Jump to content

ειδικότητα Γενικός Χειρούργος


Magia

Recommended Posts

Β) Θα διαφωνίσω με την φίλη μου το παπάκι γιατί όπως σωστά είπε η στέλλα τα πράγματα στην ειδικότητα είναι ο θάνατός σου η ζωή μου. Είναι διαφορετικό να κρατάς άγγιστρο σε καμία ξεπεσμένη εγχείρηση να φτιάχνεις και το κέφι του χειρουργού με την παρουσία σου και να σου πουλάει μούρη μπάς και ψαρώσεις και του κάτσεις, κρατώντας σου το χεράκι να βάλεις ράμματα ή να κρατάς καλύτερα και σωστότερα το άγγιστρο και άλλο να πρέπει να πάρεις χρόνους για να μάθεις την τέχνη. Εκεί γίνεται η σφαγή. Μην μου κακιώνεις λιλίκα αλλά έχω δεί τα ίδια ακριβώς που σου δώσαν εσένα να τα δίνουν και σε μαθητευόμενη βοηθό χειρουργείου από ΤΕΛ γιατί όπως είπαν όταν έπεσε το δούλεμα όλοι θέλουν μια κονσομασιόν να περνάει η ώρα ευχάριστα. It's a cruel world i'm sorry.

Γ) Καλή η ισότητα και η συντροφικότητα άλλα στην Ελλάδα είναι μόνο στα λόγια. Σπάνια θα δείς κάποιον που δεν θα θέλει την μανούλα του να τα έχει όλα στην εντέλεια και να της πιάνει και τον κω. όπως λέει και το τραγουδάκι. Και ναι τα ωράρια μπορεί να είναι απάνθρωπα. και σε άλλα επαγγέλματα αλλά τα άλλα επαγγέλματα δεν έχουν και το υποχρεωτικό τρίωρο βιβλιογραφικής ενημέρωσης καθημερινά, ούτε και τις υποχρεωτικές μελέτες εργασίες κλπ πέρα του ωραρίου. Τα λοιπά επαγγέλματα (και ορισμένες ειδικότητες) κλείνουν το κλειδί στο μαγαζάκι τους και μετά είναι προσωπικός χρόνος. Τέρμα. Σε εμάς αυτό δεν ισχύει. Δεν θα γυρίσεις στις 6 στο σπίτι και θα πείς ότι τώρα πάω για μπάσκετ και μετά στο μπαράκι για να χτυπήσω καμία μικρούλα. Θα την πέσεις στο λαπτοπ να κατεβάσεις τη βιβλιογραφία για τα 3 περιστατικά που σου έκατσαν για να δεις τι έκανες λάθος. Στις 10 που θα τελειώσεις όσο είσαι μικρός θα την κάνεις για έξω και μετά θα σου αρκεί και 2 ώρες ύπνος. Μετά από 4-5 χρόνια που θα το κάνεις αυτό θα καταλήξεις με μόνιμο ρεζερβέ κρεββάτι στην Μονάδα Εμφραγμάτων. Οπότε φαντάσου να είσαι και γυναίκα και να έχεις το σκασμένο να γκαρίζει τρεις η ώρα τη νύχτα και να σκουντάς ο σύντροφο να σηκωθεί και να σου γυρίζει πλευρό και να σου λέει είσαι γυναίκα ξέρεις εσύ καλύτερα από αυτά και αν πείς και κανα δυο κουβεντούλες παραπάνω να σου πετάει και καμία παναγία για να στρώσεις. ΚΑι δεν νομίζω ότι υπάρχει καλό και καό παιδί. Εχω δεί τύπους που μετά τον 3 μήνα χτύπησαν μπιέλα και τα ρίχναν στην γυναίκα όλες τις δουλειές και ας ήταν πριν ψυχούλες.

PS. Έχει δίκαιο η notbad. Μετά από κάποιο καιρό στο εξωτερικό και αν δεν μιλάς Ελληνικά καθόλου οι λέξεις σου έρχονται αυτόματα στη γλώσσα που μιλάς και ψάχνεις την μετάφραση στα Ελληνικά. Και μην συγκρίνεις Σοβ την Αγγλία με τις ΗΠΑ. Εμείς έχουμε που και που κανα έλληνα να πούμε και καμιά κουβέντα. Αυτοί εκεί τα μιλάν τα ελληνικά μία στο τόσο. Το είχα πάθει και εγώ σε μία φάση που ήμουν για 6 μήνες σε μία πόλη που δεν υπήρχαν έλληνες και η μόνη μου επαφή με ελληνικά ήταν δυο τηλεφωνήματα την εβδομάδα. Καλά που βρέθηκε αυτή η ιστοσελίδα και η καλή ινβίτρω που μου την μπαίνει και με αναγκάζει να ανασύρω από την μνήμη μου γραμματικές και ορθογραφίες που είχα χρόνια να θυμηθώ.

Κουστακη μαναρι μ,

δεν κραταγα τα αγκστρα σε καμια ξεπεσμενη επεμβαση .Στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο του πανεπιστημιου μου ημουνα και ξερεις , μου επιτρεπανε ( ναι , ω , ναι) να κλεισω εγω στο τελος .Δεν ξερω ρε γαμωτο , ισως να εχω εγω τετοια τυχερα .

Αλλα απο ο, τι φαινεται και στο μικρο και ξεπεσμενο νοσοκομειο της πολης που βρισκομαι τωρα , και ραμματα εκανα οσα ηθελα και μπορουσα να κανω διασωληνωσεις για την πλακα μου .Χρονο να ειχα να αφιερωσω και ο, τι ηθελα εγω στα ποδια μου ητανε ( και ειναι )

Αλλα για μια ακομη φορα ο σεξισμος ειναι παρων : σε μενα που ειμαι γυναικα , οσοι μου δειξουν θα το κανουν μονο και μονο γιατι με βλεπουν σαν γκομενα .Ενω στους αντρες συναδελφους μου θα το κανουν γιατι τους θεωρουν αξιους , εξυπνους και ικανους .

Κι εγω σου λεω κωστη , οτι μια γυναικα που ξερει τι θελει και τι αξιζει , στεκεται οπως πρεπει , σε οποιονδηποτε χωρο .Και ακομα και οι κακοβουλοι , την παραδεχονται καποια στιγμη .Μην τρελαινεσαι , καλο το γκομενιλικι , αλλα καλος κι αυτος που ειναι να μα ς βγαλει τη δουλεια .Τι να κανουμε που μετραει κι αυτο ρε παιδι μου .

Τωρα οσον αφορα την και καλα κουραση των γιατρων ....να το ξαναπω ?????????

