Jump to content

Προς τους φοιτητές αλλά και τους απόφοιτους!


Giorgos_T

Recommended Posts

Εγώ σε εφημερία έχω συναντήσει γύφτισσα (σόρρυ Ρομ) που έμενε Ζεφύρι κ λέγονταν Μαρία-Αντουανέττα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Last Reply
Εγώ σε εφημερία έχω συναντήσει γύφτισσα (σόρρυ Ρομ) που έμενε Ζεφύρι κ λέγονταν Μαρία-Αντουανέττα

.....στο ψυχιατρικο εκανες εφημερια? :lol::huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ σε εφημερία έχω συναντήσει γύφτισσα (σόρρυ Ρομ) που έμενε Ζεφύρι κ λέγονταν Μαρία-Αντουανέττα

χααααααααααααααααααααααααχαχαχααχαχαχαχαχααχχα

μιας που ειπες μαρια

γιατι το μαρια που ετσι λεγεται η μιση υφηλιος να ειναι καλυτερο απο το ρουλα δηλαδηςς;;; :D

.....στο ψυχιατρικο εκανες εφημερια? :lol::huh:

ακομη πιο χααααααααααααααααααααχαχαχααχαχαχα !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τσου ΤΕΠ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να απαντήσω τώρα; Μιλάμε για διαφορά ηλικίας και πραγματικά μου θυμίζετε τον εαυτό μου όταν τελείωνα τη σχολή.

Ναι σήλια στην ιατρική βρέθηκα γιατί διάβασα τον Κρόνιν και περίμενα ότι θα τα βρώ έτσι. Αλλά μετά από 15 χρόνια ανακάλυψα ότι αυτό δεν υπάρχει.

Το χωριουδάκι που λέω και ξαναλέω δεν έχει να κάνει με πόσο διαβασμένος είναι ένας γιατρός αλλά με το πλήθος και την ποιότητα των περιστατικών. Άμα θα γίνεις ειδικός οφθαλμίατρος και θα καταντήσεις να γράφεις μόνο γυαλιά, τον κόβω ότι μετά από 5 χρόνια δεν θα θυμάσαι ούτε και την ανατομία του φακού, πολλώ δε να κάνεις φακοθρυψία. Δυστυχώς είναι τέτοια η δουλειά μας που άμα την αφήσεις σε αφήνει. Τα σούπερ γουάου τύπου χάουζ βρίσκονται μόνο στην φαντασία του σεναριογράφου. Και αυτό δεν μπορείς να το καταλάβεις αν δεν το ζήσεις. Είχα φίλο που πήγε ενδοκρινολόγος στο καστερλόριζο (αμφιβάλω αν γνωρίζεις που είναι αλλά ασε). Μετά από 4 χρόνια που γύρισε έφτυσε αίμα να φτάσει την σύγχρονη ενδοκρινολογία. Γιατί εκεί το μόνο που έβλεπε ήταν ζάχαρα. Και είναι λογικό. όταν έχεις επιπολασμό κάποιων νόσων 1/25000 που να την δείς στους 3000 κατοίκουσ.

Τώρα είσαι σαν ερωτευμένη κοπέλα. Ότι και να σου κάνει ο γκόμενος είναι φοβερό. Κάτσε να περάσουν λίγα χρόνια και τότε θα δείς τα αρνητικά που εθελοτυφλείς τώρα.

Δεν μπορείς δυστυχώς να το καταλάβεις τώρα μιάς και όλα σου φαντάζουν ρομαντικά και πώς μπορεί να είναι. Ή πως θα ήθελες να είναι. Αλλά η πραγματικότητα απέχει παρασάγκας.

Για το σουλίτσα σου έχω πεί ότι στον Έβρο όλα τα χαζογκομενάκια bimbo έχουν κάνει το ονοματάκι τους σουλα. Ακόμα και από το γεωργία το βγάζουν. Από εκεί μου έχει μείνει να λέω όλα τα χαζοξανθούλικα σουλάκια.

