Jump to content

EΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


xasapis

Recommended Posts

Μακάρι, αλλά παρ'όλα αυτά δεν θα λυθεί το πρόβλημα τις αναμονής έτσι... και σαν να μην έφταναν αυτά η ιατρική Κρήτης αύξησε τους εισακτέους από 70 σε 100 και μετά απλά αναρωτιέσαι... emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 786
  • Created
  • Last Reply

άκου να δεις Dr.Irol, θα γελάει με την επιμονή σου όποιος έχει ασχοληθεί με τα usmle!

Το γέλιο είναι ζωή...! Μου αρέσει που μπορώ να το προσφέρω απλόχερα και χωρίς κόστος...! :rolleyes:

Είναι προφανές πως δεν ξέρεις πώς λειτουργεί.

Το τι ξέρω ή δεν ξέρω είναι "αλλουνού παπά ευαγγέλιο", που λέει κι η γιαγιά μου...

Έχεις ξεχωριστό "μάθημα" και εξέταση για κάθε αντικείμενο!

Περιττό... Δεν θυμάμαι να ζήτησα ποτέ διευκρινίσεις...

Επομένως, εγώ που ξέρω πάνω κάτω όσα χρειάζονται από γνώσεις βιοχημείας, ΟΧΙ δεν θα γράψω πολύ καλά στην εξέταση.

Αυτό δε λέγεται "γνώσεις εφ' όλης της ύλης"... Λέγεται απλά "πάνω-κάτω"...

Και επίσης, πες μου σε παρακαλώ, ότι πιστεύεις πως ο ΄διος υποψήφιος θα γράφει πάντα τόσο ώστε να περνάει, με οποιονδήποτε συνδυασμό θεμάτων, και εντάξει...μάλλον θα πάω πάσο!!

Ε, ναι... Πιστεύω ότι ένας Ιατρός, που πραγματικά αφιερώθηκε σε αυτό που σπούδαζ(σ)ε, "θα γράφει πάντα τόσο ώστε να περνάει, με οποιονδήποτε συνδυασμό θεμάτων"... Γιατί απλά, έμαθε... Όχι "πάνω-κάτω"... ΕΜΑΘΕ... Και οι γνώσεις δε φεύγουν από το κεφάλι...

Και θα πρότεινα για να εξασφαλιστεί καταλληλότητα, καταρχήν (λέμε τώρα) εμπόδιση της λαμογιάα

Εδώ πάω πάσο... Συμφωνούμε απόλυτα...

Επειδή, όμως, η συζήτηση τείνει να μετατραπεί σε αντιπαράθεση και επειδή, όπως έχω πολλάκις πει, δεν είμαι διατεθειμένη να αντιπαρατεθώ με κανέναν εδώ μέσα, θα αποχωρήσω (και όχι υποχωρήσω)... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μακάρι, αλλά παρ'όλα αυτά δεν θα λυθεί το πρόβλημα τις αναμονής έτσι... και σαν να μην έφταναν αυτά η ιατρική Κρήτης αύξησε τους εισακτέους από 70 σε 100 και μετά απλά αναρωτιέσαι... emstupid

ρε φίλε μου aplafoititis ουτε με εξετάσεις για ειδικότητα λύνεται! Δηλαδή πώς αλλιώς να το πούμε? Οι εξετάσεις αυτές, μπορεί να είναι τόσο ψυριστικές, όπου πράγματι, όποιος έχει άνεση χρόνου θα είναι σαφώς ευνοημένος στη διαδικασία! Το θέμα λύνεται με άνοιγμα θέσεων για ειδικότητα...τώρα βέβαια με τις συγχωνεύσεις...

Και πρέπει να πούμε, συνάδελφοι, πως το ζήτημα με τις συγχωνεύσεις δε καίει μόνο το δικό μας κ_λαράκι, αλλά και ολόκληρης της ελληνικής κοινωνίας! Άντε, γιατί μερικές φορές έχω την αίσθηση πως τελικά μόνο το τομάρι μας μας νοιάζει (καλά, δε πέφτω και πολύ έξω). Γιατί τόσος πανικός πια, αλλά δεν βλέπω να αρθρώνεται εδώ μέσα λέξη για τη υποβάθμιση του ΕΣΥ, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, και στο τέλος σκέφτεται κανείς....γιαί τόση πρεμούρα για τις "εξετάσεις" και την "καταλληλότητα" και "ω τι υπηρεσίες θα προσφέρουμε" και από την άλλη άκρα του τάφου σιωπή για τις αυξανόμενες υποβαθμίσεις (γκρεμίσματα στην πραγματικότητα!) του ΕΣΥ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να τελειώνουμε με τις αστειότητες πια! Οι ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ γενικότερα, γίνονται για θέματα αξιοκρατίας. Εδώ δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα. Τίθεται ζήτημα υπερβολικής και εξοντωτικής αναμονής. Το οποίο διορθώνεται με την μείωση του χάσματος απόφοιτοι-θέσεις ειδικότητας. Και μόνον έτσι!

Το θέμα λύνεται με άνοιγμα θέσεων για ειδικότητα

Στους συναδέλφους που αναφέρονται στην αύξηση των θέσεων ειδικότητας, παραθέτω την απάντηση που έδωσα σε συνάδελφο σε άλλο τόπικ με το ίδιο θέμα. Εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση πάντως που ΔΕΝ μπορούν ορισμένοι και ορισμένες να καταλάβουν αυτονόητες πραγματικότητες και την αδιαπραγμάτευτη λογική.

Το ξέρω πως θα ήταν συναρπαστικό να υπήρχε τρόπος να ξεκινάει ο απόφοιτος ιατρικής αμέσως μετά τη σχολή, στην ειδικότητα που εκείνος επιθυμεί, αλλά μιλάμε πάντα για τον πραγματικό κόσμο και ΟΧΙ για ουτοπικές και ονειρικές καταστάσεις!

Με αυτό θέλω να πω ότι να μην είναι τόσο σίγουροι όλοι ότι μόλις θα δώσουν εξετάσεις θα πάρουν

αμέσως ειδικότητα και θα γλυτώσουν χρόνο! Μπορεί να αποτύχουν και 2 και 3 φορές!

Φίλη Νεφέλη, δεν έχεις καταλάβει μου φαίνεται το γενικότερο πρόβλημα στην Ιατρική στην Ελλάδα.

Εδώ και δεκαετίες, όλοι θέλανε να γίνουν γιατροί, με αποτέλεσμα να υπάρχει υπερπληθώρα σήμερα.

Και δεν τους φτάνει μόνο αυτό, αλλά ΑΠΑΙΤΟΥΝ από την Πολιτεία που στην πραγματικότητα είναι η τσέπη του έλληνα καταναλωτή, να τους εξασφαλίσει ικανοποιητική διαβίωση και παχυλό μισθό.

Και τι εννοώ μ'αυτό;

1) Όσο αφορά το οικονομικό μέρος, θα πρέπει να ξέρεις πως για την εκπαίδευση του κάθε ειδικεύομενου, πληρώνει ο φορολογούμενος πολίτης, που στην πραγματικότητα δεν πρόκειται για Βαρδηνογιάννη και Λαιμό, αλλά είναι ο απλός μισθωτός υπάλληλος των 572 ΕΥΡΩ (δες τα έσοδα από τη φορολογία και θα καταλάβεις). Το μέσο κόστος αυτής της εκπαίδευσης ανέρχεται σε 100.000 / ειδικευόμενο.

