Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Ποσο διαρκει να μεταπεσεις απο ''υπο διορισμο'' σε ''διορισμενος"


kkrr44

Recommended Posts

Η θέση μου σε νοσοκομείο Αθήνας έχει ανοίξει από τις 24 Αυγούστου και ο διορισμός μου είναι στο ΓΛΚ από τις 25 Οκτωβρίου... 2 μήνες να φτάσει στο ΓΛΚ και άλλοι 2 μήνες να ξαναπάει στο Υπουργείο... Μάλλον του χρόνου θα διοριστώ emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η θέση μου σε νοσοκομείο Αθήνας έχει ανοίξει από τις 24 Αυγούστου και ο διορισμός μου είναι στο ΓΛΚ από τις 25 Οκτωβρίου... 2 μήνες να φτάσει στο ΓΛΚ και άλλοι 2 μήνες να ξαναπάει στο Υπουργείο... Μάλλον του χρόνου θα διοριστώ emdots

Και μενα το ιδιο! Ειμαι υπο διορισμον πανω απο 3μηνο!

( οχι πως με νοιαζει πια, αλλα μου κανει φοβερη εντυπωση αυτη η αργοπορια, το ποσο καιρο μενει κενη η θεση...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

παιδια να ρωτησω κατι.Σε μερικες λιστες βλεπω οτι καποιοι βρισκονται ''σε χρονοδιαγραμμα εως την ταδε του μηνος''.Αυτο τι σημαινει?Εχω ακουσει οτι σημαινει οτι για καποιο λογο χ,ψ ο συγκεκριμενος ζητησε προσωρινη αναβολη εναρξης της ειδικοτητας για προσωπικους λογους.Σε αυτη τη περιπτωση τι γινεται?μεγαλωνει και η αναμονη των υπολοιπων που βρισκονται πισω απο αυτον?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το χρονοδιαγραμμα σημαινει αυτο ακριβως που ειπες..δε μεγαλωνει η αναμονη καθολου για τους υπολοιπους,απλα για οσο χρονο βρισκεται σε χρονοδιαγραμμα παιρνουν οι αλλοι τη θεση του..αν αυτος ειναι πρωτος δλδ,ο δευτερος θα διοριστει στη θεση του σα να ηταν πρωτος κλπ..οταν ληξει το χρονοδιαγραμμα του τοτε κανονικα θα διοριστει κ αυτος μολις ανοιξει θεση..με αλλα λογια για οσο χρονο ειναι το χρονοδιαγραμμα οι υπολοιποι απο κατω κερδιζουν μια θεση...απο κει και περα επανερχεται κανονικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η θέση μου σε νοσοκομείο Αθήνας έχει ανοίξει από τις 24 Αυγούστου και ο διορισμός μου είναι στο ΓΛΚ από τις 25 Οκτωβρίου... 2 μήνες να φτάσει στο ΓΛΚ και άλλοι 2 μήνες να ξαναπάει στο Υπουργείο... Μάλλον του χρόνου θα διοριστώ emdots

Απλά να μεταφέρω την εμπειρία μου αυτή την περίοδο όσο αφορά τους διορισμούς για να έχετε μια ιδέα. Η νομαρχία μου έστειλε χαρτί ότι άνοιξε η θέση μου σε νοσοκομείο Θεσσαλονίκης στις 15/11. 16/12 είχε ήδη φτάσει το συστημένο του διορισμού στο σπίτι μου. ΔΛΔ 30 μέρες!!! Να σημειώσω ότι δεν έκανα καμία ενέργεια επίσπευσης. Ομολογώ με ξάφνιασε η τεράστια χρονική διαφορά συγκριτικά με την πρώτη μου τοποθέτηση που η διαδικασία διορισμού ολοκληρώθηκε σε 3,5μήνες!

Τροποποιήθηκε από Melinadoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η όλη διαδικασία το τελευταίο τρίμηνο γίνεται τάχιστα. Υπήρξαν διορισμοί που έφτασαν σε 21 ημέρες από την ημερομηνία εκκένωσης της θέσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρομοίως και σε μένα συνάδελφοι. Η κένωση θέσης σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης έγινε 6/10, η νομαρχία απέστειλε το φάκελο 12/10, το υπουργείο παρέλαβε 31/10 (λόγω καταλήψεων) και το συστημένο ήρθε 17/11. Καλή αρχή σε όλους τους συναδέλφους που ξεκινούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η όλη διαδικασία το τελευταίο τρίμηνο γίνεται τάχιστα. Υπήρξαν διορισμοί που έφτασαν σε 21 ημέρες από την ημερομηνία εκκένωσης της θέσης.

εγω ειμαι υπο διορισμο σε νοσοκομειο της Αθηνας εδω και 4 μηνες! Μετα απο επικοινωνια με το γρ.προσωπικου του νοσοκομειου, ειπαν να παρω το Υπ.Υγειας. Εκει ειπαν οτι απο "λαθος" εσταλη ο διορισμος μου στη Νομαρχια, και οτι ακομα δεν εχει κενωθει θεση στο νοσοκομειο! Και στο νοσοκομειο απο ό,τι ξερω εχουν τρελλη ελλειψη ειδικευομενων. Ο,τι να ναι!