Γιατί δεν είμαι στο χωριό; Γιατί δεν ανέχτηκα κανένα πούστη να μου κλείσει την πόρτα στα μούτρα. Αλλά θέσεις που τις έπαιρνα μετά από ξεκώλομα στην δουλεία ερχόταν ο φυτευτός και έπαιρνε την από πάνω θέση. Και πράγματα που θα μπορούσα να κάνω σε 2 χρόνια ΄μου παίρνει 5 χρόνια σκληρής δουλειάς να το πετύχω. Το αποτέλεσμα είναι μετά από 25 εφημερίες το μήνα επί 7 χρόνια, και αν βάλεις και τα ξενύχτια 6 χρόνια στη σχολή να γράφω τα διδακτορικά των βουλευτών και των παρατρεχάμενων, να έχει πάθει το ενδοκρινικό μου και να έχω κάνει 2 εμφράγματα.

Όσο για το έξω είναι σχετικό. Γιατί και εκεί υπάρχουν οι φυτευτοί. Μην αυταπατάσαι. Αν κάποιος που έρχεται στην ελλάδα και λέει είμαι έξω και εσύ τον θαυμάζεις γιατί ξεκίνησε ειδικότητα, περίμενε να βρεθείς σε θέσεις και καταστάσεις που μοιράζονται οι βασικές θέσεις παγκοσμίως (λέγε με john Hopkins, memorial etc) Εκεί να δεις φύτεμα.

Και για να κλείσω. Μπορείς να μου πείς πόσους από τους πανεπιστημιακούς που γνώρισες σε οποιαδήποτε σχολή, δεν είχε καταβολές από μεγαλοπαράγοντες. Αν μου βρείς πάνω από 5 στην Αθήνα πχ θα κάτσω να.........(πονηρό μυαλό να με φτύσεις λέω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου πω εγώ Κοτ. Η suave όπως γράφει παραπάνω ξέρει 2 λέκτορες στην Αθήνα που πήραν τη θέση με την αξία τους και χωρίς γνωριμίες. ( Όπως και η ίδια δεν έχει γνωριμίες, εξάλλου - και γιατί να μην την πιστέψωμεν, άλλωστε. Αν και ξέρει τουλάχιστον 2 λέκτορες! )

Μόνο ένα διδακτορικούλι κάνανε (για τον εαυτό τους) σε έναν καθηγητή και τσουπ! έγιναν λέκτορες!

:)

Οι άλλοι 3 αναζητώνται ακόμα!

:)

Κατά τ' άλλα, όπως προείπα, προσυπογράφω όσα λες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να είστε αγαπημένοι, να μην μαλώνετε, αυτό θα ήθελε κ ο Τζίσους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@kot

λοιπον καταρχην ξυπνατε γιατι μιλαμε για διαφορετικα πραματα.αν διαβαζες καλυτερα τι ειχα γραψει πριν με καθαροτερο μυαλο θα καταλαβαινες οτι ειπα αλλα απο αυτο που νομιζεις οτι ειπα.

ειπα οτι εσυ η ινβιτρο κλπ με γεια σας με χαρα σας να εχετε τις αποψεις σας και καλα κανετε και κατι παραπανω θα ξερετε και ειναι αναγκαια και σεβαστη η αποψη των "μεγαλυτερων" αλλα μια δυο τρεις!φτανει!τι μας πρηζετε κανετε πλυση εγκεφαλου πρωι μεσημερι βραδυ για την καταντια του δουλευταρα με γνωσεις χωρις βυσμα και την με ευκολη και σιγουρη επικρατηση του βυσματια ανεξαρτητως του ο,τιδηποτε

παντου υπαρχουν στην ελλαδα παρα πολυ περισσοτερο απο αλλου,αυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!τι στο διααααααααααααααααααααααααααολο να κανουμε δηλαδη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

να μας δολοφονουν στα μαιευτηρια με το που γεννιομαστε οσους δεν ανηκουμε σε παραγοντοοικογενειες,σε πλουσια και μεγαλα τζακια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

