Jump to content

ειδικότητα Γενικός Χειρούργος


Magia

Recommended Posts

Μα δεν είπα ότι έχουν επιπλοκές επειδή δεν είναι χειρουργοί, οι επιπλοκές συμβαίνουν σε όλους. Λέω ότι δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τις επιπλοκές που προκαλούν και τα φορτώνουν στους άλλους. Γιατί λοιπόν να μαθαίνουν κ να κάνουν επεμβατικές πράξεις τις οποίες δεν μπορούν να υποστηρίξουν?

Εδώ υπέρηχο έχουμε μέχρι τις 5. Μετά πρέπει να ζητηθεί απο ειδικό σε ειδικό για να έρθει να τον κανει αν είναι επείγον. Τι επείγον να είναι λοιπόν, καμία συστροφή σκέφτηκα κ εγώ αλλά μου είπαν ότι τότε καλλίτερα να πατε χειρουργείο γιατί ο χρόνος είναι χρήμα! Μόνο για τα ανευρύσματα ξεσηκώνονται απο το σπίτι τους...

Τι μου θύμησες τώρα;

Πρώτο καιρό εδώ. Νοοτροπία ΕΣΥτη ακόμα. Και μου στέλνει ο ακτινολόγος μια νεφροστομία που μάτωνε σαν διάολος. Και του απαντάω απαθέστατος τί μου τη στέλνεις εσύ δεν την έκανες. Να την νοσηλεύσεις εσύ και να έρχεσε κάθε μέρα να τη βλέπεις. Εκεί έφαγα την πρώτη κίτρινη.

Και για να δείτε διαφορά νοοτροπίας. Χθές μου έρχετε ένας μονήρης νεφρός με κωλικο και 40 πυρετό. Το μόνο που θές είναι ένας υπέρηχος. Καλεί ο πιτσιρικάς το διακτινιστη τη νύχτα και του λέει μόνο με senior μιλάω εγώ. Τον πέρνω και μου λέει καλά στείλε το όνομα ώστε αύριο το πρωί να τον βάλω στη λίστα. Σαν τον βαμβακουλα πάω για την πολλοστή κίτρινη και του λέω καλα και αν απο τη σηψαιμία πάει μονάδα και πρέπει να διασωληνωθεί γιατί εσύ βαριέσαι να έρθεις τώρα δεν σε νοιάζει;

και η απάντηση ήταν δεν πρέπει να κάνουμε βιαστικά πράγματα. Το πρωί θα κάνουμε υπέρηχο και θα δούμε. Μπορεί να κατουρησει την πέτρα (ο ασθενής ανουρικός από το πρωί, ουρία κρεατινίνη στο θεό).

Τελικά κατάφερα να ψαρώσω τον Spr τον ακτινολόγο να έρθει να κάνει έναν υπέρηχο και ενόσω ήμασταν εκεί χώνω την βελονιά και βάζω την νεφροστομία και αύριο (ήδη τα άκουσα σήμερα) με βλέπω να τρέχω που πήρα την δουλειά του βαριεστημένου. Ευτυχώς το παπουλάκι την πηδηξε και από το πρωί ήταν απύρετο και αν κινηθεί παραπάνω ο σούπερ διακτινιστής την έκατσε.

Αλλά πες τα χρόνια εδώ, πές το ότι γερνάω με έχουν κάνει πλέον να μην με νοιάζει για το ότι και αυτοί προσπαθούν να πάρουν κομμάτια που κανονικά θα έπρεπε να τα κάνω εγω.

Γενικά πάντως όσο και αν κάποιοι δεν θέλουν να το παραδεχθούν υπάρχουν ειδικότητες που εύκολα βλέπεις τα .... να εκτοξέυονται κατά πάνω σου και τρέχεις αλαφιασμένος να τα αποφύγεις, αυτές που αποκαλούνται μάχιμες, και άλλες που απλά παίζεις με τις τάπες και κάνεις υψηλή επιστήμη. Το τι κάνει ο καθένας είναι προσωπική επιλογή. Αλλά ο κομπλεξισμός ότι όλοι τελειώσαμε ιατρική άρα είμαστε όλοι ίδιοι μου τη σπάει λίγο. Το τί έκανες 6 χρόνια στη ζωή σου δεν σε δικαιολογεί να είσαι ίδιος με κάποιον άλλο που δεν κάνει την ίδια δουλειά με εσένα.

Και για να ευθυμίσουμε λίγο.

