Jump to content

[προκηρύξεις αγροτικών] Μαρτιος- Οκτωβριος 2005


atsipo

Recommended Posts

και σου αναφερω και παλι οτι οι εξετασεις για την αδεια ηδη υπαρχουν εδω και χρονια στις χωρες που προανεφερα. Δεν ειναι οτι θα μπουν τωρα. Να σου φερω παραδειγμα την Σουηδια οπου ο αποφοιτος ιατρικης μολις παρει το πτυχιο του πρεπει να παρακολουθησει 21 μηνες σε διαφορες κλινικες. Και οταν λεμε να παρακολουθησει δεν εννοω οτι κοιταει απλα με τα χερια στις τσεπες. Συμμετεχει ενεργα , πχ ακομα και στα εξωτερικα ιατρεια  οι υποψηφιοι γιατροι αναλαμβανουν ολα τα περιστατικα και μονο σε δυσκολες περιπτωσεις φωναζουν εναν ειδικευομενο. Δηλαδη ο υποψηφιος μαθαινει να εφαρμοζει ολα αυτα που διαβαζε τα προηγουμενα χρονια. Και στο τελος βαθμολογειται .

Αυτος που δεν εχει ιδεα κοβεται , αυτος που μπορει να σταθει μονος του περναει τις εξετασεις .

Και αν εφαρμοζονταν αυτο το συστημα και στην Ελλαδα τουλαχιστον τα παιδια των καθηγηταδων, οι μεγαλοδαπιτες και ολοι οσοι πηραν μεταγραφες και δεν εχουν ιδεα θα τα εβρισκαν  σκουρα.Ο σωστος φοιτητες δεν θα συναντουσε κανενα απολυτως προβλημα και επιπλεον θα αποκτουσε και πολλα εφοδια.

Εσεις οι αποφοιτοι ελλην. πανεπιστημιων δεν λετε οτι μπηκατε 300 ατομα πχ και τελειωσατε 600 επειδη οι επιπλεον 300 ηρθαν με μεταγγραφη και οτι δεν αξιζουν? Να ενας τροπος για να ξεχωρισετε και να προσπερασετε τους αμαθεις.

Κοιτα, καθε χωρα εχει τους δικους τις νομους και κριτηρια ,αναλογα με τις αναγκες του συστηματος υγειας!

Μπορω και γω να πω να καταργηθουν αμεσα τα αγροτικα, γιατι σε καμια χωρα στο εξωτερικο δεν υπαρχει ο θεσμος του αγροτικου γιατρου!Και τωρα αλλαξε η κατασταση, οταν ειχα βγει εγω ,επρεπε πρωτα να τελειωσω αγροτικο, και μετα να δηλωσω για ειδικοτητα!Αν ειχα δηλωσει απο την πρωτη μερα ,οπως γινεται τωρα πια, τωρα θα εδινα εξετασεις για ειδικοτητα!Οχι για να μπω, αλλα τις εξετασεις για την κτηση του τιτλου του Ειδικου!!!

Απο κει και περα, το να προστατευει η καθε χωρα τους αποφοιτους των δικων της πανεπιστημιων, δεν το βρισκω αδικο, γιατι αν η Ελλαδα αποφασισε οτι θα εισαγονται 800 ατομα καθε χρονο στις ιατρικες σχολες της, θα πει οτι τοσα αντεχει το συστημα εκπαιδευσης της!Τοσους μπορει να ειδικευσει, τοσους χρειαζεται! Οποτε το βρισκω σωστο, οποιος τελειωσε εξω (ειτε στην ΕΕ, ειτε εκτος ΕΕ), να δινει καποιες εξετασεις (μαζι με τους εν Ελλαδι αποφοιτησαντες), ωστε να μην καταρρευσει (οπως κατερρευσε) το συστημα των ειδικοτητων.

Τελος ,και οι μεταγραφες ειναι μεγαλο προβλημα ,αλλα κυριως στην εκπαιδευση σου μεσα στην σχολη, οπου πχ σε ενα θαλαμο αντι για 10 ατομα, μαζευονται 20 ή περισσοτερα!Αλλα απο κει και περα, οι μεταγραφεντες κανουν τουλαχιστον 3-4 χρονια Ιατρικης στην Ελλαδα(και μαλιστα στα κλινικα ετη), οποτε μπορεις να πεις οτι πανω κατω εχουν την ιδια εκπαιδευση, με αυτους που περασαν με πανελληνιες!

