Jump to content

ειδικότητα Γενικός Χειρούργος


Magia

Recommended Posts

απλά να αναφέρω μια τρομερή περιγραφή πορσελανοειδούς χοληδόχου κύστης

με βάση την ακτινογραφία που έβλεπε μέλος ΔΕΠ χειρούργος,

μέχρι που του είπαμε πως είναι το αριστερά δεξιά...

...εννοείται πως όλη την ευθύνη την ανέλαβε ο άχρηστος φοιτητής που δεν ξέρει να βάλει σωστά μια

ακτινογραφία....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Last Reply

Ο χειρουργος μπορει να μην ξερει πολλα, αλλα κανει πολλα

ενω ο παθολογος μπορει να ξερει πολλα, αλλα δεν κανει τιποτα στην τελικη

Κι επειδη δεν εχω τη φημη του "ενωτικου",

Εμενα μου εχει τυχει, οχι μια φορα, αλλα πολλες, να ερχονται πισω ακτινογραφιες θωρακος (οταν ειμαι τυχερος να ειναι γνωματευμενες) με το κλασσικο νομικιστικο "δεν παρατηρειται σαφης εικονα καταγματος", ενω ο αμοιρος ο αρρωστος εχει 2-3 καταγματα πλευρων και αρχομενο αιμοθωρακα... Παλι καλα που δε βασιζομαστε πολυ πολυ στις γνωματευσεις... ΜΙΑ δουλεια εχουν να κανουν, κι αυτη ΟΤΑΝ την κανουν, την κανουν πολλες φορες λαθος...

Κι αυτοι τωρα θα μιλησουν για τους χειρουργους... Οι γλαστρες των νοσοκομειων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύχομαι όταν λες παθολόγοι να μην εννοείς γενικά τις παθολογικές ειδικότητες <_< . Επίσης το πόσο μάχιμη είναι μια ειδικότητα, δεν το ορίζει κατά τη γνώμη το αποτέλεσμα. Είναι περισσότερο, θέμα εξάντλησης όλων των εναλλακτκών για την σωτηρία του ασθενούς. Οπότε η μαχητικότητα, είναι μάλλον θέμα του γιατρού και των προθέσεων του παρά θέμα ειδικότητας. Το αν θα ακολουθηθεί φαρμακευτική αγωγή ή μια ριζικότερη χειρουργική επέμβαση, δεν καθορίζει το πόσο μάχιμη είναι μια ειδικότητα. Η αποτελεσματικότητα μιας ειδικότητας είναι άλλο ζήτημα. Επίσης σίγουρα όλες οι ειδικότητες είναι απαραίτητες και σημαντικές, από τον παθαν μέχρι τον νχ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο χειρουργος μπορει να μην ξερει πολλα, αλλα κανει πολλα

ενω ο παθολογος μπορει να ξερει πολλα, αλλα δεν κανει τιποτα στην τελικη

Κι επειδη δεν εχω τη φημη του "ενωτικου",

Εμενα μου εχει τυχει, οχι μια φορα, αλλα πολλες, να ερχονται πισω ακτινογραφιες θωρακος (οταν ειμαι τυχερος να ειναι γνωματευμενες) με το κλασσικο νομικιστικο "δεν παρατηρειται σαφης εικονα καταγματος", ενω ο αμοιρος ο αρρωστος εχει 2-3 καταγματα πλευρων και αρχομενο αιμοθωρακα... Παλι καλα που δε βασιζομαστε πολυ πολυ στις γνωματευσεις... ΜΙΑ δουλεια εχουν να κανουν, κι αυτη ΟΤΑΝ την κανουν, την κανουν πολλες φορες λαθος...

Κι αυτοι τωρα θα μιλησουν για τους χειρουργους... Οι γλαστρες των νοσοκομειων!

Πηγαινε γιατραρα μου και γραψε κανενα ceclor γιατι μονο αυτο ξερεις ως χειρουργος, και ασε τα πολλα.Παντως στη σχολη πιο δυσκολο ηταν να περασει καποιος ως φοιτητης παθολογια και ακτινολογια παρα χειρουργικη.Αν σου παρουν το νυστερι δεν κανεις τιποτα.Θα μας πεις τωρα εσυ για καρδια,πνευμονες,νεφρους,νευρα κ.τ.λ

.Ανοιξε κανενα αποστημα.κοψε κανενα εντερο οταν σε αφησει ο επιμελητης σου και αραξε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγαινε γιατραρα μου και γραψε κανενα ceclor γιατι μονο αυτο ξερεις ως χειρουργος, και ασε τα πολλα.Παντως στη σχολη πιο δυσκολο ηταν να περασει καποιος ως φοιτητης παθολογια και ακτινολογια παρα χειρουργικη.Αν σου παρουν το νυστερι δεν κανεις τιποτα.Θα μας πεις τωρα εσυ για καρδια,πνευμονες,νεφρους,νευρα κ.τ.λ

.Ανοιξε κανενα αποστημα.κοψε κανενα εντερο οταν σε αφησει ο επιμελητης σου και αραξε

Καλα με αποστομωσες ε...

