Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Παρεπιμπτόντως, με διέγραψαν πρόσφατα από το ΨΝΑ για πλήρη ψυχιατρική, όπως και τόσους πολλούς άλλωστε.. Αν δείτε όμως στη λίστα, παραμένουν άτομα στην λίστα "υπό διορισμό" τα οποία δεν είναι έτοιμα, ενώ ούτε άγονο αγροτικό έχουν κάνει!! Αναρωτιέμαι τελικά αν η όλη αλλαγή στο νόμο γίνεται για να διαγραφούμε σχεδόν όλοι από τις λίστες, να παραμείνουν κάποιοι "λίγοι" στις λίστες με το έτσι θέλω και εμείς οι υπόλοιποι να ξοδέψουμε όλα μας τα χρόνια και τα χρήματα μας σε δικηγόρους για να βρούμε πότε και αν θα κάνουμε ποτέ ειδικότητα! Δεν είδα όμως κανέναν να ανησυχεί για αυτό ακριβώς: γιατί κάποια άτομα που δεν πληρούν τα κριτήρια παραμένουν στις λίστες, και από νούμερο 90 στην αναμονή φτάνουν στο 17-18 πχ...???????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που βρήκατε την εγκύκλιο ρε παιδιά να τη διαβάσουμε κι εμείς? Δωστε το λινκ....

Σχετικά με τις ειδικότητες με περισσότερα των δύο σταδίων ειδίκευσης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ.

Καταστροφική ρύθμιση για πολλούς λόγους. Οι ψυχίατροι θα υποφέρουν περισσότερο - πόσα χρόνια άραγε θα πάρει να απορροφηθούν όλοι οι νευρολόγοι που ξεκίνησαν ψυχιατρική ώστε να πάρουν σειρά οι ψυχίατροι;

Όμως όλες οι ειδικότητες καταδικάζονται σε αέναες μετακινήσεις. Και όχι με ίσους όρους.

Γιατί στη Νομαρχία Αθηνών μπορεί να ξέρουν όλοι την παλαιότητα των ειδικευομένων αλλά στις άλλες Νομαρχίες της Ελλάδας τα κρετινοειδή κομματόσκυλα κρατάνε τις λεπτομέρειες της λίστας επτασφράγιστο μυστικό - και άντε να τους πείσεις ότι έχεις έννομο συμφέρον να ξέρεις τα πάντα αναφορικά με τις αιτήσεις που έχουν ήδη υποβληθεί.

Σκεφτείτε όμως και κάτι άλλο: Δεν είμαι νομικός, αλλά αυτή η ανάγνωση του νόμου,είτε απο Νομαρχία είτε απο εγκύκλιο, καταστρατηγεί μια βασική αρχή της Δημόσιας Διοίκησης: την προτεραιότητα αρ. πρωτοκόλλου για ισάξια έγγραφα.

Γιατί να μην απαιτήσουν και οι διπλές ειδικότητες ανάλογη μεταχείριση; Να μπορούν να μεταπηδούν απο λίστα σε λίστα όπως τους καπνίσει και να επανασυντάσσεται η λίστα με κάθε αλλαγή με βάση την παλαιότητά τους και όχι την πρωτεραιότητα δήλωσης;

Δηλαδή με ποιό σκεπτικό εξαιρούνται οι "τριπλές" ειδικότητες;

Όπως και να έχει, πρόκειται για τερατούργημα - και το χειρότερο είναι ότι μας καταδικάζει σε μια απίστευτη αβεβαιότητα. Όταν οι προσφυγές θα δικαιωθούν σε καμια διετία-τριετία εμείς τα μή λαμόγια που δεν θα έχουμε προλάβει να επωφεληθούμε, θα έχουμε πάλι μπροστά μας αλλαγές, ανακατατάξεις, νέες εγκυκλίους και νέες ρυθμίσεις που θα φέρουν στην επιφάνεια τα νεα λαμόγια που θα είναι στα πράγματα τότε. Κι εμείς θα μουτζωνόμαστε ξανά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πρεπει να μεταβληθει η σειρα προτεραιοτητας στις λιστες στα μη ειδικα μερη του καθενος, ειναι περιτο (πχ νευρολογια για τον ψυχιατρο). Δηλαδη εφοσον καποιος δεν ζητα πληρη ειδικοτητα να διατηρει την θεση του στην λιστα. οπως ειναι αυτη τη στιγμη δηλαδη. ο εναρμονισμος με το Σ.Τ.Ε. εχει ηδη γινει απο την στιγμη που εγινε ανακαταταξη στο ειδικο μερος της καθε ειδικοτητας.

