Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

Eπίσης σε όλο αυτό το διάστημα από την ημέρα που άρχισε η εκτέλεση της απόφασης του ΣτΕ μέχρι να ισχύσει ο νέος νόμος οι συνάδελφοι που τοποθετούνται στο 2ο μέρος κάνουν αίτηση για το 3ο όπως δικαιούνται βάση του προηγούμενου καθεστώτος (που συνεχίζει να ισχύει). Στο site της νομαρχίας Αθηνών δε φαίνεται αλλά αν μπείτε στη νομαρχία Πατρών θα δείτε ότι οι λίστες μεγαλώνουν. Υπάρχουν μάλιστα άτομα που διεγράφησαν και μέσα σε λίγες μέρες τους ήρθε ο διορισμός για το δεύτερο κομμάτι και ξαναμπήκαν στις λίστες έχοντας χάσει βέβαια αρκετές θέσεις. Όσοι δηλαδή αναμένεται να τοποθετηθείτε άμεσα στο 2ο μέρος δε χρειάζεται περιμένετε την εφαρμογή του νέου νόμου αλλά δηλώνετε κανονικά με βάση το 2ο πρωτόκολλο. Και γλιτώνετε όλη τη φασαρία που πολλοί φοβούνται ότι θα επακολουθήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

.....

Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, συνηθισμένη κατάσταση εκ μέρους Αβραμόπουλου και Ξενογιαννακοπούλου να μην ακούν και να δημιουργούν ανεφάρμοστους νόμους.

Απλά, (όλοι οι υπουργοί) διαγωνίζονται για το ποιός θα κάνει την καλύτερη παγκόσμια πατέντα μετατροπής της (δίκαιης εν προκειμένω) λίστας FIFO σε λίστα LIFO.

Είναι για Γκίνες οι άνθρωποι.

ΥΓ

FIFO=First in, First out

LIFO=Last in, First out

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eπίσης σε όλο αυτό το διάστημα από την ημέρα που άρχισε η εκτέλεση της απόφασης του ΣτΕ μέχρι να ισχύσει ο νέος νόμος οι συνάδελφοι που τοποθετούνται στο 2ο μέρος κάνουν αίτηση για το 3ο όπως δικαιούνται βάση του προηγούμενου καθεστώτος (που συνεχίζει να ισχύει). Στο site της νομαρχίας Αθηνών δε φαίνεται αλλά αν μπείτε στη νομαρχία Πατρών θα δείτε ότι οι λίστες μεγαλώνουν. Υπάρχουν μάλιστα άτομα που διεγράφησαν και μέσα σε λίγες μέρες τους ήρθε ο διορισμός για το δεύτερο κομμάτι και ξαναμπήκαν στις λίστες έχοντας χάσει βέβαια αρκετές θέσεις. Όσοι δηλαδή αναμένεται να τοποθετηθείτε άμεσα στο 2ο μέρος δε χρειάζεται περιμένετε την εφαρμογή του νέου νόμου αλλά δηλώνετε κανονικά με βάση το 2ο πρωτόκολλο. Και γλιτώνετε όλη τη φασαρία που πολλοί φοβούνται ότι θα επακολουθήσει.

Ακριβώς.

Και στη νομαρχία Αθηνών οι λίστες μεγαλώνουν πάντως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επηρεάζονται καθόλου όσοι 'εχουν ήδη τελειώσει και το δεύτερο μέρος?δηλ. όσοι έχουν ξεγραφτει λογω ΣΤΕ μπορούν να ξεπεράσουν όσους είναι 'ηδη στην λίστα αναμονής για το ειδικό μέρος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επηρεάζονται καθόλου όσοι 'εχουν ήδη τελειώσει και το δεύτερο μέρος?δηλ. όσοι έχουν ξεγραφτει λογω ΣΤΕ μπορούν να ξεπεράσουν όσους είναι 'ηδη στην λίστα αναμονής για το ειδικό μέρος?