με το να λετε νυχθημερον οτι ειναι ΛΑΘΟΣ η επιλογη της ιατρικης οτι ειναι σκατα τα πραματα οτι αν δεν χεις βυσμα δε γινεται τιποτα, τι καταφερνετε emquestion

να πεισετε καποιον να μην παει ιατρικη;;;;;;αλλα να παει τι;;;;οικονομικα;νομικη;;;;πολυτεχνεια;;;;;;κι εκει τα ιδια σκατα δεν ειναι;;;;;;;;;;;;;;;;;αιντε πες ειναι λιγοτερα τα χρονια και η ευθυνη κατα τα αλλα παντου δεν υπαρχουν βυσματα αδικιες ανεργια και προβληματα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

αφου γουσταρειε ενας ιατριλικι ας το κανει!τι να κανουμε τωρα πρεπει ντε και καλα να εξοντωσει τις πνευματικες αναγκες του και τα θελω του και τα ονειρα του επειδη η ιατρικη ειναι δραμα στην ελλαδα σημερα και να παει ντε και καλα να γινει κομμωτρια η αισθητικος για να χει ηρεμο το κεφαλακι της και να παιρνει 50ρικο τουλαχιστον το κεφαλι ετσι με το καλημερα για την πλακα;;;;;;;

ε αν αυτο ειναι το ζητουμενο σας ενταξει ρε παιδες συνεχιστε τι να σας πω!

υπαρχουν και πετυχημενοι και ισορροπημενοι και αξιοπρεπεις γιατροι γυρω.κι οταν λεμε πετυχημενοι δεν εννοω ντε και καλα οτι εχoυν μια εδρα πανεπιστημιακη(μη χεσω!!!!!)ερμηνευεται κι αλλιως η επιτυχια.

αυτοι ολοι βυσμα ειχαν;;;;;

δεν πειθομαι.

εν τω μεταξυ σε ιατρικο φορουμ μιλατε οι περισσοτεροι εχουν μπει ηδη στο τριπακι της ιατρικης ειναι ηδη φοιτητες η μολις εχουν μπει οποτε τι;;;θα τους πεισετε εσεις τωρα να τα παρατησουν;;;

το μονο που πετυχαινετε με τη συνεχη μιρλα ειναι να τρωτε υποσυνειδητα τις ψυχες και τα ονειρα των νεων ανθρωπων.αλλο πραμα η ενημερωση της πραγματικοτητας κι αλλο πραμα ο συνεχης βομβαρδισμος μονο με κλαψες μυξες απογοητευση ανερματιστη κυνικοτητα κι ενιοτε κι απογνωση .

οταν ολη μερα ακους τετοια καταντας θελοντας και μη να εχεις παραδωσει τα οπλα πριν καν μπεις στη μαχη και το χειροτερο ειναι οτι ισως ουτε καν το χεις συνειδητοποιησει ακομη.

αυτο θελετε να πετυχετε;;;δεν πιστευω οτι θελετε αυτο αλλα αυτο κανετε.ιδιως ευσ ινβιτρο το χεις γαμησιε το θεμα.

και δρ κοτ δεν τρεφω ψευδαισθησεις ξερω απο προσωπικη εμπειρια τι εστι κονε και στην αγγλικα και στην αμερικη και στα καλυτεροτερα.οποιος εχει το κονε παντου και παντα εχει μια προκριση ειναι δεδομενο αυτο.το θεμα ειναι αν αρκει η προκριση που σου δινει το κονε η αν θα περαστεις κι απο αλλα φιλτρα στη συνεχεια κι αν χρειαζεται να εισαι συνεχως σε εγρηγορση και να αποδεικνυεις συνεχως οτι οντως αξιζεις την προκριση που σου δωσε το κονε και τη θεση που εχεις.

στην ελλαδα αρκει η προκριση που σου εξφαλιζει το κονε.μετα απ αυτο ειναι το χαος.και να μην ειναι 100% ετσι 97% ειναι σιγουρα.

