Jump to content

Προς τους φοιτητές αλλά και τους απόφοιτους!


Giorgos_T

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Last Reply
που ειναι αυτοι οι Ελληνες 35ΑΡΗΔΕΣ;

ΑΝΤΡΕΑ ΒΟΗΘΑ ΤΟ ΛΑΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

ανορθόγραφη και τυφλή

δες ΕΔΩ :rolleyes:

ετσι ρε την πεφτεις σε θηλυκο; την λες ανορθογραφη την καραξεσκιζεις στα ποστ και μετα την λες και τυφλη;δεν παιζεσαι φιλε μου δεν παιζεσαι!! :P

αντρεα θελω να μου γνωρισεις κανεναν τελειωμενο!!!

μέσα από μεγάλες κόντρες γεννήθηκαν μεγάλοι έρωτες :wub:

κι εγώ "τελειωμένος" είμαι.... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντρεα θελω να μου γνωρισεις κανεναν τελειωμενο!!!

Κοίτα, κατά κοινή ομολογία όλοι οι καλοί είναι πιασμένοι σε αυτήν την ηλικία........ Κάτι θα κάνουμε και για σένα όμως... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελική προσφορά MEDPEAD.....ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΑΧΕΙΟ τώρα μπορεί να μην είναι 35, αλλά είναι ΝΟΗΜΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ :lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελική προσφορά MEDPEAD.....ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΑΧΕΙΟ τώρα μπορεί να μην είναι 35, αλλά είναι ΝΟΗΜΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ :lol::lol:

αντρεα θελω να μου γνωρισεις κανεναν τελειωμενο!!!

O τύπος που σου προτείνει ο Τάσος είναι "τελειωμένος" πέρα για πέρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελική προσφορά MEDPEAD.....ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΑΧΕΙΟ τώρα μπορεί να μην είναι 35, αλλά είναι ΝΟΗΜΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ :lol::lol:

μπραβο τετοιες μαλακιες λες γι'αυτο δεν σε γουσταρω ντιπ για ντιπ :lol:

αντρεα emrockon βουρ στους τελειωμενους του λοντον!!!

να παρω κανα καπελακι να ειμαι ιν για τις ιπποδρομιες γιες ιν ντιτ! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντρεα emrockon βουρ στους τελειωμενους του λοντον!!!

να παρω κανα καπελακι να ειμαι ιν για τις ιπποδρομιες γιες ιν ντιτ! :lol:

Γελα γελα, αλλά όντως έτσι είναι. Στην πόλη που είμαι έχει ιπποδρομίες και σκάνε όλοι με κοστούμια και οι γυνάικες με κάτι γελοίες τουαλέτες και κάτι ασυνάρτητες καπελαδούρες!!!!!!! ΕΛΕΟΣ. :rolleyes:

Και θα σε στενοχωρήσω αλλά με Λονδίνο δεν έχω καμία σχέση. Είμαστε Βόρειοι εμείς ΩΡΕ. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντρεα emrockon βουρ στους τελειωμενους του λοντον!!!

να παρω κανα καπελακι να ειμαι ιν για τις ιπποδρομιες γιες ιν ντιτ! :lol:

Γελα γελα, αλλά όντως έτσι είναι. Στην πόλη που είμαι έχει ιπποδρομίες και σκάνε όλοι με κοστούμια και οι γυνάικες με κάτι γελοίες τουαλέτες και κάτι ασυνάρτητες καπελαδούρες!!!!!!! ΕΛΕΟΣ. :rolleyes:

Και θα σε στενοχωρήσω αλλά με Λονδίνο δεν έχω καμία σχέση. Είμαστε Βόρειοι εμείς ΩΡΕ. :rolleyes:

τι λες ρε αντριου δεν γουσταρω να φορεσω το καπελακι μου με το βελο;

βορειοι μηπως ειναι αξεστοι λιγο εκει η οκ;

αντριου βοηθα το λαο σου γινε λιγο υπευθυνος!!!!! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα...τώρα το πρόβλημα είναι ότι όσοι βγήκαν έξω για προφανώς διαφορετικούς λόγους από το οικονομικό (το ήθελαν, το προσπάθησαν, το πέτυχαν, το άξιζαν) τί να το κάνεις; Αφού κι αυτοί κι εμείς τα ίδια θα έχουμε στα 40 μας...υποαπασχόληση και ανεργία.

