Jump to content

EΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


xasapis

Recommended Posts

Karanti maria δεν μας ενδιαφέρει εάν συμφωνείς ή διαφωνείς με αυτά που λέγονται ειδικά εφόσον η συμμετοχή σου στη συζήτηση αγγίζει το μηδέν...

Πως δε συμμετείχα!

Έγραψα πως πρέπει να μπουν αυστηρές εξετάσεις για αυτούς που έρχονται από το Εξωτερικό με αγορασμένα Πτυχία, αυστηρότερες εξετάσεις για να μπαίνουν στις Ειδικότητες μόνο οι καλύτεροι, κι αυστηρότατες εξετάσεις για να διοριστούν στα Δημόσια Νοσοκομεία και στα Πανεπιστήμια μονάχα οι άριστοι!

Καταλαβαίνεις πως σε περιμένει πολύς δρόμος, πολύ διάβασμα, πολύς ιδρώτας...

Τα βύσματα που ήξερες να τα ξεχάσεις!

Ζήτω η Αξιοκρατία του ΔΝΤ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 786
  • Created
  • Last Reply

Αγαπητοι τασο,σλιπι και αισμαν, ειστε τελειως εκτος πνευματος της απαντησης μου.

Οτι αφορα τις εξετασεις, την αξιολογηση των κλινικων, των ειδικευομενων και των ειδικων

και τη δια βιου εκπαιδευση εχω κουραστει να τα επαναλαμβανω στο φορουμ και δεν θα τα πω αλλη μια.

Το point της απαντησης μου ειναι οτι καταντησε το πτυχιο της ιατρικης της πλακας, λογω των γνωστων φαινομενων..

Μονο ενα σοβαρο πτυχιο θα λυσει το προβλημα και οχι το μοιραστε πτυχια και μετα ο καθε υπουργος να εφαρμοζει

λυσεις καβλας, ειτε λεγονται λιστες, ειτε λεγονται ασεπ ιατρων, ειτε συνεντεξεις στον καθηγητη η οποια αλλη

μαλακια του ερθει στο κεφαλι..η τωρινη κατασταση ειναι γνωστη και δεν αλλαζει.Μοιραια καποιοι θα μεινουν απεξω

απο την ειδικοτητα,οπως και να εχει. το συστημα εχει ηδη απορροφησει πολυ σαβουρα..

εγω προτεινω την μειωση θεσεων ιατρικης για να αντιμετωπιστει το προβλημα στο μελλον.

Οσο για εξετασεις ειμαι μεσα και ας δινουμε και καθε χρονο εντος της ειδικοτητας..μονο για εισαγωγη δεν εχει νοημα

αν δεν αλλαξει και η εκπαιδευση του ειδικευομενου.ομως πολυ φοβαμαι οτι οι εξετασεις εχουν μονο χαρακτηρα βιτρινας..

εκ του αποτελεσματος θα φανει αν υπαρξει βελτιωση της ποιοτητας εκπαιδευσης με το νεο συστημα ..εδω ειμαστε και θα

τα πουμε...

ΥΓ. Παντως για πολλοστη φορα παρατηρω το απυθμενο κομπλεξ ορισμενων συναδελφων, που θεωρουν εαυτους ιατρο παρα του

καθηγητου..οντας πανω κατω στην ηλικια των 30 , με οτι αυτο συνεπαγεται για τις γνωσεις και την εμπειρια τους.

Χαλαρωστε λιγο ρε παιδια, που ολοι οι αποφοιτοι των ελληνικων πανεπιστημιων ειναι για τον π..τσο και εσεις

ειστε οι αδεκαστοι κριτες και αυτοαναγορευεστε "αριστοι"..Ημαρτον ρε μαγκες που λεει και ο Γεωργιου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνεις πως σε περιμένει πολύς δρόμος, πολύ διάβασμα, πολύς ιδρώτας...

Τα βύσματα που ήξερες να τα ξεχάσεις!

οκ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ολοι οι αποφοιτοι των ελληνικων πανεπιστημιων ειναι για τον π..τσο και εσεις ειστε οι αδεκαστοι κριτες...

Αφού είναι για τα μπάζα, τι να γράψουμε; Ένα ψέμα;

Αντικειμενικοί είμαστε, κι αρκετά επιεικείς θα έλεγα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ολοι οι αποφοιτοι των ελληνικων πανεπιστημιων ειναι για τον π..τσο και εσεις ειστε οι αδεκαστοι κριτες...

Αφού είναι για τα μπάζα, τι να γράψουμε; Ένα ψέμα;

Αντικειμενικοί είμαστε, κι αρκετά επιεικείς θα έλεγα!

Καπου εδω μπαινουμε στη ζωνη του λυκοφωτος....τι να πω..οτι και να πω ειναι χαμενο

Ωριμοτητα νηπιαγωγειου...

Δεν ξανα μπαινω να παιξουμε αγαπουλες, το κουβαδακι μου και σε αλλη παραλια..

