Jump to content

ειδικότητα Γενικός Χειρούργος


Magia

Recommended Posts

Στελλιτσα εδω θα πρεπει να επιβεβαιωσω οτι στατιστικα περα απο λιγοτερες, ειστε και πιο ασχημες οι χειρουργινες...

Ελπιζω να εισαι στις εξαιρεσεις βεβαια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Last Reply

Βρε αγοράκια, εγώ γουστάρω τρελά την γενική χειρουργική, αλλά είμαι ακόμα φοιτήτρια, οπότε ότι και να λέτε δεν το παίρνω προσωπικά...δεν είμαι χειρουργός, τι εσείς οι χειρουργίνες μου λέτε...μην αγχώνεστε....δεν θα σας πω εγώ αν ανήκω στις εξαιρέσεις , διότι αυτό είναι υποκειμενικό....θα φροντίσω να βάλω φωτό στο προφίλ μου για να σας αφήσω να κρίνετε γιατί δεν έχω τέτοια κολλήματα εγώ...

Αλλά έλεος, από γενική χειρουργική το γυρίσαμε σε παθολόγοι vs χειρουργοί και ξαφνικά η κουβέντα γυρνάει στο ότι για να θες να κάνεις χειρουργική μάλλον είσαι άσχημη ως γκόμενα....και τις στέλνετε να κάνουν μανικιούρ και κομμωτήρια για να αισθανθούν πιο όμορφα.....μα τι προκαταλήψεις και ρατσισμός!!!!

Απλά μια όμορφη, νέα κοπέλα μπορεί να γουστάρει χειρουργική ειδικότητα...

άκου ελπίζω να είσαι στις εξαιρέσεις και χμμμ well , αυτό μας έλειπε να κρινόμαστε και από την μάπα τώρα ως ιατροί, χειρουργοί και δεν ξέρω γω τι άλλο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως αυτή η διαμάχη είναι παγκόσμια και όποιος νομίζει το αντίθετο αυταπατάται.

Στην Αμερική ήμουν αυτήκοος μάρτυς όταν μια νοσηλευτρια είπε του χειρουργού ότι οι παθολόγοι διαφωνούσαν ότι έπρεπε να χειρουργηθεί ο ασθενής. Και εκεί που περίμενα το χειρουργό να προβληματιστεί, αυτός ατάραχος με αυστηρό ύφος της απάντησε: "Yes...but they are not doctors..."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα...απλά το θεωρώ άδικο να είμαστε προκατειλημένοι και να κατηγοριοποιούμε τους ανθρώπους.....οι γυναίκες γενικοί είναι άσχημες, οι ενδοκρινολόγοι είναι ωραίες, οι άντρες χειρουργοί είναι εκατομμυριούχοι που βγαίνουν με μοντέλα κλπ.....

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον,η στελλιτσα ειναι ενα λουλουδακι emdaisy και θα γινει και το πρωτο χειρουργακι!τελος.-

αλλωστε,κι εγω σκεφτομαι να κανω χειρουργικη ειδικοτητα,και ειμαι και γ@μω τις γκομενες emlmfao

ελεος πια με ολα αυτα τα συμπλεγματικα!

στο τελος θα την βγαλετε να την μετρησετε να δειτε ποιος την εχει μεγαλυτερη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο τελος θα την βγαλετε να την μετρησετε να δειτε ποιος την εχει μεγαλυτερη...

όσο συμμετέχω κι εγώ στη συζήτηση δεν τίθεται τέτοιο ζητημα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο τελος θα την βγαλετε να την μετρησετε να δειτε ποιος την εχει μεγαλυτερη...

όσο συμμετέχω κι εγώ στη συζήτηση δεν τίθεται τέτοιο ζητημα :)

με όλη την αγάπη που σου έχω, κάποια πράγματα όσο και να τα μετράτε τα κρίνουμε εμείς και μόνον εμείς τελικά!

φιδάκια emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με όλη την αγάπη που σου έχω, κάποια πράγματα όσο και να τα μετράτε τα κρίνουμε εμείς και μόνον εμείς τελικά!

