Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

Θες να πεις ότι θα μπεις υπεράριθμος περνώντας μπροστά από αυτούς που έχουν κάνει και το 2ο κομμάτι και δήλωσαν - προφανώς - νωρίτερα από εσένα?

Τους άλλους 799 άμισθους τι θα τους κάνεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Αντισυνταγματικη η ρυθμιση Γιαννοπουλου...Βεβαια.Μεγα λαθος να δηλωνουμε ολα τα προκαταρκτικα και το τελικο μερος μαζι.Πρεπει να τελειωνουμε ενα ενα κομματι και να δηλωνουμε κατοπιν το επομενο.Και τι εγινε αν περιμενει καποιος 3 χρονια για ενα 9μηνο,ενα 6μηνο ή ακομη ακομη για ενα 3μηνο?Ετσι πρεπει.Και οσοι εχουμε 2 και 3 προκαταρκτικα μερη,ετσι πρεπει.Να περιμενουμε2-3 χρονια μεταξυ των προκαταρκτικων τμηματων ωστε μετα απο ενα συνολο 8-10ετιας να μπουμε στο ειδικο μερος.Μαλιστα...Δηλαδη οσοι θελουν να κανουν ψυχιατρικη-παιδοψυχιατρικη-νευρολογια-ΦΙΑΠ καλο θα ειναι να το ξανασκεφτουν σοβαρα.Εξαλλου η Ελλαδα ειναι γεματη απο αυτες τις ειδικοτητες,μην ξεχναμε και την οικονομικη κριση-εξοικονομιση κονδυλιων απο το κρατος.Και παλι μαλιστα.Καταπληκτικη η λυση που φαινεται-εμμεσα-να προτεινεται απο το ΥΥΚΑ.Και ξαναμανα μαλιστα.Και τωρα καποιες σοβαρες σκεψεις απο καποιον πραγματικο ιατρο και οχι απο καποιον υπαλληλο-θεο του υπουργειου υγειας ἠ της εκαστοτε νομαρχιας,γιατι εκεινοι εχουν καταντισει να τα ξερουν ολα και να καθοριζουν την ιατρικη καριερα του καθενος μας ως οι πλεον ''ειδικοι''.

Προσπαθουμε εδω και 1 χρονο περιπου να κανουμε ενιαιες τις παραπανω ειδικοτητες και η κοροιδια του συναφιου του ΥΥΚΑ μας δουλευει ψιλο γαζι...Το ΄΄η νεα υπουργικη αποφαση ειναι ετοιμη και υπογραφετε συντομα'',΄΄περιμενουμε να ανακοινωθουν απο μερα σε μερα οι διευκρινιστικες οδηγιες'' και πολλα αλλα τετοιου τυπου τα ακουμε καθημερινα απο τους αρμοδιους του ΥΥΚΑ.Σκαει και η παραπανω βομβα και τωρα γινεται της κακομοιρας...!

Κατεπειγουσα εντολη του ΥΥΚΑ σε ολες τις νομαρχιες να μαζευτουν οι τελικες λιστες στις εν λογω ειδικοτητες.Θα ακυρωθουν οι λιστες?Πιθανον.Κανεις δεν απανταει με σιγουρια ή μαλλον κανεις δεν θελει να απαντησει.Ο καθε τηλεφωνητης στις νομαρχιες λεει οτι του κατεβει.Ακουστηκε οτι θα μαζευτουν ολα τα ονοματα απο ολα τα νοσοκομεια και θα καταρτηθουν νεες λιστες με κριτηρια που γνωριζει ο μονο ο Παντοδυναμος...Δεν καταλαβαινω το λογο να γινει αυτο ή μαλλον...τον καταλαβαινω πολυ καλα...Σκεφτομαι λοιπον,εγω,ο πονηρος και καχυποπτος αντικυβερνητικος,αριστεροφασιστομουτρος,Ας ''καθαρισουμε'' τις τελικες λιστες απο τους παρεισακτους και ας αφησουμε κενο χωρο για τους ετοιμους ''δικους'' μας.Θα ενημερωσουμε τα παιδια μας απο βραδυς για τη πρωινη ναρκη,ωστε να τους μοιρασουμε στις πρωτες θεσεις των κλινικων.Και ασε ολους τους ''ψευτοαγωνιστες'' να νομιζουν οτι οι ειδικοτητες θα γινουν ενιαιες...Ας ''βολεψουμε'' οσους μπορουμε τωρα-μην ξεχναμε και τις 11 μοναδες διαφορα-και ας συνεχισουμε το παραμυθι της υπουργικης αποφασης εντος ημερων...

Συνηθισμενη απαντηση αρμοδιου υπαλληλου''Μα δε μπορει κυριε να εφαρμοστει η ρυθμιση Αβραμοπουλου,πως θα γινονται οι αποσπασεις στα νοσοκομεια?''Απορω πως οι γενικοι ιατροι παιρνουν αποσπασεις για κομματια οπως οφθαλμολογια,νευρολογια,γυναικολογια,ψυχιατρικη κτλ και απο το Γεννηματας πχ. βρισκονται στην Πεντελη,στο Ελενα κτλ.κτλ.Απορω πως στα επαρχιακα νοσοκομεια που δεν εχουν καποια κομματια,παιρνουν αποσπασεις σε αλλα νοσοκομεια αλλων νομων...Δυσκολη η απαντηση για τις αποσπασεις...Και ξαναμαναξανα μαλιστα...

Θα πρεπει να σκεφτουν πολυ καλα εκεινοι που θα πανε να μας σβησουν απο τις τελικες λιστες,οτι πολλοι απο εμας εχουν καθορισει ολοκληρη τη ζωη τους απο εναν γαμ...νο αριθμο πρωτοκολλου.Και οι αντιδρασεις δεν θα περιοριστουν μονο στα ιατρικα φορουμ.Δεν ειναι απειλη,ειναι η πραγματικοτητα.Το θεμα δεν ειναι αποφασιζω και διαταζω.Μακρυα απο πρακτικες χουντας παρακαλω...Και εαν υποθεσουμε οτι η αποφαση του Συμβουλιου της Επικρατειας ειναι σωστη,το ΥΥΚΑ πρεπει να ισοσκελισει την αδικια που παει να δημιουργηθει και οχι να την μεγενθυνει.Με το να μας αφαιρουνε απο τις λιστες σημαινει οτι η αποφαση του ΣΤΕ εχει αναδρομικη ισχυ.Αρα και εμεις θα κινηθουμε δικαστικα ωστε να ακυρωθουν οσοι διοριστηκαν και δηλωναν με αυτον το νομο τα τελευταια 3 χρονια...Ωραια φαση.Θα μας κανουν να ''χτυπιομαστε'' μεταξυ μας...Σουπερ...Το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω και καμια επισημη αντιδραση απο τις εταιριες ΕΨΕ,ΦΙΑΠ και Νευρολογιας.Γιατι αραγε?Βρε μπας και ειναι ολοι στο κολπο?Ρε παιδι μου,τι καχυποπτος που ειμαι..εε??

