Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

"Την Τρίτη 22/06/2010 στις 7 π.μ,έξω από τα γραφεία της Δ.Υγείας Θεσσαλονίκης (Μοναστηρίου 15),πραγματοποιούμε συνάντηση διαμαρτυρίας στην άδικη απόφαση του ΣτΕ."

Oι Αθηναίοι θα κάνουμε τίποτα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

πιστευω οτι επηρεαζονται πολυ οι νευρολογοι που δεν ετρεξαν να κανουν γρηγορα ψυχιατρικη οπουδηποτε.εχοντας τη δυνατοτητα να την κανουν πιο κοντα στο σπιτι τους..

οι ψυχιατροι οχι τοσο...γιατι ουτως η αλλως η νευρολογια παντα ηταν το αγκαθι στις αναμονες...ποτε 8α ξεκα8αρισει το τοπιο και οι λιστες ξερει κανεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημέρωση σχετικά με την σημερινή πολύωρη συνάντηση του Δ.Σ. της Ε.Ε.Ε.Ψ/Ε.Ψ.Ε στο Υ.Υ.Κ.Α αναμένεται να υπάρξει εντός της ημέρας μέσα από τη mailing list της ένωσης. Συνοπτικά, φαίνεται ότι ξεπερνιούνται και τα τελευταία προβλήματα σχετικά με τη θεσμοθέτηση της ενιαίας λίστας και τοποθέτησης για τις ειδικότητες της Ψ/Χ και Π/Ψ στη βάση του παλαιότερου αριθμού πρωτοκόλλου και πάντα με την επιφύλαξη ότι δεν θα μας γελάσουν κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή από το υπουργείο. Προτείνω στους ενδιαφερόμενους συναδέλφους στάση αναμονής για λίγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημέρωση σχετικά με την σημερινή πολύωρη συνάντηση του Δ.Σ. της Ε.Ε.Ε.Ψ/Ε.Ψ.Ε στο Υ.Υ.Κ.Α αναμένεται να υπάρξει εντός της ημέρας μέσα από τη mailing list της ένωσης. Συνοπτικά, φαίνεται ότι ξεπερνιούνται και τα τελευταία προβλήματα σχετικά με τη θεσμοθέτηση της ενιαίας λίστας και τοποθέτησης για τις ειδικότητες της Ψ/Χ και Π/Ψ στη βάση του παλαιότερου αριθμού πρωτοκόλλου και πάντα με την επιφύλαξη ότι δεν θα μας γελάσουν κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή από το υπουργείο. Προτείνω στους ενδιαφερόμενους συναδέλφους στάση αναμονής για λίγο.

Θα μπορούσε κάποιος να ποστάρει την πιο αναλυτική ενημέρωση;

Δεν είναι λίγο ασαφές πώς θα διαμορφωθεί η νέα λίστα βάσει του παλαιότερου αριθμού πρωτοκόλλου; Με αυτόν τον τρόπο πέρα από το ότι ευνοούνται οι ιατρικές σχολές εκτός αθηνών (όπου η ορκομωσίες γίνονται νωρίτερα) δημιουργείται το μπάχαλο με το τι θα γίνει αν υπάρχουν άτομα με αριθμούς πρωτοκόλλου - ίδιας ημερομηνίας - από διαφορετικές νομαρχίες.

Και πώς θα γίνεται το rotation στα μέρη ειδικότητας πριν το τελικό; Σε ποιο νοσοκομείο, από ποιο κονδύλι;

Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο που προτείνεται (το οποίο είναι καλύτερη λύση από τα 3-4 μέρη, αλλά χειρότερη από άλλες π.χ. εξετάσεις ειδικότητας) δεν πρόκειται να περάσει εύκολα, ή αν περάσει θα δημιουργήσει αντιδράσεις και εκ νέου προσφυγές στο ΣΤΕ και εκ νέου δικαιώσεις όσων προσφύγουν και εκ νέου μπάχαλο μετά απο 3-4 χρόνια...

Μια δύο πέντε ή παραπάνω πολύωρες συναντήσεις με το ΔΣ δεν μου φαίνονται ικανές για να λύσουν ένα τεράστιο πρόβλημα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι,

Σήμερα πραγματοποιήθηκε στο Υπουργείο ραντεβού με την διευθύντρια της Διεύθυνσης Επαγγελμάτων Υγείας. Παρόλο που προέκυψαν σημαντικά προβλήματα, αυτά ξεπεράστηκαν, και έτσι, όπως φαίνεται, θα πάρουμε και από αυτό το γραφείο την έγκριση για την εφαρμογή της Ενιαίας τοποθέτησης στις Ειδικότητες Ψυχιατρικής, Παιδοψυχιατρικής, και Νευρολογίας (την έχουμε ήδη πάρει από το Γραφείο Ειδικοτήτων). Ίσως πολύ σύντομα να έχουμε επίσημες ανακοινώσεις.

Θυμίζουμε πως η Ενιαία Τοποθέτηση στηρίζεται από την Ένωση Ελλήνων Ειδικευόμενων Ψυχιάτρων, την Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρία, και την Ελληνική Παιδοψυχιατρική Εταιρία, οι οποίες και έχουν μεταβιβάσει επίσημα στο υπουργείο την πρόταση τους αυτή.

Σχετικά με τον τρόπο εφαρμογής της για τους ειδικευόμενους που βρίσκονται ήδη στις λίστες, έχουμε προτείνει να ισχύσει ο 1ος/παλαιότερος αριθμός πρωτοκόλου κάθε ειδικευόμενου, ενώ πιθανότατα θα υπάρξει και κάποια μεταβατική περίοδος, ώστε να μην ζημιωθούν οι συνάδελφοι που αρχίζουν κάποιο μέρος της ειδικότητας τους επόμενους μήνες."

Την ποστάρω,όπως έφτασε σε μένα.

Νομίζω ότι ο dr Takis έχει δίκιο,θα ανακύψουν άλλα προβλήματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εγω σημερα εμαθα για την ακυρωση του νομου, οταν με πηραν απο τη διευθυνση υγειας της Θεσ/νικης οτι με διαγραφουν απο τη λιστα αναμονης της νευρολογιας στο Αχεπα που ημουν. Τι θα γινει με την ενιαια ειδικοτητα? σε τρεις μηνες ξεκιναω Ψυχιατρικη. Υπαρχει περιπτωση να σωσω τη θεση μου στη Νευρολογια και να μη με διαγραψουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια δύο πέντε ή παραπάνω πολύωρες συναντήσεις με το ΔΣ δεν μου φαίνονται ικανές για να λύσουν ένα τεράστιο πρόβλημα..

Νομίζω ότι ο dr Takis έχει δίκιο,θα ανακύψουν άλλα προβλήματα...

Υπάρχουν 2 λύσεις: η ξεκινάμε για κάπου ή δεν ξεκινάμε καθόλου.

Όποιος έχει πρόταση για το πρόβλημα να βγει να την πει και να είναι σίγουρος ότι η ΕΕΕΨ θα την στηρίξει.

Τα δεδομένα όμως:

1. Ο μέσος χρόνος από πτυχίο μέχρι το τέλος της ψυχιατρικής είναι περίπου 8-10 χρόνια με τάσης ΑΥΞΗΣΗΣ.

2. Οι θέσεις ειδικότητας είναι αυτές που είναι και ξεχάστε τις περισσότερες. Αντίθετα, παίζει πολύ δυνατά να μειωθούν ελέω ΔΝΤ.

3. Η τρέχουσα διαδικασία διαγραφών θα τρέξει γιατί έτσι λέει το ΣτΕ. Αν δεν μας αρέσει η απόφαση του ΣτΕ δεν έχει νόημα να κάνουμε κατάληψη και άλλα ευτράπελα αλλά μόνο να πάμε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.

-BtW, εξυπακούεται ότι η ακύρωση της ΥΑ Γιαννό συμπαρασύρει και την ΥΑ Αβραμό.

-BtW, η αναγνώριση του αγροτικού ως υπόλοιπο παθολογίας (επιπλέον του τριμήνου στο νοσοκομείο) είναι επίσης αμφιβόλου νομιμότητας, οπότε ετοιμαστείτε και για άλλα παρατράγουδα.

4. Αν λοιπόν μετά από χρόνια πετύχουμε ακύρωση της απόφασης του ΣτΕ με κόπο, χρόνο και χρήματα, πάλι θα έχουμε γυρίσει σε ένα άθλιο και εξοργιστικό σύστημα αναμονών που σπαταλάμε τα καλύτερα χρόνια μας και που θέλει τρελές εξισώσεις για να υπολογίσεις πότε θα τελειώσεις.

5. Εν τω μεταξύ γυρνάμε στο καθεστώς με 3 δηλώσεις: με το που ξεκινάς το ένα τρέχει η επόμενη δήλωση και πάντα εκκρεμεί μία αίτηση και γυρνάμε έτσι στο σημείο 1 (8-10-12? χρόνια).

6. Κάθε είδους αιτήματα "ΕΓΩ θέλω αυτό γιατί ΕΜΕΝΑ έτσι με συμφέρει" μπορούν να υποστηριχθούν από συνδικαλιστές της πλάκας και άλλους παρτάκηδες αλλά δεν μπορούν να υποστηριχθούν από μια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ με σκοπό ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

7. Παρ όλα αυτά, άλλοι "συνάδελφοι" συνεχίζουν το γνωστό τροπάρι και επιμένουν να ψάχνονται υπογείως για κονέ και πρόσβαση στο υπουργείο για μια ακόμη ΥΑ που θα μπορούσε να τους βολέψει (ελπίζω να μην πετύχουν) ενώ όλοι εμείς περιμένουμε και ζητούμε "δικαιοσύνη".

Στα δικά μου μάτια η λύση είναι μονόδρομος:

1. Δημιουργία μίας μοναδικής πύλης εισόδου στην ψυχιατρική (δλδ η ενιαία τοποθέτηση)

2. Δημιουργία 20 (περίπου) προγραμμάτων ειδίκευσης στην ψυχιατρική πανελλαδικά και αξιολόγησή τους (ωχ, ωχ)

3. Εισαγωγή εξετάσεων για την είσοδο σε αυτά.

