Jump to content

EΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


xasapis

Recommended Posts

πιστεύω ότι μεχρι να τελειώσει το τοπικ (δηλ. να κλείσει) θα διαβάσω 1500 δακρύβρεχτες ιστορίες σαν αυτή του λουστράκου cardio, του στυλ "παρτε ενα χαρτομαντηλο καλέ κύριε, έχω 3 στόματα να θρέψω, και δεν πέρασα και στις εξετάσεις για ειδικότητα".

φυσικά όλα αυτά είναι πίπες (σόρι cardio αλλά δε μπορώ πιο κόσμια). Τα επιχειρήματα σου, για να είμαι ειλικρινής όταν τα πρωτοδιάβασα σκέφτηκα ότι είναι επιχειρήματα του κώλου, όταν τα διάβασα για δεύτερη φορά σκέφτηκα ότι δεν είναι καν επιχειρήματα. Σκέψου λοιπόν μερικά πραγματικά επιχειρήματα και εμείς είμαστε εδώ για να τα αντικρούσουμε. Το βασικότερο επιχείρημα υπέρ των εξετάσεων είναι η παρούσα αναξιοκρατία (ή για να στο κάνω πιο λιανά το γεγονός ότι ΕΓΩ έχω αναμονή) και όπως καταλαβαίνεις τα ξεχέσματα του μωρού σου και το στεγαστικό σου δάνειο δεν είναι εξίσου σοβαρά.

Η ειλικρινής στάση είναι πάντοτε προτιμητέα. Μην ξεχνάς ότι η ειλικρίνεια είναι ένα απο τα 3 πράγματα που δένουν ένα ζευγάρι. Θα προτιμούσα λοιπόν να πεις "παιδιά, εγώ έκανα την οικογένειά μου, ιδιαίτερες απαιτήσεις από την εκπαίδευση μου δεν έχω, ούτε η ιατρική από μένα, εγώ θέλω μήνας ΄μπαινει μήνας βγαίνει να μπαίνει το 580άρι καθε 15ήμερο, εχοντας ταυτόχρονα τη δυνατότητα να παίζω το χαρτί του γιατρού στο καφενείο της γειτονιάς μήπως πηδήξω και κανένα καλό μωρό".

Παρόλ' αυτά cardio δε χρειάζεται να ανησυχείς. Εξετάσεις για ειδικότητα στην Ελλάδα δεν πρόκειται να μπουν. Γιατί; γιατί απλούστατα αν μπουν, θα είναι ένα βήμα μπροστά. και το σύστημα δε θέλει τέτοια βήματα. θέλει βαλτωμένους σαν κι εσένα για να διαιωνίζει τη σαπίλα.

Δεν ξέρω αν θα δώσω εξετάσεις, αν και όταν μπούνε. Μακάρι να μη χρειαστεί να δώσω (και πιστεύω ότι δε θα χρειαστεί τελικά).

(Αν δώσω πιστεύω ότι θα περάσω. αν δεν περάσω, δε θα πω όμως ότι οι εξετάσεις δε χρειάζονται...όπως κάνεις εσύ... που επειδή ακούς μωρουδιακά κλάματα και δε μπορείς να συγκεντρωθείς, θέλεις όλοι να επιβραδύνουν για να συμβαδίσουν μαζί σου).

Ή ιατρική στην Ελλάδα έχει πεθάνει. Το να κάνεις ειδικότητα εδώ σημαίνει απλά ότι δοκιμάζεις κι εσύ λίγα από τα κόλυβα. Και το χειρότερο πράγμα είναι να είσαι χαρούμενος για αυτό. Χαρούμενος που κάθε μέρα κάνεις ένα μνημόσυνο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 786
  • Created
  • Last Reply

ενας υπευθυνος ανθρωπος προετοιμαζει την διαδοχη κατασταση που θελει να εφαρμοσει, την μελετα σοβαρα και οταν εχει ετοιμη την ολοκληρωμενη προταση την καταθετει, με προοπτικη εφαρμογης σε ενα βαθος χρονου, που δε θα αιφνιδιαζει..θα πρεπει να αφορα το σημερινο τελειοφοιτο γιατρο , ωστε να γνωριζει εγκαιρως τι θα ισχυσει και να κανει τις επιλογες του αναλογα...

