Jump to content

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


V23

Recommended Posts

Εγώ είπα εξετάσεις εδώ και τώρα, αλλά δεν είπα να καταργηθεί η επετηρίδα αλλά για ένα ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ.

Και αυτός που περίμενε 3 χρόνια πρόβλημά του, εγώ δε βρίσκω το λόγο γιατί πρέπει και όλοι οι υπόλοιποι να υποχρεωθούμε να περιμένουμε....!!!

Δηλαδή τί θα μπορούσε να κάνει κάποιος που τελείωσε πριν από λίγα χρόνια (εκτός βέβαια από το να φύγει στο εξωτερικό) και είναι πρόβλημά του; Ξέρεις δεν είναι επιλογή κανενός να περιμένει ετεροαπασχολούμενος.

Ένα σύστημα με σταδιακή κατάργηση της επετηρίδας και ταυτόχρονη αύξηση των θέσεων που δίνονται μέσω εξετάσεων πολλαπλών επιλογών (λαμβάνοντας υπόψη και την αναμονή) είναι πιστεύω το δικαιότερο για όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 223
  • Created
  • Last Reply
Δηλαδή τί θα μπορούσε να κάνει κάποιος που τελείωσε πριν από λίγα χρόνια (εκτός βέβαια από το να φύγει στο εξωτερικό) και είναι πρόβλημά του; Ξέρεις δεν είναι επιλογή κανενός να περιμένει ετεροαπασχολούμενος.

Θα μπορούσε όντως να πάει στο εξωτερικό....

Στο www.bmjcareers.com αναφέρει ξεκάθαρα ότι μετά από 6 μήνες ψάξιμο στην Αγγλία μόνο το 38% δεν έχει βρει κάπου μία θέση από όλους τους αιτούντες..

Οπότε ΝΑΙ θα προτιμούσα να δούλευα ως Ηouse Officer σε μη εκπαιδευτική θέση στην Αγγλία από το να κάθομαι...

Κανενός δεν είναι επιλογή να περιμένει στην αναμονή, αλλά δυνατότητες υπάρχουν... Και με εξαιρέσεις πάντα, υπάρχουν πολλοί βολεμένοι με την αναμονή....

Κάποια στιγμή ο 30αρης θα ξεκινήσει Παιδιατρική 5 - 6 χρόνια αφού τέλειωσε την Ιατρική Σχολή.... Τι Ιατρική θα θυμάται βέβαια είναι άλλη κουβέντα....

Ναι λοιπόν, επειδή είναι επιλογή μου να μην μπω στο λούκι της αναμονής, θέλω ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, με μεγαλύτερο ποσοστό, και ας υπάρχει και ένα ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ποσοστό επετηρίδα...

ΝΑΙ αν δε βρω πουθενά μία θέση ειδικότητας θα πάω να δουλέψω ως γιατρός ΠΑΘΑΝ στην Αγγλία από το να ξύνομαι, και που θα πάει θα χωθώ στο σύστημα....

Επιλογές υπάρχουν, ΘΕΛΗΣΗ ΑΡΑΓΕ ΥΠΑΡΧΕΙ?

Και ξαναλέω..... Ας πούμε ότι συμφωνούμε και βάζουν εξετάσεις πολλαπλής επιλογής, με σφραγισμένα ονόματα, ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ, τράπεζα θεμάτων, και προοδευτική μετάβαση από το ένα σύστημα στο άλλο....

Ο ΚΛΑΣΣΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ΠΑΛΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αυτός που περίμενε 3 χρόνια πρόβλημά του.

Κλασσική απάντηση ατόμου υποταγμένου στη φιλοσοφία "κοιτώ μόνο την πάρτη μου και όλοι οι άλλοι να πάτε να πνιγείτε!" -_-

Κρίμα...

Πάντως, για να σε προσγειώσω, ούτε το να περιμένει κάποιος είναι επιλογή του (ως τέτοια την παρουσιάζεις) ούτε είναι τόσο εύκολο όσο νομίζεις να βρείς θέση στην ειδικότητα που θέλεις στο εξωτερικό.

