Jump to content

Διαφορα ηλικιας σε σχεση


Dr Lecter

Recommended Posts

ΥΓ2 Προς μικρή Ολλανδέζα.

Οταν κάνεις εφημερίες ο καλός σου μένει νηστικός; emcolgate

πωωωωω ρε παιδι μου,μαγειρευει απο την προηγουμενη,σιγα το δυσκολο πια! λες και καθε μερα πρεπει να τρωμε μουσακα (που και αυτος ειναι ευκολοτερος απο οτι φανταζει)

Γι αυτό δε θα σε κάνω γυναίκα μου. Άκου εκεί, θα τρώω χθεσινό φαγητό.

αγαπημενο μου άλφαβητο,παρανοηση..εσυ γιαβρι μου εισαι ειδικη κατηγορια οποτε πασα και αρχοντα θα σε εχω με τα ολα σου.για χαρη σου θα κοιμαμαι μια ωρα λιγοτερο προκειμενου το φαγακι να ειναι φρεσκο και λαχταριστο...

παω να ανοιξω τωρα τους τσελεμεντεδες.

απο τη νοτια κουζινα με αγαπη στο πιο περιζητητο αλφαβητο (ετσι για να σκασουν οι εχθροι μας,-ασχετο-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 385
  • Created
  • Last Reply

αγαπημενο μου άλφαβητο,παρανοηση..εσυ γιαβρι μου εισαι ειδικη κατηγορια οποτε πασα και αρχοντα θα σε εχω με τα ολα σου.για χαρη σου θα κοιμαμαι μια ωρα λιγοτερο προκειμενου το φαγακι να ειναι φρεσκο και λαχταριστο...

αυτή τη μία ώρα εύχομαι να την κόψεις από τον ύπνο σου....και όχι από την ώρα του sex.

φιλιά από την χιονισμένη Δυτ. Μακεδονία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ειπα και σε άλλο τοπικ αλλά νομίζω ταιριάζει περισσότερο εδώ (σε κάποια post τουλάχιστον)

just had an argument with a girl I know. She was saying how it's unfair that if a guy fucks a different girl every week, he's a legend, but if a girl fucks just two guys in a year, she's a slut. So in response I told her that if a key opens lots of locks, then it's a master key. But if a lock is opened by lots of keys, then it's a shitty lock. That shut her up

πάντως από τα πιο cool θέματα των τελευταίων μηνών!!!! keep walking!!! emypoklinomaiemwhipemstarwarsemhugemflexemclapemsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

just had an argument with a girl I know. She was saying how it's unfair that if a guy fucks a different girl every week, he's a legend, but if a girl fucks just two guys in a year, she's a slut. So in response I told her that if a key opens lots of locks, then it's a master key. But if a lock is opened by lots of keys, then it's a shitty lock. That shut her up

Αυτό κάτι μου θυμίζει... απο που ειναι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

just had an argument with a girl I know. She was saying how it's unfair that if a guy fucks a different girl every week, he's a legend, but if a girl fucks just two guys in a year, she's a slut. So in response I told her that if a key opens lots of locks, then it's a master key. But if a lock is opened by lots of keys, then it's a shitty lock. That shut her up

Μωρ'τι μας λες;

Κάτι τέτοια θα λένε σε κάτι 16χρονα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ... άλλο να μην κάνει δουλειές, κι άλλο να είναι γουρούνι. Έχει διαφορά :)

Κι εγώ μένω 2 χρόνια με τον δικό μου, και μαγειρεύω, καθαρίζω και σιδερώνω, δεν έχω αυταπάτες ότι αυτό θα αλλάξει. :Ρ Αλλά αν τύχει να γυρίσουμε κι οι δυο πτώμα από το νοσοκομείο, θα φάμε κάτι πρόχειρο, δεν έγινε και τίποτα. Ή αν κάτσω μια ώρα στην κουζίνα μαγειρεύοντας, θα αφιερώσει μετά 15 λεπτά να πλύνει τα πιάτα. Και δεν είναι σε καμία περίπτωση ο τύπος που θα έλεγες φεμινιστή :) Απλά είναι μία "δίκαιη" συμβίωση για τα ελληνικά δεδομένα και για να είμαστε ρεαλιστές είμαι ευχαριστημένη.(φυσικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με την ολλανδή συνάδελφο, που μου λέει ότι συνήθως μαγειρεύει ο δικηγόρος άντρας της.. χαχα, καλό ανέκδοτο? :D)

