Jump to content

ειδικότητα Γενικός Χειρούργος


Magia

Recommended Posts

Ο ειδικευόμενος της χειρουργικής μπαίνει στα χειρουργεία (στα 2 τουλάχιστον Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία της περιφέρειας όπου έχω δουλέψει) μια-δυο φορές την εβδομάδα, και συνολικά ο χρόνος που εργάζεται είναι πολύ μικρότερος από τον αντίστοιχο ενός ειδικεύομενου παθολογίας ή καρδιολογίας! Για να μην αναφερθώ στη σπανιότητα των σοβαρών επειγόντων και το ανύπαρκτο διάβασμα στο σπίτι!

καλό αυτό

το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? emclapping

για ρώτα κανέναν ταλαίπωρο ειδικευόμενο χειρουργικής που καλύπτει τομέα χειρουργικής έκτακτα-κλινικές να σου πει...

emclapping

για τα τροχαία κτλ σου μίλησε κανεις? embluesbrother

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Last Reply
Ναι βρε notbad, πάντα κάποιες είναι οι πρωτοπόρες που αλλάζουν τη νοοτροπία, αλλά συνήθως το πληρώνουν κιόλας, αυτό λέμε. Ξέρω κι εγώ κάποιες χειρουργίνες και γυναικολογίνες (για να προλάβω τον Κοτ κι εγώ η ίδια πάω σε γυναίκα γυναικολόγο επειδή νιώθω πιο άνετα κατά την καθιερωμένη εξέταση - βέβαια αν έμενα έγκυος δεν ξέρω τι θα διάλεγα διότι η δική μου δεν αναλαμβάνει τοκετούς, της φτάνει να έχει το ιατρείο της και να κάνει υπέρηχο και παπ).

Ωστόσο (μάντεψε) οι περισσότερες είναι μόνες! Γιατί, καλή μου notbad, οι άντρες είναι απλά και λογικά πλάσματα που λειτουργούν με το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης (κάτι που δεν καταλαβαίνουμε απόλυτα εμείς). Και ο νόμος αυτός λέει ότι ενόσω η notbad θα ψάχνει για τον team playger θα υπάρχει μια άλλη, not-so-bad, πιο νέα και πιο τσαχπίνα, που θα τον περιμένει για να του βγάλει και τις παντόφλες που λέει ο λόγος μόλις γυρίσει σπίτι, οπότε χαζός είναι ο player μας να διαλέξει τη notbad?

Κι αν νομίζεις ότι άλλαξαν οι καιροί και είμαστε στο 2007 και όχι στο 1957, θα σου απαντήσω ότι ειδικά εδώ στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια έχουμε οικονομική κρίση και έχουμε πάει μάλλον προς τα πίσω μερικές δεκαετίες. Το οποίο σημαίνει ότι αναγκαστικά γύρω μας υπάρχουν πολλές not-so-bad, μερικές μάλιστα εισαγόμενες, πολύ νέες, πολύ όμορφες και πολύ πρόθυμες να κάνουν αυτά που δεν θα κάνει η notbad. Οπότε κανόνισε την πορεία σου ανάλογα.

Αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα οικογένεια/παιδιά ή αν σχεδιάζεις να τα φορτώσεις στη μάνα σου πχ ή αν δεν σε πειράζει η ιδέα ενός διαζυγίου μετά από λίγα χρόνια, τότε ΟΚ. Αν όμως θέλεις ΚΑΙ να είσαι τέλεια στην επιστήμη σου ΚΑΙ τέλεια σύντροφος ΚΑΙ τέλεια μάνα, κόψε κάτι τώρα που είναι νωρίς και προσγειώσου. Το αυτό ισχύει και για τη Μάγια και για τις άλλες 20something του φόρουμ.

ΥΓ: Μινιβερ, αφού θα τα μεταφέρεις που θα τα μεταφέρεις, αποφάσισα να απαντήσω αναλυτικά, ΟΚ?