Τι είναι ο αναισθησιολόγος: - ένας μισοκοιμησμένος γιατρός δίπλα σε ένα μισοξύπνιο άρρωστο. ;)

Περισσότερα σε άλλο ποστ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Last Reply

Βρε χειρουργακια...Μη ξεχνιεστε...Αντε στα τακτικα να κανετε καμμια αλλαγη σε καμμια κατακλιση-διαβητικο ποδι-κυστη κοκκυγα :rolleyes: ...Και που 'στε...Το augmentin ειναι αντιβιωση...Ok? :splaaaats:emofftopic Just kidding...Love to make fun of surgeons around the greek national health system...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε τραγικα οντα... μαλωνετε ποια ειναι η πιο "σουπερ ντουπερ" ειδικοτητα σαν τις θειτσες στα χωρια? δλδ emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε χειρουργακια...Μη ξεχνιεστε...Αντε στα τακτικα να κανετε καμμια αλλαγη σε καμμια κατακλιση-διαβητικο ποδι-κυστη κοκκυγα :rolleyes: ...Και που 'στε...Το augmentin ειναι αντιβιωση...Ok? :splaaaats:emofftopic Just kidding...Love to make fun of surgeons around the greek national health system...

Αν μου πείς και το τρόπο δράσης και σε ποιά ένζυμα ή λειτουργίες δρα θα σε παραδεχθώ επιστήμονά μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε χειρουργακια...Μη ξεχνιεστε...Αντε στα τακτικα να κανετε καμμια αλλαγη σε καμμια κατακλιση-διαβητικο ποδι-κυστη κοκκυγα :rolleyes: ...Και που 'στε...Το augmentin ειναι αντιβιωση...Ok? :splaaaats:emofftopic Just kidding...Love to make fun of surgeons around the greek national health system...

Αν μου πείς και το τρόπο δράσης και σε ποιά ένζυμα ή λειτουργίες δρα θα σε παραδεχθώ επιστήμονά μου.

δλδ τωρα τον φοβησες? δεν μπορει να ανοιξει το βιβλιο και να σου πει???????????????????????????????????????? <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αραβοσιτ-ελεος... emiloveyou

Αν μου πείς και το τρόπο δράσης και σε ποιά ένζυμα ή λειτουργίες δρα θα σε παραδεχθώ επιστήμονά μου.
Του Augmentin το θεμα ειχε πεσει στη προηγουμενη εξεταστικη οταν εδωσα φαρμακολογια...σορυ...Να σου πω του Klaricid που το 'χα σκονακι;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα δεν είπα ότι έχουν επιπλοκές επειδή δεν είναι χειρουργοί, οι επιπλοκές συμβαίνουν σε όλους. Λέω ότι δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τις επιπλοκές που προκαλούν και τα φορτώνουν στους άλλους. Γιατί λοιπόν να μαθαίνουν κ να κάνουν επεμβατικές πράξεις τις οποίες δεν μπορούν να υποστηρίξουν?

Εδώ υπέρηχο έχουμε μέχρι τις 5. Μετά πρέπει να ζητηθεί απο ειδικό σε ειδικό για να έρθει να τον κανει αν είναι επείγον. Τι επείγον να είναι λοιπόν, καμία συστροφή σκέφτηκα κ εγώ αλλά μου είπαν ότι τότε καλλίτερα να πατε χειρουργείο γιατί ο χρόνος είναι χρήμα! Μόνο για τα ανευρύσματα ξεσηκώνονται απο το σπίτι τους...

Δε ξέρω εάν είσαι χειρουργός-μάλλον κάτι τέτοιο είσαι-αλλά όταν χειρουργείς ήπαρ και κάνεις τρώση διαφράγματος μην φωνάξεις των θωρ/χη και όταν κάνεις λαπαροσκοπικές π@@@ριες και κάνεις τρώσεις αγγείων ήπατος κτλ μην φωνάξεις των αγγ/χη και όταν τρυπήσεις την ουροδόχο μην φωνάξεις τον ουρολόγο.

Ο ιατροί πρέπει να συνεργάζονται ο κάθε ένας απο το πόστο του αλλά τα βλακώδη μυαλά αδυνατούν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά πάντως όσο και αν κάποιοι δεν θέλουν να το παραδεχθούν υπάρχουν ειδικότητες που εύκολα βλέπεις τα .... να εκτοξέυονται κατά πάνω σου και τρέχεις αλαφιασμένος να τα αποφύγεις, αυτές που αποκαλούνται μάχιμες, και άλλες που απλά παίζεις με τις τάπες και κάνεις υψηλή επιστήμη. Το τι κάνει ο καθένας είναι προσωπική επιλογή. Αλλά ο κομπλεξισμός ότι όλοι τελειώσαμε ιατρική άρα είμαστε όλοι ίδιοι μου τη σπάει λίγο. Το τί έκανες 6 χρόνια στη ζωή σου δεν σε δικαιολογεί να είσαι ίδιος με κάποιον άλλο που δεν κάνει την ίδια δουλειά με εσένα.

Και για να ευθυμίσουμε λίγο.

