Jump to content

ειδικότητα Γενικός Χειρούργος


Magia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Last Reply
Καλά, invitro, ''τα σπας'' !!!!!!!!!!!!!!!!!!! emarup:lol::lol::lol:

Οχι, όχι, μα προσέξτε, δεν ξαναλέω τπτ για ορθογραφία εγώ, οι άλλοι τα λένε.

Δώστε και κάνα εύσημο στον γιό μου, ντε.

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακολουθώ όλο το τόπικ με ενδιαφέρον. Είμαι γενικά υπέρμαχος της ορθογραφίας/γραμματικής/συντακτικού όχι για σπασικλίστικους λόγους αλλά υπό την έννοια του σωστού άρα και πιο ορθού και.."εύηχου" λόγου. Σίγουρα μετράει βέβαια το περιεχόμενο αυτών που γράφονται εδώ μέσα και σίγουρα μπορεί να είναι εν μέρει υπερτιμημένη η έννοια της ορθογραφίας και όλοι οι γιατροί δεν υποχρεούνται να γνωρίζουν και να γράφουν απταίστως την ελληνική (μία μην ξεχνάμε πλουσιότατη και δύσκολη γλώσσα) αλλά αυτά τα...πανάκια προκαλέσαν ένα κατιτίς από εκρήξεις στο μυαλό μου. ΟΚ ας μην ξέρεις ορθρογραφία αλλά το πώς γράφεται η λέξη πανάκεια , λέξη άμεσα συνυφασμένη με την υγεία και κατ' επέκτασιν ...το γιατρό, δεν νοείται ούτε δικαολογείται να μην το ξέρεις. Αφού θυμάμαι ακόμα και στα βιβλία Βιολογίας του Γυμνασίου είχε με γράμματα bold την πρόταση "Προσοχή! Τα αντιβιοτικά δεν είναι πανάκεια!"

Ίσως να είναι όμως...πανάκια!!! "Σκουπίστε" , τελειώσατε! emsexwars

Κι όπως λένε όλοι :Sorry για το emofftopic

Πάντα φιλικά! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemiloveyou τι μου θύμησες τώρα!!! Αυτό το βιβλίο Βιολογίας είχα κι εγώ...πςςςς....κι εγώ το θυμάμαι χαρακτηριστικά το "ΠΡΟΣΟΧΗ! τα αντιβιοτικά δεν είναι πανάκεια..."
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γερασα και η μνημη μου με εγκαταλειπει...καταραμενοι νευρωνες...αντε πολυ emofftopic βγηκαμε...

(ρε εκανα Βιολογια στο Γυμνασιο???δε θυμαμαι..ανθρωπολογια στην Α,στις αλλες 2 μονο μια μπαλα του μπασκετ θυμαμαι!!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανθρωπολογία;;;;;; :huh: Είχατε τέτοιο μάθημα στο γυμνάσιο;;;; :unsure:

ωχ αλήθεια γέρασες...... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαζυγιο οσο ειναι καιρος...μπορει και να με κληρονομησεις...πολυ το @#@$@ το τοπικ και ειμαστε και mods... :bloodomen: αλλα οκ ...λιγο να ελαφρυνουμε το κλιμα καλο ειναι... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τόπικ @@@@θηκε από την στιγμή που πάψαμε να συζητάμε για την Γενική Χειρουργική ως ειδικότητα για την Μάγια, και αρχίσαμε να τσακωνόμαστε.....γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων....οπότε παίξε μπάλα Γιαννάκη!!!

emiloveyou emiloveyou emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαπα..

Τι επίπεδο!

Τι χειρισμός του γραπτού λόγου!

Τι ικανότητα κατανόησης των απλών ελληνικών που γράφουν οι υπόλοιποι χρήστες του φόρουμ!

