Jump to content

[2008] νεες θεσεις ειδικοτητας


vpmichelin

Recommended Posts

Εγώ προβλέπω να δίνουν ακόμα 5000 θέσεις στην άνω κάτω βραχούλα και όσοι άτυχοι πάνε για να κερδίσουν δήθεν αναμονή θα βρεθούν απο π.χ παιδίατροι να βγούν χειρουργοί!!!! Και στα νοσοκομεία τα ικανά για εκπαίδευση θα δίνουν 1/2 1/3 θέσης έστσι να πέφτει η αναμονή κανα μήνα και αν.Ετσι σε λίγα χρόνια θα έχουμε γιατρούς με άλλο τίτλο απο ότι πραγματικά έχουν!!!Μπρός στις προσλήψεις στα σύνορα της χώρας μας!!!!!!!!!!!

Αντε και καλό Πάσχα με κανα καλο φεκάκι!!!!!!!

Υ.σ Οταν οδηγείς σκέφτεσαι το Θωμά? Πρόσεχε καλό μου παιδί μη πάθεις τίποτα. :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 462
  • Created
  • Last Reply

emarup

Εμ βέβαια aspirini μου! Όταν το κριτήριο δεν είναι να εκπαιδεύσουν σωστούς λειτουργούς υγείας αλλά να βολέ-

ψουν στην φτήνια τα νοσοκομεία με ιατρούς ανεκπαίδευτους( και όχι προς εκπαίδευση γιατί τέτοιο πράμα δεν υπά-

ρχει....άστο σου λέωω!) αυτά και χειρότερα θα βλέπουμε! Και δεν είναι βρε μόνο η πίτα που θα κοπεί σε άπειρα

κομματάκια με τα οποία δεν θα ζεί προσεχώς κανένας αλλά τίθεται και ζήτημα πως να το πώ... επικινδυνότητας των δημοσίων νοσοκομείων και ειδικά στην περιφέρεια και στην συνέχεια επικινδυνότητας τον τσαρλατάνων που θα πάρουν ειδικότητα από αυτά και θα πέσουν πειναλέοι σαν τα όρνια οπλισμένοι με νυστέρια και σύμβουλο την ημιμάθεια να "θεραπεύσουν" τον κοσμάκη! Ρεε φοβάμαι να πάω σε νοσοκομείο το καταλαβαίνετε!! τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να συμβεί κάτι απρόοπτο στην οικογένεια μου και χρειαστεί επείγουσα ιατρική περίθαλψη...!Αυτά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Εμ βέβαια aspirini μου! Όταν το κριτήριο δεν είναι να εκπαιδεύσουν σωστούς λειτουργούς υγείας αλλά να βολέ-

ψουν στην φτήνια τα νοσοκομεία με ιατρούς ανεκπαίδευτους( και όχι προς εκπαίδευση γιατί τέτοιο πράμα δεν υπά-

ρχει....άστο σου λέωω!) αυτά και χειρότερα θα βλέπουμε! Και δεν είναι βρε μόνο η πίτα που θα κοπεί σε άπειρα

κομματάκια με τα οποία δεν θα ζεί προσεχώς κανένας αλλά τίθεται και ζήτημα πως να το πώ... επικινδυνότητας των δημοσίων νοσοκομείων και ειδικά στην περιφέρεια και στην συνέχεια επικινδυνότητας τον τσαρλατάνων που θα πάρουν ειδικότητα από αυτά και θα πέσουν πειναλέοι σαν τα όρνια οπλισμένοι με νυστέρια και σύμβουλο την ημιμάθεια να "θεραπεύσουν" τον κοσμάκη! Ρεε φοβάμαι να πάω σε νοσοκομείο το καταλαβαίνετε!! τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να συμβεί κάτι απρόοπτο στην οικογένεια μου και χρειαστεί επείγουσα ιατρική περίθαλψη...!Αυτά!

εισαι γιατρος ρε φιλαρακι?τοση απαισιοδοξια ουτε ο σοπεναουερ.να τις δωσουν ολες στην αθηνα να θελουμε λεφτα κ απ το σπιτι μας για να ζησουμε.οχι να δινουν κ στην επαρχια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Εμ βέβαια aspirini μου! Όταν το κριτήριο δεν είναι να εκπαιδεύσουν σωστούς λειτουργούς υγείας αλλά να βολέ-

ψουν στην φτήνια τα νοσοκομεία με ιατρούς ανεκπαίδευτους( και όχι προς εκπαίδευση γιατί τέτοιο πράμα δεν υπά-

ρχει....άστο σου λέωω!) αυτά και χειρότερα θα βλέπουμε! Και δεν είναι βρε μόνο η πίτα που θα κοπεί σε άπειρα