Τι είναι ο αναισθησιολόγος: - ένας μισοκοιμησμένος γιατρός δίπλα σε ένα μισοξύπνιο άρρωστο. ;)

Περισσότερα σε άλλο ποστ

ο κομπλεξισμος δεν ειναι οτι ολοι τελειωσαμε ιατρικη αρα ειμαστε ιδιοι

γιατι κανεις δεν το ισχυριστηκε αυτο.δεν εχει νοημα μια τετοια φραση.ειναι σαν να λεω ολες γυναικες ειμαστε ολες ιδιες ειμαστε.κατσε ντε!αλλη ειναι τετρακοσια κιλα αλλη 60 αλλη εχει ποδια δυο μετρα αλλη μετα βιας 60 ποντους αλλη ειναι κουκλα αλλη ειναι πανουκλα

ο κομπλεξισμος δρκοτ ειναι οταν εσυ επειδη ανοιγεις χειρουργεις η επειδη εισαι καρδιολογος ξερω γω -whaoh!τι μου λες?!!..-και εισαι και καλος ισως σ αυτο που κανεις (η ισως και δεν εισαι ομως)

σκεφτεσαι υποτιμητικα ακομη και στο ακουσμα μερικων ειδικοτητων.τι να μας πει τωρα ο παπαρολογοκομπογιαννιτης.. ο ψυχιατρος,ο παραλιας..ο gay.. ο δερματολογος,ο ξυστης.. ο οφθαλμιατρος,ο ασχετος αχρηστος ο χωρις λογο υπαρξης γενικος γιατρος και παει λεγοντας

ταμπελες για τις ταμπελες χωρις να χεις ισως την παραμικρη ιδεα για το τι βεληνεκους επιστημονας ειναι ο αλλος στον τομεα του

αρκει το ακουσμα της ειδικοτητας και το υποτιμητικο υφακι δεσποζει! οσο κι αν θες ισως διακριτικα να το κρυψεις..

αυτο ειναι κομπλεξισμος.

και κυριως! ειναι ενδειξη του ποσο κατα βαθος στενομυαλος και μονομερης επιστημονας εισαι.

δεν αναφερομαι σε σενα δρκοτ ντε και καλα.γενικο το δευτερο ενικο.

το αν καποιοι εμεταλλευονται καταστασεις εφοσον τους το επιτρεπει το συστημα υγειας οποτε και κωλοβαρανε περισσοτερο απο αλλους που εκ των πραγματων δε μπορουν να κωλοβαρεσουν,δε μου λεει τιποτα εμενα για τη σημασια καθε ιατρικης ειδικοτητας οταν αυτη ασκειται με σοβαροτητα κι ευθυνη.

πεινασα παω να φαω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι παρατηρηση μου η η Σηλια μετα απο καθε 3 ποστ σχεδον πειναει και παει για φαι?Της ανοιγετε την ορεξη μαλλον..κοψτε οι χοντρες/oι το gmeds...Παιρνετε κιλα!!! :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι παρατηρηση μου η η Σηλια μετα απο καθε 3 ποστ σχεδον πειναει και παει για φαι?Της ανοιγετε την ορεξη μαλλον..κοψτε οι χοντρες/oι το gmeds...Παιρνετε κιλα!!! :bloodomen:

destruction ελα να φαμε

κερναω γεμιστα απο τα χερακια μου!

εντελως εκτος εποχης βεβαια emconfused αλλα εεεε τα ζηλεψα ρε γαμωτ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι παρατηρηση μου η η Σηλια μετα απο καθε 3 ποστ σχεδον πειναει και παει για φαι?Της ανοιγετε την ορεξη μαλλον..κοψτε οι χοντρες/oι το gmeds...Παιρνετε κιλα!!! :bloodomen:

αγάπη ... δεν έχεις δει ακόμα κόσμο που έχει αδυνατίσει απ΄το gm ...

υπάρχει όμως!

μή μας κάνεις αρνητική διαφήμιση :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγάπη ... δεν έχεις δει ακόμα κόσμο που έχει αδυνατίσει απ΄το gm ...

υπάρχει όμως!

μή μας κάνεις αρνητική διαφήμιση

ααααα!να ξεκοψω οσο ειναι νωρις,γιατι μετα θα θελω οχι γενικο,αλλα πλαστικο χειρουργο!

(ε,να μην βγαινω και εκτος θεματος... :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρελειψες να προσθεσεις την εταιρα ιδιοτητα του ως φωτογραφος :lol:

Ισως επειδη κανω ειδικοτητα Σουηδια και δεν ειμαι σιγουρος για το πως λειτουργουν οι ακτινολογοι στην επαρχια στην Ελλαδα δεν θα επιμεινω.Θεωρω απαραδεκτο οποιαδηποτε απεικονηση στα επειγοντα(ειλεος,διατρηση,πνευμονοθωρακας κτλ) να φευγει απο το ακτινολογικο χωρις γνωματευση.Αυτο μονο στην Ελλαδα συμβαινει.

Εδω τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα.Για παραδειγμα καθε μερα ενημερωνουμε τους ιατρους λοιπον κλινικων ειδικοτητων για την "απεικονιστικη" προοδο των ασθενων τους και σας πληροφορω οτι ακουν με πολυ προσοχη αυτα που εχουμε να τους πουμε.Εδω υπαρχει μια τελειως διαφορετικη φιλοσοφια των πραγματων.