Τελος, αν νομιζεις οτι με το συστημα της Σουηδιας οι γιοι των μεγαλογιατρων και των πανεπιστημιακων θα τα εβρισκαν σκουρα, επετρεψε μου να διατηρησω και παλι τις επιφυλαξεις μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Last Reply
Για ποιους εννοεις? Αν εννοεις αυτους που φοιτησαν στην ΕΕ (χωρις τις νεοεισαχθεντες χωρες , για αυτες δεν ξερω τι γινεται),    εδωσαν για την αδεια εξασκησεως στην χωρα που σπουδασαν.

Μα δεν καταλαβαινεις οτι εκει παιζεται ολο το παιχνιδι?Στις 10 καινουριες χωρες της ΕΕ?

Το ποσοστο των Ελληνων που σπουδαζουν Ιατρικη σε χωρες σαν την Ιταλια, Γαλλια, Γερμανια, ειναι οντως ασημαντος ,μπροστα σε αυτους που βρισκονται αυτην τη στιγμη σε Τσεχια, Ουγγαρια κτλ.Και σε 3-4 χρονια, θα μπει και η Ρουμανια και η Βουλγαρια!

Και οταν θα πας εσυ στην Νομαρχια, να καταθεσεις την αδεια ασκησεως επαγγελματος που πηρες στην Ιταλια,και βρεις μπροστα σου 200 ατομα που τελειωσαν στις 10 καινουριες χωρες της ΕΕ, ελα να ξαναμιλησουμε αν οι εξετασεις πρεπει να μπουν για την αδεια ασκησεως επαγγελματος, ή για την ειδικοτητα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικα, πιστευω οτι δεν μπορεις και καθε λιγο και λιγακι, να δινεις και εξετασεις!

Πλάκα μου κάνεις εδώ έτσι; :o

Και επειδη, τις εξετασεις για αδεια ασκησεως επαγγελματος τις θεωρω δωρο αδωρο, αφου αν ερθει καποιος απο την ΕΕ, σαφως δεν μπορεις να τον υποχρεωσεις να ξαναδωσει, πιστευω οτι μονο εξετασεις για ειδικοτητα φτανουν!

Η στραβά πάει ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε.

Αν τις έχουν έξω στις περισσότερες χώρες σημαίνει ότι ΚΙ ΕΜΕΙΣ πρέπει να βάλουμε, όχι τούμπαλιν, να τις αφαιρέσουν οι υπόλοιποι για να εναρμονιστούν με την Ελλάδα.

Έχουμε πει κατά καιρούς την αξία μιας περιόδου Ασκήσεως Επαγγέλματος με/χωρίς εξετάσεις post-lauream. Αν ψάξεις παλιότερα threads- και δικά μου post- θα βρεις την επιχειρηματολογία.

Επισης, δεν γνωριζω για το επιπεδο των εξετασεων για αδεια ασκησεως επαγγελματος στην Ιταλια, αλλα επετρεψε μου να διατηρησω τις επιφυλαξεις μου για την πρακτικη ασκηση.Οσο εκανα ειδικοτητα, ειχαμε τουλαχιστον 2 παιδια που ειχαν τελειωσει Ιταλια, και εκαναν την πρακτικη αυτη στην Ελλαδα.Δεν ειχαν ξεκολησει τρεις μηνες απο το κυλικειο!

Όταν μιλάω εγώ για στερεότυπα μετά είμαι ο κακός και ο ξερόλας. :(

Εγώ ΔΕΝ είμαι έτσι, αναθεωρείς τον κανόνα σου; Ή καίγομαι κι εγώ μαζί μ'αυτούς ως εξ Ιταλίας; :unsure:

Σε λίγο θα μας πεις ότι τα κυλικεία βγάζουν τα προς το ζειν απ'τους μεταγραφέντες ενώ όλοι οι «εσωτερικοί» βιοπαλαιστές είναι στη μάχιμη ιατρική στις πρώτες βοήθειες. Έλα ρε ped, σε είχα και για αντικειμενικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εγω δεν ειπα πουθενα οτι ολοι οσοι σπουδαζουν Ιταλια ειναι αργοσχολοι ή κακοι γιατροι.Αλλα δεν δεχομαι οτι το επιπεδο των Ιταλικων ιατρικων σχολων ειναι ανωτερο των Ελληνικων.Γιατι τοτε οι αποφοιτοι Ιταλικων πανεπιστημιων θα ξεχωριζαν πανω στη δουλεια απο αυτους των Ελληνικων, κατι που δεν ισχυει!