Εκτός αυτού, το ότι ένα συγκεκριμένο μοντέλο βολεύει εσένα, δε σημαίνει ότι είναι και το δίκαιο, το σωστό. -_-

Δεν είσαι το κέντρο του κόσμου...

φιλικά πάντα.

ντίνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε andreas σε λάθος άτομο τα λες όλα αυτά. Ούτε 30άρης είμαι (πρόπερσι τελείωσα), ούτε στην Ελλάδα δουλεύω (άσχετα αν γύρισα τώρα να κανω κανα μπανάκι)!

Μην νομίζεις πάντως ότι όλοι αυτοί που περιμένουν δεν ασχολούνται με την ιατρική και καταλήγουν άσχετοι στα 30.

Όσο για την Αγγλία χωρίς προυπηρεσία πολύ δύσκολο να βρεις θέση φρέσκος από την σχολή. Αν βέβαια προτείνεις να κάνει κάποιος παθολογική ανατομική για να καλύψει τα χρόνια της αναμονής πάσο, αλλά και όταν γυρίσει πίσω στην Ελλάδα για την οφθαλμολογία π.χ. μάλλον περισσότερο άσχετος θα είναι με το αντικείμενο από κάποιον που περίμενε εδώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nα κάνω μιά ανόητη ερώτηση?

Όσοι δεν έχουν γνωριμίες και δεν παίρνουν τη θέση στην ειδικότητα για 1 ή 2 μόρια (δηλαδή παίρνουν καλό βαθμό μα όχι τόσο όσο χρειάζεται για να μπούν, γιατί ακριβώς η προφορική εξέταση κάνει αυτή τη διαφορά)... αυτοί λοιπόν τί θα κάνουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nα κάνω μιά ανόητη ερώτηση?

Όσοι δεν έχουν γνωριμίες και δεν παίρνουν τη θέση στην ειδικότητα για 1 ή 2 μόρια (δηλαδή παίρνουν καλό βαθμό μα όχι τόσο όσο χρειάζεται για να μπούν, γιατί ακριβώς η προφορική εξέταση κάνει αυτή τη διαφορά)... αυτοί λοιπόν τί θα κάνουν?

Μου φαίνεται πως πας λίγο μακριά. Άσε να δούμε το νομοσχέδιο στην πράξη και θα μας λυθούν όλες οι απορίες πιστεύω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Καθόλου μακριά δε το πάει! Είναι ένα σενάριο πιθανό για όλους μας!

Αυτό το σενάριο είναι που αγνοούν ορισμένοι που πίνουν νερό στην ιδέα των εξετάσεων. Βλέπεις δεν είναι ευχάριστο να φαντάζεσαι τον εαυτό σου στην πλευρά των "αποτυχημένων."

Και δυστυχώς οι "αποτυχημένοι" αυτοί θα είναι κάποιοι απο εμάς! δε γίνεται αλλιώς! Οι θέσεις δε φτάνουν για όλους, είτε με την επετηρίδα είτε με εξετάσεις!

Να δώ λοιπόν κάποιους από τους φανατικούς υποστηρικτές των εξετάσεων όταν θα "αποτυγχάνουν", γιατί (το ξαναλέω) κάποιοι απο εμάς θα είναι οι "αποτυχημένοι" που έχασαν τη θέση για 1-2 μόρια/από την συνέτευξη!

Στην περίπτωση αυτή αλλάζεις ειδικότητα και πας σε μία με λιγότερη ζήτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμη κι έτσι όπως τα λέτε να είναι, μου ακούγεται καλύτερο από τα σημερινά δεδομένα. Ξαναλέω, καλύτερα να δίνεις και να κόβεσαι (κάποτε θα περάσεις) παρά να περιμένεις σε μία λίστα χωρίς να σου δίνεται η δυνατότητα όχι μόνο να αντιδράσεις αλλά και το να ξέρεις πότε ακριβώς θα μπεις. Σε καμία νομαρχία και κανένας υπάλληλος βάζει το χέρι του στη φωτιά να σου προσδιορίσει πότε ακριβώς θα μπεις για ειδικότητα! Τα έχουν αφήσει όλα στην τύχη, όπως και πολλά πράγματα στην Ελλάδα. Μακάρι να μπει μια τάξη επιτέλους. Δεν διαφωνώ, όσοι έχουν περιμένει ήδη κάποια χρόνια στην αναμονή σαφώς και να έχουν προτεραιότητα σε σχέση με τους "φρέσκους", αλλά με τον καιρό ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ! Είμαστε Ζιμπάμπουε!!! Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να δώ λοιπόν κάποιους από τους φανατικούς υποστηρικτές των εξετάσεων όταν θα "αποτυγχάνουν", γιατί (το ξαναλέω) κάποιοι απο εμάς θα είναι οι "αποτυχημένοι" που έχασαν τη θέση για 1-2 μόρια/από την συνέτευξη!