απλα ειστε απαλευτοι...Γαια μιχθητω πυρι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καπου εδω μπαινουμε στη ζωνη του λυκοφωτος....τι να πω..οτι και να πω ειναι χαμενο

Ωριμοτητα νηπιαγωγειου...

Δεν ξανα μπαινω να παιξουμε αγαπουλες, το κουβαδακι μου και σε αλλη παραλια..

απλα ειστε απαλευτοι...Γαια μιχθητω πυρι...

Καλά αναφέρεσαι και συ στην περίπτωση... emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξετάσεις για ειδικότητα....Ναι να δώσουμε, όχι να μην δώσουμε γιατί θα είναι αναξιοκρατικές...Η αλήθεια είναι ότι για να εκσυγχρονιστεί και να βελτιωθεί το σύστημα υγείας στην Ελλάδα, δεν αρκούν οι εξετάσεις για εισαγωγή στην ειδικότητα. Δεν θα γίνουμε έτσι καλύτεροι γιατροί, κακά τα ψέμματα δεν είναι αυτός ο λόγος που σκέφτονται να τις εφαρμόσουν. Οι άνθρωποι μπρος στις επιταγές των καιρών ( ΔΝΤ, Τρόικα, Τοντρως Σκαν) θέλουν να μειώσουν θέσεις ειδικευομένων και όχι να φτιάξουν ένα καλύτερο σύστημα υγείας. Όχι δεν είμαι ενάντια στις εξετάσεις , έχω μάθει μια ζωή να δίνω εξετάσεις και δεν θα φοβηθώ ούτε τώρα αν τελικά εφαρμοστούν. Τα παραθυράκια της διαβλητότητας δεν με απασχολούν γιατί δεν με αγγίζουν, πάντα υπήρχαν κ πάντα θα υπάρχουν.. Μετά από 1,5 έτος όμως γενικής χειρουργικής σε μεγάλο νοσοκομείο της αττικής, με χαρά θα έδινα εξετάσεις ακόμα και αύριο , αρκεί αυτές να μου εξασφάλιζαν μια καλύτερη εκπαίδευση στα χρόνια της ειδικότητας που μου απομένουν..να μην χρειάζεται να αποδεικνύω καθημερινά στους διευθυντές μου οτι αξίζω, οτι δουλεύω, για να μου δώσουν χειρουργεία αλλά να υπάρχει ένα ΣΥΣΤΗΜΑ εκπαίδευσης με προκαθορισμένα στάδια που πρέπει να περάσεις, με εξετάσεις κάθε χρόνο, με οτι θέλετε, αρκεί να ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ σωστά.

Πολλές συζητήσεις έχουν γίνει, κ αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι στο θέμα εξετάσεις για ειδικότητα αναλωνόμαστε σε θέματα τύπου διαβλητότητας, γόνοι μεγαλοκαθηγητάδων και τα γνωστά. Θα έπρεπε να διεκδικούμε την αλλαγή του όλου συστήματος μέσα στην ειδικότητα. Προσωπικά προτείνω εισαγωγικές εξετάσεις για ειδικότητα χωρισμένες σε τομείς( χειρουργικές, παθολογικές, εργαστηριακές ), θέσπιση ενός προγράμματος εκπαίδευσης αντάξιου άλλων χωρών, αξιολόγηση των ειδικευόμενων κ των ειδικών. Αν μείνουν τα πράγματα ως έχουν, οι εισαγωγικές εξετάσεις απλά θα προσθέσουν ένα επιπλέον άσκοπο διαγωνισμό για το ποιος θα είναι ο τυχερός που θα μπει πρώτος σε νοσοκομείο για να μάθει πως να κρατάει άγκιστρα σε εξεντέρωση πυέλου μετά από 48ωρη εφημερία (ασχέτως αν τελικά θα κάνει τελική ειδικότητα ΩΡΛ).

Καλές γιορτές σε όλους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξετάσεις για ειδικότητα....Ναι να δώσουμε, όχι να μην δώσουμε γιατί θα είναι αναξιοκρατικές...Η αλήθεια είναι ότι για να εκσυγχρονιστεί και να βελτιωθεί το σύστημα υγείας στην Ελλάδα, δεν αρκούν οι εξετάσεις για εισαγωγή στην ειδικότητα. Δεν θα γίνουμε έτσι καλύτεροι γιατροί, κακά τα ψέμματα δεν είναι αυτός ο λόγος που σκέφτονται να τις εφαρμόσουν. Οι άνθρωποι μπρος στις επιταγές των καιρών ( ΔΝΤ, Τρόικα, Τοντρως Σκαν) θέλουν να μειώσουν θέσεις ειδικευομένων και όχι να φτιάξουν ένα καλύτερο σύστημα υγείας. Όχι δεν είμαι ενάντια στις εξετάσεις , έχω μάθει μια ζωή να δίνω εξετάσεις και δεν θα φοβηθώ ούτε τώρα αν τελικά εφαρμοστούν. Τα παραθυράκια της διαβλητότητας δεν με απασχολούν γιατί δεν με αγγίζουν, πάντα υπήρχαν κ πάντα θα υπάρχουν.. Μετά από 1,5 έτος όμως γενικής χειρουργικής σε μεγάλο νοσοκομείο της αττικής, με χαρά θα έδινα εξετάσεις ακόμα και αύριο , αρκεί αυτές να μου εξασφάλιζαν μια καλύτερη εκπαίδευση στα χρόνια της ειδικότητας που μου απομένουν..να μην χρειάζεται να αποδεικνύω καθημερινά στους διευθυντές μου οτι αξίζω, οτι δουλεύω, για να μου δώσουν χειρουργεία αλλά να υπάρχει ένα ΣΥΣΤΗΜΑ εκπαίδευσης με προκαθορισμένα στάδια που πρέπει να περάσεις, με εξετάσεις κάθε χρόνο, με οτι θέλετε, αρκεί να ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ σωστά.