Κατεθεσα την προσωπικη μου εμπειρια, για να τονισω οτι και σε αυτο το συστημα υπαρχουν παραθυρακια!

Και κυριως το ανεφερα, γιατι υπηρξε η αποψη οτι με το συστημα που εφαρμοζεται στην Ιταλια, οι γιοι των καθηγητων πανεπιστημιου δεν θα μπορουσαν να παρουν αδεια ασκησεως επαγγελματος, γιατι θα τους κοβαν απο τις κλινικες, οταν θα εβλεπαν ποσο ανεπαρκεις ειναι!Αυτο πιστευεις και συ Wizard? Γιατι για μενα, αυτη η αποψη ειναι τουλαχιστον αφελης!

Να ρωτησω και κατι αλλο?Οι εξετασεις στην Ιταλια, για αδεια ασκησεως επαγγελματος πως ακριβως γινονται?Εννοω, δινεις εξετασεις με ιδια θεματα για ολη τη χωρα, διενεργουνται απο τους κατα τοπους ιατρικους συλλογους?Ειναι γραπτες ή προφορικες?

Γιατι αν γινονται απο τους κατα τοπους ιατρικους συλλογους και ειναι προφορικες, ε τοτε ρε παιδια δεν εχει νοημα να συζηταμε.Γιατι αν ζητατε να εφαρμοστουν τετοιες εξετασεις και εδω, ειστε δυστυχως εκτος ελληνικης πραγματικοτητας!Τετοιες εξετασεις στην Ελλαδα, θα ειναι μνημειο διαβλητοτητας!

Επισης, οντως πιστευω οτι δεν μπορεις καθε λιγο και λιγακι να δινεις εξετασεις!Δηλαδη θα τελειωνεις τη σχολη, μετα απο 2 μηνες θα δινεις για αδεια ασκησεως επαγγελματος, και μετα απο 2-3 μηνες ξανα, εξετασεις για την ειδικοτητα?Το θεωρω υπερβολικο.

Και επιμενω, οτι απο την στιγμη που στην Ελλαδα χωρις ειδικοτητα ουσιαστικα δεν μπορεις να εργαστεις πουθενα, οι εξετασεις για ειδικοτητα εμμεσα ειναι και εξετασεις για αδεια ασκησεως επαγγελματος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία! Άντε τώρα πάλι απ'την αρχή να το πιάσουμε το θέμα γιατί και τα αγροτικά αργούν να βγουν.Η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης...:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά δεν αφήνετε αυτά περί Ιταλίας και εξετάσεων πριν την ειδικότητα και να μας πει κανένας χριστιανός ή άλλης εθνικότητας (δεν έχω πρόβλημα), τι στο @#$%#$!# γίνεται επιτέλους με τα αγροτικά!?Νέα υπάρχουν!?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εγω δεν ειπα πουθενα οτι ολοι οσοι σπουδαζουν Ιταλια ειναι αργοσχολοι ή κακοι γιατροι.Αλλα δεν δεχομαι οτι το επιπεδο των Ιταλικων ιατρικων σχολων ειναι ανωτερο των Ελληνικων.Γιατι τοτε οι αποφοιτοι Ιταλικων πανεπιστημιων θα ξεχωριζαν πανω στη δουλεια απο αυτους των Ελληνικων, κατι που δεν ισχυει!

Κατεθεσα την προσωπικη μου εμπειρια, για να τονισω οτι και σε αυτο το συστημα υπαρχουν παραθυρακια!

Πώς το καθορίζεις το επίπεδο; Μόνο αυτοί που έχουν βρεθεί και στα δύο μπορούν να το πουν αυτό. Και οι μεταγραφέντες ακόμα δεν έχουν και πολύ λόγο γιατί μετά το 2ο έτος βρίσκονται Ελλάδα χάσαν το μεγαλύτερο καλό των ιταλικών ιατρικών σχολών που είναι το tirocinio και η κλινική άσκηση.

Επίσης για να πεις πως οι απόφοιτοι είναι καλύτεροι οφείλεις να συγκρίνεις έναν Έλληνα μ'έναν Ιταλό, όχι έναν Έλληνα μ'έναν εξ Ιταλίας. Στην Ιταλία 'έτυχε' να βρεθούμε πολλοί Έλληνες γιατί ήταν η πιο κοντινή δυτική χώρα. Αν η ιβηρική χερσόνησος ήταν πιο κοντά για Ισπανία θα μιλούσαμε τώρα.