Στην περίπτωση αυτή αλλάζεις ειδικότητα και πας σε μία με λιγότερη ζήτηση.

Ή περιμένεις την επόμενη ευκαιρία σου στην ειδικότητα που σε ενδιαφέρει. Όπως ακριβώς δηλαδή κάνεις τώρα που είσαι εγκλωβισμένος στην αναμονή....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και στο ερώτημα "τι επάγγελμα κάνετε;" θα απαντούμε "δίνω εξετάσεις για ειδικότητα!"

Να μια full time job, χωρίς συγκεκριμένο ωράριο, με σύμβαση αορίστου χρόνου, ανθυγειηνή (λόγω του άγχους) με μηδενικές απολαβές και μη αναγνωρισμένη στα συντάξιμα χρόνια! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενώ τώρα στο ερώτημα "τι επάγγελμα κάνετε;" απαντάς περιμένω στην αναμονή για ειδικότητα; Θα μου πεις άμα δεν διαβάζεις για να δώσεις, με όλο και κάτι θα ασχολείσαι για να βγάζεις τα προς το ζειν αλλά δεν νομίζω ότι έτσι λύνεται το πρόβλημα. Προτιμώ να είμαι άνεργος και να διαβάζω να δώσω παρά να τρέχω σε διάφορες άσχετες εργασίες και να περιμένω σ' αυτή την ατέρμονη λίστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και δυστυχώς οι "αποτυχημένοι" αυτοί θα είναι κάποιοι απο εμάς! δε γίνεται αλλιώς! Οι θέσεις δε φτάνουν για όλους, είτε με την επετηρίδα είτε με εξετάσεις!

Πέστα. ΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Και το τραγικό είναι ότι το υπουργείο εθελοτυφλεί. Το ΕΣΥ δεν είναι στελεχωμένο όπως θα έπρεπε, ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε. ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, οι ελλείψεις σε νοσηλευτικό προσωπικό και επιμελητές ΤΡΑΓΙΚΕΣ, και μάλιστα κάποιοι μιλάνε για περιορισμό των θέσεων για ειδικότητα.

Νομίζω πως δεν πάμε καθόλου καλά

Αν δεν αυξηθούν οι θέσεις το πρόβλημα δεν θα λυθεί. Οι βάσεις θα φτάνουν στα ουράνια και φυσικά με όλα τα πιθανά παραθυράκια περί συντεύξεων αυτοί που θα βολεύονται θα είναι τα βύσματα...

Και οι υπόλοιποι τί θα κάνουμε; θα ξαναδίνουμε και θα ξαναδίνουμε εξετάσεις ή μετά την χιλιοστή αποτυχία μας θα αναγκαστούμε να το γυρίσουμε στην παθαν και στην κυτταρολογία μόνο και μόνο επειδή θα έχουν χαμηλές βάσεις (όπως τώρα έχουν χαμηλή αναμονή)...

Και κάτι πάρα πολύ ποιο απλό. Ο κόσμος που δεν θα έχει την οικονομική δυνατότητα να κάθετε και να διαβάζει μόνο και θα πρέπει να δουλέψει τί θα κάνει; πώς θα τα βγάλει πέρα;

Έλεος...

Η μόνη λύση είναι αύξηση τοων θέσεων για ειδικότητα όπως η Ε.Ε και το π.δ του 83 προβλέπουν...

