Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

Αυτο το νομοσχεδιο με αυτη την μορφη δεν προκειται να εφαρμοστει, μπορεις για αυτο να εισαι σιγουρος.

:rolleyes: Κάτι παραπάνω ξέρει ο συνάδελφος....
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Μπορείτε να μας εξηγείσετε πως θα γίνει και δεν θα εφαρμοστεί τελικά αυτό το έκτρωμα? Εγώ πήρα τηλ. σήμερα το υπουργείο και μου είπε πως θα εφαρμοστεί έτσι όπως το ξέρουμε, δηλαδή με αυτή την κατάφορη αδικία..Πώς είστε τόσο σίγουροι τελικά? Ή μόνο ελπίζετε απλά..Ξέρετε κάτι συγκεκριμένο?

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι προς τι τόση αναστάτωση αν είναι να μην ισχύσει αυτός ο νόμος....Αν είναι να μην εφαρμοστεί η εγκύκλιος, γιατί την ΄κάνανε από την αρχή?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πήρα τηλ. σήμερα το υπουργείο και μου είπε πως θα εφαρμοστεί έτσι όπως το ξέρουμε, δηλαδή με αυτή την κατάφορη αδικία..

Δηλαδή τί ήθελες να σου πούνε; "Ναι γιατρέ μου, είμαστε άχρηστοι χαραμοφάηδες και ανίκανοι να μοιράσουμε δυο γαϊδάρων άχυρα; Οι νόμοι που φτιάχνουμε είναι για τον που**ο και ακόμα και με ερμηνευτικές εγκυκλίους παραμένουν τραγικά διάτρητοι;"

Δεν ξέρω αν οι συνάδελφοι έχουν περισσότερες πληροφορίες αλλά η αίσθηση (πρακτικά η βεβαιότητα δηλαδή) είναι ότι οδηγία για την εφαρμογή του νόμου θα τροποποιηθεί με την αλλαγή ηγεσίας στο υπουργείο, η οποία λογικά θα τείνει ους ευήκοον στις φωνές όλων αφού δεν θα έχει μουλαρώσει λόγω υπαιτιότητας γι' αυτό το μπάχαλο.

Τώρα το πόσοι θα προλάβουν να διοριστούν εν τω μεταξύ και τί μορφή θα έχουν οι λίστες όταν καθήσει η σκόνη και πού θα έχουμε καταποντιστεί όλοι όσοι δεν έχουμε πρόσβαση στους φακέλους ΟΛΩΝ των υπολοίπων συναδέλφων... ε, σε αυτές τις ερωτήσεις οι απαντήσεις παίζονται αυτές τις μέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείτε να μας εξηγείσετε πως θα γίνει και δεν θα εφαρμοστεί τελικά αυτό το έκτρωμα? Εγώ πήρα τηλ. σήμερα το υπουργείο και μου είπε πως θα εφαρμοστεί έτσι όπως το ξέρουμε, δηλαδή με αυτή την κατάφορη αδικία..Πώς είστε τόσο σίγουροι τελικά? Ή μόνο ελπίζετε απλά..Ξέρετε κάτι συγκεκριμένο?

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι προς τι τόση αναστάτωση αν είναι να μην ισχύσει αυτός ο νόμος....Αν είναι να μην εφαρμοστεί η εγκύκλιος, γιατί την ΄κάνανε από την αρχή?

Φαντάζομαι δεν είναι χρήσιμο να σου υπενθυμίσω δύο νόμους των τελευταίων 20 μηνών που δεν εφαρμόστηκαν.... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δικιο εχεις,αλλα σε εκεινες τις περιπτωσεις δεν ειχε βγει εγκυκλιος και θυμαμαι οτι οι νομαρχιες και το υπουργειο τοτε δεν εδειχναν την αποφασιστικοτητα που δειχνουν τωρα(ελεγαν δεν ξερουμε..η περιμενουμε διευκρινησεις)ενω τωρα εκφραζουν σιγουρια. emconfused

Θελω να ελπιζω(αλλα αυτο ειναι μονο επιθυμια μου,χωρις στοιχεια) οτι δεν θα εφαρμοστει επειδη ειναι παραλογο.

