Jump to content

[προκηρύξεις αγροτικών] Μαρτιος- Οκτωβριος 2005


atsipo

Recommended Posts

Γεωργίου, ξέρεις τι θα επι να περιμένεις άγονο από τον Αύγουστο του 2004 και να έχεις βγάλει 2 φορές και πιστοιητικά και από όλα-έκανα και τη emcensored - να πετάξω την πρώτη ακτινόγραφία θώρακος και ξανάφαγα τσάμπα την ακτινοβολία- και από ότι φαίνεται θα ξαναπάω για τρίτη φορά να ζητώ πιστοποιητικό υγείας; ΞΕΦΤΙΛΑΑΑΑΑΑΑΑ

REDISH ποιος σου είπε ότι η πλεριοψηφία των μελών του συλλόγου απαρτίζεται από τα άτομα που αναφέρεσαι;;;; Ισα ίσα επειδή ανήκω στους γνωστούς 30 μ emcensored ς που όποτε λέει ο Σύλλογος πάμε στο υπουργείο και πάμε από δω και πάμε από κει συνέχεια τρέχουν, σε πληροφορώ ότι οι 26/30 είναιαπόφοιτοι Ελληνικών Παν/μιων αγανακτισμένοι που περιμένουν για αγροτικό τόσους μήνες και που θα μπουν για ειδικότητα στην καλύτερη περίπτωση 4 χρόνια μετά τη λήψη τους πτυχίου τους και που κανένας μας -ακριβώς επειδή έτσι μπήκαμε- δεν φοβάται εξετάσεις για ειδικότητα , αξιοκρατικές τύπου πανελληνίων. Και για να συνεχίσω το χώσιμο....Εγώ ξεροσταλιάζω στα γήπεδα τόσους μήνες ακριβώς γιατί κανένας τον Αύγουστο του 2004 δεν μου μίλησε για το γιουρούσι των 300. Δηλαδή δεν κατάλαβα τα περί συναδελφικότητας.....περιμένουμε τόσο καιρό και ξαφνικά μας σκάνε 300 από το πουθενά και με απαίτηση 6 μορίων.......και γιατί να είμαστε ίσοι;;;Σε ποια χώρα της Ευρώπης-το οποίο δεν επικροτώ- προτιμάνε στις αιτήσεις για ειδικότητα τους εκ των έξω σπουδάσαντες από τους "εγχώριους";;;;μόνο στο μπ emcensored λο......

θα τελειώσω με μια σκέψη.....τόσα χρόνια γίνονταν τα μύρια όσα ακριβώς επειδή εμείς οι εγχώριοι βολευόμασταν μαζί με όλους τους απέξω, κοινώς υπήραν ευκαιρίες για όλους, οπότε δεν υπήρχε λόγος για δυναμικές παρεμβάσεις. Πλέον η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο και το βλέπετε και εσεις οι ίδιοι...Πότε μπαίνετε για ειδικότητα ρε παιδιά;;; Πότε θα τελειώσετε και τι θα κάνετε τότε που σε κάθε γωνιά ακόμα και της Κολοπετινίτσας θα υπάρχει γιατρός; Απλά αποφασίσαμε να αντιδράσουμε γιατί πλέον δεν υπάρχουν ευκαιρίες και ζητάμε από την πολιτεία το αυτονόητο...Αφού "πέταξε" τόσα ευρώ για να μας σπουδάσει, γιατί να μην κάνει απόσβεση αυτών των χρημάτων. Δηλαδή να μην προτιμήσει τους γιατρούς , των οποίων τις σπουδές χρηματοδοτούσε τόσα χρόνια;

Το θέμα είναι ότι κανείς, πχ η "κυρια " Ρουφογάλα , δεν περίμενε να αντιδράσουμε-να ξυπνήσουμε λέω εγώ- και τώρα τα βρίσκουν σκούρα..... Και πιστεύω ότι έρχονται ζόρικες εποχές όσο θα μεγαλώνουν οι αναμονές...........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Last Reply

Όπως τα λέει η strychnine έχουν τα πράγματα....

