Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

Αυτο ακριβως γινεται ομως και οχι μονο σε σενα. Αλλα αυτο που εξηγουμε ειναι οτι οι αιτησεις για το τριτο μερος στην ουσια δεν σημαινουν τιποτα. Γιατι αυτος που θα μπει τελικα ειναι αυτος που θα ειναι ετοιμος απο νευρολογια και μπορει να ειναι μετα απο σενα στην λιστα ψυχιατρικης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Το σκεπτικό είναι να δηλωθούν όλα τα κομμάτια και να μπούνε οι ειδικευόμενοι (δλδ όσοι έχουν διορισμό) σε σειρά προτεραιότητας με τον παλαιότερο διορισμό.

Δεν είναι κακό σκεπτικό, είναι πολύ - μα πολύ - κακή διατύπωση (μάλλον μπερδεύτηκαν με την ΦΙΑΠ).

Υπάρχουν μικρο-θέματα: πχ. πότε θα δηλώσουν όσοι διαγράφηκαν, αν μπορούν να δηλώσουν σε άλλο νοσοκομείο, αν και για πόσο θα γίνονται δεκτές αλλαγές, τι γίνεται αν υπάρχει αλλαγή ειδικότητας στο ενδιάμεσο κλπ και για αυτό αναμένεται η ερμηνευτική.

Όσον αφορά την παλαιότητα αν και ο πρώτος αριθμός προτοκόλου θα αφορούσε όλους και όχι μόνο τους "ειδικευόμενους" κατά τη νομική έννοια και θα κάλυπτε και τις αλλαγές ειδικότητας, το ΣτΕ αναφέρει "ειδικευόμενους" οπότε αναγκαστικά πάει με ημερομηνία πρώτου διορισμού.

Λογικά όμως όσοι έχουν τον πρώτο τους διορισμό εντός Ε.Ε. μπορούν να το χρησιμοποιήσουν (με ημερομηνία ΚΕΣΥ ή ημερομηνία διορισμού παραμένει προς διευκρίνηση).

Το τραγικά αστείο είναι ότι μπορεί κάποιοι εκ των 7 που προσέφυγαν, δικαιώθηκαν και θα ξεκινούσαν μετά τον κακό χαμό, τώρα να πάνε πάλι πίσω αν βρεθούν ειδικευόμενοι που ξεκίνησαν το πρώτο κομμάτι πριν από αυτούς.

Επίσης, όσοι είστε μπροστά στις λίστες υπολογίστε καθυστέρηση από νομαρχίες γιατί θα πρέπει να δημοσιευτεί το ΦΕΚ, να βγεί η ερμηνευτική, να γίνουν δηλώσεις από όσους είναι "ειδικευόμενοι", να αναδιαταχθούν οι λίστες με βάση την παλαιότητα του πρώτου διορισμού και μετά να ξεκινήσουν διορισμοί.

Ελπίζω να μπει επιτέλους μια τάξη (με όποιο τρόπο) στις υπάρχουσες λίστες μπας και βγει η ενιαία μετά.

Kάπως έτσι είναι τα πράγματα μόνο που αυτοί που είναι ήδη στις λίστες, δηλαδή έχουν τοποθετηθεί στο 2ο (ή 3ο για τη ΦΙΑΠ) δεν αλλάζει η σειρά τους. Μετά τον τελευταίο από αυτούς θα δηλώσει ο πιο παλιός από όσους δεν έχουν το 2ο με βάση την τοποθέτηση στο πρώτο. Ο νόμος αφορά αυτούς που διεγράφησαν κ βρίσκονται εκτός λιστών και όσους πρόκειται να τοποθετηθούν στο μέλλον. Δεν μιλάει για αναδιαμόρφωση των ήδη υπαρχουσών λιστών με βάση τον πρώτο διορισμό.