Άρα όσοι έμειναν ήταν και πιο μάγκες να πούμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα...τώρα το πρόβλημα είναι ότι όσοι βγήκαν έξω για προφανώς διαφορετικούς λόγους από το οικονομικό (το ήθελαν, το προσπάθησαν, το πέτυχαν, το άξιζαν) τί να το κάνεις; Αφού κι αυτοί κι εμείς τα ίδια θα έχουμε στα 40 μας...υποαπασχόληση και ανεργία.

Άρα όσοι έμειναν ήταν και πιο μάγκες να πούμε...

Δεν την παλεύεις εσύ, πραγματικά. Σύνδρομο καταδίωξης έχεις και νομίζεις ότι λέμε για σένα συνέχεια;

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγορι μου πηγαινε θετικη που εχεις και περισσοτερες επιλογες,μπες οδοντιατρικη,ανοιξε και ενα οδοντιατρειο και θα χεστεις στο χρημα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα...τώρα το πρόβλημα είναι ότι όσοι βγήκαν έξω για προφανώς διαφορετικούς λόγους από το οικονομικό (το ήθελαν, το προσπάθησαν, το πέτυχαν, το άξιζαν) τί να το κάνεις; Αφού κι αυτοί κι εμείς τα ίδια θα έχουμε στα 40 μας...υποαπασχόληση και ανεργία.

Άρα όσοι έμειναν ήταν και πιο μάγκες να πούμε...

Δεν την παλεύεις εσύ, πραγματικά. Σύνδρομο καταδίωξης έχεις και νομίζεις ότι λέμε για σένα συνέχεια;

emconfused

Αφού είσαι από τους λίγους ειδικευμένους στο φόρουμ θα περίμενα να πεις γιατί υπάρχει αν υπάρχει υποαπασχόληση και ανεργία στα 40. Αλλά επειδή δεν έχεις εκπαιδευτεί στο εξωτερικό, δεν είσαι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα αυτού που συζητάμε.

Το πολύ μικρό δείγμα ειδικευμένων στο εξωτερικό που προσωπικά γνωρίζω και έχουν επιστρέψει ελλάδα, είναι ευχαριστημένοι (καταρχήν είναι μικρότεροι των 40, σε παθολογικές ειδικότητες <35), έχουν πολύ δουλειά, φυσικά βγάζουν λιγότερα από ότι θα έβγαζαν στο εξωτερικό αλλά σε σχέση με Ελλάδα είναι ικανοποιημένοι από τις αμοιβές τους, το σύστημα της Ελλάδας το γνώριζαν καθώς εκπαιδεύτηκαν εδώ ως φοιτητές οπότε δεν τους φάνηκε ότι πέσαν από τον Άρη. Επίσης (εκτός από 2 που έγιναν λέκτορες στο ΕΚΠΑ) δεν ασχολήθηκαν καθόλου με δημόσιο (κάποιοι δεν ασχολήθηκαν καν με Αθήνα, γύρισαν στις ιδιαίτερες πατρίδες τους) και μου είπαν ότι χρειάστηκαν περίπου 2 χρόνια μέχρι τα ιατρεία να λειτουργούν σε καλούς ρυθμούς (κάτι που φαντάζομαι και ένας έλληνας ειδικευμένος το χρειάζεται). Θεωρούν εαυτούς τυχερούς γιατί είναι ανοιχτοί σε 2 αγορές (Ελλάδα, Ευρώπη και όσοι είναι από ΗΠΑ, σε 3) έτσι ώστε αν δεν την παλεύουν και πολύ να μπορούν να ξαναφύγουν. Αν κατάλαβα καλά μου είπαν ότι όσο πιο νωρίς γυρίσει κάποιος μετά την ειδικότητα, μεταπτυχιακό, διδακτορικό, post-doc και αρχίζει να χτίζει το practice του, τόσο καλύτερα είναι. Όσο δουλεύεις στο εξωτερικό τόσο πιο δύσκολα φεύγεις.

Αν κάποιος ξέρει κάτι επί του θέματος, πχ ειδικευμένους που γύρισαν στα 40 τους και είναι δυσαρεστημένοι, ας το ποστάρει, αν και πάλι εμείς κι εμείς μετά 5-6 χρόνια θα λέμε στους μικρότερους τί συμβαίνει...