τα εφιαλτικα σεναρια που περιγραφουν οι συναδελφοι για την ψυχιατρικη εχουν βαση κατα τη γνωμη μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πρεπει να μεταβληθει η σειρα προτεραιοτητας στις λιστες στα μη ειδικα μερη του καθενος, ειναι περιτο (πχ νευρολογια για τον ψυχιατρο). Δηλαδη εφοσον καποιος δεν ζητα πληρη ειδικοτητα να διατηρει την θεση του στην λιστα. οπως ειναι αυτη τη στιγμη δηλαδη. ο εναρμονισμος με το Σ.Τ.Ε. εχει ηδη γινει απο την στιγμη που εγινε ανακαταταξη στο ειδικο μερος της καθε ειδικοτητας.

τα εφιαλτικα σεναρια που περιγραφουν οι συναδελφοι για την ψυχιατρικη εχουν βαση κατα τη γνωμη μου.

Δεν έχουν βάση - είναι η πραγματικότητα της νομαρχίας

Και δυστυχώς δεν είναι το τι πρέπει ή τι δεν πρέπει... ειναι το τι αποφασίζουμε και διατάζουμε!

Ελλάς αθάνατη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή αποκλειστήκαμε από το europa league, τουλάχιστον κάποιος μας βάζει στη διαδικασία των groups, ισχυρών και ανίσχυρων κ.λ.π.!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οσοι εχουμε νευρολογια 2 με τελικη ψυχιατρικη δεν θα ξεκινησουμε ποτε γιατι ολο και καποιος με τελικη νευρολογια θα περνει τη θεση μας εχοντας κανει το 2κομματι ειδικοτητας Ειναι αδικο Δεν πρεπει να εφαρμοστει Εγω απο 2 παω 8 μονο απο αυτους που ειναι στην ιδια λιστα τωρα Περιμενω για νευρολογια απο το 2007 Ειναι πολυα αδικο Κατιπρεπει να γινει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι θα δούνε τους αγώνες αυτούς απο τον καναπέ...

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=29377&view=findpost&p=374057

ΥΓ

Πάντως, λύσεις υπάρχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη, αλλά που αναφέρει στην εγκύκλιο ότι μπορούν να μπουν εμβόλιμοι κάποιοι που αλλάζουν από τη μια λίστα στην άλλη. Δηλαδή μέχρι να σου έρθει ο διορισμός θα πρέπει να έχεις την αγωνία μην σε προσπεράσει κάποιος άλλος? Αυτό δεν γινόταν ΠΟΤΕ, γιατί τώρα? Εγώ ήξερα ότι όποιος αλλάζει λίστα γράφεται τελευταίος κι ασ έχει πτυχίο από το 1800...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουμε να κάνουμε με έναν τελείως παράλογο και άδικο νόμο ο οποίος στην ουσία "θάβει" τους εν αναμονή ειδικευόμενους ψυχιατρικής. Είτε γράφτηκε εκ του πονηρού είτε λόγω αθάνατης βλακείας, θα πρέπει να βρει απέναντί του όλους τους άμεσα θιγόμενους - και δεν είναι και λίγοι. Προκαλεί πραγματική αηδία αυτή η επίδειξη ασχετοσύνης από την ηγεσία του υπουργείου - και με υπογραφή υπουργού μάλιστα. Σε οποιαδήποτε ευνομούμενη χώρα θα έπεφταν κεφάλια. Να χαιρόμαστε για άλλη μια φορά τους φωστήρες μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ψυχραιμία

Δεν υπάρχει ούτε 1 στο εκατομμύριο το Υπουργείο να εννοούσε αυτό, που δεν ξέρω ποιος φωστήρας της ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ τονίζω κατάλαβε.

Πρόκειται για αυθαιρεσία της νομαρχίας - είναι προφανές. Η νομαρχία όρισε αυθαίρετα γκρουπ ιατρών, η νομαρχία δινει προτεραιότητα σε όσους πηδουν από το ενα γκρουπ στο αλλο κλπ.

Αν πανε 10 ατομα στην νομαρχια και ζητησουν διευκρινισεις για την αυθαιρεσια τους, θα βρεθει η χαμενη λογικη.