Ο κόμπος έχεις φτάσει στο χτένι σε πολλά θέματα και οφείλουμε πλέον να αντιδρούμε σε οποιονδήποτε επιβουλεύεται το μέλλον που ονειρευτήκαμε και τα βασικά δικαιώματα που προστατεύει κάθε ευνομούμενη και ευδιοικούμενη Πολιτεία....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Το ειρωνικο στην υποθεση ειναι οτι ο Λεονταρης -μοναδικος υπευθυνος γι'αυτο το χαος- ειναι ακομα στη θεση του. Θα'λεγα οτι ειναι και υποπτο, αλλα δε βαριεσαι, στην Ελλαδα βρισκομαστε, δυσκολο να πεις που τελειωνει η πλεκτανη και το παρασκηνιο και που αρχιζει η ανικανοτητα κι η αδιαφορια.

Και ούτε πρόκειται να φύγει απο τη θέση του γιατί υποτίθεται ανοίκει στους "αδιάφθορους".Προτάθηκε για την συγκεκριμένη θέση επι πασοκ αλλά και από στελέχη της νέας δημοκρατίας.Όλοι τον θέλουν γιατί είναι μ*****ς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ερώτημα του ΥΥΚΑ είναι για τις ημερομηνίες των πράξεων και όχι τις ημερομηνίες επιτυχίας σε κάθε μάθημα.

Η πρόταση που αναφέρεις και όντως είναι πάνω σε όλες τις πράξεις αναγνώρισης, ακόμα και αυτών που δεν προσέφυγαν στο ΣτΕ, δεν προσδίδει καμία αναδρομικότητα στην πράξη, η οποία θα μπορούσε να αναγράφει πολύ καθαρά "παραλείψαμε να την εκδώσουμε το Φεβρουάριο του 2004", ή "ισχύει αναδρομικά από το Φεβρουάριο του 2004". Ίσως θα έπρεπε να τα γράφει αυτά, η ουσία είναι ότι δεν.

Γι' αυτό το ΥΥΚΑ ουσιαστικά ζητά από το ΔΙΚΑΤΣΑ να "συμπληρώσει" τις πράξεις με κάτι που θεωρούν αυτοί ότι "λείπει", δηλαδή την ημερομηνία, όπως ζητούσε από τους εν λόγω πτυχιούχους να αναγράψουν πότε πέρασαν το τελευταίο μάθημα στις δηλώσεις των αγροτικών. Η ουσία είναι ότι αυτό το θέμα δεν αποτελεί αρμοδιότητα του ΥΥΚΑ, δεν μπορεί καν να ενταχθεί στη διαδικασία του παρεμπίπτοντα ελέγχου της διοικήσεως, αποτελεί μια κατάφωρη παρανομία που παραβιάζει ευθέως τα δικαιώματα των καλόπιστων τρίτων που συμμετέχουν στην προκήρυξη (απόφοιτοι Ελληνικών Πανεπιστημίων και ΔΙΚΑΤΣΑ που δεν ανήκουν στην ομάδα που πέρασε έτσι το ένα ή και τα δυο μαθήματα) και γι' αυτό τώρα το ΥΥΚΑ ψάχνει να βρει τρόπο να το μαζέψει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεωργίου, ξέρεις τι θα επι να περιμένεις άγονο από τον Αύγουστο του 2004 και να έχεις βγάλει 2 φορές και πιστοιητικά και από όλα-έκανα και τη emcensored - να πετάξω την πρώτη ακτινόγραφία θώρακος και ξανάφαγα τσάμπα την ακτινοβολία- και από ότι φαίνεται θα ξαναπάω για τρίτη φορά να ζητώ πιστοποιητικό υγείας; ΞΕΦΤΙΛΑΑΑΑΑΑΑΑ

Τελικά αυτό το πιστοποιητικό υγείας για πόσο ισχύει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετσι κανουν σε ολη την ευρωπη!!! οχι μονο στην Ιταλια

και μην ανησυχεις ανυπομονω την στιγμη που θα δωσουμε μαζι!!! :P

Παντως οι βρετανικές εξετάσεις για την άδεια πρεπει σίγουρα να γίνονται στην ΙΤΑΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γιατί εδώ που είμαι, τετοιες εξετάσεις δεν υπάρχουν!!!!!!!!!!!!!