Μια ειναι η λυση,οπως την βλεπω εγω ο ασχετος με διοικητικα και τα πρακτικα θεματα,απλος θνητος ειδικευομενος ιατρος.Εδω και τωρα,ενιαιες οι παραπανω 4 ειδικοτητες.Κρατηστε τις τελικες λιστες ως εχουν και σβηστε μας ολους απο τα 6μηνα στα διαφορα νοσοκομεια για νευρολογια,ψυχιατρικη,ορθοπεδικη.Με αυτον τον τροπο θα προχωρησουν οι αναμονες.Τοσο δυσκολονοητο ειναι?Γνωριζουμε ολοι περιπτωσεις που σε κλινικες που δινουν ενιαια τοποθετηση, νευρολογιας πχ,μαζευονται αναμεσα σε αυτους που δηλωνουν πληρη και 20-30 που θελουν 6μηνα,με αποτελεσμα την τρομερη χρονικη καθυστερηση των καθεαυτου νευρολογων,ψυχιατρων κτλ.Δυσκολες απαντησεις...

Και κατι τελευταιο,απορω πως και δεν ειχε ανοιξει ποστ μεχρι σημερα...Τοσο ανευ σημασιας ειναι το θεμα?Μηπως γυριζουμε σε παλαιοκομματικες μεθοδους κλαδικων παρελθοντος?Τυχαιο...?Δε νομιζω ...

Ελπιζω η τωρινη ηγεσια του ΥΥΚΑ να ξυπνησει επιτελους,να πραξει αμεσα και να μην αφησει καμια σκια...Εκτος και αν η πολιτικη βουληση περιοριζεται στο 45% των τελευταιων εκλογων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ εύκολο να γίνεται κριτική σύμφωνα με τα καλά και συμφέροντα, ευτυχώς όμως στην Ελλάδα λειτουργούν ακόμα οι θεσμοί της δικαιοσύνης, που στέλνουν στο καλάθι των αχρήστων κάτι ρυθμίσεις σκοπιμότητας της παρέας του Γιαννόπουλου, που χρεωκόπησε την Ελλάδα. Με πρόσχημα την ενοποίηση των ειδικοτήτων κατόρθωσε να φέρει στις πρώτες θέσεις στις λίστες αναμονής παιδιά προνομιούχων Ελλήνων (υπουργών, καθηγητών της ιατρικής κλπ), που είχαν εσωτερική πληροφόρηση για τη νομοθετική ρύθμιση και στήθηκαν στις Νομαρχίες πρωί -πρωί την ημέρα της δημοσίευσης για να πετάξουν στον Καιάδα της αναμονής τους κοινούς θνητούς... όσοι δηλαδή πρόφτασαν τον Κύριο είδαν. Σήμερα ορισμένο,ι που μετέρχονται αστήρικτων φημολογιών, με δηλώνουν με έπαρση, πως επειδή έχουν το χρήμα θα αγοράσουν εικονικές βεβαιώσεις έναρξης της ειδικότητας από το χρηματιστήριο των Βαλκανικών χωρών για να κερδίσουν πάλι τη θέση τους στη λίστα. Δεν έχουν καταλάβει, όμως, οι δυστυχείς πως στην Ελλάδα πλέον δεν έχου θέση τέτοιες διεφθαρμένες συνήθειες. Ήδη θα γίνει παράσταση στις αρμόδιες αρχές για την πρόληψη των αποτελεσμάτων αυτών των απειλών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με την απόφαση ακύρωσης της ρύθμισης Γιαννόπουλου θα έπρεπε όλοι μας να ευγνωμονούμε τους συναδέρφους που προσέφυγαν στο Σ.τ.ε και που με προσωπικό κόστος και για κοινό και όχι προσωπικό όφελος αγωνίστηκαν για όλους μας προκειμένου να αποκατασταθεί η τόσο άδικη σειρά προτεραιότητας των ιατρικών ειδικοτήτων. Το 2007 μέσα σε μια νύχτα (ήταν Πάσχα, μεγάλη εβδομάδα) η αναμονή μου από 2 χρόνια εκτοξεύτηκε σε 10 χρόνια και με έκπληξη πληροφορήθηκα από συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων το τονίζω αυτό, ότι πλέον άλλαξε ο τρόπος δήλωσης και ότι πρέπει να τρέξω στην νομαρχία να δηλώσω….. και τι αντίκρισα ?πρώτους στην λίστα γιούς καθηγητών ……κόρες υπουργών….. μέλη της ΔΑΠΝΔΦΚ, συναδέλφους που είχαν ξεκινήσει 1 χρόνο μετά από εμένα ειδικότητα, ή κάποιους που απλά έτυχε να το ακούσουν…… Πού ήταν το δίκαιο της ρύθμισης Γιαννόπουλου? Πώς εξασφάλισε η τότε κυβέρνηση όλους εμάς? Πότε έκανε μια μεταβατική ρύθμιση? Πού είχε ανακοινωθεί αυτή η ρύθμιση? σας απαντώ με πλήρη ειλικρίνεια… πουθενά παρά μόνο στην εφημερίδα της κυβερνήσεως την οποία προσωπικά δεν φροντίζω να διαβάζω καθημερινά! Σαφέστατα και κάποιους πείραξε αυτή η απόφαση…. Αλλά κάποτε σε αυτήν την χώρα θα πρέπει να μάθουμε να περιμένουμε την σειρά μας…