οσο χωμα κι α ειναι καποιος , οσο αυπνος , οσο θολωμενος ,αν στο σπιτι του συναντα την γυναικα των ονειρων του( και δεν εχει συμβιβαστει με μια την οποια μεσα του θεωρει μετρια και λιγη για κεινον ) , μην ανησυχεις , θα βρει τον τροπο να την κρατησει ευχαριστημενη γιατι πολυ απλα δε θα ρισκαρει να τη χασει .Το ιδιο ισχυει και για τα παιδια της ιδιας γυναικας ...οσο χωμα κι αν ειναι , θα παιξει μαζι τους , θα ξενυχτησει οταν εναι αρρωστα .Οι ανθρωποι οταν εχουν αυτο που θελουν και αυτο που πρεπει ,απλα δεν υπολογιζουν τιποτα και καμια κουραση ή ....αναζητηση βιβλιογραφιας ( λεμε τωρα ).

Τωρα οσον αφορα εσας του χειρουργικου τομεα ....το κατανοω απολυτα για το πεσιμο στις νοσηλευτριες , τις εργαλιοδοτριες και το λοιπο γυναικειο πληθυσμο :

ειστε στην πλειοψηφια σας λιγουρηδες , απληστοι και μονιμως ανικανοποιητοι .Ισως να φταιει το γεγονος οτι οι περισσοτεροι απο εσας επιλεξατε τη χειρουργικη για τον ιδιο ακριβως λογο που το εκαναν και οι γυναικες συναδελφοι σας: το υποτιθεμενο πρεστιζ του χειρουργου και τα μαυρα χρηματα απο τα φακελακια .

Λυπαμαι που σας ξανασοκαρω , αλλα φυσικα δεν ειναι αυτος λογος για να επιλεξει κανεις τη χειρουργικη .Λαθος λογος , λαθος ανθρωπος ,σε λαθος θεση.Ολα ενα λαθος δηλαδη φιλε μου .

Λογικο να ειναι οι περισσοτεροι χωρισμενοι , να απιστουν ή να κλεβουν τους ασθενεις .Δες το αλλιως : οι ανθρωποι απλα πραγματοποιησαν το στοχο τους :

ο, τι γκομενακι δεν μπορεσαν να χτυπησουν ως φοιτητες , το χτυπανε ως ειδικευομενοι και επιμελητες.

Φυσικα εχουν και αυτοι τις μερες της καταθλιψης οπου η αυτογνωσια τους χτυπαει την πορτα , αλλα ευτυχως αυτες ειναι λιγες και μετα απο μια ηλικια , ο ανθρωπος ελεγχει θαυμασια τις ενοχλητικες για το ατομο του σκεψεις .

Υπαρχει καλο και κακο παιδι .Θα σου πω σε αλλη φαση ποιος ειναι ο ενας και ποιος ειναι ο αλλος .Μακια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Last Reply

αν η ειδικότητα σε γεμίζει και νοιώθεις οτι προσφέρεις παρά τις αντιξοότητες ακολούθησε την.

καλύτερα να κλάιγεσαι για τα προβλήματα αλλά και να λες από την άλλη μου έτυχε αυτό το χειρουργείο και έσωσε 1 άνθρωπο και χαλάλι τους όλα .. παρά να κάνεις κάτι από συμβιβασμό και να είσαι μέσα στην δυστυχία. εκτός αν είσαι με πρώτη προτεραιότητα αυστηρά την οικογένεια και πεις εγώ ήρθα να βγάλω χαλαράτομεροκάματο και μετά να πάω σπιτάκι μου στα παιδάκια μου... (στην δεύτερη περίπτωση η καλύτερη επιλογή θα ήταν τα παιδαγωγική..ή έστω γενική ιατρική-εργαστηριακές ειδικότητες, οφθαλμολογία κτλ)

όσο για το οτι μένουμε γεροντοκόρες... αληθεύει... οι τσαχπινούλες που κάνουν πρακτική και κοιτάζουν τον συνάδελφο που πήρε αίμα με δέος είναι πολύ πιο ελκυστικές από την συνάδελφο που θα τον κοιτάξει σαν ίσο προς ίσο και θα έχει τα χάλια της απο τις απανωτές εφημερίες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι λέξεις της Νέας Ελληνικής σε –ουργος (δηλ. οι σύνθετες με δεύτερο συνθετικό το ουσ. έργον) τονίζονται στη λήγουσα: δημιουργός, λειτουργός, ξυλουργός, λεπτουργός, υπουργός κ.τ.ο. Επομένως και χειρουργός – η οποία, σημειωτέον, είναι λέξη της αρχαίας (< χείρ + έργω/εργον) και αρχικά είχε τη, διαφανή ετυμολογικά, σημασία: ο εργαζόμενος, ο πράττων, ο εκτελών τι διά των χειρών, ο εξασκών χειρωνακτικόν τι επάγγελμα. Εξαιρούνται – και παροξύνονται – τα κακόσημα κακούργος, πανούργος & ραδιούργος (για το τελευταίο, μάλιστα, παλαιότερα έχει προταθεί, ως ορθότερος, ο τονισμός στη λήγουσα).

ασε μας ρε drkot. θα ξεχασουμε και αυτά που ξέρουμε με αυτά που λες.

και αν πείς και κανα δυο κουβεντούλες παραπάνω να σου πετάει και καμία παναγία για να στρώσεις

είσαι άντρας πάντως. οχι να ταιζεις μωρά να τα μπανιαρίζεις και λοιπές αηδίες. ΕΥΓΕ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να μην έχω κάνει κολλητή παρέα με τους άπειρους χειρουργούς, αλλά από τη συναναστροφή μας στο πλαίσιο των εφημεριών και στη διάρκεια των κλινικών ετών διαπίστωσα ότι είναι 95% ανδρικού φύλου και ότι το ίδιο ποσοστό για να ενδιαφερθεί να δείξει ράμματα σε μια φοιτήτρια πρέπει η τελευταία να έχει τουλάχιστον ένα από τα παρακάτω:

α) Ψηλή ξανθιά γαλανομάτα.

β) Μεγάλο βυζί.

γ) Ωραίο κώλο.

δ) Όλα τα παραπάνω.

ε) α+β+γ.

Όσο περισσότερα έχεις, τόσο πιθανότερο να ασχοληθούν και άλλοι χειρουργοί μαζί σου. Αυτό δεν είναι σεξισμός ή κυνισμός. Είναι ωμός ρεαλισμός...

Τα υπόλοιπα περί ειλικρινούς εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος είναι υπέροχα όσο και οι στεγνές φίφες...

