Jump to content

Προς τους φοιτητές αλλά και τους απόφοιτους!


Giorgos_T

Recommended Posts

εγω εκει γουσταρα να παω....
γιατί δεν το λες καρδιά μου να σε στείλω αύριο κιόλας;

μωρό μου τα λεφτά τα έχω για να πάω.... :)

αλλά ειναι οι προσωπικοί λόγοι στη μέση.....που θα σε αφήσω εσένα ? :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Last Reply
ρε παίχτη είπαμε εμείς οτι θέλαμε να παμε και δεν πηγαμε?

ή ο πιτσιρικας που ανοιξε το τοπικ σε ρωτησε να παω εξω να σπουδασω ιατρικη? και δεν το καταλαβα? η σου ειπε οτι εχει την τρελη καυλα να γινει γιατρος....γτ εγω διαβασα οτι ουτε καν θετικη κατευθυνση δεν παει πλεον....

relax λοιπον

και μην μου πεις οτι το να σπουδασεις στο McGill με 30000 ετησια διδακτρα σου κοστιζει οσο να σπουδαζεις σε αλλη πολη στην Ελλαδα.....Σαλονικη , Πατρα , Αθηνα κλπ....

Stellitsa πουλας τρελιτσα?

Ειπατε οτι ο καθοριστικος παραγοντας για σπουδες ιατρικης εξω ειναι ο φραγκατος μπαμπας και σε αυτο απαντησα.

Μιλησα για χωρες ΕΕ που δεν εχουν διδακτρα 30,000.

Φανταζομαι οτι το μονο εμποδιο για να πας στο McGill ηταν τα χρηματα, ε? Κατα τα αλλα σε παιρνουν με μια απλη αιτηση...

Και φυσικα μονο στο McGill καταδεχοσουν να πας, οι ευρωπαικες σχολες που σε παρακαλουσαν δεν σου αρεσαν, κι ετσι εμεινες στην Ελλαδα. Γεια σου Stellitsa ασυμβιβαστη...

Τα επιχειρηματα καφενειου οτι μονο οι φραγκατοι σπουδαζουν εξω ενω δεν εχετε καν προσπαθησει μονο σας εκθετουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επιμενεις να ειρωνευεσαι και να λες χαζα πραγματα του στυλ δεν καταδεχοσουνα και μονο εκει σε παιρνανε κι αλλα τετοια ενω το νοημα ειναι αλλου κι ενω εγω ποτε δεν ειπα οτι ειμαι ασυμβιβαστη οπως λες ....

αυτος που ειπε αμα θελεις ολα γινονται, ανεφερε και το εξωτερικο και ειπαμε οτι μεταξυ αλλων παραγοντων ο πιο σημαντικος για σπουδες εξω ειναι τα χρηματα.....που ειναι σαφως περισσοτερα απ οτι οι σπουδες στην ελλαδα

τι δεν καταλαβαινεις σ αυτο.....?

επιχειρημα μονο οι φραγκατοι σπουδαζουν δεν χρησιμοποιησα.....ξαναειπα και πιο πανω οτι και παιδια αγροτων σπουδαζουν εξω σε Ιταλιες κλπ απλα αναγκαζονται να κανουν μεγαλυτερες θυσιες

και το ρεζουμε ειναι σου ξαναλεω οτι εμεις δεν μιλαμε για ενα παιδι που ρωταει να σπουδασω εξω η εδω....μιλαμε για καποιον που αναρωτιεται αν αξιζει να ξαναλλαξει κατευθυνση για να παει Ιατρικη....στην Ελλαδα λογικα....εμεις απλα αναφεραμε ορισμενες δυσκολιες....και εγω θεωρω οτι αν δεν εχεις την απολυτη καυλα να γινεις γιατρος δεν αξιζει

επιμενεις να εισαι emofftopic και να προσπαθεις να μας πεισεις με ειρωνικα σχολια....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2. Προσωπικούς λόγους όλοι έχουν..... Η μήπως νομίζετε ότι όσοι επιλέξαμε να φύγουμε είμαστε αντικοινωνικοί, ανέραστοι και ανοργασμικοί? Έχω γνωρίσει και παντρεμένους, και με παιδιά κτλπ που είναι μόνοι και έρμοι εδώ.