2) Αυτή η συμπεριφορά μας έχει φέρει ως εδώ και έχει διαμορφώσει τη χαρακτηριστική καρικατούρα του δημόσιου υπαλλήλου, μέρος του οποίου είναι και οι γιατροί του ΕΣΥ (πανεπιστημιακοί και μη). Για να καταλάβεις, τα νοσοκομεία δημιουργήθηκαν για να λειτουργούν μόνο από τους ειδικούς γιατρούς, που πληρώνονται γιαυτή ακριβώς τη δουλειά. Στην πραγματικότητα εδώ και 20 χρόνια η λειτουργία εξωτερικών ιατρείων και η λειτουργία των επειγόντων εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τους ειδικευομενους και μόνο.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι απλά οι ειδικοί δεν κάνουν τη δουλειά τους και προσπαθούν είτε να περάσουν το χρόνο μη κάνοντας τίποτε είτε ασχολούνται με κάποιου είδους ιδιωτικό ιατρείο και οι υπηρεσίες που προσφέρονται να είναι χαμηλού επιπέδου!

3) Με διάφορες πιέσεις έχουν δημιουργηθεί πλασματικές ανάγκες ιατρών, πλασματικές ανάγκες νοσοκομείων και ΚΥ, των οποίων οι θέσεις καλύφθηκαν με ιατρούς που εύκολα πήραν το βαθμό του Διευθυντή καθώς και τον παχυλό μισθό του. Κάθε πολιτικός που ήθελε να επανεκλεγεί είχε βρει τον εύκολο τρόπο με τη δημιουργία νοσοκομείου στην περιοχή του, με αποτέλεσμα να υπάρχουν μονάδες υγείας σήμερα που το μόνο που κάνουν είναι να γράφουν φάρμακα σε ασθενείς και τίποτα άλλο. Το ίδιο ισχύει και για τα ΠΙ που υπάρχουν σε όλα τα χωριά.

4) Εκτός από το άμεσο οικονομικό βάρος, αυτή η υπερπληθώρα έχει δημιουργήσει και έμμεσο, αφού όλοι αυτοί οι γιατροί όταν ιδιωτικεύσουν, βρίσκουν τρόπους και μεθόδους για να αρμέγουν τους ασφαλισμένους και τα ταμεία υγείας. Σε αυτό φυσικά είχαν την αμέριστη αρωγή των πολιτικών κύκλων, επειδή η ψήφος είναι δύναμη και μια καλοπληρωμένη προεκλογική καμπάνια είναι ακριβή...

5) Ξέχωρα από το οικονομικό, υπάρχει και σοβαρό έλλειμα εκπαίδευσης, αφού οι δομές που είναι ικανές να εκπαιδεύσουν σωστά φθάνουν για παράδειγμα για 100 ειδικευόμενους, ενώ τώρα εκπαιδεύονται με λάθος τρόπο 250. Και αν αυτό δεν ενδιαφέρει εσένα, να ξέρεις πως ενδιαφέρει πολύ τον απλό πολίτη που είναι και χρηματοδότης σου, γιατί και σαν ειδικευόμενο και σαν ειδικό, θέλει να έχει κάποιον που έχει την όσο δυνατόν καλή εκπαίδευση, αφού την έχει πληρώσει ακριβά.

6) Με όλα αυτά έχει δημιουργηθεί ένα απίστευτο κλίμα αναξιοκρατίας και ατιμωρησίας που βολεύει όλους. Κανένας δεν ελέγχεται, κανένας δεν αξιολογείται, κανένας δεν τιμωρείται, ακόμη και όταν χάνονται αναίτια ανθρώπινες ζωές. ¨Ολα αυτά φυσικά και τα ξέρει και τα εξέθρεψε η Πολιτεία και οι πολιτικοί για τους δικούς τους λόγους, όπως και η συντεχνία των γιατρών με μπροστάρηδες τους συνδικαλιστές. Γιαυτό και υποθέσεις που σε άλλες πολιτισμένες χώρες θα έκαναν πάταγο, εδώ απλά δεν φθάνουν ούτε καν στην επιφάνεια και υπάρχει μια απίστευτη συνομωσία συγκάλυψης.

7)Όλα αυτά οδήγησαν στο σημερινό προφίλ του γιατρού με τις περιορισμένες γνώσεις και δεξιότητες που προσπαθεί με φακελάκια και παράνομο τρόπο να αυξήσει το χαμηλό μισθό του και τον βλάκα ιατρό που δεν έχει ιδέα από ιατρική αλλά επιζεί κάτω από τον ήλιο της αναξιοκρατίας, καθώς και του βλάκα ιατρού που έχει γνώσεις και ευσυνειδησία και προσπαθεί να διορθώσει τα κακώς κείμενα χωρίς κανένα όφελος, συνοδεία με το κοροιδευτικό μειδίαμα των γύρων του.

Και τώρα έρχεσαι εσύ να πεις πως κακώς δεν δίνονται περισσότερες θέσεις για ειδικότητα, πως από τη στιγμή που κάποιος έχει πάρει ένα πτυχίο ιατρικής θα πρέπει να του δίνουν ειδικότητα και να του βρίσκουν θέση αμέσως και πως είναι κρίμα να μην γίνονται όλοι γιατροί.

Ε, έλεος! Δηλαδή αν κάποιος θέλει να γίνει αστροναύτης, θα πρέπει να κόψει το λαιμό του το ελληνικό κράτος να του βρει θέση για να σπουδάσει, θέση για να εκπαιδευτεί και μια καλοπληρωμένη θέση όταν τελειώσει, γιατί στο κάτω-κάτω η δουλειά του αστροναύτη είναι και δύσκολη και επικίνδυνη!!

ΥΓ. Δύσκολοχώνευτη η πραγματικότητα, αλλά μερικές φορές θα πρέπει να λέγεται, γιατί μου φαίνεται ότι τα πάντα έχουν τόσο διαστρεβλωθεί που ακόμη και τα αυτονόητα, ακούγονται εξωπραγματικά.

η υπόλοιπη συζήτηση

ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επίσης, πες μου σε παρακαλώ, ότι πιστεύεις πως ο ΄διος υποψήφιος θα γράφει πάντα τόσο ώστε να περνάει, με οποιονδήποτε συνδυασμό θεμάτων, και εντάξει...μάλλον θα πάω πάσο!!

Ε, ναι... Πιστεύω ότι ένας Ιατρός, που πραγματικά αφιερώθηκε σε αυτό που σπούδαζ(σ)ε, "θα γράφει πάντα τόσο ώστε να περνάει, με οποιονδήποτε συνδυασμό θεμάτων"... Γιατί απλά, έμαθε... Όχι "πάνω-κάτω"... ΕΜΑΘΕ... Και οι γνώσεις δε φεύγουν από το κεφάλι...

Και θα πρότεινα για να εξασφαλιστεί καταλληλότητα, καταρχήν (λέμε τώρα) εμπόδιση της λαμογιάα

Εδώ πάω πάσο... Συμφωνούμε απόλυτα...

Επειδή, όμως, η συζήτηση τείνει να μετατραπεί σε αντιπαράθεση και επειδή, όπως έχω πολλάκις πει, δεν είμαι διατεθειμένη να αντιπαρατεθώ με κανέναν εδώ μέσα, θα αποχωρήσω (και όχι υποχωρήσω)... :)

ναι, πριν αποχωρήσεις όμως, να διευκρινίσω (γιατί δυστυχώς, είναι εμφανές ότι χρειάζεται τελικά Dr.Irol) πως δεν "περνά" μόνο κάποιος τα usmle. Είναι διαγωνισμός. Είναι κατατακτήριες εξετάσεις!! Επομένως, και η (ρητορική) ερώτησή μου αναφερόταν στο αν θα μπορούσε να διαγωνιστεί υποψηφίους που δίνουν μόλις τώρα! Δηλαδή, όχι να γράψει έναν αξιοπρεπή βαθμό, αλλά 90 και 95 και 99! Και αυτό, ΟΧΙ, δε γίνεται (εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις ίσως!), παρότι μπορεί αν είναι καθόλα άρτιοι στην ειδικότητά τους!

