Jump to content

Προς τους φοιτητές αλλά και τους απόφοιτους!


Giorgos_T

Recommended Posts

Πηγαίνω τρίτη λυκείου και ενώ πέριση ήμουν στη θετική φέτος πήγα τεχνολογική. Αρχικά ξεκίνησα την τρίτη λυκείου στην θετική και έκανα κανονικά τα μαθήματα όμως μετά πηγα φροντηστήριο και με έπεισαν ασ πούμε να αλλάξω κατέυθυνση. Μου αρέσει πολύ η ιατρική όμως φοβάμαι ότι είναι πολλά χρόνια. Γι'αυτό θέλω να σας ρωτήσω αν κάποιος από εσάς το μετάνιωσε που πήγε θετική; ή αν κάποιος πιστεύει ότι στην ιατρική είναι πάρα πολλά τα χρόνια και δεν αντέχεις εύκολα;

Ευχαριστώ πολύ!!! emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Last Reply

Ναι, στην ιατρική είναι πάρα πολλά τα χρόνια και δεν αντέχεις εύκολα.

Ελάχιστος αριθμός εξαμήνων=12, δηλαδή τουλάχιστον 6 χρόνια σπουδές

Ελάχιστος χρόνος αναμονής από το τέλος των σπουδών έως την έναρξη ειδικότητας=3-15 χρόνια ανάλογα με την ειδικότητα

Χρόνος ειδίκευσης=3-7 χρόνια ανάλογα με την ειδικότητα (χωρίς να συνυπολογιστεί ο χρόνος αναμονής μεταξύ γενικού και ειδικού μέρους της ειδικότητας)

Χρόνος κατάρτισης και μελέτης και μετεκπαίδευσης (αυτά στην ιατρική θεωρούνται αυτονόητα): για μια ζωή!

Τα χρόνια είναι πολλά, μικρέ μας φίλε. Μα το ταξίδι είναι αυτό που μετράει...

Κι εκεί στην Υπάτη, που συνταξιούχος γιατρός θα κάνεις τις 'ιαματικές διακοπές' σου, θα έρθει ένα γεροντάκι και θα σου πει 'γιατρέ, σ' ευχαριστώ που κρατούσες την πίεση της γυναίκας μου ρυθμισμένη τόσα χρόνια. Πέρσι την χάσαμε... από καρδιά πήγε...' Ένα δάκρυ θα κυλήσει. Μα κοιτάζοντας πίσω, θα δεις πως ήταν ένα υπέροχο ταξίδι μέσα στον ανθρώπινο πόνο και το θάνατο, που κάποιες φορές τους νικούσες εσύ, μα πάντα έπαιρναν ρεβάνς...

Good luck, μικρέ μας φίλε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και εκεί στην Υπάτη, άλλοι 10 που θα σε βλέπουν στο καφενείο θα λένε: "ας βάλουμε κανά φράγκο να κεράσουμε τον καφέ στον παππού, γιατρουδάκος ήταν ο καημένος μια ζωή, δεν έχει μία...Ούτε ένα σπίτι δεν κατάφερε να έχει, στο νοίκι μένει τώρα στα γεράματα...Τι να πει κανείς, ας πρόσεχε όταν ήταν καιρός και του τα λέγανε στο γμ..."

:bloodomen:

ΥΓ1: Δηλαδή, μικρέ μας φίλε, τα πολλά τα χρόνια είναι το λιγότερο που θα έχεις να αντιμετωπίσεις. Το περισσότερο θα είναι η ανεργία, η υποαπασχόληση και οι χαμηλές αμοιβές.

Όσο για το αν το μετανιώσαμε, περίμενε να κάνουμε καταμέτρηση: Εγώ ρίχνω την πρώτη αρνητική ψήφο...

ΥΓ2: Βαλεντίνα άρχισες να το καις ήδη, πρόσεχε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα πω ότι μετάνιωσα, απλά θα πω ότι μαλακία που δεν υπήρχε αυτό το φόρουμ όταν πήγαιναμε εμείς σχολείο και καθόμασταν στο διπλανό θρανίο κι όταν μου έδινες το βιβλίο μου λεγες σ'αγαπώωωωω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H invitro είναι η πρώτη που το μετάνιωσε που πήγε ιατρική!!!!

Στο ίδιο ερώτημα, το έχει αρνηθεί τρεις φορές τουλάχιστον!!!!

Το φωνάζει με τόσο έντονο τρόπο, που θα έλεγα πως δεν είναι ευχαριστιμένη με τη δουλεία της!!!