Ποιος σου είπε πως τα όσα αναφέρεις δε θα συμβούν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ή ιατρική στην Ελλάδα έχει πεθάνει. Το να κάνεις ειδικότητα εδώ σημαίνει απλά ότι δοκιμάζεις κι εσύ λίγα από τα κόλυβα. Και το χειρότερο πράγμα είναι να είσαι χαρούμενος για αυτό. Χαρούμενος που κάθε μέρα κάνεις ένα μνημόσυνο...

Μου επιτρέπεις να το προσθέσω στην υπογραφή μου.

Εύχομαι να περνάς καλά....αν και χάθηκες τελευταία :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ή ιατρική στην Ελλάδα έχει πεθάνει. Το να κάνεις ειδικότητα εδώ σημαίνει απλά ότι δοκιμάζεις κι εσύ λίγα από τα κόλυβα. Και το χειρότερο πράγμα είναι να είσαι χαρούμενος για αυτό. Χαρούμενος που κάθε μέρα κάνεις ένα μνημόσυνο...

Μου επιτρέπεις να το προσθέσω στην υπογραφή μου.

Εύχομαι να περνάς καλά....αν και χάθηκες τελευταία :angry:

για σένα ό,τι θες :), και συ να' σαι καλά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όπως έγραψε και ο Μιχάλης Μπουρμπούλης (Τάσο αυτό για σένα :))

Φεύγω πικραμένος και σ' αφήνω

ακυβέρνητη στη θάλασσα σανίδα

δεν μπορώ το αίμα μου να δίνω

σε μιαν άρρωστη συνέχεια πατρίδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι, πείτε με χαζή, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως οι εξετάσεις για ειδικότητα μειώνουν τις αναμονες.. Εαν σε μια ειδικότητα η μέση αναμονή είναι πχ 5 χρόνια, και για κάθε 5 άτομα που δηλώνουν μεσα στο χρόνο 1 προσλαμβάνεται, η μέση αναμονή με τις εξετάσεις θα παραμείνει 5 χρόνια, εφόσον η αναλογία παραμένει 5:1. Βεβαίως κάποιοι θα περνάνε με την πρώτη και κάποιοι με τη δέκατη, αλλά η μέση αναμονή δεν αλλάζει. Εαν θεωρείτε ότι με την πρώτη θα περνάνε οι "άξιοι" ενώ τα λαμόγια με τη δέκατη, τότε απλά να επισημάνω ότι η λαμογιά είναι ένα μικρόβιο που εχει αποδειχθεί εξαιρετικά ανθεκτικό στις εξετάσεις..

Κύριε Θεοδωρίδη είναι πολύ ενδιαφέρουσα η πρότασή σας.. Για εμάς τους ψυχίατρους- νευρολόγους- παιδοψυχιάτρους που δεν ανήκουμε στους 3 παραπάνω τομείς, τι προτείνετε? Και τι προτείνετε για αυτούς που έχουν ήδη ξεκινήσει μερος της ειδικότητας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι, πείτε με χαζή...

μας προκατέβαλες κιόλας...αλλά και αυτά που έγραψες μετά δικαίωσαν τον αυτόχαρακτηρισμό σου.

δεν είπε κανείς ότι θα πέσουν οι αναμονές. απλώς θα πέσουν για τους άξιους. και μην εθελοτυφλείς...δεν είναι όλοι ή πολύ καλοί ή λαμόγια. η συντριπτική πλειοψηφία είναι απλώς ΑΧΡΗΣΤΟΙ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε πολλά σημεία αναφέρεται "μείωση των αναμονών", "λύση για τις αναμονές", και άλλα σχετικά. Εξ'ου και η ερώτηση. Χαίρομαι που το διευκρινίσαμε,λοιπόν.. Οι ειρωνίες περιττεύουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Specialization is not a luxury; it’s not the extra bit- reserved for the few who deserve it-,it should be for all who are 'good enough' (and this should be all uni graduates), its essential for a doctor’s livelihood. Watching people ridicule doctors who dare speak common sence from an adult perspective is vile.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ειρωνίες περιττεύουν.