Φωτογραφοι στην ακτινολογια ασχετε φιλε μου ειναι η τεχνολογοι ακτινολογοι.Η ειδικοτητα μας ειναι ακτινοδιαγνωστικη.Αυτο σημαινει οτι με βαση την απεικονηση ειμαστε υποχρεωμενοι να προτεινουμε 2-3 η 5 πιθανες διαγνωσεις σε συνδιασμο με το ιστορικο του ασθενους.Ομως δεν σας αδικω.Πιθανως εκει που κανετε ειδικοτητα τα πραγματα ετσι να ειναι.

Οσον αφορα την επεμβατικη ακτινολογια που ανεφερε ενας ξερολας πιο πανω οτι μετα και καλα τρεχουν οι χειρουργοι να μαζεψουν τα ασυμαζευτα αυτο παλι που το ακουσες ?Η ολη λογικη της επεμβατικης ειναι ακριβως η αποφυγη των χειρουργικων επιπλοκων.Εχεις ακουσει εσυ ποτε επεμβατικος να ξεχασε καθετηρα μεσα σε ασθενη η να κατεληξε ασθενης κατα τη διαρκεια επεμβατικης πραξης?Τι ξερεις εσυ απο επεμβατικη ακτινολογια?Που κανεις ειδικοτητα και τα ξερεις αυτα?

Τελως παντων ΝΑΙ οι χειρουργοι τρεχουν πιο πολυ απο τους ακτινολογους δεν τιθεται θεμα για αυτο.

Απλα λεω οτι ο χειρουργος πλεον δεν μπορει να λειτουργει αυτονομα.Πανε αυτες οι εποχες.Το να λεμε ποια ειδικοτητα ειναι πιο χρησιμη ειναι επιπεδου δημοτικου.

Τι έχουμε εδώ? Και καμία φορά απορώ που τους βρίσκει τόσους η Πάνια τόσα χρόνια... Πρέπει να είστε μεγάλη δεξαμενή...

Καταρχήν να σου δώσω συγχαρητήρια που κάνεις ειδικότητα στην Σουηδία. Πραγματικά έχω χεστεί απο την συγκίνηση που θα κοροιδέψω σε αυτό το πόστ ένα επιστήμονα του βεληνεκούς σου.

Κακό πράγμα το κόμπλεξ δε νομίζεις?

Μήπως είσαι κανένα απο τα δικατσάκια που βρήκαν να κάνουν ειδικότητα στο άνω paparoping και πιάσανε τον παπά απ'τα @@?

Αλλά και πρώτος να μπήκες στην Αθήνα κ στο Karolinska (μεγάλα πανεπιστημιακά νοσοκομεία στην πρωτεύουσα, σαν το χωριό σου στο μέγεθος) να κάνεις ειδικότητα το ίδιο μ...λακας θα είσαι.

Επιπλοκή εσυ καταλαβαίνεις να ξεχάσει τον καθετήρα μέσα? Σαΐνι..

Ναι έχω δει να πεθαίνει άρρωστος μετά απο επεμβατική πράξη ακτινολόγου (σοκαρίστικες?)

Αυτά τα ξέρω χωρίς να κάνω ειδικότητα στην Σουηδία. Συγκεκριμένα αν μπορούσα θα έκανα ειδικότητα στο Ηράκλειο.

Και πάλι συγχαρητήρια που κάνεις ειδικότητα στην Σουηδία, δε ξέρω αν αναφέρθηκα στην συγκίνηση μου για το γεγονός..

Για ξαναπές μας, πού κάνεις ειδικότητα, δε το έχεις πεί αρκετές φορές...

:antegeia:

Δεν ξερω αν ειναι μεγαλυτερη η ασχετοσυνη σου,η ηληθιοτητα σου η η καφριλα σου.

Που το επαιξα μαγκας ρε σουργελο οτι κανω ειδικοτητα Σουηδια?Ειτε το θες ειτε οχι ειναι ετη φωτος μπροστα.Καταλαβες κομπλεξικε?Αυτοι ειναι οι μαλακες και εμεις οι μαγκες ετσι Ελληναρα μου?Τοσο πολυ κομπλεξ βγαζεις.Τσουζει η συγκριση πιστεψε με τα ξερω τα Ελληνικα νοσοκομεια.Εγω βλακα πες μου ενα λογο να εχω κομπλεξ απεναντι σου.

Οσον αφορα την επεμβατικη.Εσυ αν ω μη γενητω ενας δικος σου ανθρωπος εχει ανευρυσμα στον εγκεφαλο κανε του κρανιοτομη χασαπη.Μην τον στειλεις σε επεμβατικο νευροακτινολογο.Τη μαζικη αιμοπτυση κανε τη χειρουργικα και οχι με εμβολισμο σπιρτο.Το οπισθοπεριτοναικο αποστημα βγαλε το με χειρουργειο και οχι με παροχετευση με αξονικο.Για σενα τους ιδιους κινδυνους εγκυμονουν και οι δυο τεχνικες ε?Μεχρι εκει φτανει το μυαλο σου.Αχρηστη η επεμβατικη ετσι?Με μυαλα σαν τα δικα σου η ιατρικη θα ηταν 100 χρονια πισω.