φιδάκια

Το οτι δηλαδή εβγαλες το αβαταρ σου και ξαναβαλες το παλιό να το θεωρήσω ένα είδος αυτοκριτικής; :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με όλη την αγάπη που σου έχω, κάποια πράγματα όσο και να τα μετράτε τα κρίνουμε εμείς και μόνον εμείς τελικά!

φιδάκια

Το οτι δηλαδή εβγαλες το αβαταρ σου και ξαναβαλες το παλιό να το θεωρήσω ένα είδος αυτοκριτικής; :lol: :lol:

όχι γλυκέ μου, απλά όσοι ήταν να δουν είδαν ... οι υπόλοιποι περιμένουν πια τις αληθινές δικές σας ... πάντα πρόσωπο ε? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως αν βρεις διαβασμένο χειρουργό (πχ Κάτσιος στα Γιάννενα) είναι αξιοθαύμαστο. Ο χειρουργός δεν φαίνεται μόνο στο χειρουργείο, πρέπει να ξέρει τις ενδείξεις της κάθε επέμβασης, πρέπει να ξέρει πώς να χειρισθεί τον ασθενή προ- και μετεγχειρητικά. Επίσης, όλοι οι του τραύματος είναι φοβεροί, έχετε βρεθεί ποτέ σε επείγοντα να έρχονται σαν τα σφάγεια από "πολύνεκρο τροχαίο" και να τα παίζουν όλοι, από νοσηλευτές μέχρι τραυματιοφορείς, και ο μόνος ψύχραιμος που να μπορεί να συντονίσει να είναι ο επιμελητής χειρουργός. Κάθενας στο πόστο του.

Πρέπει όμως να πούμε και την άλλη αλήθεια. Έχω συναντήσει πολλούς διαβασμένους παθολόγους, λίγους διαβασμένους χειρουργούς. Επίσης αυτή η τραχύτητα των χειρουργών, η αγένειά τους, η υπεροψία τους εμένα προσωπικά μου έσπαγε τα νεύρα. Για κάτσε ρε φίλε χειρουργός είσαι, όχι θεός :P

οι ενδοκρινολόγοι είναι ωραίες,

emdots

Αυτό είναι αλήθεια Στέλλα, μην αυταπατάσαι :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοψτε τις μαλακιες με την Στελλιτσα μη τα παρω και γινει της %%# εδω μεσα...που σαι Christian,βαλε να σε δουμε ρε "ομορφε" και να αποφανθουμε αν τιμας την Χειρουργικη :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά κάνουν τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία. Ενώ στο ΕΣΥ κλάνουν μέντες κατά σειρά οι τραυματιοφορείς, οι νοσηλευτές οι λοιποί παρευρισκόμενοι, οι καθαρίστριες (οι ΕΚΑΒίτες την έχουν κάνει τροχάδην αφού παράτησαν τον τραυματία) και τελευταίος και καλύτερος ο επιμελητής χειρουργός. Και τρεεεχουν σαν τα μουλάρια οι ειδικευόμενοι να βγάλουσι το φίδι που την τρούπα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε χειρουργακια...Μη ξεχνιεστε...Αντε στα τακτικα να κανετε καμμια αλλαγη σε καμμια κατακλιση-διαβητικο ποδι-κυστη κοκκυγα :rolleyes: ...Και που 'στε...Το augmentin ειναι αντιβιωση...Ok? :splaaaats:emofftopic Just kidding...Love to make fun of surgeons around the greek national health system...

Δεν πας να παρεις κανα αεριο αιματος λεω γω και μετα να στησετε απο πανω του ενα παθολογικο συμβουλιο για κανα 3ωρο? Προσεξε μονο μην τον τρυπησεις τον αρρωστο πολυ και τρεξει παραπανω αιματακι και το δεις και μου λιποθυμησεις, οκ?

ΑΑΑΑΑΑΑΑ έχω αρχίσει και φορτώνω.....ρε σεις τα παθολογάκια ούτε μια βιοψία κροταφικής δεν κάνετε......ούτε μια κεντρική γραμμή δεν βάζετε ......έλεος!

Τι λες τωρα? Αυτα εχουν αιματα... Βρωμια... Δεν ειναι πραματα αυτα για τους επιστημονες τους παθολογους...