και οι ανορθογραφίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ή ιατρική στην Ελλάδα έχει πεθάνει. Το να κάνεις ειδικότητα εδώ σημαίνει απλά ότι δοκιμάζεις κι εσύ λίγα από τα κόλυβα. Και το χειρότερο πράγμα είναι να είσαι χαρούμενος για αυτό. Χαρούμενος που κάθε μέρα κάνεις ένα μνημόσυνο...

Με βρίσκεις σύμφωνη. Θλίψη...

Οι εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας στην Ελλάδα είναι μια συζήτηση καφενείου, όπως κάθε σοβαρό θέμα στην ηθικά και οικονομικά χρεωκοπημένη χώρα μας. Οι άξιοι ούτως ή άλλως δεν χαραμίζουν τη ζωή τους συζητώντας μαλακείες. Ζουν τη ζωή τους. Οι υπόλοιποι νομίζουμε ότι ζούμε και ότι κάνουμε ιατρική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ αγενής; Γιατί;

Το να βάλει εξετάσεις το Χάρβαρντ έχει μια λογική -θέλουν τα καλύτερα μυαλά του κόσμου και δικαιούνται να τα θέλουν εκεί πέρα.

Το να βάλει εξετάσεις το Λαϊκό, δεν είναι μαλακεία; Ποιος άριστος θα θελήσει να κρατάει τα άγκιστρα της Νατάσας και του οποιουδήποτε γόνου καθηγητή; Εγώ είμαι αγενής ή είναι όντως μαλακεία;

Γενικά, σε προηγμένες, πολιτισμένες και ευημερεύουσες κοινωνίες, οι εξετάσεις υπάρχουν προ του πτυχίου, μετά το πτυχίο, προ έναρξης της ειδικότητας, κατά την ειδικότητα, στο τέλος αυτής και σε τακτά διαστήματα κατά την ειδίκευση πλέον προς αξιολόγηση των ειδικευμένων γιατρών. Υπάρχει περίπτωση κάποιος καταρτισμένος άνθρωπος και αφοσιωμένος επιστήμονας να αρνηθεί να αξιολογηθεί; Όχι.

Εμείς είμαστε εργάτες της επιστήμης -λέμε τώρα -οπότε ως ραγιάδες γκρινιάζουμε και λέμε 'αμάν, να ξημερώσει να μπει ο μισθός του δεκαπενθημέρου'. Οι εξετάσεις είναι ένα θέμα καφενείου. Αν δεν μπουν, σιγά τα ωά! Αν μπουν, τα κομματόσκυλα θα βολευτούν και οι υπόλοιποι θα ταλαιπωρηθούν. Έτσι γινόταν πάντα, έτσι θα γίνεται στον αιώνα τον άπαντα στην ελληνική γη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι, πείτε με χαζή...

μας προκατέβαλες κιόλας...αλλά και αυτά που έγραψες μετά δικαίωσαν τον αυτόχαρακτηρισμό σου.

δεν είπε κανείς ότι θα πέσουν οι αναμονές. απλώς θα πέσουν για τους άξιους. και μην εθελοτυφλείς...δεν είναι όλοι ή πολύ καλοί ή λαμόγια. η συντριπτική πλειοψηφία είναι απλώς ΑΧΡΗΣΤΟΙ :)

και τι πιο λογικό από το να βάλουμε εξετάσεις (κατατακτήριες μάλιστα! δηλαδή πρώτα όποιος έγραψε 99 μετά ο 98 κ πάει λέγοντας-τέλειο!) για την έναρξη της ειδικότητας??

Όχι δηλαδή να βάλουμε εξετάσεις σωστές για την λήψη του πτυχίου! Έλεος συνάδελφε (και άριστε γνώστη της ορθογραφίας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καμιά παρεξήγηση.

