Jump to content

[2008] νεες θεσεις ειδικοτητας


vpmichelin

Recommended Posts

απο τις συνολικα 1200 νεες θεσεις ειδικοτητας εχουν μεχρι τωρα προκυρηχθει οι 750 περιπου.ξερει καποιος τι γινεται με τις υπολοιπες???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 462
  • Created
  • Last Reply

που ειναι οι θεσεις,οεο?

βασικα ολοι μας αυτο αναρωτιομαστε!

συναδελφε,μαλλον το σωστο ερωτημα πρεπει να ειναι, ποτε θα (ξανα)γινουν εκλογες μπας και θυμηθουν να υλοποιησουν τις υποσχεσεις τους.

δυστυχως, αυτο που με εξοργιζει ειναι οτι η κοινη γνωμη θεωρει οτι ο λατρεμενος υπουργος παραγει πολυτιμο εργο(μπουχαχαχα).και που να ξεραν οτι το εχουν διαλυσει το μαγαζακι.τι να πρωτοθυμηθω...τα ψευτικα τα λογια τα μεγαλα ή μηπως το οτι ακομα και τα αγροτικα κοντευουν να αφανιστουν απο τις συνειδησεις μας, χαρη σε αυτους?

χωρις να ειμαι σιγουρη για την εγκυροτητα της πληροφοριας,φιλος φιλης ,που εργαζεται στη νομαρχια, ειχε πει οτι οι θεσεις αυτες επρεπε να ανοιξουν μεσα στο 2007 γιατι διαφορετικα τα κονδυλια θα επεστρεφαν στην αρχικη τους πηγη.οποτε αν ισχυει κατι τετοιο(δεν ειμαι νομικος ή οικονομολογος για να γνωριζω περισσοτερα) οπως καταλαβαινεις, το μεγαλοπνοο σχεδιο δεν ηταν αλλο παρα ενα προεκλογικο μικροπολιτικαντικο τερτιπι.

αχχχχχ,

πισω απο τις λεξεις κρυβεται ο αλεξης!!!!!!που εισαι αλεξη μπας και σε εμας λιγο μας φεξει?????χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που ειναι οι θεσεις,οεο?

βασικα ολοι μας αυτο αναρωτιομαστε!

συναδελφε,μαλλον το σωστο ερωτημα πρεπει να ειναι, ποτε θα (ξανα)γινουν εκλογες μπας και θυμηθουν να υλοποιησουν τις υποσχεσεις τους.

δυστυχως, αυτο που με εξοργιζει ειναι οτι η κοινη γνωμη θεωρει οτι ο λατρεμενος υπουργος παραγει πολυτιμο εργο(μπουχαχαχα).και που να ξεραν οτι το εχουν διαλυσει το μαγαζακι.τι να πρωτοθυμηθω...τα ψευτικα τα λογια τα μεγαλα ή μηπως το οτι ακομα και τα αγροτικα κοντευουν να αφανιστουν απο τις συνειδησεις μας, χαρη σε αυτους?

χωρις να ειμαι σιγουρη για την εγκυροτητα της πληροφοριας,φιλος φιλης ,που εργαζεται στη νομαρχια, ειχε πει οτι οι θεσεις αυτες επρεπε να ανοιξουν μεσα στο 2007 γιατι διαφορετικα τα κονδυλια θα επεστρεφαν στην αρχικη τους πηγη.οποτε αν ισχυει κατι τετοιο(δεν ειμαι νομικος ή οικονομολογος για να γνωριζω περισσοτερα) οπως καταλαβαινεις, το μεγαλοπνοο σχεδιο δεν ηταν αλλο παρα ενα προεκλογικο μικροπολιτικαντικο τερτιπι.

αχχχχχ,

πισω απο τις λεξεις κρυβεται ο αλεξης!!!!!!που εισαι αλεξη μπας και σε εμας λιγο μας φεξει?????χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο τις συνολικα 1200 νεες θεσεις ειδικοτητας εχουν μεχρι τωρα προκυρηχθει οι 750 περιπου.ξερει καποιος τι γινεται με τις υπολοιπες???

Στο ΚΕΣΥ και όσο και να τις ζητάμε δεν θα δωθούν πριν τις επόμενες εκλογές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

......να πεσει η κυβερνηση αμεσως!!!!!!!!! emrockon

εσύ εκεί που είσαι αποκλεισμένη μόνο κυβέρνηση δεν ρίχνεις.....