Μικρέ η ζωή είναι μικρή και τα λεφτά λίγα. Η επιλογή είναι δική σου!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα πω ότι μετάνιωσα, απλά θα πω ότι μαλακία που δεν υπήρχε αυτό το φόρουμ όταν πήγαιναμε εμείς σχολείο και καθόμασταν στο διπλανό θρανίο κι όταν μου έδινες το βιβλίο μου λεγες σ'αγαπώωωωω

emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao emlmfao

emiloveyou !

ps σοβ σοβαρα τωρα υπηρξε εστω μια στιγμη που εσυ το μετανιωσες;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H invitro είναι η πρώτη που το μετάνιωσε που πήγε ιατρική!!!!

Στο ίδιο ερώτημα, το έχει αρνηθεί τρεις φορές τουλάχιστον!!!!

Το φωνάζει με τόσο έντονο τρόπο, που θα έλεγα πως δεν είναι ευχαριστιμένη με τη δουλεία της!!!

Μικρέ η ζωή είναι μικρή και τα λεφτά λίγα. Η επιλογή είναι δική σου!!!

Να πω απλά ότι ο μικρός που με κατακρίνει δεν έχει πάει ιατρική, σε ένα παραϊατρικό ΤΕΙ είναι και κολοβαράει και

έρχεται εδώ για να σπάει πλάκα μαζί μας (τόσο αξιολύπητοι έχουμε γίνει).

emconfused

Όσο για μένα, το έχω ξαναπεί, ότι ΥΠΟ ΤΙΣ ΤΟΤΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ και κυρίως την έλλειψη πληροφόρησης, που λέει και ο

Sov, η Ιατρική ήταν αναγκαστικά η καλύτερη επιλογή που είχα.

Έτσι, δεν μπορώ να μετανιώσω για την τότε επιλογή μου, που ήταν σχεδόν μονόδρομος, αλλά εννοείται πως αν είχα

τη δυνατότητα πληροφόρησης που έχω τώρα δεν θα το ξανάκανα.

ΥΓ: Υπάρχει κάποιος λόγος (πέρα από το να μας σπας τα νεύρα) που βάζεις τρία θαυμαστικά στο τέλος κάθε πρότασης;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είσαι συγγενής καθηγητή, καλώς να σε δεχτούμε

Αν είσαι γιός μεγαλοϊδιοκτήτη ιατρικού κέντρου, καλώς να σε δεχτούμε

Αν γουστάρεις μετά ωράρια είλωτα, καλώς να σε δεχτούμε (εφόσον δεν πληρείς τπτ από τα παραπάνω)

Αν γουστάρεις να έχεις κόμπλεξ, καλώς  να σε δεχτούμε

Αν γουστάρεις το ιατριλίκι στις γκόμενες, καλώς να σε δεχτούμε

Για τα υπόλοιπα δε θα ασχοληθώ υπάρχουν τόσες σειρές που βλέπεις στο Σταρι κ στο Άλτερ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η Ιατρική ήταν αναγκαστικά η καλύτερη επιλογή που είχα.

Έτσι, δεν μπορώ να μετανιώσω για την τότε επιλογή μου, που ήταν σχεδόν μονόδρομος, αλλά εννοείται πως αν είχα

την πληροφόρηση που έχω τώρα δεν θα το ξανάκανα.

Προσωπικά, δεν έχω μετανιώσει που τελείωσα την συγκεκριμένη σχολή, κι αν συμπλήρωνα το μηχανογραφικό μου σήμερα, πάλι την ίδια θα έβαζα ως πρώτη προτίμηση. Κακώς κείμενα υπήρχαν, υπάρχουν και θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν αλλά όσο ζω ελπίζω κι αγωνίζομαι να πραγματοποιήσω τα όνειρά μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γλυκιά μου invitro δεν σε κατακρίνω. Ποτε δεν έχω κατακρίνει κανέναν εδω μέσα. Και εγώ έχω φίλους που πηγαίνουν στην ιατρική και ξερω από αυτούς πόσο δύσκολα είναι. Ξερεις ποσο τους θαυμάζω?

Και εγώ ήθελα να πάω στην ιατρική, αλλά δεν θα το αντέξω να διαβάζω για όλη μου τη ζωή, μου είναι αδύνατο.

Εχω να κάνω διακοπές εδώ και τρια χρόνια και διαβαζα για το ΤΕΙ καθημερινά 4-5 ωρες την ημέρα!!!