Θιχτηκες ειδικε ακτινολογε-φραπεδολογε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

EEEEEEEEEEEEΤΣΙ!

συνεχιστε!!

κλασικοι ελληναρες κομπλέξες!

και που να γινετε και γιατροι

βληματα

μαλωστε ποιος ειναι πιο χρησιμος

ρε σεις παρτε το χαμπαρι οι ιατρικες ειδικοτητες δεν ειναι μελη δεπ να υπαρχουν ετσι σε πληθωρα απλως για να υπαρχουν(και να τα αρπαζουν απο παντου)

καθε ιατρικη ειδικοτητα σε καθε συστημα υγειας εχει ΠΡΟΦΑΝΩΣ ενα λογο υπαρξης

οταν πας να συγκρινεις ποια ειναι πιο σημαντικη ειναι σαν να λες το αυτι μου ειναι πιο σημαντικο?το ματι μου?το πουλι μου?η φτερνα μου?η καρδια μου?τα νυχια η ο κωλος μου?

μαλωστε για τον ολυμπιακο και την παναθα μαλωστε για το πασοκ και τη νουδου μαλωστε για ολες τις μαλακιες του κοσμου

αλλα ως γιατροι δεν εχετε το δικαιωμα να μαλωνετε για το ποια ειδικοτητα ειναι πιο σημαντικη

ειστε και νεοι ανθρωποι τρομαρα σας καθαρα μυαλα σου λεει ο αλλλος

αισχος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθολου χιουμορ πια... :bloodomen:

ξερεις πολυ καλα οτι χιουμορ ξεχιουμορ εδω,που σιγα μην κανατε χιουμορ στο πολυ βαθος τα πιστευετε,η αληθεια εκει εξω ειναι αυτη η πανω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εκανες ενα κοπο να διαβασεις και πιο πανω, θα καταλαβαινες οτι κανω χιουμορ...

emeleos

Αλλα και περα απο το χιουμορ, ναι εχεις δικιο, το πιστευω οτι οι ακτινολογοι ειναι γλαστρες. Τουλαχιστον στην επαρχια. Γι αυτο ειμαι κομπλεξικος?

Μαλλον δεν εχεις δουλεψει σε επαρχιακο νοσοκομειο οπου οι ειδικευομενοι ολων των ειδικοτητων παιρνουν μαζι και ειδικοτητα ακτινολογιας... Γιατι αμα εχεις να βγαλεις ακρη με καμια 30 αγνωματευτες ακτινογραφιες καθημερινα, ε οσο να ναι αυτο μετραει για ειδικοτητα!

Φυσικα, δεν τους κατηγορω... Καλα κανουν και ειναι αραχτοι. Εχουν ελλειψεις σε προσωπικο περισσοτερο απο αλλες ειδικοτητες, και ετσι το αντιμετωπιζουν. Με γεια τους με χαρα τους! Δεν τους ειπα αχρηστους ή ανιδεους, τους ειπα φιδια...

Πολλες φορες ευχομαι να ημουν στη θεση τους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με priapus. Πας μη χειρουργός δεν είναι γιατρός.-

οταν πας να συγκρινεις ποια ειναι πιο σημαντικη ειναι σαν να λες το αυτι μου ειναι πιο σημαντικο?το ματι μου?το πουλι μου?

εμένα πάντως το πουλί μου είναι πιο χρήσιμο από τα άλλα μέρη του σώματος μου (μετά τον κώλο μου, θα σας πω το δίδαγμα άλλη φορά).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα πάντως το πουλί μου είναι πιο χρήσιμο από τα άλλα μέρη του σώματος μου (μετά τον κώλο μου, θα σας πω το δίδαγμα άλλη φορά).

Τί πουλί είναι? Παπαγάλος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με priapus. Πας μη χειρουργός δεν είναι γιατρός.-

Εεεεεετσι Κρητικε μου...

εμένα πάντως το πουλί μου είναι πιο χρήσιμο από τα άλλα μέρη του σώματος μου (μετά τον κώλο μου, θα σας πω το δίδαγμα άλλη φορά).