κομματάκια με τα οποία δεν θα ζεί προσεχώς κανένας αλλά τίθεται και ζήτημα πως να το πώ... επικινδυνότητας των δημοσίων νοσοκομείων και ειδικά στην περιφέρεια και στην συνέχεια επικινδυνότητας τον τσαρλατάνων που θα πάρουν ειδικότητα από αυτά και θα πέσουν πειναλέοι σαν τα όρνια οπλισμένοι με νυστέρια και σύμβουλο την ημιμάθεια να "θεραπεύσουν" τον κοσμάκη! Ρεε φοβάμαι να πάω σε νοσοκομείο το καταλαβαίνετε!! τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να συμβεί κάτι απρόοπτο στην οικογένεια μου και χρειαστεί επείγουσα ιατρική περίθαλψη...!Αυτά!

εισαι γιατρος ρε φιλαρακι?τοση απαισιοδοξια ουτε ο σοπεναουερ.να τις δωσουν ολες στην αθηνα να θελουμε λεφτα κ απ το σπιτι μας για να ζησουμε.οχι να δινουν κ στην επαρχια.

Να τις δίνουν παντού αρκεί να είναι ικανά τα νοσοκομεία για εκπαίδευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

quote]

εισαι γιατρος ρε φιλαρακι?τοση απαισιοδοξια ουτε ο σοπεναουερ.να τις δωσουν ολες στην αθηνα να θελουμε λεφτα κ απ το σπιτι μας για να ζησουμε.οχι να δινουν κ στην επαρχια.

Ναι βρε... "φιλαρακι" τελειωμένος και ειδικευμένος και αρκετά πιο ώριμος να καταλάβω τι παίζει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχουν,ρωτα για κοζανη,πτολεμαιδα,κιλκις.καβαλα.σερρες,ξανθη κ σιγουρα κ αλλου που δεν ξερω.

Συμφωνώ με αυτές τις πόλεις.Υπάρχουν όμως και άλλες 20 πόλεις που είναι ανίκανες να παρέχουν εκπαίδευση για ειδικότητα και όμως εκεί δίνονται συνέχεια νέες θέσεις που στην ουσία δε προσφέρουν τίποτα ενω θα μπορούσαν να έχουν δωθεί σε πόλεις με καλή εκπαίδευση και πολύ μεγάλες αναμονές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

quote]

εισαι γιατρος ρε φιλαρακι?τοση απαισιοδοξια ουτε ο σοπεναουερ.να τις δωσουν ολες στην αθηνα να θελουμε λεφτα κ απ το σπιτι μας για να ζησουμε.οχι να δινουν κ στην επαρχια.

Ναι βρε... "φιλαρακι" τελειωμένος και ειδικευμένος και αρκετά πιο ώριμος να καταλάβω τι παίζει!

You don't have to have CCT or to be a magician to realize that more specialty training posts would be catastrophic for trainees and for ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ασε κ μας να δουμε τι παιζει.οψιμους προφητες συναντησαμε πολλους

Δεν σας κρατάω από πουθενά αγαπητέ συνάδελφε αλλά προφανώς η αλήθεια τρομάζει και ο φόβος οδηγεί στην επιθετικότητα!Αλλά ουτε σας κατηγορώ που δεν καταλαβαινετε! Έδώ δεν καταλαβαίνουν χριστό οι ιατρικοί σύλλογοι και τα αρμοδια επαγγελματικά σωματεία κάθε ειδικότητας(καλά για την κυβέρνηση δεν μιλάω...μαλάκες ολκής) ότι θίγονται τα συμφέροντα τις εκάστοτε ειδικότητας αλλά και η αξιοπρέπεια του ιατρικού λειτουργήματος στο συνολο με τέτοιες μεθοδεύσεις. Αν υπάρχει έστω και ένας συνάδελφος που δεν συμφωνεί μετα τα όσα είπα....αλλά ειλικρινά και απο βάθος ψυχής και όχι επειδή έτσι τον συμφέρει στην παρούσα φάση πολύ θα ήθελα να ακούσω τα επιχειρήματα του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι να με συμφερει εμενα.πιθανον ν ειμαστε συνομηλικοι,εσυ τελειωσες κ εγω θ αρχισω.παρεθεσα πολεις που γινεται πολυ καλη δουλεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν πληροφορίες για νέες θέσεις ειδικευομένων

χειρουργικής σε Άργος, Κόρινθο, Ναύπλιο??

Η' και σε άλλες επαρχιακές πόλεις?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν πληροφορίες για νέες θέσεις ειδικευομένων

χειρουργικής σε Άργος, Κόρινθο, Ναύπλιο??

