Jump to content

ειδικότητα Γενικός Χειρούργος


Magia

Recommended Posts

Μιας και θα μεταφερθούν λοιπόν όλα, να πω τούτο... invitro δεν ξέρω αν έχεις πάθει για να μάθεις, αλλά όπως και να 'χει, respect.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Last Reply

Aφού λοιπόν θα μεταφερθούν, Mrs Miniver, η τρίτη νταντά της Νατάσας μαζεύει τα συντρίμια που αφήνουν πίσω τα πιτσιρίκια...................................... :P

Βιτριολάκι emypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και θα μεταφερθούν λοιπόν όλα, να πω τούτο... invitro δεν ξέρω αν έχεις πάθει για να μάθεις, αλλά όπως και να 'χει, respect.-

Χμ, δεν έχω πάθει πολλά, καλά το πάω - απλώς σας ρίχνω καμιά 10ρια χρόνια. Και μιλάω με βάση αυτά που είδα σε μένα και στις φίλες μου από τα 20 ως τα 35+. Αααχ, μιλάει η πείρα!

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μου επιτρεπανε ( ναι , ω , ναι) να κλεισω εγω στο τελος

σε ποιον πλανητη γινονται αυτα ρε παιδια??

εγω το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι η λιλπαπακι ειναι ωραια ως γκομενα.

κατα τη γνωμη μου τη γεν. χειρουργικη την εχω καταχωρησει στις κληρονομουμενες ειδικοτητες(σαν τα νοσηματα ενα πραμα) και δεν ξερω αν ταιριαζουν οι εμπειριες μας αλλα οι νεοτεροι χειρουργοι γινονται ολο και πιο κομπλεξικοι.οι παλιοι ειναι αλλο στυλ.

χαλαμε οι νεοι και αυτο ας το προσεξουμε συντροφοιιιι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι η λιλπαπακι ειναι ωραια ως γκομενα.

κατα τη γνωμη μου τη γεν. χειρουργικη την εχω καταχωρησει στις κληρονομουμενες ειδικοτητες(σαν τα νοσηματα ενα πραμα) και δεν ξερω αν ταιριαζουν οι εμπειριες μας αλλα οι νεοτεροι χειρουργοι γινονται ολο και πιο κομπλεξικοι.οι παλιοι ειναι αλλο στυλ.

χαλαμε οι νεοι και αυτο ας το προσεξουμε συντροφοιιιι

:P:P:P:P:P:P:P:P:Pemrespect emrespect emrespect emrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και θα μεταφερθούν λοιπόν όλα, να πω τούτο... invitro δεν ξέρω αν έχεις πάθει για να μάθεις, αλλά όπως και να 'χει, respect.-

Χμ, δεν έχω πάθει πολλά, καλά το πάω - απλώς σας ρίχνω καμιά 10ρια χρόνια. Και μιλάω με βάση αυτά που είδα σε μένα και στις φίλες μου από τα 20 ως τα 35+. Αααχ, μιλάει η πείρα!

:P

in vitro το χεις ξεχεσει ρε συ

για το οτι θα πρεπε να φοβομαστε και τις ουκρανεζες τι να πω

δεν εχει σχολιο

ξεπερασες καθε προσδοκια μου

η πειρα πειρα αλλα και το σκυβω κεφαλι σκυβω κεφαλι

καλα τα πας και στα δυο

και μη μου πεις οτι υπερβαλω ειμαι ρομαντικη μικρη απειρη κτλ

διαβαζω τα ποστ σου πανω σου ρε συ

κι ειναι λες και διαβαζω λογια της Ποπης της γειτονισσας η της θειάς μου της ελενης!

παραπροσαρμοστηκες ιν βιτρο.

δε θα πω εγω βολευτηκες,οχι.

ΕΣΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ,δε βολευτηκες.

ΠΑΡΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΙΚΕΣ.

κι απο το πολυ το adjustment μου φαινεται εχεις μπερδεψει τι εισαι και τι δεν εισαι τελικα.

αυτα που κανεις-λες ισως δεν εχουν καμια σχεση με εκεινα που υπαρχουν βαθια μεσα σου

ξερεις ποσο σ εκτιμω οποτε καταλαβαινεις και πως ειπα μολις οσα ειπα

μινιβερ το θεμα ηταν η χειρουργικη

το φυλο σε μια ειδικοτητα σαν αυτη ειναι ενα σημαντικο στοιχειο,περισσοτερο ισως απο οτι σε αλλες,οποτε δεν βλεπω που ειναι το off topic.

ελεος δηλαδη,να μετακινησεις τι απ ολα τα παραπανω????

θα χασει ολο το νοημα του το τοπικ

θα φτιαξεις ενα αλλο τοπικ θα τα πας εκει,δε θα υπαρχει καμια συνεχεια κανενα νοημα ουτε εκει οποτε ποιο το νοημα???

καθαρισες ενα τοπικ εσυ τωρα η χαλασες ενα και δημιουρησες κι ενα αχρηστο??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΣΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ,δε βολευτηκες.

ΠΑΡΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΙΚΕΣ.