ΥΓ. Η αλήθεια είναι ότι είμαι λιγάκι αγενής, αρκετά ειρωνική και εξαιρετικά κυνική. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζητώ συγγνώμη για την ανορθογραφία. Εσύ προφανώς είσαι απλώς αγενής.

σε φτιάχνει μωρό μου;

Εγώ πάλι, πείτε με χαζή...

μας προκατέβαλες κιόλας...αλλά και αυτά που έγραψες μετά δικαίωσαν τον αυτόχαρακτηρισμό σου.

δεν είπε κανείς ότι θα πέσουν οι αναμονές. απλώς θα πέσουν για τους άξιους. και μην εθελοτυφλείς...δεν είναι όλοι ή πολύ καλοί ή λαμόγια. η συντριπτική πλειοψηφία είναι απλώς ΑΧΡΗΣΤΟΙ :)

και τι πιο λογικό από το να βάλουμε εξετάσεις (κατατακτήριες μάλιστα! δηλαδή πρώτα όποιος έγραψε 99 μετά ο 98 κ πάει λέγοντας-τέλειο!) για την ένραρξη της ειδικότητας??

Όχι δηλαδή να βάλουμε εξετάσεις σωστές για την λήψη του πτυχίου! Έλεος συνάδελφε (και άριστε γνώστη της ορθογραφίας)

τα πτυχία μας είναι του κώλου ούτως ή άλλως και αυτό δε σώνεται. το 95% των αποφοίτων ελληνικών πανεπιστημίων και το 99% των αποφοίτων ρουμανοβουλγαρίας δε θα έπρεπε να είναι γιατροί.

Καμιά παρεξήγηση.

ΥΓ. Η αλήθεια είναι ότι είμαι λιγάκι αγενής, αρκετά ειρωνική και εξαιρετικά κυνική. :)

και πολύ σέξι θα έλεγα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

valentina667, όταν ξανα γράψεις "μαλακία", τουλάχιστον γράψε την σωστά... φιλικά!!

Μαλακία, η (σημ: η λέξη απαντάται, κυρίως σε κείμενα ατόμων άνω των τριάντα, και με την εναλλακτική γραφή μαλακεία. Υπάρχει μια έντονη όσο και γόνιμη διαφωνία ανάμεσα σε λογοτέχνες που ανήκουν στο ρεύμα του λεγόμενου Υπαρκτού Σουρεαλισμού σχετικά με το αν ο όρος πρέπει να γράφεται με ι ή με ει: σύμφωνα με τον Δρ Θεόδωρο Παπαδόπουλο (στο άρθρο του "Φιλοκαλούμεν άνευ μαλακίας ή άνευ μαλακείας; μια γραμματική και εννοιολογική προσέγγιση", που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Γλωσσολογία και Ιστορία, τεύχος Απριλίου 1998, σελ. 25 επ.) ο όρος μαλακεία χρησιμοποείται κυρίως από άτομα τα οποία είτε συνειδητά είτε ασυνείδητα προσπαθούν να εξευγενίσουν τόσο τον όρο όσο και την περιγραφόμενη δραστηριότητα, την οποία και θεωρούν μάλλον θετική (π.χ. "Ίσως η καλύτερη μαλακεία που έχω ακούσει τώρα τελευταία - μπράβο!"). Αντιθέτως, ο όρος μαλακία χρησιμοποείται συνήθως επικριτικά (π.χ. "τι μαλακία πέταξε και σας κούφανε;").

Να κι ένα λινκ: http://students.ceid.upatras.gr/~akis/jotd37/0193.html

Η invitro παρακαλείται να τοποθετηθεί επί του θέματος (όχι τόσο των εξετάσεων για ειδικότητα όσο της ορθογραφίας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ miminio & cardio

Σε οποιαδηποτε πολιτισμενη χωρα του κοσμου, αποψεις σαν τις δικες σας (προνομιακη μεταχειριση λογω οικογενειας και χρεων, δικαιωμα στην ειδικευση λογω μακροχρονιας αναμονης) ειναι αστειες.