Την αλλαγή νοοτροπίας την εννοούσα στο ότι οι γιατροί δεν στέλνουν τους ασθενείς για επεμβάσεις για να τους κρατούν στα ιατρεία με επισκέψεις ή αν τους στέλνουν υπάρχει η γενική ιδέα της μίζας ή τους στέλνουν (λόγω μίζας πάλι) να κάνουν επεμβάσεις που δεν χρειάζονται. :)

Δεν έχω αυταπάτες, ξέρω ότι η κοινωνία είναι σεξιστική και ανδροκρατούμενη. Όπως ήξερα ότι η ιατρική είναι δύσκολη να μπεις, όπως ήξερα ότι κατέβαινα στις εξετάσεις και ο καθηγητής θα με έκοβε επειδή του είχα κάνει ολόκληρη ιστορία με τον πρύτανη γιατί ήταν παράλογος στο πώς και πότε εξέταζε, όπως ήξερα ότι θα με πουν putaine επειδή έκανα το ένα και το άλλο, όπως ήξερα ότι τάδε που μου έκανε μια χάρη την έκανε για να με πηδήξει, όπως ήξερα ότι εδώ που βρίσκομαι είναι 13 ώρες μακριά, μιλάνε άλλη γλώσσα και τρώνε ακρίδες :P και πολλά άλλα παραδείγματα. Περισσότερο από αφέλεια και ενθουσιασμό παρά από συνειδητή επιλογή έκανα όλα τα "παράλογα", χτύπησα πολλές φορές τον κεφάλι μου στον τοίχο και χτυπώντας βρήκα την πόρτα που με οδηγήσε στο να περάσω ιατρική, να τελειώσω ιατρική, να βρω μια καλή σχέση, να αποφεύγω το κακό σεξ, να είμαι εδώ που είμαι ευτυχισμένη. :)

Δεν συμβουλεύω σε κανέναν να το κάνει όπως το έκανα εγώ. Υπάρχουν πολλοί πιο εύκολοι τρόποι, λιγότερο οδυνηροί αλλά και ίσως λιγότερο ενδιαφέροντες. Γιατί όπως είχε πει κάποιος (ίσως ο Δρ. κοτ δεν θυμάμαι) τουλάχιστον έχεις να λες ένα σωρό ιστορίες :D Θυμάμαι στα 16 εκείνο, στα 20 αυτό, στα 22 το άλλο κοκ.

Ο ανταγωνισμός με άλλες μικρότερες με παντόφλες κλπ...όπως λες κι εσύ υπάρχουν επιλογές. Και μάλιστα υπάρχουν γυναίκες που είναι όμορφες, σέξυ, υπάκουες, και τον έχουν αφέντη και πασά τους τον σύντροφό τους. Εγώ μπορώ να δώσω αγάπη, συντροφικότητα και υποστήριξη σε σχέδια και όνειρα. Παντόφλες...δεν μπορώ. Χεράκια έχει μπορεί να τις πάρει μόνος του (και δεν αναφέρομαι μόνο σε παντόφλες αλλά όλες τις μικρολεπτομέρεις που μια γυναίκα κάνει για τον καλό της για να μην τον κακοκαρδίσει, ενώ ουσιαστικά είναι πραγματάκια που μπορεί να κάνει είτε ο ένας είτε ο άλλος είτε και οι δύο μαζί).

Προς το παρόν δεν προσγειώνομαι γιατί είμαι σίγουρη ότι όταν χρειαστεί οι καταστάσεις θα με προσγειώσουν ανώμαλα από μόνες τους. Το έχω ξαναπεί στα όνειρα δεν θέλει μιζέρια :D

Επίσης σου στέλνω και πμ γιατί αυτό το ποστ θα γίνει νουβέλα αν συνεχίσω να λέω τί σκέφτομαι :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως if it s you φαινεσαι κουκλαρα
ανάθεμα το γούστο σου!!
χαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααχαχα

δεν παιζεσαι ρε συ σλιπ μερικες φορες

κανεις σαν εκεινο το στρουμφακι πωωωωως το λεεεεγανε μωρε?????μηπως γκρινιααααρη???

που οοοολα σκατα τα βρισκε που παντου μα παντου κατι οικτρο κι ασχημο εβρισκε κι ηταν μες στην τσατιλα επι μονιμου χαχα

μονο που εκεινος τα πιστευε ρε σλιπ οσα ελεγε και δεν χασκογελουσε πονηρα ολο ευχαριστηση αφου ελεγε την καθε ατακα τουχεχε... ;)

εεεε....τότε ....μήπως "το πιάνει το άγκιστρο"....χιχιχι

χααααααααααααααααααααχα

οντως καλο.

