Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Ποσο διαρκει να μεταπεσεις απο ''υπο διορισμο'' σε ''διορισμενος"


kkrr44

Recommended Posts

Τα νέα είναι δυσάρεστα! Μόλις μίλησα με την υπάλληλο στο 2105235500 και μου είπε πως η απόφαση εξαίρεσης για τις τοποθετήσεις των γιατρών βγήκε και ήταν αρνητηκή, οπότε θα πρέπει να περιμενουμε το σχηματισμό νέας κυβέρνησης τώρα ή μετά από νέες εκλογές...

Δηλαδή το 2009 έκρινε το ΣτΕ θετικά την εισήγηση του yyka και τώρα χωρίς να αλλάξει κάποιος νόμος κρίνει αρνητικά. Τι προσπαθούν να μας πουν? Καλά μπάνια και δε μασάμε
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα νέα είναι δυσάρεστα! Μόλις μίλησα με την υπάλληλο στο 2105235500 και μου είπε πως η απόφαση εξαίρεσης για τις τοποθετήσεις των γιατρών βγήκε και ήταν αρνητηκή, οπότε θα πρέπει να περιμενουμε το σχηματισμό νέας κυβέρνησης τώρα ή μετά από νέες εκλογές...

Δηλαδή το 2009 έκρινε το ΣτΕ θετικά την εισήγηση του yyka και τώρα χωρίς να αλλάξει κάποιος νόμος κρίνει αρνητικά. Τι προσπαθούν να μας πουν? Καλά μπάνια και δε μασάμε

Από τις λιγες γνώσεις νομικής ξέρω ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει το "δεδικασμένο" το οποίο ισχύει σε άλλες χώρες. Αυτό σημαίνει ότι κάθε αίτηση που κατατίθεται προς εξέταση σε οποιοδήποτε δικαστήριο, εξετάζεται εκ νέου παρόλο που μπορεί να εχουν βγει αποφασεις για άλλες καρμπον υποθέσεις. Και φυσικά, όπως συνέβη και τώρα, οι αποφάσεις μπορεί να είναι αντιδιαμετρικά αντίθετες για το ιδιο ακριβώς πραγμα! Εκείνος ο δικαστής εκρινε πως επρεπε να δωθεί εξαίρεση, ο τωρινός όχι! ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλα μετα βιας μου μιλουσε σημερα η υπαλληλος του υυκκα στο τηλεφωνο. Οτι και να ρωτουσα μου ελεγε παρε μετα τις εκλογες και θα δουμε.Της ειπα για τον αριθμο πρωτοκολλου και απαντηση ηταν παλι -μετα της εκλογες κυριε-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανεβαίνουν οι αναμονες όλων των ειδικευομενων τουλάχιστον δυο μήνες. Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά ποτε θα ξεκολλήσουν τα πράγματα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνήθως δίνουν παράταση, σπάνια εχω ακούσει να μην παίρνει κάποιος . Τώρα βέβαια με τα οικονομικα του κάθε νοσοκομείου ποτε δεν ξέρεις. Με την προσωρινή κυβέρνηση λέτε να γινει τίποτα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το πράγμα, η γενική παράλυση δλδ του κράτους πριν και μετά από εκλογές είναι ελληνικό φαινόμενο, και δείχνει ποσο κ@λοχανείο είμαστε σαν χώρα.

Αμφιβάλλω αν σε σοβαρές χώρες οι εισπράξεις των φόρων και στα καθ' ημάς, οι -νόμιμοι- διορισμοί ιατρών εξαρτώνται απ' τον εκάστοτε υπουργό !

Φαντάζεστε κάποιον ειδικεύομενο σε νοσοκομείο στο κρατίδιο της Βόρειας Βεστφαλίας-Ρηνανίας να περιμένει 2 μήνες να διοριστεί γιατί έχουν... εκλογές ; ; ; :wacko:

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνήθως δίνουν παράταση, σπάνια εχω ακούσει να μην παίρνει κάποιος . Τώρα βέβαια με τα οικονομικα του κάθε νοσοκομείου ποτε δεν ξέρεις. Με την προσωρινή κυβέρνηση λέτε να γινει τίποτα?

Οι ειδικευόμενοι δεν πληρώνονται στην παράταση από το νοσοκομείο αλλά συνεχίζουν να πληρώνονται από το Υπουργείο Υγείας.

Υπάρχουν και ζώα διευθυντές που δεν υπογράφουν τις αιτήσεις παρατάσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με την υπηρεσιακή κυβέρνηση μήπως ξεπαγώσουν?ο τ.πρύτανης ανέλαβε υπουργός σε υπηρεσιακή, κ πρώτη φορά υπουργός σε υγείας σε προεκλογική περίοδο!συνήθως μόνο εσωτερικών όριζαν..