ΥΓ Το ξέρω πόσο μ αγαπάς, αλλά είσαι παντρεμένη με τον ήρωα, πρέπει να πνίξεις το πάθος σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Γι' αυτούς τους ευχαριστημένους, θα αντιγράψω απλώς το σχόλιο της Στέλλας (άκου λέκτορες! άκου, ιδιαίτερες πατρίδες! πες μας και ότι οι πατεράδες τους είναι δήμαρχοι στις ιδιαίτερες πατρίδες, κι έτσι είναι ευχαριστημένοι...)

ναι ξερω κι εγω μερικους χωρις ιδιαιτερο κονε.....απλα η μαμα τους η ο μπαμπας τους ειναι γιατροι, με ιατρειο κλπ κλπ μαλακιες δλδ

δυσκολευονται αλλα οκ προσαρμοζονται

ΥΓ: Για μένα τουλάχιστον βρέθηκε ένας ήρωας και παντρευτήκαμε, κάτι άλλες (με το χαρακτήρα που έχουν) να δούμε αν θα τις αντέξει κανείς :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είχα καμία αμφιβολία ότι στόχος της ζωής σου ήταν να βρεις τον ήρωα :rolleyes:;)

Ναι, αυτό και να φοράω ωραία ακριβά ταγιέρ ασορτί με τα ξανθά βαμμένα μου μαλλιά.

suave, δεν την παλεύεις καθόλου όμως!

emconfused

Στο θέμα μας: Αυτό που λέω είναι ότι φυσικά και υπάρχει ανεργία και υποαπασχόληση στους ειδικευμένους (στην χώρα μας), και ότι εξαρτάται κατά 90% από τα κονέ που έχει ο καθένας στη χώρα μας. Οι σοβαροί άνθρωποι του φόρουμ είμαι σίγουρη ότι θα συμφωνήσουν μαζί μου. ( Ήδη κάποιοι έχουν συμφωνήσει παραπάνω αν πρόσεξες ).

Βεβαίως, το "είμαι ευχαριστημένος από τη δουλειά μου και τις αποδοχές μου" είναι υποκειμενικό, γιατί άλλος είναι ευχαριστημένος με λίγα χρήματα, άλλος όχι, άλλος θέλει να δουλεύει άπειρες ώρες, άλλος όχι και πάει λέγοντας. Παρόλα αυτά, όταν φτάνεις 35-40 και έχεις αποδοχές λιγότερες ή ίσες με τον μέσο μισθωτό, αναρωτιέσαι αν άξιζε τον κόπο να μπλεχτείς 15-20 χρόνια με την ιατρική, και πρέπει να την αγαπάς πολύ (ακόμα) για να δεκτείς αυτή τη φοβερή ανισότητα που θα δεις ως προς το ποιός θα έχει δουλειά και αποδοχές και ποιός θα είναι απλά υπάλληλος σε ένα μεγαλοκλινικάρχη, αυτό λέω.

Οσοι έρχονται από το εξωτερικό και έχουν τη δυνατότητα να συγκρίνουν και να δουν την ανισότητα των μισθών και των συνθηκών εργασίας σίγουρα αναρωτιούνται περισσότερο και/ή έχουν την τάση να ξαναφύγουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως οι 2 στο ΕΚΠΑ δεν είχαν συγγενικές "'άκρες", ούτε κομματικές άκρες, είχαν γνωστούς από τότε που έκαναν τα διδακτορικά τους σε μεγαλοκαθηγητές (άντρες γιατροί με άντρες επιβλέποντες...επειδή η καχυποψία δικαίως υπάρχει παντού). Ξέρω ότι μπορεί να πειράζει πολλούς που κάθονται και είναι "πέσε πίτα να σε φάω", αλλά όταν έχεις δώσει κάπου, μπορεί και να λάβεις. Αν κάθεσαι να μιζεριάζεις και να γκρινιάζεις γιατί κανείς δεν σου δίνει τίποτα αντί να δουλεύεις και να προσπαθείς, είναι βέβαιο ότι δεν σου δωθεί τίποτα!