ταιριαζει γαντι ιδιως αν το πεος του ενεργητικου ειναι απο κεινα που χουν κλιση.ξερετε... :lol:

θα το λεω και! εγω τικ τακ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τα τροχαία κτλ σου μίλησε κανεις? embluesbrother

Ο καθείς με τα βιώματά του! :rolleyes:

Εκεί που ήμουν εγώ γινόταν σοβαρό τροχαίο μια φορά το μήνα! Έχει φαίνεται καλούς δρόμους! embaaa

Άποψη μου είναι ότι οι εφημερίες του χειρουργού είναι άραγμα σε σχέση με του παθολόγου, τουλάχιστον στα περισσότερα νοσοκομεία της χώρας...

Όσο για το διάβασμα stellitsa...είναι γνωστά τα ανέκδοτα που κυκλοφορούν για τους ανίδεους γυναικολόγους! Ε και οι γενικοί χειρουργοί δεν είναι πολύ καλύτεροι σε γενικές γραμμές! :P

Μπορώ μάλιστα να περηφανευτώ εδώ ότι όταν έκανα τρίμηνο για το αγροτικό, στο μήνα της χειρουργικής κατάλαβα ότι οι θεωρητικές μου γνώσεις στη χειρουργική ήταν πολύ καλύτερες από του μέσου ειδικευόμενου χειρουργικής! :lol:

Και όταν δεν ήταν στα χειρουργεία ή στα εξωτερικά ιατρεία, (δηλαδή σχεδόν συνέχεια!!!) βλέπανε Μενεγάκη και τρώγανε τυροπιτάκια στο γραφείο τους! Αααχ, ωραίες εποχές, γέλιο είχε δεν μπορώ να πω! :anavwfwties::anavwfwties:

Νοσοκομείο Αλεξ/πολης.....όχι ότι και στο Ιωαννίνων ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα....εκεί ήταν ένας ειδικευόμενος που έχει γράψει ιστορία...ένα από τα μαργαριτάρια του ήταν όταν ασθενής που κατέληγε αναφέρθηκε ότι έχει γενικευμένη καρκινωμάτωση περιτοναίου....

Με βλέμμα γεμάτο απορία και αφέλεια ρωτάει: "Καρκινωμάτωση;;; Τι είναι αυτό....καρκίνος;;;;" :withstupid::bloodomen:

Τα σχόλια δικά σας....

Υ.Γ. Sorry αν είμαι λίγο (ή εντελώς) emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τα τροχαία κτλ σου μίλησε κανεις? embluesbrother

Ο καθείς με τα βιώματά του! :rolleyes:

Εκεί που ήμουν εγώ γινόταν σοβαρό τροχαίο μια φορά το μήνα! Έχει φαίνεται καλούς δρόμους! embaaa

Άποψη μου είναι ότι οι εφημερίες του χειρουργού είναι άραγμα σε σχέση με του παθολόγου, τουλάχιστον στα περισσότερα νοσοκομεία της χώρας...

Όσο για το διάβασμα stellitsa...είναι γνωστά τα ανέκδοτα που κυκλοφορούν για τους ανίδεους γυναικολόγους! Ε και οι γενικοί χειρουργοί δεν είναι πολύ καλύτεροι σε γενικές γραμμές! :P

Μπορώ μάλιστα να περηφανευτώ εδώ ότι όταν έκανα τρίμηνο για το αγροτικό, στο μήνα της χειρουργικής κατάλαβα ότι οι θεωρητικές μου γνώσεις στη χειρουργική ήταν πολύ καλύτερες από του μέσου ειδικευόμενου χειρουργικής! :lol:

Και όταν δεν ήταν στα χειρουργεία ή στα εξωτερικά ιατρεία, (δηλαδή σχεδόν συνέχεια!!!) βλέπανε Μενεγάκη και τρώγανε τυροπιτάκια στο γραφείο τους! Αααχ, ωραίες εποχές, γέλιο είχε δεν μπορώ να πω! :anavwfwties::anavwfwties:

Νοσοκομείο Αλεξ/πολης.....όχι ότι και στο Ιωαννίνων ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα....εκεί ήταν ένας ειδικευόμενος που έχει γράψει ιστορία...ένα από τα μαργαριτάρια του ήταν όταν ασθενής που κατέληγε αναφέρθηκε ότι έχει γενικευμένη καρκινωμάτωση περιτοναίου....

Με βλέμμα γεμάτο απορία και αφέλεια ρωτάει: "Καρκινωμάτωση;;; Τι είναι αυτό....καρκίνος;;;;" :withstupid::bloodomen:

Τα σχόλια δικά σας....