Βεβαια με βαση τον Τερτυλλιανο που ειπε <<πιστευω επειδη ειναι παραλογο>> ,φοβαμαι μηπως εφαρμοστει επειδη ακριβως ειναι παραλογο....αν αναλογιστουμε και σε τι χωρα ζουμε το παραλογο δεν θεωρειται επισημα παραλογο emconfused emconfused emconfused emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά σήμερα πήγα και στον <συνήγορο του πολίτη> να ρωτήσω αν μπορούν να κάνουν κάτι αυτοί άλλα μου είπαν ότι δεν έχουν δικαιοδοσία πάνω στον νομοθέτη. επίσης με συμβουλέυσανε να φτίαξουμε ένα διάβημα , να το υπογράψουμε , και να το υποβάλουμε στον υπουργείο εξηγώντας τους ότι έχουν κάνει λάθος.προφανώς αυτοί που το φτίαξανε δεν κατάλαβαν τι έκαναν.μου τόνισαν ότι την λύση μόνον το υπουργείο μπορεί να την δώσει.ας τους πούμε στο υπουργείο ότι οι θέσεις ψυχιατρικής είναι πολλαπλάσιες άπο της νευρολογίας <<και ίδιος να ήταν ο αριθμός τους δεν μπορει να ισχύσει κάτι τέτοιο γιατί είναι σαν να σε αναγκάζουν να κάνεις μερικό κομμάτι στην περιφέρεια>> τέλος μου τονίσανε ότι σε περίπτωση προσφυγής στο σ.τ.ε. η δικαίωση είναι σίγουρη άλλα τότε θα είναι αργά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά σήμερα πήγα και στον <συνήγορο του πολίτη> να ρωτήσω αν μπορούν να κάνουν κάτι αυτοί άλλα μου είπαν ότι δεν έχουν δικαιοδοσία πάνω στον νομοθέτη. επίσης με συμβουλέυσανε να φτίαξουμε ένα διάβημα , να το υπογράψουμε , και να το υποβάλουμε στον υπουργείο εξηγώντας τους ότι έχουν κάνει λάθος.προφανώς αυτοί που το φτίαξανε δεν κατάλαβαν τι έκαναν.μου τόνισαν ότι την λύση μόνον το υπουργείο μπορεί να την δώσει.ας τους πούμε στο υπουργείο ότι οι θέσεις ψυχιατρικής είναι πολλαπλάσιες άπο της νευρολογίας <<και ίδιος να ήταν ο αριθμός τους δεν μπορει να ισχύσει κάτι τέτοιο γιατί είναι σαν να σε αναγκάζουν να κάνεις μερικό κομμάτι στην περιφέρεια>> τέλος μου τονίσανε ότι σε περίπτωση προσφυγής στο σ.τ.ε. η δικαίωση είναι σίγουρη άλλα τότε θα είναι αργά.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι σε αναγκάζουν να κάνεις μερικό κομμάτι στην περιφέρεια, αλλά ότι δεν θα καταφέρεις να το κάνεις ποτέ αφου και εκεί θα μπαίνουν μπροστά σου υποψήφιοι Νευρολόγοι οι οποίοι θα έχουν κάνει το δεύτερο κομμάτι τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά η φάση είναι εντελώς μπουρδέλο : οι διαγραφές από όλα τα νοσ. δεν έχει ολοκληρωθεί και βλέπω άτομα που είχαν δηλώσει σε άλλα νοσ. να διαγράφονται μόνα τους και να γράφονται αλλού πριν ολοκληρωθούν οι διαγραφές, ενώ κάποιοι που τους διέγραψαν ξαναδηλώθηκαν και τώρα βρίσκονται πιο ψιλά στην λίστα αφού δεν έχουν ξαναδηλωθεί όλοι!! emclappingemclapping Πρέπει ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ κάποιος "επίσημος" και "επισήμως" να πάρει θέση. emgreece:bloodomen::bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου και είναι μεγάλο το πρόβλημα παντού .....άτομα που έχουν αδικηθεί από όλες τις ρυθμίσεις του Υπουργείου Υγείας ξανααδικούνται. Σημασία είναι τώρα να βρεθεί μία δίκαια λύση για την όλη την κατάσταση. Σε πρώτη φάση πρέπει όλοι να διαμαρτυρόμαστε,να πέρνουμε τηλέφωνα και να πιέζουμε ο καθένας με τον τρόπο του, ώστε να αρχίζουν να νιώθουν την πίεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάντως χθές που πήρα τηλ στην νομρχία πειραιά η υπάλληλος μου είπε ότι άπο το υπουργείο της είπανε να ξεκινήσει κανονικά την αναδιάταξη τησ λίστας και αυτή θα το κάνει δ.λ. στην επόμενη θέση που ανοίγει θα πάει αυτός που έχει κάνει τα 2 προηγούμενα μέρη. πρέπει τώρα να γίνει κάτι, να κάνουμε παράσταση διαμαρτηρίας , διάβημα στο υπουργείο.μου κάνει εντύπωση η αποφασιστικότητα τους να το εφαρμόσουν ΑΜΕΣΑ ενώ σε άλλες περιπτώσεις δεν κάνανε το ίδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.........