H βιοψία κροταφικής είναι κάτι που μόνο οι παθολόγοι ζητάνε, είναι τόσο εύκολη- γελειωδώς εύκολη θα έλεγα- που εγώ ως φοιτήτρια έχω κάνει αρκετές, αλλά ο ειδικευόμενος παθολόγος δεν μπορεί ε;;;

Τις central lines που τις χρειάζονται για να βάλουν τα φάρμακά τους εκεί και τα κοκτέιλς τους, δεν μπορούν να τις βάλουν μόνοι τους-επίσης εύκολη διαδικασία-, πρέπει να περιμένουν τον χειρουργό που έχει και τους δικούς του ασθενείς να δει....

Τι να λέμε λοιπόν.....

1. Τί λέτε ρε παιδιά, σε ποιά νοσοκομεία δεν γίνονται αυτά από παθολογικές ειδικότητες, γιατί η δική μου ...πικρή εμπειρία αλλα λέει..Τα έχουμε κάνει άπειρες φορές...Και σφαγίτιδες και υποκλειδίους και drum και βιοψίες δέρματος και κροταφικής και, και, και...Γιατί συνήθως δεν αναλάμβαναν οι χειρουργικές ειδικότητες-τι να αναλάβουν, ούτε που το συζητούσαν (επειδή δεν υπήρχε "μπαγιόκο")..

2. Γενικά οι παθολόγοι έχουν συνήθως περισσότερο τρέξιμο γιατί βλέπουν τα πάντα..μα τα πάντα..Έχω ακούσει ατάκες του τύπου "ολίγον οξεία κοιλία" από γνωστούς για το καλό τους χέρι(και αναπληρωτές παρακαλώ!!) χειρουργούς, ή "δε χειρουργούμε τη διάτρηση (έλκους στομάχου) αν δε διορθώσετε την κρεατινίνη" σε ασθενή 38 ετών που ήρθε στα επείγοντα σοκαρισμένος..Να πώ για ..."συνάδελφο" που του ήρθε γαστρορραγία από ΚΥ με το ασθενοφόρο, με πλήρες ενημερωτικό σημείωμα από κάποιους φιλότιμους γιατρούς που το έτρεξαν το περιστατικό παθολογικώς όσο μπορούσαν από εκεί (ακτινογραφίες, εργαστηριακά, φάρμακα, ιστορικό κτλ), το πρώτο που έκανε ήταν να στείλει τον άνθρωπο στους νευρολόγους "γιατί είχε ζάλη" και, αφού (τον στόλισαν κανονικά) ζήτησε νεφρολογική εκτίμηση όταν είδε ουρία=200; Σπανίως, δε, συναντώ χειρουργό (γενικότερα) που να ξέρει τι σημαίνει οξέωση, διούρηση και ισοζύγιο υγρών, πως κρατάς/ανεβάζεις πίεση και τόσα πολλά άλλα καθημερινά..Πηγαίνω συμβουλευτικά σε χειρ.κλινικές και αν ζητήσω ηλεκτρολύτες, ισοζύγιο υγρών, τιμές ΑΠ, θερμοκρασία, αντιβιώσεις -για να μην πω ΚΦΠ ή αέρια_με κοιτούν λες και βλέπουν κανένα UFO..Σπάνια κάποιος ξέρει ιστορικό (δεν υπάρχει πριν από την επέμβαση, από κει ξεκίνησε η ζωή του αρρώστου), ποτέ κανείς δεν βρίσκει σημερινά εργαστηριακά..Να μην πω για καρδιγράφημα, πορεία νόσου, προοπτική...Πάντα "θα τα πούμε αύριο με τον επιμελητή".. Μόνο το μαχαίρι τους ενδιαφέρει..και δεν μπορεί να είναι σύμπτωση, όλοι, μα όλοι, να λένε τα ίδια..Στην εκπαίδευση των χειρουργών δεν περιλαμβάνεται η χειρουργική παθολογία και η μετεγχειρητική παρακολούθηση του ασθενούς;

3. Πάντως η εικόνα που έχουν οι "παθολόγοι" για τους "χειρουργούς" συνοψίζεται στο "εμείς κάνουμε τη λάντζα(όλο το συμμάζεμα, τη διερεύνηση κτλ), το φτιάχνουμε και το δίνουμε στη...γιατράρα να το χειρουργήσει (και να τα πάρει)"..