Σωστα, γιατι αν το εκανε ολοι εσεις με την τραμπα απο την παιδοψυχιατρικη στην ψυχιατρικη θα βρισκοσασταν πισω στην λιστα. Αυτο δεν το αφησατε ετσι...δουλεψαν τα βυσματα σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@kokni

Φυσικα πρεπει να υπαρξει ρυθμιση και για αυτους που αναγνωρισαν παθολογια μεσω αγροτικου...Ειναι παρα πολλοι...Λογικα σε αυτους θα πιανεται σαν ημερομηνια πρωτου διορισμου η τελευταια μερα του αγροτικου τους

λογικά όσοι έχουν κάνει αγροτικό έχουν κάνει και το τρίμηνο πριν. Το τρίμηνο είναι ειδικότητα και "μετράει" η ημερομηνία διορισμού στο τρίμηνο.

Υπαρχει νομοθεσια γι αυτο το θεμα η οποια δεν αλλαζει.Πιστοποιητικο τριμηνου μπορει να δοθει για οσους το επιθυμουν,με το που τελειωσει καποιος το εκπαιδευτικο τριμηνο στο νοσοκομειο και ΟΧΙ με το διορισμο του εκει.Επισης πιστοποιητικο 6 μηνου δινεται ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.ΟΧι με τον διορισμο στο αγροτικο.Ανατρεξτε στην ισχυουσα νπμοθεσια και μην μπερδευεστε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης οσοι εχουν κομματια απο χωρα της ΕΕ,δηλωνουν ημερομηνια,εκεινη κατα την οποια τους αναγνωριστηκε το συγκεκριμενο τμημα απο το ΚΕΣΥ και ΟΧΙ απο την ημερομηνια κατα την οποια φαινεται οτι διοριστηκαν εκει,για ευνοητους λογους(δοκιμαστικα τριμηνα,αλλαγες απο πολη σε πολη κτλ.)Υπαρχει και ποστ στο φορουμ που αναφερει την ισχυουσα νομοθεσια.Δημουργειται πανικος ενω δεν θα επρεπε.Οπως και επι νομου Γιαννοπουλου ερχοταν ο ετοιμος και σου επαιρνε τη θεση ετσι και εδω θα συμβαινει.Και δυστυχως ή ευτυχως ειναι νομιμο.Σχετικα με φιαπ-νευρολογια και παιδοψυχιατρικη ειναι ολα πολυ ξεκαθαρα.Αναλογα με το ποσα προκαταρκτικα εχει κανει καποιος θα παιρνει προτεραιοτητα για το τελικο μερος.Στην ψυχιατρικη φαινεται να υπαρχει ενα κενο σχετικα με οσους το γυρισαν απο παιδοψυχιατροι,σχετικα με τους 18 μηνες ψυχιατρικη που εχουν κανει.Αυτο θα πιαστει ωσ προκαταρκτικο τμημα μαζι με το 6μηνο της παθολογιας ή οχι?Δεν ειμαι απολυτα γνωστης του τι συμβαινει στην ειδικοτητα της ψυχιατρικης αλλα συμφωνα με οσα εχω καταλαβει κατι τετοιο γινεται.Οποτε εχει δικιο ο justice for all που φωναζει.Μαλλον εκει χρειαζεται μια διευκρινηση.Κατα τα αλλα ηρεμια και να μη λεμε διαφορα που νομιζουμε οτι αλλαζουν.Ολοι οι νομοι που ισχυαν για την δηλωση ειδικοτητας συνεχιζουν οι ιδιοι,με τη διαφορα οτι επανερχεται ο ν.Γιαννοπουλου με προτεραιοτητα κατα Μαριλιζας το αναγνωσμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δηλώσιμη ημερομηνία για διάφορα αναγνωρισμένα κομμάτια που δεν προβλέπονται ρητά από το Μαριλιζιο νόμο (αγροτικά, στρατοί, Ε.Ε. κλπ κλπ) ΦΥΣΙΚΑ και πρέπει να είναι η ημερομηνία διορισμού (ή τέλος πάντων η αρχή της άσκησης στη θέση) και ΟΧΙ η ημερομηνία αναγνώρισης από το ΚΕΣΥ. Απορώ δηλαδή πως μπορεί κανείς να έχει άλλη προσέγγιση. Εφόσον είναι αναγνωρισμένη άσκηση, είναι ισοδύναμη με την εγχώρια και επομένως πρέπει να αντιμετωπιστεί με τα ίδια μέτρα και σταθμά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πεστα βρε χρυσοστομε!Δηλαδη αν 2 ατομα το ιδιο ακριβως διαστημα ο ενας ξεκιναει παθολογια για ψυχιατρικη και ο αλλος κανει αγροτικο,ο πρωτος θα εχει ως ημερομηνια αυτην που διοριστηκε στην παθολογια και ο αλλος θα πρεπει να περιμενει να τελειωσει το αγροτικο προκειμενου να αναγνωριστει και θα δηλωσει με την ημερομηνια που τελειωνει,ενα χρονο αργοτερα δηλαδη!!αυτο τωρα ειναι σωστο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι και σωστό και λάθος (!).

