Jump to content

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


V23

Recommended Posts

αλτρουιστικής αριστερίζουσας φιλοσοφίας....

Μουάχαχα γαμάτος. Καμία φιλοσοφία δεν είναι αλτρουιστική... ούτε καν η χριστιανική...

αλλά το να σκέφτεσαι και τους άλλους και όχι πρώτα και μόνο τον εαυτό σου (εγώ αυτό βλέπω να κάνεις) είναι ηθικό και ρεαλιστικότατο... εκτός αν...

Πολύ απλά γιατί είναι άρνηση λόγω φόβου των εξετάσεων και τίποτα άλλο.

Μα και βέβαια άρνηση λόγω φόβου των εξετάσεων. Η καλύτερη φοιτήτρια του έτους μου είναι ενάντια των εξετάσεων....

τρελλός φόβος, κι εγώ για αυτό φοβάμαι ΜΠΡΡΡΡΡΡΡ ΜΑΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ ΔΕΝ ΕΧΟ ΞΑΝΑΔΩΣΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΠΡΡΡ

Ο λόγος που είμαι ενάντια τους έιναι σαφης. Δεν θα λύσουν το πρόβλημα, απλά θα το εντύνουν για τον περισσότερο κόσμο... για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω...

Υγ1. Στέλιο συγχώρεσε με για το ύφος μου, παραφέρθηκα

Υγ2. Η ευρωπαϊκή οδηγία που σου λέω πρέπει να είναι η 47/2000. Προέβλεπε μείωση των ωρών εργασίας των ειδικευόμενων σε 58 άμεσα (χεχε το 2004) με ορίζοντα τις 48, από τις 75-80 που είναι ήδη τώρα. Η ελλάδα έχει παραπεμφθεί ήδη στο Ευρωπαικό Δικαστήριο για τη μη εφαρμογή της

Υγ.3 Υπάρχει προεδρικό διάταγμα του 83 που ορίζει αναλογία 1 ειδικευόμενο ανά 4 κλίνες... αλλά την έχουν γραμμένη στις περισσότερες κλινικές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 223
  • Created
  • Last Reply
Μα και βέβαια άρνηση λόγω φόβου των εξετάσεων. Η καλύτερη φοιτήτρια του έτους μου είναι ενάντια των εξετάσεων....

τρελλός φόβος, κι εγώ για αυτό φοβάμαι ΜΠΡΡΡΡΡΡΡ ΜΑΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ ΔΕΝ ΕΧΟ ΞΑΝΑΔΩΣΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΠΡΡΡ

Όταν η καλύτερη φοιτήτρια του 1ου έτους στο οποίο βρίσκεσαι φτάσει 6ο και η αναμονή για το γενικό κομμάτι είναι 5 χρόνια.... θα παρακαλάει για εξετάσεις....

Οπότε έλα σε 5 χρόνια όταν θα βρεθείς σε χειρότερη από τη σημερινή θέση να σε ξαναακούσουμε....

Και κάτι άλλο: ΝΑΙ ΚΟΙΤΑΖΩ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΝΟΜΙΜΟ, ΕΥΘΥ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΤΡΟΠΟ.....

Αν για αυτό πρέπει να απολογηθώ, λυπάμαι που δε μου βγαίνει να το κάνω......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είπε κανείς ότι είναι κακό να κοιτάζεις την πάρτη σου...

Το κακό είναι να κοιτάζεις ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ την πάρτη σου...

Να κοιτάς όμως ποιά είναι η καλύτερη λύση για όλους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επίσης θέλω να σε ρωτήσω κάτι. ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΜΕ ΤΟ ΑΓΚΟΥΡΙ? εσείς το τρώτε τώρα εμείς όμως θα το φάμε μετά που τα πράγματα θα είναι και χειρότερα.

Ο λόγος μας ΜΕΤΡΑΕΙ.

Και κοιίτα να επιχειρηματολογείς για όλα αυτά που λέω και όχι μόνο για συγκεκριμένα κομμάτια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή νομίζεις πως αν υπάρχουν εξετάσεις δε θα υπάρχει αναμονή?

Νομίζεις πως όποιος δεν έχει γνωριμίες για να μπεί με το τωρινό σύστημα, θα αποκτήσει ξαφνικά μετά? Ή πως όποιος έχει τώρα γνωριμίες (άσχετα από τις ικανότητες), δε θα τις χρησιμοποιήσει και όταν θα έρθουν οι εξετάσεις?

Δική μου άποψη... θα μπούν εξετάσεις, μα δεν πρόκειται να αλλάξει στην ουσία τίποτα. Ή νομίζεις πως δεν έχουμε καταλάβει ακόμα πού το πάει αυτός ο υποτιθέμενος φιλοευρωπαϊσμός... αλλαγές μόνο για τα μάτια του κόσμου. Αν δημιουργεί αντιδράσεις, οι ευθύνες όλες στην Ευρώπη και την EU.

Το φαίνεσθαι θα είναι καλαίσθητο. Τί τρέχει από κάτω? Άλλου παπά ευαγγέλιο...

...αλλά ξέχασα... αν θα είναι όπως οι Πανελλήνιες, τότε θα είναι τέλειες... λές και πρόκειται να έχει το κράτος τα χρήματα και την πολυτέλεια να διοργανώσει τέτοιου είδους διαγωνισμούς πάνω από μιά φορά το χρόνο για τη μειονότητα των γιατρών (ας μη το ξεχνάμε, είμαστε μειονότητα, δεν είναι όλοι γιατροί... κι ας ουρλιάζουν κάποιοι πως είμαστε πάρα πολλοί).