Ακόμη κι έτσι όπως τα λέτε να είναι, μου ακούγεται καλύτερο από τα σημερινά δεδομένα. Ξαναλέω, καλύτερα να δίνεις και να κόβεσαι (κάποτε θα περάσεις)  παρά να περιμένεις σε μία λίστα χωρίς να σου δίνεται η δυνατότητα όχι μόνο να αντιδράσεις αλλά και το να ξέρεις πότε ακριβώς θα μπεις. Σε καμία νομαρχία και κανένας υπάλληλος βάζει το χέρι του στη φωτιά να σου προσδιορίσει πότε ακριβώς  θα μπεις για ειδικότητα! Τα έχουν αφήσει όλα στην τύχη, όπως και πολλά πράγματα στην Ελλάδα. Μακάρι να μπει μια τάξη επιτέλους. Δεν διαφωνώ, όσοι έχουν περιμένει ήδη κάποια χρόνια στην αναμονή σαφώς και να έχουν προτεραιότητα σε σχέση με τους "φρέσκους", αλλά με τον καιρό ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ! Είμαστε Ζιμπάμπουε!!! Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά!

1)Συγχέεις το μπάχαλο στις νομαρχίες με τις εξετάσεις. Ποιός σου είπε ότι οι εξετάσεις θα λύσουν το μπάχαλο της αδιαφάνειας;

2)Καλύτερα να δίνεις και να κόβεσαι και να διαβάζεις... Ναι εσύ ΠΟΥ Η ΜΑΜΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 30 ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ...

3)Αν η Ελλάδα σου φαίνεται τόσο ζιμπάμπουε γύρνα στην πολιτισμένη Ιταλία σου, να κάνεις εκεί ειδικότητα με τα μηδαμινά λεφτά που πέρνουν οι ειδικευόμενοι αφού έχουν μπεί με τις περιβόητες "εξετάσεις"¨και τις "αντικειμενικές" συνεντεύξεις, και άσε εμάς να κάνουμε ειδικότητα στη ζιμπάμπουε. Τουλάχιστον τη θέση σου μπορεί να την πάρει κάποιος ο οποίος τέλειωσε την ιατρική στη ζιμπάμπουε αφού πέτυχε στις πανελλήνιες.. .εμ όχι πανζιμπουμπιανές ήθελα να πώ, εξετάσεις... :antegeia::antegeia::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιός σου είπε ότι οι εξετάσεις θα λύσουν το μπάχαλο της αδιαφάνειας;

εξετασεις τυπου πανελληνιων με ποιον τροπο ειναι αδιαφανεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα δεν εντοπίζεται μόνο στην διαφάνεια [αν και είναι κάτι που πολύ δύσκολα μπορείς να διασφαλίσεις, αλλά κάποιος μπορεί να μπει στις εισαγωγικές στα ΑΕΙ είναι διαφανείς άρα μπορούν, λέμε τώρα, να είναι και αλλού]

όταν πετάμε μια βόμβα: εξετάσεις, πρέπει να κοιτάμε και άλλες παραμέτρους:

πχ Αν είναι τύπου πανελληνίων:

-θα υπάρχουν νέες θέσεις κάθε χρόνο στις οποίες θα μπαίνεις με ένα σύστημα κατανομής όπως και στις εισαγωγικές; ποιός/πώς διασφαλίζει ότι δεν θα έχουμε ΜΗ προσληφθέντες επιτυχόντες και δεν θα καταλήξουμε πάλι σε αναμονές;;

-οι αποτυγχόντες θα κρατάνε μόρια και θα ξανακαταθέτουν "μηχανογραφικό" ;; ή θα πρέπει να ξαναδίνονυν κάθε φορά;;

Όπως βλέπετε λοιπόν δεν πρέπει να βιαζόμαστε να πέρνουμε θέση απέναντι σε μια διαδικασία που έχει πάρα πολλές πιθανότητες να δημιουργήσει προβλήματα παρά να λύσει.

Αν θέλουμε να κάνουμε κάτι "παραγωγικό" λοιπόν είναι να βάλουμε κάτω τί δικλείδες ασφαλείας θα απαιτούνται να έχει κάποιο τέτοιο σύστημα, παρά να επιμένουμε ο καθένας από την μεριά του στο ΟΧΙ ή στο ΝΑΙ.]