Καλά, Αντρέα, σε λίγο θα μας πεις ότι κάποιος που είναι παντρεμένος ή έχει σοβαρή σχέση είναι παράλογος αν θέλει να μείνει στην ίδια χώρα με το σύντροφό του ( emeleos όμως).

Αν και πάλι δεν έχετε καταλάβει ότι οι προσωπικοί λόγοι δεν είναι μόνο οι γκομενικοί. Τέλος πάντων. Η ερώτηση που έχω να σας κάνω είναι η εξής: εσείς που έχετε βγει έξω για ειδικότητα, δεν σκοπεύετε να ξαναγυρίσετε;

Γιατί κάποιος παραπάνω, δεν θυμάμαι ποιός, έγραψε ότι αυτός που έχει φύγει δεν ξαναγυρνάει. Εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτό ισχύει για λίγους, και ότι οι περισσότεροι ξαναγυρνούν μετά το τέλος της ειδικότητας ή τουλάχιστον αυτό έχω δει στον κύκλο μου. Οπότε πιστεύω ότι το θέμα ανεργία/υποαπασχόληση ειδικευμένων θα αγγίξει τους περισσότερους εκεί γύρω στα 40, απλά δεν το έχετε συνειδητοποιήσει ακόμη οι πιο πολλοί εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, Αντρέα, σε λίγο θα μας πεις ότι κάποιος που είναι παντρεμένος ή έχει σοβαρή σχέση είναι παράλογος αν θέλει να μείνει στην ίδια χώρα με το σύντροφό του ( emeleos όμως).

Βρε Ινβίτρο, δε διαφωνώ.... Απλά λέω ότι έχω γνωρίσει πολλά παιδιά που ήταν ακόμα και παντρεμένοι με παιδί και προτίμησαν να κάνουν μία θυσία για λίγα χρόνια και να γλιτώσουν αναμονή.

Σίγουρα δεν παλεύεται για πάρα πολλά χρόνια.

Αλλά όπως είπε και ο Τάσος το ίδιο θα ήταν ανάμεσα σε Αθήνα - Κομμοτηνή.

Προσωπικά δεν το βλέπω να κάθομαι μόνιμα έξω. Η αλήθεια είναι ότι όμως ότι όσο συνηθίζεις μία πραγματικότητα τόσο δύσκολο είναι να προσαρμοστείς σε μία άλλη.

Δηλαδή δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι για κάποιον που τέλειωσε ειδικότητα και έζησε στην Αγγλία π.χ. 10 χρόνια να έρθει πίσω στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά δεν το βλέπω να κάθομαι μόνιμα έξω. Η αλήθεια είναι ότι όμως ότι όσο συνηθίζεις μία πραγματικότητα τόσο δύσκολο είναι να προσαρμοστείς σε μία άλλη.

Δηλαδή δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι για κάποιον που τέλειωσε ειδικότητα και έζησε στην Αγγλία π.χ. 10 χρόνια να έρθει πίσω στην Ελλάδα.

Να στο πω λίγο άσεμνα andreas λόγω προσωπικής εμπειρίας. Και δεν αναφέρομαι σε μένα, σίγουρα δεν θα ήθελα να πάω να εργαστώ στη Ρουμανία, αλλά στον αδελφό μου που τα πρώτα χρόνια όταν επέστρεψε από Αγγλία κάθε μέρα καταριόταν την ώρα και τη στιγμή.

Υ.Γ. η Κομοτηνή με ένα μ!001shiny[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντίθετα,εγώ γνωρίζω αρκετό κόσμο που δεν ενδιαφέρεται να επιστρέψει στην Ελλάδα,για διάφορους λόγους.Πέρα από αυτό,όμως,η invitro έχει δίκαιο όταν λέει πως το μεγάλο πρόβλημα είναι η υποαπασχόληση/ανεργία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε Ινβίτρο, δε διαφωνώ.... Απλά λέω ότι έχω γνωρίσει πολλά παιδιά που ήταν ακόμα και παντρεμένοι με παιδί και προτίμησαν να κάνουν μία θυσία για λίγα χρόνια και να γλιτώσουν αναμονή.

Σίγουρα δεν παλεύεται για πάρα πολλά χρόνια.

Αλλά όπως είπε και ο Τάσος το ίδιο θα ήταν ανάμεσα σε Αθήνα - Κομμοτηνή.