Ρίξε κανένα ξύλο στο τζάκι προς το παρών! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τον χρήστη demi

καλημερα παιδια.ειναι αληθεια οτι οι θεσεισ επρεπε να δοθουν μεσα στο 2007 αλλα....κατι λενε τωρα για μεσα μαρτη,θα δειξει...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρε παιδια τι ειναι αυτο το "ενιαια τοποθετηση" που αναφερει σε ορισμενες ειδικοτητες???σημαινει κατι πρακτικα???εγω εχω δυο αιτησεις μου που εκκρεμουν για ορθοπαιδικη σε ενα νοσοκομειο που δινει τα 3 απο τα 5 χρονια και σε ενα αλλο που δινει πληρη,με επηρρεαζει καθολου???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρε παιδια τι ειναι αυτο το "ενιαια τοποθετηση" που αναφερει σε ορισμενες ειδικοτητες???σημαινει κατι πρακτικα???εγω εχω δυο αιτησεις μου που εκκρεμουν για ορθοπαιδικη σε ενα νοσοκομειο που δινει τα 3 απο τα 5 χρονια και σε ενα αλλο που δινει πληρη,με επηρρεαζει καθολου???

Δύο αιτήσεις έχεις για ορθοπεδική; Είναι νόμιμο να έχεις 2 αιτήσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δύο αιτήσεις έχεις για ορθοπεδική; Είναι νόμιμο να έχεις 2 αιτήσεις;

θα ξεχασουμε και αυτά που ξέρουμε με εσάς...

γιατί να μην επιτρέπεται να εχεις 2 αιτήσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δύο αιτήσεις έχεις για ορθοπεδική; Είναι νόμιμο να έχεις 2 αιτήσεις;

θα ξεχασουμε και αυτά που ξέρουμε με εσάς...

γιατί να μην επιτρέπεται να εχεις 2 αιτήσεις;

Μέχρι πόσες αιτήσεις μπορούμε να κάνουμε. Νομίζω οτι όταν έκανα την αίτηση μου (για 2 χρόνια παθολογία σαν γενικό μέρος) ζήτησαν και υπεύθηνη δήλωση οτι δεν έχω υποβάλλει άλλη αίτηση για ειδικότητα σε άλλο νοσοκομείο.

Ίσως δεν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυο αιτησεις εκ του νομου πια, κανουμε για το ειδικο μερος οπως εκανε ο συναδελφος που θελει να κανει ορθοπεδικη.δηλωνουμε ενα νοσοκομειο που δινει πληρη ειδικοτητα (μιλώντας παντα για το ειδικο μερος) και ενα δευτερο νοσοκομειο που δινει μερικη.ειναι αυτονοητο οτι ολο αυτο αφορα σπαστες ειδικοτητες.

καλο μεσημερι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυο αιτησεις εκ του νομου πια, κανουμε για το ειδικο μερος οπως εκανε ο συναδελφος που θελει να κανει ορθοπεδικη.δηλωνουμε ενα νοσοκομειο που δινει πληρη ειδικοτητα (μιλώντας παντα για το ειδικο μερος) και ενα δευτερο νοσοκομειο που δινει μερικη.ειναι αυτονοητο οτι ολο αυτο αφορα σπαστες ειδικοτητες.

καλο μεσημερι

ΟΚ thanx. Πράγματι δεν θυμόμουν καλά. Το συγκεκριμένο θέμα μάλλον ήταν χωμένο βαθιάαααα κάπου μες το μυαλό μου μιας και ακόμα πρέπει να κάνω το γενικό μέρος το οποίο θα αρχίσει στα τέλη του μακρινού 2012...δηλαδή keep walking...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολα καλα παιδια,αλλα δεν πηρα απαντηση.τι ειναι αυτο το "ενιαια τοποθετηση" τελικα?????????

δεν υπαρχει προαπαιτουμενο κομματι (πχ.χειρουργικη ή παθολογια)

Μπορεις εκει που θα ξεκινησεις να κανεις ολη την ειδικοτητα, κ αφορα συγκεκριμενες ειδικοτητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν υπαρχει προαπαιτουμενο κομματι (πχ.χειρουργικη ή παθολογια)

Μπορεις εκει που θα ξεκινησεις να κανεις ολη την ειδικοτητα, κ αφορα συγκεκριμενες ειδικοτητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ορθοπεδικη

Απαιτείται άσκηση 6 ετών. Από αυτά:

1 έτος στη Γενική Χειρουργική με κύρια κατεύθυνση το Επείγον Χειρουργικό Τραύμα

4 έτη άσκηση στην Ορθοπεδική και Τραυματολογία και συγκεκριμένα:

3 έτη Ορθοπεδική και Τραυματολογία ενηλίκων

1 έτος Ορθοπεδική και Τραυματολογία παίδων

1 έτος (2 εξάμηνα) επιλογής από 1 εξάμηνο: Πλαστική Χειρουργική ή Νευροχειρουργική ή Αγγειοχειρουργική ή Θωρακοχειρουργική ή Μονάδα Εντατικής Θεραπείας ή σε υποειδικότητες της Ορθοπεδικής όπως: Άκρα χείρα, Αθλητικών κακώσεων, ή σε Ογκολογικό Τμήμα (όγκοι μυοσκελετικού) ή σε Μονάδα Παθήσεων Σπονδυλικής Στήλης.

Το έτος της Ορθοπεδικής Παίδων πρέπει να γίνεται είτε σε Παιδοορθοπεδικά Νοσοκομεία, είτε σε Ορθοπεδικές Κλινικές ή σε Ορθοπεδικά Τμήματα που διαθέτουν Εξωτερικά Ιατρεία για παιδιά και αποδεδειγμένα εκτελούνται παιδοορθοπεδικές επεμβάσεις ο αριθμός των οποίων θα καθοριστεί στο αναλυτικό πρόγραμμα εκπαίδευσης που θα ακολουθήσει για τις ιατρικές ειδικότητες. Τα δύο εξάμηνα επιλογής δεν θα πραγματοποιούνται στο τελευταίο έτος της ειδικότητας.

[Να προηγείται η άσκηση στη Γενική Χειρουργική. Η λοιπή άσκηση να γίνεται με ενιαία τοποθέτηση. Γιατροί που ειδικεύονται σε νοσοκομεία που δεν διαθέτουν Εξωτερικά Ιατρεία για παιδιά, θα πραγματοποιούν το 1ο έτος της Ορθοπεδικής και Τραυματολογίας Παίδων σε άλλα Νοσοκομεία με ευθύνη των οικείων Επιστημονικών Διευθυντών.]

γιατι μπερδευεσαι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω εχω δυο αιτησεις μου που εκκρεμουν για ορθοπαιδικη σε ενα νοσοκομειο που δινει τα 3 απο τα 5 χρονια και σε ενα αλλο που δινει πληρη,ειμαι οκ???χειρουργικη εχω κανει ηδη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω εχω δυο αιτησεις μου που εκκρεμουν για ορθοπαιδικη σε ενα νοσοκομειο που δινει τα 3 απο τα 5 χρονια και σε ενα αλλο που δινει πληρη,ειμαι οκ???χειρουργικη εχω κανει ηδη

μια χαρα εισαι.μην ανησυχεις. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολα καλα παιδια,αλλα δεν πηρα απαντηση.τι ειναι αυτο το "ενιαια τοποθετηση" τελικα?????????

δεν είναι σπαστή, είναι πλήρης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Αν μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει για την κατανομή των 424 νέων θέσεων ανα νοσοκομείο ώστε να μη δηλώσουν απο πριν και ανεξήγητα στα αντίστοιχα νοσοκομεία πολλά άτομα.Η κατανομή πρέπει να γίνει γνωστή απο όλους την ίδια στιγμή και όποιος προλάβει μετά στις νομαρχίες.Διαφορετικά θα επωφεληθούν όσοι γνωρίζουν την κατανομή και είναι να δηλώσουν τώρα η όσοι δήλωσαν πριν 1-2-3 μήνες γιατί μπορεί να ξεγραφτούν και να ξαναδηλώσουν σε ένα πιο προνομιακό απο νέες θέσεις και αναμονή νοσοκομείο.Και φυσικά πάλι θα γίνει αδικία για όσους δηλώνουν τώρα η δήλωσαν τις προηγούμενες μέρες και δε γνωρίζουν τη νέα κατανομή ανα νοσοκομείο για να πάρουν τις αποφάσεις τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δες εδώ http://dap-iatrikis.gr/forum/showthread.php?p=9186#post9186

Τα νοσοκομεία θα ανακοινωθούν σύντομα.Καλή τύχη!!

Το ελπίζω.Αλλά απο το 'θα' ως την πραγματικότητα είναι μακριά.Βάλε και πόσοι θα δηλώνουν κατευθυνόμενα κάθε μέρα που περνάει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.