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλει βιαστικές κινήσεις. Θέλει ενημέρωση και να είμαστε έτοιμοι ως φοιτητές ή ως νέοι γιατροί να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας.

ήδη ο ΣΦΙΑ αποφάσισε παράσταση στο ΥΚΚΑ για να έχει μια απευθείας ενημέρωση τουλάχιστον - αν και συνήθως άλλα λένε και άλλα κάνουν [και επί ΠΑΣΟΚ, για να μην αρχίσετε να πυροβολάτε]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όταν πετάμε μια βόμβα: εξετάσεις, πρέπει να κοιτάμε και άλλες παραμέτρους:

Όπως βλέπετε λοιπόν δεν πρέπει να βιαζόμαστε να πέρνουμε θέση απέναντι σε μια διαδικασία που έχει πάρα πολλές πιθανότητες να δημιουργήσει προβλήματα παρά να λύσει.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλει βιαστικές κινήσεις. Θέλει ενημέρωση και να είμαστε έτοιμοι ως φοιτητές ή ως νέοι γιατροί να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας.

emthumbup right.

Μην νομίζεις πάντως ότι όλοι αυτοί που περιμένουν δεν ασχολούνται με την ιατρική και καταλήγουν άσχετοι στα 30.

Όσο για την Αγγλία χωρίς προυπηρεσία πολύ δύσκολο να βρεις θέση φρέσκος από την σχολή. Αν βέβαια προτείνεις να κάνει κάποιος παθολογική ανατομική για να καλύψει τα χρόνια της αναμονής πάσο, αλλά και όταν γυρίσει πίσω στην Ελλάδα για την οφθαλμολογία π.χ. μάλλον περισσότερο άσχετος θα είναι με το αντικείμενο από κάποιον που περίμενε εδώ!

well said, too.

Οι βάσεις θα φτάνουν στα ουράνια και φυσικά με όλα τα πιθανά παραθυράκια περί συντεύξεων αυτοί που θα βολεύονται θα είναι τα βύσματα...

Και οι υπόλοιποι τί θα κάνουμε; θα ξαναδίνουμε και θα ξαναδίνουμε εξετάσεις ή μετά την χιλιοστή αποτυχία μας θα αναγκαστούμε να το γυρίσουμε στην παθαν και στην κυτταρολογία μόνο και μόνο επειδή θα έχουν χαμηλές βάσεις (όπως τώρα έχουν χαμηλή αναμονή)...

Και κάτι πάρα πολύ ποιο απλό. Ο κόσμος που δεν θα έχει την οικονομική δυνατότητα να κάθετε και να διαβάζει μόνο και θα πρέπει να δουλέψει τί θα κάνει; πώς θα τα βγάλει πέρα;

emthumbup πολυ σωστος! (αν &συχνα διαφωνω με τις αποψεις σου, εδω νομιζω χτυπησες κεντρο.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέστα. ΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Και το τραγικό είναι ότι το υπουργείο εθελοτυφλεί. Το ΕΣΥ δεν είναι στελεχωμένο όπως θα έπρεπε, ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε. ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, οι ελλείψεις σε νοσηλευτικό προσωπικό και επιμελητές ΤΡΑΓΙΚΕΣ, και μάλιστα κάποιοι μιλάνε για περιορισμό των θέσεων για ειδικότητα.

Νομίζω πως δεν πάμε καθόλου καλά

Αν δεν αυξηθούν οι θέσεις το πρόβλημα δεν θα λυθεί. Οι βάσεις θα φτάνουν στα ουράνια και φυσικά με όλα τα πιθανά παραθυράκια περί συντεύξεων αυτοί που θα βολεύονται θα είναι τα βύσματα...

Και οι υπόλοιποι τί θα κάνουμε; θα ξαναδίνουμε και θα ξαναδίνουμε εξετάσεις ή μετά την χιλιοστή αποτυχία μας θα αναγκαστούμε να το γυρίσουμε στην παθαν και στην κυτταρολογία μόνο και μόνο επειδή θα έχουν χαμηλές βάσεις (όπως τώρα έχουν χαμηλή αναμονή)...