ενας ασχετος μαλακας ανεξαρτητως βυσματος,δε μπορει να επιβιωσει στο χοπκινς!!!ειναι πολλα βλεπεις τα λεφτα αρη που παιζονται!και υπαρχει διαρκης ελεγχος.δε μπα να σαι ο γιος του μπους.αν ενα department δεν παει καλα αυτο αντανακλα και στο νοσοκομειο κι αυτοματα αυτο μεταφραζεται σε φραγκα κι αντε γεια!

αν βεβαια δεν εισαι ασχετος μαλακας αλλα το αντιθετο κι εχεις και το κονε σαφως θα επικρατησεις του αλλου που ειναι σκετα το αντιθετο...χωρις το κονε.φυσικοι νομοι....

δεχομαι οτι ειναι παρα πολλα τα χρονια πολλη η ευθυνη και τα χιλια δυο αλλα κακα.

αν ομως ειναι κατι που το θες η ιατρικη,αν εχεις σωστη καθοδηγηση,αν εισαι συνεπης σ αυτο που κανεις και δε χανεις χρονο απο δω κι απο κει κι αν εχεις κι @@ που μεταφραζονται σε θαρρος και θρασος

χαμενος δεν προκειται να βγεις απο την επιλογη σου πιστευω.

και για να κλεισω γιατι βαρεθηκα τοση ωρα στο μεντς,ανεξαρτητως οσων ειπα πιστευω οτι σαφως η ζωη ειναι πιο ανεμελη οταν δεν εχεις να κανεις καθημερινα με την υγεια των ανθρωπων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ασε που το ερση κλαιρη σινθια του κωλονακιου και της εκαλης τι σημαινει δηλαδη;;;οτι οι ιδιοκτητριες....των ονματων εχουν φιλοτιμο καλη καρδια επιπεδο μορφωση νοημοσυνη κλπ

μη χεσω!!!!

αιντε το ονομα να σημαινει εχουμε το κλασικο στυλακι και τονγνωστο αερα των κυριων δεσποινιδων που μεγαλωσαν σε πλουσια σπιτια πηγαινανε για σκι στις αλπεις απο τα γεννοφασκια τους φορανε μονο επωνυμα θεωρουν τα κτελ μεσο μεταφορας του φτωχου πλην τιμιου λαου :anavwfwties: κλπ κλπ

βεβαια νταξει δε λεω οτι η κλαιρη δε θα μπορουσε σε καμια περιπτωση να χει οντως φιλοτιμο καλη καρδια επιπεδο μορφωησ η νοημοσυνη.με την ιδια ακριβως λογικη τα ιδια θα μπορουσε να διαθετει και η σουλα.

ασχετο,αλλα ξερω μια κλαιρη που ο πατερας της ειναι μπουγατσατζης σε μικρη επαρχιακη πολη της βορειας ελλαδας :rolleyes:

Υ.Γ. καλε σηλια! πως ομορφυνες ετσι! ουτε 10 μερες δεν ελειψα και εγινες τρελη ...σουλαρα!

καυληνυχτα σου! emkissemkissemkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να κλείσω. Μπορείς να μου πείς πόσους από τους πανεπιστημιακούς που γνώρισες σε οποιαδήποτε σχολή, δεν είχε καταβολές από μεγαλοπαράγοντες. Αν μου βρείς πάνω από 5 στην Αθήνα πχ θα κάτσω να.........(πονηρό μυαλό να με φτύσεις λέω)

και να ναι ετσι που 95% ετσι ειναι τι να κανουμε δηλαδη τωρα;να τα παρατησουμε ολα επειδη ετσι παιζεται το παιχνιδι στην ελλαδα και μαλιστα ευθαρσως χωρις καν να κρατωνται οι τυποι;;;;;

εχω γνωστη που τελειωσε πολιτικος μηχαν στα 5 χρονια κανονικα πηγε αγγλια εκανε διδακτορικο το τελειωσε στην ωρα της καπακι ενα χρονο δουλεια σε μεγαλη εταιρεια λονδινο και προσφατα με ενημερωσε οτι παραιτειται βρηκε θεση λεκτορα σε μεγαλη πολη της αγγλιας.