Τα περισσότερα παιδιά που γνώρισα στο εξωτερικό, δεν είχαν γονείς προύχοντες ή μεγαλογιατρούς. Αλλά και να είχαν, το έχω ξαναπεί, θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό ο γονιός να βοηθάει το παιδί του, κι εμένα με βοήθησαν οι γονείς μου και δεν θα τους άλλαζα για καμία "άκρη, κονέ" του κόσμου. Δεν είναι σωστό, για εμένα, να προωθείς το άχρηστο παιδί σου αλλά, έτσι είναι η ζωή. :rolleyes: Αν αναλώνεσαι στο ποιος πηδάει ποιον, ποιό κονέ έχει ο καθένας, τί βύσμα είναι, τί κομματόσκυλο κλπ δεν πρόκειται να φύγεις από την μιζέρια. Μπορείς να το αλλάξεις; Θα μπορούσες να το κάνεις έτσι ώστε να επωφεληθείς; Η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων λέει όχι, και το πιστεύω ότι ένα εικοσάχρονο, εικοσιπεντάχρονο παιδί δεν ονειρεύεται να γλύφει και να έρπει για να διεκδικήσει μια καριέρα που την επέλεξε και ξέρει πολύ καλά ότι την αξίζει.

ΥΓ Εγώ δεν μίλησα ποτέ για ακριβά ταγιέρ...τί έγινε δεν μας κάνει τα λούσα ο ήρωας και έχουμε απωθημένα; :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγαίνω τρίτη λυκείου και ενώ πέριση ήμουν στη θετική φέτος πήγα τεχνολογική. Αρχικά ξεκίνησα την τρίτη λυκείου στην θετική και έκανα κανονικά τα μαθήματα όμως μετά πηγα φροντηστήριο και με έπεισαν ασ πούμε να αλλάξω κατέυθυνση. Μου αρέσει πολύ η ιατρική όμως φοβάμαι ότι είναι πολλά χρόνια. Γι'αυτό θέλω να σας ρωτήσω αν κάποιος από εσάς το μετάνιωσε που πήγε θετική; ή αν κάποιος πιστεύει ότι στην ιατρική είναι πάρα πολλά τα χρόνια και δεν αντέχεις εύκολα;

Ευχαριστώ πολύ!!! emconfused

Ο Αλαντίν στο άβαταρ, ο Νονός στην personal photo, ο κάπτεν Τζακ-Σπάροου ως μσν, το οποίο μπήκε υποθέτω επειδή ενδιαφέρει το αναγνωστικό κοινό των ... 3 post σου, 16 ετών στην τρίτη λυκείου(?), στη β θετική, φέτος πήγες(?) τεχνολογική, αφού ξεκίνησες τη γ λυκείου στη θετική(?) αλλά μετά πήγες φροντιστήριο(?) και σε έπεισαν..ας πούμε. Τέλος, το σεξ είναι σαν τα μαθηματικά(?). Μάλιστα.

Θα σου πρότεινα να τρίψεις το λυχνάρι.

Και να μάθεις μαθηματικά.

Bonus reason για να μην ακολουθήσεις την Ιατρική (αν θεωρήσουμε πως είσαι normal emconfused ): Δες τα μέλη και τις απαντήσεις τους. Το 90%, με επιείκεια, δεν.. emiloveyou

Έχεις πάντως ένα μεγάλο συν-πλεονέκτημα-ατού για τα δύσκολα χρόνια που έρχονται: Είσαι από την Πάτρα! :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ Εγώ δεν μίλησα ποτέ για ακριβά ταγιέρ...τί έγινε δεν μας κάνει τα λούσα ο ήρωας και έχουμε απωθημένα; :lol:

Ασφαλώς δεν μίλησες, αλλά επειδή το φόρουμ είναι γραπτό, έγραψες θαρρώ...Αλλά επειδή τα γραπτά μένουν, ας δούμε τι μας δίνει η απλή αναζήτηση "suave, ταγιέρ"

Η ηλικία σου δεν με ενδιαφέρει, απλά επειδή είχα συναδέλφους και supervisor με λίγο πολύ την δική σου συμπεριφορά, που με αποθάρρυναν σε κάθε βήμα, θέλω να δω αν ταιριάζει το προφίλ στο σύνδρομο ταγιέρ-ξανθό μαλλί-35άρα, ως case series.