Είναι η τελευταία φορά που ασχολούμε με το θέμα, γιατί ήδη κατάλαβα πως γυρίζει. Θα μπούν εξετάσεις. Θα είναι κατά 80% αδιάβλητες, έτσι για να μην έχει να πεί κανείς τίποτα. Στο 20% θα είναι όλη η διαφθορά και αδιαφάνεια, είτε το ονομάζουν συνεντεύξεις είτε ό,τι άλλο. Έτσι ώστε για 1/2 μόρια να χάνεται μιά θέση.

Όλοι θα είναι ευχαριστημένοι, γιατί όλοι θα είναι δυσαρεστημένοι, όπως τώρα...

Δεν είναι δύσκολο πάντως να γίνει και η Ελλάδα όπως άλλα μέλη της EU. Αρκεί να αντιγράψει την Ιταλία. Εδώ και χρόνια είναι έτσι...

Τέλος, έτσι για να πώ και το τελευταίο... μετά το πτυχίο πρέπει κανείς να κερδίζει χρήματα για να ζεί. Δυστυχώς δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να πάνε Αμερικές ή Αγγλίες ή Σουηδίες ή και Ιταλίες (γιατί όχι) για να δουλέψουν για 1 ή 2 χρόνια δωρεάν. Οπότε, η κατάσταση είναι κρίσιμη και δυστυχώς λύση δεν πρόκειται να δωθεί με την απλή χρήση εξετάσεων.

...είναι πλέον εμφανές πως χρειάζονται ριζικές αλλαγές στο Εθνικό Σύστημα Υγείας... εκεί όμως δεν υπάρχει πολιτικός με τη σοβαρότητα και το ειλικρινές ενδιαφέρον να κάνει κάτι... εκεί υπάρχει πολιτικό κόστος τεράστιο. Δεν είναι 2 ή 3 τράπεζες... για να λυθεί το ζήτημα ειδικευόμενοι οριστικά είναι απαραίτητη η αναδιοργάνωση του ΕΣΥ. Όλοι το ξέρουν, μα κανείς δεν το κάνει. Μόνο μπαλώματα... όπως αυτές οι σοβαροφανείς εξετάσεις για την ειδικότητα.

Bye bye

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ioan, η πιο ρεαλιστικη και ολοκληρωμενη αποψη που διαβασα ως τωρα για το θεμα. emclappingemthumbsup

emarup γουζαρντ,θεωρεις αξιοκρατικο να καταλαβει καποιος μια θεση επειδη εχει την πολυτελεια (οικονομικη και χρονου) να κανει το δουλο (sic) σε καποιο καθηγητη 2-3 χρονια? δηλαδη αν καποιος σπουδασει στο χ παν/μιο και θελει να ειδικευθει στο y, αυτοματα αποκλειεται γιατι δε θα'χει περασει την περιοδο της "δουλειας." το ιδιο και καποιος που αμεσως μετα το πτυχιο πρεπει να δουλεψει για να ζησει.

αυτο ειναι αξιοκρατια?

τα βυσματα θα βασιλευουν, οποιο συστημα και αν ισχυει.

οποιος πιστευει οτι οι εξετασεις θα λυσουν ως δια μαγειας το προβλημα της ειδικευσης, ειτε εθελοτυφλει, ειτε ανηκει στην παραπανω κατηγορια.

δηλαδη αν καποιος μπει για ειδικοτητα με εξετασεις (αφου εχει δωσει 5-6 φορες σε διαστημα 4-5 ετων! αρα για ποια μειωση της αναμονης μιλαμε?) βγαινοντας θα τον περιμενουν οι ασθενεις ωσαν σωτηρα! :P μη τρελαθουμε!

απλα οταν θα μας εχουν απορροφημενους στο να δινουμε και να ξαναδινουμε εξετασεις θα ειμαστε πιο "χειραγωγισιμοι." οπως ορθα γραφτηκε πριν, θα ειναι μια unpaid full time job!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι εξετασεις δε μπαινουν απλως για να μειωθει ο χρονος αναμονης αλλα ειναι πρωτιστως μετρο αξιολογησης

ειναι προφανες πως θα μειωθει ο χρονος αναμονης των "καλων"

τωρα οποιος προτιμα να τελειωσει πρωτα την ειδικοτητα του ο pathologos και μετα να παρει σειρα αυτος....... emboredemeleos:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει προεδρικό διάταγμα του 83 που ορίζει αναλογία 1 ειδικευόμενο ανά 4 κλίνες... αλλά την έχουν γραμμένη στις περισσότερες κλινικές...

Βλεπω πως αυτο ειναι το "στανταρ" επιχειρημα οσων ζητουν αυξηση στις θεσεις ειδικοτητας. Πιθανοτατα "στεκει" και ισως αν βρει εφαρμογη να δημιουργησει καποιες θεσεις.

Ομως, εχετε σκεφτει πως πολλες απο τις ηδη υπαρχουσες θεσεις ειδικοτητας προσφερουν πλασματικη εκπαιδευση και πρεπει να παψουν να υφιστανται ? Μιλαω για θεσεις στις οποιες ο ειδικευομενος πχ χειρουργος μπαινει σε 2 χειρουργεια την εβδομαδα και ο ειδικευομενος γυναικολογος βλεπει 3 τοκετους στο ιδιο διαστημα. Και δεν υπαρχουν μονο σε μικρα επαρχιακα νοσοκομεια τετοιες θεσεις, αλλα και σε νοσοκομεια της Αθηνας και αλλων μεγαλων πολεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είπε κανείς ότι είναι κακό να κοιτάζεις την πάρτη σου...

Το κακό είναι να κοιτάζεις ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ την πάρτη σου...

Να κοιτάς όμως ποιά είναι η καλύτερη λύση για όλους...

Ότι συμφέρει εμένα κατ'επέκταση συμφέρει και τους άλλους, που είναι στην ίδια θέση με μένα, μιας και δεν έχω μπάρμπα καθηγητή - υπουργό - βουλευτή...

Στο ξαναείπα, ΛΥΠΑΜΑΙ αλλά δε μου βγαίνει να απολογηθώ γιατί ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ κοιτάω την πάρτη μου, ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΟΜΙΜΑ, ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΙΣΙΑ.