Γενικά πιστεύω πως όταν η γυναίκα επιλέγει να εργάζεται, πρέπει να συμβιβαστεί με την ιδέα ότι το σπίτι δε θα λαμποκοπάει πάντα από καθαριότητα και μπορεί και μια μέρα να μην έχει έτοιμο φαγητό στην κατσαρόλα. Και ο σύντροφός της επίσης, εκτός αν τον ενδιαφέρει μόνο ως φιλιππινέζα, οπότε πάω πάσο. Άλλωστε σπουδάζουμε και δουλεύουμε για να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη. Η συνδρομή μιας οικιακής βοηθού κάθε τόσο δεν είναι ντροπή, βοηθάει να απολαμβάνουμε καλύτερα τον ελεύθερό μας χρόνο (και όχι δεν το θεωρώ πολυτέλεια, οι γονείς μου δημόσιοι υπάλληλοι ήταν - σιγά το εισόδημα - αλλά πάντα παίρναμε γυναίκα να βοηθάει τη μάνα μου).

Να προσθέσω μόνο ότι μια γυναίκα μπορεί να είναι επιτυχημένη χωρίς να δουλεύει 100 ώρες την εβ, έδομάδα. Στη ζωή, η επιτυχία δεν είναι μόνο η δουλειά. Μπορεί να είσαι δυναμική, έξυπνη, κλπ, αλλά αυτό δεν το αποδεικνύεις πάντα κυνηγώντας την καριέρα. Και επίσης, ότι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Αυτό το προσυπογράφω, προσωπικά ποτέ δε θέλησα να δουλέψω 100ώρες/βδ. και ούτε πρόκειται! :) Καλό είναι να έχουμε όνειρα, αλλά στα πλαίσια μιας ισορροπημένης ζωής. Η δική μου θεώρηση για τη ζωή είναι πως ένας άνθρωπος (ασχέτως φύλου) που δουλεύει όλη τη ζωή του με τέτοιους ρυθμούς για να γίνει top of the top, ακόμα και να κάνει οικογένεια, θα είναι παντρεμένος με τη δουλειά του. Γιατί όσο χρόνο κι αν έχει ο/η σύζυγος, η αλήθεια είναι πως τα παιδιά θα μεγαλώσουν πρακτικά με τον έναν γονιό. Εγώ σέβομαι τους ανθρώπους που έχουν αφιερωθεί στην επιστήμη, αλλά είναι μία επιλογή δυσβάσταχτη.

Κι αν για μας αυτό το "μοντέλο" οικογένειας είναι η εξαίρεση, στην Ασία είναι ο κανόνας. Μια φίλη μου Γιαπωνέζα γιατρός, μου έλεγε ότι 100ωρες/βδ. είναι τα συνηθισμένα ωράρια των γιατρών. Και επειδή η κοινωνία τους είναι απόλυτα πατριαρχική, για μία γυναίκα ιατρό εκεί υπάρχουν 3 επιλογές:

1)Να μην κάνει ποτέ οικογένεια

2)Να σταματήσει να ασκεί το επάγγελμα για να μείνει με τα παιδιά

3)Να μεγαλώσουν τα παιδιά με παππουδογιαγιάδες

Η μάνα της ήταν γιατρός και η ίδια μεγάλωσε με τη γιαγιά της. Τώρα περιμένει να λήξει το συμβόλαιό της και να έρθει μόνιμα στην Ευρώπη για να ζήσει σαν άνθρωπος... Αλλά μου έλεγε ότι η Ιαπωνική κοινωνία πλέον έχει φτάσει σε αδιέξοδο. Οι οικογένειες έχουν καταντήσει απλά μία συμβίωση ατόμων, τα παιδιά έχουν αρχίσει να εμφανίζουν ψυχολογικά προβλήματα, γιατί είναι όλη μέρα μόνα με τη μάνα στο σπίτι και παίζουν βιντεοπαιχνίδια (αφού ο νόμος απαγορεύει 2ο παιδί δεν έχουν αδέρφια), τον πατέρα τους τον ξέρουν ελάχιστα, δεν υπάρχει επικοινωνία με τους γονείς και έχουν αυξηθεί οι ανθρωποκτονίες από εφήβους. Αυτά βέβαια είναι extreme για τα δικά μας δεδομένα, απλά το point μου είναι ότι καλώς ή κακώς μία ευτυχισμένη υγιής οικογένεια χρειάζεται και τους δύο γονείς παρόντες.

Πάντως εντέλει, υπάρχουν και χειρότερα από τους έλληνες άντρες που τόσο αγαπάμε :) Και η αλήθεια είναι πως αν δεν είστε διατεθειμένες να τους φροντίζετε έστω λιγουλάκι σαν τη μαμά τους, συνιστώ ανεπιφύλακτα να βρείτε κάποιον ξένο, θα περάσετε ζάχαρη κι εσείς κι αυτός! ;)

Όλοι οι άντρες βγάζουν κάποια στιγμή στη ζωή τους το γουρούνι απο μέσα τους.

Είτε με αυτό τον τρόπο, είτε με άλλους τρόπους...

Προτιμώ με αυτόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη δική μου ζωή, τα πράγματα είναι απλά.

Ξυπνάω κάθε πρωί και ο (εισοδηματίας) άντρας μου μου έχει έτοιμο καφέ και πρωινό, που μου τα φέρνει στο κρεβάτι.

μετά, του δίνω τη λίστα με τα ψώνια και τις δουλειές που πρέπει να κάνει μέχρι να γυρίσω. Του έχω επιτρέψει

να έχει και μια Βουλγάρα οικιακή βοηθό.

Στη συνέχεια, πηγαίνω στο ιατρείο μου, όπου έχω 3 βοηθούς μικροβιολόγου και 2 γραμματείς, οπότε δεν ασχολούμαι με πολλά

θέματα, μόνο με υπογραφές και διαδικαστικά. Κάνω κάποια τηλέφωνα, μπαίνω στο γμ και απαντάω, emcolgate και

μετά γυρίζω σπίτι.

Στο σπίτι, η Βουλγάρα μας σερβίρει το δείπνο και τρώμε όλοι μαζί γύρω από το τραπέζι. Μετά, τα παιδιά αναλαμβάνουν

να πλύνουν τα πιάτα (δεν θέλουμε να τα παραχαιδεύουμε) και στη συνέχεια, όταν τα παιδιά διαβάζουν στα δωμάτια,

ο άντρας μου μου κάνει μασάζ για να χαλαρώσω, μπροστά από το αναμμένο τζάκι, που είναι στη γωνιά μας κόκκινο

κι έξω πέφτουνε τούφες χιόνια στο παραθυράκι.

Τα Χριστούγεννα πηγαίνουμε διακοπές στο Ασπεν για σκι και τα καλοκαίρια στις Μαλδίβες. Τα παιδιά θα γίνουν και τα 3 γιατροί

για να πάρουν το ιατρείο μου, που είναι κληρονομικό πάππου προς πάππου και γινόμαστε όλοι γιατροί στην οικογένεια

(αν και δεν θέλουμε, γιατί είμαστε και εισοδηματίες) γιατί δεν ξέρουμε τι άλλο να κάνουμε με το ιατρείο.