Συμφωνώ με τον ΖΕΡΟ στο ότι από τη στιγμή που αναγνωρίστηκε μπορεί να θεωρηθεί σαν πρώτη μέρα άσκησης, η πρώτη μέρα διορισμού.

Αν στη δική σου περίπτωση restless αυτός που κάνει αγροτικό δηλώσει το 2ο και το 3ο μέρος, και μετά παραιτηθεί για Χ Ψ λόγους, τότε δεν θα έχει αναγνωρίσει το 6μηνο. Πρέπει δηλαδή πρώτα να το ολοκληρώσει και μετά να δηλώσει. Είναι αντίστοιχο του κάνω ειδικότητα στο εξωτερικό. Έχω συμβόλαιο παθολογίας για 1 χρόνο, ας δηλώσω Ελλάδα. Δε γίνεται απλούστατα γιατί δεν σου εγγυάται κανείς ότι το ΚΕΣΥ θα σου αναγνωρίσει τη θέση που έχεις ως ειδικότητα και για την Ελλάδα. Αντίστοιχα και με το αγροτικό.

Παράλογο - δε λέω. Αλλά νομότυπο.

Σε ότι εχει ήδη αναγνωριστεί όμως συμφωνώ στο ότι θα μπορούσε να μετρήσει ως ημερομηνία αυτή του διορισμού και όχι της αναγνώρισης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΟ 2 ΚΑΙ 3 ΚΟΜΜΑΤΙ.ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΕΧΕΙ ΚΑΒΑΤΖΩΣΕΙ ΩΣ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ Η ΟΧΙ,ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ.ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΛΙΣΤΕΣ,ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΘΑ ΠΡΟΗΓΗΘΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΟ 2 ΚΑΙ 3 ΚΟΜΜΑΤΙ.ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΕΧΕΙ ΚΑΒΑΤΖΩΣΕΙ ΩΣ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ.

Έχεις δίκιο, αλλά πού να το βρεις είναι το θέμα... Ας περιμένουμε διευκρινήσεις πάντως πρώτα γιατί είναι πολλές οι απορίες όλων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πεστα βρε χρυσοστομε!Δηλαδη αν 2 ατομα το ιδιο ακριβως διαστημα ο ενας ξεκιναει παθολογια για ψυχιατρικη και ο αλλος κανει αγροτικο,ο πρωτος θα εχει ως ημερομηνια αυτην που διοριστηκε στην παθολογια και ο αλλος θα πρεπει να περιμενει να τελειωσει το αγροτικο προκειμενου να αναγνωριστει και θα δηλωσει με την ημερομηνια που τελειωνει,ενα χρονο αργοτερα δηλαδη!!αυτο τωρα ειναι σωστο?

Αυτος ομως που ξεκιναει παθολογια εχει στην καλυτερη περιπτωση τρια χρονια αναμονης πισω του ,ενω ο αλλος που κανει αγροτικο μπορει να βρηκε μεσα σε μερικους μηνες. Ποιος ειναι λοιπον παλαιοτερος? Ολοι δικοι εχουν θελoντας να υπερασπισουν τα συμφεροντα τους γιατι ο νομος ειναι ασαφης .Ο νομος της Μαριλιζας λοιπον ειναι γεματος κενα και ανεφαρμοστος στην πραξη οπως αναφερουν πολυ σωστα υπουργειο και νομαρχιες. Θα οδηγηθει με μαθηματικη ακριβεια σε ενστασεις και στο καλαθο των αχρηστων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάλεσμα Ανοιχτής Πρωτοβουλίας Ειδικευομένων Ιατρών

Καλούμε σε συνάντηση τη Δευτέρα, 2/8/2010 και ώρα 19:00, προκειμένου να συζητήσουμε τη Νομοθετική Ρύθμιση που αφορά τους ειδικευόμενους Ψυχιατρικής, Νευρολογίας, Παιδοψυχιατρικής και Φυσιατρικής.