Φυλαγε τον κωλο σου για να χεις το πουλι σου κατα μια εννοια :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εκανες ενα κοπο να διαβασεις και πιο πανω, θα καταλαβαινες οτι κανω χιουμορ... emeleosΑλλα και περα απο το χιουμορ, ναι εχεις δικιο, το πιστευω οτι οι ακτινολογοι ειναι γλαστρες. Τουλαχιστον στην επαρχια. Γι αυτο ειμαι κομπλεξικος?Μαλλον δεν εχεις δουλεψει σε επαρχιακο νοσοκομειο οπου οι ειδικευομενοι ολων των ειδικοτητων παιρνουν μαζι και ειδικοτητα ακτινολογιας... Γιατι αμα εχεις να βγαλεις ακρη με καμια 30 αγνωματευτες ακτινογραφιες καθημερινα, ε οσο να ναι αυτο μετραει για ειδικοτητα!Φυσικα, δεν τους κατηγορω... Καλα κανουν και ειναι αραχτοι. Εχουν ελλειψεις σε προσωπικο περισσοτερο απο αλλες ειδικοτητες, και ετσι το αντιμετωπιζουν. Με γεια τους με χαρα τους! Δεν τους ειπα αχρηστους ή ανιδεους, τους ειπα φιδια...Πολλες φορες ευχομαι να ημουν στη θεση τους

το συμπερασμα ειναι λιγο πολυ λοιπον για ακομη μια φορα!!!!!οτι καποιοι δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους.

για διαφορους λογους.

δεν ειναι το προβλημα η ειδικοτητα αυτη κα8 αυτη

οποτε κοιταξτε να ειστε ΣΩΣΤΟΙ σ αυτο που κανετε ειτε ακτινολογοι ειτε ειστε καρδιοχειρουργοι ειτε οφθαλμιατροι ειτε παθολογοανατομοι ειτε αιματολογοι ειτε της παναγιας τα ματια

κι αφηστε τις κριτικες και τις συγκρισεις τυπου ποιος την εχει μεγαλυτερη η ποια τα χει μεγαλυτερα

για τις κυρατσες στη γειτονια,

για τα μεσημεριαναδικα

και φυσικα... για το ΘΕΟ Ραπτη σε ο,τι σε ΜΜΕ κινειται μουααααααααααχαχα

Συμφωνώ με priapus. Πας μη χειρουργός δεν είναι γιατρός.-
οταν πας να συγκρινεις ποια ειναι πιο σημαντικη ειναι σαν να λες το αυτι μου ειναι πιο σημαντικο?το ματι μου?το πουλι μου?
εμένα πάντως το πουλί μου είναι πιο χρήσιμο από τα άλλα μέρη του σώματος μου (μετά τον κώλο μου, θα σας πω το δίδαγμα άλλη φορά).

μη μιλας για το πουλι σου και τον κωλο σου ετσι απροκαλυπτα :P ρε συ sleep

ερεθιζομαι! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εν κατακλείδι...

ευτυχώς που υπάρχουν και οι ψυχίατροι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I just want to commend that pathology and radiology have transformed medicine from an empeirical art to true science...

Diagnosis, prognosis and treatment depend ultimately to what radilogists ans pathologists have to say for a certain case...

As to who is a doctor, lets just remember that in Middle Ages the duties of surgeons were performed by barbers...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πάντως ότι οι ιατροί που μπορούν να κρίνουν τους γενικούς χειρουργούς είναι οι παθολογοανατόμοι , οι αναισθησιολόγοι και οι ακτινολόγοι.

Οι μέν πρώτοι είναι καθημερινά μάρτυρες ανεπαρκών λήψεων ιστών ή απλά απίστευτα κακοποιημένων ιστών. φανταστείτε τι άφησαν μέσα...... Οι δεύτεροι παρακολουθούν όλη την διεγχειριτική μεταχείριση του περιστατικού με τραγελαφικά σκηνικά και οι τρίτοι περιστατικά με απαράδεκτες αιτιολογίες για απεικονιστικό έλεγχο. (διάγνωση σκωληκοειδίτιδας χωρίς υπέρηχο τείνει να εκλείψει να χαρώ εγώ γενικούς χειρουργούς "άρχοντες της σημειολογίας" Αίσχος... ) και αυτά τα τελευταία γίνονται κυρίως σε νοσοκομεία μεγάλων πόλεων.

Οι γενικοί χειρουργοί έχουν σβήσει πλέον. Ας βρεθεί ένας μα ένας μόνο γενικός χειρουργός σήμερα που να μπορεί να χειρουργήσει-όχι με ιδιαίτερες απαιτήσεις-σε όλα τα συστήματα του ασθενούς. Αυτοί πλέον έχουν αποχωρήσει. Ήταν και οι μόνοι που είχαν πραγματική χειρουργική αντίληψη και γενικότερα ιατρική γνώση.

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ναι οι μονοι που μπορουν να κρινουν τα κομμαντα ειναι τα φιδια... Οι ειδικοι φραπεδολογοι...