Και κυριως το ανεφερα, γιατι υπηρξε η αποψη οτι με το συστημα που εφαρμοζεται στην Ιταλια, οι γιοι των καθηγητων πανεπιστημιου δεν θα μπορουσαν να παρουν αδεια ασκησεως επαγγελματος, γιατι θα τους κοβαν απο τις κλινικες, οταν θα  εβλεπαν ποσο ανεπαρκεις ειναι!Αυτο πιστευεις και συ Wizard? Γιατι για μενα, αυτη η αποψη ειναι τουλαχιστον αφελης!

Οι εξετάσεις της ΑΑΕ κόβει απλά τους αδιάβαστους. Δεν έχει σκοπό να σ'επανεξετάσει στα μαθήματα σχολής. Οι γιοί/κόρες καθηγητών παντού και πάντα πηγαίνουν από άλλη οδό, «ταχεία». Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι'αυτό, είτε εδώ είτε στο Harvard.

Να ρωτησω και κατι αλλο?Οι εξετασεις στην Ιταλια, για αδεια ασκησεως επαγγελματος πως ακριβως γινονται?Εννοω, δινεις εξετασεις με ιδια θεματα για ολη τη χωρα, διενεργουνται απο τους κατα τοπους ιατρικους συλλογους?Ειναι γραπτες ή προφορικες?

Τρεις πρακτικές (εσωτ. παθολογία, χειρουργική, γενική ιατρική) και μία γραπτή πανιταλική (πολλαπλής επιλογής αλά USMLE) στο τέλος.

Γιατι αν γινονται απο τους κατα τοπους ιατρικους συλλογους και ειναι προφορικες, ε τοτε ρε παιδια δεν εχει νοημα να συζηταμε.Γιατι αν ζητατε να εφαρμοστουν τετοιες εξετασεις και εδω, ειστε δυστυχως εκτος ελληνικης πραγματικοτητας!Τετοιες εξετασεις στην Ελλαδα, θα ειναι μνημειο διαβλητοτητας!

Αν είναι ανοιχτές στο κοινό οι [προφορικές-πρακτικές] εξετάσεις δε νομίζω να μπορεί κάποιος αδιάβαστος να γλιτώσει.

Επισης, οντως πιστευω οτι δεν μπορεις καθε λιγο και λιγακι να δινεις εξετασεις!Δηλαδη θα τελειωνεις τη σχολη, μετα απο 2 μηνες θα δινεις για αδεια ασκησεως επαγγελματος, και μετα απο 2-3 μηνες ξανα, εξετασεις για την ειδικοτητα?Το θεωρω υπερβολικο.

Κι εγώ έτσι έλεγα για τις πανελλαδικές. Δεν είναι δυνατόν να κρίνουν ποιός θα γίνει ιατρός. :rolleyes:

Ο καθένας με τον παραλογισμό του όπως βλέπεις. Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τί θα σε κούραζαν εξετάσεις ύλης που θα είχες ήδη διαβάσει απ'τη σχολή.. Ίσα ίσα θα ήταν prova generale για τις πιο σημαντικές της ειδικότητας. Κι αν πάλι δεν θες, το νομοσχέδιο για εξετάσεις ειδικότητας αν θυμάμαι καλά κρατάει ποσοστά και για την επετηρίδα.

Και επιμενω, οτι απο την στιγμη που στην Ελλαδα χωρις ειδικοτητα ουσιαστικα δεν μπορεις να εργαστεις πουθενα, οι εξετασεις για ειδικοτητα εμμεσα ειναι και εξετασεις για αδεια ασκησεως επαγγελματος!

Κάποιοι δεν χρειάζονται την ειδικότητα. Αν ασχοληθείς με έρευνα σε βασικό επίπεδο τί τη θες την κλινική ειδικότητα; Think out of the box. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιοι δεν χρειάζονται την ειδικότητα. Αν ασχοληθείς με έρευνα σε βασικό επίπεδο τί τη θες την κλινική ειδικότητα; Think out of the box. :)

Ωχ ίσως αυτό δεν έπρεπε να το πω... τώρα θα μ'αρχίσετε όλοι: ποιά έρευνα στην Ελλάδα κλπ κλπ. :D

Τέσπα, τ'αγροτικά είναι το θέμα μας, ας επιστρέψουμε εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια μην ξεχνιεστε πως το τοπικ ειναι αλλο! περιμενουμε ενημερωση απο υπουργειο!

Εχει μηπως κανεις κατι νεοτερο?