Πολλές συζητήσεις έχουν γίνει, κ αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι στο θέμα εξετάσεις για ειδικότητα αναλωνόμαστε σε θέματα τύπου διαβλητότητας, γόνοι μεγαλοκαθηγητάδων και τα γνωστά. Θα έπρεπε να διεκδικούμε την αλλαγή του όλου συστήματος μέσα στην ειδικότητα. Προσωπικά προτείνω εισαγωγικές εξετάσεις για ειδικότητα χωρισμένες σε τομείς( χειρουργικές, παθολογικές, εργαστηριακές ), θέσπιση ενός προγράμματος εκπαίδευσης αντάξιου άλλων χωρών, αξιολόγηση των ειδικευόμενων κ των ειδικών. Αν μείνουν τα πράγματα ως έχουν, οι εισαγωγικές εξετάσεις απλά θα προσθέσουν ένα επιπλέον άσκοπο διαγωνισμό για το ποιος θα είναι ο τυχερός που θα μπει πρώτος σε νοσοκομείο για να μάθει πως να κρατάει άγκιστρα σε εξεντέρωση πυέλου μετά από 48ωρη εφημερία (ασχέτως αν τελικά θα κάνει τελική ειδικότητα ΩΡΛ).

Καλές γιορτές σε όλους...

καλά τα λες αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει.

Αν υπήρχε τρόπος να ποσοτικοποιηθεί το malpractice που γίνεται στο ελληνικό νοσοκομείο, το 99,9 των ειδικευμένων ιατρών θα έπρεπε να απολυθούν.

Οπότε ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος και βράσε στο ζουμί σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν υπήρχε τρόπος να ποσοτικοποιηθεί το malpractice που γίνεται στο ελληνικό νοσοκομείο, το 99,9 των ειδικευμένων ιατρών θα έπρεπε να απολυθούν.

Συμφωνώ κι επαυξάνω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομιζω να απασχολει καποιον που σεβεται τον εαυτο του τετοιου ειδους διαβλητες εξετασεις.Κατα την γνωμη μου εκεινο που χρειαζεται να γινει ειναι να θεσπιστουν πανευρωπαικες εξετασεις για την ληψη αδειας ασκησεως επαγγελματος,ετσι ωστε ο ιατρος που θα επιλεξει να εργασθει στη Χ χωρα της Ε.Ε ,να εχει τις καταληλες γνωσεις και δεξιοτητες, ισαξιες με τους συναδελφους που θα συνεργαστει,ετσι ωστε να μην τυχει αδικης μεταχειρησης, η υποτιμητικου σχολιασμου επειδη σπουδασε σε καποια χ βαλκανικη χωρα.Να ορισθει κοινη υλη για τις εξετασεις απο επιτροπη με εκπροσωπους των υπουργειων υγειας απο καθε χωρα της Ε.Ε.Δημοσιευση ποσοστου επιτυχοντων/αποτυχοντων για καθε ιατρικη σχολη που εχει εδρα σε χωρα Ε.Ε και λαμβανει μερος στις εξετασεις αυτες, ωστε να ξερει ο υποψηφιος ποιες ιατρικες σχολες στην πραξη ειναι οι καλυτερες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Ύλη; :P

2) Εδώ δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας οι Έλληνες... θα συντονιστούμε όλοι οι Ευρωπαίοι; (καλά ίσως να είναι πιο πιθανό εφόσον όμως το θελήσουν οι Γερμανοί :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά τα λες αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει.

Αν υπήρχε τρόπος να ποσοτικοποιηθεί το malpractice που γίνεται στο ελληνικό νοσοκομείο, το 99,9 των ειδικευμένων ιατρών θα έπρεπε να απολυθούν.

Οπότε ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος και βράσε στο ζουμί σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...το τι ιατρική θα ασκήσει ο καθένας μας, εξαρτάται ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ από την προσπάθεια που θα καταβάλει, και όχι από το που τελείωσε ή που έκανε ειδικότητα.