Οι μονοι που μπορουν (σχεδον) να σταθουν διπλα στους γενικους χειρουργους και να εχουν αποψη ειναι οι αναισθησιολογοι, καθως ειναι οι μονοι που ξερουν τι ειναι το επειγον.

Παθολογοανατομοι και ακτινολογοι μπορουν να εχουν αποψη για τη σωστη δοσολογια ζαχαρης στον φραπε και να γραψουν διδακτορικα για την REM φαση του υπνου και τι ειδους ονειρα βλεπει κανεις κατα τη διαρκεια της εφημεριας

Δεν κατάλαβα που διαφωνείς σε αυτά τα οποία λέω.... το μόνο στο οποίο αναφέρεσαι συνέχεια είναι οτι απλά πίνουν περισσότερους φραπέδες με καλύτερες αναλογίες ζάχαρης καφέ. Στην ουσία όμως δε λές κάτι. και δεν νομίζω να διαφωνείς κιόλας ...."διάγνωση σκωληκοειδίτιδας χωρίς υπέρηχο τείνει να εκλείψει...." Η αξία των παθολογοανατόμων είναι δεδομένη, αλλιώς θα αφαιρούσαν τα πάντα.... όσο για τους αναισθησιολόγους τρέχουν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα αρκετές φορές....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην ουσία όμως δε λές κάτι. και δεν νομίζω να διαφωνείς κιόλας ...."διάγνωση σκωληκοειδίτιδας χωρίς υπέρηχο τείνει να εκλείψει...."

Λέμε κ καμιά μ@λ@κία να περάσει η ώρα...

Η διάγνωση της σκωληκοειδίτιδας είναι κλινική εδώ και χρόνια...

Δηλαδή στα νοσοκομεία σας αμα ο ασθενής πονάει ΔΕ λαγόνιο κ το υπερηχογράφημα ειναι ΚΦ δεν χειρουργούν?

Παθολογανατόμοι: respect.

Ακτινολόγοι: respect, αλλά: άμα είχαν κ ενα delete να σβήνουν από τις εικόνες τους αυτά που βλέπουν θα ήταν θεοί :P (ας αφήσουν τα επεμβατικά σε αυτούς που μπορούν να αντιμετωπίσουν τις επιπλοκές... Οχι παίζουμε με τους καθετήρες κ μετα περιμένουμε να τα μαζέψουν οι χειρουργοί...)

Sleep περιμένω το δίδαγμα, νομίζω το έχω ακούσει αλλα μου διαφεύγει!

Εγώ πάντως θα έψαχνα περισσότερο ποιός θα ανοίξει την κοιλιά μου και ποιός θα μου δώσει αναισθησία, παρά ποιος θα μου γράψει την αντιβίωση! Κακά τα ψέμματα...

Επίσης θα έψαχνα ποιός θα δει τα πλακάκια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρελειψες να προσθεσεις την εταιρα ιδιοτητα του ως φωτογραφος :lol:

Ισως επειδη κανω ειδικοτητα Σουηδια και δεν ειμαι σιγουρος για το πως λειτουργουν οι ακτινολογοι στην επαρχια στην Ελλαδα δεν θα επιμεινω.Θεωρω απαραδεκτο οποιαδηποτε απεικονηση στα επειγοντα(ειλεος,διατρηση,πνευμονοθωρακας κτλ) να φευγει απο το ακτινολογικο χωρις γνωματευση.Αυτο μονο στην Ελλαδα συμβαινει.

Εδω τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα.Για παραδειγμα καθε μερα ενημερωνουμε τους ιατρους λοιπον κλινικων ειδικοτητων για την "απεικονιστικη" προοδο των ασθενων τους και σας πληροφορω οτι ακουν με πολυ προσοχη αυτα που εχουμε να τους πουμε.Εδω υπαρχει μια τελειως διαφορετικη φιλοσοφια των πραγματων.

Φωτογραφοι στην ακτινολογια ασχετε φιλε μου ειναι η τεχνολογοι ακτινολογοι.Η ειδικοτητα μας ειναι ακτινοδιαγνωστικη.Αυτο σημαινει οτι με βαση την απεικονηση ειμαστε υποχρεωμενοι να προτεινουμε 2-3 η 5 πιθανες διαγνωσεις σε συνδιασμο με το ιστορικο του ασθενους.Ομως δεν σας αδικω.Πιθανως εκει που κανετε ειδικοτητα τα πραγματα ετσι να ειναι.

Οσον αφορα την επεμβατικη ακτινολογια που ανεφερε ενας ξερολας πιο πανω οτι μετα και καλα τρεχουν οι χειρουργοι να μαζεψουν τα ασυμαζευτα αυτο παλι που το ακουσες ?Η ολη λογικη της επεμβατικης ειναι ακριβως η αποφυγη των χειρουργικων επιπλοκων.Εχεις ακουσει εσυ ποτε επεμβατικος να ξεχασε καθετηρα μεσα σε ασθενη η να κατεληξε ασθενης κατα τη διαρκεια επεμβατικης πραξης?Τι ξερεις εσυ απο επεμβατικη ακτινολογια?Που κανεις ειδικοτητα και τα ξερεις αυτα?