η δε γνωστη μου προερχεται απο τις πλεον οικονομικα αδυνατες οικογενειες που εχω συναναστραφει!

ολα με το σπαθι της!

αν ειχε μπει σ αυτο το τριπακι του δε μπορει να κανει τιποτα "μεγαλο"λογω παντελους ανυπαρξιας οικονομικης οικογενειακης ανεσης,ελλειψης γνωριμιων κλπ κλπ

αν δε τολμουσε να φυγει απο τη μαμα ελλαδα

μπορει τωρα να δουλευε ακομη σε κανα γραφειο κανενος μεγαλου φτασμενου να ναι παρατρεχαμενη ολη μερα να βγαζει την απειρη δουλεια και να παιρνει το βασικο μετα βιας κι αυτα αν επελεγε να ζησει σε αθηνα θεσσαλονικη.αν επεστρεφε στην πολη της θα ηταν ακομη πιο δυσκολα υποθετω.

πολυτεχνειο οχι ιατρικη θα μου πειτε.ε ενταξει.πολυτεχνειο ειναι ομως δεν ειναι τει ανθοκομιας.

φυσικα το ολο ζουμι η υποθεση θα το βγαλει οταν επιστρεψει κααααποια στιγμη ελλαδα εχει τα απαιτουμενα προσοντα και κανει αιτηση για θεση στο πανεπιστημιο!!!αναμενω τη στιγμη με τεραστιο ενδιαφερον και περιεργεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το χειρότερο όλων είναι πως κάποιοι περιμένουν απλά να πεθάνουν και ξεχνανε να ζουν..το χειρότερο και συναμα ευκολότερο πράγμα είναι να μεμψιμοιρεις και γενικότερα να κλαψομουνιαζεις, και φυσικά αυτό που κάνει ο άλλος-χωρις να είμαστε απόλυτα σίγουροι πάντα,αλλα επειδή μας αρέσει σαν λάός να γενικευουμε τα πάντα,το κριτικαρουμε πρωτοι και καλυτεροι,κανεις δεν ειναι αξιος ΡΕ!οι πετυχημενοι ολοι ειναι γλυφτες και βυσματιες,και νταξ ξερουμε 2-3-100 παραδειγματα μυστηριας ανελιξης και και και και..ουφ βαρεθηκα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν είμαι στο χωριό; Γιατί δεν ανέχτηκα κανένα πούστη να μου κλείσει την πόρτα στα μούτρα. Αλλά θέσεις που τις έπαιρνα μετά από ξεκώλομα στην δουλεία ερχόταν ο φυτευτός και έπαιρνε την από πάνω θέση. Και πράγματα που θα μπορούσα να κάνω σε 2 χρόνια ΄μου παίρνει 5 χρόνια σκληρής δουλειάς να το πετύχω. Το αποτέλεσμα είναι μετά από 25 εφημερίες το μήνα επί 7 χρόνια, και αν βάλεις και τα ξενύχτια 6 χρόνια στη σχολή να γράφω τα διδακτορικά των βουλευτών και των παρατρεχάμενων, να έχει πάθει το ενδοκρινικό μου και να έχω κάνει 2 εμφράγματα.

Όσο για το έξω είναι σχετικό. Γιατί και εκεί υπάρχουν οι φυτευτοί. Μην αυταπατάσαι. Αν κάποιος που έρχεται στην ελλάδα και λέει είμαι έξω και εσύ τον θαυμάζεις γιατί ξεκίνησε ειδικότητα, περίμενε να βρεθείς σε θέσεις και καταστάσεις που μοιράζονται οι βασικές θέσεις παγκοσμίως (λέγε με john Hopkins, memorial etc) Εκεί να δεις φύτεμα.