Αυτά. Μπορείτε να με ρωτήσετε ό,τι άλλο θέλετε. Χαίρομαι να σας λύνω τις απορίες. emiloveyou

Γμτ...πρέπει να βρω εισοδηματία! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aspen is so not cool!!!!

I always preferred Bulgaria or the Alps

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

just had an argument with a girl I know. She was saying how it's unfair that if a guy fucks a different girl every week, he's a legend, but if a girl fucks just two guys in a year, she's a slut. So in response I told her that if a key opens lots of locks, then it's a master key. But if a lock is opened by lots of keys, then it's a shitty lock. That shut her up

είχα ακούσει ότι όλοι κρύβουμε και έναν συλλέκτη μέσα μας.

αλλά ότι κάθε άντρας είναι και συλλέκτης άχρηστων κλειδαριών μόνο και μόνο επειδή του έδωσαν ένα κλειδί χωρίς οδηγίες χρήσεως, αυτό πάλι ...

md η κοπελιά που έμεινε speechless ελληνίδα ήταν ή αγγλίδα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

just had an argument with a girl I know. She was saying how it's unfair that if a guy fucks a different girl every week, he's a legend, but if a girl fucks just two guys in a year, she's a slut. So in response I told her that if a key opens lots of locks, then it's a master key. But if a lock is opened by lots of keys, then it's a shitty lock. That shut her up

αλλά ότι κάθε άντρας είναι και συλλέκτης άχρηστων κλειδαριών μόνο και μόνο επειδή του έδωσαν ένα κλειδί χωρίς οδηγίες χρήσεως, αυτό πάλι ...

emrockonemclapping emclapping emclappingemgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλοι οι άντρες βγάζουν κάποια στιγμή στη ζωή τους το γουρούνι απο μέσα τους.

Είτε με αυτό τον τρόπο, είτε με άλλους τρόπους...

Προτιμώ με αυτόν.

Μμμ.. δεν ξέρω. Προσωπικά δεν πιστεύω στα κλισέ του τύπου "όλοι οι άντρες είναι γουρούνια" ή "όλες οι γυναίκες είναι πουτ@νες". :D

Προτιμώ να αντιμετωπίζω τον κάθε άνθρωπο σαν ξεχωριστή περίπτωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

just had an argument with a girl I know. She was saying how it's unfair that if a guy fucks a different girl every week, he's a legend, but if a girl fucks just two guys in a year, she's a slut. So in response I told her that if a key opens lots of locks, then it's a master key. But if a lock is opened by lots of keys, then it's a shitty lock. That shut her up

είχα ακούσει ότι όλοι κρύβουμε και έναν συλλέκτη μέσα μας.

αλλά ότι κάθε άντρας είναι και συλλέκτης άχρηστων κλειδαριών μόνο και μόνο επειδή του έδωσαν ένα κλειδί χωρίς οδηγίες χρήσεως, αυτό πάλι ...

md η κοπελιά που έμεινε speechless ελληνίδα ήταν ή αγγλίδα?

γι' αυτό κι εσύ συλλέγεις κλειδιά; :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emypoklinomaiemrespect
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ό,τι διαφορά ηλικίας και να υπάρχει, σημασία έχει ... να σ' αγαπούν

Μικρέ, κάνεις λάθος. There is no such a thing, guarantee.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ό,τι διαφορά ηλικίας και να υπάρχει, σημασία έχει ... να σ' αγαπούν

Μικρέ, κάνεις λάθος. There is no such a thing, guarantee.

Ώπα! Πλάκωσαν οι ... ηλικιωμένοι.

Ας ήμουνα εγώ ... Λευτεράκης και θα σούλεγα.

Θα ήμουνα ό,τι πιο πολύτιμο υπάρχει στη φύση. Θα είχα ψυχική καλλιέργεια και ανθρωπιά (έστω και αν έριχνα και καμία μπάτσα).