- Οι μισές από εσάς [που έχετε τα άνωθεν αναφερθέντα και παίζετε στο Champions League] αυταπατάσθε ότι σας έδειξαν από αγνό ενδιαφέρον ή επειδή εκτίμησαν τις διαφοροδιαγνωστικές σας ικανότητες ή επειδή δεν είχαν κάτι καλύτερο να κάνουν στον "άπλετο" ελεύθερο χρόνο τους... και καλά κάνετε... Πιστέψτε με... τουλάχιστον οι ειδικευόμενοι, μαζί με εμάς τους συμφοιτητές σας, σχολιάζουν τα προσόντα σας... Δε λέω ότι είναι καλό ή κακό... Λέω αυτό που είδα και έζησα 3 χρόνια.

- Οι άλλες μισές το έχετε πιάσει το νόημα και το εκμεταλλεύεστε... και καλά κάνετε.

Από την άλλη, έχω δει με τα μάτια μου μια φοιτήτρια Γ' εθνικής [δηλαδή μη αποδεκτή εμφανισιακά, να το πώ κόσμια και να μη χρησιμοποιήσω τον όρο που είναι συνώνυμος με "μεγάλη ποσότητα ρύπων" ή με "φορητό αντιαρματικό όπλο μεγάλου διαμετρήματος" ] να ζητάει από έναν ειδικευόμενο να τσεκάρει ένα ιστορικό και αυτός να παίρνει μια γκριμάτσα δίκην ανασκολοπιζόμενου εγκαυματία με οξεία παγκρεατίτιδα και ΟΕΜ.

Λυπάμαι αν γνώρισα τους λάθος χειρουργούς και τις λάθος φοιτήτριες...αλλά κάτι μου λέει ότι δεν πέφτω και πολύ έξω...

Δεν είναι θέμα σεξισμού... είναι θέμα ρεαλισμού... δε λέω ότι γίνεται σωστά, αλλά έτσι γίνεται.

Υ.Γ. Στους χειρουργούς δεν συμπεριλαμβάνονται οι γυναικολόγοι, οι οποίοι ξεπέρασαν κάθε προσδοκία καφρίλας προς τις γυναίκες, φοιτήτριες, ειδικευόμενες ή απλώς ασθενείς τους... Γι' αυτούς δεν έχω λόγια... Σαπίλα.-

Υ.Γ2. Για να το γυρίσουμε και λίγο ανάποδα... εμένα τόσα χρόνια σε κλινικές και εφημερίες, γυναίκα δε μου έχει δείξει τί-πο-τα. Πο-τέ. Όχι σχεδόν ποτέ... ΠΟΤΕ.-

Υ.Γ3. Σήμερα έχω σκατά διάθεση... άλλο πράμα λέμε... ελπίζω να μη φάνηκε στο πόστ... :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup δεβ ξερω αν εχδεις χαλια διαθεση εσυ , εμενα το ποστ σου , για καποιον αγνωστο λογο μου εφτιαξε τη διαθεση ! :)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarup7 συζητάμε το προφανές ρε παιδί μου ... αλλά εσύ πότε πρόλαβες να τα καταλάβεις όλα αυτά?

φτιάξε τη διάθεσή σου σε παρακαλώ emrose

βίτριο και drkot ... δεν έχω λόγια ... και μαζί και κόντρα είστε απολαυστικοί ένα πράμα emrockon

στελλίτσα η 3η νταντά της νατάσας τί κάνει λες? συντονίζει τις άλλες 2? :lol:

κατά τα άλλα ... καλή συνέχεια, καλό βράδυ και όταν ξυπνήστε ελάτε να τα ξανασυζητήσουμε τα περί ισότητας, τέλειας γυναίκας, τέλειου άντρα, τέλειου ζευγαριού με τα τέλεια μωρά και σκυλιά ;)

PS: shlia τί έκανες πάλι? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ενδεχόμενο οι γυναίκες να έχουν τα αντίστοιχα standards και εσύ να μην ενέπιπτες σε αυτά το σκέφτηκες? όταν βλέπουμε τεκνάκι ποτέ δεν το αφήνουμε παραπονεμένο έχω να δηλώσω... αλλά τρέχουμε ως άλλες μανούλες να το προστατεύσουμε και να του διδάξουμε τα μυστικά της ιατρικής ...εννίοτε και της ζωής τολμώ να πω... emdoctor

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα τόσα χρόνια σε κλινικές και εφημερίες, γυναίκα δε μου έχει δείξει τί-πο-τα. Πο-τέ. Όχι σχεδόν ποτέ... ΠΟΤΕ.-

ααααα! δεν κανει να μενει κανεις παραπονεμενος ! Πες μας τι θες να μαθεις να στο δειξουμε .... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα τόσα χρόνια σε κλινικές και εφημερίες, γυναίκα δε μου έχει δείξει τί-πο-τα. Πο-τέ. Όχι σχεδόν ποτέ... ΠΟΤΕ.-

ααααα! δεν κανει να μενει κανεις παραπονεμενος ! Πες μας τι θες να μαθεις να στο δειξουμε .... ;)

φυσικα σου κανω edit ....χαχαχαχα...(να μαθεις να σεβεσαι )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, ναι, η ωμή πραγματικότητα μας δείχνει (Σήλια μου) ότι έχει δίκιο ο Φορέας. Οχι επειδή είναι σεξιστής, αλλά επειδή έτσι συμβαίνει. Και συμβαίνει γιατί ο κόσμος είναι ακόμα αντρικός, δεν μπορούμε με 50 χρόνια φεμινισμό να ανατρέψουμε τα προηγούμενα 3000, ειδικά εδώ στην Ελλάδα (κατάλοιπο Ανατολίτικης νοοτροπίας κλπ κλπ). Δεν λέει παρά την αλήθεια ο Φορέας

εγω αυτο που ξερω ινβιτρο ειναι οτι οπου βολευει οι 35αρες ειναι ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΦΙ οπου βολευει ειναι ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑ

αποφασιστε

ιν βιτρο ο καθενας ζει οπως επιλεγει.καθε επιλογη εχει τα καλα της εχει και τα κακα της ομως.κατι κερδιζεις κατι χανεις με καθε επιλογη.δυστυχως.

ειχα μπει κι εγω καποτε στο τριπακι,απο παρα πολυ νωρις,να οριζω τη ζωη μου με βαση την ηλικια κι αυτα τα -θου κυριε φυλακην τω στοματι μου...-πρεπει της κοινωνιας των γονιων και δε συμμαζευεται

στα 20 πρεπει να χεις κανει και αποκτησει αυτο στα 25 αυτο στα 30 αυτο στα 35 αυτο στα 40 εκεινο και παει λεγοντας

ΜΕ ΑΓΧΩΝΕ ομως αυτο,με εκανε δυστυχισμενη τολμω να πω.