Και για να κλείσω. Μπορείς να μου πείς πόσους από τους πανεπιστημιακούς που γνώρισες σε οποιαδήποτε σχολή, δεν είχε καταβολές από μεγαλοπαράγοντες. Αν μου βρείς πάνω από 5 στην Αθήνα πχ θα κάτσω να.........(πονηρό μυαλό να με φτύσεις λέω)

Είμαι βέβαιη ότι το μέσο και το βύσμα δουλεύει στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι σε κάθε σχολή υπάρχουν πολλοί που δεν άξιζαν να είναι εκεί, τους είχα καθηγητές άλλωστε. Το λέω και το ξαναλέω, στην ζωή και ατυχίες υπάρχουν και αδικίες υπάρχουν. Το θέμα είναι πώς κάθε φορά θα προσπερνάς τον σκόπελο και θα συνεχίζεις να βελτιώνεσαι ως επιστήμονας και ως γιατρός. Όπως εσύ δεν ανέχτηκες κανένα να σε υποτιμήσει και να σε υποβιβάσει, έτσι υπάρχουν πάρα πολλοί ακόμα που δεν το ανέχονται. Και δεν είναι ανάγκη να σηκώνεις πάντα τα λάβαρα του πολέμου. Pick your battles. Κάποιες φορές πρέπει να μπεις και να τα κάνεις όλα πουτάνα, κάποιος φορές απλά λες αντίο, παραιτούμαι.

Τώρα...και με όλο το σεβασμό...αν κάποιος έκανε τα διδακτορικά άλλων, αν κάποιος έκανε καφέδες και έπλενε αυτοκίνητα ή έκανε το γραμματέα της γκόμενας του καθηγητή και περίμενε μετά από όλα αυτά, να του αναγνωρίσουν την αξία του ως επιστήμονα, ως προσωπικότητα, ως γιατρού...πρέπει να είναι αφελής. Όταν πας να δουλέψεις σε κάποιον ως γιατρός ή ως διδακτορικός ή ως οτιδήποτε, δεν μπορεί να υποτιμάς ο ίδιος τον εαυτό σου κάνοντας τον καφετζή. Θα μου πεις θα βρεθεί ο άλλος δίπλα που θα τα κάνει. So what? Ο καθένας διαλέγει και πορεύεται με κάποιες αξίες και αρχές στην ζωή του. Το να προσαρμόζεσαι σε καταστάσεις είναι ικανότητα, το να μην αλλάζεις βασικά θεμέλια της προσωπικότητάς σου είναι αρετή.

Κανείς δεν είπε ότι δεν πρέπει να δουλέψεις πολύ, 5 φορές πιο πολύ αν δεν είσαι βυσματωμένος, ότι πρέπει να προσπαθήσεις κλπ. Όλα θέλουν και κόπο και χρόνο. Όπως λέει και η σήλια, αν δεν έχεις κανένα "παράγοντα επιτυχίας" τί πρέπει να κάνεις; Να αφεθείς στην μιζέρια και την σαπίλα; Για εμένα παράγοντες επιτυχίας είναι η δουλειά, η ευφυία και η τύχη. Βοηθάει να είσαι και τυχερός...να ρίχνεις τα ζάρια και να έρθει κάτι καλό. Αν δεν ρίξεις τα ζάρια, όμως, δεν πρόκειται να φέρεις τίποτα. Και την πρώτη ευκαιρία να την εκμεταλλευτείς μέχρι εκεί που δεν παίρνει αποδεικνύοντας ότι την άξιζες. Αλλά και αν δεν σου έρθει με την πρώτη ζαριά...ξανά...εκεί...επιμονή.

Και να πω κάτι...βύσμα...ήταν κάτι παιδάκια στο uni που περνούσαν τα μαθήματα ενώ ήταν αδιάβαστα...δλδ ξεφτίλα...να πάρω τον πατέρα μου να του πω τί; "Μπαμπάααα πέρασέ μου το μάθημα"...θα γελούσε κάθε πικραμένος. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τα βύσματα ζουν και βασιλεύουν αλλά εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό και δεν μπορώ να γλύψω και να έρπω για να επωφεληθώ από αυτό. Άρα τί μένει; Να πεθάνω ή να συνεχίσω όπως τώρα, που έχω ψοφήσει στην κούραση και μαζοχίζομαι καλοκαιριάτικα με διαβάσματα και δουλειά.