Λίγα τά 'χεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχα! :)

το μικρέ είναι όλα τα λεφτά! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχετε προσέξει, λ.χ., πώς συμβαίνει με κάποιους εξηνταπεντάρηδες, όταν διατηρούν δεσμούς με πιτσιρίκες, να γίνεται μέσα σε μια νύχτα το μαλλί τους κομοδινί;

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=28367&pid=364570&st=0&#entry364570 :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

πρέπει εκτός των άλλων να είναι εκτός από επιτυχημένη εργαζόμενη ΚΑΙ μία καθόλα ανατολίτισα. Πάνω-κάτω δηλαδή να εκπληρώνει αυτό που η λαική σοφία λέει, για το να είναι κάποια κυρία στο σαλόνι, μαγείρισσα στην κουζίνα και με κάποιες άλλες ιδιότητες σε ένα άλλο δωμάτιο του σπιτιού! :)

Είναι κάτι σαν αυτό που συνέβαινε στις μάγισσες της Σμύρνης, με την Κατίνα. Απλά όταν ήθελε κάποιον, τον χειραγωγούσε, φερόταν με την κατάλληλη θεατρική performance και παρόλο που οι πιθανότητες ήταν εναντίον της, τα κατάφερνε.

Και όσο περίεργο κι αν αυτό φαντάζει, είναι κι αυτό που ισχύει. :rolleyes:

Αυτό που προτείνει δηλαδή δεν είναι να γίνεις κάτι, αλλά να φερθείς ως κάποια με ορισμένες ιδιότητες, ώστε να χειραγωγήσεις κατάλληλα τον άλλο, που εξ'ορισμού θα πρέπει να είναι χαμηλότερης νοημοσύνης και ένα ανυποψίαστο και τέλειο θύμα.

Η ιστορία με τις μάγισσες είναι κατανοητή, αυτό που διαφεύγει είναι το πως συνδυάζεται η ‘υψηλότερη νοημοσύνη’ της γυναίκας με τις συμπεριφορές που περιγράφεις.

Καταρχήν με ποια λογική η έξυπνη διαλέγει άνδρα που ανυποψίαστα (λέμε τώρα) θα δεχόταν να χειραγωγηθεί; Σκοπός είναι να βρει κάποιον εξίσου έξυπνο, όχι έναν φελλό.

Επιπλέον καταλαβαίνω τη στάση και το σκεπτικό της Ελληνίδας συμβιβασμένης με τις φαλλοκρατικές και συντηρητικές αντιλήψεις του μέσου Έλληνα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα τη δικαιολογήσω για τον συμβιβασμό της. Greece is not Saudi Arabia, η γυναίκα έχει ελεύθερη βούληση, δικαιούται να αποφασίζει για τα οικογενειακά της, και σε ουδεμία περίπτωση είναι υποχρεωμένη να αποδεχτεί τα φαλλοκρατικά πρότυπα που επιβάλλει η ανδροκρατούμενη ελληνική κοινωνία. Και αν υιοθετήθηκε ποτέ ο νόμος sharia και υπάρχει κίνδυνος μια Ελληνίδα που αρνείται να ακολουθήσει τους κανόνες της λαϊκής παράδοσης να αποκεφαλιστεί, τότε ζητώ συγγνώμη.

Όσο για τη νοημοσύνη που λέγαμε, η πραγματική εξυπνάδα για μένα διακρίνεται στην απόρριψη και όχι στη συντήρηση των προτύπων της λαϊκής παράδοσης. Γι αυτό η γυναίκα αν όντως έχει μυαλό και @@ τις λαϊκές εντολές θα τις αγνοήσει και θα προχωρήσει με τα πιστεύω της, ας είναι και η μόνη στο χωριό.