Θα υπάρξουν προβλήματα στην πορεία? Σαφώς!

Θα αδικηθούν κάποιοι? Σαφώς!

Μπορούν να γίνουν όλα μαζί? Όχι!

Θέλετε να βοηθήσετε? ΕΛΑΤΕ να μας βρείτε!

Θέλετε να προτείνετε? Έχετε ΟΛΗ τη προσοχή μας!

Θέλετε να πάρετε εσείς την δόξα? Την άνοιξη έχουμε εκλογές, βάλτε υποψηφιότητα!

Δε γουστάρετε? Πολύ ωραία, δεν κάνουμε τίποτα!

Συνεπώς, το ερώτημα συνοψίζεται στο εξής: Θέλετε ή δεν θέλετε να κάνουμε ΚΑΤΙ προς την σωστή κατεύθυνση?

Θέλουμε να κάτσουμε στη γωνία και να λέμε ότι φταίει το κράτος?

Γιατί όλα τα χρόνια που καθόμασταν (και εγώ ψήφιζα καταλήψεις για κάθε ανοησία) τα λαμόγια κάνανε πάρτι.

Οι αγώνες δεν είναι η τζάμπα μαγκιά στο πεζοδρόμιο και τα NON PASSARAN για την πάρτη σου.

Οι αγώνες είναι να έχεις άποψη (και με όλο το σεβασμό, χωρίς να θέλω να φανώ κάπως) και να θέλεις να βοηθήσεις τους συναδέλφους που έρχονται από πίσω ώστε να μην φάνε το αγγούρι που έφαγες (ή τρως) εσύ. Έχετε λοιπόν άλλη νόμιμη, δίκαιη και επιστημονικά/εκπαιδευτικά σωστή λύση? ΔΩΣΤΕ την και σε εμάς, να παλέψουμε μαζί.

Κάνω quote εσάς αντί επιλόγου

Και με τι πάθος ψήφιζα υπέρ καταλήψεων κατά των εξετάσεων ειδικότητας...

Το 1992-93 έκανα το ίδιο λάθος όντας φοιτητής (νόμος σούρλα) ... μερικά χρόνια αργότερα έδινα εξετάσεις άδειας και συνεντεύξεις ειδικότητας στην Αμερική λόγω αναμονών για γενικό και ειδικό μέρος. Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν αξίζουμε βρίσιμο από όλους τους μεταγενέστερους οι φοιτητές εκείνης της χρονικής περιόδου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια δύο πέντε ή παραπάνω πολύωρες συναντήσεις με το ΔΣ δεν μου φαίνονται ικανές για να λύσουν ένα τεράστιο πρόβλημα..

Νομίζω ότι ο dr Takis έχει δίκιο,θα ανακύψουν άλλα προβλήματα...

Υπάρχουν 2 λύσεις: η ξεκινάμε για κάπου ή δεν ξεκινάμε καθόλου.

Όποιος έχει πρόταση για το πρόβλημα να βγει να την πει και να είναι σίγουρος ότι η ΕΕΕΨ θα την στηρίξει.

Τα δεδομένα όμως:

1. Ο μέσος χρόνος από πτυχίο μέχρι το τέλος της ψυχιατρικής είναι περίπου 8-10 χρόνια με τάσης ΑΥΞΗΣΗΣ.

2. Οι θέσεις ειδικότητας είναι αυτές που είναι και ξεχάστε τις περισσότερες. Αντίθετα, παίζει πολύ δυνατά να μειωθούν ελέω ΔΝΤ.

3. Η τρέχουσα διαδικασία διαγραφών θα τρέξει γιατί έτσι λέει το ΣτΕ. Αν δεν μας αρέσει η απόφαση του ΣτΕ δεν έχει νόημα να κάνουμε κατάληψη και άλλα ευτράπελα αλλά μόνο να πάμε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.

-BtW, εξυπακούεται ότι η ακύρωση της ΥΑ Γιαννό συμπαρασύρει και την ΥΑ Αβραμό.

-BtW, η αναγνώριση του αγροτικού ως υπόλοιπο παθολογίας (επιπλέον του τριμήνου στο νοσοκομείο) είναι επίσης αμφιβόλου νομιμότητας, οπότε ετοιμαστείτε και για άλλα παρατράγουδα.

4. Αν λοιπόν μετά από χρόνια πετύχουμε ακύρωση της απόφασης του ΣτΕ με κόπο, χρόνο και χρήματα, πάλι θα έχουμε γυρίσει σε ένα άθλιο και εξοργιστικό σύστημα αναμονών που σπαταλάμε τα καλύτερα χρόνια μας και που θέλει τρελές εξισώσεις για να υπολογίσεις πότε θα τελειώσεις.

5. Εν τω μεταξύ γυρνάμε στο καθεστώς με 3 δηλώσεις: με το που ξεκινάς το ένα τρέχει η επόμενη δήλωση και πάντα εκκρεμεί μία αίτηση και γυρνάμε έτσι στο σημείο 1 (8-10-12? χρόνια).

6. Κάθε είδους αιτήματα "ΕΓΩ θέλω αυτό γιατί ΕΜΕΝΑ έτσι με συμφέρει" μπορούν να υποστηριχθούν από συνδικαλιστές της πλάκας και άλλους παρτάκηδες αλλά δεν μπορούν να υποστηριχθούν από μια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ με σκοπό ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

7. Παρ όλα αυτά, διάφοροι "συνάδελφοι" με κονέ συνεχίζουν το γνωστό τροπάρι και επιμένουν να ψάχνονται υπογείως για το πως μια ακόμη ΥΑ θα μπορούσε να τους βολέψει ενώ όλοι εμείς περιμένουμε "δικαιοσύνη"

Στα δικά μου μάτια η λύση είναι μονόδρομος:

1. Δημιουργία μίας μοναδικής πύλης εισόδου στην ψυχιατρική (δλδ η ενιαία τοποθέτηση)

2. Δημιουργία 20 (περίπου) προγραμμάτων ειδίκευσης στην ψυχιατρική πανελλαδικά και αξιολόγησή τους (ωχ, ωχ)

3. Εισαγωγή εξετάσεων για την είσοδο σε αυτά.

Θα υπάρξουν προβλήματα στην πορεία? Σαφώς!

Θα αδικηθούν κάποιοι? Σαφώς!

Μπορούν να γίνουν όλα μαζί? Όχι!

Θέλετε να βοηθήσετε? ΕΛΑΤΕ να μας βρείτε!

Θέλετε να προτείνετε? Έχετε ΟΛΗ τη προσοχή μας!

Θέλετε να πάρετε εσείς την δόξα? Την άνοιξη έχουμε εκλογές, βάλτε υποψηφιότητα!

Δε γουστάρετε? Πολύ ωραία, δεν κάνουμε τίποτα!

Συνεπώς, το ερώτημα συνοψίζεται στο εξής: Θέλετε ή δεν θέλετε να κάνουμε ΚΑΤΙ προς την σωστή κατεύθυνση?

Θέλουμε να κάτσουμε στη γωνία και να λέμε ότι φταίει το κράτος?

Γιατί όλα τα χρόνια που καθόμασταν (και εγώ ψήφιζα καταλήψεις για κάθε ανοησία) τα λαμόγια κάνανε πάρτι.

Οι αγώνες δεν είναι η τζάμπα μαγκιά στο πεζοδρόμιο και τα NON PASSARAN για την πάρτη σου.

Οι αγώνες είναι να έχεις άποψη (και με όλο το σεβασμό, χωρίς να θέλω να φανώ κάπως) και να θέλεις να βοηθήσεις τους συναδέλφους που έρχονται από πίσω ώστε να μην φάνε το αγγούρι που έφαγες (ή τρως) εσύ. Έχετε λοιπόν άλλη νόμιμη, δίκαιη και επιστημονικά/εκπαιδευτικά σωστή λύση? ΔΩΣΤΕ την και σε εμάς, να παλέψουμε μαζί.

Κάνω quote εσάς αντί επιλόγου

Και με τι πάθος ψήφιζα υπέρ καταλήψεων κατά των εξετάσεων ειδικότητας...

Το 1992-93 έκανα το ίδιο λάθος όντας φοιτητής (νόμος σούρλα) ... μερικά χρόνια αργότερα έδινα εξετάσεις άδειας και συνεντεύξεις ειδικότητας στην Αμερική λόγω αναμονών για γενικό και ειδικό μέρος. Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν αξίζουμε βρίσιμο από όλους τους μεταγενέστερους οι φοιτητές εκείνης της χρονικής περιόδου.

Αγαπητέ kokni,

τα 20 προγράμματα ειδίκευσης είναι πολύ ωραία ιδέα, και η θέσπιση εξετάσεων εισόδου για αυτά ακόμα καλύτερη.

Γενικά ένα rotation Ψ σε διάφορα νοσοκομεία (6 μήνες σε ένα περιφερειακό, 6 μήνες σε ένα κέντρο ψυχικής υγιεινής, 6 μήνες παιδοΨ, 6 μήνες στο πανεπιστημιακό κ.λ.π.) θα ήταν ιδανικό από άποψη ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ που ενδιαφέρει την εταιρεία. Το να παραμείνουν όμως οι γιατροί στις λίστες με βάση τον παλαιότερο αριθμό πρωτοκόλλου δεν νομίζω οτι βοηθάει καθόλου στην εκπαίδευση των μελλοντικών ειδικών. Εκτός αν μπορείς να μου εξηγήσεις πώς η επιστημονική εταιρεία θεωρεί ότι κάτι τέτοιο βοηθάει στην εκπαίδευση.

Επιμένω όμως ότι η λύση που φαίνεται ότι θα επιχειρηθεί είναι ΕΠΙΠΟΛΑΙΗ και χωρίς να ληφθούν υπόψη οι παράγοντες που προανέφερα.