Τελως παντων ΝΑΙ οι χειρουργοι τρεχουν πιο πολυ απο τους ακτινολογους δεν τιθεται θεμα για αυτο.

Απλα λεω οτι ο χειρουργος πλεον δεν μπορει να λειτουργει αυτονομα.Πανε αυτες οι εποχες.Το να λεμε ποια ειδικοτητα ειναι πιο χρησιμη ειναι επιπεδου δημοτικου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

nucmed και πολλοι αλλοι πιο πανω, νομιζω μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινουμε...

Δεν ειπε κανεις ποιος ειναι πιο χρησιμος, ποιος την εχει πιο μεγαλη και αλλες τετοιες βλακειες...

Αυτο που εγραψα, μιας και το τοπικ ειναι στο φορουμ "Ειδικοτητα στην Ελλαδα", ειναι τι συμβαινει στην Ελλαδα.

Οπου καποιοι (χειρουργοι) τρεχουν και υπερβαινουν τα ορια της ειδικοτητας τους ακριβως γιατι εχουν το αγγουρι του επειγοντος στον κωλο, ενω καποιοι αλλοι (ακτινολογοι), καθολα χρησιμοι και απαραιτητοι οταν λειτουργουν σωστα, στην Ελλαδα πινουν καφεδες, κοιμουνται στο εφημερειο στην καλυτερη και στη χειροτερη στο σπιτι...

Φυσικα και συμφωνω οτι ειστε κατι παραπανω απο απαραιτητοι φιλε nucmed, αλλα οταν στα ελληνικα ΤΕΠ το μονο που εχουν να μου προσφερουν ειναι αγνωματευτες α/α τη νυχτα (υπερηχος και CT μονο σε πολυ σοβαρες καταστασεις και με συγκαταθεση επιμελητη που θα παρει τον εφημερευοντα ειδικο ακτινολογο στο σπιτι και τρεχα γυρευε...), τοτε για ποια συνεισφορα του ακτινολογικου στα επειγοντα μπορουμε να μιλαμε?

Μη βαζεις τη Σουηδια στην κουβεντα γιατι οτι και να λενε τα τραγουδια, αλλο Λωζανη, αλλο Κοζανη...

Υ.Γ. Για την κατασταση που περιγραφω δεν κατηγορω τους ειδικευομενους ακτινολογιας. Εχουν πισω τους πολλα λαμογια που ξερουν τι κανουν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