Όχι. Μετά τον τελευταίο απ'όσους έχουν δηλώσει το 3ο κομμάτι με βάση το 2ο θα τοποθετηθεί με κριτήριο το 1ο ο πιο παλιός απ'όσους διεγράφησαν. Οι μεν δηλώνουν με τον παλιό νόμο και οι δε με τον καινούργιο. Το νόημα του νέου νόμου είναι να ξαναμπούν με σειρά παλαιότητας εντός λίστας όσοι διεγράφησαν και οι καινούργιοι να δηλώνουν 2ο και 3ο μαζί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που φαντάζομαι ότι θα γίνει (και λέω φαντάζομαι, γιατί δεν έχω καμία σχετική πληροφορία), είναι αυτό που είχε γίνει και όταν έπαψε να είναι προαπαιτούμενο το αγροτικό για δήλωση ειδικότητας (το 2003 για όσους θυμούνται). Θα δοθεί, δηλαδή, ένα χρονικό διάστημα (τότε ήταν 1 μήνας) μέσα στο οποίο θα κληθούν όσοι διαγράφτηκαν από το 3ο κομμάτι να ξαναδηλώσουν. Μετά το πέρας του χρόνου αυτού, η σειρά προτεραιότητας για αυτούς τους γιατρούς θα "φτιαχτεί" με βάση τον αριθμό πρωτοκόλλου, του 1ου τους κομματιού και θα μπούνε "κάτω" από όσους είχανε παραμείνει στις λίστες μετά την εφαρμογή της απόφασης του ΣΤΕ.

Μετά από αυτή την μεταβατική περίοδο, όσοι γράφονται στις λίστες μπαίνουν τελευταίοι και αυτό θα ισχύει και για όσους διαγράφονται από τη μία λίστα για να γραφτούν σε μία άλλη (αυτό είχε γίνει και το 2003, όπου η ταξινόμηση είχε γίνει με την ημερομηνία λήψης πτυχίου - ουδέποτε ξαναχρησιμοποιήθηκε η ημερομηνία του πτυχίου για καθορισμό της προτεραιότητας).

Και πως θα ξέρεις τι θέση θα έχεις στην τελική λίστα, ώστε να αποφασίσεις που είναι καλύτερα να δηλώσεις;; Δε θα ξέρεις!! Τουλάχιστον δεν ήξερες το 2003. Τότε βέβαια, κάποιοι πηγαίνοντας σχεδόν την τελευταία μέρα στις νομαρχίες, παρακάλαγαν να τους πουν ποιοι έχουν δηλώσει τις προηγούμενες μέρες για να υπολογίσουν στο περίπου αν τους συμφέρει. Άλλες νομαρχίες έκαναν τη χάρη και άλλες όχι.

Μετά την ανακοίνωση των τελικών λιστών (!!) και για λίγες μέρες ακόμα θα υπάρχει κινητικότητα στις λίστες γιατί κάποιους θα τους συμφέρει να χάσουν τη θέση τους στο νοσοκομείο που έχουν δηλώσει και να πάνε τελευταίοι σε κάποιο άλλο νοσοκομείο.

ΥΓ1. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δε λέω ότι έτσι πρέπει να γίνει, ότι είναι ο καλύτερος τρόπος ή ότι έτσι θα γίνει τελικά. Απλά καταθέτω την εμπειρία μου από αυτό που είδα να γίνεται το 2003.