Δεν θα μπω στην ολη διαμαχη γιατι μου φαινεται λυπηρο να χτυπιομαστε μεταχυ μας

( συμφωνω με τα παραπανω που εγραψε ο στελιοςγεοργιου),απλα θα η8ελα να πω πως για τις εξετασεις για την αδεια ασκησεως επαγγελματος στην Ιταλια,τουλαχιστον οταν εδωσα εγω και ημουν η τελευταια του συστηματος,οι εξετασεις ηταν γραπτες και προφορικες. τωρα εχουν αλλαχει τα πραγματα κι απ οσο ξερω ειναι σε πανιταλικο επιπεδο αλλα καλυτερα θα τα πει καποιος που τελειωσε προσφατα η τελειωνει τωρα. Τοτε που εδωσα εγω οι εξετασεις διοργανωνοντουσαν απο τα κατα τοπους πανεπιστημια.

Δεν ξερω αν η εκπαιδευση ειναι ανωτερη στα πανεπιστημια της Ιταλιας σε σχεση με αυτα της Ελλαδας. Γιατι υπαρχουν και τα καλα πανεπιστημια και τα λιγοτερο αξια ,οπως σε ολα τα πραγματα εξαλλου αλλα σιγουρα η νοοτροπια ειναι διαφορετικη και οι σωστοι κατα καποιο τροπο ελληνες που ζουν στο εξωτερικο υιοθετουν αυτην την νοοτροπια και οταν γυρνουν στην Ελλαδα η γνωμη τους λαμβανεται ασχημα απο τους υπολοιπους.

Ετσι λοιπον μαθαινουμε σε κατι καλυτερο και βλεπουμε,κρινουμε πως ετσι θα επρεπε να ειναι και στην ελλαδα αν θελει να καλειται μελος ΕΕ.

Μιλαω πολυ γενικα γιατι ειλικρινα δεν θελω να επεκταθω... emnoemnoemno

Δρ Πεντ, αργοτερα θα σου απαντησω αναλυτικα στο ποστ σου οσον αφορα την εκπαιδευση στην Ιταλια.

Τελικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέσπα, τ'αγροτικά είναι το θέμα μας, ας επιστρέψουμε εκεί.

Συμφωνώ!!!Κανένα νέο υπάρχει!?Είδα χθες τον Κακλαμάνη στον Alpha και έλεγε για κάποια από τα νοσοκομεία που έχουν όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό και προσωπικό :P , αλλά τίποτα για αγροτικά και γιατρούς στην επαρχία.Έμαθες κανείς σας κάτι? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

φιλαρακο, δεν προτεινες λοιπον αρχικα ΚΑΙ εξετασεις για αδεια ΚΑΙ εξετασεις για ειδικοτητα

προτεινες κατι θολο, διαβλητο και ακαταλαβιστικο με το αιολο επιχειρημα οτι παντου υπαρχουν γενικως εξετασεις για αδεια και στην επισημανση μας οτι δεν μπορουμε να ελεγξουμε την αδιαβλητοτητα αυτων ("των ευρωπαικων") εξετασεων προσπαθησες να τα μπαλωσεις (δεδομενου οτι και μονος σου περιεγραψες παραθυρο του ιταλικου συστηματος που ισχυε τουλαχιστον μεχρι χθες)

ρε πας καλα? πες καλυτερα οτι δεν γουσταρεις να δινεις εξετασεις καθε λιγο και λιγακι, και ασε τα θολα και ακαταλαβιστικα. Το συστημα της ΕΕ ειναι ακαταλαβιστικο ενω της ελλαδος ειναι κρισταλινο και αξιοκρατικοτατο ε???? Τριχες

Κριμα ειναι να βγαλουμε τα ματια μας μονοι μας..........." :P

αυτο φαινεται σου ξεφυγε! το α' πληθυντικο αφορα ποιους; "εμας" η "εσας"  :lol:

πως φαινεται οτι τις θελεις τις εξετασεις για ειδικοτητα ρε φιλαρακο :lol:  :lol:

τσακαλι μου εσυ !!!! Ολα τα καταλαβες !!! ρε αδικεισαι εδω !!!!! Τετοιο μυαλο και το αφηνουμε να χαραμιζεται ?

Δηλωσα για ειδικοτητα τον μαρτιο (πριν 2 μηνες) και ξερεις ποτε θα ξεμπερδεψω με τα σημερινα δεδομενα ? σε 12 χρονια !!!! οποτε για βαλε το σκοτισμενο και ντουμανιασμενο μυαλουδακι σου και σκεψου αν ειμαι υπερ των εξετασεων ή οχι .