Λύση δυστυχώς δεν θα υπάρξει, γιατί:

1) Αν περάσει αυτό που συζητήθηκε χτες θα υπάρξουν τα προβλήματα που ανέφερα στο προηγούμενο post μου + κάποια άλλα:

- Τι θα γίνει με αυτούς που αναγνώρισαν παθολογία από το αγροτικό;

- Τι θα γίνει με αυτούς που αναγνώρισαν παθολογία από μικροβιολογία;

2) Αν προταθούν/ περάσουν εξετάσεις για την ειδικότητα θα ξεκινήσουν μαζικές κινητοποιήσεις στις ιατρικές σχολές όπως όλες τις προηγούμενες φορές που κάτι τέτοιο προτάθηκε

3) Αν μείνει ως έχει η κατάσταση - που θα είναι και το τελικό αποτέλεσμα προβλέπω - η ελληνική ιατρική κοινότητα θα οδηγείται από το κακό στο χειρότερο και οι περισσότεροι που ενδιαφέρονται θα μεταναστεύουν στο εξωτερικό

Πρόταση για λύση;

Εξετάσεις σε όλες τις ειδικότητες ΤΩΡΑ. Τι πα να ξεκινάς σε 1 μήνα με βάση την αναμονή σου; Κάτσε διάβασε. (Συμπεριλαμβάνομαι και εγώ σε αυτούς) Το μόνο μεταβατικό μέτρο - αν έπρεπε να υπάρχει ένα - θα ήταν να υπάρχει κάποια μοριοδότηση. π.χ. 2%, 3% ανάλογα με τα έτη στη λίστα αναμονής. Και ναι, αν δεν μπορείς να περάσεις τις εξετάσεις γίνε GP. Το πρωτοβάθμιο σύστημα υπολείτουργεί - καλό θα του κάνεις.

Λύση;

Δεν θα υπάρξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως έχουν γίνει τα πράγματα, κανείς δεν ξέρει πια τι θα προκύψει αύριο. Θα ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω κάτι βασικό, που αποτελεί απορία πολλων συναδέλφων στη θέση μου.

Τι εννοούμε ακριβώς όταν λέμε ενιαία τοποθέτηση; Ρώτησα τρία άτομα και πήρα τρεις διαφορετικές απαντήσεις.

Σημαίνει ότι πλέον γραφόμαστε σε νέες λίστες μόνο του ειδικού μέρους και αφού ξεκινήσουμε εκεί, ασκούμαστε με απόσπαση και στα υπόλοιπα; Ο Χ ειδικευόμενος , επί παραδείγματι, θέλει να κάνει νευρολογία. Δηλώνει μόνο πού θέλει να κάνει νευρολογία και αφού διοριστεί εκεί γίνεται διαδοχικά απόσπασή του σε νοσοκομείο για την παθολογία και μετά για την ψυχιατρική ;

Καταργούνται τελείως όλα τα μέρη και κάνει την άσκησή του μόνο στο νοσοκομείο που δίνει νευρολογία;

Τι γίνεται αν έχει κάνει την παθολογία έξω και την έχει αναγνωρίσει;

Τι γίνεται αν έχει μόλις ορκιστεί και έχει δηλώσει απλά την παθολογία;

Τι γίνεται αν έχει κάνει τα γενικά μέρη (και παθολογία και ψυχιατρική);

Γενικά, μπορεί κάποιος να γράψει ένα παράδειγμα για κάποιον που ξεκινά ( έχει δηλώσει μόνο παθολογία) και για κάποιον που είναι στη μέση (έχει κάνει ή έχει αναγνωρίσει την παθολογία/ψυχιατρική) της θανατηφόρας διαδικασίας που λέγεται ειδικότητα;

Πιθανόν το ερώτημα αυτό να φαίνεται απλό και αυτονόητο σε πολλά από τα μέλη που έγραψαν στο θρεντ αυτό, αλλά πιστέψτε με , είμαστε πάρα πολλοί που δεν ξέρουμε τι γίνεται σε διαδικαστικά ζητήματα και αν δεν ξέρουμε τι γίνεται, τότε δεν μπορούμε και να βοηθήσουμε.

Ευχαριστω πολύ όποιον απαντήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως έχουν γίνει τα πράγματα, κανείς δεν ξέρει πια τι θα προκύψει αύριο. Θα ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω κάτι βασικό, που αποτελεί απορία πολλων συναδέλφων στη θέση μου.

Τι εννοούμε ακριβώς όταν λέμε ενιαία τοποθέτηση; Ρώτησα τρία άτομα και πήρα τρεις διαφορετικές απαντήσεις.

Σημαίνει ότι πλέον γραφόμαστε σε νέες λίστες μόνο του ειδικού μέρους και αφού ξεκινήσουμε εκεί, ασκούμαστε με απόσπαση και στα υπόλοιπα; Ο Χ ειδικευόμενος , επί παραδείγματι, θέλει να κάνει νευρολογία. Δηλώνει μόνο πού θέλει να κάνει νευρολογία και αφού διοριστεί εκεί γίνεται διαδοχικά απόσπασή του σε νοσοκομείο για την παθολογία και μετά για την ψυχιατρική ; ΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ.

Καταργούνται τελείως όλα τα μέρη και κάνει την άσκησή του μόνο στο νοσοκομείο που δίνει νευρολογία; ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ.ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΣΠΑΣΗ.ΑΠΛΑ ΣΕ ΣΒΗΝΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΑ ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΑ ΜΕΡΗ,3ΜΗΝΑ,6ΜΗΝΑ,ΧΡΟΝΟ ΚΤΛ.

Τι γίνεται αν έχει κάνει την παθολογία έξω και την έχει αναγνωρίσει; ΚΑΝΕΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΒΑΣΗ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ.

Τι γίνεται αν έχει μόλις ορκιστεί και έχει δηλώσει απλά την παθολογία; ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΛΙΣΤΕΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ.

Τι γίνεται αν έχει κάνει τα γενικά μέρη (και παθολογία και ψυχιατρική); ΚΑΝΕΙ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ.λΟΓΙΚΑ,ΜΕ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΩΡΑ,ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΤΕ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΑΜΕΣΩΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ.ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΡΥΘΜΙΣΗ,ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ.

Γενικά, μπορεί κάποιος να γράψει ένα παράδειγμα για κάποιον που ξεκινά ( έχει δηλώσει μόνο παθολογία) και για κάποιον που είναι στη μέση (έχει κάνει ή έχει αναγνωρίσει την παθολογία/ψυχιατρική) της θανατηφόρας διαδικασίας που λέγεται ειδικότητα; ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ.

Πιθανόν το ερώτημα αυτό να φαίνεται απλό και αυτονόητο σε πολλά από τα μέλη που έγραψαν στο θρεντ αυτό, αλλά πιστέψτε με , είμαστε πάρα πολλοί που δεν ξέρουμε τι γίνεται σε διαδικαστικά ζητήματα και αν δεν ξέρουμε τι γίνεται, τότε δεν μπορούμε και να βοηθήσουμε.

Ευχαριστω πολύ όποιον απαντήσει.

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ.ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ-ΦΥΣΙΑΤΡΙΚΗ ΑΝ ΠΟΤΕ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Η ΦΥΣΙΑΤΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΟ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ 4 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕΡΗ,ΘΑ ΚΑΝΕΙ 15 ΜΗΝΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ(ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ).ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια δύο πέντε ή παραπάνω πολύωρες συναντήσεις με το ΔΣ δεν μου φαίνονται ικανές για να λύσουν ένα τεράστιο πρόβλημα..

Νομίζω ότι ο dr Takis έχει δίκιο,θα ανακύψουν άλλα προβλήματα...

Υπάρχουν 2 λύσεις: η ξεκινάμε για κάπου ή δεν ξεκινάμε καθόλου.

Όποιος έχει πρόταση για το πρόβλημα να βγει να την πει και να είναι σίγουρος ότι η ΕΕΕΨ θα την στηρίξει.

Τα δεδομένα όμως:

1. Ο μέσος χρόνος από πτυχίο μέχρι το τέλος της ψυχιατρικής είναι περίπου 8-10 χρόνια με τάσης ΑΥΞΗΣΗΣ.

2. Οι θέσεις ειδικότητας είναι αυτές που είναι και ξεχάστε τις περισσότερες. Αντίθετα, παίζει πολύ δυνατά να μειωθούν ελέω ΔΝΤ.

3. Η τρέχουσα διαδικασία διαγραφών θα τρέξει γιατί έτσι λέει το ΣτΕ. Αν δεν μας αρέσει η απόφαση του ΣτΕ δεν έχει νόημα να κάνουμε κατάληψη και άλλα ευτράπελα αλλά μόνο να πάμε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.

-BtW, εξυπακούεται ότι η ακύρωση της ΥΑ Γιαννό συμπαρασύρει και την ΥΑ Αβραμό.

-BtW, η αναγνώριση του αγροτικού ως υπόλοιπο παθολογίας (επιπλέον του τριμήνου στο νοσοκομείο) είναι επίσης αμφιβόλου νομιμότητας, οπότε ετοιμαστείτε και για άλλα παρατράγουδα.

4. Αν λοιπόν μετά από χρόνια πετύχουμε ακύρωση της απόφασης του ΣτΕ με κόπο, χρόνο και χρήματα, πάλι θα έχουμε γυρίσει σε ένα άθλιο και εξοργιστικό σύστημα αναμονών που σπαταλάμε τα καλύτερα χρόνια μας και που θέλει τρελές εξισώσεις για να υπολογίσεις πότε θα τελειώσεις.

5. Εν τω μεταξύ γυρνάμε στο καθεστώς με 3 δηλώσεις: με το που ξεκινάς το ένα τρέχει η επόμενη δήλωση και πάντα εκκρεμεί μία αίτηση και γυρνάμε έτσι στο σημείο 1 (8-10-12? χρόνια).

6. Κάθε είδους αιτήματα "ΕΓΩ θέλω αυτό γιατί ΕΜΕΝΑ έτσι με συμφέρει" μπορούν να υποστηριχθούν από συνδικαλιστές της πλάκας και άλλους παρτάκηδες αλλά δεν μπορούν να υποστηριχθούν από μια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ με σκοπό ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

7. Παρ όλα αυτά, άλλοι "συνάδελφοι" συνεχίζουν το γνωστό τροπάρι και επιμένουν να ψάχνονται υπογείως για κονέ και πρόσβαση στο υπουργείο για μια ακόμη ΥΑ που θα μπορούσε να τους βολέψει (ελπίζω να μην πετύχουν) ενώ όλοι εμείς περιμένουμε και ζητούμε "δικαιοσύνη".