ΥΓ2. Προς αποφυγή ακόμα μεγαλύτερων παρεξηγήσεων. Η ιστορία αυτή δε με αφορά προσωπικά (παρά μόνο ως καθυστέρηση). Είμαι υπό διορισμό για παιδοψυχιατρική, έχοντας δηλώσει το 3ο μου κομμάτι πριν την τροπολογία Γιαννόπουλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ασχετο.Υπάρχει συνάδελφος στην λίστα αναμονής για Νευρολογία στο ΚΑΤ που βρίσκεται για ειδικότητα Ψυχιατρικής στην Ζυρίχη.Έχει κάνει ανάκληση διορισμού η οποία έληξε το 2009.Από ότι είμαι σε θέση να γνωρίζω έκανε αίτηση για δεύτερη φορά για ανάκληση διορισμού.Στην λίστα όμως φαίνεται ότι είναι διορισμένη από τον 02/2010.Επίσης το ΚΑΤ με πληροφόρησε ότι στην Νευρολογία υπηρετεί αυτή τη στιγμή μόνο ένας ειδικευόμενος από τους τέσσερις.(ο ένας είναι υπό διορισμό).Και ερωτώ?Πώς να μη υπάρχει καθυστέρηση στους υπόλοιπους? τι γίνεται τελικά?Καθυστερεί τόσο πολύ το Υπουργείο να ενημερώσει την Νομαρχία ή συμβαίνει κάτι άλλο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί όλοι πιστεύετε ότι θα δηλώσουν με βάση τον πρώτο διορισμό μόνο οι διαγραφέντες και όχι όλοι οι ενδιαφερόμενοι ιατροί σε αναμονή για τις 4 ειδικότητες? Και γιατί πιστεύετε ότι θα δηλώσουν στα ίδια νοσοκομεία που είναι δηλωμένοι τώρα ή από όπου διαγράφηκαν? Και όσο λένε ότι δεν τους ενδιαφέρει γιατί διορίζονται, πως είναι σίγουροι ότι δεν θα βρεθεί παλαιότερος/οι μπροστά τους? Χάνω επεισόδια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ενοείς? ότι μετά το ΣΤΕ όποιος π.χ. είναι 6ος μπορεί να βρεθεί και πρώτος επειδή θα έχει αρχαιότερη ημερομηνία διοριμού στο πρώτο κομάτι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί όλοι πιστεύετε ότι θα δηλώσουν με βάση τον πρώτο διορισμό μόνο οι διαγραφέντες και όχι όλοι οι ενδιαφερόμενοι ιατροί σε αναμονή για τις 4 ειδικότητες? Και γιατί πιστεύετε ότι θα δηλώσουν στα ίδια νοσοκομεία που είναι δηλωμένοι τώρα ή από όπου διαγράφηκαν? Και όσο λένε ότι δεν τους ενδιαφέρει γιατί διορίζονται, πως είναι σίγουροι ότι δεν θα βρεθεί παλαιότερος/οι μπροστά τους? Χάνω επεισόδια?

Γιατι απλά η Μαριλίζα δεν ακύρωσε τις λίστες που διαμορφώθηκαν λόγω ΣΤΕ αλλά επανέφερε τη δυνατότητα να δηλώνει κανείς ταυτόχρονα το 2ο και το 3ο μέρος όταν τοποθετηθεί στο πρώτο.

Εσυ πιστεύεις κάτι άλλο δηλαδή?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί όλοι πιστεύετε ότι θα δηλώσουν με βάση τον πρώτο διορισμό μόνο οι διαγραφέντες και όχι όλοι οι ενδιαφερόμενοι ιατροί σε αναμονή για τις 4 ειδικότητες? Και γιατί πιστεύετε ότι θα δηλώσουν στα ίδια νοσοκομεία που είναι δηλωμένοι τώρα ή από όπου διαγράφηκαν? Και όσο λένε ότι δεν τους ενδιαφέρει γιατί διορίζονται, πως είναι σίγουροι ότι δεν θα βρεθεί παλαιότερος/οι μπροστά τους? Χάνω επεισόδια?

Τι εννοείς "όλοι οι ενδιαφερόμενοι ιατροί σε αναμονή για τις 4 ειδικότητες"; Βάζεις μέσα και αυτούς που διατηρούν τη θέση τους στη λίστα για το τελικό κομμάτι; Μα αν το κάνουν αυτό θα πέσουν πιο πίσω. (μιας και όσοι δηλώσουν τώρα θα πάνε (μάλλον) στο τέλος των "διορθωμένων" λιστών.)