δε με αφηνε να επιλεξω και να απολαυσω αυτα που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ηθελα

οποτε κατεληξα σε εκεινο το...μια ζωη την εεεχουμεεεεεεε κι αααααααν δεν τη γλεντηηηηηηησουμεεεεε τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι θα καααταααλαααααβουμε τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι θα καζαντισουμε ...?????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

επιτρεπουμε σε εναν αριθμο,25 30 35 συνδυασμενο με καποια κοινωνικα πρεπει να καθοριζει το πως θα ζησουμε.

οχι.

τον αριθμο και τα πρεπει θα τα γραψω στ@@ μου θα δρασω με βαση τα θελω ΜΟΥ και τις αναγκες ΜΟΥ την εκαστοτε στιγμη,εφοσον πιστευω στον εαυτο μου.

κι οταν δρας ετσι ποτε δε βγαινεις χαμενος

ολα βρισκουν απο μονα τους το δρομο τους και ισως και πιο νωρις απο ¨την ωρα τους¨...

και πισω στο θεμα μας

ισως η 40ρα εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες απ οτι η 25αρα να κανει παιδι με προβλημα αλλα αυτο δε σημαινει οτι η 36αρα η 38αρα η 40αρα η 45αρα δε μπορουν να εχουν μια ακρως φυσιολογικοτατη κυηση εναν ακρως φυσιολογικο τοκετο κι ενα ακρως φυσιολογικο παιδι

και κατι αλλο.

η φυση λεει η γυναικα ειναι ετοιμη ωριμη βιολογικα να γινει μανα,ας πουμε αυθαιρετα απο τα 17 εκει πανω κατω

εκει λιγο μετα τα 30 ολο και απομακρυνεσαι λεει η φυση απο "τη χρυση περιοδο"..

η κοινωνια λεει οτι κοντα στα 30 ειναι που θεωρεισαι πλεον ενηλικας λιγο πολυ εχεις καθαρισει με σπουδες εχεις αποκτησει μια σχετικη οικονομικη ανεση κι εχεις βαλει σε μια ροτα τη ζωη σου(οκ αφηστε απ εξω τους εν ελλαδει αποφοιτους ιατρικης)οποτε εκει στα 30 μπορεις να αρχισεις να σκεφτεσαι κι ενα παιδι

συμπερασμα

ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ

που παμε emquestionemquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup κατάλαβα τι ήθελες να σχολιάσεις και κρατήθηκες , αλλά το άφησα να περάσει έτσι... :P

Δεν μας ειπες ποιος στο υπεδειξε... :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Mrs. Miniver --> Σιγά το δύσκολο... δεν είμαι δα και κανα χαζό...εεεε; :P

@ Amanda --> Όντως, ίσως να μην πληρούσα τα κριτήρια...

@ lilpapaki --> Αυτό λύνεται... Μισό να κάμω τη λίστα... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξέρεις όμως μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πρεσβυωπία μας για ατού σου... αρκεί να έχουν γκρεμοτσακιστεί και τα δικα σου standards :cool10: !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειστε στην πλειοψηφια σας λιγουρηδες , απληστοι και μονιμως ανικανοποιητοι .Ισως να φταιει το γεγονος οτι οι περισσοτεροι απο εσας επιλεξατε τη χειρουργικη για τον ιδιο ακριβως λογο που το εκαναν και οι γυναικες συναδελφοι σας: το υποτιθεμενο πρεστιζ του χειρουργου και τα μαυρα χρηματα απο τα φακελακια .

Λυπαμαι που σας ξανασοκαρω , αλλα φυσικα δεν ειναι αυτος λογος για να επιλεξει κανεις τη χειρουργικη .Λαθος λογος , λαθος ανθρωπος ,σε λαθος θεση.Ολα ενα λαθος δηλαδη φιλε μου .

Λογικο να ειναι οι περισσοτεροι χωρισμενοι , να απιστουν ή να κλεβουν τους ασθενεις .Δες το αλλιως : οι ανθρωποι απλα πραγματοποιησαν το στοχο τους :

ο, τι γκομενακι δεν μπορεσαν να χτυπησουν ως φοιτητες , το χτυπανε ως ειδικευομενοι και επιμελητες.

Φυσικα εχουν και αυτοι τις μερες της καταθλιψης οπου η αυτογνωσια τους χτυπαει την πορτα , αλλα ευτυχως αυτες ειναι λιγες και μετα απο μια ηλικια , ο ανθρωπος ελεγχει θαυμασια τις ενοχλητικες για το ατομο του σκεψεις .

Υπαρχει καλο και κακο παιδι .Θα σου πω σε αλλη φαση ποιος ειναι ο ενας και ποιος ειναι ο αλλος .Μακια :)

Παρακαλω να μην μας παιρνει ολους η μπαλα...Ευχαριστω... emiloveyouemiloveyou:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δοκτωρ 7 εισαι ΩΡΑΙΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!

κι εσυ ντιστρακσιον

γελασα!

εμενα παντως αμιγως χειρουργικες ειδικοτητες τυπου γενικος χερουργος παιδοχειρουργος νευροχειρουργος και δε συμμαζευεται με αγχωνουν

ειτε εισαι γκομενακι ειτε εισαι ανδρακλας

αντε τωρα να ξερεις οτι οποτε πας για δουλεια πρεπει να ανοιξεις ανθρωπο

οσο ρουτινα και να ναι το ανοιγμα δεν παυει να ειναι ανοιγμα

βεβαια αντιλαμβανομαι την προσωπικη ικανοποιηση την επαρση και την καυλα που προσφερει μια ειδικοτητα σαν αυτη αλλα δε θα παρω.

απο την αλλη οι αμιγως παθολογικες ειδικοτητες με κανουν να βαριεμαι.

οποτε ειδικοτητες παθολογικες και χειρουργικες η εστω επεμβατικες η εστω μια αναισθησιολογια ρε παιδι μου να τρεχεις σαν τον βεγγο εκει να κανεις να φτιαχνεις,φανταζουν καλυτερα στο κεφαλι μου.αν και αναισθησιολογος δε θα γινομουν με την καμια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλήθεια τι πιστεύετε ποια ειδικότητα χειρουργικής ειναι καλύτερο να επιλέξει μια γυναίκα? η επιλογη είναι ανάμεσα σε γενικη χ,πλαστική χ,και γυναικολογια...

προσωπικά έχω συναντήσει 3 γυναίκες νευροχ :) όλα γίνονται ντε..