Στα δικά μου μάτια η λύση είναι μονόδρομος:

1. Δημιουργία μίας μοναδικής πύλης εισόδου στην ψυχιατρική (δλδ η ενιαία τοποθέτηση)

2. Δημιουργία 20 (περίπου) προγραμμάτων ειδίκευσης στην ψυχιατρική πανελλαδικά και αξιολόγησή τους (ωχ, ωχ)

3. Εισαγωγή εξετάσεων για την είσοδο σε αυτά.

Θα υπάρξουν προβλήματα στην πορεία? Σαφώς!

Θα αδικηθούν κάποιοι? Σαφώς!

Μπορούν να γίνουν όλα μαζί? Όχι!

Θέλετε να βοηθήσετε? ΕΛΑΤΕ να μας βρείτε!

Θέλετε να προτείνετε? Έχετε ΟΛΗ τη προσοχή μας!

Θέλετε να πάρετε εσείς την δόξα? Την άνοιξη έχουμε εκλογές, βάλτε υποψηφιότητα!

Δε γουστάρετε? Πολύ ωραία, δεν κάνουμε τίποτα!

Συνεπώς, το ερώτημα συνοψίζεται στο εξής: Θέλετε ή δεν θέλετε να κάνουμε ΚΑΤΙ προς την σωστή κατεύθυνση?

Θέλουμε να κάτσουμε στη γωνία και να λέμε ότι φταίει το κράτος?

Γιατί όλα τα χρόνια που καθόμασταν (και εγώ ψήφιζα καταλήψεις για κάθε ανοησία) τα λαμόγια κάνανε πάρτι.

Οι αγώνες δεν είναι η τζάμπα μαγκιά στο πεζοδρόμιο και τα NON PASSARAN για την πάρτη σου.

Οι αγώνες είναι να έχεις άποψη (και με όλο το σεβασμό, χωρίς να θέλω να φανώ κάπως) και να θέλεις να βοηθήσεις τους συναδέλφους που έρχονται από πίσω ώστε να μην φάνε το αγγούρι που έφαγες (ή τρως) εσύ. Έχετε λοιπόν άλλη νόμιμη, δίκαιη και επιστημονικά/εκπαιδευτικά σωστή λύση? ΔΩΣΤΕ την και σε εμάς, να παλέψουμε μαζί.

Κάνω quote εσάς αντί επιλόγου

Και με τι πάθος ψήφιζα υπέρ καταλήψεων κατά των εξετάσεων ειδικότητας...

Το 1992-93 έκανα το ίδιο λάθος όντας φοιτητής (νόμος σούρλα) ... μερικά χρόνια αργότερα έδινα εξετάσεις άδειας και συνεντεύξεις ειδικότητας στην Αμερική λόγω αναμονών για γενικό και ειδικό μέρος. Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν αξίζουμε βρίσιμο από όλους τους μεταγενέστερους οι φοιτητές εκείνης της χρονικής περιόδου.

Αν και σε αυτό το post,τα περισσότερα που λες είναι σωστά...

α)Ποιά είναι η γνώμη του Υπουργείου και της Εταιρείας,γιά τις μαζικές απολύσεις ειδικευομένων,που πρέπει να γίνουν,αν εφαρμοστεί,κατά γράμμα,η απόφαση του ΣΤΕ;Εκτός και αν εφαρμόζουμε τις "υποχρεωτικά εκτελεστέες" αποφάσεις του ΣΤΕ επιλεκτικά...

β)Διάβασε πιό προσεκτικά τα posts του drtakis,είναι απόλυτα λογικοί οι προβληματισμοί του.

γ)Αν θες(και μόνο) μας λες πόσο επηρεάζει(αν επηρεάζει) η απόφαση του ΣΤΕ και τη δική σου αναμονή( ; ),γιά να καταλάβουμε και εμείς γιατί είσαι τόσο "χαλαρός".

δ)Το "No pasaran" δεν είναι τσάμπα μαγκιά του πεζοδρομίου...

http://en.wikipedia.org/wiki/They_shall_not_pass

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για καθιστε ρε παιδιά, γιατί έχουμε ξεφύγει νομίζω:

1) Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η ανασύσταση των νέων λιστών μετά την ενοποίηση των ειδικοτήτων θα γίνει για τους ίδιους ανθρώπους, στα ίδια νοσοκομεία που είχαν δηλώσει πριν τη διαγραφή και βάση των πρωτοκόλλων των αιτήσεων στη νομαρχία. Άρα αν γίνει θεωρητικά αύριο ο νόμος, τότε οι λίστες παραμένουν ως έχειν τώρα (αφου πρώτα βέβαια έχει προηγηθεί η διαγραφή για να φανούμε νομότυποι στο συμβούλιο της επικρατείας). Τι δουλειά έχει λοιπόν αν κάποιοι είναι σε διαφορετική νομαρχία.

2) Το πραγματικό πρόβλημα θα είναι για αυτούς που θα παραμείνουν στις λίστες για όσο χρόνο θα διαρκέσει η θέσπιση του νόμου καθώς και για τους νέους ιατρούς που δε θα ξέρουν τι να δηλώσουν. Όλοι αυτοί θα φοβούνται πότε θα βγει ο νόμος και έτσι αν δηλώσουν κάπου μπορεί να πεταχτούν τελευταίοι βάση της ημερομηνίας αιτήσεώς τους.

3) Όσο για τις εξετάσεις στην ειδικότητα, αν και συμφωνώ απόλυτα, νομίζω ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή να μιλάμε για αυτές. Ακόμα όλα είναι μετέωρα και αν πάμε με τέτοιο΄αίτημα στο υπουργείο που είναι και τσακάλια, θα κάψουν καμιά εγκεφαλική φλάτζα, και θα μας βγάλουν εμάς σχιζοφρενείς. Βημα βήμα. Μη βιάζεστε.

4) Αντί να είμαστε ενωμένοι και συνετοί αρχίζουμε και διαφωνούμε μεταξύ μας; Καλά είπε κάποιος. Όποιος έχει σοβαρή πρόταση να βγει και να την πει και να μην αναφέρεται ή δημιουργεί προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

5) Έχω την υποψία ότι κάποιοι που προσπαθούν να ποστάρουν επινοώντας προβλήματα είναι και αυτοί που ωφελούνται από το νόμο του συμβουλίου γιατί ανεβαίνουν πολύ στη λίστα και προσπαθούν να σαμποτάρουν την προσπάθειά μας.

6) Το μόνο που δέχομαι είναι η ανεύρεση κονδυλίων από το κράτος για την υποστήριξη της ενιαίας ειδικότητας, αφού ουσιαστικά αυξάνει ο αριθμός ειδικευομένων-χρόνος παραμονής στο νοσοκομείο συνολικά για τα νοσοκομεία της χώρας. Βέβαια οι ενιαίες ειδικότητες ήταν αίτημα της Ευρωπαικής Ένωσης εδώ και χρόνια και ίσως το κράτος να θέλει να δείξει ότι είναι το καλό υπάκουο παιδί σε αυτήν την περίοδο που διανύουμε.

7) θα προτιμούσα γενικά να συνειδητοποιήσουμε ότι οι ενιαίες ειδικότητες είναι μια πρόοδος και σίγουρα σε κάθε μεταβατική περίοδο θα υπάρχουν θιγμένοι και ευνοημένοι. Λοιπόν, να σταματήσει ο καθένας να σκέφτεται τον κώλο του και να είμαστε όλοι έτοιμοι να υποστούμε τις συνέπειες που μπορεί για κάποιους να είναι και ευνοικές (και δεν είναι για εμένα πιστέψτε με). Δηλαδή τι θα γίνει; Ο καθένας από εμάς θα τρέχει στα δικαστήρια γιατί του φάγανε σε αυτήν την μεταβατική περίοδο κάποιο χρόνο αναμονής. Έτσι λειτούργησαν και οι άλλοι που δεν είναι 10 αλλά 4 (πήρα την πλήρη απόφαση στα χέρια μου)με το δικηγόρο το Ροκόφυλλο και καταστραφήκαμε όλοι. Και τελικά τι κέρδισαν. καμιά αλλαγή γι αυτούς στην αναμονή και 920 ευρώ αποζημίωση ο καθένας τους. Ανατολίτες βαλκάνιοι βλέπετε που θιχτηκαν. Γιατί όλοι ξέρουμε τι σοι άτομα είναι και από που βγήκαν. Μόνο αυτοί σκέφτονται έτσι...και χωρίς κανένα επιστημονικό αντίκρισμα.

Όσο για τις εξετάσεις στην ειδικότητα θα έρθουν. Αυτό που δεν έχουν επίσης καταλάβει κάποιοι τυχάρπαστοι άσχετοι που μμας προσβάλουν και μας ταλειπωρούν όλους είναι ότι από τον Απρίλιο του 2004 έχουμε μπει στο CME. Που σμαίνει ότι κάθε 5 χρόνια θα πρέπει να μαζεύουμε πόντους από τη συνεχιζόμενοι εκπαίδευση και κατά πάσα πιθανότητα θα δίνουμε εξετάσεις κάθε 5 χρόνια για να ανανεώσουμε την άδεια ασκήσεως. Εκεί θα τους δω όλους που βγαίνουν από το δήθεν πανεπιστήμια και δεν ξέρουν να μετρούν μια πίεση ή πως να ακροάζονται την καρδιά.

Όπως είπα πιο ήρεμα σε άλλο ποστ μου κανένας δε θα γλιτώσει. Όλοι θα τα βρούμε μπροστά μας και τα καλά μας και τα κακά μας. Και αν κάποιοι την γλιτώσουν από νόμους και διατάξεις που μας τρώνε τώρα τον επιστημονικό μας χρόνο θα τι βρούνε από τον ίδιο τον κόσμο. Το έχω δει να συμβαίνει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπάλα τέλος, πίσω στα προβλήματα..