Το να κάνω σύκριση, τη δυσκολια των μαθηματων σας με τα δικά μου είναι σκέτη ιεροσυλία.

Δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε και διαβάζετε!!!

Πλάκα σπάμε όλοι μαζί. Εγώ με εσάς και εσείς με εμένα. Αλλιώς δε θα είχε νόημα η παρουσία μου εδώ.

Δηλαδη σπαμε πλάκα μεταξυ μας.

Απλά έχω κολλήσει και προσπάθησα ήδη τρεις φορες να ξεκολλήσω απο το γμ, αλλά ακόμα δεν το έχω καταφέρει. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.......

Απλά πιστεύω πως κατάφερα να σε κάνω να μας βγάλεις τη πραγματική σου άποψη για το θέμα.

σορρυ - SORRY emoops , αν σε στεναχώρησα. Δεν προκειται να το συνεχίσω!

Μάλλον πάλι ωμά και κυνικά μίλησα! :splats::splaaaats::withstupid: .

Αναγκαστηκά η καλύτερη επιλογή που είχα.

Εσυ θα ξερεις καλυτερα απο το καθένα μας!

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H invitro είναι η πρώτη που το μετάνιωσε που πήγε ιατρική!!!!

Στο ίδιο ερώτημα, το έχει αρνηθεί τρεις φορές τουλάχιστον!!!!

Το φωνάζει με τόσο έντονο τρόπο, που θα έλεγα πως δεν είναι ευχαριστιμένη με τη δουλεία της!!!

Μικρέ η ζωή είναι μικρή και τα λεφτά λίγα. Η επιλογή είναι δική σου!!!

word emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά έχω κολλήσει και προσπάθησα ήδη τρεις φορες να ξεκολλήσω απο το γμ, αλλά ακόμα δεν το έχω καταφέρει. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία......
empc κάνε μία προσπάθεια ακόμη
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά πιστεύω πως κατάφερα να σε κάνω να μας βγάλεις τη πραγματική σου άποψη για το θέμα.

σορρυ - SORRY emoops , αν σε στεναχώρησα. Δεν προκειται να το συνεχίσω!

Δεν με στεναχώρησες παιδί μου, τα έχω ξαναγράψει αυτά τα πράγματα. Εμείς οι μεγαλύτεροι (χμ, οι ολίγον αρχαίοι) δεν είχαμε ιντερνέτια, και άρα οι μόνες μας πληροφορίες ήταν οι βλακείες που λένε σε όλους τους άριστους μαθητές οι γονείς, το φροντιστήριο και το σχολείο, δεν βρέθηκε ένας άνθρωπος να μας ανοίξει τα μάτια στα 17, κατάλαβες;

Και μετά, δεν είχαμε 10%, αλλαγή σχολής και άλλα κόλπα που έχετε σήμερα, και δεν μπορούσαμε να κάνουμε πίσω.

Τρίτο και φαρμακερό, οι αναμονές δεν ήταν στα ύψη εκείνα τα αρχαία χρόνια που ξεκίνησα εγώ την ιατρική - άρχισαν να εκτινάσσονται ακριβώς λίγο πριν τελειώσω.

Τέταρτο, όταν ξεκίνησα τις σπουδές οι περισσότερες ειδικότητες ήταν 4 χρόνια αντί για 5 που είναι σήμερα...Αρκετές νομίζω ήταν και 3 χρόνια, αν θυμάμαι καλά δηλαδή. Και άλλα πολλά που δεν έχει νόημα να γράφω.

Εν ολίγοις, τα χρόνια είναι τόσα πολλά, που μπορούν να ανατραπούν τα πάντα, οπότε οι μικροί μας φίλοι ας το σκεφτούν πολύ καλά που παν να μπλέξουν.

Να θυμάστε ότι τα φροντιστήρια πάντα θα προσπαθούν να σας στρέψουν στην Ιατρική για να καταγράψουν επιτυχίες, και το ίδιο επίσης κάνει συχνά και η οικογένεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πενικιλίνη χρησιμοποιούσατε στα χρόνια σας ή δεν είχε ανακαλυφθεί; emiloveyou

με τα post σου βλέπω να μην δηλώνουν πολλοί Ιατρική για του χρόνου και να πέφτουν οι βάσεις κατακόρυφα :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η λύση του εξωτερικού υπάρχει πάντα.Αν δεν έχεις κάτι σοβαρό να σε κρατήσει πίσω(πέραν βεβαίως της αναμονής για την ειδικότητα που διάλεξες και είναι μικρη πάντα)τότε μπορείς να ξενιτευτείς και να κάνεις την ειδικότητα που πραγματικά σου αρέσει και ταιριάζει.Και να μην συμβιβαστείς στην τραγική Ελλάδα,με ότι συνεπάγεται αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πενικιλίνη χρησιμοποιούσατε στα χρόνια σας ή δεν είχε ανακαλυφθεί; emiloveyou

με τα post σου βλέπω να μην δηλώνουν πολλοί Ιατρική για του χρόνου και να πέφτουν οι βάσεις κατακόρυφα :lol:

Ο Αλεξάντερ και η Αμαλία (Φλέμινγκ) ήταν στο έτος μου!