Για την ενημερωση σου μ@@@@κακο Αθηνα αρχισα και τελειωσα.Τους δικατσαδες να τους ψαξεις στην ειδικοτητα σου.Για κανε μια ερευνα να δεις που πανε οι περισσοτεροι λογω ασχετοσυνης και για να γλιτωσουν το διαβασμα?Για κοιτα στο τμημα σου

Επειδη καραγκιοζη γεννηθηκα και μεγαλωσα Ηρακλειο που ανεφερες πηγαινε να δεις τι επεμβατικα κανει ο Καθ. Γκουρτσογιαννης και η ομαδα του μπας και ξεστραβωθεις.Βλακα ε βλακα..

Τωρα βρισε και γραψε οτι θες.Εγω τελειωσα με τη παρτη σου.Με μ@@@κες δεν ασχολουμαι.Και μην ανησυχεις κομμαντο χειρουργε.Το φακελακι σου δεν κινδυνευει απο τους ακτινολογους.Αντε τωρα γλειψε το διευθυντη σου να σου δωσει μια κηλη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα επεμβατικά στον εγκέφαλο τα κάνουν 10 Ακτινολόγοι σε όλη την Ευρώπη. Και είναι κλειστό κύκλωμα που κρατάν τον αριθμό κλειστό. Με πατριάρχη κάποιον κύριο στην Ελβετία. Αλλά και αυτός έχει τις επιπλοκές τους. Και μετά φωνάζει τους Ν/Χ ναξελασπώσουνε. Και το μπαλονάκι δεν είναι πάντα η πανάκια.

Όσο για τις παραπομπές που αναφέρθηκαν παραπάνω συνήθως οι περισσότεροι χειρουργοί εκτός από τους γυναικολόγους, δεν φωνάζουν άλλες ειδικότητες. Ειδικότερα οι γενικοί. Άμα είναι καλοί και δεν είναι αραχτοί σε κανένα κέντρο υγείας.

Και εδώ πάει η απάντηση στην φίλη μου την Σηλια και στον φίλο πηρυνικό.

Δεν κρίνουμε ποιός είναι πιό επιστήμονας, Απλά κάποιοι είναι που πρέπει να τρέξουν και κάποιοι είναι που είναι πολλάν χαλαροί. Είναι μία πραγματικότητα. Άλλοι χάνουν 2 λίτρα ιδρώτα με ένα περιστατικό από το άγχος και άλλοι 3 λίτρα ούρα από τον φραπέ (που ως γνωστό αντιστοιχεί ένα κουταλάκι με 40μγρ Φουροσεμίδης). Το να λέει ένας οφθαλμίατρος ή ακτινολόγος ότι έχει μεγαλύτερο άγχος από ένα μοναδολόγο τότε μάλλον γελοίος φαντάζει και αν κομπάζει ότι είναι πιο επιστήμονας τότε μάλλον κομπλέξας φαντάζει. Δεν λέμε ποιός είναι πιο σημαντικός. Ποιός είναι πιο τρεχαλίτσας λέμε τόση ώρα και κάποιοι προσπαθούν να πείσουν ότι εσείς τρέχετε αλλά εμείς είμαστε οι στυλοβάτες.

Η όλη συζήτηση μου θύμισε λίγο το στρατό και ποιός είναι μάχιμος. Άμα φορας βατραχοπουλάδα σου πετάν ένα κομπλέξα και ότι εμείς έχουμε κερδίσει πόλεμο και πας να μαςμπείς στο μάτι αλλά σαν έρθει το τρέξιμο λακίζουν όλοι και πέφτει η γκρίνια και ο χορός της βροχής.

Αν δεν τα έχετε καλά με τον εαυτό σας και χρησιμοποιείται το ίδιον της φυλής να ρίξουμε τον άλλο για να είμαστε ίδιοι και το ίδιο σημαντικοί τότε είστε άξιοι της μοίρας σας.

Στην τελική η χειρουργική είναι τέχνη και έχει άλλους κανόνες, η παθολογία είναι επιστήμη και έχει άλλους κανόνες και οι εργαστηριακοί είναι τεχνολόγοι επιστήμονες και έχουν άλλους κανόνες. Ο καθένας κάνει αυτό που του ταιριάζει και που τον γεμίζει αλλά δεν είναι δυνατό να λέει ότι είναι ίδιος ή έχει τις ίδιες ευθύνες με τον άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα επεμβατικά στον εγκέφαλο τα κάνουν 10 Ακτινολόγοι σε όλη την Ευρώπη. Και είναι κλειστό κύκλωμα που κρατάν τον αριθμό κλειστό. Με πατριάρχη κάποιον κύριο στην Ελβετία. Αλλά και αυτός έχει τις επιπλοκές τους. Και μετά φωνάζει τους Ν/Χ ναξελασπώσουνε. Και το μπαλονάκι δεν είναι πάντα η πανάκια.