Η' και σε άλλες επαρχιακές πόλεις?

Ευχαριστώ

Για τις τώρα 424 θέσεις 00302105231107 υπουργείο.Για τις υπολοιπες 1800 που φημολογούνται ρώτα το μέλος tasostheodoridis!! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι ευγενής αλλά κόψε μεγάλε τα "συνάδελφοι" σε εισαγωγικά γιατί δε μας συμφέρει.Τελειώσα Ελλάδα και έχω δει απίθανα άτομα που ήταν 4η δέσμη, ΤΕΕ, άλλοι με απολυτήριο Λυκείου 10 και 12, να κάνουν 1 με 2 χρόνια κάπου ανατολικά και να γυρίζουν με ακόμη πιο απίθανες εξετάσεις στα πάτρια εδάφη. Σε αυτούς βλέπω δεν τοποθετείς εισαγωγικά.Και να ξέρεις οτι έχω παρατηρήσει το παράδοξο να έχουν μεγαλύτερο μένος προς τους συναδέλφους με ΔΙΚΑΤΣΑ όλοι αυτοί που προανέφερα.Χαλάρωσε λιγάκι λοιπόν γιατί και εμείς έχουμε απίστευτα λαμόγια!!Με αυτή τη φιλοσοφία θα απαξιωθεί εντελώς το επάγγελμά μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι ευγενής αλλά κόψε μεγάλε τα "συνάδελφοι" σε εισαγωγικά γιατί δε μας συμφέρει.Τελειώσα Ελλάδα και έχω δει απίθανα άτομα που ήταν 4η δέσμη, ΤΕΕ, άλλοι με απολυτήριο Λυκείου 10 και 12, να κάνουν 1 με 2 χρόνια κάπου ανατολικά και να γυρίζουν με ακόμη πιο απίθανες εξετάσεις στα πάτρια εδάφη. Σε αυτούς βλέπω δεν τοποθετείς εισαγωγικά.Και να ξέρεις οτι έχω παρατηρήσει το παράδοξο να έχουν μεγαλύτερο μένος προς τους συναδέλφους με ΔΙΚΑΤΣΑ όλοι αυτοί που προανέφερα.Χαλάρωσε λιγάκι λοιπόν γιατί και εμείς έχουμε απίστευτα λαμόγια!!Με αυτή τη φιλοσοφία θα απαξιωθεί εντελώς το επάγγελμά μας!

Σταματήστε και κάντε κάτι να κατέβουν οι γιατροί στο δρόμο γιατί με τέτοια αδιαφορία και τέτοια απαξίωση που υπάρχει σε λίγο θα κάνουμε εκπαίδευση πάνω σε βατράχια αντί ανθρώπους.Θα πηγαίνουν όλοι ιδιωτικά ακόμα και οι ξένοι μετανάστες... αν δε πηγαίνουν ήδη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, μου φαίνεται ότι ξεχνάτε κάτι βασικό: οι θέσεις για ειδικότητα πρέπει να είναι ανάλογες με τις ανάγκες του κάθε νοσοκομείου. Δεν μπορεί, δηλαδή, επειδή όλοι θέλουν να κάνουν παθολογία στο Λαϊκό και τον Ευαγγελισμό, να ανοίξουν καμιά 30αριά θέσεις εκεί! Η αναλογία ειδικευόμενου προς κλίνες, ώστε να εξασφαλιστεί σωστή εκπαίδευση, είναι, περίπου, 1:4. Δεν μπορεί εμείς να το κάνουμε 1:2, μόνο και μόνο για να ξεκινήουμε νωρίτερα! Όσο για την επαρχία, που έχετε λυσσάξει, θα σας πω μόνο φράση επίκουρης καθηγήτριας του "Α. Κυριακού": επειδή είχε ξεμείνει η κλινική από ειδικευόμενους, γιατί αργούσαν οι διορισμοί, όταν έμαθε ότι θα εμφανιστεί, επιτέλους, καινούριος, το πρώτο πράγμα που ρώτησε είναι αν έχει κάνει κάποιο χρόνο σε επαρχιακό νοσοκομείο, για να βοηθήσει την κλινική! Μια από τις καλύτερες ειδικευόμενες, δε, που πέρασε από κει, είχε κάνει 1 χρόνο στο (δικαίως) διαβόητο νοσοκομείο Κορίνθου. Για τον πρώτο 1-1,5 χρόνο ειδικότητας, πιστεύω ειλικρινά ότι η επαρχία προσφέρει μια χαρά ειδίκευση, γιατί υπαρχουν ανάγκες και οι ειδικευόμενοι κάνουν από την αρχή πολλά, π.χ. ΟΝΠ σε βρέφος από την πρώτη εφημερία ή, στη χειρουργική, κήλες και "σκουλήκια" απ'τον 2ο-3ο μήνα. Φυσικά, το ότι πολλά νοσοκομεία δίνουν περισσότερο χρόνο ιδικότητας απ'ό,τι αξίζουν, σίγουρα ισχύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τον πρώτο 1-1,5 χρόνο ειδικότητας, πιστεύω ειλικρινά ότι η επαρχία προσφέρει μια χαρά ειδίκευση