:P

ΥΓ: Μπα, δεν είδες και με την Κρήτη, όσο και να προσπάθησα όλοι Κρήτη δηλώσανε τελικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή βλέπω οτι μαλλον ΜΑΛΑΚΙΑ έκανα και βλεπω οτι στεναχωρήθηκε και ο τασος εχω να πω οτι θα χαιρομουν να βρισκόμουν στη θεση του τασου, της invitro, του kost, της σηλια και των άλλων ιατρων μελών.

Τελικα μου αξίζουν πολλα :splats::splats::splats::splats: .

Πόσες ομως θα φαω για να επανορθώσω, αρχισε να διαμαρτήρεται το σομάχι μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή βλέπω οτι μαλλον ΜΑΛΑΚΙΑ έκανα και βλεπω οτι στεναχωρήθηκε και ο τασος εχω να πω οτι θα χαιρομουν να βρισκόμουν στη θεση του τασου, της invitro, του kost, της σηλια και των άλλων ιατρων μελών.

Τελικα μου αξίζουν πολλα :splats::splats::splats::splats: .

Πόσες ομως θα φαω για να επανορθώσω, αρχισε να διαμαρτήρεται το σομάχι μου.

πρώτα word και μετά copy paste και add replay :splats::P (τον καφέ την Πέμπτη δεν τον ξεχνάω)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα αξάφνου μου περασε σαν τη σφαιρά μεσα από το κρανιο μου μια ιδέα !!

Δεν είμαι σίγουρος οτι θα γίνει αλλά θα προσπαθησω να φυγω από το γμ μετά τη συνάντηση μας, αν γινει, ή γελιο θα πεσει ή ξυλο μεταξύ μας!! :anavwfwties::anavwfwties::lol: .

Ναι ρε τασο πως θα σε γνωρισω δε με ειπες ακομα? Ουτε σε ποια πλατεια θα βρεθούμε?

ΕΕΕ φερε και τη στελιτσα μαζι σου, να τη γνωρίσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή βλέπω οτι μαλλον ΜΑΛΑΚΙΑ έκανα και βλεπω οτι στεναχωρήθηκε και ο τασος εχω να πω οτι θα χαιρομουν να βρισκόμουν στη θεση του τασου, της invitro, του kost, της σηλια και των άλλων ιατρων μελών.

Τελικα μου αξίζουν πολλα :splats::splats::splats::splats: .

Πόσες ομως θα φαω για να επανορθώσω, αρχισε να διαμαρτήρεται το σομάχι μου.

εμενα ρε συ δικαιε που διαααααολο με θυμασαι καθε! φορα και με χωνεις στα ποστ σου χωρις να εχω εμπλακει καν στη συζητηση απορια το χω! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι σαν τις γκόμενες ένα πραγμα. Παιρνεις τηλέφωνο τη γκόμενα τη καινούργια, μιλάτε και μετά παιρνεις και τη μονιμη να δεις που ειναι τι κανει, ζει , πεθανε, σε σκέφτεται ακόμη.

ΕΕΕ να μην ειμαστε και αχαριστοι, ενα τηλεφωνο το δικαιουστε!!! :P

ααα ολα και ολα εγω ειμαι παραδοσιακος τύπος. :lol::P

Ειμαι πολυ εκτιματικος τύπος .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι σαν το δημόσιο ένα πράγμα. Προσέχεις για να έχεις!

Οχι να βγεις και στην αναφορα κανα σαββτοβραδο, θα χαλάσει το image σου.

Τι θα πει και η άλλη?

Τασο πες και εσυ κατι, μη μαφηνει μονο μου.

Τι σοι αντρικη αλληλεγγυη είναι αυτη?

ΤΟ γ@μησ@ το τοπικ παλι.!!!!

Καλα που ο μιχ δε με εχει πει τιποτα ακομα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.