Ναι πως!

Εξαρτάται κι από την αύρα του Ιατρείου του, τη θέση της Σελήνης, το feng shui των επίπλων του σαλονιού του, την καρμική ενέργεια της γραμματέως, τη διάταξη των φυτών στο Ιατρείο, το χρώμα των κρυστάλλων στην είσοδο, κι άλλες ασυναρτησίες που γράφονται σε βιβλία τύπου Paolo Coelho!

Έλεος! Ο τόπος σπουδών και η Ειδικότητα παίζουν καθοριστικό ρόλο!

Οίκος ανοχής είμαστε, και μάλλον ως τέτοιος θα βαρέσουμε οριστική διάλυση.

Είμαστε καλές κι αποδοτικές πουτάνες. Αρκεί να αλλάξουμε τσατσά (πολιτικούς) κι όλα θα πάνε καλά! Θα γλυτώσουμε τη διάλυση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το τι ιατρική θα ασκήσει ο καθένας μας, εξαρτάται ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ από την προσπάθεια που θα καταβάλει, και όχι από το που τελείωσε ή που έκανε ειδικότητα.

Θα δηλώσω απλά τον αμέριστο σεβασμό μου για τα λόγια σου... Τυγχάνει να έχω πολύ πρόσφατα ως αντικείμενο συζήτησης το συγκεκριμένο θέμα και δε μπορώ να κρύψω ότι είμαι απόλυτα σύμφωνη με αυτό που λες... Δεν θα πω το κλασσικό "οι καλοί δεν χάνονται"... Θα πω, όμως, ότι οι φελλοί και τα σκατά εν τέλει επιπλέουν... Κι αν κάποιος δεν ανήκει σε κάποια από τις κατηγορίες αυτές, τελικά θα φανεί... Μπορεί όχι αμέσως, αλλά θα φανεί... Και, όπως έλεγε και ένας παλιός γνωστός μου, δύο κατηγορίες ανθρώπων φτάνουν ψηλά... Τα σαλιγκάρια, γιατί γλύφουν και οι αετοί, γιατί πετούν... Απλά ο καθένας πρέπει να επιλέξει σε ποια κατηγορία θα ανήκει...

Τώρα όσον αφορά το θέμα των εξετάσεων ειδικότητας, πιστεύω πως θα πρέπει να θεσμοθετηθούν, με παράλληλη όμως αναβάθμιση των προπτυχιακών σπουδών. Αλλά ποιος θα φροντίσει γι'αυτό, το άχρηστο κράτος ή οι μεγαλοκαταθέτες καθηγητές?

Και εδώ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη... Το θέμα, όμως, είναι ότι αυτό το "άχρηστο κράτος" εμείς το φτιάξαμε, καθώς επίσης και αυτούς τους "μεγαλοκαταθέτες καθηγητές" εμείς τους συντηρούμε στη θέση τους... Μήπως θα έπρεπε πρώτα να κάνουμε κάτι γι' αυτό...? emconfused

Οίκος ανοχής είμαστε, και μάλλον ως τέτοιος θα βαρέσουμε οριστική διάλυση.

Θα μπορούσα κάλλιστα να στο ζητήσω για την επόμενη υπογραφή μου... Δεν θα το κάνω, όμως... Όχι μόνο γιατί δεν αλλάζω υπογραφή :P , αλλά, κυρίως, γιατί πιστεύω πως για να αναστηθεί κάποιος, πρέπει πρώτα να σταυρωθεί... Κι αν θεωρήσουμε ότι η Ελλαδίτσα μας είναι σταυρωμένη χρόνια τώρα, νομίζω πως σιγά σιγά πρέπει να έρθει η ώρα της να αναστηθεί... Και δεν είναι ρομαντισμός αυτό... Κάθε άλλο εκτός από ρομαντική μπορεί να με χαρακτηρίσει κανείς... Πιστεύω, όμως, ότι όσο συνεχίζουμε και εμείς οι ίδιοι να συντηρούμε καταστάσεις, οι καταστάσεις απλά θα συνεχίσουν να υπάρχουν... Όπως ένα κομμάτι κρέας... Για να το πετάξεις, πρέπει πρώτα να το βγάλεις από την κατάψυξη... Αν δεν το κάνεις, απλά θα συνεχίσει να παραμένει παγωμένο... Και σκληρό... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω λόγια... :P

Tέσπα, γνώμη μου είναι πως, το τι ιατρική θα ασκήσει ο καθένας μας, εξαρτάται ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ από την προσπάθεια που θα καταβάλει, και όχι από το που τελείωσε ή που έκανε ειδικότητα. Τώρα όσον αφορά το θέμα των εξετάσεων ειδικότητας, πιστεύω πως θα πρέπει να θεσμοθετηθούν, με παράλληλη όμως αναβάθμιση των προπτυχιακών σπουδών. Αλλά ποιος θα φροντίσει γι'αυτό, το άχρηστο κράτος ή οι μεγαλοκαταθέτες καθηγητές?