κι απο το πολυ το adjustment μου φαινεται εχεις μπερδεψει τι εισαι και τι δεν εισαι τελικα.

αυτα που κανεις-λες ισως δεν εχουν καμια σχεση με εκεινα που υπαρχουν βαθια μεσα σου

ξερεις ποσο σ εκτιμω οποτε καταλαβαινεις και πως ειπα μολις οσα ειπα

Μωρέ εγώ ξέρω γιατί σε μπερδεύω, εσύ δεν μπορείς να με καταλάβεις (εμένα συγκεκριμένα) γιατί σου λείπουν τα βασικά στοιχεία που ψοφάς να μάθεις και δεν μπορείς να με αποκωδικοποιήσεις (εμένα συγκεκριμένα). Ισως σου πω καμιά μέρα...

Πολλά φιλιά

emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σήλια αν πρόσεξες:

1. δεν έχει μετακινηθεί τίποτα απολύτως μέχρι τώρα.

2. η ενότητα αφορά προβλήματα συναδέλφων μας και οφείλουμε να σεβόμαστε και τη δική τους άποψη.

τα emofftopic μπορούν να είναι και χρήσιμα και συμπαθητικά, φτάνει να μήν αλλοιώνουν τόσο τη συζήτηση που να μή μπορεί κανείς να μαντέψει το αρχικό ερώτημα.

δεν περίμενα από σένα ειδικά να πέσεις στη γνωστή λούμπα του να αναφέρεσαι σε (λογοκρισία)-μετακινήσεις δίχως λόγο. επειδή ακριβώς δεν πέφτεις γενικά σε καλούπια ;)

καλό θα ήταν να κρατήσουμε τα εδώ θέματα (όσο γίνεται) για ενημέρωση και βοήθεια, και να συνεχίζουμε με τα επίσης σημαντικά άλλου είδους σε άλλα σημεία.

φιλιά :)

PS: ναι παιδιά, είναι όλα θέμα ισορροπιών, και κανείς μας δε θέλει πετσοκόμματα.

καλό θα ήταν να βοηθάμε όλοι σε αυτή τη κατεύθυνση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

miniver δε μιλησα για λογοκρισια,ειπα οτι μπερδεψες την εννοια του καθαρου τοπικ απο το πετσοκομμενο τοπικ στην προσπαθεια να το διατηρησεις "καθαρο".κι ολα αυτα καλοπροαιρετα στην προσπαθεια σου να επιτελεσεις το ρολο σου ως mod.

τιποτα παρπανω δεν ειπα και τιποτα παρακατω

φιλια to u 2.

υγ μινιβερ εσυ εισαι στη φωτο??????

αν εισαι εσυ,εσυ κι η ειρηνη η surgeon ειστε νομιζω οι μονοι απ ολους που ειχατε τ @@ να ανεβασετε αληθινη σας φωτο στο σαιτ

παντως if it s you φαινεσαι κουκλαρα,ευγε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι : η στατιστική συσχέτιση των μεγεθών "γυναίκα χειρουργός άνω των 35" και "άγαμος" (όχι αγάμητη! emcolgate ). Και υπάρχει στατιστικώς σημαντική θετική συσχέτιση.

Περιγράφουμε μια πραγματικότητα, τι συμβαίνει κατά κόρον. Δεν λέμε τι πρέπει να κάνει ο καθένας ...

Και δεν λέμε ούτε για το αν θα είναι κάποιος ευτυχισμένος με την μία απόφαση, ή με την άλλη, ούτε για φόβους ουκρανεζών, κτλ. Δηλ. δεν αναφερόμαστε στην ψυχολογία της κάθε σχέσης (πράγμα διαφορετικό σε κάθε σχέση, και σε κάθε άτομο). Τα δεδομένα λέμε, και ο καθείς εξ ημών αποφασίζει και αναλαμβάνει τις συνέπειες της απόφασής του.

Και δεν βλέπω η ινβίτρο να είναι δυστυχισμένη με τις αποφάσεις της (δεν την ξέρω βέβαια), πώς βγάζεις το συμπέρασμα ότι είναι "παραπροσαρμοσμένη", και ότι αυτά που λέει δεν έχουν σχέση με αυτά που έχει μέσα της", κτλ., κτλ.?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

miniver δε μιλησα για λογοκρισια,ειπα οτι μπερδεψες την εννοια του καθαρου τοπικ απο το πετσοκομμενο τοπικ στην προσπαθεια να το διατηρησεις "καθαρο".κι ολα αυτα καλοπροαιρετα στην προσπαθεια σου να επιτελεσεις το ρολο σου ως mod.

τιποτα παρπανω δεν ειπα και τιποτα παρακατω

φιλια to u 2.

υγ μινιβερ εσυ εισαι στη φωτο??????

αν εισαι εσυ,εσυ κι η ειρηνη η surgeon ειστε νομιζω οι μονοι απ ολους που ειχατε τ @@ να ανεβασετε αληθινη σας φωτο στο σαιτ

παντως if it s you φαινεσαι κουκλαρα,ευγε!

