Jump to content

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?


ioan

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το κλίμα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας βέβαια αν και είναι προσωπικό του καθενός πόσο τον επηρεάζει. 

Γνωρίζει άλλος πού είναι καλά με καλό κλίμα μεταξύ συναδέλφων;

Και πόσες περίπου εφημερίες τους βγαίνουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Στα στρατιωτικά νοσοκομεία μπορούμε να πάμε για μέρος ειδικότητας? Γνωρίζει κάποιος? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω για την ύπαρξη  1 κενής θέσης ειδικευόμενου παθολογίας στο "Μποδοσάκειο" Γ.Ν.Πτολεμαΐδας. Βρίσκομαι σε παράταση στην παθολογική κλινική και χωρίς κανένα ενδοιασμό συστήνω ανεπιφύλακτα την Π/Θ κλινική του Μποδοσάκειου Νοσοκομείου για 1-2 χρόνια ειδίκευσης στην Παθολογία. Πρόκειται για κλινική με εξαιρετικό κλίμα συνεργασίας μεταξύ ειδικών  και ειδικευόμενων αλλά και νοσηλευτικού προσωπικού. Μετά από ένα τραγικά ανεκδιήγητο αγροτικό με έκπληξη συνάντησα ένα φιλικό εργασιακό περιβάλλον σε αυτή την κλινική.

Τη συστήνω ανεπιφύλακτα για κάθε νέο πτυχιούχο ιατρικής που θέλει να ενταχθεί όσο το δυνατόν πιο ομαλά στο χαμό των εφημεριών και του ΤΕΠ  μιας παθολογικής κλινικής!!??

Όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες μπορεί να μου στείλει PM. Είμαι στη διάθεσή σας για κάθε απορία σχετικά με το ύφος και τον αριθμό των εφημεριών, τα ρεπό κ τις άδειες που δικαιούμαστε εμείς οι ειδικευόμενοι.

Τροποποιήθηκε από Pathologoplikti
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρετε, αν αποφασίζατε να ολοκληρώσετε Ουρολογία στην Ελλάδα, που θα βάζατε τα χαρτιά σας για ειδικό κομμάτι της Ουρολογίας; Αθήνα, Θεσσαλονίκη ή Επαρχία;
Στην Αθήνα είμαι ανάμεσα σε Α΄ πανεπιστημιακή Ουρολογική (Λαϊκό) και Β΄ πανεπιστημιακή Ουρολογική (Σισμανόγλειο/Αττικό). Στην Θεσσαλονίκη στην Α΄ Ουρολογική στο Γεννηματά. Στην επαρχία Λάρισα στο πανεπιστημιακό.
Ποια κλινική εκπαιδεύει καλύτερα τους ειδικευόμενους θεωρητικά αλλά και χειρουργικά, για τα δεδομένα Ελλάδας;
Με πόσα χειρουργεία τελειώνει ένας Ουρολόγος την ειδικότητα πχ στο Λαϊκό και πχ σε άλλο νοσοκομείο; Από αυτά τα χειρουργεία σε πόσα είναι πρώτος χειρουργός και σε ποια πρώτος βοηθός και σε ποια δεύτερος βοηθός; Τι είδους χειρουργεία να αναμένει ένας νέος συνάδελφος ότι θα κάνει ή θα συμμετέχει σε μεγάλο βαθμό;

Τροποποιήθηκε από louis c.k
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς κάτι για Παθολογία στα 1.Θριάσιο 2.Παπανικολάου Θεσσαλονίκης; Για επίπεδο εκπαίδευσης, επιμελητών, και κλίμα στις κλινικές γενικότερα. Αξίζει κάποιο για 2 χρόνια παθολογία, σαν γενικό κομμάτι παθολογικής ειδικότητας; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

