Jump to content

ειδικότητα Γενικός Χειρούργος


Magia

Recommended Posts

Σήλια , τα είπαμε κουκλίτσα μου και ζήτησα και συγνώμη....εγώ είχα στο μυαλουδάκι μου ότι τρως δεκαράκια για το πως εκφράζεσαι , γι αυτό και σου είπα ότι σου είπα....αφού η ετυμολογία της λέξης είναι αθώα και επιτρέπεται η χρήση της... ε δε γαμιέται λέγε ότι θες κουκλίτσα μου......"γαμιούνται ακατάπαυστα στο Nip/tuck"είναι αλήθεια!!!

Α ναι και το πολύ το τίκι τάκα κάνει το παιδί μαλάκα....-εγώ δεν έχω πρόβλημα μ'αυτό κι εγώ το λέω-....ε και η μαλακία ως γνωστόν είναι υγεία....οπότε επιτρέπεται να το λέμε ε;

περιμένω απάντηση

Θενξ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Last Reply
Γιατρίνα αποκλείεται ορθώς εκτός αν είσαι αρκετά μαζόχα να είσαι με κάποια που τα νεύρα της από την κούραση θα έχουν γίνει μόνιμα τσαταλάκια και θα βρίσκεται σε μόνιμο προεμμηνορυσιακό. Άσε που γυρνάς στο σπίτι και επί ώρες συζητάτε τα ενδιαφέροντα περιστατικά. Σαν καθιστή/ξαπλωτή επίσκεψη ένα πράγμα.
πως τα λες ετσι ρε συ δρ κοτ

με μπερδευεις..το διαβασα αυτο το "γιατρινα αποκλειεται ορθως¨..και καταλαβα γιατρινα αποκλειεται να την παρεις απο το ορθο κοινως απο τον κωλο και λεω μα τι?! λεει :lol::P

Φερτε πετσετες να σκουπισουμε τα υγρα ρε παιδια... :lol:
λολ
:lol: Σήλια , τα είπαμε κουκλίτσα μου και ζήτησα και συγνώμη....εγώ είχα στο μυαλουδάκι μου ότι τρως δεκαράκια για το πως εκφράζεσαι , γι αυτό και σου είπα ότι σου είπα....αφού η ετυμολογία της λέξης είναι αθώα και επιτρέπεται η χρήση της... ε δε γαμιέται λέγε ότι θες κουκλίτσα μου......"γαμιούνται ακατάπαυστα στο Nip/tuck"είναι αλήθεια!!!Α ναι και το πολύ το τίκι τάκα κάνει το παιδί μαλάκα....-εγώ δεν έχω πρόβλημα μ'αυτό κι εγώ το λέω-....ε και η μαλακία ως γνωστόν είναι υγεία....οπότε επιτρέπεται να το λέμε ε;περιμένω απάντησηΘενξ εκ των προτέρων
στελλιτσα welcome to the club
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ευχαριστώ.... ;)

Περιμένω να μου πουν welcome κι άλλα μέλη.....

Άλλα και να μην μου πουν....δεν γαμιέται.... emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατρίνα αποκλείεται ορθώς εκτός αν είσαι αρκετά μαζόχα να είσαι με κάποια που τα νεύρα της από την κούραση θα έχουν γίνει μόνιμα τσαταλάκια και θα βρίσκεται σε μόνιμο προεμμηνορυσιακό.

Άσε που γυρνάς στο σπίτι και επί ώρες συζητάτε τα ενδιαφέροντα περιστατικά. Σαν καθιστή/ξαπλωτή επίσκεψη ένα πράγμα.

Κωστακη , θυμισε μου να σου πω κατι που θελω :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η λέξη γαμήσι προέρχεται από το αρχαίο ρήμα γαμέω-γαμώ που σημαίνει νυμφεύομαι.

απλώς το αναφέρω

Ώπα αρχαιοελληνική μετάφραση

Και εγώ που νόμιζα ότι το ρήμα ήταν παθητικό σέ -έωμαι ούμαι, και σήμαινε δίδομαι εις άντρα. Το νυμφεύομαι ήταν και παραμένει δίδομαι εις νυμφίο (ασχέτως αν ο νυμφίος έγινε νύφη με τον καιρό. Σλιπ ξέρεις πότε ένας κρητικός καταλαβαίνει πως πάχυνε; Παλαιά κακιούλα.). Σήμερα χρησιμοποιούμε το υπανδρέυομαι που σημαινε αλλά και σημαίνει δίδομαι εις άνδρα.

το γαμησι προέρχεται από το γαμήσει (απαρέμφατο μέλλοντα) με απόσπαση του ε.

Α ναι και το πολύ το τίκι τάκα κάνει το παιδί μαλάκα....

Η λέξη μαλάκας προήλθε επειδή ο αυνανισμός πιστευόταν παλιά ότι αποχαυνωνει το παιδί και το κάνει βλάκα.