4. Άποψή μου: όσα περισσότερα ξέρεις τόσο το καλύτερο..Και τόσο καλύτερη η συνεργασία με τους συναδέλφους από άλλες ειδικότητες...και τόσο πιο εύκολα γλιτώνεις και τις αισχρές πάσες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Τί λέτε ρε παιδιά, σε ποιά νοσοκομεία δεν γίνονται αυτά από παθολογικές ειδικότητες, γιατί η δική μου ...πικρή εμπειρία αλλα λέει..Τα έχουμε κάνει άπειρες φορές...Και σφαγίτιδες και υποκλειδίους και drum και βιοψίες δέρματος και κροταφικής και, και, και...Γιατί συνήθως δεν αναλάμβαναν οι χειρουργικές ειδικότητες-τι να αναλάβουν, ούτε που το συζητούσαν (επειδή δεν υπήρχε "μπαγιόκο")..

2. Γενικά οι παθολόγοι έχουν συνήθως περισσότερο τρέξιμο γιατί βλέπουν τα πάντα..μα τα πάντα..Έχω ακούσει ατάκες του τύπου "ολίγον οξεία κοιλία" από γνωστούς για το καλό τους χέρι(και αναπληρωτές παρακαλώ!!) χειρουργούς, ή "δε χειρουργούμε τη διάτρηση (έλκους στομάχου) αν δε διορθώσετε την κρεατινίνη" σε ασθενή 38 ετών που ήρθε στα επείγοντα σοκαρισμένος..Να πώ για ..."συνάδελφο" που του ήρθε γαστρορραγία, έστειλε τον άνθρωπο στους νευρολόγους "γιατί είχε ζάλη" και ζήτησε νεφρολογική εκτίμηση όταν είδε ουρία=200; Σπανίως, δε, συναντώ χειρουργό (γενικότερα) που να ξέρει τι σημαίνει οξέωση, διούρηση και ισοζύγιο υγρών, πως κρατάς/ανεβάζεις πίεση και τόσα πολλά άλλα καθημερινά..Πηγαίνω συμβουλευτικά σε χειρ.κλινικές και αν ζητήσω ηλεκτρολύτες, ισοζύγιο υγρών, τιμές ΑΠ, θερμοκρασία, αντιβιώσεις -για να μην πω ΚΦΠ ή αέρια_με κοιτούν λες και βλέπουν κανένα UFO..Σπάνια κάποιος ξέρει ιστορικό (δεν υπάρχει πριν από την επέμβαση, από κει ξεκίνησε η ζωή του αρρώστου), ποτέ κανείς δεν βρίσκει σημερινά εργαστηριακά..Να μην πω για καρδιγράφημα, πορεία νόσου, προοπτική...Πάντα "θα τα πούμε αύριο με τον επιμελητή".. Μόνο το μαχαίρι τους ενδιαφέρει..και δεν μπορεί να είναι σύμπτωση, όλοι, μα όλοι, να λένε τα ίδια..Στην εκπαίδευση των χειρουργών δεν περιλαμβάνεται η χειρουργική παθολογία και η μετεγχειρητική παρακολούθηση του ασθενούς;

3. Πάντως η εικόνα που έχουν οι "παθολόγοι" για τους "χειρουργούς" συνοψίζεται στο "εμείς κάνουμε τη λάντζα(όλο το συμμάζεμα, τη διερεύνηση κτλ), το φτιάχνουμε και το δίνουμε στη...γιατράρα να το χειρουργήσει (και να τα πάρει)"..

4. Άποψή μου: όσα περισσότερα ξέρεις τόσο το καλύτερο..Και τόσο καλύτερη η συνεργασία με τους συναδέλφους από άλλες ειδικότητες...και τόσο πιο εύκολα γλιτώνεις και τις αισχρές πάσες..