Και κάτι πάρα πολύ ποιο απλό. Ο κόσμος που δεν θα έχει την οικονομική δυνατότητα να κάθετε και να διαβάζει μόνο και θα πρέπει να δουλέψει  τί θα κάνει; πώς θα τα βγάλει πέρα;

Έλεος...

Η μόνη λύση είναι αύξηση τοων θέσεων για ειδικότητα όπως η Ε.Ε και το π.δ του 83 προβλέπουν...

1)Συγχέεις το μπάχαλο στις νομαρχίες με τις εξετάσεις. Ποιός σου είπε ότι οι εξετάσεις θα λύσουν το μπάχαλο της αδιαφάνειας;

2)Καλύτερα να δίνεις και να κόβεσαι και να διαβάζεις... Ναι εσύ ΠΟΥ Η ΜΑΜΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 30 ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ...

3)Αν η Ελλάδα σου φαίνεται τόσο ζιμπάμπουε γύρνα στην πολιτισμένη Ιταλία σου, να κάνεις εκεί ειδικότητα με τα μηδαμινά λεφτά που πέρνουν οι ειδικευόμενοι αφού έχουν μπεί με τις περιβόητες "εξετάσεις"¨και τις "αντικειμενικές" συνεντεύξεις, και άσε  εμάς να κάνουμε ειδικότητα στη ζιμπάμπουε. Τουλάχιστον τη θέση σου  μπορεί να την πάρει κάποιος ο οποίος τέλειωσε την ιατρική στη ζιμπάμπουε αφού πέτυχε στις πανελλήνιες.. .εμ όχι πανζιμπουμπιανές ήθελα να πώ, εξετάσεις... :antegeia:  :antegeia:  :antegeia:

Αφού ξέρεις τη νομοθεσία, κάνε ένα ποστ τον νόμο της Ε.Ε. που λέει κάτι τέτοιο δίχως να αναφέρεται πουθενά σε εξετάσεις και μετά τα ξαναλέμε, να ενημερωθούμε και'μεις οι αδαείς εκ της αλλοδαπής Ιταλίας. Είσαι ρε inliner με το σπαθί ξεγυμνωμένο για καβγά! Αν κάποιος δεν συμφωνεί μαζί σου σηκώνεις επανάσταση και προβαίνεις αμέσως σε χαρακτηρισμούς. Αν είναι δυνατόν δηλαδή! Δεν γνωρίζεις την οικογενειακή μου κατάσταση για να ξέρεις αν είναι διατεθειμένοι οι γονείς μου να με πληρώνουν επ'αόριστον, οπότε θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο συγκρατημένος. Επίσης δεν γνωρίζεις το τι είμαι διατεθειμένος εγώ να κάνω και το τι θα κάνω τελικά με την επαγγελματική μου σταδιοδρομία. Μπορεί να καταλήξουμε πουθενά μαζί σε καμιά Αγγλία στο τέλος, οπότε ας μην προτρέχουμε. :wacko: Και αυτή η καραμέλα των πανελληνίων δεν έλιωσε ακόμα; Τόσα χρόνια πέρασαν αλλά τίποτα! Τέλοσπάντων, άμα σου αρέσει να κάνεις εφ'όρου ζωής αυτό το διαχωρισμό δικαίωμά σου. Μαγκιά σου που πέρασες με πανελλήνιες και μπράβο, όπως και σε όλα τα παιδιά που το κατάφεραν, αλλά μέχρι εκεί. :antegeia::antegeia::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κλασσική απάντηση ατόμου υποταγμένου στη φιλοσοφία "κοιτώ μόνο την πάρτη μου και όλοι οι άλλοι να πάτε να πνιγείτε!" -_-

Κρίμα...

Πάντως, για να σε προσγειώσω, ούτε το να περιμένει κάποιος είναι επιλογή του (ως τέτοια την παρουσιάζεις) ούτε είναι τόσο εύκολο όσο νομίζεις να βρείς θέση στην ειδικότητα που θέλεις στο εξωτερικό.

Εκτός αυτού, το ότι ένα συγκεκριμένο μοντέλο βολεύει εσένα, δε σημαίνει ότι είναι και το δίκαιο, το σωστό. -_-

Δεν είσαι το κέντρο του κόσμου...