συμπλήρωση, αντίθετα, αν "περάσεις" τα finals, ναι, δεν πρόκειται να κοπείς εις τον αιώνα τον άπαντα αν ξανδώσεις. είναι πράγματα που ξέρουν όλοι οι γιατροί

"finals are to ensure a safe junior is passed to society"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ουτε με εξετάσεις για ειδικότητα λύνεται!

Φυσικά(άνοιγμα θέσεων και μείωση εισακτέων ή τουλάχιστον όχι άλλη αύξηση), αλλά από αυτό που έχουμε τώρα είναι πολύ καλύτερο... αλλά όπως λες και συ πλέον αυτό το θέμα είναι τελείως σαθρό μπροστά σε όλα τα άλλα προβλήματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να τελειώνουμε με τις αστειότητες πια! Οι ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ γενικότερα, γίνονται για θέματα αξιοκρατίας. Εδώ δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα. Τίθεται ζήτημα υπερβολικής και εξοντωτικής αναμονής. Το οποίο διορθώνεται με την μείωση του χάσματος απόφοιτοι-θέσεις ειδικότητας. Και μόνον έτσι!

Το θέμα λύνεται με άνοιγμα θέσεων για ειδικότητα

Στους συναδέλφους που αναφέρονται στην αύξηση των θέσεων ειδικότητας, παραθέτω την απάντηση που έδωσα σε συνάδελφο σε άλλο τόπικ με το ίδιο θέμα. Εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση πάντως που ΔΕΝ μπορούν ορισμένοι και ορισμένες να καταλάβουν αυτονόητες πραγματικότητες και την αδιαπραγμάτευτη λογική.

Το ξέρω πως θα ήταν συναρπαστικό να υπήρχε τρόπος να ξεκινάει ο απόφοιτος ιατρικής αμέσως μετά τη σχολή, στην ειδικότητα που εκείνος επιθυμεί, αλλά μιλάμε πάντα για τον πραγματικό κόσμο και ΟΧΙ για ουτοπικές και ονειρικές καταστάσεις!

Με αυτό θέλω να πω ότι να μην είναι τόσο σίγουροι όλοι ότι μόλις θα δώσουν εξετάσεις θα πάρουν

αμέσως ειδικότητα και θα γλυτώσουν χρόνο! Μπορεί να αποτύχουν και 2 και 3 φορές!

Φίλη Νεφέλη, δεν έχεις καταλάβει μου φαίνεται το γενικότερο πρόβλημα στην Ιατρική στην Ελλάδα.

Εδώ και δεκαετίες, όλοι θέλανε να γίνουν γιατροί, με αποτέλεσμα να υπάρχει υπερπληθώρα σήμερα.

Και δεν τους φτάνει μόνο αυτό, αλλά ΑΠΑΙΤΟΥΝ από την Πολιτεία που στην πραγματικότητα είναι η τσέπη του έλληνα καταναλωτή, να τους εξασφαλίσει ικανοποιητική διαβίωση και παχυλό μισθό.

Και τι εννοώ μ'αυτό;

1) Όσο αφορά το οικονομικό μέρος, θα πρέπει να ξέρεις πως για την εκπαίδευση του κάθε ειδικεύομενου, πληρώνει ο φορολογούμενος πολίτης, που στην πραγματικότητα δεν πρόκειται για Βαρδηνογιάννη και Λαιμό, αλλά είναι ο απλός μισθωτός υπάλληλος των 572 ΕΥΡΩ (δες τα έσοδα από τη φορολογία και θα καταλάβεις). Το μέσο κόστος αυτής της εκπαίδευσης ανέρχεται σε 100.000 / ειδικευόμενο.

2) Αυτή η συμπεριφορά μας έχει φέρει ως εδώ και έχει διαμορφώσει τη χαρακτηριστική καρικατούρα του δημόσιου υπαλλήλου, μέρος του οποίου είναι και οι γιατροί του ΕΣΥ (πανεπιστημιακοί και μη). Για να καταλάβεις, τα νοσοκομεία δημιουργήθηκαν για να λειτουργούν μόνο από τους ειδικούς γιατρούς, που πληρώνονται γιαυτή ακριβώς τη δουλειά. Στην πραγματικότητα εδώ και 20 χρόνια η λειτουργία εξωτερικών ιατρείων και η λειτουργία των επειγόντων εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τους ειδικευομενους και μόνο.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι απλά οι ειδικοί δεν κάνουν τη δουλειά τους και προσπαθούν είτε να περάσουν το χρόνο μη κάνοντας τίποτε είτε ασχολούνται με κάποιου είδους ιδιωτικό ιατρείο και οι υπηρεσίες που προσφέρονται να είναι χαμηλού επιπέδου!

3) Με διάφορες πιέσεις έχουν δημιουργηθεί πλασματικές ανάγκες ιατρών, πλασματικές ανάγκες νοσοκομείων και ΚΥ, των οποίων οι θέσεις καλύφθηκαν με ιατρούς που εύκολα πήραν το βαθμό του Διευθυντή καθώς και τον παχυλό μισθό του. Κάθε πολιτικός που ήθελε να επανεκλεγεί είχε βρει τον εύκολο τρόπο με τη δημιουργία νοσοκομείου στην περιοχή του, με αποτέλεσμα να υπάρχουν μονάδες υγείας σήμερα που το μόνο που κάνουν είναι να γράφουν φάρμακα σε ασθενείς και τίποτα άλλο. Το ίδιο ισχύει και για τα ΠΙ που υπάρχουν σε όλα τα χωριά.

4) Εκτός από το άμεσο οικονομικό βάρος, αυτή η υπερπληθώρα έχει δημιουργήσει και έμμεσο, αφού όλοι αυτοί οι γιατροί όταν ιδιωτικεύσουν, βρίσκουν τρόπους και μεθόδους για να αρμέγουν τους ασφαλισμένους και τα ταμεία υγείας. Σε αυτό φυσικά είχαν την αμέριστη αρωγή των πολιτικών κύκλων, επειδή η ψήφος είναι δύναμη και μια καλοπληρωμένη προεκλογική καμπάνια είναι ακριβή...

5) Ξέχωρα από το οικονομικό, υπάρχει και σοβαρό έλλειμα εκπαίδευσης, αφού οι δομές που είναι ικανές να εκπαιδεύσουν σωστά φθάνουν για παράδειγμα για 100 ειδικευόμενους, ενώ τώρα εκπαιδεύονται με λάθος τρόπο 250. Και αν αυτό δεν ενδιαφέρει εσένα, να ξέρεις πως ενδιαφέρει πολύ τον απλό πολίτη που είναι και χρηματοδότης σου, γιατί και σαν ειδικευόμενο και σαν ειδικό, θέλει να έχει κάποιον που έχει την όσο δυνατόν καλή εκπαίδευση, αφού την έχει πληρώσει ακριβά.

6) Με όλα αυτά έχει δημιουργηθεί ένα απίστευτο κλίμα αναξιοκρατίας και ατιμωρησίας που βολεύει όλους. Κανένας δεν ελέγχεται, κανένας δεν αξιολογείται, κανένας δεν τιμωρείται, ακόμη και όταν χάνονται αναίτια ανθρώπινες ζωές. ¨Ολα αυτά φυσικά και τα ξέρει και τα εξέθρεψε η Πολιτεία και οι πολιτικοί για τους δικούς τους λόγους, όπως και η συντεχνία των γιατρών με μπροστάρηδες τους συνδικαλιστές. Γιαυτό και υποθέσεις που σε άλλες πολιτισμένες χώρες θα έκαναν πάταγο, εδώ απλά δεν φθάνουν ούτε καν στην επιφάνεια και υπάρχει μια απίστευτη συνομωσία συγκάλυψης.