Αθανασιάδου Ανθή

Ειδικευόμενη παιδοψυχιατρικής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναφορικα με τα #53 και #54 θα το διαπιστωσουμε πολυ συντομα εαν η ελληνικη δικαιοσυνη λειτουργει σωστα.Λογω της αναδρομικης ισχυς της αποφασης θα πρεπει να ακυρωθουν ολοι οι διορισμοι απο τον Μαρτιο του 2007 εως σημερα,να βγουν απο τα ελληνικα νοσοκομεια οσοι διοριστηκαν με την ''μαυρη'' αποφαση Γιαννοπουλου και να εξεταστουν ολες οι αιτησεις απο μηδενικη βαση.Ετσι δεν ειναι?Κανουν λαθος ολα τα δικηγορικα γραφεια που δινουν αυτη την οδηγια?Για να δουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναφορικα με τα #53 και #54 θα το διαπιστωσουμε πολυ συντομα εαν η ελληνικη δικαιοσυνη λειτουργει σωστα.Λογω της αναδρομικης ισχυς της αποφασης θα πρεπει να ακυρωθουν ολοι οι διορισμοι απο τον Μαρτιο του 2007 εως σημερα,να βγουν απο τα ελληνικα νοσοκομεια οσοι διοριστηκαν με την ''μαυρη'' αποφαση Γιαννοπουλου και να εξεταστουν ολες οι αιτησεις απο μηδενικη βαση.Ετσι δεν ειναι?Κανουν λαθος ολα τα δικηγορικα γραφεια που δινουν αυτη την οδηγια?Για να δουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από ότι είμαι σε θέση να γνωρίζω υπήρξε και απόφαση του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών κατά της ρύθμισης Γιαννόπουλου, στην οποία επισημαίνονταν τα προβλήματα που δημιουργούσε, εναντίον όσων δεν είχαν το πλεονέκτημα της εσωτερικής πληροφόρησης, όπως τα παιδιά των υπουργών, καθηγητών της ιατρικής, μελών της ΔΑΠ ΝΔΦΚ, για τους οποίους βέβαια έγινε και η ρύθμιση... Μάλιστα υπάρχει και απάντηση του τότε υπουργού Υγείας στην απόφαση του Ιατρικού Συλλόγου, που αναγνώριζε το πρόβλημα και υποσχόταν σύντομη λύση... Μετά ανέλαβε υπουργός Υγείας το Grand Rien (ναι με κεφαλαία) της πολιτικής, Δημήτρης Αβραμόπουλος και έγραψε στην αναπαραγωγική του τριάδα το πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τις ειδικότητες που ήταν ενιαίες ως τώρα να φανταστώ ότι δεν υπάρχει θέμα και ισχύουν οι 2 αιτήσεις για ένα νοσοκομείο με πλήρη και ένα με μερική πχ ακτινολογία οφθαλμιατρική κλπ!

Το να κάνουν πάντως τις περί ου ο λόγος ειδικότητες ενιαίες είναι ότι πιο λογικό και ότι δικαιότερο από το να σέρνεται κάποιος σε όλη την Ελλάδα και να τρώει 3-5 χρόνια για συνολικά 1 χρόνο προκαταρκτικού μέρους.

Μήπως όλη αυτή η ιστορία πάει τελικά προς τα εκεί και έτσι όπως θα γίνουν οι λίστες θα πούνε ένα πρωί ότι γίνονται ενιαίες και πάλι θα προλάβουν οι γνωστοί άγνωστοι να μπουν πάνω πάνω στις λίστες στις 14 Αυγούστου??????

Λέμε τώρα.Λες να ετοιμάζουν τέτοια λαμογιά....Λες....???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από ότι είμαι σε θέση να γνωρίζω υπήρξε και απόφαση του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών κατά της ρύθμισης Γιαννόπουλου, στην οποία επισημαίνονταν τα προβλήματα που δημιουργούσε, εναντίον όσων δεν είχαν το πλεονέκτημα της εσωτερικής πληροφόρησης, όπως τα παιδιά των υπουργών, καθηγητών της ιατρικής, μελών της ΔΑΠ ΝΔΦΚ, για τους οποίους βέβαια έγινε και η ρύθμιση... Μάλιστα υπάρχει και απάντηση του τότε υπουργού Υγείας στην απόφαση του Ιατρικού Συλλόγου, που αναγνώριζε το πρόβλημα και υποσχόταν σύντομη λύση... Μετά ανέλαβε υπουργός Υγείας το Grand Rien (ναι με κεφαλαία) της πολιτικής, Δημήτρης Αβραμόπουλος και έγραψε στην αναπαραγωγική του τριάδα το πρόβλημα.

Κοιταξε,το κρατος πρεπει να εχει μια λογικη συνεχεια.Δεν μπορεις με το ετσι θελω και με μεθοδο πολιτοφυλακης χουντας να καταστρεφεις οτι εκαναν οι ''αλλοι'' οπως τους λενε οι του ΠΑΣΟΚ.Δηλαδη ποιος ο σκοπος του χαρουμενου κυβερνητη κανοε-καγιακ?Να μας γυρισει στον εμφυλιο?Και οσο για τον μιστερ τιποτα Αβραμοπουλου,επι εποχης του υπογραφηκε η κλαδικη συμβαση που μας αυξησε το μισθο κατα 250ε και τις εφημεριας κατα 20ε περιπου εκαστη.Και μη νομιζεις οτι τον εχω σε ιδιαιτερη υποληψη.Αφου του εκανα κουμαντο 4-5 πρασινοβολεμενοι υπαλληλοι του ΥΥΚΑ και δεν μπορουσε να περασει μια υποτυπωδη υπουργικη αποφαση,ο τιτλος μιστερ τιποτε του ανηκει δικαιωματικα.Πες μου για την σημερινη υπουργο,που ειναι δικαιοτερη και δημοκρατικοτερη απο ολους.Ποια ειναι η θεση της στο πολυ σοβαρο θεμα που δημιουργειται?Και γενικα πες μου μια υπουργικη αποφαση που ψηφισε το 9μηνο που ειναι στο ΥΥΚΑ.Πες μου μια.Α συγνωμη,ξεχασα.Οι φαρμακευτικοι επισκεπτες να μαζευονται σε αμφιθεατρα για ενημερωσεις ανα 15 μερες...Μαλιστα.Και εν τελει ασχετως πολιτικα,πρεπει να βρεθει μια λυση για το θεμα.Η τουλαχιστον να δωθει μια επισημη απαντηση απο αρμοδια στοματα.Διαφορετικα θα πλανωνται οι σκιες περι πρασινων βολεματων...αλλα να πεις και τι εγινε?Η δουλεια μας να γινει και ολοι οι αλλοι να πανε να ....εε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως όλη αυτή η ιστορία πάει τελικά προς τα εκεί και έτσι όπως θα γίνουν οι λίστες θα πούνε ένα πρωί ότι γίνονται ενιαίες και πάλι θα προλάβουν οι γνωστοί άγνωστοι να μπουν πάνω πάνω στις λίστες στις 14 Αυγούστου??????