Υ.Γ. Sorry αν είμαι λίγο (ή εντελώς) emofftopic

σωστα! emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου φαίνομαι μπερδεμένη; Κοίτα...θα προτιμούσα να είμαι άντρας ασφαλώς, ο κόσμος είναι αντρικός (ακόμα) και έχουν καλύτερες και περισσότερες επιλογές. Τώρα ως γυναίκα 30 something στην Ελλάδα του 2007 έχω κάνει ό,τι καλύτερο μπορούσα.

emiloveyou

ιν βιτρο αναμεσα στη γυναικα και τον αντρα υπαρχει και το ενδιαμεσο σταδιο της λεσβιας.δεν ξερω αν το σκεφτηκες ποτε αυτο ως αποψη ζωης...χααααααααααααχα :P

εεεεεεμ τι να σου πω ρε ιν βιτρο

πολυς ο καημος που γεννηθηκες γυναικα κι ολα ειναι δυσκολα...

δεν ξερω για σας εγω παντως το απολαμβανω οσο τιποτα που γεννηθηκα γυναικα

η αληθεια ειναι ομως οτι δε θελω κορη θελω να κανω γιο!!!

να τον φτιαξω τον τελειο αντρα τον αντρα το σωστο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)

μινιβερ τωρα μαλιστα τωρα που το γ@μησαμε :P εντελως τωρα να το καθαρισεις το τοπικ εχεις την

ευχη μου

οταν το εθιξες το θεμα ομως ηταν πολυ νωρις ακομη,κατι ηξερα :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαίρομαι που περάσατε σε νοσοκομεία που ήταν σπάνια τα τροχαία....

εκείπου δούλεψα εγώ ήταν κανόνας τα Π-Σ-Κ και δυστυχώς υπήρχε πάντα κάποιο που εφευγε η διασωληνωμένο ή στο νεκροθάλαμο.... χώρια οι ακρωτηριασμοί από φρέζες, ψάρεμα με δυναμίτες κ.τ.λ.

δεν θέλω να μπω στην διαδικασία ποιος είναι έξυπνος ή ποιος λουφάρει περισσότερο... ακόμα και στην ίδια κλινική πάντα υπάρχιε κάποιος που τρέχει και κάποιος που λουφάρει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τα τροχαία κτλ σου μίλησε κανεις? embluesbrother

Ο καθείς με τα βιώματά του! :rolleyes:

Εκεί που ήμουν εγώ γινόταν σοβαρό τροχαίο μια φορά το μήνα! Έχει φαίνεται καλούς δρόμους! embaaa

Άποψη μου είναι ότι οι εφημερίες του χειρουργού είναι άραγμα σε σχέση με του παθολόγου, τουλάχιστον στα περισσότερα νοσοκομεία της χώρας...

Όσο για το διάβασμα stellitsa...είναι γνωστά τα ανέκδοτα που κυκλοφορούν για τους ανίδεους γυναικολόγους! Ε και οι γενικοί χειρουργοί δεν είναι πολύ καλύτεροι σε γενικές γραμμές! :P

Μπορώ μάλιστα να περηφανευτώ εδώ ότι όταν έκανα τρίμηνο για το αγροτικό, στο μήνα της χειρουργικής κατάλαβα ότι οι θεωρητικές μου γνώσεις στη χειρουργική ήταν πολύ καλύτερες από του μέσου ειδικευόμενου χειρουργικής! :lol:

Και όταν δεν ήταν στα χειρουργεία ή στα εξωτερικά ιατρεία, (δηλαδή σχεδόν συνέχεια!!!) βλέπανε Μενεγάκη και τρώγανε τυροπιτάκια στο γραφείο τους! Αααχ, ωραίες εποχές, γέλιο είχε δεν μπορώ να πω! :anavwfwties::anavwfwties:

Νοσοκομείο Αλεξ/πολης.....όχι ότι και στο Ιωαννίνων ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα....εκεί ήταν ένας ειδικευόμενος που έχει γράψει ιστορία...ένα από τα μαργαριτάρια του ήταν όταν ασθενής που κατέληγε αναφέρθηκε ότι έχει γενικευμένη καρκινωμάτωση περιτοναίου....

Με βλέμμα γεμάτο απορία και αφέλεια ρωτάει: "Καρκινωμάτωση;;; Τι είναι αυτό....καρκίνος;;;;" :withstupid::bloodomen:

Τα σχόλια δικά σας....