Αν εννοείς συναδέλφους που τώρα διορίζονται στο 1ο κομμάτι, φαντάζομαι πως θα μπορούν να δηλώσουν και αυτοί, αλλά με βάση την ημερομηνία διορισμού του πρώτου κομματιού, στην ουσία μπαίνουν στο τέλος της λίστας.

Αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.

Όσο για το δεύτερο ερώτημά σου, εγώ τουλάχιστον καθόλου δε νομίζω ότι όλοι θα ξαναδηλώσουν τα ίδια νοσοκομεία.

Για το τρίτο θέμα που θίγεις και όσον αφορά τη δική μου περίπτωση, η σιγουριά μου έγκειται στο ότι έχω δηλώσει το τελικό μου κομμάτι πριν την τροπολογία του Γιαννόπουλου και έτσι παραμένω 1ος στη λίστα που περιμένω και μετά τη "διόρθωση" που έγινε με την απόφαση του ΣτΕ. Κατά τον ίδιο τρόπο, υπό διορισμό πλέον θα πρέπει να θεωρείται όποιος καταλαμβάνει την 1η θέση σε ΄"διορθωμένη" λίστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι, παρακολουθώ στενά το τόπικ και, ειλικρινά, έχω μπερδευτεί πάρα πολύ...

Θέλω ψυχιατρική.

Αύριο, 2 Αυγούστου τελειώνω αγροτικό (όχι άγονο).

Δεν έχω μέσο.

ΤΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ;;;

Και πού θα με βάλουν;; (εννοώ προτεραιότητα)

emsos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου εσύ αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι κατάλαβα την περίπτωση σου ακριβώς. Φαντάζομαι ότι θα δηλώσεις για πρώτη φορά άρα για εσένα δεν αλλάζει κάτι. Αν ανγωρισεις το αγροτικό σου για παθολογία θα δηλώσεις νευρολογία και ψυχιατρική ταυτόχρονα. Αλλά φυσικά μόλις γίνει η ανασύνταξη γενικά όλων λιστών τότε θα μπεις στην λίστα μετά από όλους τους πρόσφατα διαγραφέντες οπού και θα ξαναδηλωσουν με τον τρόπο οπού και περιγράφουν οι συνάδελφοι παραπάνω ανάλογα τον αριθμό πρωτόσκολου της αίτησης σου όπως και γίνονταν πάντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί όλοι πιστεύετε ότι θα δηλώσουν με βάση τον πρώτο διορισμό μόνο οι διαγραφέντες και όχι όλοι οι ενδιαφερόμενοι ιατροί σε αναμονή για τις 4 ειδικότητες? Και γιατί πιστεύετε ότι θα δηλώσουν στα ίδια νοσοκομεία που είναι δηλωμένοι τώρα ή από όπου διαγράφηκαν? Και όσο λένε ότι δεν τους ενδιαφέρει γιατί διορίζονται, πως είναι σίγουροι ότι δεν θα βρεθεί παλαιότερος/οι μπροστά τους? Χάνω επεισόδια?

Ο νόμος δε λέει πουθενά για αναδιαμόρφωση της λίστας με βάση την πρώτη τοποθέτηση. Απλά δίνει τη δυνατότητα σε όσους δεν μπορούσαν μέχρι τώρα να δηλώσουν το τελικό μέρος γιατί δεν είχαν το δεύτερο κομμάτι και διεγράφησαν καθώς και στους καινούργιους να δηλώσουν με βάση την παλαιότητα. Οι λίστες μετά το ΣτΕ ισχύουν, όσοι είναι σ'αυτές δεν ξαναδηλώνουν, ο πιο παλιός απ'τους διαγραφέντες θα πάει μετά απο αυτούς. Και όπως ξαναείπα πιο πάνω κάθε μέρα οι λίστες αυτές μεγαλώνουν γιατί οι συνάδελφοι διορίζονται στο δεύτερο κομμάτι και δηλώνουν το τρίτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εννοώ τίποτε ακόμη, απλά μου κάνει εντύπωση η σιγουριά με την οποία προσαρμόζει ο καθένας ένα ασαφές κείμενο στις ανάγκες και στα μέτρα του. Γνώμη μου είναι να περιμένετε να το δείτε σε ΦΕΚ γιατί ένα κόμα ή μια τελεία στη σύνταξη θα κάνουν τη διαφορά στη νομική ερμηνεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εννοώ τίποτε ακόμη, απλά μου κάνει εντύπωση η σιγουριά με την οποία προσαρμόζει ο καθένας ένα ασαφές κείμενο στις ανάγκες και στα μέτρα του. Γνώμη μου είναι να περιμένετε να το δείτε σε ΦΕΚ γιατί ένα κόμα ή μια τελεία στη σύνταξη θα κάνουν τη διαφορά στη νομική ερμηνεία.