7)Όλα αυτά οδήγησαν στο σημερινό προφίλ του γιατρού με τις περιορισμένες γνώσεις και δεξιότητες που προσπαθεί με φακελάκια και παράνομο τρόπο να αυξήσει το χαμηλό μισθό του και τον βλάκα ιατρό που δεν έχει ιδέα από ιατρική αλλά επιζεί κάτω από τον ήλιο της αναξιοκρατίας, καθώς και του βλάκα ιατρού που έχει γνώσεις και ευσυνειδησία και προσπαθεί να διορθώσει τα κακώς κείμενα χωρίς κανένα όφελος, συνοδεία με το κοροιδευτικό μειδίαμα των γύρων του.

Και τώρα έρχεσαι εσύ να πεις πως κακώς δεν δίνονται περισσότερες θέσεις για ειδικότητα, πως από τη στιγμή που κάποιος έχει πάρει ένα πτυχίο ιατρικής θα πρέπει να του δίνουν ειδικότητα και να του βρίσκουν θέση αμέσως και πως είναι κρίμα να μην γίνονται όλοι γιατροί.

Ε, έλεος! Δηλαδή αν κάποιος θέλει να γίνει αστροναύτης, θα πρέπει να κόψει το λαιμό του το ελληνικό κράτος να του βρει θέση για να σπουδάσει, θέση για να εκπαιδευτεί και μια καλοπληρωμένη θέση όταν τελειώσει, γιατί στο κάτω-κάτω η δουλειά του αστροναύτη είναι και δύσκολη και επικίνδυνη!!

ΥΓ. Δύσκολοχώνευτη η πραγματικότητα, αλλά μερικές φορές θα πρέπει να λέγεται, γιατί μου φαίνεται ότι τα πάντα έχουν τόσο διαστρεβλωθεί που ακόμη και τα αυτονόητα, ακούγονται εξωπραγματικά.

η υπόλοιπη συζήτηση

ΕΔΩ

Μικρό μου, απλά emrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουμε καταντήσει τα αυτονόητα να μας φαίνονται γελοία...

τα πάντα έχουν τόσο διαστρεβλωθεί που ακόμη και τα αυτονόητα, ακούγονται εξωπραγματικά.

:)

ps: Sorry για το emofftopic ... Συνεχίστε...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"

Και τώρα έρχεσαι εσύ να πεις πως κακώς δεν δίνονται περισσότερες θέσεις για ειδικότητα, πως από τη στιγμή που κάποιος έχει πάρει ένα πτυχίο ιατρικής θα πρέπει να του δίνουν ειδικότητα και να του βρίσκουν θέση αμέσως και πως είναι κρίμα να μην γίνονται όλοι γιατροί.

Ε, έλεος! Δηλαδή αν κάποιος θέλει να γίνει αστροναύτης, θα πρέπει να κόψει το λαιμό του το ελληνικό κράτος να του βρει θέση για να σπουδάσει, θέση για να εκπαιδευτεί και μια καλοπληρωμένη θέση όταν τελειώσει, γιατί στο κάτω-κάτω η δουλειά του αστροναύτη είναι και δύσκολη και επικίνδυνη!!

ΥΓ. Δύσκολοχώνευτη η πραγματικότητα, αλλά μερικές φορές θα πρέπει να λέγεται, γιατί μου φαίνεται ότι τα πάντα έχουν τόσο διαστρεβλωθεί που ακόμη και τα αυτονόητα, ακούγονται εξωπραγματικά. "

το ίδιο ισχύει και για όσους θέλουν με το κάλυμμα της "καταλληλοτερότητας" να πάρουν ειδικότητα πριν από τους συναδέλφους τους που τελείωσαν μαζί, ή που τελείωσαν και πιο πρόσφατα ακόμα! Γιατί, μεγάλα παιδιά είστε, όπως λέτε καταλαβαίνετε και την οικονομική πραγματικότητα, κάποιοι από σας (όχι η Dr.Irol) καταλαβαίνουν πως εξετάσεις τύπου usmle ή παρόμοιες ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ εξτρά διάβασμα---> άρα κατανοείτε πως αυτομάτως βρίσκονται σε μειονεκτκή θέση ΠΟΛΛΟΙ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ απόφοιτοι της Ιατρικής οι οποίοι θα έλθουν σε δεινή οικονομική κατάσταση με το ΔΝΤ. Λοιπόν, εγώ προσωπικά, δε πιστεύω πως γίνετια να απορροφηθούν όλοι αμέσως. Πιστεύω πως ΠΡΕΠΕΙ όμως (και για τη λειτουργία του ΕΣΥ) (και προ ΔΝΤ γινόταν κα άνετα) να απορροφηθούν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ απ οσοι απορροφουνται τώρα. Δεν είμαι στον κόσμο μου. Το ζήτημα όμως με τις εξετάσεις θίγει βασικά εργασιακά δικαιώματα εξασφαλιζόμενα από το πτυχίο! Αμα το πτυχίο είναι σαθρό, ζητήστε να αλλάξει ο τρόπος απόκτησης! Όχι να ζητάτε να "ξεχωρίσουν" (και καλα) οι καλοί από τους κακούς! Έλεος!

Το μόνο που κάνουν οι εξετάσεις είνα να υποβαθμίζουν το πτυχίο και να βάζουν (τι να κάνουμε ε΄τσι είναι) ταξικό φργμό στην απόξτηση ειδικότητας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, εγώ προσωπικά, δε πιστεύω πως γίνετια να απορροφηθούν όλοι αμέσως. Πιστεύω πως ΠΡΕΠΕΙ όμως (και για τη λειτουργία του ΕΣΥ) (και προ ΔΝΤ γινόταν κα άνετα) να απορροφηθούν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ απ οσοι απορροφουνται τώρα.

Πιο πάνω έλεγες να διαβάζει η συνάδελφος καλύτερα τις αναρτήσεις σου, γιατί δεν τις καταλαβαίνει. Αν πω το ίδιο πράγμα σε σένα, φαίνομαι κακός ή παράλογος; ;)