Λέμε τώρα.Λες να ετοιμάζουν τέτοια λαμογιά....Λες....???

Μα γινονται τετοια πραγματα επι ΠΑΣΟΚ?Τι φασιστικες αποψεις ειναι αυτες?Ολα με ΑΣΕΠ και με διαφανεια...Τι διαολο προκαταληψη ειναι αυτη?Μηπως τα λες ολα αυτα επειδη δεν εισαι απο το τυχαιο μικρο γαλατικο χωριο της....Τζακρη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα δεδομένα όπως τα έμαθα από πολύ έγκυρες πηγές:

1) Πριν 2 χρόνια 10 ιατροί προσέφυγαν στο συμβούλιο επικρατείας επειδή θίγονταν με το νέο τότε νόμο για παράλληλη αίτηση στο δεύτερο και τρίτο κομμάτι της ειδικότητας.

2) Ο δικαστής τους δικαίωσε, με αναδρομική ισχύ του νόμου (!) για όλους τους ιατρούς που δήλωσαν ειδικότητα από το 2007 και μετά.

3) Η υπουργός γνωρίζοντας το νόμο και χωρίς να το εγκρίνει προσωπικά, αναγκάστηκε μετά από πιέσεις να το βγάλει στην επιφάνεια.

4) Η βόμβα πέφτει.

5) Κάποιοι γελάνε κάποιοι κλαίνε. Οι συγκρούσεις αρχίζουν.

6) Ο μοναδικός φορέας που μπορεί να προσβάλλει την απόφαση είναι το ευρωπαικό δικαστήριο. Χρόνος πιθανής απόφασησ, 4-5 χρόνια.

7)Οι πληγέντες καημένοι (μεταξύ αυτών και εγώ): περίπου 800

8) Τι υπουργείο κλείνει τα τηλέφωνα και η νομαρχία απαντά ανεύθυνα.

9) Αύριο τρίτη εκπρόσωποι ειδικευομένων συναντιούνται με υπαλλήλους ίσως και με υπουργό στο υπουργείο για να εκφράσουν τη διαμαρτυρία τους και να προτείνουν λύσεις.

10) Πιθανή λύση: ενιαία τοποθέτηση στην ειδικότητα, με αποτέλεσμα η απόφαση να μην ισχύει επειδή δεν θα υπάρχει πια ειδικότητα με 3 μέρη.Άρα οι λίστες των ειδικών μερών μένουν ίδιες και κανείς δε θίγεται. Απλά διαγράφονται οι ενδιάμεσες τοποθετήσεις των δεύτερων ημερών.

11) Πιθανότητες επιτυχίας: Η υπουργός είναι θετική, η υφυπουργός μάλλον θετική, οι ανώτατοι υπάλληλοι αδιαφοροι.

12) Εμπόδια: 2 υπουργικά τμήματα διαχείρισης του ζητήματος που μάλλον δε συννενούνται, για αυτό άλλωστε και καθυστερεί η απόφαση τόσους μήνες. Κατά τα άλλα είναι μια ταχύτατη πράξη.

13) Απογοητευτικό: Όταν πήγα στη νομαρχία και είδα τους φακέλους ειδοποίησης όλων των ενδιαφερομένων ειδικευόμενων.

14)Κρίσιμο σημείο: Ο χρόνος. Χρειάζεται μια γρήγορη πολιτική βούληση για να ανασταλλούν οι εργασίες της νομαρχία της αθήνας.

Ενημερώστε όσους ιατρούς μπορείτε. Το θέμα είναι κρίσιμο. Η αντίδρασή μας θα εξαρτηθεί από το υπουργείο. Δεν έχω βγει ποτέ στους δρόμους δεν καίω δεν καταστρέφω. Ίσως όμως χρειαστεί μια ειρηνική διαδήλωση έξω από το υπουργείο.

Δεν είμαι αισιόδοξος, αυτό μου το κλέψανε άλλοι. Δεν μπορώ όμως να μην κάνω τίποτα. Κάτι πρέπει να πω στα παιδιά μου όταν θα τους πω ότι με αδικήσανε και θα με ρωτήσουν εσύ τι έκανες μπαμπά.

Έκκληση προς ευνοούντες της απόφασης: Ξέρω ότι το σύστημα μας έχει κάνει εγωκεντρικούς και παρτάκιδες. Ίσως είμαι και εγώ. Η ζωή όμως μου έχει δείξει ότι είναι ένα εκκρεμές. Τα + εναλλάσονται με τα -. Αξία έχει να τα περιμένεις και τα δύο. Να βρίσκεσαι στο κέντρο και να αντιλαμβάνεσαι αυτή την αλήθεια. Μην συγκρούεστε συνάδελφοι. Όλοι στο ίδιο καζάνι είμαστε και όταν θα τα βλέπουμε όλα αυτά από μακρυά μόνο γέλιο θα μας φέρνουν. Στους αληθινούς λοιπόν ιατρούς, όχι τους πορτοφολάδες, όχι στα λαμόγια, λέω να κάνουν υπομονή και να γελάνε...Κοιτάξτε τις ιστορίες των ασθενών σας και θα καταλάβετε πολλά.

Λίγο γέλιο:

Ξεχυθείτε αναμονούντες μου στα μεταπτυχιακά και διδακτορικά! Όταν μίλησα με έναν αμερικάνο ιατρό και του είπα ότι έχω μεταπτυχιακό αυτός με κοίταζε σαν να ήμουν ο Αινσταιν. Εκεί υπηρετούν την κλινική ιατρική και έρευνα και όχι το θεαθήναι. Θα γίνουμε πανεπειστήμονες και τελικά θα θεραπεύουμε τους ασθενείς μας με τα κάδρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακολουθώ το θέμα εδώ κ αρκετές μέρες από τότε που έσκασε κ μένω έκπληκτος από τις αντιδράσεις.