Για όσους ενδιαφέρονται, η συνάντηση θα γίνει στην πλατεία Μερκούρη (Άνω Πετράλωνα), καθώς, λόγω καλοκαιριού, είναι δύσκολο να βρεθεί κάποια αίθουσα.

Το διαβασα και το αντιγραφω, οι πρωτοβουλιες τους μας εφεραν σε αδιεξοδο. Να δουμε τωρα ποσο χειροτερα μπορουν να γινουν τα πραγματα ακομα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χθες το μεσημέρι πήγα στη Νομαρχία Αθηνών και μου είπαν ότι οι διαγραφές συνεχίζονται κανονικά κι ότι περιμένουν εγκύκλιο βάσει της οποίας οι διαγραφέντες θα ξανακάνουν αιτήσεις με κριτήριο αρχαιότητας. Αυτά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ωραιο ειναι οτι και εγω χθες ρωτησα τον υπαλληλο ποτε θα ολοκληρωθουν περιπου οι διαγραφες για να ξερουμε που θα δηλωσουμε . Μου απαντησε τι να το κανετε ,θα μπαινουν συνεχεια μπροστα σας αλλοι, δεν προκειται να μπειτε ποτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ωραιο ειναι οτι και εγω χθες ρωτησα τον υπαλληλο ποτε θα ολοκληρωθουν περιπου οι διαγραφες για να ξερουμε που θα δηλωσουμε . Μου απαντησε τι να το κανετε ,θα μπαινουν συνεχεια μπροστα σας αλλοι, δεν προκειται να μπειτε ποτε.