Υ.Γ. Sorry αν είμαι λίγο (ή εντελώς) emofftopic

Με καλυψες απολυτα ..... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ρε που ζείτε? Έχετε έρθει από Ευαγγελισμό μεριά να δείτε τι πα να πει βερύκοκο; Για καμ του δοθε, αντεξτε οχτάωρο εφημερίας στα χειρουργικά επείγοντα, κι αφού πεθάνετε κι αναστηθείτε ελάτε να τα ξαναπούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ρε που ζείτε? Έχετε έρθει από Ευαγγελισμό μεριά να δείτε τι πα να πει βερύκοκο; Για καμ του δοθε, αντεξτε οχτάωρο εφημερίας στα χειρουργικά επείγοντα, κι αφού πεθάνετε κι αναστηθείτε ελάτε να τα ξαναπούμε.

:rolleyes: Ναι...Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα! Και αυτό είναι το υποβόσκον νόημα της τοποθέτησής μου....

Ε ναι λοιπόν, όπ...οιος δεν έχει πάει στον Ευαγγελισμό, πολύ απλά δε μένει στην Αθήνα...και πολύ καλά κάνει! Όλοι εκεί θα μαζευτούμε;

Πήγαινε λοιπόν κι εσύ σε νοσοκομείο της επαρχίας ως ειδικευόμενος χειρουργικής, να δεις τι πάει να πει... emcensored κασμάς! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ τότε, για σκέψου τι γίνεται σε τουριστικές περιοχές. Έχω δουλέψει ΓΝΝ Ρόδου και Κέρκυρας στα νιάτα μου. Το καλοκαίρι γινόταν της κολάσεως. Το χειμώνα είχε απλώς δουλίτσα. Αν τα παραπάνω δεν είναι για σένα επαρχία συγνώμη αλλά στα ζαγοροχώρια δεν έχει τύχει να δουλέψω ακόμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τα τροχαία κτλ σου μίλησε κανεις? embluesbrother

Ο καθείς με τα βιώματά του! :rolleyes:

Εκεί που ήμουν εγώ γινόταν σοβαρό τροχαίο μια φορά το μήνα! Έχει φαίνεται καλούς δρόμους! embaaa

Άποψη μου είναι ότι οι εφημερίες του χειρουργού είναι άραγμα σε σχέση με του παθολόγου, τουλάχιστον στα περισσότερα νοσοκομεία της χώρας...

Όσο για το διάβασμα stellitsa...είναι γνωστά τα ανέκδοτα που κυκλοφορούν για τους ανίδεους γυναικολόγους! Ε και οι γενικοί χειρουργοί δεν είναι πολύ καλύτεροι σε γενικές γραμμές! :P

Μπορώ μάλιστα να περηφανευτώ εδώ ότι όταν έκανα τρίμηνο για το αγροτικό, στο μήνα της χειρουργικής κατάλαβα ότι οι θεωρητικές μου γνώσεις στη χειρουργική ήταν πολύ καλύτερες από του μέσου ειδικευόμενου χειρουργικής! :lol:

Και όταν δεν ήταν στα χειρουργεία ή στα εξωτερικά ιατρεία, (δηλαδή σχεδόν συνέχεια!!!) βλέπανε Μενεγάκη και τρώγανε τυροπιτάκια στο γραφείο τους! Αααχ, ωραίες εποχές, γέλιο είχε δεν μπορώ να πω! :anavwfwties::anavwfwties:

Νοσοκομείο Αλεξ/πολης.....όχι ότι και στο Ιωαννίνων ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα....εκεί ήταν ένας ειδικευόμενος που έχει γράψει ιστορία...ένα από τα μαργαριτάρια του ήταν όταν ασθενής που κατέληγε αναφέρθηκε ότι έχει γενικευμένη καρκινωμάτωση περιτοναίου....

Με βλέμμα γεμάτο απορία και αφέλεια ρωτάει: "Καρκινωμάτωση;;; Τι είναι αυτό....καρκίνος;;;;" :withstupid::bloodomen:

Τα σχόλια δικά σας....