Είναι όλοι αυτοί που θα γνωρίσει κανείς στη ζωή του να μάχονται για μια ιδέα έχοντας οπτικό πεδίο λίγα εκατοστά πέρα από τη μύτη τους.

Μια σύντομη ανασκόπηση από το 2007-2010:

Το 2007 γίνεται μια ρύθμιση η οποία επιτρέπει την ταυτόχρονη δήλωση 2ου-3ου μέρους αφήνοντας παγωτό μερικούς που δεν είδαν-άκουσαν-επίσημα ενημερώθηκαν.κάποιοι έτρεχαν ενώ κάποιοι κάνανε γαργάρα το θέμα.

Κάποιοι τότε προσέφυγαν στο ΣτΕ.

Μέρες πριν τις εκλογές του 09,ένας άλλος βγάζει ΦΕΚ μόνο κ μόνο για να ανακατέψει τη σείρα των ειδικοτήτων.

Προφανώς και κάποιοι προσέφυγαν. Τουλάχιστον αυτό το πυροτέχνημα πάγωσε με την έναρξή του.

Το ΣτΕ μετά από 3!!! χρόνια στα οποία οι δηλώσεις πηγαινοέρχονταν κρίνει αντισυνταγματική τη ρύθμιση φέρνοντας τούμπα τα πράγματα.

Φαντάζομαι κ τώρα κάποιοι θα προσφύγουν κάπου.

Αυτοί που ξεκινάνε για την ειδικότητα τώρα δεν ξέρουν σε ποιά χώρα πρέπει να καταφύγουν.

Μια γρήγορη ματία δείχνει ότι μετά από 3 χρόνια καμία ουσιαστική βελτίωση δεν έγινε. 0 στο πηλίκο. Κάποιοι βάλαν χέρι στο θέμα, όχι για να το λύσουν αποτελεσματικά κ ολοκληρωτικά, άλλα για καιροσκοπίκους κ μόνο λόγους που πρόσταζε το εκάστοτε συμφέρον την εκάστοτε στιγμή. Πάγιες τακτίκες διαιώνισης κ μυρικασμού του προβλήματος.

Αυτή τη στιγμή λοιπόν η συζήτηση περιορίζεται στο ποιος έιχε το τυράκι, ποιος το έχασε, που πήγε το τυράκι, γτ-δεν-έχω-εγώ-κ-το-έχει-αυτός, το τυράκι μιας παρωδικής λύσης, το οποίο οι περισσότεροι τσίμπησαν...κ θα συνεχίζουν να παλέυουν να αποκτήσουν/διατηρήσουν

Πράσινη χούντα,μπλε δικτατορία,μπλε βελούδο,κόκκινη αρμάδα,και πορτοκαλί ολλανδοί. Και οι 2 πλευρές αντιπροσωπεύουν τη πιο σάπια πολιτικό-κοινωνική κατάσταση που λυμαίνεται το χώρο κοντά 50 χρόνια. Κατάσταση που ταίστηκε γιά να καλύπτει τον κώλο μιας ομάδας κάθε φορά.

Δεν καταλαβαίνουν πως μακροπρόθεσμα ΟΛΟΙ θίγονται από τις μεσοβέζικες λύσεις και την αδυναμία να υπάρξει πίεση για πολιτική βούληση ώστε να λυθεί μια κ κάλη το θέμα των ειδικοτήτων,όχι των 4 μόνο, αλλά όλων.Ιστορίες για αγρίους θα μου πείτε,έτσι όπως τα κάναμε.

Όταν αλλάζετε λωρίδα κυκλοφορίας στο δρόμο, η λωρίδα που μόλις αφήσατε θα αρχίσει να κινείται πιο γρήγορα από εκείνη στην οποία μετακινηθήκατε. (παράθεση από Μέρφυ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιος/α συνάδελφος ρώτησε γιατί η ΕΨΕ δεν κάνει τίποτα. Αυτό δεν είναι αλήθεια.

Προσπαθούμε εδώ και καιρό να προσανατολίσουμε το ΥΥΚΑ προς την ενιαία τοποθέτηση για να λυθούν όλες αυτές οι "ανωμαλίες" που είναι το συσσωρευτικό αποτέλεσμα αποσπασματικών, χωρίς προγραμματισμό υπουργικών αποφάσεων.

Πρόσφατα, σε σχετικό τόπικ είχα εξηγήσει τι γίνεται, η απόφαση του ΣτΕ είναι άλλωστε γνωστή εδώ και μήνες. Τότε είχα προβλέψει (δυστυχώς) ότι το ΥΥΚΑ στην πίεση που αντιμετωπίζει (πραγματικά είναι χαομένοι) θα απαντήσει με μια ερμηνευτική εγκύκλιο "ότι να'ναι".

Από την πλευρά της Ε.Ε.Ε.Ψ./Ε.Ψ.Ε υπάρχει συνεχές ενδιαφέρον, συνεχόμενα ραντεβού και σταθερή πίεση προς την κατεύθυνση της ΕΝΙΑΙΑΣ τοποθέτησης εδώ και πολλούς μήνες. Σιγά-σιγά ανεβαίνουμε τα σκαλάκια των γραφειοκρατών και θέλουμε να πιστεύουμε ότι θα γίνει κάτι.

Υπάρχει νέο ραντεβού μας την Δευτέρα.

Παράκληση λοιπόν όσοι έχουν ενδιαφέρον για το θέμα να εγγραφούν στη mailing list της Ε.Ε.Ε.Ψ (κλάδος ειδικευόμενων της Ε.Ψ.Ε.) στο helaspstr@gmail.com για να ενημερώνονται σχετικά χωρίς να μας κατηγορούν για αδράνεια.