Συνηθως οι αποφασεις για θεματα που αφορουν το συνολο (παροχη καλυτερων υπηρεσιων υγειας και καλυτερης εκπαιδευσης, εξοικονομιση δημοσιου χρηματος) λαμβανονται με βαση τα συμφεροντα αυτου, και οχι του καθε κοπροσκυλου

που νομιζει οτι επειδη περιμενε σε μια λιστα 6 χρονια θα κατσουν οι αλλοι να τους γ@μισει.

Κατι τετοιες νοοτροπιες εχουν κανει την Ελλαδα τοσο μπουρδελο. Μακαρι να θεσμοθετηθουν εξετασεις το συντομοτερο, κι ας μειωθουν τα κοπροσκυλα και τα λαμογια μονο κατα 1%.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορούν να χαρακτηριστούν όλοι όσοι έμειναν στην Ελλάδα και υπέστησαν αναμονή ετών ως κοπρόσκυλα. Είναι αφοριστικό.

Ενδεχομένως δεν είχαν τα στάνταρντς του εξωτερικού, οπότε απέμειναν να κάνουν ιατρική στη χώρα χάνοντας χρόνια αναμονής. Αυτά τα χρόνια εργάστηκαν, έκαναν επιλογές για τη ζωή τους, πήραν ανθρώπους στο λαιμό τους και ξαφνικά η χώρα θυμάται ότι το σύστημα υγείας είναι μαύρο χάλι. Στην πραγματικότητα δεν έχει λεφτά να πληρώσει όσους έφερε με μεταγραφές απ' έξω και όσους βόλεψε στο πολυδιευθυντικό της σύστημα. Ο υπουργός αποφασίζει και διατάσσει εξετάσεις. Νομίζω πως ο εν αναμονή γιατρός δικαιούται να έχει κάποιες ενστάσεις. Δεν μπορούν χιλιάδες γιατροί να μην κάνουν οικογένεια και να μην ζουν, περιμένοντας πότε θα καβλώσει στον κάθε υπουργό να βάλει εξετάσεις, ενώ αυτοί έχουν ήδη χάσει χρόνια κάνοντας τον τουριστογιατρό, το γιατρό αγώνων, τον ελεγκτή γιατρό, το βοηθό του βοηθού του γιατρού σε καμιά κλινική-γηροκομείο. Αυτά είχε η χώρα. Αυτά έκαναν. Πόσοι πια ήταν κοπρόσκυλα; Εκτός από δυο συμφοιτητές μου, δεν έχω συναντήσει κανένα άλλο τεμπέλη. Όλοι προσπαθούσαν να εργαστούν.

Και στην τελική, οι εξετάσεις όντως αφορούν στο κοινό καλό; Το κοινό καλό μεταπολιτευτικά είναι χεσμένο. Όχι;

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τις εξετάσεις, ωστόσο δεν μου είναι εύκολο να διαγράψω τόσους ανθρώπους, που προγραμμάτισαν μια ζωή ολόκληρη πάνω σε ό, τι είχε να δώσει η χώρα μέχρι τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ miminio & cardio

Σε οποιαδηποτε πολιτισμενη χωρα του κοσμου, αποψεις σαν τις δικες σας (προνομιακη μεταχειριση λογω οικογενειας και χρεων, δικαιωμα στην ειδικευση λογω μακροχρονιας αναμονης) ειναι αστειες.

Συνηθως οι αποφασεις για θεματα που αφορουν το συνολο (παροχη καλυτερων υπηρεσιων υγειας και καλυτερης εκπαιδευσης, εξοικονομιση δημοσιου χρηματος) λαμβανονται με βαση τα συμφεροντα αυτου, και οχι του καθε κοπροσκυλου

που νομιζει οτι επειδη περιμενε σε μια λιστα 6 χρονια θα κατσουν οι αλλοι να τους γ@μισει.

Κατι τετοιες νοοτροπιες εχουν κανει την Ελλαδα τοσο μπουρδελο. Μακαρι να θεσμοθετηθουν εξετασεις το συντομοτερο, κι ας μειωθουν τα κοπροσκυλα και τα λαμογια μονο κατα 1%.