Πρέπει ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ κάποιος "επίσημος" και "επισήμως" να πάρει θέση. emgreece:bloodomen::bloodomen:

Η μόνη αρμόδια επίσημος, για να πάρει επισήμως θέση επειγόντως, είναι η κυβέρνηση μέσω της υπουργού (ή του επόμενου).

Οποιοσδήποτε άλλος -πλην των ενδιαφερομένων-, τί θέση να πάρει και μάλιστα επειγόντως;

Εκτός του ότι οι περισσότεροι "ταγοί" (ιατρικοί και εκπαιδευτικοί φορείς, δημοσιογράφοι, βουλευτές) είναι ανενημέρωτοι, δεν φαίνεται να ενδιαφέρονται και ιδιαίτερα για την ιατρική εκπαίδευση (με πράξεις και όχι με λόγια).

Εξάλλου, το συγκεκριμένο θέμα δεν δείχνει προς τα έξω να έχει και κάποια δυναμική (ακόμα και αν έχει ή υποτίθεται ότι έχει). Αυτό που διαπιστώνει κανείς (διαβάζοντας το topic) και που φαίνεται προς τα έξω, είναι ότι σε κάποιο φόρουμ, 30-40 ανώνυμα άτομα συζητούν έντονα ένα θέμα και ότι ενδεχομένως, άλλα 20-25 άτομα (αγνοώ τον αριθμό) θα υπογράψουν επωνύμως μια επιστολή διαμαρτυρίας για να την κοινοποιήσουν κάποια στιγμή. Δεν αδικώ την προσπάθεια (της επιστολής) αλλά είναι πολύ χλιαρή ενέργεια για να ξεκουνήσει κάποιους από την αδιαφορία τους. Στην καλύτερη περίπτωση (και υπό αυτές τις συνθήκες), το αποτέλεσμα θα είναι να γίνει μια ερώτηση στη Βουλή και μετά από 10-20 μέρες να υπάρξει απάντηση από την(τον?) υπουργό ότι το θέμα είναι σε καλό δρόμο (τα συνήθη δηλαδή = τζίφος δηλαδή).

Είναι απογοητευτικό το ότι ενώ όλοι βλέπουν τί έρχεται και όλοι δηλώνουν ότι ενδιαφέρονται και ότι θίγονται, ελάχιστοι είναι αυτοί που παίρνουν κάποιες πρωτοβουλίες και δυστυχώς λίγοι τις ακολουθούν.

Έτσι όμως, δεν βρίσκονται λύσεις.

Εάν, τα μέλη της γενιάς που εκκολάπτεται αυτή τη στιγμή, ονειρεύονται ότι το αύριο θα είναι καλύτερο από το σήμερα, χωρίς να συμμετάσχουν σε συλλογικές (και αχρωμάτιστες) προσπάθειες, νομίζω ότι πλανώνται. Κανείς δεν θα εμφανιστεί με το μαγικό ραβδάκι για να βάλει τα πράγματα σε τάξη, ούτε και θα δημιουργηθεί τάξη στο χάος από το πουθενά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που κατάλαβα εγώ στη νομαρχία , είναι ότι οι διορισμοί στα νοσοκομεία της Αθήνας δεν θα αρχίσουν ταυτόχρονα κάποια μέρα .Σε κάθε νοσοκομείο θα ξεκινήσουν λέει οι διορισμοί , όταν η λίστα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο θα είναι έτοιμη . Το ίδιο ισχύει και για τα νοσοκομεία της επαρχίας .Επίσης στο υπουργείο λένε ότι ,για θέσεις για τις οποίες η "ημερομηνία κένωσης" είναι πριν τις 3-8-2010, υποψήφιοι για διορισμό είναι αυτοί που ήταν ήδη στη λίστα του νοσοκομείου και ήταν "έτοιμοι", τη συγκεκριμένη ημερομηνία .Δηλαδή αν μια θέση άδειασε στις 2-8-2010 δεν μπορώ εγώ να βάλω τα χαρτιά μου στο νοσοκομείο και να την πάρω ακόμα και αν είμαι αρχαιότερος από τον πρώτο στη λίστα αναμονής ,ενώ αν μια θέση άνοιξε στις 4-8-2010 θα την πάρει ο αρχαιότερος που θα βάλει τα χαρτιά του στο νοσοκομείο και θα είναι έτσι πρώτος στη λίστα τη στιγμή που θα κρίνει η νομαρχία ότι αρχίζουν οι διορισμοί στο συγκεκριμένο νοσοκομείο . Ρευστότης ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόθεση του υπουργείου είναι να εφαρμόσει το νόμο, συνεπώς κάθε μορφή διαμαρτυρίας πέραν την προσφυγής έχει μόνο ψυχοθεραπευτική αξία.