Ααα και όταν ξαναβρεθώ εκει που μοιράζονται οι θέσεις παγκοσμίως θα κοιτάξω γύρω μου για βύσματα...την πρώτη φορά κοιτούσα να μάθω 5 πράγματα

Θα σου πω εγώ Κοτ. Η suave όπως γράφει παραπάνω ξέρει 2 λέκτορες στην Αθήνα που πήραν τη θέση με την αξία τους και χωρίς γνωριμίες. ( Όπως και η ίδια δεν έχει γνωριμίες, εξάλλου - και γιατί να μην την πιστέψωμεν, άλλωστε. Αν και ξέρει τουλάχιστον 2 λέκτορες! )

Μόνο ένα διδακτορικούλι κάνανε (για τον εαυτό τους) σε έναν καθηγητή και τσουπ! έγιναν λέκτορες!

:)

Οι άλλοι 3 αναζητώνται ακόμα!

:)

Κατά τ' άλλα, όπως προείπα, προσυπογράφω όσα λες.

Μέλι αυτή η σουάβε τέλος πάντων...τσκ τσκ τσκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα...και με όλο το σεβασμό...αν κάποιος έκανε τα διδακτορικά άλλων, αν κάποιος έκανε καφέδες και έπλενε αυτοκίνητα ή έκανε το γραμματέα της γκόμενας του καθηγητή και περίμενε μετά από όλα αυτά, να του αναγνωρίσουν την αξία του ως επιστήμονα, ως προσωπικότητα, ως γιατρού...πρέπει να είναι αφελής. Όταν πας να δουλέψεις σε κάποιον ως γιατρός ή ως διδακτορικός ή ως οτιδήποτε, δεν μπορεί να υποτιμάς ο ίδιος τον εαυτό σου κάνοντας τον καφετζή. Θα μου πεις θα βρεθεί ο άλλος δίπλα που θα τα κάνει. So what? Ο καθένας διαλέγει και πορεύεται με κάποιες αξίες και αρχές στην ζωή του. Το να προσαρμόζεσαι σε καταστάσεις είναι ικανότητα, το να μην αλλάζεις βασικά θεμέλια της προσωπικότητάς σου είναι αρετή.

Υπάρχουν όρια, βέβαια, αλλά ο καλός ο φοιτητής σίγουρα αναμένεται να κάνει κάπου κάπου και μια εξυπηρέτηση (πχ να πάει να φέρει το φαγητό στην διάρκεια μίας δύσκολης εφημερίας)

εφόσον βέβαια αποκομίζει κάποιες γνώσεις όταν δεν κάνει την λάντζα… :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Εμεις εδω στο ελλαντα εχουμε delivery... B) Δεν πανε οι φοιτητες...

Χωρις πλακα τωρα, εχεις δικιο.

Εισαι σε μια εφημερια ο μικροτερος, ο πιο ξεκουραστος, με τη λιγοτερη ευθυνη, και περιμενεις και να μαθεις απο τους αλλους...

Λογικο να πας να φερεις... τους καφεδες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα...και με όλο το σεβασμό...αν κάποιος έκανε τα διδακτορικά άλλων, αν κάποιος έκανε καφέδες και έπλενε αυτοκίνητα ή έκανε το γραμματέα της γκόμενας του καθηγητή και περίμενε μετά από όλα αυτά, να του αναγνωρίσουν την αξία του ως επιστήμονα, ως προσωπικότητα, ως γιατρού...πρέπει να είναι αφελής. Όταν πας να δουλέψεις σε κάποιον ως γιατρός ή ως διδακτορικός ή ως οτιδήποτε, δεν μπορεί να υποτιμάς ο ίδιος τον εαυτό σου κάνοντας τον καφετζή. Θα μου πεις θα βρεθεί ο άλλος δίπλα που θα τα κάνει. So what? Ο καθένας διαλέγει και πορεύεται με κάποιες αξίες και αρχές στην ζωή του. Το να προσαρμόζεσαι σε καταστάσεις είναι ικανότητα, το να μην αλλάζεις βασικά θεμέλια της προσωπικότητάς σου είναι αρετή.