Όσο για τις παραπομπές που αναφέρθηκαν παραπάνω συνήθως οι περισσότεροι χειρουργοί εκτός από τους γυναικολόγους, δεν φωνάζουν άλλες ειδικότητες. Ειδικότερα οι γενικοί. Άμα είναι καλοί και δεν είναι αραχτοί σε κανένα κέντρο υγείας.

Και εδώ πάει η απάντηση στην φίλη μου την Σηλια και στον φίλο πηρυνικό.

Δεν κρίνουμε ποιός είναι πιό επιστήμονας, Απλά κάποιοι είναι που πρέπει να τρέξουν και κάποιοι είναι που είναι πολλάν χαλαροί. Είναι μία πραγματικότητα. Άλλοι χάνουν 2 λίτρα ιδρώτα με ένα περιστατικό από το άγχος και άλλοι 3 λίτρα ούρα από τον φραπέ (που ως γνωστό αντιστοιχεί ένα κουταλάκι με 40μγρ Φουροσεμίδης). Το να λέει ένας οφθαλμίατρος ή ακτινολόγος ότι έχει μεγαλύτερο άγχος από ένα μοναδολόγο τότε μάλλον γελοίος φαντάζει και αν κομπάζει ότι είναι πιο επιστήμονας τότε μάλλον κομπλέξας φαντάζει. Δεν λέμε ποιός είναι πιο σημαντικός. Ποιός είναι πιο τρεχαλίτσας λέμε τόση ώρα και κάποιοι προσπαθούν να πείσουν ότι εσείς τρέχετε αλλά εμείς είμαστε οι στυλοβάτες.

Η όλη συζήτηση μου θύμισε λίγο το στρατό και ποιός είναι μάχιμος. Άμα φορας βατραχοπουλάδα σου πετάν ένα κομπλέξα και ότι εμείς έχουμε κερδίσει πόλεμο και πας να μαςμπείς στο μάτι αλλά σαν έρθει το τρέξιμο λακίζουν όλοι και πέφτει η γκρίνια και ο χορός της βροχής.

Αν δεν τα έχετε καλά με τον εαυτό σας και χρησιμοποιείται το ίδιον της φυλής να ρίξουμε τον άλλο για να είμαστε ίδιοι και το ίδιο σημαντικοί τότε είστε άξιοι της μοίρας σας.

Στην τελική η χειρουργική είναι τέχνη και έχει άλλους κανόνες, η παθολογία είναι επιστήμη και έχει άλλους κανόνες και οι εργαστηριακοί είναι τεχνολόγοι επιστήμονες και έχουν άλλους κανόνες. Ο καθένας κάνει αυτό που του ταιριάζει και που τον γεμίζει αλλά δεν είναι δυνατό να λέει ότι είναι ίδιος ή έχει τις ίδιες ευθύνες με τον άλλο.

κραταω το τρεχαλιτσας

γιατι αυτοματα με παρεπεμψε στο φωτεινουλη

κι αυτος με τη σειρα του στα παιδικα μου χρονια... :):D:lol:

εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ρε χροοοοονια!

ΧΥΜΑΔΙΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ουτε ευθυνες ουτε αγχη ουτε νυχια φρυδια ξυρισματα αποτριχωσεις κομμωτηρια :P:lol: ουτε τιποτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα επεμβατικά στον εγκέφαλο τα κάνουν 10 Ακτινολόγοι σε όλη την Ευρώπη. Και είναι κλειστό κύκλωμα που κρατάν τον αριθμό κλειστό. Με πατριάρχη κάποιον κύριο στην Ελβετία. Αλλά και αυτός έχει τις επιπλοκές τους. Και μετά φωνάζει τους Ν/Χ ναξελασπώσουνε. Και το μπαλονάκι δεν είναι πάντα η πανάκια.

Όσο για τις παραπομπές που αναφέρθηκαν παραπάνω συνήθως οι περισσότεροι χειρουργοί εκτός από τους γυναικολόγους, δεν φωνάζουν άλλες ειδικότητες. Ειδικότερα οι γενικοί. Άμα είναι καλοί και δεν είναι αραχτοί σε κανένα κέντρο υγείας.

Και εδώ πάει η απάντηση στην φίλη μου την Σηλια και στον φίλο πηρυνικό.

Δεν κρίνουμε ποιός είναι πιό επιστήμονας, Απλά κάποιοι είναι που πρέπει να τρέξουν και κάποιοι είναι που είναι πολλάν χαλαροί. Είναι μία πραγματικότητα. Άλλοι χάνουν 2 λίτρα ιδρώτα με ένα περιστατικό από το άγχος και άλλοι 3 λίτρα ούρα από τον φραπέ (που ως γνωστό αντιστοιχεί ένα κουταλάκι με 40μγρ Φουροσεμίδης). Το να λέει ένας οφθαλμίατρος ή ακτινολόγος ότι έχει μεγαλύτερο άγχος από ένα μοναδολόγο τότε μάλλον γελοίος φαντάζει και αν κομπάζει ότι είναι πιο επιστήμονας τότε μάλλον κομπλέξας φαντάζει. Δεν λέμε ποιός είναι πιο σημαντικός. Ποιός είναι πιο τρεχαλίτσας λέμε τόση ώρα και κάποιοι προσπαθούν να πείσουν ότι εσείς τρέχετε αλλά εμείς είμαστε οι στυλοβάτες.