Λοιπόν, απαντήσεις:

Ενιαία τοποθέτηση λέμε να υπάρχει μια λίστα για ψυχιατρική και ο συνάδελφος που θα ορκιστεί σε λίγες μέρες θα πάει στη νομαρχία, θα κάνει μια δήλωση, θα πάρει μια μοναδική (πολυετή) αναμονή και θα πάει στην ανεργία (ή στην ξενιτιά). Η ενιαία τοποθέτηση ΔΕΝ μειώνει τις αναμονές, απλά μαζεύει τις επιμέρους αναμονές και τις φέρνει όλες μπροστά. Τουλάχιστον, όταν ξεκινήσεις - τελειώνεις. Πρόκειται για μια απλοποίηση του συστήματος και τίποτα παραπάνω αλλά περιορίζει τα περιθώρια για τρίπλες/λαμογιές κ.α. ενώ είναι παράλληλα το πρώτο βήμα για παρακάτω πρωτοβουλίες.

Υπάρχει ένας όγκος συναδέλφων που είναι ήδη σε επιμέρους στάδια (αναμονή για κάποιο κομμάτι ή μέσα σε κάποιο κομμάτι). Για αυτούς πρέπει να υπάρξει μεταβατική διάταξη προκειμένου να μετεγγραφούν στις νέες λίστες της ενιαίας. Με βάση την πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ και το σκεπτικό της, άνευ σπουδαίου λόγου (δημόσιου συμφέροντος ή άλλου τινού) δεν μπορεί να παρακαμφθεί η σειρά παλαιότητας, δλδ προγενέστεροι ιατροί (με βάση τις δηλώσεις τους στις λίστες) έχουν προτεραιότητα έναντι μεταγενέστερων. Άρα οποιαδήποτε ρυθμιστική απόφαση πρέπει να είναι συμβατή με αυτό το σκεπτικό. Θα ανεβάσω αύριο την απόφαση του ΣτΕ, μπας και κατεβάσει κανείς κάποια άλλη ιδέα.

Το αν κάποιος έχει αναγνωρίσει χρόνο άσκησης οπουδήποτε (στρατό, αγροτικά, εξωτερικά, προηγούμενα τμήματα ειδικότητας ή οτιδήποτε άλλο) δεν αφορά τη λίστα της ενιαίας. Όταν έρθει η σειρά του, θα καταθέσει στο γρ. προσωπικού τις σχετικές αποφάσεις αναγνώρισης του ΚΕΣΥ ή τις σχετικές βεβαιώσεις προϋπηρεσίας και θα υπηρετήσει το υπόλοιπο.

Στην ενιαία τοποθέτηση παρουσιάζεσαι στην ψυχιατρική κλινική, λες καλημέρες εκεί που πρέπει και αρχίζεις το rotation με ευθύνη του διευθυντή όπως γίνεται σε άλλες ειδικότητες με ενιαία τοποθέτηση. Αν το νοσοκομείο πχ έχει παθολογική ή νευρολογική κλινική τότε πας εκεί. Αν δεν έχει, πας στο κοντινότερο. Η απόσπαση είναι ως υπεράριθμος και πληρώνεσαι πάντα από την οργανική θέση. Όποιος έχει πετύχει γενικούς ιατρούς καταλαβαίνει πως δουλεύει το σύστημα. Εφημερίες όμως κάνεις στο τμήμα/κλινική που είσαι αποσπασμένος και τις πληρώνεσαι από εκεί. Δεν γράφω περισσότερα στην παρούσα φάση, υπάρχει η τεχνογνωσία όμως από πολλές άλλες ειδικότητες με ενιαία τοποθέτηση και αναμενόμενα θα γίνει το ίδιο και για την ψυχιατρική.

Νομίζω (με μια γρήγορη ανάγνωση) ότι η Evia απάντησε σωστά στα υπόλοιπα.

Στον capitan, σχετικά με τους ήδη διορισθέντες, η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη (δεν είμαι δικηγόρος) είναι ότι όλες οι υπουργικές αποφάσεις διορισμού δυνάμει της ακυρωθήσας ΥΑ είναι πλέον και αυτές άκυρες και κατά συνέπεια οι συμβάσεις που υπογράφτηκαν μεταξύ νοσοκομείων και ιατρών βάσει αυτών των ΥΑ πρέπει να λυθούν. Υπήρξε ήδη συνάδελφος εν αναμονή που με μπλοκάκι πήρε ονόματα υπηρετούντων και αριθμούς συμβάσεων από γνωστό νοσοκομείο και φαντάζομαι ετοιμάζεται για τα περαιτέρω. Αν θα δικαιωθεί, δεν το ξέρω. Αναζητήστε (όπως έχετε δικαίωμα αλλά και υποχρέωση) νομική συμβουλή. Η ΕΕΕΨ δεν μπορεί να κάνει νομική αντιπροσώπευση, λογικό έτσι?

Σχετικά με το προσωπικό σχόλιο (και το υπονοούμενο που ελπίζω ότι δεν είναι κακόηθες), συνάδελφε έχω πτυχίο απθ99 και μετά από 11 χρόνια ευδόκιμης σταδιοδρομίας στα σκατά δίνω εξετάσεις ειδικότητας τον Σεπτέμβριο. Αν δεν θέλουμε να αλλάξει τπτ, fine with me. Αν ασχολούμαι, είναι γιατί ανήκω στη γενιά που ανέχτηκε όλους τους φοιτητοπατέρες που μας έκαναν να ψηφίζουμε κατάληψη για κάθε παπαριά που τους κατέβαινε στο κεφάλι. Ασχολούμαι αν θέλεις και για τις ενοχές μου. ΟΚ?

Σχετικά με το άλλο που λέει ο Τάκης (που σσ, του τα είπα και από το τηλέφωνο σε ανύποπτο χρόνο αλλά επιμένει να βιάζεται), ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΞΕΚΟΥΔΟΥΝΟ. Ο άλλος περιμένει χρόνια και τώρα του λες κάτσε διάβασε? Και ποιος θα οργανώσει τις εξετάσεις? Σε τι χρονοδιάγραμμα? Για ποιές θέσεις, για ποια προγράμματα ειδίκευσης? Και πως θα είναι η ποσόστωση, αφού οι ειδικευόμενοι είναι γραμμένοι σε λίστες ότι να'ναι (παθολογίας, νευρολογίας,ψυχιατρικής κλπ).

ΝΑΙ, ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. Η ΕΕΕΨ δεν υποστηρίζει ότι το στίβαγμα των γιατρών σε λίστες είναι σωστό. Αλλά πρώτα να εξορθολογίσουμε το σύστημα, να κλείσουμε τα παραθυράκια, να φανεί ο χρόνος αναμονής για την ψυχιατρική (που τώρα κρύβεται σε επιμέρους κομμάτια), να τρέξουμε εν τω μεταξύ την αξιολόγηση (άαααλλη πονεμένη ιστορία) και τέλος, χρειάζεται ΧΡΟΝΟΣ για να βρούμε και να στήσουμε ένα ΑΔΙΑΒΛΗΤΟ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ σύστημα εξετάσεων.

Το "non passaran" δεκτόν, δεν είναι το πεζοδρομίου. Αλλά το "διαδήλωση ενάντια στο ΣτΕ, non passaran" αναιρεί το κράτος δικαίου και αδικεί αυτούς που είπαν πρώτοι non passaran.

----------------

Να τονίσω ότι μέχρι στιγμής ΔΕΝ υπάρχει δέσμευση του ΥΥΚΑ για ενιαία τοποθέτηση. ΕΠΙΣΗΜΩΣ το υπουργείο λέει "όλα ΟΚ", εφαρμόζουμε την απόφαση του ΣτΕ, διαγράφουμε όσους χρειάζεται και η ζωή συνεχίζεται. Στο ΥΥΚΑ δεν νοιάζονται για τίποτε άλλο.

Εμείς (ΕΕΕΨ), οι άλλες επιστημονικές εταιρείες, και το ΚΕΣΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ την ενιαία τοποθέτηση και ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ το ΥΥΚΑ να την δεχθεί. Ίσως η ΦΙΑΠ την πατήσει, γιατί δεν έχει εκπροσώπηση. ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι έχουμε πείσει πλέον όλες τις επιμέρους διευθύνσεις του ΥΥΚΑ (θα πάθετε πλάκα εάν δείτε τι γίνεται εκεί μέσα) και περιμένουμε. Δεν αποκλείεται ένα λαμόγιο με κονέ να βάλει το χεράκι του, να μην γίνει τίποτα από όλα αυτά και απλά να έχουμε χάσει τον χρόνο μας.

------------------

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3,4 χρονια περιμεναμε για παθολογια και στο τελος μας την αναγνωρισαν απο το αγροτικο. Η πλειοψηφια των εν αναμονη ειδικευομενων ψυχιατρων αυτη τη στιγμη εχει αναγνωρισει την παθολογια απο το αγροτικο αφου φυσικα τον/την διεγραψαν πρωτα.

προσοχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος έχει πρόταση για το πρόβλημα να βγει να την πει και να είναι σίγουρος ότι η ΕΕΕΨ θα την στηρίξει.1. Ο μέσος χρόνος από πτυχίο μέχρι το τέλος της ψυχιατρικής είναι περίπου 8-10 χρόνια με τάσης ΑΥΞΗΣΗΣ.

-BtW, η αναγνώριση του αγροτικού ως υπόλοιπο παθολογίας (επιπλέον του τριμήνου στο νοσοκομείο) είναι επίσης αμφιβόλου νομιμότητας, οπότε ετοιμαστείτε και για άλλα παρατράγουδα.