Οίκος ανοχής είμαστε, και μάλλον ως τέτοιος θα βαρέσουμε οριστική διάλυση.

μετά από σουβλάκια στις Λίμνες, έχω να πω ότι όλα αυτά που λέμε είναι μαλακίες.

Ενα καλό φαί, ένα καλό πιοτό κι ένα-δυο καλά μουνι@ για το κρεβάτι μας...that's life :)

Μην έχετε αυταπάτες ότι μπορεί να αλλάξει κάτι με Λοβέρδους στο τιμόνι: ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΒΑΖΕΙΣ ΜΑΓΕΙΡΑ, ΣΚΑΤΑ ΘΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το τι ιατρική θα ασκήσει ο καθένας μας, εξαρτάται ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ από την προσπάθεια που θα καταβάλει, και όχι από το που τελείωσε ή που έκανε ειδικότητα.

Λυπάμαι που θα διαφωνήσω, αλλά αυτό είναι αυταπάτη. Η ιατρική είναι επιστήμη και τέχνη.

Επιστήμη, πρέπει να διαβάσεις, να την μάθεις, να ξαναδιαβάσεις και να μένεις συνεχώς ενημερωμένος, αλλά από την εμπειρία μου, αν δεν σε αναγκάσει κάποιος να το κάνεις, με συγκεκριμένες ημερομηνίες εξέτασης, συγκεκριμένες δομές πιστοποίησης του διαβάσματος (εξετάσεις οποιουδήποτε τύπου), συχνά και συνεχώς, ελάχιστοι (έχω γνωρίσει 2 στην ζωή μου) το κάνουν. Όλοι οι άλλοι είμαστε (λογικά) της καλοπέρασης, του βολέματος, και του "από αύριο διαβάζω". Και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί ένα σύστημα υγείας να βασίζεται σε εθελοντική μελέτη των γιατρών.

Τέχνη, εκεί παίζουν ρόλο οι δάσκαλοι. Είχα και έχω κακούς δασκάλους, είχα και έχω εξαιρετικούς δασκάλους της ιατρικής. Η διαφορά ξεκινάει και μόνο που τον βλέπεις τον άλλο. Ο καλός δάσκαλος διδάσκει τον εαυτό του ("teach yourself"), που με την διττή σημασία, σημαίνει ότι συνεχώς ο ίδιος μαθαίνει αλλά και διδάσκει μέσα από την όλη στάση του, την προσωπικότητά του, τον ενθουσιασμό για την γνώση, το τεράστιο ενδιαφέρον για τους ασθενείς, την υπομονή, την επιμονή, τις δεξιότητες και τις γνώσεις, το πάθος για την διδασκαλία, την εμπειρία του, σε κάνει να αναρωτιέσαι "τί κάνει αυτός και είναι τόσο καλός γιατρός/ερευνητής/πανεπιστημιακός/δάσκαλος/χειρουργός/όλα αυτά μαζί; μπορώ να το κάνω κι εγώ;". Σε όσο καλύτερα νοσοκομεία/πανεπιστήμια πας, τόσο καλύτερους δασκάλους θα έχεις. Οπότε ναι έχει σημασία πού πας να κάνεις ιατρική και πού πας να κάνεις ειδικότητα.

Δεν μπορείς να τα ισοπεδώνεις αυτά με ένα "η προσωπική προσπάθεια μετράει". :) Πολλά πρέπει να αλλάξουν στην Ελλάδα, και τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν βγάζουν σκάρτους αποφοίτους. Κάνουν βέβαια τεράστιο έγκλημα, γιατί παίρνουν αφρόκρεμα 18αρηδων με όρεξη να διαβάσουν και να γίνουν καλοί γιατροί και τους κάνουν φραπεδοανακατευτούρες και δεβαριέσαιναπεράσωτομάθηματαδες, έρχεται και η αναμονή 5ετίας και τους αποτελειώνει. Πόσα αποθέματα να έχει κάποιος για να "προσπαθήσει προσωπικά";

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@cardio

Κουράγιο φίλε. Να ξέρεις πως υπάρχουνε κι άλλοι που περάσανε και περνάνε τα ίδια με σένα. Αλλά παρόλο που δεν σου στρώθηκαν δίχως κόπο όπως σε κάτι άλλους, να ξέρεις πως θα έχεις τα @ρχίδια να κοιτάς τον εαυτό σου στον καθρέφτη το πρωί και να ξέρεις πως ότι κατάφερες, το έκανες μόνος σου, δίχως να γλύψεις κατουρημένες ποδιές και παπάρες καθηγητές και παρατρεχάμενους.

