάλλον οι "αρμόδιοι" υπάλληλοι (που και ανεπτυγμένο να έχουν το αίσθημα της ευθύνης, για ποιό λόγο να μπλεχτούν με τα "σκα...ά").

Ένα είναι βέβαιο. Δεν χωράνε 70.000 γιατροί σε αυτή τη χώρα (67.474 καταγεγραμμένοι το 2008). Δεν χωράνε 628 νευροχειρουργοί-πλαστικοί χειρουργοί αλλά ούτε και 2.227 ακτινολόγοι-ακτινοθεραπευτές (ενδεικτικά αναφέρω τα νούμερα διότι η συγκεντρωτική κατάσταση της ΕΣΥΕ τους έχει μαζί.

Και τα νούμερα αυτά αυξάνονται. Επιπλέον δε, οι θέσεις σε δημόσια νοσοκομεία είναι πεπερασμένες και δεν μπορούν να απορροφηθούν περισσότεροι από 2-3.000 γιατροί (άσε που δεν υπάρχουν χρήματα για άλλους δημόσιους υπαλλήλους).

Δεν ειναι μονο ο συναδελφος evia που εχει κανει επωνυμες καταγγελιες. Και αλλοι συναδελφοι το εχουν πραξει και προφανως θα συνεχισουν να το πραττουν μεχρι να δικαιωθουν. [
Νομίζω ότι αυτό ακριβώς είπα
]

Χανουμε νομιζω την ουσια ,το προβλημα δημιουργηθηκε γιατι το υπουργειο το 2007 αποφασισε αυθαιρετα να ευνοησει καποιους αδιαφορωντας για το αποτελεσμα. Σημερα αποφασιζει ετσι απλα να επιστρεψει στο παλαιο συστημα χωρις στοιχειωδως να διορθωσει τις αδικιες. Πχ να ακυρωσει τις αλλαγες των παιδοψυχιατρων σε ψυχιατρικη . Πρεπει καποτε να καταλαβουν οτι οι γιατροι δεν ειναι προβατα να τα σερνουν οπου θελουν. [
οι γιατροί -στην αρχή της καριέρας τους τουλάχιστον- θα είναι πρόβατα για όσο διάστημα δεν θα έχουν δυνατή φωνή.
]

Ο ρολος των αρμοδιων υπαλληλων δεν νομιζω να ειναι τοσο αθωος οσο λες..... [
Δεν βλέπω σε ποιό σημείο είπα ότι οι αρμόδιοι υπάλληλοι είναι αθώοι - κάποιοι από αυτούς, εννοείται, διότι δεν είναι όλοι ίδιοι
] ,......

μια και απο οτι θυμαμαι υπαλληλος εστειλε το εγγραφο για την μη εφαρμογη του φεκ Αβραμοπουλου ,χωρις καν να εχει τοποθετηθει η ηγεσια του υυκα.Υπαλληλος κρατησε την αποφαση του ΣΤΕ εξι μηνες στο συρταρι για να την βγαλει ξαφνικα τωρα. Χωρις να σημαινει αυτο οτι η σημερινη ηγεσια ειναι ικανη να αντιμετωπισει τα ζητηματα εκπαιδευσης των γιατρων. [
Δεν δείχνει καθόλου να είναι έτοιμη - αντιθέτως ...
]

Μαλλον θα εχουμε τοποθετηθει μεχρι να βγουν οι δικαστικες αποφασεις ,σε αυτο εχεις δικιο, εγω ομως δεν θα το αφησω ετσι. [
είναι βέβαιο, και εκτός αυτού, δεν πρόκειται να τιμωρηθεί κανείς
]

Το οτι υπαρχουν 70000 γιατροι σε αυτη τη χωρα το εχω ακουσει, δεν το εχω δει ομως. [
εννοείς ότι μπορεί να υπάρχει και εδώ μαγείρεμα όπως με τα δημοσιονομικά της χώρας;- τα στοιχεία υπάρχουν στους συνδέσμους που έδωσα
]

Απεναντιας εχω δει περιφεριακα νοσοκομεια να δουλευουν με ενα η δυο επιμελητες ,οι οποιοι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στις συνθηκες εργασιας [
εκτός από τον πληθωρισμό υπάρχει και βεβαιωμένο πρόβλημα ανισοκατανομής γιατρών
]. Ας φροντισει το υπουργειο να διορισει το επαρκες προσωπικο ωστε να μην κινδυνευουν οι ασθενεις και ας αφησουμε την
καραμελα του ιατρικου υπερπληθυσμου
[
πάω passo, δεν έχω αντεπιχείρημα
].