Προσωπικά δεν το βλέπω να κάθομαι μόνιμα έξω. Η αλήθεια είναι ότι όμως ότι όσο συνηθίζεις μία πραγματικότητα τόσο δύσκολο είναι να προσαρμοστείς σε μία άλλη.

Δηλαδή δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι για κάποιον που τέλειωσε ειδικότητα και έζησε στην Αγγλία π.χ. 10 χρόνια να έρθει πίσω στην Ελλάδα.

Εδώ συμφωνούμε. Υποθέτω πως είναι τρομακτικό το σοκ να γυρνάς πίσω, να κοντεύεις τα 40 και να πρέπει να αρχίσεις πάλι από την αρχή, ειδικά αν δεν έχεις γνωριμίες, βύσματα κλπ κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ. η Κομοτηνή με ένα μ!001shiny[1].gif

Α μη μου αρχίσετε τα ορθογραφικά τόρα. Ντάξυ?

Και να σκεφτείς ότι κάποτε τα περνα με τιν ινβίτρω....... Τόρα μεια χαρρά.!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α μη μου αρχίσετε τα ορθογραφικά τόρα. Ντάξυ?

Και να σκεφτείς ότι κάποτε τα περνα με τιν ινβίτρω....... Τόρα μεια χαρρά.!!!!!

H ινβίτρο βγήκε στη (φιλολογική) σύνταξη, ορκίζεται ότι δεν έχει διορθώσει ορθογραφικά εδώ και μήνες!

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια αφου ολοι εχετε λεφτα για εξω δεν μου δινετε κανα φραγκο να παω κ εγω σε κανα σικαγο για κανα ομπσερβερ η σε κανα λοντον; :lol::lol:

θα σας φερω και κουπες σουβενιρ!! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H ινβίτρο βγήκε στη (φιλολογική) σύνταξη, ορκίζεται ότι δεν έχει διορθώσει ορθογραφικά εδώ και μήνες!

:rolleyes:

Άστα αυτά.... Όλοι έχουν καταλάβει ότι βάζεις το φιλαράκι σου τον Τάσο να διορθώνει..... :rolleyes:

Στο θέμα μας τώρα, έχω γνωρίσει έναν 35αρη που τέλειωσε όλη την ειδικότητα στην Αγγλία (ΓΧ), γύρισε πίσω και τώρα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο.

Έχω γνωρίσει και άλλους όμως, χωρίς ιδιαίτερα κονέ που γυρίσαν πίσω και είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Το βασικό είναι πιστεύω να προσαρμόζεσαι εύκολα. Αν γυρίσεις από την Αγγλία και έχεις τις απαιτήσεις και τον αέρα της Αγγλίας τότε μάλλον θα φας τα μούτρα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια αφου ολοι εχετε λεφτα για εξω δεν μου δινετε κανα φραγκο να παω κ εγω σε κανα σικαγο για κανα ομπσερβερ η σε κανα λοντον; :lol::lol:

θα σας φερω και κουπες σουβενιρ!! emiloveyou

δεν σε κρατάνε προσωπικοί λόγοι εσένα στην Ελλάδα; (άντε μήπως και βγάλουμε κανένα σοβαρό συμπέρασμα από την όλη συζήτηση)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ξερω κι εγω μερικους χωρις ιδιαιτερο κονε.....απλα η μαμα τους η ο μπαμπας τους ειναι γιατροι, με ιατρειο κλπ κλπ μαλακιες δλδ

δυσκολευονται αλλα οκ προσαρμοζονται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω γνωρίσει και άλλους όμως, χωρίς ιδιαίτερα κονέ που γυρίσαν πίσω και είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Αντρεα δεν μας γνωριζεις κανεναν απο αυτους τους 35 αριδες!! :wub:

ξερω ξερω ειμαι emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ξερω κι εγω μερικους χωρις ιδιαιτερο κονε.....απλα η μαμα τους η ο μπαμπας τους ειναι γιατροι, με ιατρειο κλπ κλπ μαλακιες δλδ

δυσκολευονται αλλα οκ προσαρμοζονται

Καλά, δεν παίζεσαι, ε; Τεράστια αλλαγή από πρόπερσι Στελλίτσα μου (μπας και σου κάναμε κακό, οι κακές παρέες εδώ; )

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H ινβίτρο βγήκε στη (φιλολογική) σύνταξη, ορκίζεται ότι δεν έχει διορθώσει ορθογραφικά εδώ και μήνες!