Nomad το γνωρίζω πως πολλοί είναι στη δική μου θέση ή και σε χειρότερη από πλευράς ελεύθερου χρόνου πάντα (γιατί μην τρελαθούμε η οικογένεια είναι ό,τι καλύτερο) και ειλικρινά ευχαριστώ όποιον μπορεί να καταλάβει το συλλογισμό μου πάνω σε αυτό το καυτό ζήτημα.

cardio και εγω σε παρομοια ,μη σου πω σε πολυ χειροτερη, θεση βρισκομαι με πολλα προβληματα υγειας ,οικονομικα,κτλπ...

συμπαρασταση λοιπον στο ανωνυμο μακροχρονια εν αναμονη ελληνα γιατρο...ελπιζω να υπαρξει μεριμνα και για μας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 χρόνια, 217 posts, 1 απορία:

γιατί να μη δίνουν εξετάσεις τύπου ΑΣΕΠ (και)οι γιατροί?

(και για να μπαίνουν στην ειδικότητα και για να μπαίνουν στο ΕΣΥ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 χρόνια, 217 posts, 1 απορία:

γιατί να μη δίνουν εξετάσεις τύπου ΑΣΕΠ (και)οι γιατροί?

(και για να μπαίνουν στην ειδικότητα και για να μπαίνουν στο ΕΣΥ)

Γιατί πολλοί ΔΕΝ επιθυμούν να επανα-αξιολογηθούν !

Δεν τους βλέπεις τι λένε ?

Μπήκα με Πανελλήνιες, τελείωσα μια Ιατρική Σχολή και το κράτος υποχρεούται να μου εξασφαλίσει θέση Ειδικότητας ανεξάρτητα του αν μετά την αποφοίτησή μου έβγαζα το ψωμί μου (αλά Ξανθόπουλος) για κάμποσα χρονάκια κάνοντας αλλότρια πράγματα και έχοντας σταματήσει να ασχολούμαι με το άθλημα !

Εγώ θα ήθελα να ερωτήσω τα παιδιά αυτά, πως θα αντιμετώπιζαν αυτούς τους γιατρούς αν έρχονταν σε επαφή με συγγενικά τους πρόσωπα και αν θα τους εμπιστεύονταν δείχνοντας κατανόηση στα προβλήματά τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 χρόνια, 217 posts, 1 απορία:

γιατί να μη δίνουν εξετάσεις τύπου ΑΣΕΠ (και)οι γιατροί?

(και για να μπαίνουν στην ειδικότητα και για να μπαίνουν στο ΕΣΥ)

Γιατί πολλοί ΔΕΝ επιθυμούν να επανα-αξιολογηθούν !

Δεν τους βλέπεις τι λένε ?

Μπήκα με Πανελλήνιες, τελείωσα μια Ιατρική Σχολή και το κράτος υποχρεούται να μου εξασφαλίσει θέση Ειδικότητας ανεξάρτητα του αν μετά την αποφοίτησή μου έβγαζα το ψωμί μου (αλά Ξανθόπουλος) για κάμποσα χρονάκια κάνοντας αλλότρια πράγματα και έχοντας σταματήσει να ασχολούμαι με το άθλημα !

Εγώ θα ήθελα να ερωτήσω τα παιδιά αυτά, πως θα αντιμετώπιζαν αυτούς τους γιατρούς αν έρχονταν σε επαφή με συγγενικά τους πρόσωπα και αν θα τους εμπιστεύονταν δείχνοντας κατανόηση στα προβλήματά τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξεχνας κάτι βασικό οτι οσοι μπήκαν με πανελλἠνιεσ καταλαμβάνουν καποιεσ θέσεις στο πανεπιστήμιο με την προοπτική οτι το κράτοσ μπορεί κατόπιν να τους απορροφήσει στην αγορά εργασιας(κσι συνεπώς και στην ειδικότητα)...όσον αφορά την αξιολόγηση αυτή οφείλει να γίνεται μέσα στο πανεπιστήμιο και για αυτούσ που έρχονται από το εξωτερικό κατα τη λήψη της άδειας ασκησης επαγγελματος.Το να εξασκεις οποιαδηποτε εργασία για την επιβίωση σου δεν ειναι ντροπή και το κράτος θα έπρεπε να ανταμοιβει τους γιατρούς που παρα την οποια αντιξοοτητα μενουν στην χώρα τουσ και την στηρίζουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξεχνας κάτι βασικό οτι οσοι μπήκαν με πανελλἠνιεσ καταλαμβάνουν καποιεσ θέσεις στο πανεπιστήμιο με την προοπτική οτι το κράτοσ μπορεί κατόπιν να τους απορροφήσει στην αγορά εργασιας(κσι συνεπώς και στην ειδικότητα)...

Σωστό. Μόνο που αυτό δεν ισχύει πια στην εποχή της ΕΕ. Υπάρχει ελεύθερη διακίνηση προσώπων και υπηρεσιών. Ευθύνη του (ελληνικού) κράτους είναι πλέον να εκπαιδεύει ικανούς ιατρούς και να προσλαμβάνει για εργασία τους άριστους. Μην ξεχνάμε ότι η ειδικότητα εκτός από εκπαίδευση είναι και εργασία, παραγωγή (ιατρικού) έργου. Αν οι Έλληνες είναι καλύτεροι από τους ξένους, τότε θα πρέπει να έχουν προτεραιότητα στην ειδικότητα, αν είναι οι ξένοι καλύτεροι τότε θα πρέπει οι Έλληνες να μένουν πίσω.