Ο μεσος χρονος απο το πτυχιο μεχρι την εναρξη του τριτου μερους ειναι 7-8 χρονια θελεις να πεις ,με τα σημερινα δεδομενα και δεν ειναι διαφορετικος απο αλλες ειδικοτητες. Το προβλημα της αναμονης στν Ελλαδα ειναι δεδομενο και δεν θα μας απασχολουσε τοσο αν εν τω μεταξυ δεν ειχαν ψηφιστει ολες αυτες οι τροπολογιες ,αναγνωρισης παθολογιας απο το αγροτικο ,διπλες αιτησεις κτλ ωστε να φερουν καποιους να κανουν ειδικοτητα χωρις αναμονη. Σε γενικες γραμμες καταλαβαινω το σκεπτικο σου ,χρειαζεται ενα πλανο εκπαιδευσης ,χρειαζονται ομως δεκαετιες για να εφαρμοστει. Στην παρουσα φαση πρεπει να εξασφαλιστει οτι οσοι περιμεναν ηδη τοσα χρονια δεν θα φορτωθουν και αλλη αναμονη. Κατα την γνωμη μου ,καλως κανουν οσοι κινουνται νομικα για να ξεκαθαρισουν τις λιστες. Ζησαμε μια πενταετια οργιων και παρατυπιων ,φτανει πια. Επισης ,εχω την εντυπωση οτι η συζητηση που κανουμε ειναι αμιγως θεωρητικη. Δεν εχει δεσμευτει κανεις στο υπουργειο οτι η λυση θα ειναι αμεση , ορθως εχω καταλαβει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η ανασύσταση των νέων λιστών μετά την ενοποίηση των ειδικοτήτων θα γίνει για τους ίδιους ανθρώπους, στα ίδια νοσοκομεία που είχαν δηλώσει πριν τη διαγραφή και βάση των πρωτοκόλλων των αιτήσεων στη νομαρχία. Άρα αν γίνει θεωρητικά αύριο ο νόμος, τότε οι λίστες παραμένουν ως έχειν τώρα (αφου πρώτα βέβαια έχει προηγηθεί η διαγραφή για να φανούμε νομότυποι στο συμβούλιο της επικρατείας). Τι δουλειά έχει λοιπόν αν κάποιοι είναι σε διαφορετική νομαρχία.

Θα ισχύσει, με βάση αυτά που καταλαβαίνω εγώ, ο παλαιότερος αριθμός πρωτοκόλλου που διαθέτει κάποιος. Π.χ αυτός της παθολογιας μόλις τελείωσε κάποιος τη σχολή, και όχι αυτός του ειδικού μέρους που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Για αυτό και θεωρώ ότι θα γίνει μπάχαλο...

Για αυτό και έχει σχέση η δήλωση στις διαφορετικές νομαρχίες (δήλωση για παθολογία με τελική την ψυχιατρική στο νομό λέρου, δήλωση για παθολογία με τελική την ψυχιατρική στο νομό αθηνών την ίδια μέρα πχ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κείμενο της απόφασης για όποιον ενδιαφέρεται. Τα σημεία 1-5 είναι η ανάπτυξη και στο 6 είναι το σκεπτικό της πλειοψηφίας και του μειοψηφήσαντος.

38-2010.txt

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κείμενο της απόφασης για όποιον ενδιαφέρεται. Τα σημεία 1-5 είναι η ανάπτυξη και στο 6 είναι το σκεπτικό της πλειοψηφίας και του μειοψηφήσαντος.

Τι λεει αυτο το κειμενο γιατι ο φακελος δεν ανοιγει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη οι συγκεκριμενοι 7 ηθελαν να εχουν προτεραιοτητα να δηλωσουν το 3ο και ειδικο μερος στη παιδοψυχιατρικη.Μαλιστα...Το οτι τους επιτρεπεται η αντιστροφη ασκηση σε νευρολογια η ψυχιατρικη το θεωρουν σωστο?Γιατι εμενα στη ΦΙΑΠ με υποχρεωνουν να κανω 6 μηνες παθολογια πρωτα,και δεν μου επιτρεπουν την αντιστροφη σε καποιο απο τα αλλα κομματια που εχω...Το οτι μπορεσαν πολλοι παιδοψυχιατροι να το γυρισουν ξαφνικα σε ψυχιατρικη και να γινουν σε μια στιγμη ετοιμοι και να ξεπερασουν ολους τους πραγματικους ψυχιατρους που εκαναν με σειρα τα προκαταρκικα μερη τους,το θεωρουν σωστο?Γιατι στην ΦΙΑΠ δεν μας επιτρεπουν να το γυρισουμε σε αλλη ειδικοτητα....Το οτι προκαλεσαν τεραστιο προβλημα και απιστευτο αγχος για την μελλοντικη αποκατασταση 1200 ατομων-που ειναι περισσοτεροι γιατι γινονται ανακαταταξεις και σε μικρα κομματια 6μηνα και χρονο-για να κερδισουν 7 ατομα το ποσο των 920 ευρω το θεωρουν σωστο?Γιατι απο οτι διαβασα,οι 7 παραπανω,ειχαν δηλωσει για το δευτερο προκαταρκτικο τμημα απο το 2005,αυτο δεν αλλαξε,οποτε μαλλον θα εχουν μπει στο τελικο μερος ολοι τους,εαν δεν το γυρισαν σε ψυχιατρικη....Ωραιο το ΣΤΕ,μια ασαφη ακυρωση,χωρις να λεει τι θα γινει με οσους μπηκαν την τελευταια 3ετια και με ολους αυτους που θιγομαστα αμεσα...Θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη των 7 που προκαλεσαν το σημερινο προβλημα-ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝΕ.Παντως,τα χρηματα θα μπορουσαμε να τους τα δωσουμε ολοι εμεις που περιμενουμε σαν τους μαλ...ες 3 χρονια τωρα...7x920= 6440 γιουρο,θα τσονταραμε ολοι απο ενα ταληρακι και θα κρατουσανε και τα ρεστα...Γιατι ουσιαστικα οι κυριοι δεν κερδισαν τιποτε και καλλιτερα να μην ειχα μπροστα μου καποιον απο αυτους που θα μου ελεγε οτι ''δικαιωθηκε''...τεσπαντων...Δε μας βγαζει και μας το ΣΤΕ κανα χαρτζιλικι για το καλοκαιρι...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κείμενο της απόφασης για όποιον ενδιαφέρεται. Τα σημεία 1-5 είναι η ανάπτυξη και στο 6 είναι το σκεπτικό της πλειοψηφίας και του μειοψηφήσαντος.

Τι λεει αυτο το κειμενο γιατι ο φακελος δεν ανοιγει.

38/2010 ΣΤΕ ( 505412)

(Α΄ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΝΟΜΟΣ)

Ειδικευόμενοι ιατροί. Αίτηση ακύρωσης της απόφασης Υ10δ/οικ. 38059/2007 του

Υφυπουργού Υγείας, κατά το μέρος που με αυτήν ορίζεται ότι, προκειμένου περί

ειδικοτήτων για τη λήψη των οποίων απαιτούνται περισσότερα από δύο στάδια

ειδίκευσης, επιτρέπεται, μετά την τοποθέτηση στο πρώτο προκαταρκτικό στάδιο,

η υποβολή μίας αίτησης για καθένα από τα επόμενα στάδια ειδίκευσης. Το

προηγούμενο σύστημα της ΥΑ Α9γ/38800/1998, ως προς το δικαίωμα υποβολής

αίτησης για την κύρια ειδικότητα, μεταβλήθηκε με την προσβαλλόμενη απόφαση, η

οποία επέτρεψε, προκειμένου περί ειδικοτήτων για τη λήψη των οποίων

απαιτούνται περισσότερα από δύο στάδια ειδίκευσης (όπως για την ειδικότητα

της Παιδοψυχιατρικής), την υποβολή - μετά την τοποθέτηση των ιατρών στο πρώτο

προκαταρκτικό στάδιο - μίας αίτησης για το δεύτερο προκαταρκτικό στάδιο και

μίας για την κύρια ειδικότητα. Όμως, προκειμένου περί ιατρών που έχουν ήδη

αρχίσει την ειδίκευσή τους, η κανονιστικώς δρώσα Διοίκηση δεν μπορεί, σύμφωνα

και με τις αρχές της ισότητας και της προστατευομένης εμπιστοσύνης, χωρίς

ειδική νομοθετική εξουσιοδότηση, άλλως, χωρίς να γίνεται επίκληση λόγων

δημοσίου συμφέροντος, να εξισώσει κανονιστικώς την κατάσταση, αφενός, ιατρών

οι οποίοι μόλις έχουν τοποθετηθεί στο πρώτο προκαταρκτικό στάδιο και,

αφετέρου, ιατρών που έχουν ήδη διανύσει ικανό χρόνο στο στάδιο αυτό ή το

έχουν ολοκληρώσει. Η διάταξη του άρθρου 8 παρ. 2 του ν. 123/1975 δεν παρέχει

εξουσιοδότηση προς τούτο. Η προσβαλλόμενη ρύθμιση ευρίσκεται εκτός

εξουσιοδότησης. Αντίθετη μειοψηφία. Δεκτή η αίτηση ακύρωσης.

Αριθμός 38/2010

ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ

ΤΜΗΜΑ Δ΄

Συνεδρίασε δημόσια στο ακροατήριό του στις 9 Δεκεμβρίου 2008, με την εξής

σύνθεση: Π. Πικραμμένος, Αντιπρόεδρος, Προεδρεύων, σε αναπλήρωση του Προέδρου

του Τμήματος και της αναπληρώτριας Προέδρου, που είχαν κώλυμα, Δ. Πετρούλιας,

Η. Τσακόπουλος, Σύμβουλοι, Μ. Σωτηροπούλου, Ι. Μιχαλακόπουλος, Πάρεδροι.

Γραμματέας η Δ. Μουζάκη, Γραμματέας του Δ΄ Τμήματος.

Για να δικάσει την από 25 Μαΐου 2007 αίτηση:

των: 1) ......................, κατοίκου ......... Αττικής (........