Υπάρχουν όρια, βέβαια, αλλά ο καλός ο φοιτητής σίγουρα αναμένεται να κάνει κάπου κάπου και μια εξυπηρέτηση (πχ να πάει να φέρει το φαγητό στην διάρκεια μίας δύσκολης εφημερίας)

εφόσον βέβαια αποκομίζει κάποιες γνώσεις όταν δεν κάνει την λάντζα… :rolleyes:

Ναι αλλά δεν θα του γράψεις κακό evaluation αν δεν σου φέρει μαμ. Ούτε θα τον κόψεις σε μάθημα.

Εντάξει δεν είπαμε να γίνεις αυτιστικός :D Κι εγώ αν πω "πάω κυλικείο θέλει κανείς τίποτα" και μου κάποιος "μπορείς να μου φέρεις ένα καφέ;" θα τον φέρω. Αλλά φαντάζομαι το να έρθω πρωί πρωί και να αρχίσω "κύριε καθηγητά, το καφεδάκι σας, με δυο σπλέντες και half and half και 3 φουσκάλες αριστερά" κι εσένα θα σου φανεί ότι είμαι πειραγμένο :P

Και να σου πω βρε ντοκτόρ Usmeds εκεί που τους έχω σετάρει και όλοι συμφωνούμε, έρχεσαι να μας αυξήσεις την εντροπία...εεεε, ε :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...
Πηγαίνω τρίτη λυκείου και ενώ πέριση ήμουν στη θετική φέτος πήγα τεχνολογική. Αρχικά ξεκίνησα την τρίτη λυκείου στην θετική και έκανα κανονικά τα μαθήματα όμως μετά πηγα φροντηστήριο και με έπεισαν ασ πούμε να αλλάξω κατέυθυνση. Μου αρέσει πολύ η ιατρική όμως φοβάμαι ότι είναι πολλά χρόνια. Γι'αυτό θέλω να σας ρωτήσω αν κάποιος από εσάς το μετάνιωσε που πήγε θετική; ή αν κάποιος πιστεύει ότι στην ιατρική είναι πάρα πολλά τα χρόνια και δεν αντέχεις εύκολα;

Ευχαριστώ πολύ!!! emconfused

Η επιλογή της κατεύθυνσής σου βασίζεται σε τελείως λάθος κριτήρια νομίζω!!! (εγώ ήμουν με τις δέσμες και αυτό το σύστημα ακόμα δεν το έχω καταλάβει)...

Θα επιλέξεις αυτό που θέλεις περισσότερο.Εγώ τελείωσα πολυτεχνείο και έχω κάνει και δεύτερο πτυχίο και τώρα τελειώνω και το μεταπτυχιακό μου, οπότε μπορεί να μην είμαι γιατρός, αλλά τα έχω φάει κι εγώ τα χρονάκια μου στα βιβλία! Η ιατρική έχει πάρα πολλές δυσκολίες (εκτός απ'τα χρόνια και το διάβασμα) και αν διαβάσεις και άλλα Posts σ' αυτό το forum, αρκετοί γιατροί παραπονιούνται και για το οικονομικό (όχι ότι στους μηχανικούς τα πράγματα είναι καλύτερα), αλλά και για διάφορα άλλα θέματα (όπως ειδικότητα, θέσεις κλπ). Όπως και να έχει όμως, είναι μια απόφαση ζωής που θα πρέπει να είσαι σίγουρος γι' αυτή ούτως ή άλλως. Αυτό που μπορώ να σου πω για την ιατρική όμως είναι ότι ουσιαστικά θα είσαι για το υπόλοιπο της ζωής σου άϋπνος, κουρασμένος και θα προσπαθείς να βγάζεις και να διαβάζεις εργασίες...και θα καταργιέσαι για τα λεφτά που θα είναι λίγα γι' αυτά που προσφέρεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.