Οι μόνοι που φαίνεται να ειναι πεπεισμένοι, και τσαμπουκαλεμένοι μαλιστα ,οτι κάτι τετοιο συμβαίνει ειναι κατι εξ Ιταλίας Ελληνες αποφοιτοι.Ε, Παιδιά δεν υπαρχει άλλη εκδοχή τις κανουν εκεί σε σας στα μουλοχτά και οι Αγγλοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αν "έτσι" εννοείς οτι ξέρεις οτι γινονται σε όλη την ευρώπη καταλαβα

....ζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα

emhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

maddoctor κάνε μήνυση στο ΔΙΚΑΤΣΑ να σε αποζημιώσει για όλο αυτό το χρόνο που έδινες εξετάσεις ανεπιτυχώς...

Συγνώμη, αλλά αυτό από που βγαίνει, γιατί μπερδεύτηκα!? :blink:

Εσύ δεν κόπτεσαι αφού όπως δήλωσες προηγουμένως το αγροτικό σου το παίρνεις και χωρίς τα μόρια του ΣτΕ...

Σωστό αυτό, αλλά τα μόρια χρειάζονται στα επι θητείας.

Και οι πράξεις γράφουν το ίδιο και για όσους προσέφυγαν και για όσους απλά εντάχθηκαν από το ΔΣ ΔΙΚΑΤΣΑ στην απόφαση.

Το ξέρω αυτό, αλλά που κολλάει!?

Η αναδρομικότητα δεν είναι κάτι που μπορεί να "εννοείται". Και η αναδρομικότητα δεν μπορεί να προσβάλλει τα δικαιώματα καλόπιστων τρίτων. Επίσης, το ΔΙΚΑΤΣΑ προσέδωσε όντως αναδρομικότητα σε κάτι: στους πίνακες επιτυχόντων της εξεταστικής Νοεμβρίου 2003. Το αν είχε υποχρέωση έκδοσης και των πράξεων αναγνώρισης αναδρομικά είναι κάτι που θα μπορούσε να συζητηθεί - η ουσία είναι ότι ΔΕΝ το έκανε.

Δεν πρόκειται να βρεις ΠΟΥΘΕΝΑ κανένα νόμο ή διάταξη που να λέει ότι όλες οι αποφάσεις του ΣτΕ έχουν αναδρομική ισχύ, αλλά αυτό ισχύει.Έτσι λοιπόν όπως εννοείται η αναδρομικότητα της ισχύς, έτσι εννοείται και εδώ στην πράξη αναγνώρισης.

Το ΥΥΚΑ είναι αρμόδιο να υπολογίσει τα μόρια βάσει της απόφασής του, από την ημερομηνία των πράξεων αναγνώρισης δηλαδή. Δεν έχει αρμοδιότητα να αμφισβητήσει, όπως έκανε δηλαδή, τις ημερομηνίες που αναγράφουν πάνω οι πράξεις!