ΥΓ. Τα παραπάνω αριθμημένα που γράφω δεν είναι προσωπικές μου απόψεις, αλλά η πραγματικότητα. Αν έχεις κάποια βάσιμη και τεκμηριωμένη άποψη συνάδελφε, με μεγάλη χαρά θα την ακούσω. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη ζεστασιά του πατρικού σπιτιού αυτοί που τα έχουν όλα έτοιμα (αχ ρε αθάνατη ελληνίδα μάνα)και το μόνο που έχουν να σκεφτούν είναι το πόση ύλη θα βγάλουν σήμερα για να εξεταστούν αύριο ωσάν μαθητούδια του χτες, ακούγοντας το μπράβο της μαμάκας τους που θα φουσκώνει από καμάρι για το γιόκα ή την κορούλα τους, δεν περιμένω αντικειμενικότητα στο καυτό ζήτημα των εξετάσεων για ειδικότητα. Όταν έχεις τέτοια σιγουριά και όταν φροντίζουν άλλοι για σένα, είναι λογικό να είσαι υπέρμαχος των εξετάσεων για ειδικότητα. Όταν όμως έχεις οικογένεια, προβλήματα, χρέη από δάνεια που τρέχουν, το τελευταίο που σε απασχολεί είναι πώς θα διαβάσεις, πιστέψτε με. Και δεν μιλάμε για διάβασμα που απαιτείται όταν κάνει κάποιος ειδικότητα, όπου κάποιες ώρες τη βδομάδα αρκούν, αλλά για εξοντωτικό διάβασμα, για παπαγαλία, για τουλάχιστον 10ώρο την ημέρα σε ύλη που δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το αντικείμενο της ειδικότητας που θες. Ποιος από εμάς λοιπόν τους παλαιότερους έχει το κουράγιο για ένα τέτοιου τύπου διάβασμα? Δεν το κρύβω πως κι εγώ όταν ήμουν 25 χρονών και μόλις είχα τελειώσει την ιατρική, έπιθυμούσα διακαώς εξετάσεις αντιμετωπίζοντας τους αντιφρονούντες ως αποτυχημένους βαριεστημένους και ξοφλημένους γιατρουδάκους που κοίταζαν μόνο την καλοπέρασή τους. Σήμερα, έχοντας περάσει πλέον στην άλλη όχθη, βλέποντας τα προβλήματα που αντιμετωπίζει κάποιος που έχει οικογένεια και έχει να νοιαστεί όχι μόνο για τον εαυτό του αλλά περισσότερο για τα παιδιά του και το σπίτι του, είμαι κάθετα αντίθετος στη διεξαγωγή εξετάσεων για ειδικότητα, τουλάχιστον σε αυτούς που έχουν περιμένει τόσα χρόνια και έχουν μεγαλώσει προγραμματίζοντας τη ζωή τους με βάση αυτήν την παλιολίστα αναμονής. Προσωπικά έχω περιμένει ήδη 6 χρόνια συνολικά και συνεχίζω... Κάποιος εδώ θα πει ότι θα μπορούσα να είχα πάει στο εξωτερικό για ειδικότητα. Ναι, θα μπορούσα αλλά όταν το σκέφτηκα είχα ήδη χάσει 3 χρόνια στην αναμονή αφού στο μεσοδιάστημα με αγροτικό, διδακτορικό και στρατό είχα ξεχαστεί...Πολλοί γνωστοί μου έτσι την πάτησαν...Και ύστερα ήρθε η οικογένεια. Πλέον στα 31 μου δεν έχω τη δυνατότητα να συναγωνιστώ επί ίσοις όροις (ακόμα κι αν με μοριοδοτήσουν για την αναμονή μου, αλήθεια πόσα μόρια κοστίζουν όλα αυτά τα "χαμένα χρόνια"?)κάποιον που μόλις τελείωσε την ιατρική. Ξεκινάω το μαραθώνιο έχοντας παραπανίσια κιλά και ταλαιπωρημένη μέση ενώ ο νέος είναι σφριγηλός και ρωμαλέος... Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή όποιου διάβασε τις σκέψεις μου και ελπίζω να εκφράζω ένα μεγάλο μέρος γιατρών που βρίσκονται στη δική μου θέση...

Υ.Γ. : οι νεότεροι γιατροί ας μην είναι και τόσο σίγουροι ότι θα επιτύχουν με την πρώτη στις εξετάσεις...υπάρχουν και πολλοί...γέροι που το λέει η καρδούλα τους ακόμα...αν χρειαστεί όμως θα παλέψουν... emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@cardio

Κουράγιο φίλε. Να ξέρεις πως υπάρχουνε κι άλλοι που περάσανε και περνάνε τα ίδια με σένα. Αλλά παρόλο που δεν σου στρώθηκαν δίχως κόπο όπως σε κάτι άλλους, να ξέρεις πως θα έχεις τα @ρχίδια να κοιτάς τον εαυτό σου στον καθρέφτη το πρωί και να ξέρεις πως ότι κατάφερες, το έκανες μόνος σου, δίχως να γλύψεις κατουρημένες ποδιές και παπάρες καθηγητές και παρατρεχάμενους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε cardio μην ανησυχεις,Εξετασεις για ειδικοτητα δεν προκειται να γινουν. θα υπαρξουν αντιδρασεις καταρχην απο τις ιατρικες σχολες. θα απεχουν απο το να συνδραμουν για την διεξαγωγη τους και δεν θα τις εγκρινουν,εκτος αν διεξαχθουν υπο την αιγιδα του Υπ.τουρισμου ,η του ΟΠΑΠ τοτε παω πασο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@cardio

Κουράγιο φίλε. Να ξέρεις πως υπάρχουνε κι άλλοι που περάσανε και περνάνε τα ίδια με σένα. Αλλά παρόλο που δεν σου στρώθηκαν δίχως κόπο όπως σε κάτι άλλους, να ξέρεις πως θα έχεις τα @ρχίδια να κοιτάς τον εαυτό σου στον καθρέφτη το πρωί και να ξέρεις πως ότι κατάφερες, το έκανες μόνος σου, δίχως να γλύψεις κατουρημένες ποδιές και παπάρες καθηγητές και παρατρεχάμενους.

Nomad το γνωρίζω πως πολλοί είναι στη δική μου θέση ή και σε χειρότερη από πλευράς ελεύθερου χρόνου πάντα (γιατί μην τρελαθούμε η οικογένεια είναι ό,τι καλύτερο) και ειλικρινά ευχαριστώ όποιον μπορεί να καταλάβει το συλλογισμό μου πάνω σε αυτό το καυτό ζήτημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιοι βιάζεστε να γράψετε πριν μάθετε το τρόπο διεξαγωγής των εξετάσεων και τι θα γίνει με τις λίστες.

Είμαι βέβαιος πως δε θα διαφωνήσετε.

Συμμετοχή στις εξετάσεις όσων συναδέλφων το επιθυμούν. Οι μη υπέρμαχοι των εξετάσεων....απλά στη λίστα τους.

Εξετάσεις ανάλογα την ειδικότητα, χωρισμένες σε 3 κλάδους, παθολογικές, χειρουργικές και εργαστηριακές.

Σταδιακή μείωση των θέσεων σε νοσοκομεία που δίνουν πλήρη ειδικότητα, οι θέσεις αυτές θα δίνονται στους επιτυχόντες των εξετάσεων.

Τέσπα....ολόκληρη την πρόταση που έκανα πριν δύο χρόνια επί ηγεσίας Αβραμόπουλου, πριν από ένα χρόνο περίπου επί ηγεσίας Ξενογιαννακοπούλου και πριν λίγο διάστημα επί ηγεσίας Λοβέρδου και με αρκετές αλλαγές προς το καλύτερο θέλω να πιστεύω πως δίνει τη δυνατότητα να μην περιμένουν οι νέοι ιατροί αλλά και όσοι παλιοί το επιθυμούν συμμετέχοντας επιτυχώς στις εξετάσεις.

Κατανοώ πως κάποιοι μπορεί να σκέφτονται το κατά πόσο αδιάβλητες θα είναι αυτές οι εξετάσεις αλλά θεωρώ αστεία την πρόταση για αύξηση των θέσεων για ειδίκευση. Οι θέσεις ειδικότητας δεν ορίζονται βάσει της ζήτησης-αναμονής.

Δεν ήξερα πως πρέπει αύριο να ανοίξουν 50 θέσεις πλαστικής χειρουργικής ώστε να μειωθεί η αναμονή στη συγκεκριμένη ειδικότητα.

Ούτε η μείωση των εισακτέων είναι λογική λύση. Θα εμποδίσεις την είσοδο στις ελληνικές ιατρικές σχολές και θα αναγκάσεις να φύγουν στο εξωτερικό. Μετά θα είσαι αναγκασμένος να τους δεχτείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα υπαρξουν αντιδρασεις καταρχην απο τις ιατρικες σχολες. θα απεχουν απο το να συνδραμουν για την διεξαγωγη τους και δεν θα τις εγκρινουν...

Τότε θα απολυθούν όλοι!

Ανοχή στα οργανωμένα συμφέροντα τέλος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιτελούς απέκτησε λίγο ζωή το φόρουμ αν και θα ηταν καλο να εκφρασουν περισσότεροι συνάδελφοι τη γνώμη τους ισως να μπει και ένα δημοψήφισμα.

Τελικα μας ενδιαφερει μονο να αποσυμφορηθούν οι ληστες ή ταυτόχρονα να εχουμε και μια ποιοτικη αναβάθμιση των νεων ελληνων ειδικων?