Υ.Γ. Το νόημα σε όλα τα προηγούμενα πόστ μου ήταν ότι οι ελάχιστα επεμβατικές πράξεις που πραγματικά έφεραν επανάσταση στην ιατρική είναι καλό να γίνονται απο τις ειδικότητες που είναι εξειδικευμένες στο εκάστοτε σύστημα! Και επεξηγώ για τυχόν αναγνώστες που αγγίζουν την ιδιωτεία: οι νεφροστομίες απο νεφρολόγους, τα ανευρύσματα στο ΚΝΣ απο ΝΧ, οι καρωτίδες απο αγγειοχειρουργούς κοκ.

Να ζητήσω συγνώμη για τυχόν προσωπικές επιθέσεις παραπάνω στα πόστ μου.

Τώρα νιώθω σαν να πήγα να παίξω ποδόσφαιρο με παιδάκια που είχαν ακρωτηριασμένα και τα 2 κάτω άκρα.. :(

(γνωστές οι ευαισθησίες των Σουηδών για την απασχόληση "ιδιαίτερων" ατόμων)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα νιώθω σαν να πήγα να παίξω ποδόσφαιρο με παιδάκια που είχαν ακρωτηριασμένα και τα 2 κάτω άκρα.. :(

θεε μου τι κυνισμός! προφανώς θα μιλάς και με τον υψιστο που και που, ετσι (αν σου περισσευει λιγος χρονος βεβαια) :splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα νιώθω σαν να πήγα να παίξω ποδόσφαιρο με παιδάκια που είχαν ακρωτηριασμένα και τα 2 κάτω άκρα.. :(

θεε μου τι κυνισμός! προφανώς θα μιλάς και με τον υψιστο που και που, ετσι (αν σου περισσευει λιγος χρονος βεβαια) :splats::splats::splats:

Η αλήθεια είναι ότι μιλάμε που και που...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαπα..

Τι επίπεδο!

Τι χειρισμός του γραπτού λόγου!

Τι ικανότητα κατανόησης των απλών ελληνικών που γράφουν οι υπόλοιποι χρήστες του φόρουμ!

Υ.Γ. Το νόημα σε όλα τα προηγούμενα πόστ μου ήταν ότι οι ελάχιστα επεμβατικές πράξεις που πραγματικά έφεραν επανάσταση στην ιατρική είναι καλό να γίνονται απο τις ειδικότητες που είναι εξειδικευμένες στο εκάστοτε σύστημα! Και επεξηγώ για τυχόν αναγνώστες που αγγίζουν την ιδιωτεία: οι νεφροστομίες απο νεφρολόγους, τα ανευρύσματα στο ΚΝΣ απο ΝΧ, οι καρωτίδες απο αγγειοχειρουργούς κοκ.

Να ζητήσω συγνώμη για τυχόν προσωπικές επιθέσεις παραπάνω στα πόστ μου.

Τώρα νιώθω σαν να πήγα να παίξω ποδόσφαιρο με παιδάκια που είχαν ακρωτηριασμένα και τα 2 κάτω άκρα.. :(

(γνωστές οι ευαισθησίες των Σουηδών για την απασχόληση "ιδιαίτερων" ατόμων)

Οι ελάχιστα επεμβατικές πράξεις πρέπει να γίνονται από άτομα που έχουν εκπαιδευτεί σ αυτές. Κανείς δεν απαγορεύει σ έναν χειρουργό που έχει εκπαιδευτεί στις ενδοσκοπήσεις να κάνει γαστροσκόπηση ή να βάζει ενδοσκοπικές γαστροστομίες ή σ έναν αγγειο/χ να βάζει στεντ υπό ακτινοσκόπηση, φτάνει να έχει την κατάλληλη εκπαίδευση. Από την άλλη και η λογική "Εμείς οι χειρουργάρες κάνουμε τα πάντα και δεν έχουμε ανάγκη κανέναν" είναι επικίνδυνη και για τον ασθενή που δεν αντιμετωπίζεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άπό τους ειδικούς σε κάθε πεδίο αλλά και για τον κώλο του γιατρού που κανείς δεν πρόκειται να καλύψει αν γίνει η στραβή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε χειρουργακια...Μη ξεχνιεστε...Αντε στα τακτικα να κανετε καμμια αλλαγη σε καμμια κατακλιση-διαβητικο ποδι-κυστη κοκκυγα :rolleyes: ...Και που 'στε...Το augmentin ειναι αντιβιωση...Ok? :splaaaats:emofftopic Just kidding...Love to make fun of surgeons around the greek national health system...