Κατά την ερμηνεία/γνώμη τους, ο νέος νόμος ορίζει επετηρίδα με βάση την ημερομηνία διορισμού στο προηγούμενο κομμάτι και ναι μεν ο νέος νόμος δίνει δυνατότητα δήλωσης σε όλα τα επόμενο κομμάτια αλλά η δήλωση δεν δημιουργεί προτεραιότητα αφού αυτή θα καθοριστεί στην πορεία ανάλογα με τις ημερομηνίες διορισμού.

Υπάρχει συμφωνία ότι οι λίστες θα είναι πάντα "ρευστές" και δεν μπορεί να μπει κανένας περιορισμός λόγω της φράσης "σε κάθε περίπτωση" που αναγράφεται στον νόμο. Δηλαδή κάποιος που έχει δηλώσει τρίτο κομμάτι στο Α νοσοκομείο αν δει ότι με την ημερομηνία διορισμού στο δεύτερο που έχει παίρνει αμέσως θέση στο Β νοσοκομείο, τότε θα μπορεί να αλλάξει δήλωση και να ξεκινήσει.

Με χθεσινή (ανεπίσημη) ενημέρωση, υπογράφονται πάλι διορισμοί καθώς για κάθε κενή θέση έχει βρεθεί ο ειδικευόμενος που έχει κάνει το (τα) προαπαιτούμενο (α) κομμάτι με τον παλαιότερο διορισμό.

Στο μάλλον αναποτελεσματικό σύστημα των group (και στο ενδεχόμενο μπλοκάρισμα της ψχ) οδήγησε η παράγραφος 2 της ερμηνευτικής του ΥΥΚΑ που *ίσως* τροποποιηθεί.

Ο κανόνας αναμένεται να απλοποιηθεί, επίσημα (νέα ερμηνευτική) ή ανεπίσημα (στο μιλητό, όπως γίνεται αυτή τη στιγμή για την επανεκκίνηση των διορισμών) ως εξής: α) μετά την τοποθέτηση στο πρώτο κομμάτι, δυνατότητα δήλωσης για όλα τα επόμενα, β) τοποθέτηση στο δεύτερο κομμάτι με κριτήριο την ημερομηνία διορισμού στο πρώτο, γ) τοποθέτηση στο τρίτο κομμάτι με κριτήριο την ημερομηνία διορισμού στο δεύτερο κ.ο.κ.

υπάρχει ασάφεια σχετικά με τις περιπτώσεις μερικούς/πλήρους στο ειδικό αλλά και στα γενικά μέρη (π.χ. ψυχίατρος με 6μήνες νευρολογία στο Α νοσοκομείο και άλλους 6 μήνες στο Β νοσοκομείο), ποιος διορισμός δλδ μετράει και όπως πάντα, αναμένουμε πάλι να μας εκπλήξουν από το ΥΥΚΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά η κατάσταση είναι επείγον.πήγα σήμερα στο υπουρ. υγείας και βρήκα την κα. αρβανίτου η οποία είναι υπέυθυνη των ειδικευόμενων σ'ολη την χώρα.μου είπε ότι δεν θα κάνουν τίποτα και θα εφαρμόσουν τον νόμο.αυτοί που είναι στις πρώτες θέσεις και αδικούνται πρώτα άπο όλους τι κάνουν? δεν πάνε εκεί να τους ταρακουνήσουν λίγο?μερικοί περιμένουν πάνω άπο 3-4 χρ. δεν βλέπω κανέναν να νοιάζετε , εμείς που θιγόμαστε είμαστε ανοργάνωτοι και μας έχουν γράψει κανονικά.εκτός συγκλονιστικού απροόπτου μάλλον μας βλέπω όλους να αλλάζουμε ειδικότητα.αδυνατώ πάντως να πιστέψω ότι τον νόμο τον φτιάξανε υπάλληλοι, είμαι σίγουρος ότι έχουν βάλει το χέρη τους γιατροί< του κεσυ> δεν ξέρω ποιοι? τέτοια ειδική διάταξη να πετάει στην άκρη τους υποψήφιους ψυχίατρους πραγματικά δεν περίμενα να δώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλαβα το ακόλουθο,από την "Ανοιχτή Πρωτοβουλία":