Αν ημουν Ελλαδα θα το κυνηγαγα, αλλα απο δω πανω στα ξενα δεν γινεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια ερωτηση γιατι θα θα μας κουφανουν.παιρνς σημερα σε νοσοκομειο της αθηνας που ειμαι σε αναμονη να ρωτησω ποτε ανοιγει η θεση μου(ειμαι πρωτος στη λιστα και μου χαν πει πριν 4 μηνες οτι ανοιγει η θεση μου το γεναρη 2012).Σημερα μου λενε ανοιγει η θεση μου 3 φλεβαρη γιατι μετατοπιστηκε!!!!!!!!γινεται αυτο????????για ποιο λογο θα μπορουσε να μετατοπιζοταν το ανοιγμα θεσεως καποιου????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τον καιρό αυτό το νήμα θα έχει τίτλο 'το θρίλερ του διορισμού'... Μετατοπίζονται και οι διορισμοί τώρα! Λες και είναι έπιπλα... :bloodomen:

Εν τω μεταξύ ο δικός μου διορισμός ταχυδρομήθηκε χθες σπίτι, αφού έκλεισαν 4 μήνες από την κένωση της θέσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορει να υπαρξει καποια μετατοπιση επειδη οταν ρωτατε στο νοσοκομειο στο τμημα προσωπικου προφανως δεν ειναι ενημερωμενοι να σας πουν οτι ο συναδερφος εχει και καποιο υπολοιπο αδειας που το παιρνει στο τελος..και για το λογο αυτο υπαρχει αυτη η επιπλεον καθυστερηση...μην ειστε καχυποπτοι για ολα...συνηθως για ολα υπαρχει εξηγηση...))καλες γιορτες παιδια και να μας μπει καλα...το νεο ετος...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να μετατοπιστεί η κένωση μιας θέσης, εάν ο/η συνάδελφος που την κατέχει έχει πάρει αναρρωτική άδεια τέτοιας διάρκειας που χρειάζεται να την υπηρετήσει. Υπηρετούνται επιπλέον και οι ημέρες απεργίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετσι,ο χρονος ειδικευσης συνηθως παρατεινεται απο απεργιες και αναρρωτικες αδειες.

Να ρωτησω κατι κ εγω.Διαβαζω οτι για τους περισσοτερους διορισμους,πλην του φορεα και της Βαλεντινας, χρειαστηκαν περιπου 30-40 μερες για να φτασει το συστημενο απο τοτε που κενωθηκε η θεση στο νοσοκομειο. Υπαρχουν αλλοι που να εχουν διαφορετικη εμπειρια, αυτη την περιοδο παντα,να εχει δηλαδη καθυστερησει πολυ παραπανω? Ο φορεας μας εξηγησε οτι υπηρξε καποιο λαθος,για αυτο και η καθυστερηση.Βαλεντινα,εσυ εισαι υπο διορισμο σε προσωποπαγη θεση και καθυστερει τοσο?

Περιμενω να κενωθει η θεση που θα διοριστω σε 3 μηνες,ελπιζω οι επερχομενες εκλογες να μην παρατεινουν για πολυ τον απαιτουμενο χρονο διορισμου. Οταν διοριστηκα στο πρωτο κομματι,η θεση ειχε κενωθει απο τον ιουνιο,και τελικα εγω διοριστηκα μαρτιο,αφου μεσολαβησε μια ανακληση απο τον προηγουμενο στη λιστα ιατρο,και επισης εκλογες κ χριστουγεννα!ημουν 3.5 μηνες υπο διορισμο,και η θεση 9 μηνες κενη!!!!

Τροποποιήθηκε από Hustler
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχουν διορισμοί σε προσωποπαγείς θέσεις πλέον.

Ο δικός σου διορισμός "είχε διάρκεια" από την ημέρα που υπέβαλε αίτηση ανάκλησης ο προηγούμενος μέχρι την παραλαβή της απόφασης από σένα, οπότε το διάστημα σίγουρα ήταν μικρότερο.

Οι εκλογές δεν επηρεάζουν χρονικά την διαδικασία, οι αργίες όπως οποιαδήποτε συναλλαγή με το δημόσιο.

Αυτό το διάστημα η διαδικασία δεν ξεπερνάει τις 40 ημέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.ενας φιλος μου διοριστικε σε 40 μερες αυτο το δεκεμβριο που περασε σε νοσοκομειο της αθηνας απτη στιγμη που ανοιξε η θεση του.επισης σε αντιθεση οταν ρωτησα πληροφοριακα κανα μηνα πριν στο γραφειο προσωπικου στο νοσοκομειο που θα ξαναρχισω το ειδικο κομματι της ειδικοτητας μου ,μου ειπαν οτι κανει απο δυομισι εως 4 μηνες!!!!!!!αλλα σε οσους το χω πει ολοι μου λενε κανενα σαρανταημερο κανει και οτι δεν ηταν καλα πληροφορημενη η κυρια αυτη.Τωρα ελπιζω οι εκλογες να μην οντως μεταβαλλουν και παρατεινουν την κατασταση γιατι ενας φιλος μου πε οτι στις τελευταιες εκλογες ειχε καθυστερηση 2μηνες!!!!!ελπιζω φιλε hustler να προλαβουμε να μπουμε πριν τις εκλογες(για σιγουρια) γιατι εμενα πχ ανοιγει η θεση μου 3 φεβρουαριου.και αν κανει τρεις μηνες και πεσουν οι εκλογες θα ναι το χειροτερο σεναριο.........ελπιζω να ειναι 40 μερες οπως ειπε ο τασος που ετσι πιστευω γιατι οτι λεει ειναι μεσα.Ας ελπισουμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βαλεντινα,εσυ εισαι υπο διορισμο σε προσωποπαγη θεση και καθυστερει τοσο?