Ευχαριστώ,

Εδιτ: O silent night περιγράφει σωστά στα 14 σημεία την πραγματικότητα. Μόνες διαφορές η πιθανή λύση (θα επιμείνουμε μέχρι τέλους για σύνταξη της ενιαίας λίστας για κάθε ειδικότητα με βάση τον παλαιότερο αριθμό προτοκόλου που έχει ο καθένας) και ο χρόνος (που μάλλον λόγω έλλειψης πολιτικής πυγμής δεν θα είναι σύντομος γιατί θα πρέπει να συσσωρευθεί ο απαραίτητος όγκος χαρτιών).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο χρόνος όμως συνάδελφε μου είναι κρίσιμος. Η νομαρχία είναι έτοιμη να μας βγάλει από τις λίστες και γράφει ήδη τα "ραβασάκια" της διαγραφής μας. Σε ένα μήνα θα έχουν ίσως αποσταλλεί όλα. Αν πραγματικά πετύχουμε τους στόχους μας τι θα γίνει. θα κάτσει η νομαρχία να ελέγχει τα πρωτόκολλα αιτήσεων μας ένα ένα για να μας ξαναβάλει σε μια ενιαία λίστα, ή θα στριμωχτούμε στις νομαρχίες πάλι. Και μέχρι να γίνει όλη η χαρούρα αυτή κάποιοι θα διορίζονται κανονικα και άνετα;

Όπως και να εχει, αναγνωρίζω αφάνταστα τις προσπαθειες σας και σας ευχαριστώ θερμά. Φαντάζομαι τι αντιμετωπίζετε και εσείς. Απλά λέω ότι αφού η υπουργός μπορεί να καθυστερήσει τη διαδικασία διαγραφής, όπως την καθυστέρησε μήνες στο συρτάρι της, γιατί να μην μπορεί να την παγώσει και τώρα και όταν με το καλό γίνουν ενιαίες οι ειδικότητες να μας διαγράψει από τις ενδιάμεσες λίστες και όχι από την κεντρική.

Μια σκέψη σύμφωνα με την πείρα μου για τον Ελληνικό τρόπο δράσης (έχει ήδη διατυπωθεί μερικώς):

1) Η απόφαση βγαίνει.

2) Η υπουργός την έχει, αλλά το ιατρικό καθεστημένο και οι πολιτικοί την πιέζουν να το καθυστερήσει. Γιατί;

3) Για να το βγάλει αρχές καλοκαιριού. Άρα μέχρι και μέσα Ιουλίου οι θέσεις κυριολεκτικά αδειάζουν και τα λαμόγια κάνουν πάρτυ.

4) Έρχεται λοιπόν ο ωραίος Αύγουστος και ενώ εμείς απολαμβάνουμε τα μπάνια μας με μισή καρδιά, το θερινό τμήμα της βουλής περνά τη διάταξη για τις ενιαίες ειδικότητες.

5) Τα τηλέφωνα στα λαμόγια πέρνουν φωτιά. Ξέρουν ήδη πότε θα δημοσιευτεί το ΦΕΚ.

6) Τρέχουν στη Νομαρχία με τη μαμά τους,γιατί για μαμάκηδες πρόκειται, παραγγέλνουν σουβλάκια και μπύρες και περιμένουν το πρωί να ανοίξει η Νομαρχία.

7) Εμεις το μαθαίνουμε τελευταίοι, ψάχνουμε απεγνωσμένα να βρούμε μεταφορικά μέσα από τα νησιά (δύσκολο γιατί οι Γερμανοί τα έχουν ήδη κλείσει, χμμμ)και τελικά καταφέρνουμε να φτάσουμε στο κατώφλι της νομαρχίας για να δούμε τους δουλευταράδες υπαλλήλους ιδρωμένους όχι από τη ζέστη (βλ. aircondition)αλλά από τη διευθέτηση των αιτήσεων των λαμογιών.

8) Διαπιστώνουμε λοιπόν τις λίστες γεμάτες, δηλώνουμε και εμεις και ξανατρέχουμε στα νησιά για να πιούμε και να ξεχάσουμε.

Αν γίνει αυτό το σεναριο, ήδη ψάχνω να βρω τρόπο να μαθαίνω καθημερινά τι περνάει για ψήφιση στη βουλή. παραλία και laptop. Με τα εισητήρια τι θα κάνω όμως. Όταν λοιπόν θα ενημερωθώ θα το διαδώσω μέσω του Forum, όχι τίποτα άλλο αλλά γιαί προτιμάω να τρώω σουβλάκια μεάτομα σαν και εμένα και όχι με τις μαμάδες των λαμογιών.

Α! και κάτι ακόμα. Δεν εχω τίποτα με κανέναν, δε μισώ κανέναν και δεν είμαι ενάντια σε κανέναν. Απλά αντιμετωπίζω σοβαρό οικονομικό πρόβλημα, όπως ολοι και θέλω να δουλέψω τώρα που είμαι παραγωγικός και όχι στα 40 μου. Είναι τόσο απλό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως γνωστο οι ΠΑΣΟΚες τρελενονται να δημιουργησουν στην Ελλαδα ενα απεραντο εξεταστικο κεντρο,απο τις εξετασεις ΔΙΚΑΤΣΑ σε πανελληνιο επιπεδο, μεχρι το γνωστο και μη εξαιρετεο ΑΣΕΠ.Βασει αυτης της λογικης,θα συνεχιστουν ως δια μαγειας να δημιουργουνται τεχνικα και νομικα προβληματα, ετσι ωστε να παγωσουν οι λιστες αναμονης προς ληψη ειδικοτητας λογω μπλοκαρισματος απο το αλαλουμ που θα προκυψει.Το κλιμα εντασης που θα ξεσπασει θα ειναι προσφορο εδαφος ωστε να σας εξαναγκασουν να παρετε ολοι μερος στις ιδιοτυπες εξετασεις που θα σκαρφιστουν εν μια νυχτι.Ετσι θα σας εκπληρωθει η σφοδρη επιθυμια για δημιουργια εξετασεων για την εναρξη ειδικοτητας,αλλα και των ημετερων... που δεν θα χρειαζονται πια να μεταναστευσουν, η να περιμενουν χρονια στην αναμονη για να ξεκινησουν την ειδικοτητα που επιθυμουν.Φυσικα οι λιστες αναμονης θα καταργηθουν,δεν θα υπαρξει κανενα ελεος για αυτους που περιμεναν χρονια και ζαμανια για να ξεκινησουν την πολυποθητη ειδικοτητα, που τοοοοσο καρτερικα και ευλαβικα προσμεναν.Κακοηθιες?Ο καιρος θα δειξει αν θα διαψευθω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έπρεπε να κάνω μαύρο χιούμορ με τα χάλια μας θα έλεγα να προσέξετε ιδιαίτερα την Παρασκευή 13 Αυγούστου για νέα Υ.Α.!

Σοβαρά τώρα, όλο αυτό που κάνουν με τις διαγραφές είναι απίστευτα ανούσιο και φυσικά δίνει περισσότερο έδαφος για επιπλέον προσφυγές. Ασχέτως του ότι δημιουργεί αναστάτωση σε τόσο κόσμο. Δυστυχώς στο πνεύμα της γραφειοκρατικής λογικής, πρέπει να γίνει.