Αυτό ισχύει στη Γερμανία (ίσως και σε άλλα κράτη, δεν ξέρω). Γιατί να υπάρχουν εξετάσεις; Μπορεί απλά ο διευθυντής μιας κλινικής να επιλέγει ο ίδιος τους ειδικευόμενούς τους βάσει πληθώρας κριτηρίων. Λχ, βιογραφικού, συστάσεων, προηγούμενης εμπειρίας, πεοσωπικού γούστου κοκ. Από την άλλη σε ένα τέτοιο σύστημα θα είναι και ο ίδιος υπεύθυνος για την εύρρωστη λειτουργία της κλινικής του. Καλύτεροι ειδικευόμενοι, καλύτερη παροχή υγείας, περισσότεροι ασθενείς, περισσότερα χρήματα από τα (δημόσια) ασφαλιστικά ταμεία. Και το ανάποδο, χειρότεροι ειδικευόμενοι, χειρότερες παροχές, λιγότεροι ασθενείς, λιγότερα χρήματα, απολύσεις, κλείσιμο.

Υπάρχουν άπειρα ερωτήματα. Γιατί θα πρέπει οι Έλληνες ασθενείς να νοσηλεύονται σε κλινικές με άσχετους γιατρούς μόνο και μόνο επειδή αυτό το νοσοκομείο είναι κοντά τους; Γιατί θα πρέπει οι ειδικοί και οι ειδικευόμενοι να έχουν σίγουρη τη θέση τους ανεξάρτητα από το αν περιθάλπουν τους ασθενείς τους ή κάθονται και πίνουν τσίπουρα όλη την ημέρα; Γιατί θα πρέπει τα ασφαλιστικά ταμεία να πληρώνουν κλινικές για υπηρεσίες αμφιβόλου αξίας; Γιατί θα πρέπει κάθε κλινική σε κάθε απομακρυσμένο χωριό της Ελλάδας να έχει θέσεις για όλες τις ιατρικές ειδικότητες; Το ΕΚΑΒ γιατί το έχουμε; Γιατί δεν αναβαθμίζεται ο ρόλος τους στην ταχύτητα των διακομιδών; Οι Αυστριακοί που έχουν παρόμοια προβλήματα με την Ελλάδα σε ό,τι αφορά τη μορφολογία τους εδάφους γιατί έχουν καλύτερα συστήματα;

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω σε τί θα εξυπηρετήσουν οι εξετάσεις για την έναρξη της ειδικότητας σε ένα σύστημα που παρέχει αμφιβόλου αξίας υπηρεσίες υγείας. Πάμε πάλι να φτιάξουμε κάτι αρχίζοντας από το "Ω" και όχι από το "Α". Ας βελτιώσουμε πρώτα την εκπαίδευση των φοιτητών, ας αφήσουμε τους διευθυντές των κλινικών να αποφασίζουν μόνοι τους για το ποιούς ειδικευόμενους θα προσλάβουν, ας τους αφήσουμε υπόλογους για αυτήν τους την απόφαση, και τότε θα μπορεί ο καθένας μας να αποφασίζει αν θα θέλει να προσπαθήσει να κάνει ειδικότητα στο "Α" νοσοκομείο με τον "Δείνα" διευθυντή ή στο "Β" με κάποιον άλλον διευθυντή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστό. Μόνο που αυτό δεν ισχύει πια στην εποχή της ΕΕ. Υπάρχει ελεύθερη διακίνηση προσώπων και υπηρεσιών. Ευθύνη του (ελληνικού) κράτους είναι πλέον να εκπαιδεύει ικανούς ιατρούς και να προσλαμβάνει για εργασία τους άριστους. Μην ξεχνάμε ότι η ειδικότητα εκτός από εκπαίδευση είναι και εργασία, παραγωγή (ιατρικού) έργου. Αν οι Έλληνες είναι καλύτεροι από τους ξένους, τότε θα πρέπει να έχουν προτεραιότητα στην ειδικότητα, αν είναι οι ξένοι καλύτεροι τότε θα πρέπει οι Έλληνες να μένουν πίσω.

Αυτό ισχύει στη Γερμανία (ίσως και σε άλλα κράτη, δεν ξέρω). Γιατί να υπάρχουν εξετάσεις; Μπορεί απλά ο διευθυντής μιας κλινικής να επιλέγει ο ίδιος τους ειδικευόμενούς τους βάσει πληθώρας κριτηρίων. Λχ, βιογραφικού, συστάσεων, προηγούμενης εμπειρίας, πεοσωπικού γούστου κοκ. Από την άλλη σε ένα τέτοιο σύστημα θα είναι και ο ίδιος υπεύθυνος για την εύρρωστη λειτουργία της κλινικής του. Καλύτεροι ειδικευόμενοι, καλύτερη παροχή υγείας, περισσότεροι ασθενείς, περισσότερα χρήματα από τα (δημόσια) ασφαλιστικά ταμεία. Και το ανάποδο, χειρότεροι ειδικευόμενοι, χειρότερες παροχές, λιγότεροι ασθενείς, λιγότερα χρήματα, απολύσεις, κλείσιμο.