nucmed και πολλοι αλλοι πιο πανω, νομιζω μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινουμε...Δεν ειπε κανεις ποιος ειναι πιο χρησιμος, ποιος την εχει πιο μεγαλη και αλλες τετοιες βλακειες...Αυτο που εγραψα, μιας και το τοπικ ειναι στο φορουμ "Ειδικοτητα στην Ελλαδα", ειναι τι συμβαινει στην Ελλαδα.Οπου καποιοι (χειρουργοι) τρεχουν και υπερβαινουν τα ορια της ειδικοτητας τους ακριβως γιατι εχουν το αγγουρι του επειγοντος στον κωλο, ενω καποιοι αλλοι (ακτινολογοι), καθολα χρησιμοι και απαραιτητοι οταν λειτουργουν σωστα, στην Ελλαδα πινουν καφεδες, κοιμουνται στο εφημερειο στην καλυτερη και στη χειροτερη στο σπιτι...Φυσικα και συμφωνω οτι ειστε κατι παραπανω απο απαραιτητοι φιλε nucmed, αλλα οταν στα ελληνικα ΤΕΠ το μονο που εχουν να μου προσφερουν ειναι αγνωματευτες α/α τη νυχτα (υπερηχος και CT μονο σε πολυ σοβαρες καταστασεις και με συγκαταθεση επιμελητη που θα παρει τον εφημερευοντα ειδικο ακτινολογο στο σπιτι και τρεχα γυρευε...), τοτε για ποια συνεισφορα του ακτινολογικου στα επειγοντα μπορουμε να μιλαμε?Μη βαζεις τη Σουηδια στην κουβεντα γιατι οτι και να λενε τα τραγουδια, αλλο Λωζανη, αλλο Κοζανη...Υ.Γ. Για την κατασταση που περιγραφω δεν κατηγορω τους ειδικευομενους ακτινολογιας. Εχουν πισω τους πολλα λαμογια που ξερουν τι κανουν....
nucmed και πολλοι αλλοι πιο πανω, νομιζω μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινουμε...Δεν ειπε κανεις ποιος ειναι πιο χρησιμος, ποιος την εχει πιο μεγαλη και αλλες τετοιες βλακειες...Αυτο που εγραψα, μιας και το τοπικ ειναι στο φορουμ "Ειδικοτητα στην Ελλαδα", ειναι τι συμβαινει στην Ελλαδα.Οπου καποιοι (χειρουργοι) τρεχουν και υπερβαινουν τα ορια της ειδικοτητας τους ακριβως γιατι εχουν το αγγουρι του επειγοντος στον κωλο, ενω καποιοι αλλοι (ακτινολογοι), καθολα χρησιμοι και απαραιτητοι οταν λειτουργουν σωστα, στην Ελλαδα πινουν καφεδες, κοιμουνται στο εφημερειο στην καλυτερη και στη χειροτερη στο σπιτι...Φυσικα και συμφωνω οτι ειστε κατι παραπανω απο απαραιτητοι φιλε nucmed, αλλα οταν στα ελληνικα ΤΕΠ το μονο που εχουν να μου προσφερουν ειναι αγνωματευτες α/α τη νυχτα (υπερηχος και CT μονο σε πολυ σοβαρες καταστασεις και με συγκαταθεση επιμελητη που θα παρει τον εφημερευοντα ειδικο ακτινολογο στο σπιτι και τρεχα γυρευε...), τοτε για ποια συνεισφορα του ακτινολογικου στα επειγοντα μπορουμε να μιλαμε?Μη βαζεις τη Σουηδια στην κουβεντα γιατι οτι και να λενε τα τραγουδια, αλλο Λωζανη, αλλο Κοζανη...Υ.Γ. Για την κατασταση που περιγραφω δεν κατηγορω τους ειδικευομενους ακτινολογιας. Εχουν πισω τους πολλα λαμογια που ξερουν τι κανουν....
Με βρισκεις συμφωνο εφοσον ειναι ετσι.Το ακτινολογικο πρεπει να ειναι μαχιμο επι 24 ωρου.Εδω που ειμαι ο αξονικος δουλευει στο φουλ τη νυχτα και οι γνωματευσεις ειναι πληρεις,απο ειδικευομενους και επιμελητες.Στη Σουηδια παντα...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρελειψες να προσθεσεις την εταιρα ιδιοτητα του ως φωτογραφος :lol:

Ισως επειδη κανω ειδικοτητα Σουηδια και δεν ειμαι σιγουρος για το πως λειτουργουν οι ακτινολογοι στην επαρχια στην Ελλαδα δεν θα επιμεινω.Θεωρω απαραδεκτο οποιαδηποτε απεικονηση στα επειγοντα(ειλεος,διατρηση,πνευμονοθωρακας κτλ) να φευγει απο το ακτινολογικο χωρις γνωματευση.Αυτο μονο στην Ελλαδα συμβαινει.

Εδω τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα.Για παραδειγμα καθε μερα ενημερωνουμε τους ιατρους λοιπον κλινικων ειδικοτητων για την "απεικονιστικη" προοδο των ασθενων τους και σας πληροφορω οτι ακουν με πολυ προσοχη αυτα που εχουμε να τους πουμε.Εδω υπαρχει μια τελειως διαφορετικη φιλοσοφια των πραγματων.

Φωτογραφοι στην ακτινολογια ασχετε φιλε μου ειναι η τεχνολογοι ακτινολογοι.Η ειδικοτητα μας ειναι ακτινοδιαγνωστικη.Αυτο σημαινει οτι με βαση την απεικονηση ειμαστε υποχρεωμενοι να προτεινουμε 2-3 η 5 πιθανες διαγνωσεις σε συνδιασμο με το ιστορικο του ασθενους.Ομως δεν σας αδικω.Πιθανως εκει που κανετε ειδικοτητα τα πραγματα ετσι να ειναι.

Οσον αφορα την επεμβατικη ακτινολογια που ανεφερε ενας ξερολας πιο πανω οτι μετα και καλα τρεχουν οι χειρουργοι να μαζεψουν τα ασυμαζευτα αυτο παλι που το ακουσες ?Η ολη λογικη της επεμβατικης ειναι ακριβως η αποφυγη των χειρουργικων επιπλοκων.Εχεις ακουσει εσυ ποτε επεμβατικος να ξεχασε καθετηρα μεσα σε ασθενη η να κατεληξε ασθενης κατα τη διαρκεια επεμβατικης πραξης?Τι ξερεις εσυ απο επεμβατικη ακτινολογια?Που κανεις ειδικοτητα και τα ξερεις αυτα?

Τελως παντων ΝΑΙ οι χειρουργοι τρεχουν πιο πολυ απο τους ακτινολογους δεν τιθεται θεμα για αυτο.