"Καλούμε σε συνάντηση στις 30/8/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 8 το απόγευμα, στην Πλατεία Μερκούρη, Ανω Πετράλωνα, Αθήνα.

Θέμα συζήτησης: Η αυθαίρετη και επικίνδυνη διαχείρηση της απόφασης του ΣτΕ και της Νομοθετικής Ρύθμισης από το Υπουργείο Υγείας και τις Νομαρχίες.

Α. Ο νόμος έχει ξεκάθαρη μεταβατική ρύθμιση για όλους τους γιατρούς, σε οποιοδήποτε στάδιο ειδικότητας κι αν βρίσκοταν τη χρονικη στιγμή που δημοσιευτηκε ο νόμος και μόνο τότε.

Β. Το Υπουργείο Υγείας και οι Νομαρχίες αποφασίζουν αυθαίρετα να βάλουν σε εφαρμογη το νομο για τις θέσεις που ανοιγουν μετα τις 3/8/10 κ μεχρι τοτε να συνεχισουν τους διορισμους τους σύμφωνα με την διαστρεβλωμένη εφαρμογή της απόφασης του ΣτΕ και αψηφώντας τη μεταβατική ρύθμιση.

Γ. Χωρίς κανένας να αναλαμβάνει την ευθύνη για όλες αυτές τις παρερμηνεύσεις η Νομαρχία Αθηνών αναρτά μία ανυπόγραφη ανακοίνωση, κατά την οποία η μεταβατική ρύθμιση του νόμου που αφορούσε τους ειδικευόμενους που βρίσκοταν στις λίστες αναμονής(και θα τοποθετούταν σε σειρά βάσει της τοποθέτησής τους στο προηγούμενο τμήμα ), θα αποτελεί τον τρόπο με τον οποίο οι ειδικευόμενοι θα τοποθετούνται στις λίστες εσαεί(?), με αποτέλεσμα το ακατανόητο αποτελεσμα των "ρευστών" λιστών αναμονής.

Δ. Γιατί η Νομαρχία δεν έχει αναρτήσει τη Νομοθετική Ρύθμιση και την Εγκύκλιο, παρά μόνο την ερμηνεία της, την οποία υποχρεωνόμαστε να ενστερνιστούμε?

Ε. Γιατί το 2007 ο κατ΄ουσίαν ίδιος νόμος, εφαρμόστηκε χωρίς αντιδράσεις από τη διοίκηση του Υπουργείου και των Νομαρχιών, παρόλο που δεν είχε μεταβατική ρύθμιση και και γιατί σήμερα το 2010, παρόλο που ο νόμος φέρει μεταβατική ρύθμιση, οι ίδιοι άνθρωποι αποφασίζουν να την ακυρώσουν ή να την διεστρεβλώσουν? "

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι,βέβαια,μέσα από το φόρουμ,τις λίστες με τα μέιλ,τις "πρωτοβουλίες" και όποιες άλλες ομάδες και συλλογικότητες,να συντονιστούμε,όσο το δυνατόν περισσότεροι, και να αντιδράσουμε δυναμικά.

Δε γνωρίζω ποιός θα είναι ο πιό ενδεδειγμένος τρόπος αντίδρασης,αλλά το σίγουρο είναι ότι,μέχρι στιγμής,είμαστε τραγικά νωθροί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δ. Γιατί η Νομαρχία δεν έχει αναρτήσει τη Νομοθετική Ρύθμιση και την Εγκύκλιο, παρά μόνο την ερμηνεία της, την οποία υποχρεωνόμαστε να ενστερνιστούμε?

Και αυτό ΕΔΩ τι είναι; :withstupid:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόθεση του υπουργείου είναι να εφαρμόσει το νόμο, συνεπώς κάθε μορφή διαμαρτυρίας πέραν την προσφυγής έχει μόνο ψυχοθεραπευτική αξία.