Ουτε σκοπιμα - για τα βυσματα των βυσματων - δε θα μπορουσε να παρθει μια αποφαση τετοια.

Αν καποιος πηγε στη νομαρχια σημερα εχει ενδιαφερον να ακουσουμε το τι ειπωθηκε. Η αν δεν πηγε κανεις, ο πρωτος που θα παει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλέον θα μπορούσα να γράψω πολλά και δυστυχώς να χάσουν τον ύπνο τους αρκετοί συνάδελφοι.

Δε φταίει κανείς για το έκτρωμα νόμου που πέρασε η φωστήρας Μαριλίζα (μου θυμίζει τον φωστήρα κ.Τίποτα με την εξάμηνη άμισθη ειδικότητα).

Είναι δύσκολο μέσα σε μερικές γραμμές να εξηγήσει κάποιος το πόσα κιλά μαλακίας χωράει ένα υπουργικό μυαλό....

Από τον περασμένο Σεπτέμβριο που έβγαλε τον περιβόητο νόμο ο Αβραμόπουλος που δεν ίσχυσε ποτέ κάποιοι συνάδελφοι ψυχίατροι προσπάθησαν να πείσουν τη νέα υπουργό να τροποποιήσει τον άδικο νόμο....γι αυτούς.

Δε ξέρω κατά πόσο τους ευνοεί ο νέος νόμος αλλά σίγουρα νόμος που για να κατανοηθεί αναγκάζονται να εκδόσουν εγκύκλιο με παραδείγματα είναι "έκτρωμα".

Για να μην μακρηγορώ να πω ένα πράγμα για τη σύγχυση που δημιουργεί συγκεκριμένη παράγραφος που συζητείται στο forum.

«Προκειμένου περί ειδικοτήτων για τη λήψη των οποίων απαιτούνται περισσότερα από δύο στάδια ειδίκευσης, επιτρέπεται μετά την τοποθέτηση στο πρώτο στάδιο η υποβολή μιας αίτησης για καθένα από τα επόμενα στάδια ειδίκευσης. Σε κάθε περίπτωση προηγούνται στη σειρά κατάταξης όσοι ιατροί, κατά τη δημοσίευση του παρόντος νόμου, έχουν διοριστεί στο πρώτο στάδιο και αναμένουν διορισμό στο δεύτερο, καθώς και όσοι έχουν διοριστεί στο δεύτερο στάδιο και αναμένουν διορισμό στο τρίτο, με κριτήριο την ημερομηνία διορισμού τους, στο πρώτο και στο δεύτερο στάδιο αντίστοιχα».

Δεν υπάρχει ούτε 1 στο εκατομμύριο το Υπουργείο να εννοούσε αυτό, που δεν ξέρω ποιος φωστήρας της ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ τονίζω κατάλαβε.

Αγαπητέ συνάδελφε,δυστυχώς ισχύει αυτό που γράφει η νομαρχία.

Θα είσαι εσύ πρώτος στη λίστα και θα έρχεται 2 μέρες πριν αρχίσει η διαδικασία διορισμού σου κάποιος που θα έχει κάνει το πρώτο στάδιο και θα διορίζεται αυτός.

Γι αυτό μένουν ανοιχτές οι λίστες..... :splats:

Πλέον ο νόμος του 1998 που όριζε ως κριτήριο διορισμού τον προγενέστερο αριθμό πρωτοκόλλου παύει να ισχύει με το νόμο αυτό....για τις συγκεκριμένες ειδικότητες.

Θα ήθελα να ήξερα αν προσβάλει το νόμο κάποιος καρδιολόγος και ζητήσει για λόγους ισονομίας να ισχύσει το ίδιο και γι αυτόν τι θα κάνει το ξεφτέρι η Μαριλίζα.

Αλλά η Μαριλίζα, η οποία λείπει σε άδεια και θα γυρίσει την Δευτέρα, δε νομίζω να συνεχίσει να πηγαίνει για πολύ στην οδό Αριστοτέλους :antegeia: και αυτό που με λυπεί είναι πως θα μείνει στο πάνθεον της ιστορίας ως χειρότερη υπουργός και από τον κύριο Τίποτα :wacko:

Ενημερωτικά, την εγκύκλιο αν και ήταν αντίθετοι προς την διατύπωση, την συνέταξαν οι υπάλληλοι του τμήματος ειδικοτήτων.