Έτσι, ο αυνανιζόμενος --> βλαξ -->μλαξ --> μλακας --> μαλάκας.

αυτή είναι η σωστή ετυμολόγηση ό,τι και αν διαβάσετε.

Από τον μαλάκα προήλθε και η μαλακία ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ όπως νομίζουν όλοι.

Αντε πάλι σας ξεστράβωσα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σαι καλά βρε Σλίπι.....κι εγώ που βαριέμαι να ανοίξω το λεξικό μου μαθαίνω..... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H βιοψία κροταφικής είναι κάτι που μόνο οι παθολόγοι ζητάνε, είναι τόσο εύκολη- γελειωδώς εύκολη θα έλεγα- που εγώ ως φοιτήτρια έχω κάνει αρκετές, αλλά ο ειδικευόμενος παθολόγος δεν μπορεί ε;;;

Τις central lines που τις χρειάζονται για να βάλουν τα φάρμακά τους εκεί και τα κοκτέιλς τους, δεν μπορούν να τις βάλουν μόνοι τους-επίσης εύκολη διαδικασία-, πρέπει να περιμένουν τον χειρουργό που έχει και τους δικούς του ασθενείς να δει....

Τι να λέμε λοιπόν.....

Εγώ ως ειδικευόμενος χειρουργός έχω τις εξής ερωτήσεις/παρατηρήσεις.

1. Τι έτος είσαι και κάνεις βιοψίες κροταφικής και σε ποια σχολή.

2. Στην Ελλάδα τίποτα δεν είναι άσπρο η μαύρο. Θα σου πω το εξής: Γιατί στην χειρουργική κλινική, με το παραμικρό ακόμα και για ψιλοβλακειούλες φωνάζουμε καρδιολόγο/πνευμονολόγο/ενδοκρινολόγο κτλπ.?

Γιατί για μία απλή ακτινογραφία θώρακος και ενω όλοι βλέπουμε ότι είναι φυσιολογική εάν δεν είναι γνωματευμένη ο ασθενής δεν μπαίνει χειρουργείο?

Και αυτή είναι η πραγματικότητα στα ευθυνόφοβα, γραφειοκρατικά ελληνικά νοσοκομεία. Οπότε αν στο νοσοκομείο υποκλείδιες βάζουν οι χειρουργοί τότε ΔΕΝ ΠΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ο παθολόγος, θα τη βάλει ο χειρουργός. Γιατί στο 1 περιστατικό που θα στραβώσει θα είναι υπόλογος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πανω που λεγαμε για γ@μησια και γουστάρουμε μας επαναφέρεις in topic.

Ξενέρωτε!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ως ειδικευόμενος χειρουργός έχω τις εξής ερωτήσεις/παρατηρήσεις.

1. Τι έτος είσαι και κάνεις βιοψίες κροταφικής και σε ποια σχολή.

2. Στην Ελλάδα τίποτα δεν είναι άσπρο η μαύρο. Θα σου πω το εξής: Γιατί στην χειρουργική κλινική, με το παραμικρό ακόμα και για ψιλοβλακειούλες φωνάζουμε καρδιολόγο/πνευμονολόγο/ενδοκρινολόγο κτλπ.?

Γιατί για μία απλή ακτινογραφία θώρακος και ενω όλοι βλέπουμε ότι είναι φυσιολογική εάν δεν είναι γνωματευμένη ο ασθενής δεν μπαίνει χειρουργείο?

Και αυτή είναι η πραγματικότητα στα ευθυνόφοβα, γραφειοκρατικά ελληνικά νοσοκομεία. Οπότε αν στο νοσοκομείο υποκλείδιες βάζουν οι χειρουργοί τότε ΔΕΝ ΠΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ο παθολόγος, θα τη βάλει ο χειρουργός. Γιατί στο 1 περιστατικό που θα στραβώσει θα είναι υπόλογος.

α γεια σου ρε Ανδρεα !Σωστος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον...

Κατ αρχην οι κεντρικες γραμμες κτλ ειναι skills και οποιος θελει ειται σαν φοιτητης ειτε σαν ιατρος μπορει να μαθει να τα κανει.(αν βεβαια βρεθει καποιος να του τα δειξει.)

Τωρα, το να μπλεκονται νοημονες ανθρωποι σε συζητησεις του τυπου ποια ειδικοτητα ειναι επιστημονικα καλυτερη η εχει το μεγαλυτερο πρεστιζ το θεωρω επιεικως για γελια. Ο καθενας επιλεγει την ειδικοτητα του, κατι δηλαδη που κατα πασα πιθανοτητα θα κανει μια ζωη, με βαση προσωπικα κριτηρια. Ο,τι ειδους και αν ειναι αυτα. Ο καλος γιατρος τελικα (γιατι ολοι την Ιατρικη Σχολη εχουμε τελειωσει) δε νομιζω οτι κρινεται απο την ειδικοτητα του.