Αυτη η ανεκτικότητα και η μη αναζήτηση, έστω πριμοδότηση των ικανων σε ολα τα ποστα ειναι που εχει κανει τη χωρα βοθρο.

Οι εξετασεις ,με τις ιδιες θεσεις ειδικοτητας προσφερόμενες μπορει να βοηθησουν αρκετα τα πραγματα κατ εμε .Ειδικότητα δεν θα κανουν με αυτες μονο οι αριστοι και οι απολυτως αφοσιωμένοι στο διαβασμα,αυτοι ισως παιρνουν τις καλυτερες θεσεις και τα μεγαλυτερα νοσοκομεια, απλα ενα αρκετα σεβαστο ποσοστο των συνυποψηφίων οπως πολλοι με αγορασμενα πτυχία ή αλλοι που τελειωσαν με την ανεκτικοτητα τον συμφοιτητων τους(πολλοι βλεπαμε πως παιρνουσαν συμφοιτητές μας τα μαθηματα οταν σε προφορικες εξετασεις λεγαν μονο μπαρουφες.τωρα ομως θα μας αρεσε να ειχαν κοπει σ αυτο το μαθημα που δεν απαντησαν τιποτα και να βρισκονται πισω μας στη λιστα)καi των καθηγητων κατ επεκταση , θα την κανει αργοτερα αφου μαθει οτι αιτιο πυρετου μπορει να ειναι και τα φαρμακα.

Με το παραπανω θελω να πω σε προηγουμενα ατομα οτι οσο χρονο να μην εχεις ωστε να αφοσιωθεις πληρως ,αμα ησουνα συνεπης και σωστος στα 6 ολοκληρα χρονια που διαβαζες παντα θα εισαι πολλα βηματα μπροστα απο τους ασχετους...

Για τον Τασο που λεει οτι μειωση των εισακτεων θα διωξει κοσμο εξω,ωραια ας γυρισουν να δωσουν μαζι με τους αποφοιτους εσωτερικου τις εξετασεις τους κι αυτοι.

Βεβαια θα πρεπει να εξασφαλιστει το αδιάβλητο(κατι σαν τα αγροτικα B) B) Τασο) των εξετασεων κατι ευκολο αν υπαρχει βουληση

Για αυτους που περιμεναν χρονια εννοείται οτι θα πρεπει να υπαρχει ειδικη ρύθμιση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη ζεστασιά του πατρικού σπιτιού αυτοί που τα έχουν όλα έτοιμα (αχ ρε αθάνατη ελληνίδα μάνα)και το μόνο που έχουν να σκεφτούν είναι το πόση ύλη θα βγάλουν σήμερα για να εξεταστούν αύριο ωσάν μαθητούδια του χτες, ακούγοντας το μπράβο της μαμάκας τους που θα φουσκώνει από καμάρι για το γιόκα ή την κορούλα τους, δεν περιμένω αντικειμενικότητα στο καυτό ζήτημα των εξετάσεων για ειδικότητα. Όταν έχεις τέτοια σιγουριά και όταν φροντίζουν άλλοι για σένα, είναι λογικό να είσαι υπέρμαχος των εξετάσεων για ειδικότητα. Όταν όμως έχεις οικογένεια, προβλήματα, χρέη από δάνεια που τρέχουν, το τελευταίο που σε απασχολεί είναι πώς θα διαβάσεις, πιστέψτε με. Και δεν μιλάμε για διάβασμα που απαιτείται όταν κάνει κάποιος ειδικότητα, όπου κάποιες ώρες τη βδομάδα αρκούν, αλλά για εξοντωτικό διάβασμα, για παπαγαλία, για τουλάχιστον 10ώρο την ημέρα σε ύλη που δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το αντικείμενο της ειδικότητας που θες. Ποιος από εμάς λοιπόν τους παλαιότερους έχει το κουράγιο για ένα τέτοιου τύπου διάβασμα? Δεν το κρύβω πως κι εγώ όταν ήμουν 25 χρονών και μόλις είχα τελειώσει την ιατρική, έπιθυμούσα διακαώς εξετάσεις αντιμετωπίζοντας τους αντιφρονούντες ως αποτυχημένους βαριεστημένους και ξοφλημένους γιατρουδάκους που κοίταζαν μόνο την καλοπέρασή τους. Σήμερα, έχοντας περάσει πλέον στην άλλη όχθη, βλέποντας τα προβλήματα που αντιμετωπίζει κάποιος που έχει οικογένεια και έχει να νοιαστεί όχι μόνο για τον εαυτό του αλλά περισσότερο για τα παιδιά του και το σπίτι του, είμαι κάθετα αντίθετος στη διεξαγωγή εξετάσεων για ειδικότητα, τουλάχιστον σε αυτούς που έχουν περιμένει τόσα χρόνια και έχουν μεγαλώσει προγραμματίζοντας τη ζωή τους με βάση αυτήν την παλιολίστα αναμονής. Προσωπικά έχω περιμένει ήδη 6 χρόνια συνολικά και συνεχίζω... Κάποιος εδώ θα πει ότι θα μπορούσα να είχα πάει στο εξωτερικό για ειδικότητα. Ναι, θα μπορούσα αλλά όταν το σκέφτηκα είχα ήδη χάσει 3 χρόνια στην αναμονή αφού στο μεσοδιάστημα με αγροτικό, διδακτορικό και στρατό είχα ξεχαστεί...Πολλοί γνωστοί μου έτσι την πάτησαν...Και ύστερα ήρθε η οικογένεια. Πλέον στα 31 μου δεν έχω τη δυνατότητα να συναγωνιστώ επί ίσοις όροις (ακόμα κι αν με μοριοδοτήσουν για την αναμονή μου, αλήθεια πόσα μόρια κοστίζουν όλα αυτά τα "χαμένα χρόνια"?)κάποιον που μόλις τελείωσε την ιατρική. Ξεκινάω το μαραθώνιο έχοντας παραπανίσια κιλά και ταλαιπωρημένη μέση ενώ ο νέος είναι σφριγηλός και ρωμαλέος... Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή όποιου διάβασε τις σκέψεις μου και ελπίζω να εκφράζω ένα μεγάλο μέρος γιατρών που βρίσκονται στη δική μου θέση...

Υ.Γ. : οι νεότεροι γιατροί ας μην είναι και τόσο σίγουροι ότι θα επιτύχουν με την πρώτη στις εξετάσεις...υπάρχουν και πολλοί...γέροι που το λέει η καρδούλα τους ακόμα...αν χρειαστεί όμως θα παλέψουν... emiloveyou

Συνοψιζοντας το ποστ σου, εισαι κατα των εξετασεων επειδη εχεις οικογενεια, χρεη και δεν εχεις κουραγιο για διαβασμα. Πραγματικα εκπληκτικα επιχειρηματα, που βεβαιως δεν ενδιαφερουν κανεναν εκτος απο εσενα.

Νομιζα οτι η συζητηση γινεται για το τι συμφερει το συνολο και οχι τα ατομα, κι εσυ τα μονα 'επιχειρηματα' που αναφερεις ειναι το προσωπικο σου δραμα.

Μην ανησυχεις ομως: στην Ελλαδαρα των κοινωνικων αγωνων, ακομα κι αν καποτε θεσμοθετηθουν οι εξετασεις, θα προβλεπονται μορια για καθε παιδι, αγροτικο σε παραμεθοριο, στρατο σε παραμεθοριο, ετος αποφοιτησης, αναπηρια σε συγγενεις μεχρι γ' βαθμου, εντοπιοτητα κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλα ενα αρκετα σεβαστο ποσοστο των συνυποψηφίων οπως πολλοι με αγορασμενα πτυχία ή αλλοι που τελειωσαν με την ανεκτικοτητα τον συμφοιτητων τους(πολλοι βλεπαμε πως παιρνουσαν συμφοιτητές μας τα μαθηματα οταν σε προφορικες εξετασεις λεγαν μονο μπαρουφες.τωρα ομως θα μας αρεσε να ειχαν κοπει σ αυτο το μαθημα που δεν απαντησαν τιποτα και να βρισκονται πισω μας στη λιστα)καi των καθηγητων κατ επεκταση , θα την κανει αργοτερα αφου μαθει οτι αιτιο πυρετου μπορει να ειναι και τα φαρμακα.