Το ενημερωτικό σημείωμα της νομαρχίας Αθηνών, αν και έφερε αντιρρήσεις στο νόμο και στην εγκύκλιο, την συνέταξε ο προϊστάμενος του τμήματος ειδικοτήτων της νομαρχίας και είναι εις γνώση του υπουργείου (και τα παραδείγματα).

Λίγο ασχολήθηκα με το συγκεκριμένο νόμο και κατέληξα στο συμπέρασμα πως κάποιοι ΜΑΛΑΚΕΣ μας κυβερνούν, που εκτός από παπαρολόγοι είναι επικίνδυνοι για τη δημόσια υγεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ.

Καταστροφική ρύθμιση για πολλούς λόγους. Οι ψυχίατροι θα υποφέρουν περισσότερο - πόσα χρόνια άραγε θα πάρει να απορροφηθούν όλοι οι νευρολόγοι που ξεκίνησαν ψυχιατρική ώστε να πάρουν σειρά οι ψυχίατροι;

Όμως όλες οι ειδικότητες καταδικάζονται σε αέναες μετακινήσεις. Και όχι με ίσους όρους.

Γιατί στη Νομαρχία Αθηνών μπορεί να ξέρουν όλοι την παλαιότητα των ειδικευομένων αλλά στις άλλες Νομαρχίες της Ελλάδας τα κρετινοειδή κομματόσκυλα κρατάνε τις λεπτομέρειες της λίστας επτασφράγιστο μυστικό - και άντε να τους πείσεις ότι έχεις έννομο συμφέρον να ξέρεις τα πάντα αναφορικά με τις αιτήσεις που έχουν ήδη υποβληθεί.

Σκεφτείτε όμως και κάτι άλλο: Δεν είμαι νομικός, αλλά αυτή η ανάγνωση του νόμου,είτε απο Νομαρχία είτε απο εγκύκλιο, καταστρατηγεί μια βασική αρχή της Δημόσιας Διοίκησης: την προτεραιότητα αρ. πρωτοκόλλου για ισάξια έγγραφα.

Γιατί να μην απαιτήσουν και οι διπλές ειδικότητες ανάλογη μεταχείριση; Να μπορούν να μεταπηδούν απο λίστα σε λίστα όπως τους καπνίσει και να επανασυντάσσεται η λίστα με κάθε αλλαγή με βάση την παλαιότητά τους και όχι την πρωτεραιότητα δήλωσης;

Δηλαδή με ποιό σκεπτικό εξαιρούνται οι "τριπλές" ειδικότητες;

Όπως και να έχει, πρόκειται για τερατούργημα - και το χειρότερο είναι ότι μας καταδικάζει σε μια απίστευτη αβεβαιότητα. Όταν οι προσφυγές θα δικαιωθούν σε καμια διετία-τριετία εμείς τα μή λαμόγια που δεν θα έχουμε προλάβει να επωφεληθούμε, θα έχουμε πάλι μπροστά μας αλλαγές, ανακατατάξεις, νέες εγκυκλίους και νέες ρυθμίσεις που θα φέρουν στην επιφάνεια τα νεα λαμόγια που θα είναι στα πράγματα τότε. Κι εμείς θα μουτζωνόμαστε ξανά...

emrespect
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου φαινεται λογικα μιλα ο Τασος...

Σιγουρα στη νομαρχια τα παραδειγματα δεν τα εβγαλαν απο το κεφαλι τους αλλα σε συννενοηση με το υπουργειο

Πηρα τηλ σημερα στο υπουργειο και δηλωσαν αναρμοδιοι..μου ειπαν να ρωτησω στις νομαρχιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πρότεινα εκεί στο μπουρδέλο...συγγνώμη υπουργείο (πάντα μπέρδευα την Αριστοτέλους με την Αχαρνών) αφού μας διαβάζουν να βγάλουν μια εγκύκλιο από το γραφείο της υπουργού για τα δύο σοβαρά ζητήματα που απασχολούν τους νέους ιατρούς...

Εγκύκλιο για το πρόβλημα No 1

Εγκύκλιο για το πρόβλημα Νο 2

emofftopic

Πηρα τηλ σημερα στο υπουργειο και δηλωσαν αναρμοδιοι..μου ειπαν να ρωτησω στις νομαρχιες.

Τμήμα ειδικοτήτων;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πρότεινα εκεί στο μπουρδέλο...συγγνώμη υπουργείο (πάντα μπέρδευα την Αριστοτέλους με την Αχαρνών) αφού μας διαβάζουν να βγάλουν μια εγκύκλιο από το γραφείο της υπουργού για τα δύο σοβαρά ζητήματα που απασχολούν τους νέους ιατρούς...