Νομίζω ότι καταστροφολογεί. Όσοι διεγράφησαν θα τοποθετηθούν με βάση την πρώτη τοποθέτηση. Όποιος τοποθετείται τώρα στο πρώτο κομμάτι θα μπει μετά απ'όλους αυτούς. Ποιός να μπει μπροστά δηλαδή; Αν θέλει κάποιος να αλλάξει λίστα θα το κάνει όπως κ σε όλες τις ειδικότητες, παίρνει τα χαρτιά του, χάνει τη σειρά του και μπαίνει τελευταίος στη λίστα που θέλει. Δεν ισχύει τότε η πρώτη τοποθέτηση. Ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να το κάνεις μια φορά, αν αλλάξεις γνώμη, αναλαμβάνεις την ευθύνη κ πας τελευταός όπως γινόταν πάντα. Στην απόφαση του ΣτΕ δεν έγιναν δεκτές αλλαγές. Όποιος απ'αυτούς που έχουν το 2ο κομμάτι θέλει να αλλάξει λίστα πάει τελευταίος κι ας έχει παλιό δεύτερο πρωτόκολλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταστροφολογει καθολου, λεει τα πραγματα οπως ειναι και απο οτι μου ειπε τα εχουν στειλει γραπτως και στο υπουργειο. Ας υποθεσουμε οτι ενας ειδικευομενος ψυχιατρικης ο οποιος εχει αριθμο πρωτοκολου διορισμου παθολογιας το 07 ,και αυτο σημαινει οτι περιμενε ηδη 3 -4 χρονια για αυτο τον διορισμο βαζει τα χαρτια του στο δαφνι. Την στιγμη της αιτησης δεν μπορει να γνωριζει τι σειρα εχει γιατι δεν γνωριζει ποιος αλλος θα ελθει να προστεθει στην λιστα. Δηλαδη τι προτεινεις συμφωνα με την λογικη σου ,οτι ενας ανθρωπος ο οποιος περιμενει ηδη 5 -6 χρονια αν ανακαλυψει οτι ειναι 145ος στην λιστα να τα παρει απο το δαφνι και να τα βαλει σε αλλη λιστα και να αρχισει η αναμονη του απο την αρχη? Kαι οι κανουργιοι θα βαζουν τα χαρτια τους ,θα τους λενε μια πιθανη αναμονη η οποια καθε μερα θα αλλαζει.Ξεχνατε ορισμενοι ,καθολου τυχαια, οτι μιλαμε για 1200 διαγραμμενους απο τις λιστες. Δικιο εχει ο ανθρωπος ,αν φθασει η αναμονη σου να ειναι 15 χρονια για ποιο ειδικοτητα μιλαμε, δεν προκειται να την κανεις ποτε. Πως διασφαλιζεται ετσι η παλαιοτητα της Μαριλιζας? Και ολα αυτα γιατι ,για να μην θιγουν οσοι ειναι ηδη μεσα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταστροφολογει καθολου, λεει τα πραγματα οπως ειναι και απο οτι μου ειπε τα εχουν στειλει γραπτως και στο υπουργειο. Ας υποθεσουμε οτι ενας ειδικευομενος ψυχιατρικης ο οποιος εχει αριθμο πρωτοκολου διορισμου παθολογιας το 07 ,και αυτο σημαινει οτι περιμενε ηδη 3 -4 χρονια για αυτο τον διορισμο βαζει τα χαρτια του στο δαφνι. Την στιγμη της αιτησης δεν μπορει να γνωριζει τι σειρα εχει γιατι δεν γνωριζει ποιος αλλος θα ελθει να προστεθει στην λιστα. Δηλαδη τι προτεινεις συμφωνα με την λογικη σου ,οτι ενας ανθρωπος ο οποιος περιμενει ηδη 5 -6 χρονια αν ανακαλυψει οτι ειναι 145ος στην λιστα να τα παρει απο το δαφνι και να τα βαλει σε αλλη λιστα και να αρχισει η αναμονη του απο την αρχη? Kαι οι κανουργιοι θα βαζουν τα χαρτια τους ,θα τους λενε μια πιθανη αναμονη η οποια καθε μερα θα αλλαζει.Ξεχνατε ορισμενοι ,καθολου τυχαια, οτι μιλαμε για 1200 διαγραμμενους απο τις λιστες. Δικιο εχει ο ανθρωπος ,αν φθασει η αναμονη σου να ειναι 15 χρονια για ποιο ειδικοτητα μιλαμε, δεν προκειται να την κανεις ποτε. Πως διασφαλιζεται ετσι η παλαιοτητα της Μαριλιζας? Και ολα αυτα γιατι ,για να μην θιγουν οσοι ειναι ηδη μεσα?

Kούλαρε

1200 είναι οι αιτήσεις για νευρολογία - παιδιοψυχιατρική - ψυχιατρική και ΦΙΑΠ. Πολλές είναι διπλές (1 νευρολογια και 1 ψυχιατρική για το ίδιο άτομο, 2 νευρολογίες για το ίδιο άτομο στα πλάισια πλήρους-μερικής κ.λ.π.).

Αυτό που γίνεται (και λογικά θα διευκρινιστεί 100% ώστε να μην υπάρξουν προβλήματα στο μέλλον) είναι ότι μετά την ολοκλήρωση των διαγραφών που αποφασίστηκε ουσιαστιά από το ΣΤΕ, όλοι όσοι διαγράφηκαν από το τελικό τους μέρος θα καλεστούν να το ξαναδηλώσουν με βάση τον διορισμό τους στο πρώτο μέρος.

Απαξ και μπει στην νέα λίστα δε θα μπορεί κάποιος να μπει μπροστά του στο μέλλον. Ακόμα και αν κάποιος ξεκινήσει το 2ο μέρος μετά απο εκείνον καθώς ο νόμος μιλάει για την προτεραιότητα που ισχύει τώρα ("κατά τη δημοσίευση του παρόντος").

Αν κάποιος αποφασίσει να αλλάξει λίστα θα ισχύει ότι ίσχυε μέχρι τώρα (μπαίνει τελευταίος στην λίστα της επιλογής του)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαξ και μπει στην νέα λίστα δε θα μπορεί κάποιος να μπει μπροστά του στο μέλλον. Ακόμα και αν κάποιος ξεκινήσει το 2ο μέρος μετά απο εκείνον καθώς ο νόμος μιλάει για την προτεραιότητα που ισχύει τώρα ("κατά τη δημοσίευση του παρόντος").