Να σημειώσω ότι δεν υπήρξε εσκεμμένη καθυστέρηση σχετικά με την απόφαση του ΣτΕ και την τώρα ανάκληση/διαγραφή. Υπήρξε μια ..διαδικασία και ένα ...σκεπτικό που είναι σπαρταριστό αλλά δυστυχώς δεσμεύομαι στην αποκάλυψή του. Σε αυτό το σκεπτικό εμπλέκεται και η Υ.Α. Αβραμόπουλου και η αλλαγή πολιτικής ηγεσίας. Δεν έγινε πάντως από πονηρή πρόθεση αλλά από ...τακτική καραβανά πεζικάριου αρχιλοχία μηχανικού αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Τέλος πάντων, υπάρχει τρόπος να ξεφύγουμε από αυτή τη νοσηρή κατάσταση με τρόπο δίκαιο για όλους. Η τρέχουσα διαδικασία "διαγραφών" δεν επηρεάζει το μείζον αίτημά μας, δλδ την τοποθέτηση σε ενιαία λίστα με βάση τον πρώτο/παλαιότερο αριθμό προτοκόλου που έχει ο καθένας. Το ξέρουν και στο υπουργείο αλλά πρέπει να ξεπεράσουμε τις αγκυλώσεις τους.

Ο μεγάλος προσωπικός φόβος είναι ο εξής: αν χάνεται η μπάλα εδώ και μήνες για μια απλή πολιτική-υπηρεσιακή μόνο απόφαση (να ξεκινήσει δλδ η διαδικασία για ενιαία τοποθέτηση), τι θα γίνει όταν χρειαστεί να βάλουν τα κεφάλια κάτω και να δουλέψουν για το προεδρικό διάταγμα που θα περιγράφει τον νέο τρόπο άσκησης και τα ενιαία προγράμματα ειδίκευσης που θα πρέπει να σχηματιστούν ?? Οέο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αληθεια ειναι οτι η ΕΨΕ προσπαθει ολον αυτον τον καιρο να βοηθησει την κατασταση και να σπρωξει το Υπουργειο προς τη λυση των ενιαιων ειδικοτητων.Τους αξιζουν πολλα μπραβο για τις συνεχομενες συναντησεις με τους ακατανομαστους του ΥΥΚΑ.Και πραγματικα θλιβομαι με την εταιρια Φυσικης ιατρικης και αποκαταστασης που δε κανει τιποτε απολυτως...Που θα επρεπε να ειναι η πρωτη που να απαιτει την ενιαια τοποθετηση.Που ακουστηκε στον πλανητη?4 διαφορετικοι διορισμοι...Αντι να μας βοηθησει που θελουμε να γινουμε μελη της κοινοτητας της μας στελνει στο διαολο και ακομη παραπερα...Και καλο θα ηταν οι πιτσιρικαδες να σεβονται λιγο τους μεγαλυτερους συναδελφους τους,γιατι πολλοι απο εμας κουβαλαμε οικογενειες και εχουμε στηριξει πολλα σε εναν αριθμο προτωκολλου 3ετιας και 4ετιας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επί του πρακτέου..τώρα εμείς όλοι που είμαστε στις λίστες αναμονής (για να μην ξεκινήσει ο κάθε ένας να κάνει τα δικά του) πώς μπορούμε να μαζευτούμε κάπου, ας πούμε έξω από το υπουργείο για μια πρώτη "κρούση";;

Με κάποιο τρόπο πρέπει να ακουστούμε, έλεος με τις κλειστές πόρτες και τα διαπλεκόμενα, φτάνει με την κοροϊδία!!

Προφανώς είμαστε αρκετοί γι αυτό παιδιά ακούω...Πού και ποια ώρα;;;;;;;;;;

Τα γεγονότα τρέχουν και μάλλον εμείς έχουμε ήδη καθυστερήσει στην εκκίνηση

Ομοψυχία και ομοθυμία χρειαζόμαστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα η απορία μου είναι η εξής: Γιατί τώρα, 3 χρόνια μετά αποφασίστηκε πως ο νόμος είναι αντισυνταγματικός (αλήθεια γιατί είναι αντισυνταγματικός;). Μήπως για να διαγραφούν χιλιάδες άτομα από τις λίστες και λίγο καιρό μετά να βγει ο νόμος για την ενιαία τοποθέτηση (νύχτα κατά προτίμηση!) κι όποιος προλάβει (ή είναι γνώστης νωρίτερα, κατά τη γνωστή ελληνική συνήθεια) να δηλώσει όπου θέλει με ελάχιστη ανάμονή; Όσο για τους υπόλοιπους δεν πειράζει! Αν δεν είναι αρκετά γρήγοροι θα δηλώσουν μετά από αυτούς που τελείωσαν πρόσφατα (κι ας περίμεναν 5 και 6 χρόνια σαν @@@). Let the faster wins! Προσπαθώ απλά να βρω μια εξήγηση για αυτήν την άδικη και αισχρή ρύθμιση. Μια εξήγηση δεδομένης της ελληνικής κυβερνητικής νοοτροπίας και διαφθοράς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύλογο το ερώτημα για κάποιον αδαή, εύκολη, όμως, η απάντηση για όσους γνωρίζουν. Η διαδικασία στο Συμβούλιο της Επικρατείας κράτησε πάνω από 1,5 χρόνο στη συνέχεια η κοινοποίησή της έγινε στην ανίκανη κυβέρνηση, του αχρηστότερου πρωθυπουργού, που δεν είχε ιδιαίτερη ευαισθησία να τη γράψει στα παλαιότερα των υποδημάτων του, όπως έγραψε με τη λιποταξία του τη χώρα και το λαό. Βέβαια, στην περίπτωση αυτή είχε και έναν επιπρόσθετο λόγο, να μην δυσαρεστήσει αυτούς για τους οποίους ο περί άλλων τυρβάζων πολυμήχανος Γιαννόπουλος σκάρωσε την αντισυνταγματική διάταξη.

Δεν έχετε καταλάβει πως με τη διάταξη Γιαννόπουλου νεοσσοί της ιατρικής, αλλά γόνοι της εύσπερμης νεοδημοκρατικής ευνοιοκρατίας έστειλαν μια δεκατία πίσω στην αναμονή παλιότερούς τους συναδέλφους τους.