Υ.Γ. Sorry αν είμαι λίγο (ή εντελώς) emofftopic

Μάλλον στην ίδια επίσκεψη ήμασταν με τον Καππά! Είχε πολύ γέλιο Μάκαρος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι ότι και στο Ιωαννίνων ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα....εκεί ήταν ένας ειδικευόμενος που έχει γράψει ιστορία...ένα από τα μαργαριτάρια του ήταν όταν ασθενής που κατέληγε αναφέρθηκε ότι έχει γενικευμένη καρκινωμάτωση περιτοναίου....

Με βλέμμα γεμάτο απορία και αφέλεια ρωτάει: "Καρκινωμάτωση;;; Τι είναι αυτό....καρκίνος;;;;" :withstupid::bloodomen:

Τα σχόλια δικά σας....

Μάλλον στην ίδια επίσκεψη ήμασταν με τον Καππά! Είχε πολύ γέλιο Μάκαρος!

emband ΄

Ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε, αλλά....έεεεετσι, έεεετσι!!! :lol::lol::D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως απο τις 10-15 συμφοιτητριες μου που καναμε παρεα,η μονη που ειναι πια χωρις γκομενο-αντρα (απο οσο ξερω μεχρι τωρα) ειναι η γενικη χειρουργος.Να σκεφτειτε μεχρι και οι πιο σαυρες απο αυτες παντρευτηκανε :blink: !!Και ειναι πραγματικα κριμα,γιατι περα απο εξαιρετικη κοπελα,θυμαμαι ηταν και σιγουρα μεσα στις 5 πιο ομορφες του ετους μου!Θα την παρω ενα τηλεφωνο παντως να μου πει με ακριβεια την κατασταση της προσωπικης της ζωης,για να λεω σιγουρα και οχι λογια του αερα :P ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως απο τις 10-15 συμφοιτητριες μου που καναμε παρεα,η μονη που ειναι πια χωρις γκομενο-αντρα (απο οσο ξερω μεχρι τωρα) ειναι η γενικη χειρουργος.Να σκεφτειτε μεχρι και οι πιο σαυρες απο αυτες παντρευτηκανε :blink: !!Και ειναι πραγματικα κριμα,γιατι περα απο εξαιρετικη κοπελα,θυμαμαι ηταν και σιγουρα μεσα στις 5 πιο ομορφες του ετους μου!Θα την παρω ενα τηλεφωνο παντως να μου πει με ακριβεια την κατασταση της προσωπικης της ζωης,για να λεω σιγουρα και οχι λογια του αερα :P ...

Γεια στο στόμα σου. Είναι σκλαβιά ρε η χειρουργική, τα αντίθετα τα υποστηρίζουν οι κομπλέξικοί οι παθολόγοι. Το πρόβλημα είναι οτι η χειρουργική τραβάει πολλούς δηκατσάδες και διάφορους απίστευτους οι οποίοι νομίζουν οτι θα βγάλουν τρελλά γκαφρά, κότερα γκόμενες κι αυτοκίνητα, και τελικά μειώνουν το επίπεδο του κλάδου και δημιουργούν εντυπώσεις που γενικεύονται σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως απο τις 10-15 συμφοιτητριες μου που καναμε παρεα,η μονη που ειναι πια χωρις γκομενο-αντρα (απο οσο ξερω μεχρι τωρα) ειναι η γενικη χειρουργος.Να σκεφτειτε μεχρι και οι πιο σαυρες απο αυτες παντρευτηκανε :blink: !!Και ειναι πραγματικα κριμα,γιατι περα απο εξαιρετικη κοπελα,θυμαμαι ηταν και σιγουρα μεσα στις 5 πιο ομορφες του ετους μου!Θα την παρω ενα τηλεφωνο παντως να μου πει με ακριβεια την κατασταση της προσωπικης της ζωης,για να λεω σιγουρα και οχι λογια του αερα :P ...
Μα βρε Αρειανε , οι ομορφες βρισκουν πιο δυσκολα γκομενο σε συγκριση με τις αλλες , δεν το ξερες? :rolleyes:
Παντως απο τις 10-15 συμφοιτητριες μου που καναμε παρεα,η μονη που ειναι πια χωρις γκομενο-αντρα (απο οσο ξερω μεχρι τωρα) ειναι η γενικη χειρουργος.Να σκεφτειτε μεχρι και οι πιο σαυρες απο αυτες παντρευτηκανε :blink: !!Και ειναι πραγματικα κριμα,γιατι περα απο εξαιρετικη κοπελα,θυμαμαι ηταν και σιγουρα μεσα στις 5 πιο ομορφες του ετους μου!Θα την παρω ενα τηλεφωνο παντως να μου πει με ακριβεια την κατασταση της προσωπικης της ζωης,για να λεω σιγουρα και οχι λογια του αερα :P ...
Γεια στο στόμα σου. Είναι σκλαβιά ρε η χειρουργική, τα αντίθετα τα υποστηρίζουν οι κομπλέξικοί οι παθολόγοι. Το πρόβλημα είναι οτι η χειρουργική τραβάει πολλούς δηκατσάδες και διάφορους απίστευτους οι οποίοι νομίζουν οτι θα βγάλουν τρελλά γκαφρά, κότερα γκόμενες κι αυτοκίνητα, και τελικά μειώνουν το επίπεδο του κλάδου και δημιουργούν εντυπώσεις που γενικεύονται σε όλους.
Μια χαρα ειναι η χειρουργικη .Αντε , σταματηστε να κλαιγεστε ...ειπαμε ...δε διαβαζετε πολυ , αλλα ειστε καλα παιδια και αυτο αρκει...χαχαχαχα :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια χαρα ειναι η χειρουργικη .Αντε , σταματηστε να κλαιγεστε ...ειπαμε ...δε διαβαζετε πολυ , αλλα ειστε καλα παιδια και αυτο αρκει...χαχαχαχα :P