Theory of mind kokni

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί όλοι πιστεύετε ότι θα δηλώσουν με βάση τον πρώτο διορισμό μόνο οι διαγραφέντες και όχι όλοι οι ενδιαφερόμενοι ιατροί σε αναμονή για τις 4 ειδικότητες? Και γιατί πιστεύετε ότι θα δηλώσουν στα ίδια νοσοκομεία που είναι δηλωμένοι τώρα ή από όπου διαγράφηκαν? Και όσο λένε ότι δεν τους ενδιαφέρει γιατί διορίζονται, πως είναι σίγουροι ότι δεν θα βρεθεί παλαιότερος/οι μπροστά τους? Χάνω επεισόδια?

Εχεις δικιο σε αυτο που λες ,σαφως και ΔΕΝ θα δηλωσουν στα ιδια νοσοκομεια και σαφως θα βρεθει παλαιοτερος μπροστα μας στην λιστα. Εχουν μεινει λιγοι ομως με αριθμο πρωτοκολου στην παθολογια απο το 07 η το 06 ,οι περισσοτεροι ειναι η υπο διορισμο η ειναι πρωτοδευτεροι στην λιστα νευρολογιας οποτε εχουν πιθανως την δυνατοτητα να ΔΙΑΣΩΘΟΥΝ ,δεδομενο οτι υπαρχουν πολλες θεσεις στην Αθηνα και ισως η αναμονη τους να μην ειναι τεραστια, για το ειδικο μερος. Οσοι βεβαια ειναι το 08 και περα καταδικαζονται σε τεραστια αναμονη, χωρις ακομα να το εχουν καταλαβει. Το ποσο θλιβερο ειναι να μιλαμε για διασωση μετα απο τοσο χρονια αναμονης ,το καταλαβαινουμε ολοι η σχεδον ολοι. Υπαρχουν και αλλοι που το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να μην πειραχτουν οι ιδιοι με την εφαρμογη ενιαιας ειδικοτητας οπως θα ηταν δικαιο για ολους. Η αναλγησια της κ Ξενογιαννακοπουλου ειναι μνημιωδης . Εγω ημουν απο αυτους το 07 που δεν προσεφυγαν γιατι πιστευα οτι μαλλον θα ειχα διοριστει μεχρι να βγει η αποφαση. Τωρα περιμενω εναγωνιως με τον δικηγορο την εγκυκλιο για να προσφυγουμε ακομα και αν θα ειμαι στο τελος της ειδικοτητας οταν θα βγει η αποφαση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί όλοι πιστεύετε ότι θα δηλώσουν με βάση τον πρώτο διορισμό μόνο οι διαγραφέντες και όχι όλοι οι ενδιαφερόμενοι ιατροί σε αναμονή για τις 4 ειδικότητες? Και γιατί πιστεύετε ότι θα δηλώσουν στα ίδια νοσοκομεία που είναι δηλωμένοι τώρα ή από όπου διαγράφηκαν? Και όσο λένε ότι δεν τους ενδιαφέρει γιατί διορίζονται, πως είναι σίγουροι ότι δεν θα βρεθεί παλαιότερος/οι μπροστά τους? Χάνω επεισόδια?