Τροποποιήθηκε από ferbyboy
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εφημεριες όμως πληρώνονται απο το νοσοκομείο. Θέλω να πιστεύω ότι θα προχωρήσουν οι διαδικασίες με την υπηρεσιακή κυβέρνηση. Μπορεί να πάρω στο υπουργείο, αν μάθω κάτι ενημερώνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα τα νεα παιδια! Μιλησα με το υπουργειο και μου ειπαν οτι αρχισαν κανονικα οι διαδικασιες. Σε δεκα περιπου μερες θα μου ερθει ο διορισμος εκτος απροοπτου (μενω επαρχια, σε αλλους θα ερθει λιγο πιο σύντομα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζω το εξής παράδοξο..

Είμαι αυτή τη στιγμή Νο1 αναμονή για διορισμό σε νοσοκομείο της Αθήνας ενώ θα έπρεπε να είμαι ήδη υπό διορισμό καθώς καταλαμβάνει θέση συνάδελφος ο οποίος σχεδόν τελειώνει την ειδικότητά του στη κύπρο!Ο άνθρωπος φαίνεται διορισμένος εδώ και 2-3 μήνες ενώ δεν έχει πατήσει το πόδι του στο νοσοκομείο.Τον είχα παρακαλέσει να στείλει υπεύθυνη δήλωση μη αποδοχής της θέσης του όπως και έκανε από 3/4/12 η οποία δεν διεκπεραιώθηκε μέχρι τις 11/4/12 όποτε και ήρθε η διαταγή παγώματος.Ένα μήνα σχεδόν μετά έστειλε και το νοσοκομείο χαρτί ανάκλησης του διορισμού καθώς ο συνάδελφος δεν εμφανίστηκε ποτέ αλλά το υπουργείο μου απάντησε πως λόγω της διαταγής δεν μπορεί να υπογραφεί τίποτα.Υπάρχει λοιπόν κενή θέση και δεν μπορώ να μπω απλά υπό διορισμό λόγω ενός φαντάσματος!Σήμερα από τη σελίδα της νομαρχίας παρατήρησα πως λόγω παραίτησης συναδέλφου από το νοσοκομείου μπήκε υπό διορισμό συνάδελφος που προηγείτο εμού.Λέτε πως αν ζητήσω υπεύθυνη δήλωση παραίτησης του ''φαντάσματος'' να έχω κάποια ελπίδα να μπω υπό διορισμό??? Έλεος δηλαδή με το κωλοσύστημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να και κατι ευχαριστο!!αριθμο πρωτοκολου ειχες παρει εσυ;;;σε ποιο γραφειο ρωτησες;;για ειδικοτητα επαρχια ή αθηνα;;;

Για Ηρακλειο είναι η θέση, γραφείο δεν ξερω, τηλεφωνο μονο. Μου ζητησε το ονομα μου και ειπε να παρω αυριο το πρωι γιατι ειχαν πολλα ονοματα για υπογραφη (μην με ρωτησεις τι υπογραφη, πραγματικα δεν ξερω) .Παντος στην χειροτερη περιπτωση μου λεει σε δεκα μερες θα παρω τον διορισμο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λογικα σε αυτο το νουμερο θα πηρες ε;

210 5235500

Η υπογραφη που σου ειπε προφανως θα ειναι για παρεις αριθμο πρωτοκολου ωστε να μπορεις να δηλωσεις ειδικοτητα πριν σου ερθει ο διορισμος!θα παρω κ εγω αυριο τηλ κ θα ενημερωσω τι θα μου πουνε!ευχαριστω που ενημερωσες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι ωραία νέα ήταν αυτά παιδιά!!!!!μακάρι και εμείς που είμαστε υπο διορισμό σε νοσοκομεία των Αθηνών να διοριστούμε επιτέλους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με την υπηρεσιακή κυβέρνηση μήπως ξεπαγώσουν?ο τ.πρύτανης ανέλαβε υπουργός σε υπηρεσιακή, κ πρώτη φορά υπουργός σε υγείας σε προεκλογική περίοδο!συνήθως μόνο εσωτερικών όριζαν..

κάπου τα έχεις μπερδέψει!!!!!!!!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θεμα μας εδω δεν ειναι εαν υπηρχε πριν κυβερνηση ή οχι αλλα εαν προχωρανε οι διορισμοι κ αν οντως γινουν οπως τα ειπανε στον marillion..

οποιος εχει νεοτερα πανω σε αυτο ας μας πει..σημερα θα παρω κ εγω κ θα ενημερωσω τι θα μου πουνε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.