πάντως είναι λυπηρό να συναντας φαλλοκράτες 1.στο χώρο της ιατρικής 2.στην εποχή μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ παιδιά που καταλήγουμε μετά από όλα αυτά?????????ΑΛΛΑΞΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΑΚΟΜΑ!! :antegeia: Τέλος πάντων υπάρχει μια κλινική που δεν τελειώνεις 3.30 μα 5.00 που έχω εγώ ακουστά. Πάντως αυτό που είχε απασχολήσει εμένα είναι το ότι όπως είπαν κάποιοι ο γενικός χειρούργος δεν ανοίγει ιατρείο είναι μια καθαρά νοσοκομειακή ειδικότητα και παράλληλα εξαρτάται από άλλους (παθολόγους κτλ.) .Πάντως για το πρεστιζ δεν πολυσυμφωνώ για τον γενικό χειρούργο.... Άλλο να είσαι ειδικευμένος κάπου και άλλο να λές είμαι γενικός χειρούργος.... Σωστά??Να προσθέσω και κάτι άλλο στην ερωτησή μου . Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι είμαι γυναίκα (για το οποίο έγινε ολόκληρη ανάλυση) αν ήμουν άντρας θα μου συστήνατε ανεπιφύλακτα να γίνω γενικός χειρούργος??Ή θα μου λέγατε να γίνω γυναικολόγος, ουρολόγος κτλ.Thanks :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή τα κριτήριά σου για την επιλογή ειδικότητας Μάγια είναι:

1) Το ωράριο

2) Το πρεστίζ (το ποιό; ) του ονόματος στην ταμπέλα

3) Η δημιουργία οικογένειας ως δεδομένο, που μας αναγκάζει να σου λέμε όσα λέμε

4) Τι θα σου λέγαμε αν ήσουν άντρας (κι αν η γιαγιά μου είχε καρούλια κλπ κλπ)

emconfused

Επειδή έχεις ήδη επιλέξει και ξεκινήσει, με κριτήρια κάθε άλλο παρά ρεαλιστικά (κατά τη γνώμη μου) καλύτερα να κάτσεις να σκεφτείς τι θες από τη ζωή σου περισσότερο και πως θα κινηθείς ώστε να φτάσεις πιο κοντά σε αυτό που ονειρεύεσαι να ζήσεις. Γιατί τα όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα μόνο μια γενική σύγχυση αντανακλούν, που αν δεν την αντιμετωπίσεις τώρα θα τη βρεις μπροστά σου αργότερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάγια κανείς δεν μπορεί να σου πει τί θα κάνεις. Και να ξέρεις ότι όλοι είναι δυσαρεστημένοι και σε αποθαρρύνουν γιατί αυτή είναι η φύση του ανθρώπου και μάλιστα του δημιουργικού ανθρώπου, ποτέ να μην είναι ευχαριστημένος με ότι έχει καταφέρει και να θέλει κάτι παραπάνω, κάτι άλλο κλπ :) Το θέμα με όλες τις ειδικότητες είναι ότι όλες είναι οι κορεσμένες, και όλες έχουν δυσκολίες. Τί θα κάνεις, θα τα παρατήσεις; Όσο αφορά τις χειρουργικές ειδικότητες, έχουν ακόμα πολύ δουλειά. Όσες χημειοθεραπείες και να δώσει ο ογκολόγος, ο χειρουργός θα κόψει τον καρκίνο. Όσες ορμόνες και να δώσει ο ενδοκρινολόγος, ο χειρουργός θα κόψει τον θυρεοειδη. Όσες κρέμες και να δώσει ο δερματολόγος ο πλαστικός θα κόψει το πρόσωπο και πολλά άλλα παραδείγματα.

Καλά για κάτι σεξιστικά τύπου "θα σου πει και καμιά παναγία" και άλλα τέτοια δεν έχω να σχολιάσω τίποτε...αν νομίζετε ότι μεγαλώνει κάποιος ένα κοριτσάκι στα πούπουλα, το σπουδάζει, το κάνει άνθρωπο για να έρθουν κάτι έξυπνοι σαν εσάς να την βρίζετε και να την υποτιμάτε έτσι...τί να πω, μένω άναυδη.

Η ιατρική δεν κλείνει σαν τα μαγαζια όπως σωστά ειπώθηκε, αλλά νομίζω ότι είναι επιλογή και όχι ανάγκη κάποιος να ενημερώνεται, να διαβάζει, να μαθαίνει συνέχεια για ένα αντικείμενο που αγαπάει. Ξέρω πάρα πολύ καλά τί σημαίνει να γυρίζεις σκοτωμένος πίσω και να μην έχει όρεξη ούτε τα ρούχα να βγάλεις, πόσο μάλλον να διαβάσεις ή να περιποιηθείς την οικογένεια κι εκεί παίζει ρόλο να υπάρχει η ομάδα που λέγαμε :D Και το ίδιο ισχύει και για άντρες και για γυναίκες κατά την ταπεινή μου άποψη.

Φοβερό το τελευταίο ποστ της ινβίτρο για την σύγχυση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν κραταγα τα αγκστρα σε καμια ξεπεσμενη επεμβαση .Στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο του πανεπιστημιου μου ημουνα και ξερεις , μου επιτρεπανε ( ναι , ω , ναι) να κλεισω εγω στο τελος .Δεν ξερω ρε γαμωτο , ισως να εχω εγω τετοια τυχερα .Αλλα απο ο, τι φαινεται και στο μικρο και ξεπεσμενο νοσοκομειο της πολης που βρισκομαι τωρα , και ραμματα εκανα οσα ηθελα και μπορουσα να κανω διασωληνωσεις για την πλακα μου .Χρονο να ειχα να αφιερωσω και ο, τι ηθελα εγω στα ποδια μου ητανε ( και ειναι )Αλλα για μια ακομη φορα ο σεξισμος ειναι παρων : σε μενα που ειμαι γυναικα , οσοι μου δειξουν θα το κανουν μονο και μονο γιατι με βλεπουν σαν γκομενα .Ενω στους αντρες συναδελφους μου θα το κανουν γιατι τους θεωρουν αξιους , εξυπνους και ικανους .