καταρχάς, η λήψη πτυχίου της Ιατρικής θα πρεπε να εξασφαλίζει την καταλληλότητα του κατόχου του για ασφαλή (για τους ασθενείς) έναρξη της ειδικότητας! Το ότι δεν ισχύει (δεν ξέρω κατά πόσο τα ποσοστά 95% κτλ είναι αξιόπιστα :Ρ) είναι πρόβλημα της διαδικασίας λήψης του πτυχίου! Το ότι ΔΕΝ ζητάτε διακαώς μια αναβάθμιση του τρόπου λήψης του, είναι προβληματικό.

Δεύτερον, αν πολιτισμένη χώρα θα μπορούσες να εννοείς τη Σουηδία για παράδειγμα, ξέρε πως υπάρχουν ειδικές ρυθμίσεις για παντρεμένους, για γονείς κτλ. Είσαι αστείος που αναφέρεσαι σε κάποιον ως "κοπρόσκυλο" απλά επειδή λέει το αυτονόητο, πως έχει αξιωθεί ενός πτυχίου και αυτό θα πρεπε να εξασφαλίζει την καταλληλότητά του για είσοδο στην ειδικότητα, μόνο επειδή έκανε παιδιά! ...βέβαια, η πιθανή 6ετής απουσία από τους χώρους των νοσοκομείων (αν είναι έτσι) είνια πράγματι προβλημαιτκή.

Και πάλι όμως συνάδελφοι, γιατί να μην πείτε εξετάσεις όχι κατατακτήριες, αλλά με βάση? Απλά, γιατί θέλετε διαβάζοντας ωσάν παιδάκια του λυκείου, να γράψετε "όσο πιο πάνω από τους άλλους" για να μπέιτε πρώτοι. Ε, αν δε σας αρέσει (χωρίς να ζητάτε αύξηση των θέσεων -και δε λέω δυσανάλογα με τις ανάγκες του ελληνικού λαού όπως υπονόησε ο anastasiostheodoridis με τους 50 πλαστικούς) πάτε έξω και γειά χαρά! Δε γίνεται να ευνοούμε τους οικονομικά άνετους εις βάρος ισάξιων συναδέλφων τους

καλό θα ήταν να βάλουμε τους καθηγητάδες να γράψουν εξετάσεις στο πρότυπο αυτών που λένε πως θένε να βάλουνε. Θα πέσει πολύ γέλιο. Δε θα παίρνανε ειδικότητα εις τον αιώνα τον άπαντα αν είχαν αντίπαλους φρεσκαρούδια με μπόλικο χρόνο στη διάθεσή τους να διαβάζουνε, με φαγητό σερβιρισμένο και φυσικά χωρίς δουλειά παράλληλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πιστεύω ότι μεχρι να τελειώσει το τοπικ (δηλ. να κλείσει) θα διαβάσω 1500 δακρύβρεχτες ιστορίες σαν αυτή του λουστράκου cardio, του στυλ "παρτε ενα χαρτομαντηλο καλέ κύριε, έχω 3 στόματα να θρέψω, και δεν πέρασα και στις εξετάσεις για ειδικότητα".

φυσικά όλα αυτά είναι πίπες (σόρι cardio αλλά δε μπορώ πιο κόσμια). Τα επιχειρήματα σου, για να είμαι ειλικρινής όταν τα πρωτοδιάβασα σκέφτηκα ότι είναι επιχειρήματα του κώλου, όταν τα διάβασα για δεύτερη φορά σκέφτηκα ότι δεν είναι καν επιχειρήματα. Σκέψου λοιπόν μερικά πραγματικά επιχειρήματα και εμείς είμαστε εδώ για να τα αντικρούσουμε. Το βασικότερο επιχείρημα υπέρ των εξετάσεων είναι η παρούσα αναξιοκρατία (ή για να στο κάνω πιο λιανά το γεγονός ότι ΕΓΩ έχω αναμονή) και όπως καταλαβαίνεις τα ξεχέσματα του μωρού σου και το στεγαστικό σου δάνειο δεν είναι εξίσου σοβαρά.