Ασε που αυτη η θεωρια καθολου δεν εξηγει πως το υκκα ψηφιζει νομους [
άλλο νόμος και άλλο υπουργική απόφαση- υπάρχει διαφορά
] για να τακτοποιησει τους δικους τους και μετα τους αποσυρει, που ειναι το θεμα μας εδω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μια και ζεις έξω, δώσε σε παρακαλώ μια εικόνα του πώς λειτουργούν τα πράγματα εκεί. Παρότι δε, θεωρώ πως υπάρχουν οι δυνατότητες να οργανωθούν καλύτερα τα πράγματα εδώ, αμφιβάλλω αν ποτέ φτάσουν σε ένα επίπεδο όπως π.χ. αυτό: http://www.amsa.org/AMSA/Homepage.aspx (και αυτό είναι που εννοώ επώνυμα).

Αχά το μεγάλο αμερικάνικο fuckup ... Λοιπόν κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του 1970, οι ιθαγενείς θεώρησαν ότι δεν χρειάζονται επιπλέον γιατρούς και κλείσανε θέσεις στις ιατρικές (κάποιες κλείσαν, άλλες μετονομάστηκαν, άλλες συγχωνεύθηκαν) και σταμάτησε η ίδρυση νέων ιατρικών για κοντά 2-3 δεκαετίες. Εκείνο που δεν υπολογίστηκε ήταν η ραγδαία αύξηση της αποτελεσματικότητας των υπηρεσιών υγείας όσον αφορά τα χρόνια νοσήματα (ποια ήταν η επιβίωση διαβητικών, ΧΑΠιτών, ΧΝΑιτών, ΧΚΑητών το 70?) και της δυναμικές συνταξιοδότησης στα χρόνια του Ρήγκαν και της χρυσής εποχής του χρηματιστηρίου.  Έτσι το πλεόνασμα μετατρέπηκε σε έλλειμα και η αμερική εισαγάγει ακόμα γιατρούς. Επιπλέον την τελευταία 5ετία έχουν αρχίσει να ξαναιδρύονται και ιατρικές με απώτερο σκοπό να μειωσουν την εξάρτηση από άτομα σαν και εμένα :P  Παρόλα αυτά ο αριθμός των εισακτέων ελέγχεται από την κάθε σχολή (και το AAMC) και άυξηση του αριθμού σε μια νύχτα ΔΕΝ γινεται.

Σε επίπεδο πρακτικής, η ανισοκατανομή του προσωπικού είναι τεράστια, με αποτέλεσμα μεγάλη διαφορά στις απολαβές π.χ από 150-200χιλ (μη επεμβατικός καρδιολόγος στο Σικάγο) σε 600χιλ (καρδιολόγος στο Τέξας στα σύνορα με το Μεξικό).  

Στις μεγάλες πόλεις, τα φαινόμενα του ιατρικού παρασιτισμού είναι έντονα βοηθούντος  της αμυντικής ιατρικής και σειρών Dr House(βηματοδότες σε φλεβοκομβικές αρρυθμίες, ταυτόχρονη συνταγογράφηση φελοδιπίνης+αμλοδιπίνης ή όποιον άλλο ανταγωνιστή ασβεστίου πληρώνει, χημειοθεραπεία σε νεκρούς (π.χ. ζητήθηκε σε φίλο μου στη διάρκεια της παθολογίας να συνεχίσει καρδιοπνευμονική μέχρι ο ογκολόγος να υπογράψει την τελευταία οδηγία ΧΜΘ), στεντ και αιμοκάθαρση σε ανοικούς και άλλα τέτοια ωραία).  Οι εισαγγελείς σε μεγάλες πόλεις έχουν δουλειά όπως θα διαπιστώσετε και από το σάητ του DOJ. Πχ το σκάνδαλο των ορθοπαιδικών ξεκίνησε από το NJ, μια κορεσμένη σε αριθμό γιατρών πολιτεία όπου Αμερικάνοι ορθοπαιδικοί τα παίρναν από την ίδια εταιρία που λάδωνε και στην Ελλάδα.