Έλα ρε ...κι εγώ από το πρώτο έτος κρατάω άγκιστρο και ναι ω ναι κλέινω κιόλας, ε και................Οι 5, όχι μία ούτε δύο φίλες που κάνουν χειρουργική σφάζονται για να μπουν χειρουργεία...τι να πω πια μάλλον πέσανε στα σκατά κι εσύ κι εγώ είμαστε οι τυχερές!!! Δεν είμαστε ειδικευόμενες πάρ το χαμπάρι...και στο αττικό οι φοιτητές μπαίνουν κανονικά στο πρόγραμμα των χειρουργείων ε και? :unsure:

@ Shlia, άσε προσέχω εγώ τον ευατό μου , ξέρω πόσο τικι τακα μου χρειάζεται....μην σου λειπει ειναι το θεμα.... emeleos

@ Magia, να το πάρουμε κι έτσι λοιπόν, άσε το φύλο σου στην άκρη, (απλά εγώ το λέω γιατί θέλεις παιδιά), η γενική χειρουργική δεν είναι για να ιδιωτεύσεις, γιατί σου τρώνε την δουλειά άλλοι, γυναικολόγοι, δερματολόγοι , πλαστικοί κλπ... Δύσκολο λοιπόν....άρα για γενική χειρουργική θα πρέπει να σκεφτείς που θα δουλέψεις μετά! Αυτά! emxmm

Υ.Γ

ρε παιδιά κι εγώ σχολείο πήγα γμτ και μάλιστα ήμουνα άριστη στην Έκθεση....χειρουργός είναι με βάση κι αυτά που λέει ο Σλίπι...κάνουμε και λίγη πλάκα ξεκολλάτε μερικοί... :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα διαφωνήσω με την notbad ως προς το ότι εδώ είναι ελλάδα. Την λιποαναρόφηση, το σπίλο, το botox, τα fillers και ένα σωρό επεμβασούλες θα τις κάνει ο δερματολόγος και όχι πλαστικός. Κατ' αντιστοιχία ο ενδοκρινολόγος θα παλέψει με νύχια και με δόντια για να μην χειρουργηθούν οι όζοι μην τυχόν και συνεχίσει ο χειρουργός το follow up του πελάτη και χάσει τις επισκέψεις και τις μίζες από τον επαναλαμβανόμενο υπέρηχο κάθε 3 μήνες. Και πολλά πολλά άλλα.

Αν ξαναδείς την πρώτη τοποθέτηση μου ήμουν γενικά κατά της γενικής χειρουργικής. Ίσως γιατί δεν την έκανα. Ίσως γιατί και εγώ όταν ψαχνόμουνα για ειδικότητα αυτά που σου είπα περί δυνατότητας να έχω την ελευθερία επιλογής ιδιωτικού δημοσίου επέδρασε αρνητικά να την επιλέξω. Ίσως γιατί κανένας χειρουργός δεν μου γέμισε το μάτι. Ήταν πολύ βάρβαροι και τσαπατσούληδες για τα χειρουργικά μου γούστα. Βέβαια στα 10 χρόνιας δουλειάς βρήκα 3-4 σωστούς και που δείχνουν σεβασμό στους ιστούς.

Τώρα αν αντιπαρέρθουμε τον έξτρα κόπο που πρέπει να κάνεις (που στην τελική δεν είναι έξτρα γιατί θα έπρεπε να τον κάνεις άν θα ήθελες να γίνεις καλός στην δουλειά σου) και αντιπαρέρθουμε τις δυσκολίες που θα σου δημιουργήσει στη σχέση σου ή στο δεσμό σου (ώρες δουλειάς, κούραση, δυσκολία να προγραμματίσεις εγκυμοσύνη μετά τον πρώτο χρόνο ειδικότητας ή πρίν φτάσεις στην ειδίκευση, αδυναμία να είσαι η μαμά του κανακάρη κλπ) και ξεχάσουμε το πρεστίζ που δεν υπάρχει πίστεψέ με, απλά οι χειρουργοί είναι είπαμε πιο επιθετικοί και το δείχνουν και έχουν έναν αέρα ότι είμαστε οι γενικοί γάμα γάμα όπότε αυτό κάνει κάπως, ξέρεις σαν να είσαι μόνιμα γενικός μάνατζερ, περνάς μία άλλη ψυχολογία στους γύρω σου., άς πάρουμε τις ειδικότητες μία προς μία.

Γ.Χ. Είπαμε δύσκολη ιδιώτευση. Θές υποειδίκευση να σταθείς, Θες δίκτυο παθολόγων να σου συστήνουν. Πρέπει να κάνεις όνομα, άρα βοηθός δίπλα σε κάποιο μεγάλο όνομα ή ειδικότητα σε μεγάλη κλινική που θα κάνεις πελατολόγιο με άλλαγες και ράμματα στο σπίτι. Θα φάς τα πρώτα χρόνια σαν ΕΣΥτης αλλά και σαν ιδιώτης με φόβο να μείνεις εκεί να κάνεις βου/βλες και περιτομές.

Παίδο. Αντίστοιχα με την γενική. Θες τις παιδιατρίνες και έχουν μία έφεση στους άντρες που ξέρουν - γουστάραν στην ειδικότητα στο νοσοκομείο. Έχει μικρή παθολογία και κάποιες καλύτερες μίζες από απεικονιστικούς. Δεν θεραπεύεις παιδιά αλλά γονείς. Όσο καλή και συμπαθητική και αρεστή να είσαι στα παιδάκια και να σου κάθονται να τους κάνεις τα πάντα, (έχω δει άνθρωπο να βγάζει ράμματα από πουλί και το μωρό να μην βγάζει κιχ) πρέπει πάντα να ψήσεις τους γονείς και κυρίως την μαμά. Ποιό αποδεκτός και ανεκτός χώρος για τις γυναίκες μιάς και ο χώρος (παιδίατροι, παιδο υποειδικότητες) γυναικοκρατείται. Για πελατεία ισχύει ότι και παραπάνω.

Ορθοπαιδική. Καλή παθολογία. Δύσκολο σαν ιδιώτης να σου κάτσει χειρουργείο. Διαμάχη με τουσ Ν/Χ για τις μέσες. Διαμάχη με τους πλαστικούς για την άκρα χείρα και μικροεπεμβάσεις τενόντων. Ποιο εύκολη λύση για ιδιώτης.Δεν θές παραπομπές για να φτιάξεις πελατολόγιο. (αν και ποτέ δεν λές όχι από ακτινολόγους και φυσιοθεραπευτές ξέρεις το'να χέρι νίβει τ'αλλο) Πέρα από τους παραπάνω τρόπους για να κάνεις ένα καλό ξεκίνημα παίζουν και άλλα μέρη ψαρέματος όπως ΙΚΑ, ταμεία κλπ. Το αυτό ισχύει και για τις παρακάτω ειδικότητες. Τα χειρουργεία είναι λίγο βάρβαρα και αιματηρά. Αν δεν σε πειράζει ο ήχος του αλυσοπρίονου στο κόκκαλο και το αίμα της μηριαίας στο ταβάνι και να σε λούζει είναι μία χαρά. Αν πέσεις σε φαλλοκρατική (ή στριμένη αν είσαι άντρας) κλινική κινδυνεύεις να καταλήξεις ο τζονυ τεπ.