Η όλη συζήτηση μου θύμισε λίγο το στρατό και ποιός είναι μάχιμος. Άμα φορας βατραχοπουλάδα σου πετάν ένα κομπλέξα και ότι εμείς έχουμε κερδίσει πόλεμο και πας να μαςμπείς στο μάτι αλλά σαν έρθει το τρέξιμο λακίζουν όλοι και πέφτει η γκρίνια και ο χορός της βροχής.

Αν δεν τα έχετε καλά με τον εαυτό σας και χρησιμοποιείται το ίδιον της φυλής να ρίξουμε τον άλλο για να είμαστε ίδιοι και το ίδιο σημαντικοί τότε είστε άξιοι της μοίρας σας.

Στην τελική η χειρουργική είναι τέχνη και έχει άλλους κανόνες, η παθολογία είναι επιστήμη και έχει άλλους κανόνες και οι εργαστηριακοί είναι τεχνολόγοι επιστήμονες και έχουν άλλους κανόνες. Ο καθένας κάνει αυτό που του ταιριάζει και που τον γεμίζει αλλά δεν είναι δυνατό να λέει ότι είναι ίδιος ή έχει τις ίδιες ευθύνες με τον άλλο.

Ποτε δεν υποστηριξα οτι η ακτινολογια ειναι πιο μαχημη απο την χειρουργικη φιλε μου.Δεν τιθεται θεμα συγκρισης

Συγκρινουμε δυο ανομοια πραγματα.

Φυσικα και τα μπαλονακια δεν ειναι η πανακια.Τιποτα δεν ειναι πανακια στην ιατρικη.Αλλα συμφωνα με τη λογικη καποιων εδω που ειναι εκτος τοπου και χρονου η επεμβατικη θα ειχε προ πολλου εκπνευσει.Ε δεν ειναι ετσι πως να το κανουμε.

Οσον αφορα το οτι 10 νευροακτινολογοι κανουν σε ολη την Ευρωπη επεμβασεις που το ακουσες?Δηλαδη το ενα τριτο αυτων δουλευει μονο στο Μετροπολιταν διπλα απο το ΣΕΦ(πηγαινε μια βολτα απο εκει και ρωτα για το νευροεπεμβατικο)Αυτα ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας που απλα δεν στεκουν.

Αυτα και τελος απο εμενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λίγο βαρειές εκφράσεις χωρίς λόγο, νομίζω σωστά το έθεσε ο drkot, δεν είναι θέμα του ποια ειδικότητα είναι πιο σημαντική. το σημαντικό είναι να συνεργάζονται προς το συμφέρον του ασθενούς (και όχι όπως γίνεται συχνά, των γιατρών).

shlia δεν έχω λόγια! απλά συνέχισε να τα λες όπως τα λες ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποτε δεν υποστηριξα οτι η ακτινολογια ειναι πιο μαχημη απο την χειρουργικη φιλε μου.Δεν τιθεται θεμα συγκρισης

Συγκρινουμε δυο ανομοια πραγματα.

Φυσικα και τα μπαλονακια δεν ειναι η πανακια.Τιποτα δεν ειναι πανακια στην ιατρικη.Αλλα συμφωνα με τη λογικη καποιων εδω που ειναι εκτος τοπου και χρονου η επεμβατικη θα ειχε προ πολλου εκπνευσει.Ε δεν ειναι ετσι πως να το κανουμε.

Οσον αφορα το οτι 10 νευροακτινολογοι κανουν σε ολη την Ευρωπη επεμβασεις που το ακουσες?Δηλαδη το ενα τριτο αυτων δουλευει μονο στο Μετροπολιταν διπλα απο το ΣΕΦ(πηγαινε μια βολτα απο εκει και ρωτα για το νευροεπεμβατικο)Αυτα ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας που απλα δεν στεκουν.

Αυτα και τελος απο εμενα.

Φίλε μου επειδή κάποιοι δεν βγήκαμε πριν από λίγο από το αυγό μας άσε να ξέρουμε κάποια περισσότερα και να μην παθαίνουμε πλάκα από ιστουριούλες που ακούγονται. Εγκέφαλο κάνουν στη Ελλάδα ένας πρώην του ναυτικού, ένας στο υγεία και ένας ακόμα που μου διαφεύγει που δουλεύει. Και επειδή οι δύο είναι φίλοι μου και συνεργάτες ξέρω καλύτερα τί εστί επεμβατική νευροακτινολογία.