Όχι, σε κανονική θέση. Δεν ξέρω γιατί καθυστέρησε ο διορισμός τόσο πολύ.

Η θέση άνοιξε πολύ νωρίτερα από το αναμενόμενο λόγω διαγραφής κάποιου ειδικευόμενου πριν από μένα. Ωστόσο, από 24 Αυγούστου, που κενώθηκε η θέση, ο διορισμός ταχυδρομήθηκε σπίτι στις 27 Δεκεμβρίου -4 ολόκληροι μήνες. Η πλάκα είναι ότι από το γραφείο προσωπικού με είχαν 'τρομοκρατήσει' ότι δεν θα προλάβω να τελειώσω το αγροτικό και πρέπει να πάρω ανάκληση, γιατί 'στο δικό τους νοσοκομείο οι διορισμοί δεν χρειάζονται πάνω από 2,5 μήνες'! Τέλειωσα το αγροτικό κανονικά, έκανα και διακοπές ένα μήνα και πλέον ήρθε η μεγάλη ώρα, 3 χρόνια ακριβώς από το πτυχίο, για να διοριστώ στο γενικό μέρος της ειδικότητας...

Τροποποιήθηκε από valentina667
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εγραψα οτι ο διορισμος μου κρατησε 9 μηνες.Εγραψα οτι κρατησε 3,5 μηνες οσο διαστημα ημουν δλδ υπο διορισμο. ο διορισμος του συναδελφου + την ανακληση του + το διορισμο το δικο μου κρατησε 9 μηνες. Και το συμπερασμα που εβγαζα μετα τις συνομιλιες τοτε με το υυκα ειναι οτι λογω εκλογων ειχαν καθυστερησει οι διαδικασιες κ ειχαν συσσωρευτει πολλες αιτησεις κ περιμεναν το νεο υπουργο να αναλαβει καθηκοντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γενικά έχει επιταχυνθεί κάπως η διαδικασία σε σχέση με παλιότερα. Για νοσοκομεία της Αττικής συνήθως απαιτείται 1,5 μήνας περίπου, αναλόγως και τις γενικότερες συνθήκες (αργίες, απεργίες, κλείσιμο προϋπολογισμού κτλ). Στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους (για το οποίο ρωτάς) έχω την εντύπωση ότι χρειάζονται περίπου 2-3 εβδομάδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει κάποιος πρόσφατο δεδομένο σχετικά με τη διάρκεια για διορισμό σε θέση συναδέλφου του οποίου ο διορισμός ανακλήθηκε? Αλλάζει κάτι λόγω του ότι πέρασαν ήδη μια φορά τα χαρτιά απο το υπουργείο, εννοώ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει κάποιος πρόσφατο δεδομένο σχετικά με τη διάρκεια για διορισμό σε θέση συναδέλφου του οποίου ο διορισμός ανακλήθηκε? Αλλάζει κάτι λόγω του ότι πέρασαν ήδη μια φορά τα χαρτιά απο το υπουργείο, εννοώ?

Ειμαι υποδιορισμο σε θεση απο ανακληση και ειναι τωρα στο Λογιστήριο του Κράτους ξανα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερει καποιος πως μπορω να τραβηξω τον διορισμο μου 2-3 μηνες πιο μετα μεχρι να απολυθω απο τον στρατο??

Η' μηπως πρεπει να παρω ανακληση????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανάκληση. Παίρνεις βεβαίωση από το 1ο γραφείο με πιθανή ημερομηνία απόλυσης, φωτοτυπία διορισμού και συμπληρώνεις μια υπεύθυνη δήλωση και τα στέλνεις στο υπουργείο. Όταν απολυθείς από στρατό πας νομαρχία να σε ξαναβάλει στη λίστα και παίρνεις την πρώτη θέση που θα κενωθεί..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίρνω τηλεφωνα στο υπουργείο να ρωτήσω τι γίνεται με τους διορισμούς, γιατι αργούνε και δεν απαντούν.

Οι τελευταίοι διορισμοί απότι βλέπω στο site της νομαρχίας ήταν 15-12-2011.

Ξέρει κανείς γιατί δεν υπογράφονται οι νέοι για να ξεκολλήσει το θέμα?

Ειναι πολλά άτομα που είναι υπό διορισμό από μέσα Δεκεμβρίου!

Τι στον π... γίνεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.