ΥΓ: θύμησέ μου είπα ποτέ ότι ανήκω σε κάποιο πολιτικό σχηματισμό και εκπροσωπώ κανέναν? Είμαι ανθρώπινο όν στα 25 μου και στο ξαναλέω, στα πλαίσια κάποιας αλτρουιστικής φιλοσοφίας δε θεωρώ τον εαυτό μου ποσοστό....

ΟΙ ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ.... ΠΡΕΠΕΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΜΙΚΑΖΙ..... Ε ΔΕ ΘΕΛΩ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επίσης θέλω να σε ρωτήσω κάτι.  ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΜΕ ΤΟ ΑΓΚΟΥΡΙ? εσείς το τρώτε τώρα εμείς όμως θα το φάμε μετά που τα πράγματα θα είναι και χειρότερα.

Ο λόγος μας ΜΕΤΡΑΕΙ.

Και κοιίτα να επιχειρηματολογείς για όλα αυτά που λέω και όχι μόνο για συγκεκριμένα κομμάτια...

ΟΚ, αλλά δεν μπορώ επιχειρήματα του τύπου: Η πρώτη φοιτήτρια του 1ου (!!!!) έτους είναι εναντίον των εξετάσεων για την ειδικότητα....

Με την ίδια λογική απλά σου αναφέρω ότι στην Ιατρική Αθηνών οι αντίστοιχες φοιτήτριες που τυγχάνει να είναι κολλητές μου είναι υπερ.... Αυτό σημαίνει κάτι?

Και όμως σημαίνει... Όταν είσαι πρώτο έτος είσαι 17 - 18 χρονών πλέον με το καινούριο σύστημα... Δεν έχεις κανένα πρόβλημα να σε ταΐζει ο πατέρας σου, δεν έχεις ως επι το πλείστο σοβαρή σχέση (εκτός αν την έχεις από το γυμνάσιο), και δεν έχεις κανένα άγχος για το αύριο.....

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ θα φτάσεις 25 ετών και θα περιμένεις 5 χρόνια για το γενικό κομμάτι τότε θα αλλάξεις απόψεις και θα λες... ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

Όπως επίσης όταν θα ξεκινήσεις με το καλό ειδικότητα και θα αυξήσουν όπως θες τις θέσεις των ειδικευόμενων, και θα μπαίνεις σε ένα χειρουργείο την εβδομάδα, θα βρίζεις το κράτος που έκανε αυτήν την μαμακία....

Οπότε ξαναλέω σεβαστή η γνώμη σου, απλά σε 5 χρόνια θα ήθελα πολύ να την ξανακούσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό πώς μπορείς να το λές τη στιγμή που ακόμα δεν έχουμε δεί το νομοσχέδιο;

Ένα δημοσίευμα εφημερίδας δε σημαίνει ουσιαστικά κάτι. Απλά δείχνει το γενικό κλίμα.

Έχεις δίκιο. Βάζω ξανά λοιπόν τη σαμπάνια στο ψυγείο.

Απλά έτσι μου φάνηκε απ'το άρθρο.

Αν το νέο νομοσχέδιο προβλέπει συνέντευξη, αυτό δεν είναι τεράστια διαφορά σε σύγκριση με το νομοσχέδιο Στεφανή;

Άρα μήπως πρέπει να δούμε πρώτα ολοκληρωμένο το νομοσχέδιο και μετά να το χαρακτηρίσουμε ως θετικό ή αρνητικό;

Και πάλι έχεις δίκιο. Πάντως κακά τα ψέματα κανένας τρόπος εξέτασης δεν θα είναι ποτέ ιδανικός. Εντάξει, στην Ελλάδα χρειαζόμαστε απαραίτητα έναν αδιάβλητο τρόπο εξετάσεων οπότε τα γραπτά ακούγονται ιδανικά, αλλά απ'την άλλη κάποιος ξένος που θα άκουγε ότι δεν υπάρχει συνέντευξη πριν από την απόδοση μιας θέση εργασίας (ιδιαίτερα εκπαιδευτικής-κλινικής!) θα αναρωτιόταν πραγματικά αν όντως πάει ο καλύτερος all-around ιατρός στη θέση. πχ θεωρητικά το γραπτό το περνάν και μελλοντικοί χειρουργοί με 4 δάχτυλα ή νεανική Parkinson τέσπα.

Φυσικά για την Ελλάδα (εκτός αν αλλάξουμε νοοτροπία που δεν το βλέπω) μόνο το γραπτό κάνει. Άρα το προφορικό-συνέντευξη μπήκε για τη Νατάσα. :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup γουζαρντ,θεωρεις αξιοκρατικο να καταλαβει καποιος μια θεση επειδη εχει την πολυτελεια (οικονομικη και χρονου) να κανει το δουλο (sic) σε καποιο καθηγητη 2-3 χρονια? δηλαδη αν καποιος σπουδασει στο χ παν/μιο και θελει να ειδικευθει στο y, αυτοματα αποκλειεται γιατι δε θα'χει περασει την περιοδο της "δουλειας." το ιδιο και καποιος που αμεσως μετα το πτυχιο πρεπει να δουλεψει για να ζησει.

αυτο ειναι αξιοκρατια?

Δεν το εξήγησα μάλλον αυτό το σημείο. Αν είδες πάντως έγραψα σε παρένθεση "απ'το 5ο έτος" οπότε ουσιαστικά τον άμισθο δούλο (χωρίς alternatives) τον κάνεις μονάχα αν δεν μπεις με την πρώτη στην ειδικότητα.