Ν/Χ. Με τις μέσες και κάποια άλλα χειρουργεία έχουν αποκτήσει κάποια καλή παθολογία και παίζουν και σαν ιδιώτες. Χειρουργεία ψιλοπολύπλοκα σου κάθονται που και που. Μεγάλη ευθύνη στο ΕΣΥ και βαρεμάρα γιατί καταντάς να βλέπεις όποιο μαλακισμένο έπεσε και έκανε καρούμπαλο μιας και οι χειρουργοί σου κάνουν πάσα κάθε αναφερόμενη κάκωση κεφαλής με ή χωρίς σημειολογία.

Άγγειο. Καλή περίπτωση. Και μάχιμα χειρουργιάκια. Με κανα bypass και τίποτα κιρσούς βγαίνει το ψωμάκι. Και μπαίνεις και στα μεγαλύτερα σιγα σιγά.

Κάρδιο/θωρακο. Τζιζ. Μεγάλη βρωμιά. Πρέπει να δώσεις γή και ύδωρ (για να μην πώ άλλα) να μπείς σε ομάδα μέχρι να σταθείς αυτόνομος. Είτε στο ΕΣΥ είτε σαν Ιδιώτης.

ΩΡΛ. Καλούλα ήρεμη ειδικότητα. Αν θες να κάνεις κάτι πιό περίπλοκο μπορείς. Σκολιώσεις, ρινοπλαστικές και αυτάκια μπόνους. Μικροχειρουργεία αλλά η παθολογία όση φτάνει σε εσένα από τους παθολόγους αφήνει λεφτουλάκια. Δεν έχει πολλά ξενύχτια και επείγοντα.

Πλαστική. Σαν γυναίκα θα έχεις καλύτερη πέραση στους πελάτες. Θα σε βλέπουν σαν την αισθητικό τους σε πιό σοβαρό επίπεδο. Επιδρά η γυναικεία φύση. Με μικρο επεμβασούλες (σπίλοι, botox, fillers) όσα καταφέρνεις να πάρεις απο δερματολόγους και γενικούς, βγαίνει καλό μεροκάμματο. Το λοιπό αισθητικό κομμάτι έτσι και έτσι μέχρι να φτιάξεις όνομα και να περάσεις σε τσιτώματα και ανορθώσεις. Έχει και δύο κομμάτια (άκρα χείρα αν σου αρέσει η ψιλοδουλιά και εγκαύματα αν σου αρέσει η μοναδολογία) που είναι μπόνους. Ο πελάτης που θα σου έρθει θα έρθει αποφασισμένος να τον χειρουργήσεις. Δεν έχεις μεγάλη ανάγκη από παραπομπές αν και προϋπηρεσία σε χοντροκολάδικα μετράει θετικά.

Γυναικολογία. Οι γιατροί που επεμβαίνουν σε μία φυσική διαδικασία και την κάνουν σκατά. :) (κακιουλα) Καλά χειρουργιάκια (είσαι ο χειρουργός του πυελικού εδάφους) και καλή παθολογία. Και δεν θές παραπομπές. Απλά να χτίζεις φήμη αποτελεσματικού γιατρού. Δυσκολία στις ώρες δουλειάς. Και το επείγον θα σε πάρει τηλέφωνο.

Ουρολογία. Αν και έχουμε καμιά δεκαριά γυναίκες συναδέλφους (οι περισσότερες το ρίξαν στην γυναικολογική ουρολογία) καλή ειδικότητα και καλή παθολογία. Όχι πολλά επείγοντα. Ακόμα και αν δεν σου κάθονται οι παπούδες γιατί ντρέπονται να τους βάζεις δάκτυλο ή να τους πιάνεις τα αχαμνά, έχει τις πέτρες και το γυναικολογικό κομμάτι. Με τις παραπομπές είναι σχετικό. Τις θές για τους κωλικούς. Χειρουργεία και βαριά και μικροχειρουργιάκια.

Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάποια, είναι και η ώρα τέτοια. Αν ξέχασα κάποια πές μου να σου πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ παιδιά που καταλήγουμε μετά από όλα αυτά?????????ΑΛΛΑΞΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΑΚΟΜΑ!! :antegeia: Τέλος πάντων υπάρχει μια κλινική που δεν τελειώνεις 3.30 μα 5.00 που έχω εγώ ακουστά. Πάντως αυτό που είχε απασχολήσει εμένα είναι το ότι όπως είπαν κάποιοι ο γενικός χειρούργος δεν ανοίγει ιατρείο είναι μια καθαρά νοσοκομειακή ειδικότητα και παράλληλα εξαρτάται από άλλους (παθολόγους κτλ.) .Πάντως για το πρεστιζ δεν πολυσυμφωνώ για τον γενικό χειρούργο.... Άλλο να είσαι ειδικευμένος κάπου και άλλο να λές είμαι γενικός χειρούργος.... Σωστά??Να προσθέσω και κάτι άλλο στην ερωτησή μου . Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι είμαι γυναίκα (για το οποίο έγινε ολόκληρη ανάλυση) αν ήμουν άντρας θα μου συστήνατε ανεπιφύλακτα να γίνω γενικός χειρούργος??Ή θα μου λέγατε να γίνω γυναικολόγος, ουρολόγος κτλ.Thanks :)

Magia καλωσήρθες στο φόρουμ emrose

το συγκεκριμένο θέμα το άνοιξε ένας νέος χρήστης ζητώντας συγκεκριμένες πληροφορίες. νομίζω κάπου βγήκαμε emofftopic και το θέμα ξέφυγε. για το πώς και αν συνδιάζονται οικογένεια και ιατρική, γυναίκα και χειρουργική και λοιπά, έχουμε ένα σορό θέματα.

θα παρακαλούσα όλους τους μοδ που συμμετείχαν στο emofftopic να μου επιτρέψουν να μεταφέρω τα εκτός θέματος σε άλλη καταλληλότερη θέση. παιδιά περιμένω πμ σας.

ευχαριστώ και καλή συνέχεια στο θέμα. Magia καλή σταδιοδρομία και καλή δύναμη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν κραταγα τα αγκστρα σε καμια ξεπεσμενη επεμβαση .Στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο του πανεπιστημιου μου ημουνα και ξερεις , μου επιτρεπανε ( ναι , ω , ναι) να κλεισω εγω στο τελος .Δεν ξερω ρε γαμωτο , ισως να εχω εγω τετοια τυχερα .Αλλα απο ο, τι φαινεται και στο μικρο και ξεπεσμενο νοσοκομειο της πολης που βρισκομαι τωρα , και ραμματα εκανα οσα ηθελα και μπορουσα να κανω διασωληνωσεις για την πλακα μου .Χρονο να ειχα να αφιερωσω και ο, τι ηθελα εγω στα ποδια μου ητανε ( και ειναι )Αλλα για μια ακομη φορα ο σεξισμος ειναι παρων : σε μενα που ειμαι γυναικα , οσοι μου δειξουν θα το κανουν μονο και μονο γιατι με βλεπουν σαν γκομενα .Ενω στους αντρες συναδελφους μου θα το κανουν γιατι τους θεωρουν αξιους , εξυπνους και ικανους .