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω γιατί πρώτον οι περισσότεροι χειρουργοί είναι κωλόπαιδα λόγω ανταγωνισμού αλλά το παίζουν παναγίες, ειδικά στα κοριτσάκια, και δεύτερον οι περισσότεροι ειδικευόμενοι χειρουργικής που ξέρω διαβάζουν για MRCS, USMLE κτ΄λ μπας και την κάνουν γιατί δεντημπαλεύουνάλλο στην Ελλάδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πάντως ότι οι ιατροί που μπορούν να κρίνουν τους γενικούς χειρουργούς είναι οι παθολογοανατόμοι , οι αναισθησιολόγοι και οι ακτινολόγοι.

Οι μέν πρώτοι είναι καθημερινά μάρτυρες ανεπαρκών λήψεων ιστών ή απλά απίστευτα κακοποιημένων ιστών. φανταστείτε τι άφησαν μέσα...... Οι δεύτεροι παρακολουθούν όλη την διεγχειριτική μεταχείριση του περιστατικού με τραγελαφικά σκηνικά και οι τρίτοι περιστατικά με απαράδεκτες αιτιολογίες για απεικονιστικό έλεγχο. (διάγνωση σκωληκοειδίτιδας χωρίς υπέρηχο τείνει να εκλείψει να χαρώ εγώ γενικούς χειρουργούς "άρχοντες της σημειολογίας" Αίσχος... ) και αυτά τα τελευταία γίνονται κυρίως σε νοσοκομεία μεγάλων πόλεων.

Οι γενικοί χειρουργοί έχουν σβήσει πλέον. Ας βρεθεί ένας μα ένας μόνο γενικός χειρουργός σήμερα που να μπορεί να χειρουργήσει-όχι με ιδιαίτερες απαιτήσεις-σε όλα τα συστήματα του ασθενούς. Αυτοί πλέον έχουν αποχωρήσει. Ήταν και οι μόνοι που είχαν πραγματική χειρουργική αντίληψη και γενικότερα ιατρική γνώση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον στην ίδια επίσκεψη ήμασταν με τον Καππά! Είχε πολύ γέλιο Μάκαρος!

Μουάχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

κατάλαβα ποιόν λέτε...

πρέπει να χει τελειώσει ειδικότητα κι όλας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον στην ίδια επίσκεψη ήμασταν με τον Καππά! Είχε πολύ γέλιο Μάκαρος!

Μουάχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

κατάλαβα ποιόν λέτε...

πρέπει να χει τελειώσει ειδικότητα κι όλας...

Δεν μου λέτε και εμένα ποιοί είναι αυτοί; Γιατί λογικά για κάνουν εκεί ειδικότητα τίποτα συμφοιτητές μου θα είναι και θα τους πρόλαβα έστω και σε μικρά έτη.

Είχατε παράπονα και από τον αλέκο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πάντως ότι οι ιατροί που μπορούν να κρίνουν τους γενικούς χειρουργούς είναι οι παθολογοανατόμοι , οι αναισθησιολόγοι και οι ακτινολόγοι.