Υπάρχουν άπειρα ερωτήματα. Γιατί θα πρέπει οι Έλληνες ασθενείς να νοσηλεύονται σε κλινικές με άσχετους γιατρούς μόνο και μόνο επειδή αυτό το νοσοκομείο είναι κοντά τους; Γιατί θα πρέπει οι ειδικοί και οι ειδικευόμενοι να έχουν σίγουρη τη θέση τους ανεξάρτητα από το αν περιθάλπουν τους ασθενείς τους ή κάθονται και πίνουν τσίπουρα όλη την ημέρα; Γιατί θα πρέπει τα ασφαλιστικά ταμεία να πληρώνουν κλινικές για υπηρεσίες αμφιβόλου αξίας; Γιατί θα πρέπει κάθε κλινική σε κάθε απομακρυσμένο χωριό της Ελλάδας να έχει θέσεις για όλες τις ιατρικές ειδικότητες; Το ΕΚΑΒ γιατί το έχουμε; Γιατί δεν αναβαθμίζεται ο ρόλος τους στην ταχύτητα των διακομιδών; Οι Αυστριακοί που έχουν παρόμοια προβλήματα με την Ελλάδα σε ό,τι αφορά τη μορφολογία τους εδάφους γιατί έχουν καλύτερα συστήματα;

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω σε τί θα εξυπηρετήσουν οι εξετάσεις για την έναρξη της ειδικότητας σε ένα σύστημα που παρέχει αμφιβόλου αξίας υπηρεσίες υγείας. Πάμε πάλι να φτιάξουμε κάτι αρχίζοντας από το "Ω" και όχι από το "Α". Ας βελτιώσουμε πρώτα την εκπαίδευση των φοιτητών, ας αφήσουμε τους διευθυντές των κλινικών να αποφασίζουν μόνοι τους για το ποιούς ειδικευόμενους θα προσλάβουν, ας τους αφήσουμε υπόλογους για αυτήν τους την απόφαση, και τότε θα μπορεί ο καθένας μας να αποφασίζει αν θα θέλει να προσπαθήσει να κάνει ειδικότητα στο "Α" νοσοκομείο με τον "Δείνα" διευθυντή ή στο "Β" με κάποιον άλλον διευθυντή.

Έχεις σκεφτεί ότι από μόνη της η εισαγωγή των εξετάσεων θα αναβαθμίσει κάπως τις παρεχόμενες υπηρεσίες υγείας...? Με ποιον τρόπο...? Εξετάσεις-Ανταγωνισμός-Περισσότερο διάβασμα-Καλύτεροι ιατροί και πάει λέγοντας... Υπό την προϋπόθεση, φυσικά, ότι θα είναι αδιάβλητες... Δε λέω, δίκιο έχεις ως προς το θέμα της αναβάθμισης των προπτυχιακών σπουδών. Αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι η ελεύθερη επιλογή ειδικευόμενων από ένα Διευθυντή θα ήταν αξιοκρατική... Όταν λες "προσωπικό γούστο", τι ακριβώς εννοείς...? Δηλαδή εν σκάσω μύτη εγώ με μίνι φουστίτσα μέχρι τον αφαλό και χείλη... πολλά υποσχόμενα, αυτομάτως θα καλύπτω το "προσωπικό του γούστο", οπότε ας με επιλέξει...? Και, για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ότι εννοείς αυτό, αλλά, ας μην κρυβόμαστε, στην Ελλάδα ζούμε... Αν, λέμε τώρα, αν ισχύσει αυτό που λες, τότε κάπως έτσι θα καταλήξουμε... Τώρα για τους άντρες, που εκ των προτέρων δε μπορούν να κάνουν χρήση φουστίτσας, νταξ υπάρχουν και οι γλώσσες... Είπαμε, τα σαλιγκάρια φτάνουν ψηλά, επειδή γλύφουν... Γιατί, μη μου πεις ότι υπάρχει περίπτωση ποτέ στην Ελλάδα να κλείσει κάποιο νοσοκομείο, επειδή οι ειδικευόμενοί του είναι γτπ... Θα έπρεπε να έχουν κλείσει σχεδόν όλα τώρα...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλωστε, όπως είπε και το μωρό

Αν υπήρχε τρόπος να ποσοτικοποιηθεί το malpractice που γίνεται στο ελληνικό νοσοκομείο, το 99,9 των ειδικευμένων ιατρών θα έπρεπε να απολυθούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.