Οι λοιποί πληρώνονται για να παίζουν στου κασιδιάρη το κεφάλι. Η φήμη σημαίνει καλύτερη ταρίφα και περισσότερες παραπομπές. Αλλά μία απορία γιατί για να κάνει κάποιος εμβολισμό ή μπαλονάκι πρέπει να είναι ακτινολόγος; Δεν μπορεί ένας Ν/Χ πχ να κάνει εμβολισμό. Ή ένας Άγγειο να κάνει μπαλονάκι; Πρέπει μόνο ακτινολόγος ή καρδιολόγος να είναι. Γιατί υπάρχουν και συνάδελφοι Ν/Χ, Άγγειο κλπ που κάνουν τις επεμβάσεις αυτές. Είναι απαραίτητο να είναι ακτινολόγος γιατί κάνουμε ακτινογραφίες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποτε δεν υποστηριξα οτι η ακτινολογια ειναι πιο μαχημη απο την χειρουργικη φιλε μου.Δεν τιθεται θεμα συγκρισης

Συγκρινουμε δυο ανομοια πραγματα.

Φυσικα και τα μπαλονακια δεν ειναι η πανακια.Τιποτα δεν ειναι πανακια στην ιατρικη.Αλλα συμφωνα με τη λογικη καποιων εδω που ειναι εκτος τοπου και χρονου η επεμβατικη θα ειχε προ πολλου εκπνευσει.Ε δεν ειναι ετσι πως να το κανουμε.

Οσον αφορα το οτι 10 νευροακτινολογοι κανουν σε ολη την Ευρωπη επεμβασεις που το ακουσες?Δηλαδη το ενα τριτο αυτων δουλευει μονο στο Μετροπολιταν διπλα απο το ΣΕΦ(πηγαινε μια βολτα απο εκει και ρωτα για το νευροεπεμβατικο)Αυτα ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας που απλα δεν στεκουν.

Αυτα και τελος απο εμενα.

Φίλε μου επειδή κάποιοι δεν βγήκαμε πριν από λίγο από το αυγό μας άσε να ξέρουμε κάποια περισσότερα και να μην παθαίνουμε πλάκα από ιστουριούλες που ακούγονται. Εγκέφαλο κάνουν στη Ελλάδα ένας πρώην του ναυτικού, ένας στο υγεία και ένας ακόμα που μου διαφεύγει που δουλεύει. Και επειδή οι δύο είναι φίλοι μου και συνεργάτες ξέρω καλύτερα τί εστί επεμβατική νευροακτινολογία.

Οι λοιποί πληρώνονται για να παίζουν στου κασιδιάρη το κεφάλι. Η φήμη σημαίνει καλύτερη ταρίφα και περισσότερες παραπομπές. Αλλά μία απορία γιατί για να κάνει κάποιος εμβολισμό ή μπαλονάκι πρέπει να είναι ακτινολόγος; Δεν μπορεί ένας Ν/Χ πχ να κάνει εμβολισμό. Ή ένας Άγγειο να κάνει μπαλονάκι; Πρέπει μόνο ακτινολόγος ή καρδιολόγος να είναι. Γιατί υπάρχουν και συνάδελφοι Ν/Χ, Άγγειο κλπ που κάνουν τις επεμβάσεις αυτές. Είναι απαραίτητο να είναι ακτινολόγος γιατί κάνουμε ακτινογραφίες;

Ε αφου δεν περπαταει στην Ελλαδα για τον π...ο ειναι η ειδικοτητα.Εχεις δικιο συναδελφε,Στον κοσμο μου ειμαι,δεν ειδικευομαι ακτινολογια ανωτατη κομμωτικη κανω εδω.Ασε με δεν ξερω τι μου γινεται.

Και επεμβατικη καρδιολογια οι καρδιολογοι κανουν(αν και εδω κανουν και ακτινολογοι).Ειπα εγω οτι ειναι προνομιο των ακτινολογων μονο?Στην τεχνικη αναφερομαι οχι στο ποιος την κανει.Τραχηλο κανουν και ΩΡΛ και γενικοι και γναθο ισως και πλαστικοι.Σ.Σ. κανουν και ορθοπεδικοι και ΝΧ.Ε,και?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετο αλλά πανάκια είναι τα Βετέξ και τα ξεσκονόπανα. Η θεά και θεραπεία δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν λέγεται πανάκεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν πατε στην Πανια λεω γω να πλακωθειτε με την ανεση σας? εκει κανεις δεν θα σας παρει στα σοβαρα... εδω ενδεχεται.... ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΠΙΑ! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετο αλλά πανάκια είναι τα Βετέξ και τα ξεσκονόπανα. Η θεά και θεραπεία δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν λέγεται πανάκεια

emiloveyou

(Με κεφαλαίο Π, παρακαλώ η θεά, με μικρό η θεραπεία. Ευχαριστώ.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετο αλλά πανάκια είναι τα Βετέξ και τα ξεσκονόπανα. Η θεά και θεραπεία δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν λέγεται πανάκεια

Το πιο σωστό που έχει ειπωθεί στο τόπικ! emrockonemrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.