Απλα λεω οτι ο χειρουργος πλεον δεν μπορει να λειτουργει αυτονομα.Πανε αυτες οι εποχες.Το να λεμε ποια ειδικοτητα ειναι πιο χρησιμη ειναι επιπεδου δημοτικου.

Τι έχουμε εδώ? Και καμία φορά απορώ που τους βρίσκει τόσους η Πάνια τόσα χρόνια... Πρέπει να είστε μεγάλη δεξαμενή...

Καταρχήν να σου δώσω συγχαρητήρια που κάνεις ειδικότητα στην Σουηδία. Πραγματικά έχω χεστεί απο την συγκίνηση που θα κοροιδέψω σε αυτό το πόστ ένα επιστήμονα του βεληνεκούς σου.

Κακό πράγμα το κόμπλεξ δε νομίζεις?

Μήπως είσαι κανένα απο τα δικατσάκια που βρήκαν να κάνουν ειδικότητα στο άνω paparoping και πιάσανε τον παπά απ'τα @@?

Αλλά και πρώτος να μπήκες στην Αθήνα κ στο Karolinska (μεγάλα πανεπιστημιακά νοσοκομεία στην πρωτεύουσα, σαν το χωριό σου στο μέγεθος) να κάνεις ειδικότητα το ίδιο μ...λακας θα είσαι.

Επιπλοκή εσυ καταλαβαίνεις να ξεχάσει τον καθετήρα μέσα? Σαΐνι..

Ναι έχω δει να πεθαίνει άρρωστος μετά απο επεμβατική πράξη ακτινολόγου (σοκαρίστικες?)

Αυτά τα ξέρω χωρίς να κάνω ειδικότητα στην Σουηδία. Συγκεκριμένα αν μπορούσα θα έκανα ειδικότητα στο Ηράκλειο.

Και πάλι συγχαρητήρια που κάνεις ειδικότητα στην Σουηδία, δε ξέρω αν αναφέρθηκα στην συγκίνηση μου για το γεγονός..

Για ξαναπές μας, πού κάνεις ειδικότητα, δε το έχεις πεί αρκετές φορές...

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σουδία ξεσουηδία δεν ξέρω. Ίσως τα πράγματα εκεί να είναι διαφορετικά.

Πάντως στον υπόλοιπο κόσμο υπάρχει μία τελείως διαφορετική αντιμετώπιση του περιστατικού από τους εργαστηριακούς και τους κλινικούς.

Οι εργαστηριακοί δεν μπορούν να καταλάβουν την έννοια του επείγοντος αντιμετωπίζουν το περιστατικό αργά βαδίζω.

Οι κλινικοί επειδή εκείνη την ώρα καίγονται και είναι οι κύριοι υπεύθυνοι και λογοδοτούν για τον άρρωστο (ποτέ δεν θα τιμωρηθεί ακτινολόγος γιατί δεν έκανε την θώρακος και ο άρρωστος πέθανε από αιμοθώρακα αλλά ο κλινικός που δεν τον διέγνωσε απόλυτα με το αυτί). Οπότε στα πλαίσια της ευθύνης και στην απαίτηση για βοήθεια πολλές φορές βρίσκεις τυπάκους να συνεχίζουν το φραπέ τους. Και εκεί τα παίρνεις.

Εκτός βέβαια αν γίνεις σαν κάποιους βόρειους γιατρούς που λένε στον ασθενή αποκλείεται να έχεις βήχα γιατί η ακτινογραφία σου γνωμοδοτήθηκε καθαρή. Ούτε στο στρατό δεν τα κάναμε αυτά.

Όσο για τις γνωματεύσεις σε τέσσερις χώρες έχω δουλέψει άμεσα γνωματευμένες ακτινογραφίες να μην μιλήσω για αξονικές δεν είδα εκτός αν συνόδευα προσωπικά τον ασθενή και ήμουν δίπλα όταν έκαναν την ακτινογραφία και μαζί με τον ακτινολόγο κάνανμε διάγνωση της ακτινογραφίας, αλλά πάντα έμενε η ακτινογραφία πίσω για να μελετηθεί εκτενέστερα.

Αντίθετα έχω φάει βρίσιμο που καλώ εργαστηριακό το βράδυ για θώρακος ή κοιλίας σε εσωτερικό ασθενή (για υπερήχους ευτυχώς στην υπόλοιπη ευρώπη πλην του νησιού αυτού τους έκανα μόνος μου και ησύχαζα) ή για γενική αίματος σε μετεγχειρητικό ασθενή τρείς το πρωί.