Και κάτι τελευταίο, από πότε οι γιατρίνες δεν έχουν την οικονομική άνεση να πληρώνουν καθαρίστρια, και προβληματίζονται για το ποιός θα καθαρίζει το μπάνιο; Δηλαδή συγγώμη, οι γυναίκες που δουλεύουν 10ωρο στα εργοστάσια και έχουν και παιδιά να μεγαλώνουν τι θα έπρεπε να κάνουν;

Τελικά η όλη συζήτηση που γίνεται, αν εξαιρέσουμε αυτή που αφορά τους λάθους λόγους για τους οποίους κάποιοι αποτελούν ζευγάρι, είναι ποιο είναι το μυστικό, η συνταγή της επιτυχίας, η σωστή συμπεριφορά για μια γυναίκα, η στάση που πρέπει να κρατήσει μέσα σε μια σχέση και ιδιαίτερα, αν αυτή είναι μια επιτυχημένη επαγγελματίας και ασκεί μία καταξιωμένη κοινωνικά εργασία.

Η συνταγή της επιτυχίας/ευτυχίας είναι σχετική και διαφέρει ανάλογα με τη προσωπικότητα, τις απαιτήσεις και τη forma mentis της κάθε γυναίκας.

Υπάρχει αυτή που τρώει ξύλο και είναι ευχαριστημένη και ερωτευμένη. Υπάρχει η retro γκρινιάρα συμβιβασμένη με τις λαϊκές παραδόσεις, η απελπισμένη των 700 ε που αντί να κυνηγάει τη τύχη της αλλού, καπαρώνει τον φραγκάτο που τη συντηρεί και voila' η επιτυχία.

Και τέλος υπάρχει μια μειονότητα που το ενδεχόμενο του συμβιβασμού (σε κάθε μορφή του) το αποκλείει ολοκληρωτικά, και ούτε περνάει από το μυαλό της να γίνει ‘η καλή ανατολίτισσα που εκπληρώνει αυτά που της λέει η λαϊκή σοφία’ (μα σοβαρά τώρα; ). Και χωρίς να θέλω να γίνω overdramatic φεμινίστρια, πιστεύω ότι αυτή η τελευταία κατηγορία - γυναίκα με προοδευτικές πεποιθήσεις και φιλοδοξίες - είναι και η πιο κακότυχη, διότι ο μέσος άνδρας δύσκολα θα τη προτιμήσει. Ακόμα και αν στη θεωρία θα δείξει ενδιαφέρον για μια απαιτητική γυναίκα, στη πράξη θα τη βαρεθεί. Και αυτό ισχύει ακόμα περίσσοτερο για τον άνδρα με πολύ χρήμα και εξουσία, συνηθισμένο να έχει συνέχεια ξανθιές να κρέμονται από τα χείλη του, που ξαφνικά βρίσκει την έξυπνη και δεν ξέρει πως να τη 'χειριστεί'. Ε, κάποια στιγμή θα ξενερώσει και θα ψάξει κάποια χαμηλότερου προφίλ, που να τη κάνουν ευτυχισμένη τα κοσμήματα, τα ακριβά εστιατόρια και τα weekends στη saint tropez.

Επίσης κάτι άλλο σχετικό με τις μητέρες δασκαλίτσες που δεν έχω καταλάβει.

Η ποιότητα στη διαπαιδαγώγηση για σας εξαρτάται από το πόσο ελεύθερο χρόνο διαθέτει η γυναίκα και από την επαγγελματική της πορεία; Με αυτή τη λογική τότε οι full time εργαζόμενες θα έπρεπε να θεωρηθούν a priori χειρότερες μητέρες από τις δασκάλες. Και όμως η πείρα προσωπικά μου έχει διδάξει ότι όσοι μεγαλώσανε χωρίς τη τακτική καθοδήγηση των full time εργαζομένων γονιών τους και διδάχτηκαν υπό πιο σκληρές συνθήκες λίγο μόνοι τους λίγο με τη βοήθεια της γιαγιάς, είναι γενικότερα πιο δυνατοί και ανεξάρτητοι σε σύγκριση με άλλους που συνηθίσανε από μικροί να έχουν τη μαμά/νταντά δίπλα τους. Και δεν θέλω να γίνω απόλυτη αλλά απ’όσα έχω δει στη ζωή μου οι ‘δασκαλίτσες’ με άπειρο ελεύθερο χρόνο, πιθανότατα αγχωτικές, καταπιεστικές και παρανοϊκές, μπορεί να αποδεικνύονται χειρότερες μητέρες από τις πιο δυναμικές γυναίκες, παρόλο που οι τελευταίες λόγω δουλειάς αφοσιώνονται πολύ λιγότερο στην οικογένεια.