Και ποιό νοσοκομείο είναι αυτό που τα κάνετε όλα; Γιατί στις "ναυαρχίδες του ΕΣΥ" όπως τα χουν αποκαλέσει διάφοροι, μετρημένοι στα δάχτυλα είναι αυτοί που βάζουν έστω μια μηριαία. Συμφωνώ μόνο με το τελευταία, για τα υπόλοιπα έχω πολλά αντίθετα παραδείγματα. ΧΝΑ με ηλεκτρολύτες ασύμβατους με τη ζωή και απαιτούσαν να χειρουργήσουμε για ειλεό, αιμοδυναμικά σταθερές γαστρορραγίες χωρίς ενδοσκοπικά στίγματα όπου το χειρουργείο κρινόταν επιβεβλημένο, εκκολπωμάτωση (όχι εκκολπωματίτιδα) που έπρεπε να φάει κολοστομία αλλιώς θα πέθαινε και πολλά άλλα. Αυτές οι παπαρίτσες του τύπου οι χειρουργοί είναι μπαρμπέρηδες κι όχι γιατροί έχουν σταματήσει να είναι αστείες κι έχουν καταντήσει γελοίες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μιλώ για Αθήνα καταρχήν...Κατά δεύτερο μιλώ για νοσοκομείο της Θεσ/νίκης ..με θέα από ψηλά (οι παροικούντες τη Ιερουσαλήμ το γνωρίζουν) όπου υπήρχαν οι εξής 2 ειδικότητες, ουσιαστικά, παθολόγοι χειρουργοί.. Αλλά και στο... Πανεπιστημιακό-τρομάρα του- που είμαι τώρα τα ίδια συμβαίνουν (και σε μεγαλύτερη έκταση)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το σχολιο μου δεν ειχε χαρακτηρα προσωπικης επιθεσης αλλα γενικολογης παρατηρησης.προσωπικα χεσ@@κα πως δειχνεις εσυ η οι φιλες σου.no offence

never explain - never complain

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι καλά δεν είχαμε κι εμείς καμιά κάψα να σου αρέσουμε, αλλά εγώ μιλούσα για κεντρικές γραμμές και βιοψίες κι εσύ μου πόσταρες ότι οι γυναίκες χειρουργοί είναι συνήθως άσχημες και δεν πάτε να φτιαχτείτε για να αισθάνεστε πιο όμορφα και αφήστε σε μας την χειρουργική......

Άντε δες nip / tuck κι ασε τα no offence , never explain -never complain

No money no honey

και τσου ρε Λακη που λεμε στο Σαλονικα

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

^^ ο,τι να ναι.δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν παντως και ηταν λαθος αν ετσι φανηκε απο το post μου.

ps-οπωσδηποτε χαριτωμενη η slang της συμπρωτευουσας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι γλυκέ μου, απλά όσοι ήταν να δουν είδαν ... :rolleyes:

να σου πω εγώ γιατί την έβγαλες...

γιατί ξέρεις ότι δεν εχει ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση με την πραγματικότητα και πλησιάζει η φορουμοσυνάντηση όπου πολλοί δε θα σε γνωρίσουν :)

οι υπόλοιποι περιμένουν πια τις αληθινές δικές σας ... πάντα πρόσωπο ε?

και εγώ αν ηθελα να βρω νύφη θα έβαζα αληθινή :lol:

Ελπίζω τουλάχιστον να ψάρεψες τίποτα καλό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι γλυκέ μου, απλά όσοι ήταν να δουν είδαν ... :rolleyes:

να σου πω εγώ γιατί την έβγαλες...

γιατί ξέρεις ότι δεν εχει ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση με την πραγματικότητα και πλησιάζει η φορουμοσυνάντηση όπου πολλοί δε θα σε γνωρίσουν :)

οι υπόλοιποι περιμένουν πια τις αληθινές δικές σας ... πάντα πρόσωπο ε?

και εγώ αν ηθελα να βρω νύφη θα έβαζα αληθινή :lol:

Ελπίζω τουλάχιστον να ψάρεψες τίποτα καλό...

Ανεβηκες man...εισαι δικος μας τελικα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαπαπαππαπα τι χολή είναι τούτη που βγάζετε καλέ;

τςτςτςτς :P:P :P

Άλλωστε η Φωτεινή δεν κάνει χειρουργική ειδικότητα, άρα είναι γκομενάρα!!! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλωστε η Φωτεινή δεν κάνει χειρουργική ειδικότητα, άρα είναι γκομενάρα!!! ;)

παντού έχει σαβούρες στελίτσα :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.