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...0709&st=200

Και εδώ θα τολμήσω την αφελή ερώτηση, δεδομένου ότι και η αδερφούλα σου σπουδάζει γιατρός, μήπως καλή μου suave εντελώς κατά τύχη οι γονείς σου/οι θείοι σου/τα πρώτα σου ξαδέρφια είναι και αυτά γιατροί; (ή δήμαρχοι τέλος πάντων; )

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά επειδή τα γραπτά μένουν, ας δούμε τι μας δίνει η απλή αναζήτηση "suave, ταγιέρ"
invitro δεν μου βρίσκεις κι εκείνο το post του γναθοχειρουργού που ρωτούσε κάτι για το αγροτικό; Δε το βρίσκω γαμώτο..... :anavwfwties::P

Υ.Γ. Της έδειξα ένα μόνο π.μ. (αυτό που δεν είχε περιττά σχόλια) και έβαλε τα κλάματα.....τελικά και τώρα που μεγάλωσε παραμένει κλαψιάρα emconfused (κατάλαβες ελπίζω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ Εγώ δεν μίλησα ποτέ για ακριβά ταγιέρ...τί έγινε δεν μας κάνει τα λούσα ο ήρωας και έχουμε απωθημένα; :lol:

Τα θες και με υπότιτλους πανάθεμά σε, καρβουνάκι καίμε; :lol:

Θα σε βόλευε πολύ να είμαι από μεγαλοιατρική οικογένεια σωστά; Θα δικαίωνε όλη την κοσμοθεωρία σου (και όχι μόνο δική σου, τα έχω ξανακούσει όσα λες εσύ όταν έρχεται η κουβέντα στο θέμα καριέρα από πολλούς) ότι μόνο τα βύσματα, οι γκόμενες, οι γόνοι, οι ματσωμένοι είναι ευχαριστημένοι από τις επιλογές τους ως προς την ιατρική. Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα γιατροί που γουστάρουν να παλεύουν γι' αυτό που αγαπάνε και θέλουν να προσφέρουν αξιόπιστα, με τις καλύτερες δυνατές γνώσεις και εφόδια περίθαλψη στους ασθενείς τους. Είναι απλό...το ότι κάποιοι έχουν εγκλωβιστεί σε επιλογές που δεν έχουν το κουράγιο να αλλάξουν, δεν κάνει όλους τους υπόλοιπους παιδιά ανώτερου θεού.

ΥΓ Για την ιστορία, δεν προέρχομαι από ιατρική οικογένεια και δεν με λένε Ωνάση :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ Για την ιστορία, δεν προέρχομαι από ιατρική οικογένεια και δεν με λένε Ωνάση :P
Οπότε κάπου εδώ παύω να σε αποκαλώ κουνιάδα! :(
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ Εγώ δεν μίλησα ποτέ για ακριβά ταγιέρ...τί έγινε δεν μας κάνει τα λούσα ο ήρωας και έχουμε απωθημένα; :lol:

Τα θες και με υπότιτλους πανάθεμά σε, καρβουνάκι καίμε; :lol:

Θα σε βόλευε πολύ να είμαι από μεγαλοιατρική οικογένεια σωστά; Θα δικαίωνε όλη την κοσμοθεωρία σου (και όχι μόνο δική σου, τα έχω ξανακούσει όσα λες εσύ όταν έρχεται η κουβέντα στο θέμα καριέρα από πολλούς) ότι μόνο τα βύσματα, οι γκόμενες, οι γόνοι, οι ματσωμένοι είναι ευχαριστημένοι από τις επιλογές τους ως προς την ιατρική. Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα γιατροί που γουστάρουν να παλεύουν γι' αυτό που αγαπάνε και θέλουν να προσφέρουν αξιόπιστα, με τις καλύτερες δυνατές γνώσεις και εφόδια περίθαλψη στους ασθενείς τους. Είναι απλό...το ότι κάποιοι έχουν εγκλωβιστεί σε επιλογές που δεν έχουν το κουράγιο να αλλάξουν, δεν κάνει όλους τους υπόλοιπους παιδιά ανώτερου θεού.

ΥΓ Για την ιστορία, δεν προέρχομαι από ιατρική οικογένεια και δεν με λένε Ωνάση :P

από πίσω μαντολίνο να κάνει τρίλιες σε μουσικό χαλί και βίντεο-φθαρμένο με παιδάκι -χρόνια στο δρόμο- να πουλάει λαχείο στον πατέρα του που επιτέλους το ξαναβρίσκει .

(σόρρυ Σουάβ δεν κρίνω το περιεχόμενο, κρίνω τον τρόπο, θα σου στείλω το τηλέφωνο του Δαλιανίδη σε πμ) :D:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η stellitsa είναι από τα καλύτερα μέλη που έχω γνωρίζει (και δε σηκώνω κουβέντα) :angry:

Για την συνάδελφο δεν έχω να σχολιάσω απολύτως τίποτα.

Μην προσπαθείς να αποπροσανατολήσεις τη συζήτηση.... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.