Το σύστημα που λειτουργεί στην Ιταλία έχει τρύπες, σ'αυτό δε συζητάμε, αλλά αυτό που σου έγραψα μου το εξήγησε ο ίδιος ο επιβλέπων μου που καλώς ή κακώς μου παραδέχθηκε τί συμβαίνει. Αν αυτός έχει 2 φοιτητές που έκαναν την πτυχιακή μαζί του και τον επικουρούν απ'το 5ο έτος κάνοντάς του όλα του τα errands (βιβλιογραφική έρευνα, εξετάσεις-ερωτήσεις σε ασθενείς, κλπ) γιατί μετά στο interview- που κάνει εν τέλει τη διαφορά- να μην προωθήσει αυτούς σε σχέση με κάποιους εξωτερικούς που μόλις ήρθαν;

Φυσικά το παραπάνω μπορεί να σου ακούγεται απαράδεκτο αλλά σπάνια τόσο καθότι συμβαίνει συνήθως ανάμεσα σε ισοβαθμούντες (ή πολύ κοντά τέλος πάντων) στα υπόλοιπα κριτήρια, οπότε το "υποκειμενικό" interview κάνει τη διαφορά. ;)

Εγώ για παράδειγμα έχω έτσι σχεδόν έτοιμη ειδικότητα "Νευρολογίας" εδώ. :)

Έλα όμως που δεν θέλω Νευρολογία και θέλω ν'αλλάξω και χώρα... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ, αλλά δεν μπορώ επιχειρήματα του τύπου: Η πρώτη φοιτήτρια του 1ου (!!!!) έτους είναι εναντίον των εξετάσεων για την ειδικότητα....

Με την ίδια λογική απλά σου αναφέρω ότι στην Ιατρική Αθηνών οι αντίστοιχες φοιτήτριες που τυγχάνει να είναι κολλητές μου είναι υπερ.... Αυτό σημαίνει κάτι?

Και όμως σημαίνει... Όταν είσαι πρώτο έτος είσαι 17 - 18 χρονών πλέον με το καινούριο σύστημα... Δεν έχεις κανένα πρόβλημα να σε ταΐζει ο πατέρας σου, δεν έχεις ως επι το πλείστο σοβαρή σχέση (εκτός αν την έχεις από το γυμνάσιο), και δεν έχεις κανένα άγχος για το αύριο.....

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ θα φτάσεις 25 ετών και θα περιμένεις 5 χρόνια για το γενικό κομμάτι τότε θα αλλάξεις απόψεις και θα λες... ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

Όπως επίσης όταν θα ξεκινήσεις με το καλό ειδικότητα και θα αυξήσουν όπως θες τις θέσεις των ειδικευόμενων, και θα μπαίνεις σε ένα χειρουργείο την εβδομάδα, θα βρίζεις το κράτος που έκανε αυτήν την μαμακία....

Οπότε ξαναλέω σεβαστή η γνώμη σου, απλά σε 5 χρόνια θα ήθελα πολύ να την ξανακούσω.

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου! Μέχρι και πριν 2 χρόνια κι εγώ ήμουν κατά των εξετάσεων, αλλά τώρα που τρώω το αγγούρι λέω αμήν και πότε να μπουν! Τα περισσοτερα παιδια που σπουδάζουν δεν έχουν ενδιαφερθεί σοβαρά να ψάξουν πόση αναμονή έχει η ειδικότητα που θέλουν ή δεν έχουν αποφασίσει ακόμα τι ειδικότητα θα κάνουν. Οπότε είναι αυτονόητο ότι πιστεύουν ή τρέφουν ενδόμυχα την ελπίδα ότι κάτι θ'αλλάξει ή ότι δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα όπως τα παρουσιάζουμε. Το μαγικό ραβδάκι έχει χαθεί προ πολλού και αλλαγές δε γίνονται από τη μία μέρα στην άλλη δυστυχώς. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα πράγματα έχουν φτάσει στο απροχώρητο ή αν δεν είναι ακόμα εκεί, είναι μια στάση πριν το τέρμα. Όλοι όσοι σπουδάζουν και τα βλέπουν ευοίωνα για το μέλλον, ας υποθέσουν ότι ειναι 25-27 χρονών, πτυχιούχοι, άνεργοι, με σοβαρή σχέση, κτλ κτλ και ας σκεφτούν ότι θέλουν τουλάχιστον 5 χρόνια ακόμα για να αποκατασταθούν επαγγελματικά και να ξεκινήσουν μία νέα ζωή με το έτερόν τους ήμισυ...μέχρι τότε...υπομονή...

:wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως. emarup

Το σκέφτεστε ότι δύσκολα πλέον κάποιος ιατρός μπορεί να ξεκινήσει δικό του σπιτικό πριν τα 30-32; Σ'όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα στα 25-27 έχεις τελειώσει και μεταπτυχιακά και στρατό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και σου λέω ρε αντρέα, και σου λέω. Ποιός σου εγγυάται εσένα ότι θα πάρεις σίγουρα ειδικότητα, αν μπούν οι εξετάσεις. ΚΑΝΕΝΑΣ. Οι θέσεις είναι συγκεκριμένες δεν θα μεταβληθούν αν μπουν εξετάσεις... απλά θα βολευτούν τα βύσματα και ίσως οι άριστοι....

Τέσπα.... το γιατί είμαι ενάντια το έχω ξεκαθαρίσει. Ένα είναι το σίγουρο δε φοβάμαι τις εξετάσεις και πιστεύω ότι απλά θα μεταβιβάσουν την ευθύνη της μη έναρξης ειδικότητας από το σύστημα... σε εμάς... (θα λένε έ εσύ φτες αφού ΑΠΕΤΥΧΕΣ, άσχετα εάν οι λόγοι για τους οποίους απέτυχες δεν ήταν λόγω της δικιάς σου στάσης)

ΔΕΝ θα το λύσουν το πρόβλημα... θα το εντύνουν και θα ρίξουν τις ευθύνες τους για το μπάχαλο με τις ειδικότητες σε εμάς....

ΥΓ1. Σε ακριβώς 1 μήνα κλέινω τα 20, οπότε δεν είμαι 17...