Αν κάποιος αποφασίσει να αλλάξει λίστα θα ισχύει ότι ίσχυε μέχρι τώρα (μπαίνει τελευταίος στην λίστα της επιλογής του)

ΑΝ δηλωσεις εσυ σημερα ,δεν μπορω εγω αυριο να μπω μπροστα απο εσενα αν εχω παλαιοτερο αριθμο πρωτοκολου? Κανεις λαθος ,ρωτησε το να σου το πουν και στο υπουργειο και στις νομαρχιες. Γιαυτο μιλουν για ανεφαρμοστο νομο. Το δευτερο δεν το καταλαβαινω ,τι εννοεις. Οποιος ολοκληρωσει το δευτερο μερος ,μπαινει πρωτος ανεξαρτητα απο το αν προηγειται στην λιστα του ειδικου μερους. Και επειδη ολοι θα μαζευτουν τελευταια μερα θα γινει μπαχαλο. Επισης οπως πολυ σωστα αναφερει ο υπαλληλος της νομαρχιας πουθενα δεν οριζεται απο τον νεο νομο οτι δεν μπορει καποιος να κανει την αλλαγη σε εξι μηνες. Αλλωστε ειναι πρωτογνωρο το να δηλωνεις με παλαιοτητα ,δεν υπαρχει προηγουμενο και εγκυκλιοι του τυπου δηλωνεις απο 11-1 την ταδε μερα ειναι αμφιβολου νομιμοτητας. Εκτος αν πιστευετε οτι οσοι περιμενουν τοσα χρονια δεν θα υπερασπιστουν τα δικαιωματα τους μεχρι κεραιας. By the way μια χαρα cool ειμαι γιατι στην λιστα νευρολογιας μου ειμαι υπο διορισμο. Δεν ανησυχω για την παρτη μου, βλεπω ομως για αλλη μια φορα τις λαμογιες να κυριαρχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαξ και μπει στην νέα λίστα δε θα μπορεί κάποιος να μπει μπροστά του στο μέλλον. Ακόμα και αν κάποιος ξεκινήσει το 2ο μέρος μετά απο εκείνον καθώς ο νόμος μιλάει για την προτεραιότητα που ισχύει τώρα ("κατά τη δημοσίευση του παρόντος").

Αν κάποιος αποφασίσει να αλλάξει λίστα θα ισχύει ότι ίσχυε μέχρι τώρα (μπαίνει τελευταίος στην λίστα της επιλογής του)

ΑΝ δηλωσεις εσυ σημερα ,δεν μπορω εγω αυριο να μπω μπροστα απο εσενα αν εχω παλαιοτερο αριθμο πρωτοκολου? Κανεις λαθος ,ρωτησε το να σου το πουν και στο υπουργειο και στις νομαρχιες. Γιαυτο μιλουν για ανεφαρμοστο νομο. Το δευτερο δεν το καταλαβαινω ,τι εννοεις. Οποιος ολοκληρωσει το δευτερο μερος ,μπαινει πρωτος ανεξαρτητα απο το αν προηγειται στην λιστα του ειδικου μερους. Και επειδη ολοι θα μαζευτουν τελευταια μερα θα γινει μπαχαλο. Επισης οπως πολυ σωστα αναφερει ο υπαλληλος της νομαρχιας πουθενα δεν οριζεται απο τον νεο νομο οτι δεν μπορει καποιος να κανει την αλλαγη σε εξι μηνες. Αλλωστε ειναι πρωτογνωρο το να δηλωνεις με παλαιοτητα ,δεν υπαρχει προηγουμενο και εγκυκλιοι του τυπου δηλωνεις απο 11-1 την ταδε μερα ειναι αμφιβολου νομιμοτητας. Εκτος αν πιστευετε οτι οσοι περιμενουν τοσα χρονια δεν θα υπερασπιστουν τα δικαιωματα τους μεχρι κεραιας. By the way μια χαρα cool ειμαι γιατι στην λιστα νευρολογιας μου ειμαι υπο διορισμο. Δεν ανησυχω για την παρτη μου, βλεπω ομως για αλλη μια φορα τις λαμογιες να κυριαρχουν.