Έλεος ας σταματήσει ο θρήνος των προνομιούχων για την αποκατάσταση της έννομης τάξης από το ΣΤΕ και η προσχηματική μεταμόρφωσή τους από θύτες σε θύματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση σε υποθετικό σενάριο.

Με διαγράφουν από τη λίστα.

Αρχίζουν οι διαδικασίες για την ΥΑ ενιαίας ειδικότητας. Πες ότι βγει το Δεκ του 2010.

Εμένα μου έρχεται το Σεπ να κάνω το δεύτερο κομμάτι και πηγαίνω και δηλώνω το ειδικό μέρος για να μετράει η αναμονη.

Το Δεκ λοιπόν αρχίζουν και ψάχνουν πρωτόκολλα.

Εγώ όμως ενώ πριν ήμουν 2οσ στη λίστα, το Σεπ έχω γίνει π.χ. 11ος. Αρα εκεί που θα διοριζόμουν του χρόνου η αναμονή πηγαίνει π.χ. 4 χρόνια μετα τη δήλωση το Σεπ.

Η νομαρχία θα δει ότι εγώ ήδη περίμενα 3 χρόνια και η νέα δήλωση το Σεπ δεν είναι ότι το πήγα σερυ, αλλά είναι αναγκαστική λύση λόγω των νέων καταστάσεων;;;;

Να παρακαλάω δηλαδη να αργήσει ο διορισμός μέχρι να βγει η διάταξη;

Ορε γλεντια.

Συνάδελφοι, έχουμε μπει σε ένα κυκεώνα που δε θα βγούμε ποτέ. Οι καημένοι οι εκπρόσωποι μας θα κατασκηνώσουν στο υπουργείο και θα διεκδικούν συνέχεια, τα αστροπελέκια του υπουργείου θα κάψουν φλάτζα και εμείς....Παρεπιπτώντος είμαι υπερ να συναντηθούμε κάπου και να δούμε τι θα κάνουμε.

Όσο για το σεβαστό φίλο μας με την οικογένεια, έχω να του πω ότι τον νιώθω πολύ. Δεν είμαι όμως ψαράκι ή νέος που μιλάω ανεύθυνα. Τελείωσα την Ιατρική Αθηνών (όχι μεταγραφή), έκανα στρατό, αγροτικό σε δύσκολες συνθήκες, παθολογία, μεταπτυχιακό, έρευνα τώρα, δούλευα άμισθος σε νοσοκομείο μόνο για την εμπειρία απέρριψα προτάσεις εξωτερικού για την αγάπη μου για την Ελλάδα (τρομάρα μου), δούλεψα σε ΙΕΚ και γήπεδα για τα προς το ζην και γενικά ποτέ δε σταμάτησα να διαβάζω. Τώρα είμαι 30 χρονών με full ενέργεια για παραγωγή και δεν καταλαβαίνω τη λογική ότι επειδή κάποιος μπορεί να είναι π.χ. 34 χρονών με οικογένεια θα πρέπει εγώ να νιώθω τυχερός. Σε όλον τον κόσμος οι ηλικίες 30-40 είναι οι πιο παραγωγικές. Είναι αχαριστία δηλαδή να διεκδικώ το αυτονόητο;Είναι έλλειψη σεβασμού αυτό; Όλοι κάνουμε επιλογές και πρεπει να είμαστε έτοιμοι να πληρώσουμε το τίμημα. Άλλωστε η επιλογή σου για οικογένεια δεν είναι κακή. Έχεις κάτι ανεκτίμητο που κάποιοι δεν έχουν ή δε θα έχουν ποτέ. Η υποστήριξη είναι αυτή που μας σώζει στην καταιγίδα και εσύ φαντάζομαι την έχεις άπλετη στην οικογένεια σου. Άλλωστε ένας ρόλος του forum είναι αυτός πέρα από την ενημέρωση.

Εχω φίλο (οχι ιατρο) στην Αμερική και μου λεει το εξής: Οι Αμερικάνοι θεωρουν τους 30άρηδες ως το μεγαλύτερο κοινωνικό τους κεφάλαιο. Σκεφτείτε μόνο ότι όταν ένας καθηγητής περνάει μια ηλικία, τον διώχνουν με τιμές για να πάρουν γρήγορα ένα μικρότερο με μεγαλύτερη ενέργεια. Όχι σαν τους δικούς μας, με τις αρχαίες γνώσεις, που τους κηδεύουμε μέσα στη σχολή και δε ξέρουν τη διαφορα της μετάλλαξης με τον πολυμορφισμό! Τους ιατρούς εκεί τους βάζουν να δουλευουν 14 ώρες και τους υποχρεώνουν σε παράλληλη κλινική και ερευνητική εργασία για να αξιοποιήσουν ακριβώς αυτό το δυναμικό τους. Όχι ότι είναι ανθρώπινο αυτό, αλλά καταλαβαίνετε τη λογικη.

Αυτό φωνάζω συνάδελφοι. Αν χάνουμε τα χρόνια μας σε νόμους και τέτοιες καταστάσεις χαθήκαμε. Δε λέω να μην αντιδράσουμε. Ο πρώτος είμαι που το λέω, αλλά θα πρέπει να ιεραρχήσουμε τις απώλειες μας σωστά και να δούμε πως θα τις σώσουμε. Αν το πρόβλημα ήταν μόνο τα λεφτά, που είναι μεν πολύ σημαντικό, τότε υπάρχουν πολλοί τρόποι για να εξασφαλίσουμε τα προς το ζην. Το θέμα είναι ότι μας σκοτώνουν επιστημονικά, μας σπαταλούν χρόνο και ενέργεια λόγω της βλακείας τους, μας στερούν την ελπίδα για μια ποιοτική ζωή. Δεν είναι λοιπόν θέμα αν θα περιμένει κάποιος, 6 μήνες, 1 ή 2 χρόνια παραπάνω (βέβαια τα 5 κάνουν μια μεγάλη διαφορά). Αυτά δεν κατάλαβαν μάλλον κάποιοι που έτρεξαν στο Συμβούλιο επικρατείας (δικαιολογημένα) επειδή θίχτηκαν οι μήνες τους και τώρα έθεσαν 800 άτομα σε καθεστώς ομηρίας και επιστημονικής και οικονομικής απαξίωσης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.