φιλικά πάντα.

ντίνα

Και όμως για κάποιον που περιμένει στην αναμονή, ο εαυτός του είναι 100%...

Λυπάμαι που δεν μπορώ να δω τον εαυτό μου υποτακτικά σαν ένα νούμερο, στα πλαίσια κάποιας αλτρουιστικής αριστερίζουσας φιλοσοφίας....

Όσο για τις εξετάσεις και για όσους αποτύχουν: θα υπάρχει πάντα η λίστα αναμονής....

και ξαναγράφω τα ίδια γιατί περιμένω μία απάντηση:

Ας πούμε ότι συμφωνούμε και βάζουν εξετάσεις πολλαπλής επιλογής, με σφραγισμένα ονόματα, ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ, τράπεζα θεμάτων, και προοδευτική μετάβαση από το ένα σύστημα στο άλλο....

ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα εγώ δεν πολυσυμφωνώ με τις διακρισείς πανελλήνιες ή οχι.

Αλλά από τη στιγμή που η ιατρική εκπαίδευση ΔΕΝ νοείται δίχως ειδίκευση, μήπως έχει κάποια λογική το ελληνικό σύστημα να δώσει μια προτεραιότητα σε αυτούς που έχει παράγει το ίδιο;;

δεν λέω να μην δέχεται εξωτερικούς, ίσως ένας διαχωρισμός των θέσεων ώστε να απορροφάται πρώτα η οικεία παραγωγή γιατρών;

ΥΓ: Εννοείται παράλληλα με αύξηση θέσεων ειδικότητας, ίσως μείωωση εισακτέων στην ιατρική κ όλα αύτα που έχει κρεμάσει ο inliner στο ξίφος :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και όμως για κάποιον που περιμένει στην αναμονή, ο εαυτός του είναι 100%...

Λυπάμαι που δεν μπορώ να δω τον εαυτό μου υποτακτικά σαν ένα νούμερο, στα πλαίσια κάποιας αλτρουιστικής αριστερίζουσας φιλοσοφίας....

Όσο για τις εξετάσεις και για όσους αποτύχουν: θα υπάρχει πάντα η λίστα αναμονής....

και ξαναγράφω τα ίδια γιατί περιμένω μία απάντηση:

Ας πούμε ότι συμφωνούμε και βάζουν εξετάσεις πολλαπλής επιλογής, με σφραγισμένα ονόματα, ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ, τράπεζα θεμάτων, και προοδευτική μετάβαση από το ένα σύστημα στο άλλο....

ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

emarup ναι αλλά να έχεις διαλέξει κ από πριν ειδικότητα ΟΧΙ ΜΕΤΑ

Έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε το αυτονόητο [Δ Ι Α Φ Α Ν Ε Ι Α] μόνο μας αίτημα για να συζητάμε αν θα αποδεχθούμε ή όχι μία τόσο σημαντική αλλαγή που θετικά ή αρνητικά, συμφωνούμε ή διαφωνούμε, θα ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ το μέλλον όλων μας.

Έτσι χάνουμε την μπάλα πάντως! και πολύ εύκολα θα μας οδηγήσουν εκεί που θέλουν..

Εσένα δηλαδή antrea σου αρκεί αυτό για να μπορέσεις να διαμορφώσεις άποψη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου απαντήσω ειλικρινά πως εγώ έχω και πολλές άλλες απαιτήσεις από ένα σύστημα... Εν καιρώ θα τις γράψω γιατί σε λίγο θα βγω και δεν έχω χρόνο...

ΑΠΛΑ ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΑ ΝΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ.....

Πολύ απλά γιατί είναι άρνηση λόγω φόβου των εξετάσεων και τίποτα άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε το αυτονόητο [Δ Ι Α Φ Α Ν Ε Ι Α] μόνο μας αίτημα για να συζητάμε αν θα αποδεχθούμε ή όχι μία τόσο σημαντική αλλαγή που θετικά ή αρνητικά, συμφωνούμε ή διαφωνούμε, θα ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ το μέλλον όλων μας.