ΥΓ2. Το αγγούρι με τις αναμονές λόγω οικογένειας και κύκλου το καταλαβαίνω από μικρός. Καταλαβαίνω τις αγωνίες όλων γιατί κι εγώ τις ίδιες έχω αλλά σε μικρότερο βαθμό...

Κι έχω δεί πόσο έχει χειροτερεύσει η κατάσταση, από τότε που η οφθαλμολογία στο ΚΟΦΚΑ είχε 2-3 χρόνια αναμονή τώρα έχει φτάσει τα 7-8....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

γιατι; τι ειδους εγγυηση ειναι τα 7-8 χρονια αναμονη; emeleos

τελικα ΕΣΥ καλυπτεσαι πισω απο το συστημα με τις αναμονες :lol: φυσικα και φταιμε εμεις για το μπαχαλο, ποιος αλλος;

καμμια καταληψουλα θα κανουμε παλι;;; :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και με την ευκαιρια: ΠΑΝΤΑ υπαρχουν μεταβατικες διαταξεις.

δεν προκειται να καταργηθει η λιστα. Τα δυο συστηματα θα τρεχουν παραλληλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα λένε έ εσύ φτες αφού ΑΠΕΤΥΧΕΣ, άσχετα εάν οι λόγοι για τους οποίους απέτυχες δεν ήταν λόγω της δικιάς σου στάσης

LOL, έτσι δε λες κι εσύ σ'αυτούς που δεν περάσαν τις πανελλαδικές; :lol:

Άσε τα σάπια, inliner42, να μπουν οι εξετάσεις ειδικότητας να δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος. Αν αποτύχεις ΑΠΕΤΥΧΕΣ* με όλα τα γράμματα κεφαλαία. Απλά ελπίζω στο να είναι σοβαρές εξετάσεις και να υπάρχει κάποιος (εσείς οι ακροαριστεροί είστε καλοί σ'αυτό) που να καραδοκεί να καταγγέλει κάθε είδους ατασθαλία.

*μετά θα δημιουργηθεί διπλό κριτήριο αποδοχής ιατρών: οι καλοί ιατροί θα είναι αυτοί που ΚΑΙ πέρασαν πανελλαδικές ΚΑΙ εξετάσεις ειδικότητας. Αν δεν έχεις καταφέρει κάτι απ'τα δύο θα είσαι πλέμπα, τίποτα, μηδενικό... -_-

embaaaemkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας το βαλω εδω

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_article.../07/2005_149889

Πρωταθλητές γιατροί φεύγουν στο εξωτερικό

Tης Λινας Γιανναρου

«Θέλαμε να μείνουμε, αλλά η αβεβαιότητα για το μέλλον και η ισοπεδωτική αντιμετώπιση όλων των φοιτητών Iατρικής μάς οδήγησε στο εξωτερικό. H διαρροή νέων Eλλήνων επιστημόνων στο εξωτερικό είναι θλιβερή». Aυτό γράφουν στην επιστολή που έστειλαν στην «Kαθημερινή», με αφορμή πρόσφατο σχετικό δημοσίευμα της εφημερίδας, τα αδέλφια Iωσήφ και Θεόδωρος Kελεσίδης, που αποφοίτησαν πέρυσι από την Iατρική Σχολή Aθηνών, αλλά «μετανάστευσαν» στις HΠA προκειμένου να αποφύγουν την πολύχρονη αναμονή για την απόκτηση ειδικότητας στη χώρα μας. Oι δύο νέοι γιατροί, οι οποίοι στις Oλυμπιάδες Iατρικής Γνώσης που είχαν διεξαχθεί στη χώρα μας το 2003 και το 2004 είχαν κατακτήσει τις πρώτες θέσεις, σήμερα εργάζονται σε μεγάλο νοσοκομείο της Bοστώνης, αλλά έχουν πάντα στραμμένο το βλέμμα στην πατρίδα.

«Tα συναισθήματα, οι σκέψεις και οι προβληματισμοί μας ήταν ανάλογα των φετινών αποφοίτων. Eίναι γεγονός ότι στην Eλλάδα υπάρχει τόσο μεγάλη συρροή αποφοίτων Iατρικής, ώστε δημιουργούνται αναπόφευκτα τεράστιες λίστες αναμονής που αγγίζουν έως και τα 8-10 χρόνια. Eίναι λογικό όλα τα όνειρα και η όρεξη για μάθηση και προσφορά των νέων γιατρών να χάνονται μπροστά στην αβεβαιότητα για το μέλλον και την ισοπεδωτική κοινή αντιμετώπιση όλων των αποφοίτων των Iατρικών Σχολών», σημειώνουν. Eτσι, πήραν την απόφαση να δώσουν εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας στην Aμερική, όπου τελικά με την υποστήριξη και του Eλληνα αναπληρωτή καθηγητή Παθολογίας του Xάρβαρντ κ. Xρήστου Mαντζώρου, φαίνεται ότι θα έχουν την επιτυχημένη επαγγελματική πορεία που πάντα ονειρευόντουσαν.

Tον δρόμο αυτό ακολουθούν όλο και περισσότεροι απόφοιτοι Iατρικής και κυρίως εκείνοι που σημειώνουν τις καλύτερες επιδόσεις. Δεν είναι τυχαίο ότι οι τρεις τελειόφοιτοι φοιτητές Iατρικής που κέρδισαν στη φετινή Oλυμπιάδα Iατρικής Γνώσης που διεξήχθη στην Aλεξανδρούπολη πριν από λίγο καιρό, δήλωσαν στην «K» ότι στις άμεσες προτεραιότητές τους είναι η διερεύνηση της πιθανότητας μετανάστευσης στο εξωτερικό για την απόκτηση ειδικότητας. Eπειτα από έξι χρόνια σπουδών και μολονότι οι βαθμολογίες τους αγγίζουν το άριστα, είναι υποχρεωμένοι να περιμένουν έως και 10 χρόνια σε λίστα αναμονής μαζί με όλους τους αποφοίτους, προκειμένου να αρχίσουν την ειδικότητά τους σε κάποιο νοσοκομείο. «Δεν μπορούμε να περιμένουμε τόσο, θέλουμε να μπούμε στον επαγγελματικό στίβο, να εξασκήσουμε τις γνώσεις μας», λένε, προτείνοντας οι απόφοιτοι να περνούν εξετάσεις και αναλόγως να τοποθετούνται στα νοσοκομεία της χώρας.