Ωστοσο αν θελετε να παιξουμε, σαν γιατρινα μπορω να σας πω παρα πολλα για χειρουρους, γυναικολογους, καρδιολογους κτλ. Σαν τυπους ομως, οχι σαν ειδικευομενους-ειδικους. Ισως σε καποιο αλλο θεμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωστοσο αν θελετε να παιξουμε, σαν γιατρινα μπορω να σας πω παρα πολλα για χειρουρους, γυναικολογους, καρδιολογους κτλ. Σαν τυπους ομως, οχι σαν ειδικευομενους-ειδικους. Ισως σε καποιο αλλο θεμα...

Ναι, πως, θέλουμε να παίξουμε και να γίνει μεγαλύτερο μπάχαλο. Πες μας πχ τα γενικά χαρακτηριστικά που έχουν "σαν τύποι" οι χειρουργοί κι εγώ μετά θα βγω και θα πω πως ο Κοτ, ο Σλίπυ και η Στελλίτσα είναι το ίδιο πράγμα (σαν τρίδυμα ή σαν τους τρεις σωματοφύλακες ας πούμε). Ελα, πες μας...

:withstupid:

ΥΓ: κι επειδή ως γνωστόν οι 3 σωματοφύλακες ήταν 4, η τέταρτη της παρέας είναι τιμητικά η ξανθή και γαλανή Μάγια που μας μπαχάλεψε (και υποπτεύομαι ότι δεν είναι καν υπαρκτή).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro emrockon

(και υποπτεύομαι ότι δεν είναι καν υπαρκτή)

σου εχουν πει ποτε οτι τα posts σου ωρες-ωρες μοιαζουν να αγγιζουν τα ορια της παρανοιας?

στην πραγματικοτητα ομως,δεν βρισκεσαι ποτε εκει emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σου εχουν πει ποτε οτι τα posts σου ωρες-ωρες μοιαζουν να αγγιζουν τα ορια της παρανοιας?

Ενδέχεται να μου το έχει πει η Σήλια.

emiloveyou

ΥΓ: υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι απαραίτητα παρανοϊκοί, αλλά έχουν διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι προφανές νομίζω ότι πέρα του γεγονότος ότι είμαστε τελείως emofftopic , όλα τα παραπάνω είναι στα πλαίσια του χαβαλέ γιατί δεν μπορούμε ποτέ να συγκρίνουμε ειδικότητες...κάθε ειδικότητα αντιμετωπίζει διαφορετικές καταστάσεις .....

Και εννοείται πως οι ειδικευόμενοι πχ χειρουργοί ή παθολόγοι είναι όλοι ίδιοι....ίδια χαρακτηριστικά κλπ....έλεος....

Τεσπά , καταντάει αηδία το θέμα και μάλλον θα πρέπει να πέσει μια σκούπα στο τόπικ.....ε Φωτεινή;

;)

ιν βίτρο keep posting είσαι απλά θεά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυστυχώς αυτή την εποχή έχω αφήσει το σκούπισμα και ασχολούμαι με μαγείρεμα, άντε και κανα πλύσιμο πιάτων ...

καλή συνέχεια :P πάντως έχει πολύ γέλιο λέμε ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι απαραίτητα παρανοϊκοί, αλλά έχουν διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας!
:Demclapping

κεφια εχεις!πηγες σε καμια κηδεια σημερα? :P:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι, αλλά μου είπανε μια ιστορία. Μιας και είμαστε emofftopic θα την πω: ένας τύπος επέζησε 5 αεροπορικών δυστυχημάτων, και τελικά πέθανε πέφτοντας από τη σκάλα ενός άλλου αεροπλάνου όταν γλίστρισε μια βροχερή μέρα!

Κορυφαίο;

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι, αλλά μου είπανε μια ιστορία. Μιας και είμαστε emofftopic θα την πω: ένας τύπος επέζησε 5 αεροπορικών δυστυχημάτων, και τελικά πέθανε πέφτοντας από τη σκάλα ενός άλλου αεροπλάνου όταν γλίστρισε μια βροχερή μέρα!

Κορυφαίο;

emconfused

Γλιστρησε και οχι γλιστρισε

Ουδεις ασφαλτος που εχει πει και η Α.Δημητριου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γλιστρησε και οχι γλιστρισε

Ουδεις ασφαλτος που εχει πει και η Α.Δημητριου.

Α, γειά σου, κι έλεγα κι εγώ τι δεν μου πήγαινε καλά την ώρα που το έγραφα. Θερμά συγχαρητήρια παιδί μου. Άξιος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά ο μόνος που ξερω ορθογραφία εδω μεσα ειμαι εγώ.

όλοι οι άλλοι είστε αγράμματοι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.