Η ειλικρινής στάση είναι πάντοτε προτιμητέα. Μην ξεχνάς ότι η ειλικρίνεια είναι ένα απο τα 3 πράγματα που δένουν ένα ζευγάρι. Θα προτιμούσα λοιπόν να πεις "παιδιά, εγώ έκανα την οικογένειά μου, ιδιαίτερες απαιτήσεις από την εκπαίδευση μου δεν έχω, ούτε η ιατρική από μένα, εγώ θέλω μήνας ΄μπαινει μήνας βγαίνει να μπαίνει το 580άρι καθε 15ήμερο, εχοντας ταυτόχρονα τη δυνατότητα να παίζω το χαρτί του γιατρού στο καφενείο της γειτονιάς μήπως πηδήξω και κανένα καλό μωρό".

Παρόλ' αυτά cardio δε χρειάζεται να ανησυχείς. Εξετάσεις για ειδικότητα στην Ελλάδα δεν πρόκειται να μπουν. Γιατί; γιατί απλούστατα αν μπουν, θα είναι ένα βήμα μπροστά. και το σύστημα δε θέλει τέτοια βήματα. θέλει βαλτωμένους σαν κι εσένα για να διαιωνίζει τη σαπίλα.

Δεν ξέρω αν θα δώσω εξετάσεις, αν και όταν μπούνε. Μακάρι να μη χρειαστεί να δώσω (και πιστεύω ότι δε θα χρειαστεί τελικά).

(Αν δώσω πιστεύω ότι θα περάσω. αν δεν περάσω, δε θα πω όμως ότι οι εξετάσεις δε χρειάζονται...όπως κάνεις εσύ... που επειδή ακούς μωρουδιακά κλάματα και δε μπορείς να συγκεντρωθείς, θέλεις όλοι να επιβραδύνουν για να συμβαδίσουν μαζί σου).

Ή ιατρική στην Ελλάδα έχει πεθάνει. Το να κάνεις ειδικότητα εδώ σημαίνει απλά ότι δοκιμάζεις κι εσύ λίγα από τα κόλυβα. Και το χειρότερο πράγμα είναι να είσαι χαρούμενος για αυτό. Χαρούμενος που κάθε μέρα κάνεις ένα μνημόσυνο...

αγαπητέ sleepwalker, δεν αναφέρθηκα στην ιστορία μου για να νιώσω το "ηλεκτρονικό χάδι" οποιουδήποτε εδώ μέσα, αλλά απλά για να επισημάνω ορισμένα προβλήματα που θα μπορούσαν να προκύψουν από τη θεσμοθέτηση εξετάσεων χωρίς να λαμβάνεται καθόλου υπόψη η ήδη υπάρχουσα λίστα. Επίσης αν θες την ειλικρινή μου γνώμη, να ξέρεις πως και αύριο κιόλας θα έφευγα στο εξωτερικό ψάχνοντας για ειδικότητα, όμως προτιμώ να μην διαταράξω την οικογενειακή μας γαλήνη (για μένα μετράει πολύ αυτό). Ακόμη, επειδή αναφέρθηκες σε καφενεία και μωρά, αυτό μάλλον παραπέμπει σε cult ταινιά της δεκαετίας του '80 και δεν με αντιπροσωπεύει. Κατά τα λοιπά, θα ήθελα να είσαι πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου ειδικά όταν κάποιος δεν σε έχει προσβάλει.

Τελειώνοντας, θεωρώ πως κατά βάθος συμφωνούμε πάνω σε αυτό το θέμα αν κρίνω απο τις τελευταίες σου προτάσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ miminio & cardio

Σε οποιαδηποτε πολιτισμενη χωρα του κοσμου, αποψεις σαν τις δικες σας (προνομιακη μεταχειριση λογω οικογενειας και χρεων, δικαιωμα στην ειδικευση λογω μακροχρονιας αναμονης) ειναι αστειες.