χαιρετε  luis c.k  και απο εμενα ,με ενδιαφερει και εμενα η αποψη των ειδικευμενων και ειδικευομενων  για την ερωτηση που εχεις κανει.Εγω θα σου  ελεγα να ριξεις μια ματια στο  σχολειο ουρολογιας στο youtube και στο eau  εκει μεσα εχει βιντεο οπου ανα στιγμες αναφερουν πως εκπαιδευουν οι συγκεκριμενοι ουρολογοι και αν δεν κανω λαθος δουλευουν και στα ανωθεν πανεπιστημια που εχεις  αναφερει.Προσωπικη μου αποψη ειναι να πας στο πανελληνιο συνεδριο 11-14  οκτωβριου στην αθηνα εχει ελευθερη εισοδο για μαθητες και  ειδηκευομενους επισης να γινει μελος στο eau οπου σου προσφερει συνεχη ενημερωση για την ουρολογια και για να ευλογησω τα γενια μας οι ελληνες ουρολογοι οπου μπορεις  να εκπευδευτεις ειναι περιζητοι και αναγνωρισμενοι σε ολη την ευρωπη. Ενδεικτικα να αναφερω Λιατσικος,Αδαμακης,Γιαννακοπουλος,Σκολαρικος,Χατζηδημητριου ειναι στο τοπ level.

ΥΓ.Ελπιζω να μην κουρασα και  συγγνωμη για το ατονικο .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα @ngiannakopoylos . Αυτά που λες τα έχω κάνει ήδη. Τους παραπάνω καθηγητές τους γνωρίζω ήδη και παρακολουθώ το έργο τους σε Pubmed/social media/Youtube. Το πρόβλημα είναι πως στην πράξη δεν ξέρω τι εκπαίδευση δίνουν στις κλινικές τους. Όσους ειδικευόμενους και πρόσφατα ειδικούς (πήραν δλδ ειδικότητα πρόσφατα) μου λένε τα χειρότερα γενικά. Οκ ακούω ότι στο Λαϊκό θα λάβεις καλή εκπαίδευση θεωρητική αλλά μου λένε ότι χειρουργείο με το κιάλι θα το βλέπω. Ακόμη και τα πιο απλά! Πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω! Είναι παντού τόσο σκατά; Είναι η νοοτροπία μας τέτοια να αποθαρρύνουμε νέο κόσμο; Υπάρχει όφελος από αυτόν που το λέει (ότι όσοι λιγότεροι ειδικευόμενοι τόσο καλύτερα θα μοιραστεί η "πίτα" των χ/ων); Στην τελική εγώ δεν έφαγα τίποτα από κανέναν και δεν έχω σκοπό στην ηλικία μου να γίνω αρπακτικό. Απλά θέλω να εκπαιδευτώ όσο καλύτερα μπορώ για να μην σκοτώσω άνθρωπο αύριο μεθαύριο ως ειδικός. Τόσα πολλά ζητάω στην τελική;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 27/6/2018 at 1:44 ΜΜ, louis c.k said:

Στην τελική εγώ δεν έφαγα τίποτα από κανέναν και δεν έχω σκοπό στην ηλικία μου να γίνω αρπακτικό. Απλά θέλω να εκπαιδευτώ όσο καλύτερα μπορώ για να μην σκοτώσω άνθρωπο αύριο μεθαύριο ως ειδικός. Τόσα πολλά ζητάω στην τελική;

Προφανώς έχεις δίκιο. Αλλά δεν έχει νόημα να γίνει αυτή η συζήτηση γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν θα βγάλει πουθενά...

 

On 27/6/2018 at 1:44 ΜΜ, louis c.k said:

Είναι η νοοτροπία μας τέτοια να αποθαρρύνουμε νέο κόσμο; Υπάρχει όφελος από αυτόν που το λέει (ότι όσοι λιγότεροι ειδικευόμενοι τόσο καλύτερα θα μοιραστεί η "πίτα" των χ/ων);

Με αυτή τη στάση, είναι λογικό να μην σου δώσει κανείς πληροφορίες. Προσωπικά και εγώ θα αποφύγω να σου πω να αποφύγεις κάποια κλινική συγκεκριμένα, γιατί θα θεωρήσεις ότι το κάνω σκόπιμα για να μην μοιραστεί η "πίτα". 

 

On 27/6/2018 at 1:44 ΜΜ, louis c.k said:

Οκ ακούω ότι στο Λαϊκό θα λάβεις καλή εκπαίδευση θεωρητική αλλά μου λένε ότι χειρουργείο με το κιάλι θα το βλέπω.