Φαντάζομαι πας για ψυχιατρική, οπότε ναι είσαι cool για τη νευρολογία αλλά χάνεις τη θέση σου ψυχιατρική (αν υποθέτω σωστά)

Μετά την αναδιαμόρφωση των λιστών που γίνεται αυτή τη στιγμή λοιπόν, θα ξαναδηλώσεις ψυχιατρική με βάση την ημερομηνία διορισμού σου στη νευρολογία σε όποιο νοσοκομείο γουστάρεις (ανεξάρτητα από το τι είχες δηλώσει παλιά).

Αν δηλώσω εγώ σήμερα, σημαίνει ότι ξεκίνησα σήμερα, άρα έχω παλαιότερο αριθμό πρωτοκόλλου από σένα, άρα ΟΧΙ δεν μπορεις να μπεις μπροστά από μένα.

Επειδή μιλάμε (και οι 2) με πολλά ΑΝ ΑΝ ΑΝ. Θες να καθέσεις συγκεκριμένο παράδειγμα με συγκεκριμένες ημερομηνίες και τους συγκεκριμένους φόβους ώστε να δούμε τι θα γίνει σε συγκεκριμένο παράδειγμα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδες που δεν εχεις καταλαβει τιποτα? Βασει του ΠΡΩΤΟΥ αριθμου πρωτοκολου θα δηλωσω την ψυχιατρικη που ειναι το τελος του 06. Εγω μπροστα θα μπω ,εσεις θα βρεθειτε με τριπλασια αναμονη στο τελος. Στο εξηγησα και παραπανω ο πρωτος αριθμος πρωτοκολου πιανεται και δεν λεει πουθενα οτι ανα πασα στιγμη δεν μπορω να κανω την αλλαγη. Ακομα και αν υπαρχει τετοια εγκυκλιος ειναι αμφιβολου νομιμοτητας και το λενε ξεκαθαρα οι ανθρωποι στο υπουργειο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδες που δεν εχεις καταλαβει τιποτα? Βασει του ΠΡΩΤΟΥ αριθμου πρωτοκολου θα δηλωσω την ψυχιατρικη που ειναι το τελος του 06. εγω μπροστα θα μπω ,εσεις θα βρεθειτε με τριπλασια ανμονη στο τελος.Στο εξηγησα και παραπανω ο πρωτος αριθμος πρωτοκολου πιανεται και δεν λεει πουθενα οτι ανα πασα στιγμη δεν μπορω να κανω την αλλαγη. Ακομα και αν υπαρχει τετοια εγκυκλιος ειναι αμφιβολου νομιμοτητας και το λενε ξεκαθαρα οι ανθρωποι στο υπουργειο

Καλά, το ποιος έχει καταλάβει και ποιος όχι θα το δεις όταν θα δηλώσεις ψυχιατρική! Ο καιρος γαρ εγγυς

Παρεπιμπτόντως:

1) και μέχρι τώρα μπορούσες να κάνεις αλλαγή λίστας, όμως αν είχες δηλώσει αρχικά στο ΚΑΤ και ελεγές ας τα βάλω Αιγηνήτειο δε θα έμπαινες εμβόλιμος/η στη λίστα του Αιγηνητείου, αλλά από κάτω.

2) πιάνεται ο δεύτερος αριθμός πρωτοκόλλου αν έχεις ξεκινήσει το δεύτερο μέρος, ή ο πρώτος αριθμός όταν δεν το έχεις ξεκινήσει. Θα βγει διευκρίνιση προφανώς

Άρα για σένα όντως θα πιαστεί ο πρώτος αριθμός, αλλά θα μπεις μετά από όσους έχουν ξεκινήσει το δεύτερο μέρος ήδη. Αν έχεις τόσο παλιό πρώτο αριθμό, απλά θα μπεις πρώτος (ή από τους πρώτους) μετά στις ελεγμένες λίστες. Αν μετά και από αυτό θελήσεις να αλλάξεις, θα μπεις τελευταίος/α στο νέο νοσοκομείο με βάση την ημερομηνία που αποφασίσεις την αλλαγή της λίστας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε κάθε περίπτωση, προηγούνται στη σειρά κατάταξης, όσοι ιατροί κατά τη δημοσίευση του παρόντος νόμου, έχουν διοριστεί στο πρώτο στάδιο και αναμένουν διορισμό στο δεύτερο, καθώς και όσοι έχουν διοριστεί στο δεύτερο και αναμένουν διορισμό στο τρίτο, με κριτήριο την ημερομηνία διορισμού τους στο 1ο και 2ο στάδιο αντίστοιχα απο τον νομο της Μαριλιζας