Έλα ρε ...κι εγώ από το πρώτο έτος κρατάω άγκιστρο και ναι ω ναι κλέινω κιόλας, ε και................Οι 5, όχι μία ούτε δύο φίλες που κάνουν χειρουργική σφάζονται για να μπουν χειρουργεία...τι να πω πια μάλλον πέσανε στα σκατά κι εσύ κι εγώ είμαστε οι τυχερές!!! Δεν είμαστε ειδικευόμενες πάρ το χαμπάρι...και στο αττικό οι φοιτητές μπαίνουν κανονικά στο πρόγραμμα των χειρουργείων ε και? :unsure:

Λοιπόν αρχίζω να πιστεύω αυτό που είπε ο Δρ.7. Επειδή εγώ δεν είμαι ξανθιά με ωραίο βυζί και κώλο η εμπειρία που είχα στην ορθοπαιδική ήταν ότι ήμαστε εγώ και ο αρσενικός συμφοιτητής μου και παρακολουθούσαμε μια εγχείρηση. Γυρίζει ο χειρουργός στο αρσενικό ον και του λέει "πλύσου κι έλα να πιάσεις άγκιστρα". Επειδή, όπως λέει και μια ψυχή, είμαι αναιδέστατη ρωτάω "εγώ;" και η απάντηση ήταν το υποτιμητικό βλέμμα και μετά "Εσείς δεσποινίς τί θα γίνετε μικροβιολόγος;" "χαχαχαχα" γέλασε όλο το χειρουργείο με την εξυπνάδα. Από την άλλη θεωρώ αδιαμφισβήτητο το πλεονέκτημα της εξωτερικής εμφάνισης. Είναι το πρώτο που θα σε τραβήξει σε κάποιον και δουλεύει υπέρ σε όσους το έχουν. Από εκεί και μετά κανείς δεν θα σε πληρώνει για να είσαι ωραίος/ωραία.

Δρ. Κοτ καταρχήν προσκυνώ για το τζόνυ τεπ, έλιωσα στα γέλια. Κι εσύ και ο Σοβ και κατά καιρούς άλλοι λένε "εδώ είναι ελλάδα κι έτσι γίνεται και μια ζωή θα γίνεται". Αν δεν το αλλάξω εγώ, εσείς, ο Σοβ, η Μίνιβερ, ο Ρας, η Στελλίτσα ο οποιοδήποτε ξεκινάει τώρα την ιατρική του καριέρα ποιός θα το αλλάξει; Ναι η χώρα μας ευνοεί την γεροντοκρατία και όλοι οι παππούδες 65 ετών μας διδάσκουν ιατρική επιστήμη και το χειρότερο ιατρικά ήθη αλλά το να ακολουθούμε όλοι σαν πρόβατα την ίδια νοοτροπία ποτέ δεν θα αλλάξει τίποτε. Εντάξει μπορεί να είμαι ρομαντική αλλά τώρα αρνούμαι να συμβιβαστώ στο μέτριο και στις πρακτικές που τελικά αποβαίνουν εις βάρος των ασθενών. Τέλος πάντων δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια γιατί σε 10 χρόνια ούτε ξέρω πού θα βρίσκομαι και τί θα κάνω αλλά όλη αυτή η μοιρολατρία "α εμείς εδώ είμαστε ελλάδα και δεν ξεκουνάμε τον ποπό μας να αλλάξουμε τίποτα" με χαλάει ειδικά από άτομα που και την ευφυία και την ικανότητα διαθέτουν στο να σπάσουν πατροπαράδοτες αντιλήψεις.

Και τώρα η Μίνιβερ μπορεί να κάνει φασίνα άφοβα :D :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι βρε notbad, πάντα κάποιες είναι οι πρωτοπόρες που αλλάζουν τη νοοτροπία, αλλά συνήθως το πληρώνουν κιόλας, αυτό λέμε. Ξέρω κι εγώ κάποιες χειρουργίνες και γυναικολογίνες (για να προλάβω τον Κοτ κι εγώ η ίδια πάω σε γυναίκα γυναικολόγο επειδή νιώθω πιο άνετα κατά την καθιερωμένη εξέταση - βέβαια αν έμενα έγκυος δεν ξέρω τι θα διάλεγα διότι η δική μου δεν αναλαμβάνει τοκετούς, της φτάνει να έχει το ιατρείο της και να κάνει υπέρηχο και παπ).

Ωστόσο (μάντεψε) οι περισσότερες είναι μόνες! Γιατί, καλή μου notbad, οι άντρες είναι απλά και λογικά πλάσματα που λειτουργούν με το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης (κάτι που δεν καταλαβαίνουμε απόλυτα εμείς). Και ο νόμος αυτός λέει ότι ενόσω η notbad θα ψάχνει για τον team playger θα υπάρχει μια άλλη, not-so-bad, πιο νέα και πιο τσαχπίνα, που θα τον περιμένει για να του βγάλει και τις παντόφλες που λέει ο λόγος μόλις γυρίσει σπίτι, οπότε χαζός είναι ο player μας να διαλέξει τη notbad?

Κι αν νομίζεις ότι άλλαξαν οι καιροί και είμαστε στο 2007 και όχι στο 1957, θα σου απαντήσω ότι ειδικά εδώ στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια έχουμε οικονομική κρίση και έχουμε πάει μάλλον προς τα πίσω μερικές δεκαετίες. Το οποίο σημαίνει ότι αναγκαστικά γύρω μας υπάρχουν πολλές not-so-bad, μερικές μάλιστα εισαγόμενες, πολύ νέες, πολύ όμορφες και πολύ πρόθυμες να κάνουν αυτά που δεν θα κάνει η notbad. Οπότε κανόνισε την πορεία σου ανάλογα.

Αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα οικογένεια/παιδιά ή αν σχεδιάζεις να τα φορτώσεις στη μάνα σου πχ ή αν δεν σε πειράζει η ιδέα ενός διαζυγίου μετά από λίγα χρόνια, τότε ΟΚ. Αν όμως θέλεις ΚΑΙ να είσαι τέλεια στην επιστήμη σου ΚΑΙ τέλεια σύντροφος ΚΑΙ τέλεια μάνα, κόψε κάτι τώρα που είναι νωρίς και προσγειώσου. Το αυτό ισχύει και για τη Μάγια και για τις άλλες 20something του φόρουμ.

ΥΓ: Μινιβερ, αφού θα τα μεταφέρεις που θα τα μεταφέρεις, αποφάσισα να απαντήσω αναλυτικά, ΟΚ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.