Σύμφωνα με τις πλέον συντηρητικές εκτιμήσεις, στο εξωτερικό έχουν «διαρρεύσει» περίπου 3.000 με 4.000 νέοι Eλληνες επιστήμονες προκειμένου να βρουν μια θέση στα διάσημα πανεπιστημιακά και ερευνητικά κέντρα των HΠA και της Δυτικής Eυρώπης. «H διάθεση των ανθρώπων εδώ να μας εξηγήσουν και να απαντήσουν στις απορίες μας μάς έχει πραγματικά εντυπωσιάσει. Διάθεση, την οποία δυστυχώς δεν συναντήσαμε κατά τη φοίτησή μας στην Eλλάδα», καταλήγουν οι αδελφοί Kελεσίδη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημειοτέον ότι οι αδερφοί Κελεσίδη ήταν πρώτοι στο έτος τους και ο ένας εκφώνησε τον όρκο.

Πάντως έμαθα ότι αρκετοί Δικατσάδες είναι τώρα στη Ρουμανία για ειδικότητα με την προοπτική το 2008 να γυρίσουν πίσω.

Να τους βάλουμε και αυτούς στο δημοσίευμα στους άριστους που ξενιτεύθηκαν για να εκπαιδευθούν? :D:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ορισμένες παρατηρήσεις για τον τρόπο με τον οποίο ήρθαν ξανά στο προσκήνιο (????) οι εξετάσεις για την ειδικότητα.

Όσον αφορά την εφημερίδα. Είναι παράξενο το γεγονός ότι μια μόνο κυβερνητική εφημερίδα είχε το συγκεκριμένο θέμα. Και μάλιστα πρόκειται για εφημερίδα με περιορισμένη πλέον κυκλοφορία. Ακόμα πιο παράξενο, το σχόλιο της Απογευματινής. Από πότε οι συντάκτες της γίνανε γνώστες των προβλημάτων των νέων γιατρών??? Και τόσο καιρό τι κάνανε? Μάλλον θα πρέπει να μας πούνε ποιών τη γνώμη μεταφέρανε αυτούσια και για ποιόν λόγο και τι σκοπιμότητες εξυπηρέτησε το συγκεκριμένο ρεπορτάζ.

Όσον αφορά τον Υπουργό. Πριν κάποιους μήνες ο ίδιος δήλωνε υπέρμαχος τον εξετάσεων. Μάλιστα ,μπροστά σε πολλούς αποφοίτους είχε πει , ότι οι εξετάσεις θα περάσουν στο θερινό τμήμα της Βουλής. Για να περάσουν χωρίς αντιδράσεις, πρακτική που συνηθίζεται στην Ελλάδα. Το Φθινόπωρο εμένα μου ακούγεται ως ένα καλό ανέκδοτο. Απεργίες, καταλήψεις ο Νικήτας στον δήμο Αθηναίων… και ο Γιαννόπουλος σπίτι του…Οπότε παραπέμπεται στις καλένδες για άλλη μια φορά δυστυχώς…

Μάλλον βρισκόμαστε μπροστά σε μια διένεξη του Υπουργείου με τον ιατρικό κόσμο της χώρας, η οποία παίζεται στο παρασκήνιο και εμείς βλέπουμε μόνο την κορυφή του παγόβουνου ως συνήθως. Άραγε, ποιους φωτογράφιζε το Υπουργείο όταν μιλούσε για ανάκληση των αδειών? Προσωπικά πιστεύω ότι ο Υπουργός έχει ως στόχο το νοικοκύρεμα του ΕΣΥ, απλά δεν θέλει πάλι κάποιον Ανευλαβή να τον «κράζει»!!!!! στα παράθυρα της ΤV.

Όσον αφορά τις εξετάσεις. Στη χώρα μας, για λόγους που όλοι γνωρίζουμε οι εξετάσεις αποτελούν μονόδρομο. Αλλά με κάποιες προϋποθέσεις.

Ο σεβασμός όλων αυτών που περιμένουν στην αναμονή και έχουν κάνει σχεδιασμό ζωής με βάση το παλιό σύστημα.

Η αδιαβλητότητα και η διαφάνεια στις εξετάσεις .Θέματα πολλαπλής επιλογής και επί τόπου διόρθωση των γραπτών ( σκανάρισμα ) ,ώστε όλοι να βγαίνουν από τα εξεταστικά κέντρα με έναν βαθμό στο χέρι .Και τέλος τα παραμύθια μετά.

Στόχος μας δεν είναι να μπουν εξετάσεις με έναν πρόχειρο τρόπο. Η λογική του πανικού θα μας οδηγήσει σίγουρα σε υπονόμευση της ζωής μας. Αντίθετα, η δημόσια συζήτηση των εξετάσεων μεταξύ όλων των εμπλεκομένων φορέων και ο μακροπρόθεσμος σχεδιασμός, είναι αυτό που θέλουμε. Και ο Σ.Α.Ι.Ε.Π έχει προτάσεις για όλα αυτά.

Και κάτι ακόμα. Κατάργηση της μονιμότητας στο ΕΣΥ….