:rolleyes:

Άστα αυτά.... Όλοι έχουν καταλάβει ότι βάζεις το φιλαράκι σου τον Τάσο να διορθώνει..... :rolleyes:

Το βασικό είναι πιστεύω να προσαρμόζεσαι εύκολα. Αν γυρίσεις από την Αγγλία και έχεις τις απαιτήσεις και τον αέρα της Αγγλίας τότε μάλλον θα φας τα μούτρα σου.

Να διευκρινήσω, φίλη της μητέρας μου είναι.

Μήπως είναι δύσκολο μετά από 10+ χρόνια στην Αγγλία και ειδικά στο Λονδίνο να προσαρμοστείς στην κωλοπετινίτσα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω γνωρίσει και άλλους όμως, χωρίς ιδιαίτερα κονέ που γυρίσαν πίσω και είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Αντρεα δεν μας γνωριζεις κανεναν απο αυτους τους 35 αριδες!! :wub:

ξερω ξερω ειμαι emofftopic

και ανορθόγραφη....έχει και η Ελλάδα 35άρηδες :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να διευκρινήσω, φίλη της μητέρας μου είναι.

Μήπως είναι δύσκολο μετά από 10+ χρόνια στην Αγγλία και ειδικά στο Λονδίνο να προσαρμοστείς στην κωλοπετινίτσα;

Για την ακρίβεια, τον Τάσο εγώ τον έχω βαφτίσει, γιατί ήμασταν συμμαθήτριες με τη μαμά του. Και ως πνευματική μητέρα τον ανέθρεψα σωστά (συγκίνηση).

emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω γνωρίσει και άλλους όμως, χωρίς ιδιαίτερα κονέ που γυρίσαν πίσω και είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Αντρεα δεν μας γνωριζεις κανεναν απο αυτους τους 35 αριδες!! :wub:

ξερω ξερω ειμαι emofftopic

και ανορθόγραφη....έχει και η Ελλάδα 35άρηδες :rolleyes:

που ειναι αυτοι οι Ελληνες 35ΑΡΗΔΕΣ;

ΑΝΤΡΕΑ ΒΟΗΘΑ ΤΟ ΛΑΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ξερω κι εγω μερικους χωρις ιδιαιτερο κονε.....απλα η μαμα τους η ο μπαμπας τους ειναι γιατροι, με ιατρειο κλπ κλπ μαλακιες δλδ

δυσκολευονται αλλα οκ προσαρμοζονται

Καλά, δεν παίζεσαι, ε; Τεράστια αλλαγή από πρόπερσι Στελλίτσα μου (μπας και σου κάναμε κακό, οι κακές παρέες εδώ; )

emiloveyou

εγώ το είπα....απλά κατάλαβα τι παίζει και σταμάτησα τις ρομαντικές π@π@ρολογιες......δεν με πιστευατε.....

υ.γ Αυτό δεν σημαίνει ότι παύω να γουστάρω την Ιατρική......γτ αυτό και μόνο ήθελα να κανω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που ειναι αυτοι οι Ελληνες 35ΑΡΗΔΕΣ;

ΑΝΤΡΕΑ ΒΟΗΘΑ ΤΟ ΛΑΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

ανορθόγραφη και τυφλή

δες ΕΔΩ :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είσαι και ψώνιο έχεις και θράσσος που πλασάρεσαι για γαμπρος μέσα στη μάπα μου

emslap

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που ειναι αυτοι οι Ελληνες 35ΑΡΗΔΕΣ;

ΑΝΤΡΕΑ ΒΟΗΘΑ ΤΟ ΛΑΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

ανορθόγραφη και τυφλή

δες ΕΔΩ :rolleyes:

ετσι ρε την πεφτεις σε θηλυκο; την λες ανορθογραφη την καραξεσκιζεις στα ποστ και μετα την λες και τυφλη;δεν παιζεσαι φιλε μου δεν παιζεσαι!! :P

αντρεα θελω να μου γνωρισεις κανεναν τελειωμενο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.