Δεν πας να παρεις κανα αεριο αιματος λεω γω και μετα να στησετε απο πανω του ενα παθολογικο συμβουλιο για κανα 3ωρο? Προσεξε μονο μην τον τρυπησεις τον αρρωστο πολυ και τρεξει παραπανω αιματακι και το δεις και μου λιποθυμησεις, οκ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΑΑΑΑΑΑΑ έχω αρχίσει και φορτώνω.....ρε σεις τα παθολογάκια ούτε μια βιοψία κροταφικής δεν κάνετε......ούτε μια κεντρική γραμμή δεν βάζετε ......έλεος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H βιοψία κροταφικής είναι κάτι που μόνο οι παθολόγοι ζητάνε, είναι τόσο εύκολη- γελειωδώς εύκολη θα έλεγα- που εγώ ως φοιτήτρια έχω κάνει αρκετές, αλλά ο ειδικευόμενος παθολόγος δεν μπορεί ε;;;

Τις central lines που τις χρειάζονται για να βάλουν τα φάρμακά τους εκεί και τα κοκτέιλς τους, δεν μπορούν να τις βάλουν μόνοι τους-επίσης εύκολη διαδικασία-, πρέπει να περιμένουν τον χειρουργό που έχει και τους δικούς του ασθενείς να δει....

Τι να λέμε λοιπόν.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

no offence,αλλα κ μες στη σχολη και στα νοσοκομεια η εμπειρια λεει οτι η γυναικα γενικος ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ.αν ειχε φοτο το προφιλ του καθενος θα λυνονταν πολλες αποριες.οποτε αφηστε τη δουλεια του γενικου σε εμας για να βγαλουμε εκατομυρια και να βγαινουμε με μοντελα και καντε κατι αλλο για να νιωσετε καλυτερα οι ''λιγοτερο ομορφες'' ιατροι , ξερω γω κομμωτηριο,σολαριουμ:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό είναι η μεγαλύτερη @@@@@@@@ που έχω ακούσει....

Αν δηλαδή η γκόμενα είναι άσχημη γίνεται χειρουργός, αλλιώς γίνεται παθολόγος;;;

:splaaaats:emeleosemdots

ΥΓ μην βλέπεις πολύ Nip/tuck σε χαλάει....άκου θα βγάζει εκατομμύρια και θα βγαίνει με μοντέλα....μουαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό είναι η μεγαλύτερη @@@@@@@@ που έχω ακούσει....Αν δηλαδή η γκόμενα είναι άσχημη γίνεται χειρουργός, αλλιώς γίνεται παθολόγος;;; :splaaaats:emeleosemdotsΥΓ μην βλέπεις πολύ Nip/tuck σε χαλάει....άκου θα βγάζει εκατομμύρια και θα βγαίνει με μοντέλα....μουαχαχαχαχαχαχα
δεν ειπα καθολου αυτο.αλλα δε μπορω κ να εξηγω βαριεμαι.αν πραγματικα πιστευετε οτι η ενασχοληση με τις βαριες χειρουργικες ειδικοτητες οπως η γενικη ανηκει στις προτεραιοτητες οποιασδηποτε ομορφης νεας κοπελας και δη ιατρου μαλλον δε λετε την αληθεια στον εαυτο σας.αν παλι ειστε η παραπανω περιπτωση χμ well...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.