Ναι, λάθος.Υπάρχει δικαστική απόφαση που αναγράφεται πάνω στις πράξεις που ορίζει διαφορετικό υπολογισμό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω χασει πια καθε λογαριασμο για το τι γινεται (περαν του οτι καθυστερουν)

μπορει κανεις να συνοψισει το νομικο/διαδικαστικο του θεματος??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό εδώ το είδατε!?

http://www.dikatsa.info/forum/showthread.php?t=1456

Μήπως τελικά η ενημέρωση που έχεις SarandosKaptanis δεν είναι σωστή!?Εκτός εάν η υπάλληλος δεν κατάλαβε ή δεν ήξερε τι της γίνεται....!?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα θέσω επί τάπητος ακόμη ένα πρόβλημα που ίσως αποδειχθεί σπαζοκεφαλιά και επιφέρει νέα γραφειοκρατικά τρεξίματα. Όπως γνωρίζετε, το πιστοποιητικό ποινικού μητρώου, ίσως και τα πιστοποιητικά εισαγγελίας φυγοποίνων, είναι τρίμηνης ισχύος. Αν δηλαδή κάποιος είχε ετοιμάσει όλα τα δικαιολογητικά του το Μάρτιο για το αγροτικό, κινδυνεύει να πρέπει να ξαναβγάλει αρκετά από αυτά. Επίσης δεν γνωρίζω για πόσο ισχύει το πιστοποιητικό υγείας και η θεωρημένη απότην εφορία υπεύθυνη δήλωση... Φτού κι απ'την αρχή δηλαδή... emeleos

;) Την ιδια απορια ειχα και εγω.Για αυτο το λογο επικοινωνησα σημερα με το γραφειοτο υπευθυνο για τα αγροτικα στο Υπουργειο οπου μια ευγενικη ,κατα τα αλλα ,κυρια με διαβεβαιωσε οτι τα εγγραφα ειναι εξαμηνης ισχυος και οτι δεν πρεπει να ανησυχω!Ελα μου ντε που ανησυχωακομη πιο πολυ,γιατι διερωτομαι μηπως ειναι ασχετη και την πατησω οταν χρειασθει να ξαναδηλωσω για αγροτικο ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ μίλησα με υπάλληλο στο ΥΠΕΠΘ, στο αρμόδιο για το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ τμήμα, πριν από αρκετές μέρες, όπως και έχω αναφέρει. Ενδεχομένως τα πράγματα να έχουν αλλάξει από τότε. Αυτό που ξέρω πάντως, και που μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας πηγαίνοντας στο site http://www.et.gr, είναι ότι η Υπουργική Απόφαση (τεύχος Β) του διορισμού του ΔΣ ΔΟΑΤΑΠ δεν έχει ακόμα δημοσιευτεί στο ΦΕΚ.

Πώς θα γίνει ΔΣ χωρίς ΔΣ δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω, αν γίνει πάντως και πάρει οποιαδήποτε απόφαση (αφού στην Ελλάδα ζούμε και όλα είναι πιθανά) η ακύρωσή της δε θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο έργο για οποιονδήποτε βλάπτεται απο αυτήν. :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ μίλησα με υπάλληλο στο ΥΠΕΠΘ, στο αρμόδιο για το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ τμήμα, πριν από αρκετές μέρες, όπως και έχω αναφέρει. Ενδεχομένως τα πράγματα να έχουν αλλάξει από τότε. Αυτό που ξέρω πάντως, και που μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας πηγαίνοντας στο site http://www.et.gr, είναι ότι η Υπουργική Απόφαση (τεύχος Β) του διορισμού του ΔΣ ΔΟΑΤΑΠ δεν έχει ακόμα δημοσιευτεί στο ΦΕΚ.

Πώς θα γίνει ΔΣ χωρίς ΔΣ δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω, αν γίνει πάντως και πάρει οποιαδήποτε απόφαση (αφού στην Ελλάδα ζούμε και όλα είναι πιθανά) η ακύρωσή της δε θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο έργο για οποιονδήποτε βλάπτεται απο αυτήν. :bloodomen:

Πάντως μέσα στην δολιοπλοκή σε βλέπω..... B)

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει βγει σε τυπογραφική μορφή (χαρτί) και απλώς να μην έχει ανέβει σε ηλεκτρονική μορφή.Πάντως μετά το τελευταίο πάθημα και την απώλεια 300 ατόμων ως πηγή εισόδων,το βλέπω λίγο δύσκολο να ξαναξεχαστεί και πάλι το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ και να ξανακάνει ανάλογο σφάλμα. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα ελληνικά η λέξη υφίσταται ως "η δολοπλοκία- οι δολοπλοκίες". Σε άλλη γλώσσα δεν ξέρω...