Ναι αυτη ειναι...το λεω εκ πειρας emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ιν βιτρο εγω ας μπερδευομαι σε σχεση με την παρτη σου.μακαρι να μπερδευομαι.

εσυ να μην εχεις μπλεξει τα μπουτια σου σε σχεση με την παρτη σου,εκει ειναι το ολο θεμα.

φορεας ασε μην μπαινεις στη συζητηση σου λειπουν επεισοδια σε οτι αφορα την ιν βιτρο και μενα.

εκεινο με τα ζαρζαβατικα αντι επιχειρηματων ηταν ωραιο παντως! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου φαίνομαι μπερδεμένη; Κοίτα...θα προτιμούσα να είμαι άντρας ασφαλώς, ο κόσμος είναι αντρικός (ακόμα) και έχουν καλύτερες και περισσότερες επιλογές. Τώρα ως γυναίκα 30 something στην Ελλάδα του 2007 έχω κάνει ό,τι καλύτερο μπορούσα.

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακολουθώ το topic και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον....αλλά έχω μια απορία-ένσταση...

Η εμπειρία μου από τα φοιτητικά χρόνια και από το αγροτικό και το στρατό δεν μου έχει δημιουργήσει την εντύπωση ότι οι χειρουργικές ειδικότητες είναι σε κάτι πιο....δύσκολες, απαιτητικές ή....σημαντικές (έλεος δηλαδή!) από άλλες, και κυρίως από τις παθολογικές!

θέλω να πω ότι η συμβουλή μου σε μια νέα κοπέλα που σκέφτεται ότι θέλει να έχει πολύ χρόνο για το σπίτι και το σύντροφό της, δε θα ήτανε να αποφύγει τις χειρουργικές ειδικότητες, και ειδικότερα τη γεν. χειρουργική, αλλά κάποιες απαιτητικές παθολογικές....συμπεριλαμβανομένης της (γενικής) παθολογίας....η οποία για μένα και πιο δύσκολες εφημερίες έχει και φυσικά μεγαλύτερη κούραση, και στα χρόνια της ειδικότητας και αργότερα.

Ο ειδικευόμενος της χειρουργικής μπαίνει στα χειρουργεία (στα 2 τουλάχιστον Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία της περιφέρειας όπου έχω δουλέψει) μια-δυο φορές την εβδομάδα, και συνολικά ο χρόνος που εργάζεται είναι πολύ μικρότερος από τον αντίστοιχο ενός ειδικεύομενου παθολογίας ή καρδιολογίας! Για να μην αναφερθώ στη σπανιότητα των σοβαρών επειγόντων και το ανύπαρκτο διάβασμα στο σπίτι!

Επομένως, δε νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο μια γυναίκα δε θα πρέπει να γίνει χειρουργός....απλά, εμείς οι άντρες θέλουμε τη γυναίκα λίγο πιο....θηλυκό....αν φοβάται το αίμα, τις βελόνες και...τις κατσαρίδες (!) τόσο το καλύτερο! Θα την προστατέψουμε εμείς! :anavwfwties::anavwfwties::D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ειδικευόμενος της χειρουργικής μπαίνει στα χειρουργεία (στα 2 τουλάχιστον Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία της περιφέρειας όπου έχω δουλέψει) μια-δυο φορές την εβδομάδα, και συνολικά ο χρόνος που εργάζεται είναι πολύ μικρότερος από τον αντίστοιχο ενός ειδικεύομενου παθολογίας ή καρδιολογίας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν εισαι εσυ,εσυ κι η ειρηνη η surgeon ειστε νομιζω οι μονοι απ ολους που ειχατε τ @@ να ανεβασετε αληθινη σας φωτο στο σαιτ

τη δικιά μου δεν την είδες;

emarleft:lol:

παντως if it s you φαινεσαι κουκλαρα

ανάθεμα το γούστο σου!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επομένως, δε νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο μια γυναίκα δε θα πρέπει να γίνει χειρουργός....απλά, εμείς οι άντρες θέλουμε τη γυναίκα λίγο πιο....θηλυκό....αν φοβάται το αίμα, τις βελόνες και...τις κατσαρίδες (!) τόσο το καλύτερο! Θα την προστατέψουμε εμείς! :anavwfwties::anavwfwties::D

κι'αν φοβαται ο ανδρας τι γινεται; emforeio

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν εισαι εσυ,εσυ κι η ειρηνη η surgeon ειστε νομιζω οι μονοι απ ολους που ειχατε τ @@ να ανεβασετε αληθινη σας φωτο στο σαιτ

τη δικιά μου δεν την είδες;

emarleft:lol:

παντως if it s you φαινεσαι κουκλαρα

ανάθεμα το γούστο σου!!

σλίπυ, μή το παιδί βρε, αμαρτία, χάνει λέμε, βγάλτον ... pls!

αλλά μή βάλεις εμένα μετά! emnoemevlogies emevlogies emevlogies

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε μάτια μου Evanescent Doctor, καλό μου παλικάρι, οκ το ξέρω δεν τους συμπαθείς τους χειρουργούς :P , αλλά μην λέμε ότι δεν διαβάζουν καθόλου emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.