P.S.: Φαντάζομαι πως λίγες θα συμφωνήσετε με τα παραπάνω διότι ναι, η ελληνική κοινωνία και η ιταλική μοιάζουν, αλλά οι νοοτροπίες μας διαφέρουν αρκετά. Η ιταλίδα με αυτοπεποίθηση, σπουδαγμένη που έχει πάρει και μια γεύση από άλλους πολιτισμούς, ποσώς νοιάζεται για τις ιταλικές λαϊκές σοφίες, άσχετα αν είναι μιλανέζα, ναπολιτάνα, ή σικελή. Επίσης τον κάφρο φαλλοκράτη που με κάποιο τρόπο δεν τη σέβεται, ή τη κοροϊδεύει τον στέλνει κατευθείαν στο δι@ολο, πράγμα που η ίδια δεν έκανα και το μετάνιωσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή Κασσάνδρα, δεν θυμάμαι αν έχουμε μαλώσει και σε αυτό το θέμα και βαριέμαι να ξαναδω τα παλιά, αλλά θέλω να σου πω ότι (ως συνήθως) φάσκεις και αντιφάσκεις και παραληρείς κάνοντάς τα όλα αχταρμά. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου στα σημεία που φάσκεις και διαφωνώ όταν αντιφάσκεις!

Και κάτι τελευταίο, από πότε οι γιατρίνες δεν έχουν την οικονομική άνεση να πληρώνουν καθαρίστρια, και προβληματίζονται για το ποιός θα καθαρίζει το μπάνιο;

Από το 1993 περίπου.

Και τέλος υπάρχει μια μειονότητα που το ενδεχόμενο του συμβιβασμού (σε κάθε μορφή του) το αποκλείει ολοκληρωτικά, και ούτε περνάει από το μυαλό της να γίνει ‘η καλή ανατολίτισσα που εκπληρώνει αυτά που της λέει η λαϊκή σοφία’ (μα σοβαρά τώρα; ). Και χωρίς να θέλω να γίνω overdramatic φεμινίστρια, πιστεύω ότι αυτή η τελευταία κατηγορία - γυναίκα με προοδευτικές πεποιθήσεις και φιλοδοξίες - είναι και η πιο κακότυχη, διότι ο μέσος άνδρας δύσκολα θα τη προτιμήσει.

Το φάσκεις και αντιφάσκεις που λέγαμε - και στην ίδια παράγραφο κιόλας.

P.S.: Φαντάζομαι πως λίγες θα συμφωνήσετε με τα παραπάνω διότι ναι, η ελληνική κοινωνία και η ιταλική μοιάζουν, αλλά οι νοοτροπίες μας διαφέρουν αρκετά. Η ιταλίδα με αυτοπεποίθηση, σπουδαγμένη που έχει πάρει και μια γεύση από άλλους πολιτισμούς, ποσώς νοιάζεται για τις ιταλικές λαϊκές σοφίες, άσχετα αν είναι μιλανέζα, ναπολιτάνα, ή σικελή. Επίσης τον κάφρο φαλλοκράτη που με κάποιο τρόπο δεν τη σέβεται, ή τη κοροϊδεύει τον στέλνει κατευθείαν στο δι@ολο, πράγμα που η ίδια δεν έκανα και το μετάνιωσα.