Και φίλε cadaver

αν και συμφωνώ απόλυτα με το ηθικό μέρος και το λογικό μέρος ότι μία επέμβαση όποια και να είναι αυτή πρέπει να την κάνει αυτός ο οποίος μπορεί να διαγνώσει και να αντιμετωπίσει τις επιπλοκές διαφωνώ με το ότι οι επεμβατικοί έχουν επιπλοκές γιατί δεν είναι χειρουργοί. Μπορεί να με εκνευρίζει όταν φορτώνομαι όλους όσους τους τα αρπάξαν οι ακτινολόγοι και μετά μου τους στείλαν να τους διορθώσω από τις επιπλοκές αλλά και εγώ όταν τα έκανα παρεμφερείς επιπλοκές είχα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σουδία ξεσουηδία δεν ξέρω. Ίσως τα πράγματα εκεί να είναι διαφορετικά.

Πάντως στον υπόλοιπο κόσμο υπάρχει μία τελείως διαφορετική αντιμετώπιση του περιστατικού από τους εργαστηριακούς και τους κλινικούς.

Οι εργαστηριακοί δεν μπορούν να καταλάβουν την έννοια του επείγοντος αντιμετωπίζουν το περιστατικό αργά βαδίζω.

Οι κλινικοί επειδή εκείνη την ώρα καίγονται και είναι οι κύριοι υπεύθυνοι και λογοδοτούν για τον άρρωστο (ποτέ δεν θα τιμωρηθεί ακτινολόγος γιατί δεν έκανε την θώρακος και ο άρρωστος πέθανε από αιμοθώρακα αλλά ο κλινικός που δεν τον διέγνωσε απόλυτα με το αυτί). Οπότε στα πλαίσια της ευθύνης και στην απαίτηση για βοήθεια πολλές φορές βρίσκεις τυπάκους να συνεχίζουν το φραπέ τους. Και εκεί τα παίρνεις.

Εκτός βέβαια αν γίνεις σαν κάποιους βόρειους γιατρούς που λένε στον ασθενή αποκλείεται να έχεις βήχα γιατί η ακτινογραφία σου γνωμοδοτήθηκε καθαρή. Ούτε στο στρατό δεν τα κάναμε αυτά.

Όσο για τις γνωματεύσεις σε τέσσερις χώρες έχω δουλέψει άμεσα γνωματευμένες ακτινογραφίες να μην μιλήσω για αξονικές δεν είδα εκτός αν συνόδευα προσωπικά τον ασθενή και ήμουν δίπλα όταν έκαναν την ακτινογραφία και μαζί με τον ακτινολόγο κάνανμε διάγνωση της ακτινογραφίας, αλλά πάντα έμενε η ακτινογραφία πίσω για να μελετηθεί εκτενέστερα.

Αντίθετα έχω φάει βρίσιμο που καλώ εργαστηριακό το βράδυ για θώρακος ή κοιλίας σε εσωτερικό ασθενή (για υπερήχους ευτυχώς στην υπόλοιπη ευρώπη πλην του νησιού αυτού τους έκανα μόνος μου και ησύχαζα) ή για γενική αίματος σε μετεγχειρητικό ασθενή τρείς το πρωί.

Και φίλε cadaver

αν και συμφωνώ απόλυτα με το ηθικό μέρος και το λογικό μέρος ότι μία επέμβαση όποια και να είναι αυτή πρέπει να την κάνει αυτός ο οποίος μπορεί να διαγνώσει και να αντιμετωπίσει τις επιπλοκές διαφωνώ με το ότι οι επεμβατικοί έχουν επιπλοκές γιατί δεν είναι χειρουργοί. Μπορεί να με εκνευρίζει όταν φορτώνομαι όλους όσους τους τα αρπάξαν οι ακτινολόγοι και μετά μου τους στείλαν να τους διορθώσω από τις επιπλοκές αλλά και εγώ όταν τα έκανα παρεμφερείς επιπλοκές είχα.

Μα δεν είπα ότι έχουν επιπλοκές επειδή δεν είναι χειρουργοί, οι επιπλοκές συμβαίνουν σε όλους. Λέω ότι δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τις επιπλοκές που προκαλούν και τα φορτώνουν στους άλλους. Γιατί λοιπόν να μαθαίνουν κ να κάνουν επεμβατικές πράξεις τις οποίες δεν μπορούν να υποστηρίξουν?

Εδώ υπέρηχο έχουμε μέχρι τις 5. Μετά πρέπει να ζητηθεί απο ειδικό σε ειδικό για να έρθει να τον κανει αν είναι επείγον. Τι επείγον να είναι λοιπόν, καμία συστροφή σκέφτηκα κ εγώ αλλά μου είπαν ότι τότε καλλίτερα να πατε χειρουργείο γιατί ο χρόνος είναι χρήμα! Μόνο για τα ανευρύσματα ξεσηκώνονται απο το σπίτι τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.