Συνηθως οι αποφασεις για θεματα που αφορουν το συνολο (παροχη καλυτερων υπηρεσιων υγειας και καλυτερης εκπαιδευσης, εξοικονομιση δημοσιου χρηματος) λαμβανονται με βαση τα συμφεροντα αυτου, και οχι του καθε κοπροσκυλου

που νομιζει οτι επειδη περιμενε σε μια λιστα 6 χρονια θα κατσουν οι αλλοι να τους γ@μισει.

Κατι τετοιες νοοτροπιες εχουν κανει την Ελλαδα τοσο μπουρδελο. Μακαρι να θεσμοθετηθουν εξετασεις το συντομοτερο, κι ας μειωθουν τα κοπροσκυλα και τα λαμογια μονο κατα 1%.

alefantos, σε μια οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα, δεν θα υπήρχε αυτή η κατάσταση με την λίστα αναμονής...Σε μια οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα μόλις θα τελείωνες ιατρική θα έμπαινες για ειδικότητα με εξετάσεις ή χωρίς, πάντως το κράτος θα φρόντιζε για την εκπαίδευση σου μέχρι τέλους...Σε μια οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα η οικογένεια προστατεύεται και το κράτος πρόνοιας είναι πάντα παρόν...Σε μια οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα δεν δίνουν άδεια άσκησης επαγγέλματος δώρο με το πτυχίο, ακολουθεί τουλάχιστον ετήσια πρακτική και εξετάσεις...Σε μια οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα δεν υπάρχουν Αλέφαντοι...Σε μια οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα ο χαρακτηρισμός κοπρόσκυλο επιστρέφεται στον αποστολέα... emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορούν να χαρακτηριστούν όλοι όσοι έμειναν στην Ελλάδα και υπέστησαν αναμονή ετών ως κοπρόσκυλα. Είναι αφοριστικό.

Ενδεχομένως δεν είχαν τα στάνταρντς του εξωτερικού, οπότε απέμειναν να κάνουν ιατρική στη χώρα χάνοντας χρόνια αναμονής. Αυτά τα χρόνια εργάστηκαν, έκαναν επιλογές για τη ζωή τους, πήραν ανθρώπους στο λαιμό τους και ξαφνικά η χώρα θυμάται ότι το σύστημα υγείας είναι μαύρο χάλι. Στην πραγματικότητα δεν έχει λεφτά να πληρώσει όσους έφερε με μεταγραφές απ' έξω και όσους βόλεψε στο πολυδιευθυντικό της σύστημα. Ο υπουργός αποφασίζει και διατάσσει εξετάσεις. Νομίζω πως ο εν αναμονή γιατρός δικαιούται να έχει κάποιες ενστάσεις. Δεν μπορούν χιλιάδες γιατροί να μην κάνουν οικογένεια και να μην ζουν, περιμένοντας πότε θα καβλώσει στον κάθε υπουργό να βάλει εξετάσεις, ενώ αυτοί έχουν ήδη χάσει χρόνια κάνοντας τον τουριστογιατρό, το γιατρό αγώνων, τον ελεγκτή γιατρό, το βοηθό του βοηθού του γιατρού σε καμιά κλινική-γηροκομείο. Αυτά είχε η χώρα. Αυτά έκαναν. Πόσοι πια ήταν κοπρόσκυλα; Εκτός από δυο συμφοιτητές μου, δεν έχω συναντήσει κανένα άλλο τεμπέλη. Όλοι προσπαθούσαν να εργαστούν.

Και στην τελική, οι εξετάσεις όντως αφορούν στο κοινό καλό; Το κοινό καλό μεταπολιτευτικά είναι χεσμένο. Όχι;

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τις εξετάσεις, ωστόσο δεν μου είναι εύκολο να διαγράψω τόσους ανθρώπους, που προγραμμάτισαν μια ζωή ολόκληρη πάνω σε ό, τι είχε να δώσει η χώρα μέχρι τώρα.

Συμφωνώ και επαυξάνω! Το σύστημα αυτή τη λίστα μας είχε δώσει, αυτή ακολουθήσαμε. Ούτε λαμόγια είμαστε να μπούμε από την πίσω πόρτα ούτε έχουμε μπάρμπα στην Κορώνη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.