Ο νόμος δε λέει πουθενά για αναδιαμόρφωση της λίστας με βάση την πρώτη τοποθέτηση. Απλά δίνει τη δυνατότητα σε όσους δεν μπορούσαν μέχρι τώρα να δηλώσουν το τελικό μέρος γιατί δεν είχαν το δεύτερο κομμάτι και διεγράφησαν καθώς και στους καινούργιους να δηλώσουν με βάση την παλαιότητα. Οι λίστες μετά το ΣτΕ ισχύουν, όσοι είναι σ'αυτές δεν ξαναδηλώνουν, ο πιο παλιός απ'τους διαγραφέντες θα πάει μετά απο αυτούς. Και όπως ξαναείπα πιο πάνω κάθε μέρα οι λίστες αυτές μεγαλώνουν γιατί οι συνάδελφοι διορίζονται στο δεύτερο κομμάτι και δηλώνουν το τρίτο.

και κοιτα να δεις συμπτωση, ολοι ειναι απο αλλαγη απο παιδοψυχιατρικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα πράγμα θα ήθελα και φαντάζομαι και όλοι οι συνάδελφοι να απαντηθεί. Εφ'όσον οι ιατροί θέλουν, η Μαριλίζα θέλει, τα νοσοκομεία θέλουν, οι νομαρχίες θέλουν και γενικά όλοι συμφωνούν και είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα για ποιο λόγο οι ειδοκότητες (όχι μόνο οι συγκεκριμένες) δε γίνονται ενιαίες; Μπορεί να απαντήσει κάποιος απο την ηγεσία (τρομάρα της) του υπουργείο σοβαρά χωρίς πολιτικάντικες μαλακίες του στυλ "κινούμαστε προς αυτή την κατεύθυνση" ή "κάνουμε το καλύτερο για την υγεία και τον πολίτη"; Τι συμβαίνει; Είναι δύσκολο να το εφαρμόσουν πρακτικά; Χρειάζονται χρόνο να το εφαρμόσουν; Δεν υπάρχουν λεφτά; Βολεύονται κάποιοι; Είναι ο Ερμής ανάδρομος; Οντως θα καταστραφεί ο κόσμος το 2012 οπότε που να τρέχουμε τώρα να αλλάζουμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε amcm

στη νομαρχία Αχα'ί'ας οι λίστες είναι έτοιμες από 22 Ιουνίου. Έκτοτε συμπληρώνονται από τους διαγραφέντες που διορίζονται στο δεύτερο κομμάτι. Δεν έχουν ανασταλεί όλοι οι διορισμοί, μόνο αυτοί που αφορούν το τελικό μέρος των 4 ειδικοτήτων. Κανονικά ούτε ο δικός σου έπρεπε να επηρεαστεί αφού είσαι πριν το ν. Γιαννόπουλου, αλλά πού να τα πεις αυτά κ ποιός να τα καταλάβει;

Συνάδελφε justice for all

εγώ ξεκαθάρισα από την αρχή ότι το θέμα δε με αφορά προσωπικά γιατί τελειώνω την παιδοψυχιατρική. Τυχαίνει όμως να το κατέχω όσον αφορά την παιδοψυχιατρική γιατί γνωρίζω τους 7 που προσέφυγαν και έχω παρακολουθήσει την ιστορία από την αρχή. Έχω ξαναπεί πως ότι λέω δεν είναι δικές μου ερμηνείες αλλά μεταφέρω την ενημέρωση που έχουν οι δικηγόροι των 7 παιδιών. Όπως ξαναείπα τα θέματα των ψυχιάτρων δεν τα γνωρίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το προσχέδιο της εγκυκλίου είναι έτοιμο.

Ευχαριστούμε Τασο,

μήπως ξέρεις τι θα λέει η ερμηνευτική εγκύκλιος; ή εστω το προσχέδιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.