Δυστυχώς οι εξετάσεις για ειδικότητα (Boards) είναι προαιρετικές εδώ και ένας τρόπος ελέγχου των άσχετων (υπάρχουν πολλοί!) δεν είναι διαθέσιμος στην Αμερικάνικη Ιατρική. Ισως η επανεξέταση για την άδεια και για τον τίτλο της ειδικότητας είναι ένας τρόπος ελέγχου και του αριθμού και της ποιότητας των γιατρών στην Ελλάδα. Να τονίσω ότι δεν εννοώ την εξέταση με τον τρόπο που λαμβάνονται οι ειδικότητες σήμερα. Έχω δώσει (και περάσει) εξετάσεις και στις ΗΠΑ και στην Ελλάδα και εννοώ προφανώς ότι αυτές θα πρέπει να γίνονται με το αμερικάνικο σύστημα: εξετάσεις πολλαπλής επιλογής σε περιστατικά και στοχευμένες ερωτήσεις γνώσεις όχι διάφορα άσχετα και κουλά σε επίπεδο προφορικής

Υπάρχουν και πολλά άλλα που θα μπορούσα να πω ... αλλά επειδή έχω κάποιες τύψεις που στις αρχές του δεκαετίας του 90 έκανα καταλήψεις για να μην περάσει το "αντιδημοκρατικό, φασιστικό, ΝέοΤαξικό" νομοσχέδιο για τις ιατρικές ειδικότητες μάλλον θα ζητήσω συγνώμη από εσάς τους νεώτερους και θα σας δώσω και μια συμβουλή: πιέστε να αρθούν ΟΛΟΙ οι περιορισμοί στην άσκηση του ιατρικού επαγγέλματος στην Ελλάδα, πιέστε προς την συνεχή αξιολόγηση πριν και μετά την ειδικότητα και αντισταθείτε σε όποιον προσπαθεί να σας πείσει για το αντίθετο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα η απορία μου είναι η εξής: Γιατί τώρα, 3 χρόνια μετά αποφασίστηκε πως ο νόμος είναι αντισυνταγματικός (αλήθεια γιατί είναι αντισυνταγματικός;). Μήπως για να διαγραφούν χιλιάδες άτομα από τις λίστες και λίγο καιρό μετά να βγει ο νόμος για την ενιαία τοποθέτηση (νύχτα κατά προτίμηση!) κι όποιος προλάβει (ή είναι γνώστης νωρίτερα, κατά τη γνωστή ελληνική συνήθεια) να δηλώσει όπου θέλει με ελάχιστη ανάμονή; Όσο για τους υπόλοιπους δεν πειράζει! Αν δεν είναι αρκετά γρήγοροι θα δηλώσουν μετά από αυτούς που τελείωσαν πρόσφατα (κι ας περίμεναν 5 και 6 χρόνια σαν @@@). Let the faster wins! Προσπαθώ απλά να βρω μια εξήγηση για αυτήν την άδικη και αισχρή ρύθμιση. Μια εξήγηση δεδομένης της ελληνικής κυβερνητικής νοοτροπίας και διαφθοράς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα δεδομένα όπως τα έμαθα από πολύ έγκυρες πηγές:

1) Πριν 2 χρόνια 10 ιατροί προσέφυγαν στο συμβούλιο επικρατείας επειδή θίγονταν με το νέο τότε νόμο για παράλληλη αίτηση στο δεύτερο και τρίτο κομμάτι της ειδικότητας.

2) Ο δικαστής τους δικαίωσε, με αναδρομική ισχύ του νόμου (!) για όλους τους ιατρούς που δήλωσαν ειδικότητα από το 2007 και μετά.

3) Η υπουργός γνωρίζοντας το νόμο και χωρίς να το εγκρίνει προσωπικά, αναγκάστηκε μετά από πιέσεις να το βγάλει στην επιφάνεια.

4) Η βόμβα πέφτει.

5) Κάποιοι γελάνε κάποιοι κλαίνε. Οι συγκρούσεις αρχίζουν.

6) Ο μοναδικός φορέας που μπορεί να προσβάλλει την απόφαση είναι το ευρωπαικό δικαστήριο. Χρόνος πιθανής απόφασησ, 4-5 χρόνια.

7)Οι πληγέντες καημένοι (μεταξύ αυτών και εγώ): περίπου 800

8) Τι υπουργείο κλείνει τα τηλέφωνα και η νομαρχία απαντά ανεύθυνα.