............ .), 2) ....... ......... ......., κατοίκου ........... Αττικής

(.......... ..), 3) ....... .......... ............., κατοίκου Χανίων Κρήτης

(............. ..), 4) ........ .......... ..........., κατοίκου Ηλιούπολης

Αττικής (......... ...), 5) ..... ........ .........., κατοίκου Πολυδρόσου

........... Αττικής (...... .), 6) ........ ...... ..............., κατοίκου

Κηφισιάς Αττικής (........ ....... ......... .), οι οποίοι παρέστησαν με το

δικηγόρο Χρήστο Ροκόφυλλο (Α.Μ. 1091), που τον διόρισαν στο ακροατήριο και 7)

........ ........... ...., κατοίκου Αμφιλοχίας Αιτωλ/νίας (........... ..), η

οποία παρέστη με το δικηγόρο Χρήστο Ροκόφυλλο (Α.Μ. 1091), που τον διόρισε με

πληρεξούσιο, κατά του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, ο οποίος

παρέστη με τον Αν. Μπάνο, Πάρεδρο του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους.

Με την αίτηση αυτή οι αιτούντες επιδιώκουν να ακυρωθεί η υπ΄ αριθμ.

Υ10δ/οικ.38059/21 Μαρτίου 2007 εκτελεστή απόφαση του Υφυπουργού Υγείας και

Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Η εκδίκαση άρχισε με την ανάγνωση της εκθέσεως της Εισηγήτριας, Παρέδρου Μ.

Σωτηροπούλου.

Κατόπιν το δικαστήριο άκουσε τον πληρεξούσιο των αιτούντων, ο οποίος

ανέπτυξε και προφορικά τους προβαλλόμενους λόγους ακυρώσεως και ζήτησε να

γίνει δεκτή η αίτηση και τον αντιπρόσωπο του Υπουργού, ο οποίος ζήτησε την

απόρριψή της.

Μετά τη δημόσια συνεδρίαση το δικαστήριο συνήλθε σε διάσκεψη σε αίθουσα του

δικαστηρίου και

Αφού μελέτησε τα σχετικά έγγραφα

Σκέφθηκε κατά το Νόμο

1. Επειδή, για την άσκηση της κρινόμενης αίτησης έχει καταβληθεί το παράβολο

(έντυπα παραβόλου 843247, 1885268/2007).

2. Επειδή, με την κρινόμενη αίτηση, ζητείται η ακύρωση της απόφασης

Υ10δ/οικ.38059/21.3.2007 του Υφυπουργού Υγείας (ΦΕΚ Β΄ 544/28.3.2007), κατά

το μέρος που με αυτήν ορίζεται ότι, προκειμένου περί ειδικοτήτων για τη λήψη

των οποίων απαιτούνται περισσότερα από δύο στάδια ειδίκευσης, επιτρέπεται,

μετά την τοποθέτηση στο πρώτο προκαταρκτικό στάδιο, η υποβολή μίας αίτησης

για καθένα από τα επόμενα στάδια ειδίκευσης.

3. Επειδή, το άρθρο 8 παρ. 2 του ν. 123/75 (Α΄ 172) ορίζει ότι «δι'

αποφάσεων του Υπουργού Κοινωνικών Υπηρεσιών καθορίζεται η διαδικασία και ο

τρόπος τοποθετήσεως των ειδικευομένων ιατρών εις τα Νοσηλευτικά Ιδρύματα του

ν.δ. 2592/1953, ως και εις άπαντα τα ανεγνωρισμένα δι' άσκησιν ιατρών παντός

είδους Νοσηλευτικά Ιδρύματα, .», ενώ, περαιτέρω, κατά το άρθρο 1 παρ. 4 του

ν. 1579/85 (Α΄ 217), «η τοποθέτηση των ειδικευομένων γίνεται με απόφαση του

Υπουργού Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, σύμφωνα με τη σειρά

προτεραιότητας υποβολής των αιτήσεων». Κατ΄ επίκληση των διατάξεων αυτών,

εκδόθηκε η απόφαση Α9γ/ 38800/ 20.11.1998 του Υπουργού Υγείας και Πρόνοιας

(ΦΕΚ Β΄ 1232), με την οποία ορίσθηκαν τα εξής: 1. η άσκηση που προβλέπεται

από τις κείμενες διατάξεις πριν από την κύρια ειδικότητα προηγείται αυτής και

πραγματοποιείται, κατά κανόνα, με ξεχωριστή τοποθέτηση, 2. επιτρέπεται να

εκκρεμεί «μία αίτηση για μία ειδικότητα (προκαταρκτικό στάδιο ή κύριο) και

για ένα Νοσοκομείο» και «με την υποβολή νεώτερης αίτησης, ακυρώνεται

αυτοδικαίως κάθε προγενέστερη (αίτηση)», 3. η υποβολή αίτησης για απόκτηση

σειράς προτεραιότητας, προκειμένου οι ενδιαφερόμενοι «. να αρχίσουν την

ειδίκευσή τους στην κύρια ειδικότητα, γίνεται πάντοτε μετά την τοποθέτηση των

γιατρών . για το προκαταρκτικό στάδιο ειδικότητας .» και 4. ειδικώς για τα

δύο προκαταρκτικά στάδια της ιατρικής ειδικότητας της παιδοψυχιατρικής [για

την απόκτηση της οποίας απαιτείται άσκηση 4,5 ετών, εκ των οποίων 6 μήνες

Κλινική Νευρολογία, 18 μήνες Κλινική Ψυχιατρική των ενηλίκων και 2,5 έτη

Παιδοψυχιατρική (άρθρο 1 περ. 27 του π.δ. 415/94, Α΄ 236)], παρέχεται

δυνατότητα αντίστροφης εκπαίδευσης μεταξύ της Κλινικής Νευρολογίας και της

Κλινικής Ψυχιατρικής. Εξάλλου, σύμφωνα με την αυτή κανονιστική απόφαση,

«προκειμένου να συνταχθεί Υπουργική Απόφαση τοποθέτησης - πρόσληψης γιατρών

για ειδίκευση, θα πρέπει να συντρέχουν οι εξής προϋποθέσεις: α. σειρά

προτεραιότητας, β. κένωση θέσης, γ. πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης στην

προκαταρκτική άσκηση (το οποίο θα πρέπει να προσκομίζεται από τον

ενδιαφερόμενο γιατρό τουλάχιστον μέχρι και 3 εργάσιμες ημέρες από την

ημερομηνία κένωσης της θέσης, εύλογο χρονικό διάστημα για τη χορήγηση του

σχετικού πιστοποιητικού) . ». Τέλος, με την απόφαση Δ2β/οικ. 65918/10.1.1977

του Υφυπουργού Κοινωνικών Υπηρεσιών (Β΄ 51), όπως συμπληρώθηκε με την απόφαση

Υ10δ/οικ. 6670/9.2.2001 του Υπουργού Υγείας και Πρόνοιας (Β΄167), ορίσθηκε

ότι οι αιτήσεις των ειδικευομένων καταχωρούνται σε ειδικό βιβλίο σειράς

προτεραιότητας, το οποίο τηρείται χωριστά ανά Νοσοκομείο και ειδικότητα και

ότι η σειρά τοποθέτησης των ειδικευομένων σε κάθε Νοσοκομείο καθορίζεται από

τον αριθμό και την ημερομηνία πρωτοκόλλου που έλαβαν οι αιτήσεις των ιατρών

που ενδιαφέρονται να πραγματοποιήσουν την ειδίκευσή τους στο συγκεκριμένο

αυτό Νοσοκομείο.

4. Επειδή, οι αιτούντες, πτυχιούχοι Ιατρικής, ενδιαφέρονται να αποκτήσουν

την ιατρική ειδικότητα της Παιδοψυχιατρικής και είχαν ήδη τοποθετηθεί, πριν

από τη δημοσίευση της προσβαλλόμενης κανονιστικής απόφασης, προς ειδίκευση

στο πρώτο προκαταρκτικό στάδιο, το οποίο, μάλιστα, οι 1η, 4ος, 5η, 6η και 7η

των αιτούντων είχαν ήδη ολοκληρώσει. Περαιτέρω, όλοι οι αιτούντες είχαν

υποβάλει αιτήσεις για την τοποθέτησή τους και στο δεύτερο προκαταρκτικό

στάδιο [από 3.5.06, 20.6.06, 30.7.04, 30.5.05, 8.2.05, 20.4.05 και 12.7.05,

αντιστοίχως ανά αιτούντα], χωρίς, όμως, να έχουν ακόμη τοποθετηθεί στο στάδιο

αυτό και χωρίς, επομένως, να έχουν, υπό το καθεστώς της προϊσχύουσας ΥΑ

Α9γ/38800/20.11.1998, δικαίωμα υποβολής αίτησης για τοποθέτηση στην κύρια

ειδικότητα (βλ. και το έγγραφο απόψεων Υ10δ/61450/6.11.2008 της Διεύθυνσης

Προσωπικού Ν.Π. του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης προς το

ΣτΕ). Το μνημονευθέν στην προηγούμενη σκέψη σύστημα της ΥΑ

Α9γ/38800/20.11.1998, ως προς το δικαίωμα υποβολής αίτησης για την κύρια

ειδικότητα, μεταβλήθηκε με την προσβαλλόμενη απόφαση, η οποία δημοσιεύθηκε

στις 28.3.2007 και επέτρεψε, προκειμένου περί ειδικοτήτων για τη λήψη των

οποίων απαιτούνται περισσότερα από δύο στάδια ειδίκευσης (όπως για την

ειδικότητα της Παιδοψυχιατρικής), την υποβολή - μετά την τοποθέτηση των

ιατρών στο πρώτο προκαταρκτικό στάδιο - ταυτοχρόνως δύο αιτήσεων, δηλαδή μίας

αίτησης για το δεύτερο προκαταρκτικό στάδιο και μίας για την κύρια

ειδικότητα.