Εγκύκλιο για το πρόβλημα No 1

Εγκύκλιο για το πρόβλημα Νο 2

emofftopic

Πηρα τηλ σημερα στο υπουργειο και δηλωσαν αναρμοδιοι..μου ειπαν να ρωτησω στις νομαρχιες.

Τμήμα ειδικοτήτων;

Ναι,Αττικης.Μου ειπαν πως δεν βγαζουν οι ιδιοι τους νομους και πως για διευκρινησεις πρεπει να ρωτησω την εκαστοτε νομαρχιες....Περιττο βεβαια να πω πως η νομαρχια που ανηκω με παρεπεμψε ....στο υπουργειο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή εκτός της υπαλλήλου ΤΣΙΝΑΣ (ζώο με περικεφαλαία) στο τμήμα επαρχίας υπάρχει κι άλλο ζώο στο διπλανό γραφείο;

Το ζωικό σας βασίλειο μέσα... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥς ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ ( οι οποιοι ειναι η μεγαλη πλειοψηφεια)

1.Η συνεπεια του καινουργιου νομου ειναι να αδειασουν οι λιστες νευρολογιας σε νοσοκομεια που δινουν πληρη νευρολογια απο ψυχιατρους.Κανενας πια ψυχιατρος δεν θα μπορει να καθεται σε τετοια λιστα αφου ενας νευρολογος να ερθει καταστρεφει τα παντα.

2.Δυστυχως σε τετοια νοσοκομεια βρισκονται παρα πολλοι ψυχιατροι

3.Θα αναγκαστουμε να μετακομισουμε ολοι σε νοσοκομεια που δινουν μερικη νευρολογια

4.Αυτα τα νοσοκομεια θα μπλοκαρουν,με προχειρο υπολογισμο η αναμονη μονο για το κομματι της νευρολογιας να παει απο τα 6 χρονια που ειναι σημερα στα 9-10 χρονια.

5.9-10 χρονια που παλι δεν ειναι σιγουρα και εξασφαλισμενα καθως καθε μερα θα αγωνιας ποσο θα ανεβει η αναμονη σου

Σχεδον μαθηματικα βγαινει οτι για να βγεις πια ψυχιατρος ειναι κατι πολυ δυσκολο,ψυχοφθορο,ισως και αδυνατο

6.Πρεπει να δρασουμε,να πιεσουμε να μην εφαρμοστει κατι τετοιο που οχι μονο μας θιγει αλλα ειναι περα απο καθε λογικη

Θα νικησει το αυτονοητο ή ο παραλογισμος?

Δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6.Πρεπει να δρασουμε,να πιεσουμε να μην εφαρμοστει κατι τετοιο που οχι μονο μας θιγει αλλα ειναι περα απο καθε λογικη

Ανασχηματισμός θα γίνει....δύσκολο να ισχύσει ο νέος νόμος :rolleyes:

Η απάντηση της υπουργού "Αδικίες θα γίνουν, αλλά εγώ έδωσα το λόγο μου" είναι απλά άνευ χαρακτηρισμού :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιος που δεν έχει κάνει Νευρολογία δεν θα τελειώσει ποτέ την ειδικότητα της Ψυχιατρικής!!!Κάτι πρέπει να γίνει για να μην εφαρμοστεί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος αλλά σε κάθε περίπτωση αδικούνται και όλοι όσοι έχουν σαν τελική ειδικότητα τη Νευρολογία και δεν έχουν ακόμη διοριστεί στο δεύτερο κομμάτι αφού θα τους προσπερνούν όλοι οι ψυχίατροι που ήδη το έχουν κάνει. Εκείνο που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι ευνοούνται όλοι όσοι για οποιαδήποτε από τις δύο αυτές ειδικότητες έχουν ξεκινήσει ή τελειώσει δεύτερο κομμάτι και αδικούνται όλοι όσοι έχουν κάνει μόνο το πρώτο κομμάτι. Προσωπικά ευνοούμαι, καθώς έχω κάνει και το δεύτερο κομμάτι, αλλά αδυνατώ να καταλάβω τη λογική του νέου νόμου. Δεν θα ήταν πιο λογικό και δίκαιο το να γίνουν οι ειδικότητες ενιαίες με παραμονή όλων στις λίστες τους για το τελικό κομμάτι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.