Οι μέν πρώτοι είναι καθημερινά μάρτυρες ανεπαρκών λήψεων ιστών ή απλά απίστευτα κακοποιημένων ιστών. φανταστείτε τι άφησαν μέσα...... Οι δεύτεροι παρακολουθούν όλη την διεγχειριτική μεταχείριση του περιστατικού με τραγελαφικά σκηνικά και οι τρίτοι περιστατικά με απαράδεκτες αιτιολογίες για απεικονιστικό έλεγχο. (διάγνωση σκωληκοειδίτιδας χωρίς υπέρηχο τείνει να εκλείψει να χαρώ εγώ γενικούς χειρουργούς "άρχοντες της σημειολογίας" Αίσχος... ) και αυτά τα τελευταία γίνονται κυρίως σε νοσοκομεία μεγάλων πόλεων.

Οι γενικοί χειρουργοί έχουν σβήσει πλέον. Ας βρεθεί ένας μα ένας μόνο γενικός χειρουργός σήμερα που να μπορεί να χειρουργήσει-όχι με ιδιαίτερες απαιτήσεις-σε όλα τα συστήματα του ασθενούς. Αυτοί πλέον έχουν αποχωρήσει. Ήταν και οι μόνοι που είχαν πραγματική χειρουργική αντίληψη και γενικότερα ιατρική γνώση.

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ναι οι μονοι που μπορουν να κρινουν τα κομμαντα ειναι τα φιδια... Οι ειδικοι φραπεδολογοι...

Οι μονοι που μπορουν (σχεδον) να σταθουν διπλα στους γενικους χειρουργους και να εχουν αποψη ειναι οι αναισθησιολογοι, καθως ειναι οι μονοι που ξερουν τι ειναι το επειγον.

Παθολογοανατομοι και ακτινολογοι μπορουν να εχουν αποψη για τη σωστη δοσολογια ζαχαρης στον φραπε και να γραψουν διδακτορικα για την REM φαση του υπνου και τι ειδους ονειρα βλεπει κανεις κατα τη διαρκεια της εφημεριας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παθολογοανατομοι και ακτινολογοι μπορουν να εχουν αποψη για τη σωστη δοσολογια ζαχαρης στον φραπε και να γραψουν διδακτορικα για την REM φαση του υπνου και τι ειδους ονειρα βλεπει κανεις κατα τη διαρκεια της εφημεριας

Άν μη τι άλλο αυτοί μπορούν να έχουν και ασχολίες εκτός δουλειάς και να περνούν πολύ καλύτερα στη μικρή αυτή ζωή σε τελική ανάλυση....δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να υποτιμούμε ένα συνάδελφο που επέλεξε να γίνει παθολογοανατόμος, εφόσον μάλιστα και πολύ πιο γρήγορα γίνεται ειδικός και τακτοποιείται...

Μήπως κι αυτός με τη σειρά του θεωρεί κορόιδα κάποιους από εμάς που διαλέγουμε και καλά πιο "μάχιμες" ειδικότητες;!

Τεσπα γούστα είναι αυτά, και τα ειρωνικά σχόλια δε νομίζω ότι έχουν θέση όταν κρίνουμε κάτι τέτοιο... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ τη δουλειά του παθολογανατόμου το ίδιο κρίσιμη με όλες τις άλλες ειδικότητες πρώτης γραμμής. Αν δε βγεί σωστό αποτέλεσμα αλλάζει άρδην η ιατρική αντιμετώπιση του ασθενούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαλαρωστε, χαβαλε κανω...

Στην τελικη δεν ειμαι σιγουρος αν εκανα την καλυτερη επιλογη διαλεγοντας μια απ τις πιο "μαχιμες" ειδικοτητες.

Απλα μου κατσε καπως οταν ακουσα οτι οι ακτινολογοι και οι λοιποι αραχτοι εχουν κακη αποψη για τους γενικους χειρουργους...

Οποιος δεν ξερει τι ειναι το αγγουρι στον κωλο, δεν μπορει να κρινει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαλαρωστε, χαβαλε κανω...

Α δεν μπορεί εμείς να οπλίζουμε για μάχη κι εσύ να μας το γυρνάς στο "ενωτικό"! :P:P:P

emofftopic Κάποιοι εδώ μέσα μπορεί να ψηφίζουμε και ΠΑ.ΣΟ.Κ.! :splaaaats:

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.