Ο κανόνας αναμένεται να απλοποιηθεί, επίσημα (νέα ερμηνευτική) ή ανεπίσημα (στο μιλητό, όπως γίνεται αυτή τη στιγμή για την επανεκκίνηση των διορισμών) ως εξής: α) μετά την τοποθέτηση στο πρώτο κομμάτι, δυνατότητα δήλωσης για όλα τα επόμενα, β) τοποθέτηση στο δεύτερο κομμάτι με κριτήριο την ημερομηνία διορισμού στο πρώτο, γ) τοποθέτηση στο τρίτο κομμάτι με κριτήριο την ημερομηνία διορισμού στο δεύτερο κ.ο.κ.

Μεχρι τον επομενο υπουργο ,που θα ξαναδει το θεμα των ειδικοτητων ,αν το δει ποτε γιατι εγω προσωπικα δεν εχω πειστει οτι υπαρχει η προθεση, η τοποθετηση στο δευτερο κομματι με κριτηριο την ημερομηνια διορισμου στο πρωτο ειναι ουσιωδης για τους αναμενοντες. Δεν ειναι δυνατον οι ψυχιατροι και οι παιδοψυχιατροι να δουν την πλατη ολων οσων εχουν κανει δυο τμηματα ανεξαρτητα απο ποτε τα εχουν κανει. Εκει προσανατολιζονται λοιπον απο οσο φαινεται.. Μακαρι να ακολουθησει και η ενιαια τοποθετηση. Απο οσο γνωριζω πολλοι συναδελφοι εχουν κανει οτι ειναι ανθρωπινως δυνατο για να γινει γνωστο το θεμα και να υπαρξει συντομα λυση. Οι προσφυγες εννοειται οτι θα ακολουθησουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To ανάρτησα πληροφοριακά,ακριβώς όπως το έλαβα...

Ναι βρε Capitan....σε αυτούς που το ανάρτησαν αναφερόμουν, δεν είπα πως φέρεις εσύ ευθύνη.

υ.γ. η γνωστή συνήθεια του ΥΥΚΚΑ (έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει άλλο υπουργείο με παρόμοιες διαδικασίες).

Νομοσχέδιο-Προσθήκες διατάξεων άσχετες με το νομοσχέδιο την τελευταία στιγμή-ΦΕΚ-Εγκύκλιος-Επεξηγηματική εγκύκλιο....και μερικές φορές ένα δελτίο τύπου που "παγώνει" όλα τα παραπάνω. Πρωτοετείς της νομικής θα είναι οι νομικοί σύμβουλοι του εκάστοτε υπουργού εκεί μέσα :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι επείγον .... και ακόμα πιο δυστυχώς ο νόμος που αφορά δοιηκητικές ανοιχτές διαδικασίες όπως είναι οι λίστες .... έχει αναδρομική ισχύ και για αυτό επικρατεί αυτή η ζοφερή κατάσταση..... δε ξέρω με ποιά λογική συμβαίνει αυτό και γιατί έγινε αυτή η άδική κατάσταση αλλά το πρόβλημα λύνεται μόνο πολιτικά μέσω νέας τροποποίησης.........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη λίστα αναμονής μου έχουν ήδη αρχίσει να γράφονται άσχετοι από άλλες λίστες αναμονής και να μας πηδούν κυριολεκτικά και μεταφορικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ποιό σημείο της ερμηνευτικής εγκυκλίου αναφέρει ότι μπορεί κάποιος από λίστα άλλης νομαρχίας να μπεί εμβόλιμος σε λίστα που έχει ήδη διαμορφωθεί με τους ήδη υπάρχοντες σε αυτή?Και συγκέκριμένα μιλάω για το Α΄GRUP.Σήμερα πήρα τηλ.στο Υπουργείο σε δύο γραφεία και δεν πήρα συγεκριμένη απάντηση.Μου λέγανε <<'οτι σας λέει η Νομαρχία σας>>.Επίσης μου είπανε να κάνω Ένσταση ομαδική ή ατομική η οποία θα απευθύνεται στο Γραφείο της κ.Υπουργού.Απορία μου:Οι Νομαρχίες από ποιόν συμβουλεύονται? Προφορικά ή γραπτά? με ποιό σκεπτικό ?Τότε και για τις υπόλοιπες ειδικότητες να γίνει το ίδιο.Ποίους θέλουν να βολέψουν?μήπως πρέπει όντως να κάνουμε ενστάσεις?Αλλά σε τί ένσταση?αφού δεν το αναφέρει πουθενά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.