Τώρα, συγγνώμη, είναι λογική αυτή? Δηλαδή, αντί να τους αποκλείουμε από ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ(!!), θα τους αποκλείουμε από ειδικευόμενους?? Το λογικό είναι, και ΠΡΕΠΕΙ να είναι, να υπάρχει φραγμός στην έξοδο τέτοιων μαργαριταριών. (αν και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό ανταποκρίνεται στην πραγμαιτκότητα! μου φαίνετια λίγο υπερβολικό- αυτό παρεμπιπτόντως). Όχι να παίρνει το πτυχίο της Ιατρικής και να μη ξέρει αυτά! Κατά τ'άλλα, επιμένω, και δεν έχω άδικο, ότι οι εξετάσεις τύπου λυκείου κτλ που θα ναι ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ είναι σαφώς ευνοικές κάποιων ορισμένων έναντι κάποιων άλλων, εξίσου άξιων και ικανών νέαν γιατρών! Δηλαδή, πώς να το κάνουμε ρε παλικάρια? Το ίδιο είναι κάποιος που πρέπει να δουλεύει με κάποιον που έχει λύσει τα υπόλοιπα προς το ζην? Και δεν εννοώ όπως είπε συνάδελφος παραπάνω (βλ. DrIrol) να μην ξέρει αυτά που πρέπει να ξέρει! Λέω πως οι εξετάσεις θα χρειάζονται όχι ...φρεσκάρισμα, αλλά εμμονή και στη λεπτομέρεια για να πετύχει κάποιος. Και προσέξτε, όχι να "πετύχει" ένα πλαφόν, μια βάση ώστε να πιστοποιείται το ότι είναι ένας γιατρός ασφαλής για τους γύρω του! Να πετύχει απλά μεγαλύτερη βαθμολογία από τους άλλους συναδέλφους του!! Λοιπόν, όχι, δεν έχουν όλοι την ίδια άνεση, και σε κάθε περίπτωση ρε παιδιά, το σκεπτικό αυτό γιατί μπήκε? Είναι ή δεν είναι υποτίμηση των εργασιακών δικαιωμάτων που συνεπαγεται το πτυχίο? Είναι, γιατί είναι βασικό στοιχείο της εκπαίδευσης του γιατρού η ειδικότητα!

Λοιπόν, μαργαριτάρια υπάρχουν, αλλά αυτά πρέπει να εμποδίζονται στην έξοδο (της σχολής) και όχι στην είσοδο (της ειδικότητας)!

Οι εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας δεν πρέπει να γίνουν δεκτές από τους μελλοντικούς εργαζόμενους γιατρούς 1. γιατί συνιστούν υποβάθμιση του πτυχίου τους και των εργασιακών δικαιωμάτων που απορρέουν από αυτό και 2. γιατί συνιστούν περαιτέρω ταξικό φραγμό στην απόκτηση ειδικότητας. ΔΕΝ είναι το ίδιο η απόκτηση ενός πτυχίου από μια σχολή όχι μπουρδέλο (ενν. που το πτυχίο πιστοποιεί την καταλληλότητα του υποψηφίου) με τις εξετάσεις τύπου λυκείου "να δούμε ποιος θα γράψει παραπάνω"! Γιατί φανταστείτε πως με τόσους υποψήφιους και τόσες λίγες θέσεις, ε, θα παίζεται σε πολύ υψηλά σκορ η βαθμολογία εισαγωγής. Αλλά μη τρελαθούμε δλδ. Όποιος δεν πάρει 95 σημαίνει πως είνα ανάξιος? Ή είναι λογικό μια μητέρα να πάει σε περιφερειακό νοσοκομείο, μακριά από τον πατέρα του παιδιού, ενώ ο συνάδελφος που μπορεί και κάθεται 6 μήνες αποκλειστικά για το διάβασμα για τις εξετάσεις, να απολαύσει ενός πανεπιστημιακού νοσοκομείου?

Ως έχουν τα πράγματα, η αριστεία παίρνει μονάδες ούτως ή άλλως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλεφαντε σου ευχομαι ποτε να μην ερθεις ποτε στην θεση που αναφερει ο cardio.Αλλα επειδη μερικοι απο εμας ειμαστε και ξερουμε ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα το λιγοτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μην σχολιαζεις...

Ναι στις εξετασεις αλλα οχι γι'αυτους που περιμενουν 2-3-4-5+ χρονια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη ζεστασιά του πατρικού σπιτιού αυτοί που τα έχουν όλα έτοιμα (αχ ρε αθάνατη ελληνίδα μάνα)και το μόνο που έχουν να σκεφτούν είναι το πόση ύλη θα βγάλουν σήμερα για να εξεταστούν αύριο ωσάν μαθητούδια του χτες, ακούγοντας το μπράβο της μαμάκας τους που θα φουσκώνει από καμάρι για το γιόκα ή την κορούλα τους, δεν περιμένω αντικειμενικότητα στο καυτό ζήτημα των εξετάσεων για ειδικότητα. Όταν έχεις τέτοια σιγουριά και όταν φροντίζουν άλλοι για σένα, είναι λογικό να είσαι υπέρμαχος των εξετάσεων για ειδικότητα. Όταν όμως έχεις οικογένεια, προβλήματα, χρέη από δάνεια που τρέχουν, το τελευταίο που σε απασχολεί είναι πώς θα διαβάσεις, πιστέψτε με. Και δεν μιλάμε για διάβασμα που απαιτείται όταν κάνει κάποιος ειδικότητα, όπου κάποιες ώρες τη βδομάδα αρκούν, αλλά για εξοντωτικό διάβασμα, για παπαγαλία, για τουλάχιστον 10ώρο την ημέρα σε ύλη που δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το αντικείμενο της ειδικότητας που θες. Ποιος από εμάς λοιπόν τους παλαιότερους έχει το κουράγιο για ένα τέτοιου τύπου διάβασμα? Δεν το κρύβω πως κι εγώ όταν ήμουν 25 χρονών και μόλις είχα τελειώσει την ιατρική, έπιθυμούσα διακαώς εξετάσεις αντιμετωπίζοντας τους αντιφρονούντες ως αποτυχημένους βαριεστημένους και ξοφλημένους γιατρουδάκους που κοίταζαν μόνο την καλοπέρασή τους. Σήμερα, έχοντας περάσει πλέον στην άλλη όχθη, βλέποντας τα προβλήματα που αντιμετωπίζει κάποιος που έχει οικογένεια και έχει να νοιαστεί όχι μόνο για τον εαυτό του αλλά περισσότερο για τα παιδιά του και το σπίτι του, είμαι κάθετα αντίθετος στη διεξαγωγή εξετάσεων για ειδικότητα, τουλάχιστον σε αυτούς που έχουν περιμένει τόσα χρόνια και έχουν μεγαλώσει προγραμματίζοντας τη ζωή τους με βάση αυτήν την παλιολίστα αναμονής. Προσωπικά έχω περιμένει ήδη 6 χρόνια συνολικά και συνεχίζω... Κάποιος εδώ θα πει ότι θα μπορούσα να είχα πάει στο εξωτερικό για ειδικότητα. Ναι, θα μπορούσα αλλά όταν το σκέφτηκα είχα ήδη χάσει 3 χρόνια στην αναμονή αφού στο μεσοδιάστημα με αγροτικό, διδακτορικό και στρατό είχα ξεχαστεί...Πολλοί γνωστοί μου έτσι την πάτησαν...Και ύστερα ήρθε η οικογένεια. Πλέον στα 31 μου δεν έχω τη δυνατότητα να συναγωνιστώ επί ίσοις όροις (ακόμα κι αν με μοριοδοτήσουν για την αναμονή μου, αλήθεια πόσα μόρια κοστίζουν όλα αυτά τα "χαμένα χρόνια"?)κάποιον που μόλις τελείωσε την ιατρική. Ξεκινάω το μαραθώνιο έχοντας παραπανίσια κιλά και ταλαιπωρημένη μέση ενώ ο νέος είναι σφριγηλός και ρωμαλέος... Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή όποιου διάβασε τις σκέψεις μου και ελπίζω να εκφράζω ένα μεγάλο μέρος γιατρών που βρίσκονται στη δική μου θέση...