Είναι γνωστό ότι όλες έχουν στείλει στον διάολο τον Μπερλουσκόνι, τη Μιλανέζικη βιομηχανία μόδας, τους παίχτες του ποδοσφαίρου, τον Ανιέλι κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γλυκό μου mad cow, πως πάει η εξεταστική σου;

Σου απαντάω από δω γιατί δεν βρίσκω τον λόγο να ‘κρυφτώ’ πίσω από ένα πμ. Σ’ευχαριστώ ειλικρινά για το editing, αλλά γενικά έχω μάθει να προστατευτώ μόνη μου από τους μ@λάκες (και σιγά η invitro δεν είναι τίποτα). Επειδή ξέρω πως έχω να συναντήσω πάρα πολλούς τέτοιους στη ζωή μου, προσπαθώ να προετοιμαστώ από νωρίς. :)

Και πάλι ευχαριστώ, είσαι μεγάλη ψυχή, αλλά πραγματικά δεν ήταν ανάγκη. Ασ' την στο delirium της, εσύ μην ασχολείσαι, οκ;

σμουτς emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ορίστε η απάντηση από www.tanea.gr:

Ο άντρας επιβάλλεται να είναι μεγαλύτερος από τη γυναίκα

Μπορεί ο γάμος να αυξάνει το προσδόκιμο επιβίωσης, υπάρχει όμως ένας βασικός κανόνας: ο άντρας να είναι μεγαλύτερος από τη γυναίκα. Σύμφωνα με νέα μελέτη, ο γάμος με νεαρότερο άνδρα «κλέβει» χρόνια από μια γυναίκα, ενώ ο γάμος με νεαρότερη γυναίκα «προσθέτει» χρόνια στον άνδρα.

Σύμφωνα με την έρευνα, που έκαναν γερμανοί ειδικοί, γυναίκες που είναι από επτά έως εννέα χρόνια μεγαλύτερες από το σύζυγό τους έχουν 20% υψηλότερο ποσοστό θνησιμότητας. Στον αντίποδα, όταν στο ζευγάρι η γυναίκα είναι μικρότερη, τα χρόνια ζωής του άνδρα αυξάνουν σημαντικά.

Η έρευνα έγινε από ερευνητές του γερμανικού Ινστιτούτου Δημογραφικών Ερευνών «MaxPlanck» και βασίστηκε στην ανάλυση ιατρικών αρχείων περίπου δύο εκατομμυρίων ζευγαριών από τη Δανία.

Η ανάλυση κατέδειξε ότι ένας άνδρας που είναι μικρότερος κατά επτά έως εννέα χρόνια από τη γυναίκα του, έχει 11% μεγαλύτερο προσδόκιμο επιβίωσης, σε σχέση κάποιον που έχει ίδια ηλικία με τη σύζυγό του.

Σύμφωνα με τον Sven Drefalhl, υπέυθυνο της μελέτης, παραμένει ασαφές γιατί υπάρχει αυτή η ανισότητα στη διαφορετική επίπτωση που έχει στα δύο φύλα η «ψαλίδα» στη διαφορά ηλικίας μεταξύ των συζύγων.

Μια πιθανή ερμηνεία είναι ότι με τις διαφορετικές φιλίες που αναπτύσσουν άνδρες και γυναίκες στη διάρκεια της ζωής τους, οι οποίες φέρονται να έχουν ψυχολογικά οφέλη.

Μία άλλη εικασία που έκαναν οι ειδικοί, είναι ότι τα ζευγάρια στα οποία ο άνδρας είναι πολύ πιο νέος, παραβιάζουν τα κοινωνικά ήθη και συνεπώς υφίστανται υποσυνείδητα κοινωνικές «κυρώσεις» ως τίμημα, με την μορφή αυξημένου στρες στη ζωή τους, που πλήττει κυρίως τις γυναίκες και συρικνώνει το προσδόκιμο επιβίωσης τους.

Η μελέτη δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Demography.

Δημοσίευση: 14-5-2010 Επιμέλεια: Γιάννης Δεβετζόγλου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.