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασίλη συμφωνώ πάρα πολύ μ'αυτά που έγραψες. Αν είναι κιόλας η επίσημη θέση του ΣΑΙΕΠ κάπου εκεί πιστεύω είμαστε σε καλό δρόμο! :)

ΟΤ: Καλένδες, χεχ. Αυτήν την έκφραση την ακούω πιο πολύ στα ιταλικά παρά στα ελληνικά. :D

'Εις τα Ελληνικάς καλένδας"-Καλένδες έλεγαν οι Ρωμαίοι τις πρώτες μέρες κάθε μήνα και τότε υπήρχε η συνήθεια κάθε πρώτη του μήνα να πληρώνονται τα χρέη. Στο ελληνικό ημερολόγιο όμως, δεν υπήρχε αυτός ο όρος γι' αυτό και η έκφραση "Ελληνικαί καλένδαι" σήμαινε ανύπαρκτες ημέρες.

Φυσικά και οι Ιταλοί έτσι το χρησιμοποιούν... emarup;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατροί, κατά φαντασίαν ασθενείς

Της ΔΗΜΗΤΡΑΣ ΕΥΘΥΜΙΑΔΟΥ - http://www.enet.gr

Γιατροί που έχουν... αλλεργία στη φορμόλη. Λειτουργοί του Ιπποκράτη που βλέπουν αίμα και... λιποθυμούν. Αλλοι πάλι πάσχουν από την επάρατη νόσο και όμως ως εκ θαύματος ζουν και βασιλεύουν. Τι κοινό έχουν όλοι αυτοί οι «πάσχοντες» απόφοιτοι της Ιατρικής; Εχουν κατορθώσει να παρακάμψουν τις πολυετείς λίστες αναμονής (στις οποίες περιλαμβάνονται εκατοντάδες συνάδελφοί τους) για τη λήψη ειδικότητας, αφήνοντας πίσω τους τους... κοινούς θνητούς.

Εδώ και χρόνια, οι «κομπίνες» είναι κοινό μυστικό μεταξύ αρμοδίων και... αναρμοδίων. Ενίοτε αρρωσταίνουν, κι άλλοτε εκμεταλλεύονται παραθυράκια του νόμου -όπως, για παράδειγμα, αυτόν που επιτρέπει σε υπάλληλο του ΙΚΑ με πτυχίο Ιατρικής να παρακάμψει τη νόμιμη σειρά και να μπει ως υπεράριθμος στην ειδικότητα που επιθυμεί.

* Με βάση τα επίσημα στοιχεία, από 1.1.2000 έως και το φετινό Μάιο έχουν τοποθετηθεί για λόγους υγείας στα νοσοκομεία για ειδικότητα ως υπεράριθμοι 191 γιατροί, χωρίς να μπορούν να υπολογιστούν εκείνοι που εισήλθαν μέσω των άλλων «οδών».

* Στο υπουργείο Υγείας γίνονται τις τελευταίες μέρες συνεχείς συσκέψεις για το θέμα, ενώ έχουν εξετασθεί λεπτομερώς και οι 191 περιπτώσεις από αρμόδιες επιτροπές. Η άποψη που τώρα επικρατεί είναι ότι «οι περισσότεροι πιθανώς δεν θα ενέπιπταν στις πραγματικές εξαιρέσεις (λόγω ασθένειας) αλλά βασίστηκαν στη νομιμοφάνεια, με αποτέλεσμα να ευνοηθούν».

* Για το λόγο αυτόν, δεν μπορούν να ανακληθούν οι σχετικές αποφάσεις. Σκούρα όμως θα τα βρούν όσοι έχουν υποβάλει αίτημα, επικαλούμενοι λόγους υγείας από το 2004 και μετά: Οι φάκελοι 37 υποψηφίων που ζητούν να ενταχθούν στο σύστημα των υπεράριθμων βρίσκονται στο γραφείο του υφυπουργού Υγείας Αθ. Γιαννόπουλου, ο οποίος τους περνά από κόσκινο.

* Στη συνέχεια, θα ελεγχθούν και από την αρμόδια επιτροπή. Μέχρι στιγμής, έχουν εγκριθεί μόνο οι περιπτώσεις για τις οποίες δεν υπήρχε αμφιβολία ότι οι γιατροί έπασχαν από σοβαρές νόσους.

Προκειμένου να εξαλειφθούν τα «παράθυρα» στο νόμο που δίνουν την ευκαιρία σε διάφορους επιτήδειους να σκαρφιστούν ιδέες παράκαμψης της διαδικασίας, θα προωθηθεί εντός των ημερών ειδική διάταξη που θα τροποποιεί το ισχύον σύστημα.

Η διάταξη (που θα ενταχθεί στο υπό κατάθεση νομοσχέδιο για την αιμοδοσία) θα αποσαφηνίζει τις ασθένειες από τις οποίες θα απαλλάσσεται κανείς από την αναμονή. Για παράδειγμα, όπως μας είπαν από το υπουργείο, η έννοια «νεοπλάσματα» που αναφέρεται στο νόμο θεωρείται αφηρημένη, καθότι μπορεί να έχει ιαθεί ο υποψήφιος και να είναι απολύτως ικανός να ασκήσει τα καθήκοντά του.

* Η νέα διάταξη θα προβλέπει, ωστόσο, μεταξύ άλλων, και ευνοϊκές ρυθμίσεις:

* Την προώθηση όσων χρειάζονται ελάχιστο χρόνο για την ολοκλήρωση της ειδικότητάς τους, π.χ. τρεις ή έξι μήνες, ως υπεράριθμους σε νοσοκομεία στα οποία, όμως, θα αμείβονται μόνο για εφημερίες.

* Αν κάποιος έχει ολοκληρώσει τα 2/3 της ειδικότητας στο εξωτερικό, θα μπορεί ως υπεράριθμος να έρθει στην Ελλάδα και να ολοκληρώσει εδώ την εκπαίδευσή του.