Εχω διοριστει στο πρωτο το 06. Θα δηλωσω ψ τωρα, με τι κριτιριο ? Με κριτιριο την ημερομηνια διορισμου τους στο 1ο. ΤΟ 06. Στο υπουργειο και στην νομαρχια εχουν καταλαβει πολυ καλα τι θα ακολουθησει. Ζητα πληροφοριες να σου εξηγησουν. Ρωτα επισης την Αρβανιτου στο υπουργειο η οποιον αλλον θελεις να σου πει γιατι το θεωρουν ανεφαρμοστο. Που λεει οτι δεν μπορω να μπω εμβολιμος μετα? Το οριζει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε κάθε περίπτωση, προηγούνται στη σειρά κατάταξης, όσοι ιατροί κατά τη δημοσίευση του παρόντος νόμου, έχουν διοριστεί στο πρώτο στάδιο και αναμένουν διορισμό στο δεύτερο, καθώς και όσοι έχουν διοριστεί στο δεύτερο και αναμένουν διορισμό στο τρίτο, με κριτήριο την ημερομηνία διορισμού τους στο 1ο και 2ο στάδιο αντίστοιχα απο τον νομο της Μαριλιζας

Εχω διοριστει στο πρωτο το 06. Θα δηλωσω ψ τωρα, με τι κριτιριο ? Με κριτιριο την ημερομηνια διορισμου τους στο 1ο. ΤΟ 06. Στο υπουργειο και στην νομαρχια εχουν καταλαβει πολυ καλα τι θα ακολουθησει. Ζητα πληροφοριες να σου εξηγησουν. Ρωτα επισης την Αρβανιτου στο υπουργειο η οποιον αλλον θελεις να σου πει γιατι το θεωρουν ανεφαρμοστο. Που λεει οτι δεν μπορω να μπω εμβολιμος μετα? Το οριζει?

Θα δεις τι θα γίνει. Θα βγουν διευκρινίσεις.

Θα το ορίσει και θα δηλώσεις όπως σου εξήγησα...

Αδικείσαι - καταλαβαίνω γιατί αρπάζεσαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος πρότεινε τη λύση αυτή καλά θα κάνει να γράψει και την εγκύκλιο όπου θα αναφέρει πως θα γίνονται πλέον οι δηλώσεις.

Καλό είναι πριν δημοσιεύσουν ένα νόμο να ρωτάνε αυτούς που γνωρίζουν, προϊστάμενους τμημάτων υπουργείου, αρμόδιους υπαλλήλους στις νομαρχίες και να μην αποφασίζουν βάσει μιας νομικής υπηρεσίας που αγνοεί τον τρόπο εφαρμογής του νόμου.

Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, συνηθισμένη κατάσταση εκ μέρους Αβραμόπουλου και Ξενογιαννακοπούλου να μην ακούν και να δημιουργούν ανεφάρμοστους νόμους.

Θέλω να δω πότεεεεεεεεε θα βγει η εγκύκλιος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετσι ακριβως ειναι, οπως το λες.

@drtakis

Δεν αδικουμε εγω, απεναντιας μπορει και να με συμφερει υπο προυποθεσεις. Ακομα να καταλαβεις, πραγμα που δεν ειναι περιεργο γιατι ειναι γενικα ακατανοητο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετσι ακριβως ειναι, οπως το λες.

@drtakis

Δεν αδικουμε εγω, απεναντιας μπορει και να με συμφερει υπο προυποθεσεις. Ακομα να καταλαβεις, πραγμα που δεν ειναι περιεργο γιατι ειναι γενικα ακατανοητο

Mου αρέσει η σιγουριά σου ότι εσύ έχεις καταλάβει... Πίστεψε με ΔΥΣΤΥΧΩΣ δε θα σε συμφέρει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.