9) Αύριο τρίτη εκπρόσωποι ειδικευομένων συναντιούνται με υπαλλήλους ίσως και με υπουργό στο υπουργείο για να εκφράσουν τη διαμαρτυρία τους και να προτείνουν λύσεις.

10) Πιθανή λύση: ενιαία τοποθέτηση στην ειδικότητα, με αποτέλεσμα η απόφαση να μην ισχύει επειδή δεν θα υπάρχει πια ειδικότητα με 3 μέρη.Άρα οι λίστες των ειδικών μερών μένουν ίδιες και κανείς δε θίγεται. Απλά διαγράφονται οι ενδιάμεσες τοποθετήσεις των δεύτερων ημερών.

11) Πιθανότητες επιτυχίας: Η υπουργός είναι θετική, η υφυπουργός μάλλον θετική, οι ανώτατοι υπάλληλοι αδιαφοροι.

12) Εμπόδια: 2 υπουργικά τμήματα διαχείρισης του ζητήματος που μάλλον δε συννενούνται, για αυτό άλλωστε και καθυστερεί η απόφαση τόσους μήνες. Κατά τα άλλα είναι μια ταχύτατη πράξη.

13) Απογοητευτικό: Όταν πήγα στη νομαρχία και είδα τους φακέλους ειδοποίησης όλων των ενδιαφερομένων ειδικευόμενων.

14)Κρίσιμο σημείο: Ο χρόνος. Χρειάζεται μια γρήγορη πολιτική βούληση για να ανασταλλούν οι εργασίες της νομαρχία της αθήνας.

Ενημερώστε όσους ιατρούς μπορείτε. Το θέμα είναι κρίσιμο. Η αντίδρασή μας θα εξαρτηθεί από το υπουργείο. Δεν έχω βγει ποτέ στους δρόμους δεν καίω δεν καταστρέφω. Ίσως όμως χρειαστεί μια ειρηνική διαδήλωση έξω από το υπουργείο.

Δεν είμαι αισιόδοξος, αυτό μου το κλέψανε άλλοι. Δεν μπορώ όμως να μην κάνω τίποτα. Κάτι πρέπει να πω στα παιδιά μου όταν θα τους πω ότι με αδικήσανε και θα με ρωτήσουν εσύ τι έκανες μπαμπά.

Έκκληση προς ευνοούντες της απόφασης: Ξέρω ότι το σύστημα μας έχει κάνει εγωκεντρικούς και παρτάκιδες. Ίσως είμαι και εγώ. Η ζωή όμως μου έχει δείξει ότι είναι ένα εκκρεμές. Τα + εναλλάσονται με τα -. Αξία έχει να τα περιμένεις και τα δύο. Να βρίσκεσαι στο κέντρο και να αντιλαμβάνεσαι αυτή την αλήθεια. Μην συγκρούεστε συνάδελφοι. Όλοι στο ίδιο καζάνι είμαστε και όταν θα τα βλέπουμε όλα αυτά από μακρυά μόνο γέλιο θα μας φέρνουν. Στους αληθινούς λοιπόν ιατρούς, όχι τους πορτοφολάδες, όχι στα λαμόγια, λέω να κάνουν υπομονή και να γελάνε...Κοιτάξτε τις ιστορίες των ασθενών σας και θα καταλάβετε πολλά.

Λίγο γέλιο:

Ξεχυθείτε αναμονούντες μου στα μεταπτυχιακά και διδακτορικά! Όταν μίλησα με έναν αμερικάνο ιατρό και του είπα ότι έχω μεταπτυχιακό αυτός με κοίταζε σαν να ήμουν ο Αινσταιν. Εκεί υπηρετούν την κλινική ιατρική και έρευνα και όχι το θεαθήναι. Θα γίνουμε πανεπειστήμονες και τελικά θα θεραπεύουμε τους ασθενείς μας με τα κάδρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σας διηγηθώ και εγώ την ιστορία μου,που σίγουρα μοιάζει με πολλών.Πριν τριαμιση χρόνια παίρνω τον αριθμ πρωτοκολου διορισμού μου στην παθολογια και ψάχνω να βρω την μικρότερη αναμονη για τν ψυχιάτρικη προκειμένου να δηλώσω πιο συντομα την νευρολογία που με ενδιέφερε.Και οντως ετσι εγινε.Δηλώνω σε νοσοκομείο που ξεκινούσα αμεσως μετα απο την παθολογία.Ενα βραδυ διαβάζοντας το greekmeds βλεπω εμβρόντητοςτο περιφημο φεκ Γιαννοπουλου.Αρχιζω να τρεχω προς την νομαρχια.Για καλη μου τυχη,ετσι νομιζα τοτε,μονο ενα ατομο ηταν μπροστά μου και έτσι μπορεί να ημουν απο τους ευνοημένους.Αφου λοιπον δήλωσα τη νευρολογια απέσυρα την αιτηση μου απο το νοσοκομειο με τη συντομοτερη αναμονη για την ψυχιατρικη, μιας και δεν ηταν πλεον απαραιτητο να φυγω τοσο μακρια[Αλεξανδρουπολη],και εκανα αιτηση σε κοντινο νοσοκομειο στο οποιο τοποθετουμουν πολυ αργοτερα.Οντως ετσι εγινε ,μετα απο καμποσο καιρο εκανα και την ψυχιατρικη μου και περιμενω γυρω στο χρονο προκειμενου να ξεκινησω νευρολογια.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΧΘΕΣ.Με τα καινουργια δεδομενα και με εναν προχειρο και φειδωλο υπολογισμο μου προστειθονται τουλαχιστον 2 χρονια αναμονης.Και εγω λεω οκ αντισυνταγματικη η ρυθμιση.ΔΕΝ ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΠΛΑΝΗ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ,καιτωρα μου λενε οτι θα τοποθετηθω στη λιστα με βαση την τοποθετηση στη ψυχιατρικη;Αν το υπουργειο αδικησε καποιους τοτε ας τους παρει υπεραριθμους.Δεν ξερω αν πρεπει να προσβληθει η αποφαση του σ.τε αλλα σιγουρα εγω θα κινηθω δικαστικα για λογους

ηθικους και οικονομικους.Περιμενω με αγωνια τα αποτελεσματα της συναντησης σας με τους αρμοδιους και μιας σοβαρης πολιτικης λυσης με τις λιγοτερες συνεπειες για ολους.Για λογους αποστασης δεν μπορω να παρευρισκομαι αυριο μαζι σας.Για τις περεταιρω ενεργειες θα επικοινωνησω σε επομενα ποστς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10) Πιθανή λύση: ενιαία τοποθέτηση στην ειδικότητα, με αποτέλεσμα η απόφαση να μην ισχύει επειδή δεν θα υπάρχει πια ειδικότητα με 3 μέρη.Άρα οι λίστες των ειδικών μερών μένουν ίδιες και κανείς δε θίγεται. Απλά διαγράφονται οι ενδιάμεσες τοποθετήσεις των δεύτερων ημερών.

11) Πιθανότητες επιτυχίας: Η υπουργός είναι θετική, η υφυπουργός μάλλον θετική, οι ανώτατοι υπάλληλοι αδιαφοροι.

:rolleyes:

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΨΑΡΡΗΣ: οι περιπέτειες ενός ειδικευόμενου Ψυχιατρικής(Υgeianet)

Προς

το Ygeianet

Είμαι σε αναμονή για ειδικότητα ψυχιατρικής και έντρομος διάβασα το Σάββατο το βράδυ το σχετικό link στο ygeianet.

Έσπευσα λοιπόν σήμερα πρωί-πρωί στις αρμόδιες υπηρεσίες για ενημέρωση και άκουσα απίστευτα πράγματα. Κατ΄ αρχάς μίλησα με το σχετικό γραφείο του υπουργείου, όπου μου επιβεβαίωσαν ότι ισχύει ό,τι ακριβώς διάβασα:

Το ΣτΕ ακύρωσε, ως αντισυνταγματική, την υπουργική απόφαση του 2007 που αφορούσε στις ειδικότητες με 3 τμήματα, σύμφωνα με την οποία, για τις ειδικότητες με 3 τμήματα, μπορούσε κανείς, ξεκινώντας το πρώτο τμήμα να υποβάλλει αίτηση και για τα άλλα δύο.