Φοβαμαι πως σε πολλα επαρχιακα νοσοκομεια γινεται ο,τι γινοταν εκει που ημουν εγω.Μαθαινεις μεν αλλα ΜΟΝΟΣ σου.Δε μαθαινεις απαραιτητως σωστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τον πρώτο 1-1,5 χρόνο ειδικότητας, πιστεύω ειλικρινά ότι η επαρχία προσφέρει μια χαρά ειδίκευση

Φοβαμαι πως σε πολλα επαρχιακα νοσοκομεια γινεται ο,τι γινοταν εκει που ημουν εγω.Μαθαινεις μεν αλλα ΜΟΝΟΣ σου.Δε μαθαινεις απαραιτητως σωστα.

Πράγματι, έτσι ακριβώς γίνεται. Το ιδανικό είναι να είναι μαζί σου ο ειδικός και να κατευθύνει τις δικές σου πρωτοβουλίες. Παρ'όλ'αυτά, είναι αρκετά σημαντικό το "μάτι¨που αποκτάς όντας ολομόναχος με τον ασθενή. Στην παιδιατρική, ιδιαίτερα, αυτό είναι απαραίτητο. Να λες, δηλαδή, ότι αυτό το παιδί "δε μ'αρέσει", χωρίς να μπορείς να το εξηγήσεις ακριβώς με λόγια, ή ότι το τάδε νεογνό "θα στρώσει", αν και γογγύζει. Προς Θεού, σε καμιά περίπτωση δε λέω να μην είναι παρόντες οι επιμελητές στις εφημερίες!!!Ίσα-ίσα που είχα πλακώθεί με επμελήτριά μας γι'αυτό το λόγο! Αλλά η άποψή μου συνοψίζεται στο ότι"αν, τελειώνοντας, δεν έχεις μπει φυλακή, μαθαίνεις αρκετά"!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τον πρώτο 1-1,5 χρόνο ειδικότητας, πιστεύω ειλικρινά ότι η επαρχία προσφέρει μια χαρά ειδίκευση

Φοβαμαι πως σε πολλα επαρχιακα νοσοκομεια γινεται ο,τι γινοταν εκει που ημουν εγω.Μαθαινεις μεν αλλα ΜΟΝΟΣ σου.Δε μαθαινεις απαραιτητως σωστα.

και οχι ΜΟΝΟ σε πολλα επαρχιακα νοσοκομεια, αλλα και σε αρκετα αθηναικα νοσοκομεια γινεται αυτο. "παιξε μπαλα μονος σου κι οτι δεν καταφερνεις παρε με τηλεφωνο".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τον πρώτο 1-1,5 χρόνο ειδικότητας, πιστεύω ειλικρινά ότι η επαρχία προσφέρει μια χαρά ειδίκευση

Φοβαμαι πως σε πολλα επαρχιακα νοσοκομεια γινεται ο,τι γινοταν εκει που ημουν εγω.Μαθαινεις μεν αλλα ΜΟΝΟΣ σου.Δε μαθαινεις απαραιτητως σωστα.

και οχι ΜΟΝΟ σε πολλα επαρχιακα νοσοκομεια, αλλα και σε αρκετα αθηναικα νοσοκομεια γινεται αυτο. "παιξε μπαλα μονος σου κι οτι δεν καταφερνεις παρε με τηλεφωνο".

Εδώ γίνεται το ίδιο σε Πανεπιστημιακό της Σουηδίας!!!!!!!! Ο επιμελητής στο σπίτάκι του!!! Απίστευτο; Κι όμως... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτός απο τις 424 θέσεις που περιμένουμε,θα έρθουν σύμφωνα με το υπουργείο άλλες 1300 θέσεις απο τα τέλη 2008 μέχρι τα τέλη του 2009.Που?Σε μικρές πόλεις οι πιο πολλές και κάτι λίγες στις μεγάλες πόλεις.Αν όλα πάνε καλά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πριν 5 λεπτα επικοινωνησα και ειχα φοωερην ευστοχια..!!!

ΑΤΤΙΚΟ

0 ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗ

ΚΑΤ

0 ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗ

ΧΑΛΚΙΔΑ

0 ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.