Δεν θα μιλήσω για το Λαϊκό συγκεκριμένα (για τον παραπάνω λόγο) αλλά θα σου έλεγα να ζητήσεις να παρακολουθήσεις κάποιο χειρουργείο στην κλινική που σκέπτεσαι να δηλώσεις. Κανένας δεν θα στο αρνηθεί. Παρατήρησε τι χρόνους χειρουργείου παίρνουν οι ειδικευόμενοι και κυρίως οι "τελευταίου έτους ειδικότητας".  Θα βγάλεις αρκετά συμπεράσματα μόνος σου. Δεν θα κάνω spoiler, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ...

 

 

On 27/6/2018 at 1:44 ΜΜ, louis c.k said:

Τους παραπάνω καθηγητές τους γνωρίζω ήδη και παρακολουθώ το έργο τους σε Pubmed/social media/Youtube. Το πρόβλημα είναι πως στην πράξη δεν ξέρω τι εκπαίδευση δίνουν στις κλινικές τους.

Εδώ είσαι σωστός. Είναι πολύ εύκολο να παρασυρθείς από κάποιο γνωστό και αναγνωρισμένο ευρωπαϊκά πρόσωπο. Το πόσο καλή εκπαίδευση προσφέρουν είναι κάτι διαφορετικό...

Οι αναμονές πλέον είναι ελάχιστες, με εξαίρεση τις πανεπιστημιακές. Θα μπορούσε κάποιος να πει πως φταίει η κρίση, η μετανάστευση κτλ. Αλλά αυτή είναι η μισή αλήθεια. Η άλλη μισή κρύβεται στην εκπαίδευση, στα ανύπαρκτα logbooks και στις αυθαιρεσίες. Και δυστυχώς καταστάσεις που θα ανακαλύψεις μόνος σου από την αρχή της ειδικότητας...

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@louis c.k γεια χαρά και πάλι. Νομίζω πως ο την πρακτική εκπαίδευση είναι αυτό που πρέπει να αποζητά ένας χειρούργος εννοείτε μαζί με την ανάλογη θεωρία. ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω  πως τόσοι ειδικοί εκπαιδευτές  που ήταν πριν στην θέση του μαθητή και  ειδικευομενου δεν βοηθούν η αν θες δεν ασχολούνται με τα μη υπάρχοντα logbooks που προανέφερε και ο @ChrisSpart35 , προς θεού δεν είπα να μπεις από την πρώτη μέρα ι να χειρουργείς  άλλα 4-5 έτος ειδικότητας να μην έχεις πιάσει τίποτα και το μόνο που κάνεις είναι οι αναρρόφησες και τα άγκιστρα είναι κρίμα για οποιονδήποτε χειρούργο .Anyway ευχαριστώ για την ενημέρωση louis και chrisspart  .Μιας και εγώ δεν είμαι Ελλάδα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για κάποια εμπειρία μου Περιμένω κάποιος που έχει περάσει από αυτές τις κλινικές μοιραστεί τις εντυπώσεις του .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που καταστρεφει την χειρουργικη εκπαιδευση στην Ελλαδα ("ως επιμελητης μαθαινεις να χειρουργεις") ειναι οτι δεν υπαρχει ελεγχος για στην εκπαιδευση των νεων χειρουργων απο κανενα, αλλα κυριως το οτι εδω και πολλα χρονια ο ασθενης δεν ειναι πλεον ασθενης αλλα πελατακι του καθε χειρουργου