Έτσι χάνουμε την μπάλα πάντως! και πολύ εύκολα θα μας οδηγήσουν εκεί που θέλουν..

Εσένα δηλαδή antrea σου αρκεί αυτό για να μπορέσεις να διαμορφώσεις άποψη;

Μα αν δεν είναι διασφαλισμένη η διαφάνεια, πως μπορούμε να το εξετάσουμε σε βάθος; Αν η οποιαδήποτε κυβέρνηση φέρει το ΤΕΛΕΙΟ νομοσχέδιο, που θα έδινε οριστικη λύση στο πρόβλημα, αλλά ταυτόχρονα ήταν διαβλητή η όλη διαδικασία, έπρεπε να είμαστε ικανοποιημένοι γιατί δε θα είχαμε χάσει την μπάλα; πρώτα κατοχυρόνονται τα αυτονότητα (στο Ελλαδισταν) για να εχει βαση η οποιαδήποτε διαπραγματευση.

Είμαι υπέρ των εξετάσεων γιατί τη θεωρώ την πιο λογική και αξιοκρατική λύση. Αν όμως υπάρξει το παραθυράκι (ίσως και μπαλκονόπορτα) των συνεντευξεων, φέξε μου και γλύστρησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3)Αν η Ελλάδα σου φαίνεται τόσο ζιμπάμπουε γύρνα στην πολιτισμένη Ιταλία σου, να κάνεις εκεί ειδικότητα με τα μηδαμινά λεφτά που πέρνουν οι ειδικευόμενοι αφού έχουν μπεί με τις περιβόητες "εξετάσεις"¨και τις "αντικειμενικές" συνεντεύξεις, και άσε  εμάς να κάνουμε ειδικότητα στη ζιμπάμπουε. Τουλάχιστον τη θέση σου  μπορεί να την πάρει κάποιος ο οποίος τέλειωσε την ιατρική στη ζιμπάμπουε αφού πέτυχε στις πανελλήνιες.. .εμ όχι πανζιμπουμπιανές ήθελα να πώ, εξετάσεις... :antegeia:  :antegeia:  :antegeia:

Δεν χρειάζεσαι να είσαι ερειστικός με τον Στέλιο που ουδέποτε προσέβαλε κανέναν. :mellow:

Τα μηδαμινά λεφτά που παίρνουν οι Ιταλοί δε φαίνεται να στενοχωρούν πολλούς απ'αυτούς πάντως, ιδιαίτερα τους ντόπιους. Οι ξένοι κι αυτοί από άλλες πόλεις τρώνε το πακέτο, που έχουν να πληρώσουν και το νοίκι. Επίσης, όπως είπαμε χιλιάδες φορές το σύστημα στην Ιταλία είναι διαβλητό αλλά τουλάχιστον υπάρχει και ζυμώνεται με προοπτικές να θωρακιστεί (πράγμα που δε γίνεται απ'τη μια μέρα στην άλλη).

Επίσης δε βλέπω τίποτα κακό στο να κάνεις τον δούλο στον καθηγητή σου για 2-3 χρόνια ως άμισθος εσωτερικός (δηλαδή απ'το 5ο έτος) και μετά να σε προωθεί στη συνέντευξη απέναντι στους εξωτερικούς υποψηφίους...

Έχει και τα καλά του να θεωρείσαι φοιτητής στην ειδικότητα, κι ας είναι λίγα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ουσιαστικά δεν έχεις τραγικές διαφορές με το νομοσχέδιο του ΠΑΣΟΚ.

Αυτό πώς μπορείς να το λές τη στιγμή που ακόμα δεν έχουμε δεί το νομοσχέδιο;

Ένα δημοσίευμα εφημερίδας δε σημαίνει ουσιαστικά κάτι. Απλά δείχνει το γενικό κλίμα.

Αν το νέο νομοσχέδιο προβλέπει συνέντευξη, αυτό δεν είναι τεράστια διαφορά σε σύγκριση με το νομοσχέδιο Στεφανή;

Άρα μήπως πρέπει να δούμε πρώτα ολοκληρωμένο το νομοσχέδιο και μετά να το χαρακτηρίσουμε ως θετικό ή αρνητικό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.