Υ.Γ. : οι νεότεροι γιατροί ας μην είναι και τόσο σίγουροι ότι θα επιτύχουν με την πρώτη στις εξετάσεις...υπάρχουν και πολλοί...γέροι που το λέει η καρδούλα τους ακόμα...αν χρειαστεί όμως θα παλέψουν... emiloveyou

Συνοψιζοντας το ποστ σου, εισαι κατα των εξετασεων επειδη εχεις οικογενεια, χρεη και δεν εχεις κουραγιο για διαβασμα. Πραγματικα εκπληκτικα επιχειρηματα, που βεβαιως δεν ενδιαφερουν κανεναν εκτος απο εσενα.

Νομιζα οτι η συζητηση γινεται για το τι συμφερει το συνολο και οχι τα ατομα, κι εσυ τα μονα 'επιχειρηματα' που αναφερεις ειναι το προσωπικο σου δραμα.

Μην ανησυχεις ομως: στην Ελλαδαρα των κοινωνικων αγωνων, ακομα κι αν καποτε θεσμοθετηθουν οι εξετασεις, θα προβλεπονται μορια για καθε παιδι, αγροτικο σε παραμεθοριο, στρατο σε παραμεθοριο, ετος αποφοιτησης, αναπηρια σε συγγενεις μεχρι γ' βαθμου, εντοπιοτητα κλπ.

Αλέφαντε το αν ενδιαφέρουν τα παραπάνω επιχειρήματα μόνο εμένα ή οχι, άσε να το κρίνουν άλλοι...Κατά τ'άλλα, μάθε μπαλίτσα αγόρι μου...τα πάντα όλα! emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλεφαντε σου ευχομαι ποτε να μην ερθεις ποτε στην θεση που αναφερει ο cardio.Αλλα επειδη μερικοι απο εμας ειμαστε και ξερουμε ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα το λιγοτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μην σχολιαζεις...

Ναι στης εξετασεις αλλα οχι γι'αυτους που περιμενουν 2-3-4-5+ χρονια..

Συμφωνώ απόλυτα φίλε, ναι στις εξετάσεις για τους νέους απόφοιτους και για όσους τέλοσπαντων θέλουν και μεταβατική περίοδος για αυτούς που έχουν ήδη περιμένει τόσα χρόνια. Μακάρι αυτά που γράφει ο Τάσος να ισχύουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ενδεχόμενη εισαγωγή τελικά εξετάσεων για έναρξη ειδικότητας τί θα γίνει με τους συναδέλφους που επιθυμούν σπαστές ειδικότητες και έχουν ήδη ξεκινήσει το γενικό τους μέρος (παθολ. ή χειρ.)? Διότι αν όντως οι εξετάσεις γίνονται ανά τομέα, δηλαδή παθολογικό-χειρουργικό-εργαστηριακό, τότε αυτοί θα κληθούν να εξεταστούν σε θέματα ειδικότητας που ήδη ξεκίνησαν? Λίγο παράξενο δεν είναι? Από την άλλη μεριά σίγουρα δεν μπορούν να πουν σε κάποιον που περίμενε 3-4 χρόνια πχ έλα δώσε εξετάσεις, αλλιώς περίμενε να έρθει η σειρά σου στο διπλάσιο χρονικό διάστημα απ'ότι υπολόγιζες με βάση τα υπάρχοντα δεδομένα. Να διευκρινήσω ότι δεν είμαι κατά των εξετάσεων απλά σίγουρα εγείρονται πολλά θέματα που χρειάζονται πολύ προσεχτικό χειρισμό προκειμένου να μην υπάρξουν αδικίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θεμα ειναι οτι οι οποιες αποφασεις λαμβανονται σε αυτη τη χωρα, ειναι του ποδαριου.Τωρα ηρθε η οικονομικη κριση

και ξαφνικα ανακαλυπτουμε οτι το ΕΣΥ ειναι υπερτροφικο,οτι δε χρειαζοματε τοσα πολλα νοσοκομεια,οτι τα φαρμακα ειναι ακριβα..κτλ

οι εξετασεις ειδικοτητας δεν μπορουν να ξεφυγουν απο το γενικο κανονα.αιφνιδιαστικα λεμε σε 5-6 μηνες ελατε να δωσετε εξετασεις.

ειναι σοβαρη θεση αυτη?

οι εξετασεις , καλως η κακως, δικαιως η αδικως, διαβλητα η αδιαβλητα , θα πραγματοποιηθουν..τουλαχιστον δε μπορουν να ορισουν ενα

υπευθυνο χρονοδιαγραμμα?πχ..ενας τελειοφοιτος ιατρικης το 2011 θα ξερει οτι το 2012 θα κληθει να δωσει εξετασεις για ειδικοτητα.

ενας ηδη αποφοιτος που εχει κανει τις επιλογες του, το στρατο, το αγροτικο, μερικο τμημα ειδικοτητας, η δε ξερω τι αλλο, ειναι σε

τελειως αλλη φαση.το να του πει το υπουργειο ξαφνικα ελα δωσε εξετασεις σε 6 μηνες, ειναι το λιγοτερο καφριλα..

και εγω οπως αλλα παιδια που μιλησαν παραπανω, οταν τελειωσα το 2006, ηθελα ενα αξιοκρατικο συστημα εισαγωγης με εξετασεις βλεπωντας

τι επικρατουσε , και εξακολουθω να πιστευω σε ενα δικαιο συστημα επιλογης..αλλα θεωρω απαραδεκτο να μην υπαρχει προετοιμασια και εγκαιρη ενημερωση

και να ερθει ξαφνικα ο λοβερδος τον απριλη που θα ειναι ετοιμος ο υγειονομικος χαρτης και να πει σε 6 μηνες ασεπ ιατρων...

ενας υπευθυνος ανθρωπος προετοιμαζει την διαδοχη κατασταση που θελει να εφαρμοσει, την μελετα σοβαρα και οταν εχει ετοιμη την ολοκληρωμενη προταση

την καταθετει, με προοπτικη εφαρμογης σε ενα βαθος χρονου, που δε θα αιφνιδιαζει..θα πρεπει να αφορα το σημερινο τελειοφοιτο γιατρο , ωστε να γνωριζει

εγκαιρως τι θα ισχυσει και να κανει τις επιλογες του αναλογα...

Τωρα εκεις οι παλαιοτεροι που φαγαμε στην μαπα την αναμονη, ισως να χρειαστει να δωσουμε και εξετασεις 5 χρονια μετα το πτυχιο

Δεν με πειραζει αυτο, αλλα οτι χρειαστηκε να χασω 5 χρονια για να μου πουν ελα εξετασου σε αντικειμενα που πιθανως εχω να ασχοληθω απο τοτε,

και για μια ειδικοτητα που θα ειναι ασχετη... :splats: :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.