Εδώ ανοίγω μια μεγάλη παρένθεση για να σας εξηγήσω το γιατί η απόφαση αυτή τότε εμένα προσωπικά με έπληξε βάναυσα. Ημουν τότε ακόμη αγροτικός σε άγονο, που με υπομονή περίμενα για να πιάσω και να ευνοηθώ υποβάλλοντας νωρίτερα αίτηση για το δεύτερο κομμάτι και είδα όλους εκείνους που είχαν ξεκινήσει το πρώτο τμήμα να βαζουν αίτηση και για το τρίτο τμήμα καθιστώντας πρακτικώς αδύνατη την ειδίκευσή μου στην παιδοψυχιατρική που τότε κυνηγούσα, αφού 2 μήνες μετά που ξεκινησα το πρώτο κομμάτι της νευρολογίας και απέκτησα δικαιωμα υποβολής αίτησης για το τρίτο κομμάτι ηταν πλεον αργα..... η αναμονή για το τρίτο κομμάτι της Παιδοψυχιατρικής είχε υπερβεί τα 12 χρόνια. Λίγους μήνες μετά και ενώ ετοιμαζόμουν για μετανάστευση στο εξωτερικό αυξήθηκαν σε 6 οι μήνες που μπορούσες να αναγνωρίσεις από το αγροτικό και ετσι τους αναγνώρισα σαν 6μηνο Παθολογίας και "γύρισα" τα χαρτια μου σε ψυχιατρική ενηλίκων βάζοντας αιτήσεις ξανά για νευρολογία και ψυχιατρική ενηλίκων αντίστοιχα, αποδεχόμενος τα τρία χρόνια τησ νέας αναμονής μου σαν προτιμητέα της μετανάστευσης. Πολυ κακή επιλογή αφού πλεόν η αίτηση μου στην Ψυχιατρική είναι ως μη γενόμενη και θα πρέπει να ξεκινήσω την νευρολογία για να μπώ ξανα στον νέο πίνακα αναμονής για τη ψυχιατρική με βαση την ημερομηνία απόφασης διορισμού μου στο δεύτερο κομματι νευρολογίας, που είναι τρια χρόνια αργότερα. Συνολικός απολογισμός ζημιών 3 χρόνια το 2007 + 2-3 χρόνια το 2010 = 5-6 χρόνια επιπλέον αναμονή για μενα.

Σας κούρασα συνάδελφε με τα πάθη μου, αλλά είναι ενδεικτική η ιστορία μου για το πόσοι ακόμη συνάδελφοι μπορεί να βρίσκονται στην ίδια απόγνωση και να πνίγονται απο τον ίδιο θυμό με μένα. Ας μην κάνουν τον κόπο να μιλήσουν με το υπουργείο. Θα τους πουν αυτό που άκουσαν τα δικα μου αυτιά, δηλαδή ότι για αυτό που έγινε δεν φταίει το υπουργείο, αλλά οι συναδελφοί (!!!) μας ( προφανώς αδικημένοι του 2007 όπως εγώ) που προσέφυγαν στο ΣτΕ και κηρύχτηκε αντισυνταγματική η διάταξη του 2007 και επομένως αίρεται και μάλιστα αναδρομικά.

Μιλώντας με φίλους δικηγόρους μου εξήγησαν ότι τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα , διότι πράγματι όταν μια διάταξη κριθεί αντισυνταγματική, τότε όντως η ακύρωσή της έχει αναδρομική ισχύ. Επομένως νομικά το μόνο εφικτό είναι να στραφούμε κατά της δεδικασμένα αντισυνταγματικής διάταξης του 2007 και να ζητήσουμε αποζημιώσεις(χρηματικές) για τις βλάβες που μας προξένησε. Για το πρακτικό της υπόθεσης η μόνη λύση θα μπορούσε να είναι με πολιτική υπουργική απόφαση να μπούμε όσοι ζημιωθήκαμε σαν υπεράριθμοι, αφού η υπεραριθμία δεν θίγει την αναμονή κανενός και άρα ούτε εκείνων που θα κερδίσουν θέσεις μεσα απο την νεοδιαμορφομένη νομιμότητα. Νομίζω οτι με συντονισμένες προσπάθειες όλων των θιγόμενων θα αυξήσουμε τις πιθανότητες δίκαιης λύσης.

Ευχαριστώ πολύ που διαβάσατε την μακροσκελή αυτή επιστολή, αλλά και για όλες τις γενναίες συνδικαλιστικές προσπάθειες που χρόνια κάνετε υπέρ του κλάδου μας και θέτω τα στοιχεία μου στη διάθεση οποιουδήποτε συναδέλφου θέλει για ομαδική δράση.

Απόστολος Β. Ψάρρης

ειδ/νος Ψυχιατρικής

email psarrisapostolos@gmail.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.