Νομίζω ότι αμέσως δημοσιεύεται και στο διαδίκτυο, όπως τουλάχιστον μου είπαν φοιτητές από την νομική.

edit: Όντως ενδιαφέρουσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί δεν ξέρω, ένα ενδεχόμενο είπα, γνωρίζοντας ότι οι δημόσιες υπηρεσίες δεν είναι πάντα τόσο γρηγορες στην ηλεκτρονική δημοσίευση διαφόρων εγγράφων.Και ναι, ξέρεις τι είναι ξαφνικά να χάνεις παράβολλα από 300 άτομα!?Είναι χρήμα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την απόφαση δε θα τη δημοσιεύσει το ΔΙΚΑΤΣΑ ή το Υπουργείο Παιδείας, αλλά το Εθνικό Τυπογραφείο. Θα πάρω να τους ρωτήσω και τηλεφωνικά πάντως (έχω ξαναπάρει). Προσωπική άποψη: δεν υπάρχει περίπτωση να μη βγει και στο et.gr αν βγει το ΦΕΚ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την απόφαση δε θα τη δημοσιεύσει το ΔΙΚΑΤΣΑ ή το Υπουργείο Παιδείας, αλλά το Εθνικό Τυπογραφείο. Θα πάρω να τους ρωτήσω και τηλεφωνικά πάντως (έχω ξαναπάρει). Προσωπική άποψη: δεν υπάρχει περίπτωση να μη βγει και στο et.gr αν βγει το ΦΕΚ.

Συμφωνώ απόλυτα,τα ΦΕΚ είναι δουλειά μόνο του Ε.Τ.Καλύτερα να τους τηλεφωνήσεις.Πιστεύω ότι θα είναι πιο έγκυρο και άμεσο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΘΝΟΣ, Τρίτη 10/5/2005

<<ΜΕ ΕΞΩΔΙΚΑ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΣΤΟ ΥΠ.ΥΓΕΙΑΣ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΠΡΟΚΗΡΥΧΘΕΙΣΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΙΑΤΡΕΙΩΝ.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 1000 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΜΕ ΠΤΥΧΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΧΩΡΩΝ ΕΚΤΟΣ ΕΕ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΜΑΡΤΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΘΕΣΕΩΝ.ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ,ΩΣΤΟΣΟ,Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥΣ "ΠΑΓΩΣΕ",ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΝΕΑ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΜΕΡΙΔΑΣ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΤΟΡΘΩΣΑΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΥΓΕΙΑΣ κ.ΝΙΚΗΤΑ ΚΑΚΛΑΜΑΝΗ.2 ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΙΓΟΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΠΕΔΩΣΑΝ ΧΤΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΞΩΔΙΚΕΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ,ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΕΝΕΣ 1000 ΘΕΣΕΙΣ ΠΕΡΙΦΡΕΙΑΚΩΝ ΙΑΤΡΕΙΩΝ>>

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά...που τους βρήκανε τους 1000!?Καλή φάση πάντως και σωστή.Μπας και έτσι πάρει μπρος το υπ.Υγείας και ξεμπλοκάρει η ιστορία με τα αγροτικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και έμαθα ότι στην επόμενη λίστα αγροτικών θα είναι κάπου στα 800 αγροτικά προς διάθεση (1000 είναι μαζι με αυτά που ακόμα δεν έχουμε πάρει τους διορισμούς).Το νούμερο μπορεί να ακούγεται πολύ μεγάλο, αλλά σκεφτείται ότι έχει να γίνει προκύρηξη από τις 2 Μαρτίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.