* Για τη γενικότερη όμως αντιμετώπιση του προβλήματος με τις ειδικότητες αναμένεται να καταρτιστεί νομοσχέδιο το οποίο θα προβλέπει εξετάσεις για τη λήψη ειδικότητας.*

Ας δούμε, όμως, ορισμένες περιπτώσεις που χρησιμοποιούνται για την παράκαμψη της λίστας. Ενα πρόβλημα που ανακινήθηκε από το Σύλλογο Αποφοίτων Ιατρικής ελληνικών πανεπιστήμιων:

1 Γιατροί που καθίστανται ανίκανοι για άσκηση της ειδικότητάς τους μπορούν να ασκηθούν ως άμισθοι ή υπεράριθμοι σε άλλη ειδικότητα.

2 Ειδικευόμενοι γιατροί που δεν μπορούν για σοβαρούς λόγους υγείας να συνεχίσουν την ειδικότητά τους έχουν τη δυνατότητα με αίτηση να τοποθετηθούν ως υπεράριθμοι σε άλλη ειδικότητα.

Μπορούν να υπογράψουν νέα σύμβαση η οποία θα διαρκεί όσο και ο χρόνος για την απόκτηση της ειδικότητας, ενώ αμείβονται κανονικά.

«Θύμα» αυτής της διάταξης πέφτει κυρίως η παθολογοανατομία, στην οποία και εντάσσονται αρχικά οι γιατροί, δεδομένου ότι δεν έχει αναμονή. Δεν είναι λίγοι εκείνοι που στους πρώτους μήνες δηλώνουν αλλεργικοί στη... φορμόλη σαν να μην έχουν βρεθεί κοντά στη συγκεκριμένη ουσία κατά τη διάρκεια της εξαετούς φοίτησής τους.

Οπως επισημαίνει ο Λουκάς Κακλαμάνης, πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Γενικής Παθολογίας και Παθολογικής Ανατομικής, «έχει χρησιμοποιηθεί κατά καιρούς το τρικ της φορμόλης. Στα εργαστήρια χρησιμοποιούμε υγρά για την επεξεργασία των ιστών όπως ξυλόλη, μεθανόλη και ακετόνη. Η φορμόλη και η ξυλόλη είναι συνήθως αυτές που δημιουργούν το πρόβλημα, με βάση τα όσα λένε. Βέβαια, αφού έχουν τελειώσει Ιατρική, θα έχουν κάνει ανατομία και θα έχουν έρθει σε επαφή με αυτές τις ουσίες, οπότε πρόκειται πλέον για κομπίνα, η οποία και μας υποτιμά. Στο παρελθόν είχαμε πάει στο υπουργείο Υγειας και είχαμε θέσει το ζήτημα και μάλιστα είχαμε ζητήσει να υπάρχει και παθολογοανατόμος στις επιτροπές ελέγχου. Πάντως, δεν είναι εύκολο να εντοπίσεις όσους εμπλέκονται σε τέτοιες περιπτώσεις».

3 Ως υπεράριθμοι εντάσσονται οι υπάλληλοι που υπηρετούν σε ΝΠΔΔ και σε άλλους φορείς εποπτευόμενους από το υπουργείο Υγείας (Ταμείο Υγείας Δημοσίων Υπαλλήλων, προνοιακά ιδρύματα, ΠΙΚΠΑ, ΟΚΑΝΑ κ.λπ.) καθώς και οι εργαζόμενοι στο ΙΚΑ.

Το θέμα έχει απασχολήσει και τους νοσοκομειακούς γιατρούς (ΕΙΝΑΠ). Οπως επισημαίνει ο αντιπρόεδρος Αθ. Νησιώτης:

«Η νομοθεσία παραβιάζεται. Αν δει βέβαια κανείς τους υπεράριθμους, μπορεί να βρει και γαλάζια παιδιά.

Είναι μια αντίστοιχη περίπτωση με εκείνους των επικουρικών γιατρών, όπου εξυπηρετούνται κομματικοί φίλοι, ενώ θα έπρεπε να μπαίνουν με κρίσεις. Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο διότι προσλαμβάνονται γιατροί που δεν έχουν κριθεί ποτέ και μοναδικό κριτήριο είναι η εξυπηρέτηση κομματικών φίλων».

Στο ίδιο μήκος κύματος και ο Παν. Κοντολέων της ΕΙΝΑΠ: «Είμαστε εναντίον του θεσμού των υπεράριθμων ειδικευόμενων, διότι είναι μια ανοιχτή πόρτα για να ξεπερνούν πολλοί τις επίσημες σειρές. Πρέπει να υπάρξει νέα ειδική απόφαση που να περιορίζει το ποσοστό τους, να περιοριστούν οι παθήσεις και το άτομο που θα δίνει την έγκριση να μην είναι ο διευθυντής της κλινικής ή της πανεπιστημιακής κλινικής, γιατί εκεί παίζεται το παιχνίδι, αλλά ο διευθυντής της επιστημονικής επιτροπής. Σε κάθε περίπτωση, είναι φαινόμενο διαφθοράς. Αλλωστε, έχουμε γεμίσει από σπάνιες νόσους...»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ ήξερα τον ένα εκ των δύο αδελφών Κελεσίδη και μάλιστα αυτός που ήξερα εγώ δεν είχε δώσει για USMLE τον Αύγουστο του 2004 αλλά ετοιμαζόταν και για τα 2. Τα συζητάγαμε παρέα και του λεγα δεν ξέρω τι να κάνω..........Καλά κάνανε τα παιδιά....μακάρι να διαπρέψουν και να ρθει μετά ο κύριος Κρεατσάς και να τους παρακαλάει για διαλέξεις στην Ιατρική Αθηνών . Ελπίζω τότε να συμπεριφερθούν με τον τρόπο που αρμόζει στην πλειοψηφία του ΔΕΠ της που έχουν κάνει μπάχαλο όχι μόνο τη σχολή αλλά και τον Ιατρικό Κόσμο. Ο νοών νοήτω.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.