5. Επειδή, από τις καταστάσεις σειράς προτεραιότητας για ειδίκευση στην

κύρια ειδικότητα της Παιδοψυχιατρικής σε συγκεκριμένα Νοσοκομεία, που

προσκόμισαν οι αιτούντες, προκύπτει ότι ιατροί, οι οποίοι είχαν τοποθετηθεί

μεταγενεστέρως σε σχέση με τους νυν αιτούντες στο πρώτο προκαταρκτικό στάδιο,

προηγούνται αυτών στις καταστάσεις της σειράς προτεραιότητας που τηρούνται

για την κύρια αυτή ειδικότητα και για τα συγκεκριμένα Νοσοκομεία, ως εκ του

ότι υπέβαλαν προγενέστερες σε ημερομηνία ή σε αριθμό πρωτοκόλλου αιτήσεις,

ενώ οι αιτούντες, που υπέβαλαν μεταγενέστερες αιτήσεις, έπονται στη σειρά

προτεραιότητας των νεωτέρων τους - σε σχέση με την τοποθέτηση στο πρώτο

προκαταρκτικό στάδιο - ιατρών. Προβάλλουν δε συναφώς οι αιτούντες ότι, με την

εφαρμογή του νέου συστήματος, θα προταχθούν αυτών και θα τοποθετηθούν τελικώς

στην κύρια ειδικότητα άλλοι, νεώτεροί τους, ειδικευόμενοι (εάν, βεβαίως,

έχουν ολοκληρώσει ευδοκίμως την άσκησή τους στα δύο προκαταρκτικά στάδια) και

ότι οι ίδιοι θα αναγκασθούν να αναμείνουν πολύ περισσότερο χρόνο για την

τοποθέτησή τους στην κύρια ειδικότητα της Παιδοψυχιατρικής και την ολοκλήρωση

της ειδίκευσής τους. Υπό τα δεδομένα αυτά, η κρινόμενη αίτηση ασκείται κατά

της προσβαλλόμενης κανονιστικής πράξης με έννομο συμφέρον και εν γένει

παραδεκτώς και πρέπει να εξετασθεί κατ΄ ουσίαν.

6. Επειδή, βάσει της προσβαλλόμενης απόφασης, κατέστη το πρώτον δυνατή, μετά

την τοποθέτηση των ενδιαφερομένων στο πρώτο προκαταρκτικό στάδιο, η υποβολή

αιτήσεων τοποθέτησης στην κύρια ειδικότητα της παιδοψυχιατρικής εκ μέρους

ιατρών οι οποίοι δεν τελούσαν, υπό το προηγούμενο καθεστώς, υπό τις αυτές

συνθήκες, εφόσον θα αποκτούσαν, κατά κανόνα, δικαίωμα υποβολής αίτησης για

την κύρια ειδικότητα μόνον μετά την τοποθέτησή τους στο δεύτερο προκαταρκτικό

στάδιο, σύμφωνα με την προϊσχύουσα ρύθμιση. Εξάλλου, και υπό την εκδοχή ότι

όλες οι ως άνω αιτήσεις θα υποβάλλονταν την ίδια ημέρα, η εφαρμογή της

προσβαλλόμενης απόφασης θα οδηγούσε στην τοποθέτηση ιατρών στην κύρια

ειδικότητα βάσει του αριθμού προτεραιότητας (πρωτοκόλλου) που θα είχαν λάβει

οι - υποβληθείσες καθ΄ υπόθεση την ίδια ημέρα - αιτήσεις, αδιαφόρως εάν

υποβάλλονταν εκ μέρους ιατρών οι οποίοι, όπως προελέχθη, θα αποκτούσαν, υπό

το κράτος του προϊσχύσαντος συστήματος, δικαίωμα υποβολής της αίτησης για το

τρίτο και κύριο στάδιο της ειδίκευσής τους σε διαφορετικά χρονικά σημεία,

αναλόγως, δηλαδή, του χρόνου τοποθέτησής τους στο δεύτερο προκαταρκτικό

στάδιο. Όμως, προκειμένου περί ιατρών που έχουν ήδη αρχίσει την ειδίκευσή

τους, η κανονιστικώς δρώσα Διοίκηση δεν μπορεί, σύμφωνα και με τις αρχές της

ισότητας και της προστατευομένης εμπιστοσύνης (βλ. ΣτΕ 113/2005, Π.Ε. 703/90,

πρβ. ΣτΕ 1044/2005), χωρίς ειδική νομοθετική εξουσιοδότηση, άλλως, χωρίς να

γίνεται επίκληση λόγων δημοσίου συμφέροντος ικανών να δικαιολογήσουν την

επιχειρούμενη μεταβολή ή λόγων που απορρέουν από τη φύση των πραγμάτων, να

εξισώσει κανονιστικώς την κατάσταση, αφενός, ιατρών οι οποίοι μόλις έχουν

τοποθετηθεί στο πρώτο προκαταρκτικό στάδιο και, αφετέρου, ιατρών που έχουν

ήδη διανύσει ικανό χρόνο στο στάδιο αυτό ή, κατά μείζονα λόγο, το έχουν

ολοκληρώσει και ευρίσκονται, επομένως, εγγύς της τοποθέτησής τους στο δεύτερο

προκαταρκτικό, η οποία (τοποθέτηση) τους παρείχε προηγουμένως, υπό το

καθεστώς της ΥΑ Α9γ/38800/20.11.1998, το δικαίωμα υποβολής αίτησης για το

τρίτο στάδιο. Εν προκειμένω, δε, η διάταξη του άρθρου 8 παρ. 2 του ν. 123/75,

ερμηνευόμενη υπό το φως των ανωτέρω αρχών, δεν παρέχει, κατά την αληθή έννοιά

της, εξουσιοδότηση προς τούτο - ήτοι, κατά τα προαναφερθέντα, για την εξίσωση

των υπό διαφορετικές συνθήκες τελούντων ιατρών -, ενώ, εξάλλου, ουδόλως

προκύπτει η συνδρομή λόγων ικανών να δικαιολογήσουν την εν λόγω κανονιστική

ρύθμιση. Ως εκ τούτου, η προσβαλλόμενη ρύθμιση ευρίσκεται εκτός

εξουσιοδότησης κατά το μέρος που, προκειμένου περί ιατρών ήδη τοποθετηθέντων

στο πρώτο εκ των τριών σταδίων ειδίκευσης προ της δημοσίευσής της

(28.3.2007), παρέλειψε να διαλάβει ρυθμίσεις προς αποφυγή της πιθανότητας να

υποσκελισθούν κατά την τοποθέτηση στην κύρια ειδικότητα σε συγκεκριμένο

Νοσοκομείο - και εκ μόνου του λόγου ότι υπέβαλαν μεταγενέστερη αίτηση -

ιατροί οι οποίοι υπό το προϊσχύσαν σύστημα θα προηγούντο άλλων που τελικώς

προτάχθηκαν [κατ΄ εφαρμογή της προσβαλλόμενης πράξης και λόγω ακριβώς της

υποβολής προγενέστερης αίτησης] στη σειρά προτεραιότητας για την κύρια

ειδικότητα στο συγκεκριμένο αυτό Νοσοκομείο. Πρέπει, επομένως, να ακυρωθεί η

προσβαλλόμενη απόφαση κατά το προαναφερθέν μέρος, για το λόγο αυτό, βασίμως

προβαλλόμενο. Κατά τη γνώμη, όμως, του Παρέδρου Ι. Μιχαλακόπουλου, η αίτηση

ακυρώσεως είναι απορριπτέα ως νόμω αβάσιμη, αφενός μεν διότι δεν υφίσταται,

κατά γενική αρχή, δικαίωμα για διατήρηση αμετάβλητης μιας κανονιστικής

ρύθμισης, αφετέρου δε διότι με την προσβαλλόμενη υπουργική απόφαση

παρασχέθηκε, από τη δημοσίευσή της, δικαίωμα υποβολής αιτήσεων για το κύριο

στάδιο ειδίκευσης σε όλους τους ειδικευομένους του πρώτου σταδίου, είτε αυτοί

έχουν μόλις τοποθετηθεί σε αντίστοιχα Νοσοκομεία, είτε, όπως ορισμένοι εκ των

αιτούντων, έχουν περατώσει το στάδιο αυτό. Επομένως, η, κατ΄ εφαρμογή ακριβώς

της προσβαλλόμενης πράξης, επίκαιρη υποβολή αιτήσεων για το τρίτο και κύριο

στάδιο ειδίκευσης (προκειμένου να περιορισθεί στο ελάχιστο δυνατόν ο χρόνος

αναμονής για την ολοκλήρωση της ειδικότητας) ανάγεται στη σφαίρα ευθύνης των

ενδιαφερομένων της κατηγορίας όπου ανήκουν οι αιτούντες, οι οποίοι και δεν

μπορούν να επικαλεσθούν άγνοια νόμου. Επομένως, η προσβαλλόμενη κανονιστική

απόφαση που παρέλειψε να διαλάβει μεταβατικές ρυθμίσεις κατοχυρωτικές για την

κατηγορία των αιτούντων δεν προσκτάται παρανομία από το ενδεχόμενο γεγονός

ότι είναι δυνατόν, κατ' εφαρμογή του άρ. 1 παρ. 4 του ν. 1579/85, αυτοί να

υποσκελισθούν, στην κατάληψη συγκεκριμένης θέσης ειδικευομένου κατά το τρίτο

στάδιο, από υποψηφίους που είχαν τοποθετηθεί μετά από αυτούς στο πρώτο

στάδιο.

Διά ταύτα

Δέχεται την αίτηση.

Ακυρώνει, κατά το αναφερόμενο στο σκεπτικό μέρος, την απόφαση Υ10δ/οικ.

38059/21.3.2007 του Υφυπουργού Υγείας (ΦΕΚ Β΄ 544/2007).

Διατάσσει την απόδοση του παραβόλου.

Επιβάλλει στο Δημόσιο τη δικαστική δαπάνη των αιτούντων, που ανέρχεται σε

920 ευρώ.

Η διάσκεψη έγινε στην Αθήνα στις 11 Ιουνίου 2009 και στις 3 Δεκεμβρίου 2009

Ο Προεδρεύων Αντιπρόεδρος Η Γραμματέας του Δ΄ Τμήματος

Π. Πικραμμένος Δ. Μουζάκη

και η απόφαση δημοσιεύθηκε σε δημόσια συνεδρίαση της 12ης Ιανουαρίου 2010.

Ο Πρόεδρος του Δ` Τμήματος Η Γραμματέας του Δ` Τμήματος

Μ. Βροντάκης Δ. Μουζάκη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.