Αν δειτε και μια μεταρρυθμιση που πανε να κανουν τωρα, ασχολειται 99% με τις εξετασεις για την ειδικοτητα (λες και αυτο ειναι το προβλημα). Θυμιζει αυτο που γινεται με τις πανελληνιες εξετασεις, στις οποιες αλλαζει καθε τοσο το συστημα των εξετασεων, αλλα η σχολικη εκπαιδευση συνεχιζει να υποβαθμιζεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ChrisSpart35 σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου, ειλικρινά! Θα ήθελα επίσης να ζητήσω συγνώμη δημόσια αν με τον τρόπο μου έγινα εμπαθής ή αυτά που εξέφρασα περί καχυποψίας έθιξαν εσένα ή άλλους συναδέλφους. Να ξέρεις ότι δεν είχα τέτοια πρόθεση. Στην αρχή του ψαξίματος μου σε κάποια νοσοκομεία κάποιοι ειδικευόμενοι Ουρολόγοι (ονόματα δεν θα πω, οι συνάδελφοι τους τρώνε καθημερινά στην μάπα και ξέρουν το ποιόν τους καλύτερα) μου παρουσίασαν μια μίζερη κατάσταση καθολικά και με προέτρεψαν να μην δηλώσω στο νοσοκομείο τους λέγοντας μου ότι δεν θα εκπαιδευτώ καθόλου. Δεν μπήκαν καν στον κόπο να με ρωτήσουν τι καριέρα θέλω να κάνω (νοσοκομειακή, ιδιώτευση με office urology κλπ) ώστε να είναι πιο συγκεκριμένοι και να μου πουν ότι σκέφτομαι σωστά ή είμαι τρομερά ρομαντικός θα αποτύχω κλπ. Στην αρχή τους πίστεψα και φρίκαρα και έλεγα όπως αρκετοί ότι θα φύγω εξωτερικό. Στο  διάστημα μετά τις επισκέψεις καθώς έψαχνα για εξωτερικό, κάποια στιγμή ένας φίλος μου ειδικευόμενος διορίστηκε σε άλλη κλινική στο ίδιο νοσοκομείο που είχα πάει μήνες πριν και του ζήτησα να πάει να μάθει τι παίζει (χωρίς να πει για ποιον ρωτάει ή ότι είναι φίλος μου). Πήγε με τρόπο και τους έπιασε και τους ρώτησε αν είναι ευχαριστημένοι από την εκπαίδευση τους και τους χρόνους χειρουργείων και το πόσα χ/α κάνουν μόνοι τους. Σου μιλάω ειλικρινά του είπαν 2 από τους Ουρολόγους εκεί ( και μάλιστα οι 2 που με έδιωχναν) ότι είναι ευχαριστημένοι και τώρα που παλιώνουν και δεν έχει τόσο κόσμο η κλινική χώνουν τους μικρούς για λάντζα και αυτοί χειρουργούν με στόχο να τελειώσουν την ειδικότητα με τριψήφιο νούμερο! Καμία σχέση δηλαδή με όσα μου είπανε στην αρχή! Μετά από αυτό και καχύποπτος και συνομωσιολόγος να μην είσαι νομίζω ότι βλέπεις τελείως διαφορετικά τις καταστάσεις. Γι αυτό και η αγανάκτηση μου  και η καθολική καχυποψία. Όχι ότι η δικαιολογία παραπάνω με ρίχνει στα μαλακά, αλλά σου δίνω το σκεπτικό μου που με οδήγησε εκεί. Εντάξει ξέρω ότι δεν θα τελειώσω την ειδικότητα με άπειρα χειρουργεία και πως για να μάθεις να χειρουργείς είτε πρέπει να κυνηγήσεις fellowship στο κλάδο που σε ενδιαφέρει είτε ως επιμελητής να μάθεις στου κασίδη το κεφάλι, αλλά κι αυτό το πράγμα να κάνουν έτσι ΚΑΠΟΙΟΙ (όχι όλοι) για μια γαμημένη ορχεκτομή ή μια διουρηθρική (λέω τυχαία μικρά χειρουργεία που κάνουν οι ειδικευόμενοι μόνοι τους έξω) καταντάει λίγο παθέτικ. Τέλος πάντων, δεν θέλω να σας μιζεριάσω περαιτέρω....το δρόμο ο φίλτατος τον έδειξε: πας μερικές μέρες στο νοσοκομείο που σε ενδιαφέρει και χώνεσαι παντού να δεις τι παίζει και φυσικά δεν παρασύρεσαι από τις περγαμηνές κάποιου. Κάποιος μπορεί να είναι γαμηστερός χειρουργός/ερευνητής/ακαδημαϊκός αλλά αδιάφορος για την εκπαίδευση των μικρών του. Το θέμα είναι να βρεις αυτό που θέλεις με βάση τους στόχους σου. Και αυτό σημαίνει γενικά ότι την σήμερον ημέρα κάποιος πρέπει να ξέρει περίπου τι θέλει μετά την ειδικότητα και να κινείται αναλόγως (καριέρα έξω/ιδιώτευση/ office urology vs big whales χειρουργεία κλπ). Καλή συνέχεια σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για καρδιολογία και είμαι στην φάση που πρέπει να διαλέξω που θα δηλώσω για το γενικό κομμάτι. Που πιστεύετε ότι αξίζει. Αθήνα σε κάποιο μεγάλο νοσοκομείο με πολλή δουλειά (για περισσότερη εμπειρία), Αθήνα σε κάποιο νοσοκομείο με λίγες εφημερίες για πιο άνετα, ή σε κάποιο νοσοκομείο της περιφέρειας (πχ Πύργος, Πάτρα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@vossos41 δυστυχως δεν μπορω να σου απαντήσω διότι είμαι στην ιδια φαση με σενα θα ηθελα να συμπληρώσω όμως στην ερώτηση σου Ποια νοσοκομεια της αθηνας ειναι πιο ανετα και προσφερονται καλύτερα για κάποιον που μολις τελειωσε τη σχολη για γενικό κομμάτι  κι αν υπαρχουν βεβαια τετοια ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για γαστρεντερολογία, αλλά έχω κολλήσει στο νοσοκομείο για το γενικό κομμάτι. Ποια νοσοκομεία προτείνετε για παθολογία 2 χρόνια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Ανάμεσα σε Αγλαϊα Κυριακού και Αγία Σοφία, ποιο είναι σχετικά καλύτερο για ειδικότητα παιδιατρικής;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από άποψη συνθηκών εργασίας, θα έλεγα καλύτερα στο Αγλαια Κυριακου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 hours ago, Τυροκροκέτα said:

Καλησπέρα! Ανάμεσα σε Αγλαϊα Κυριακού και Αγία Σοφία, ποιο είναι σχετικά καλύτερο για ειδικότητα παιδιατρικής;

 

2 hours ago, ξενος said:

Από άποψη συνθηκών εργασίας, θα έλεγα καλύτερα στο Αγλαια Κυριακου

 

απο συνθηκες εργασιας ακομα καλυτερα ειναι στο Παιδων Πεντελης αλλα εκει δεν θα δεις τοσα πραγματα οσα στα 2 πανεπιστημιακα που ανεφερες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, ξενος said:

Από άποψη συνθηκών εργασίας, θα έλεγα καλύτερα στο Αγλαια Κυριακου

Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο γιατί λες πως οι συνθήκες εργασίας δεν είναι τόσο καλές στο Αγία Σοφία; Την παιδιατρική μου την έκανα στο Αττικό κι έτσι δεν έχω πολύ άποψη για το πώς είναι το κλίμα για τους ειδικευόμενους στις άλλες δύο πανεπιστημιακές κλινικές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/4/2018 at 11:18 ΜΜ, anima6 said:

Κάποια γνώμη για Νευρολογική κλινική στην Αθήνα πλην Αιγινητείου?

Αττικό που ειναι κι αυτή πανεπιστημιακή, αν και έχει μια κλίση προς τα ΑΕΕ, ΚΑΤ αν θες μερική είναι καλά λόγω τραύματος και Ευαγγελισμός!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διοτι στο Αγλαια Κυριακου η διευθυνση δεν πιεζει τοσο τους ειδικευομενους σε σχεση με το Αγ.Σοφια,μην ξεχνας ειναι και πανεπιστημιακη κλινικη η τελευταια

Ωστοσο, εντος του 2019 θα βγει στη συνταξη ο υπαρχων διευθυντης οποτε δεν ξερω ποιος/ποια θα τον διαδεχθει και αρα πως θα διαμορφωθει το κλιμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από μένα παιδιά,

ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ-ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑΣ και σύντομα ξεκινάω το γενικό μέρος σε νοσοκομείο της Επαρχίας.Για το ειδικό μέρος ενδιαφέρομαι κυρίως για Αθήνα. Ποιό νοσοκομείο προτείνετε; Υπάρχει κάποιο που να ξεχωρίζει όσον αφορά την εκπαίδευση ( κυρίως σε πρακτικό επίπεδο) καθώς και την παροχή ευκαιριών για κάτι παραπάνω ( ερευνητικά προγράμματα, καθηγητές με σοβαρές εξειδικεύσεις πρόθυμοι να μεταλαμπαδεύσουν  τις γνώσεις τους, διασύνδεση με κέντρα έξω κτλ) ; Εναλλακτικά, υπάρχουν αξιόλογα κέντρα στην Θεσσαλονίκη ή ακόμα και σε μικρότερες πόλεις , π.χ. Πάτρα, Ιωάννινα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.