και να θυμισω:

το σωστο ειναι οι θεσεις ειδικοτητας να καλυπτονται πρωτιστως (αν και οχι αποκλειστικως) από τους αποφοιτους των ελληνικων ιατρικων σχολων οι οποιοι πρεπει επιτελους να ολοκληρωσουν την ιατρικη τους εκπαιδευση εν ευθετω χρονω :angry:

κατα ψηφοθηρικη παραχωρηση και μονο "δικαιουνται" και αλλοι οι οποιοι Ζευς οιδε τι φοβερες ιατρικες ικανοτητες εχουν που δε μπορει η ελλαδα χωρις αυτες :splaaaats:

ρε marij δεν το ξερεις το ρητο καλυτερα να μασας παρα να μιλας ? Και στην περιπτωση σου καλυτερα να ρουφας παρα να μιλας.

Ετσι ,ο φοιτητης της ελλαδος να μην παιρνει μονο ΠΑΚΕΤΟ πτυχιο - αδεια εξασκησεως αλλα να παιρνει και την ειδικοτητα. Καμμια ετοιμη θεση στο ΕΣΥ θελεις ? Να σου ανοιξει το κρατος και καμμια κλινικη κανα γιατρειο ??τι λες ρε ?

Οταν γραφτηκες στο πανεπιστημιο σου ειπαν οτι με την εγγραφη σου θα σε βαλουν και για ειδικοτητα ?

Kαι στο κατω κατω αφου ηξερες πριν περασεις στη σχολη σου οτι στο πακετο διακοπων δεν περιλαμβανεται και η ειδικοτητα τι διαλεξες ιατρικη ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως ,οντως η συζητηση (εξετασεις για ειδικοτητα/αδεια ασκησεως επαγγελματος, συγκριση ιατρικων σχολων Ιταλιας/Ελλαδος, χρηση ναρκωτικων ουσιων :) κτλ) εχει ξεφυγει παρα πολυ απο το θεμα του τοπικ.

Χρησιμο θα ηταν καποιος να μεταφερει τα ασχετα με τα αγροτικα ποστ, στα καταλληλα θεματα , να συνεχισει καλυτερα η συζητηση, και να μην μπερδευομαστε και στα ποδια αυτων που εχουν αγχος για τα αγροτικα!

(θα το εκανα εγω, αλλα δεν ξερω!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως ,οντως η συζητηση (εξετασεις για ειδικοτητα/αδεια ασκησεως επαγγελματος, συγκριση ιατρικων σχολων Ιταλιας/Ελλαδος, χρηση ναρκωτικων ουσιων :) κτλ) εχει ξεφυγει παρα πολυ απο το θεμα του τοπικ.

Χρησιμο θα ηταν καποιος να μεταφερει τα ασχετα με τα αγροτικα ποστ, στα καταλληλα θεματα , να συνεχισει καλυτερα η συζητηση, και να μην μπερδευομαστε και στα ποδια αυτων που εχουν αγχος για τα αγροτικα!

(θα το εκανα εγω, αλλα δεν ξερω!!!)

Μόνο κάποιος smod/admin μπορεί να κάνει split τα posts εδώ και να τα μεταφέρει εκεί που πρέπει.Μία διαδικασία πάντως χρονοβόρα... emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιοι δεν χρειάζονται την ειδικότητα. Αν ασχοληθείς με έρευνα σε βασικό επίπεδο τί τη θες την κλινική ειδικότητα; Think out of the box. :)

Και για να ασχοληθείς με την έρευνα σε βασικό επίπεδο τι την θες την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος; :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτα, καθε χωρα εχει τους δικους τις νομους και κριτηρια ,αναλογα με τις αναγκες του συστηματος υγειας!

Μπορω και γω να πω να καταργηθουν αμεσα τα αγροτικα, γιατι σε καμια χωρα στο εξωτερικο δεν υπαρχει ο θεσμος του αγροτικου γιατρου!Και τωρα αλλαξε η κατασταση, οταν ειχα βγει εγω ,επρεπε πρωτα να τελειωσω αγροτικο, και μετα να δηλωσω για ειδικοτητα!Αν ειχα δηλωσει απο την πρωτη μερα ,οπως γινεται τωρα πια, τωρα θα εδινα εξετασεις για ειδικοτητα!Οχι για να μπω, αλλα τις εξετασεις για την κτηση του τιτλου του Ειδικου!!!

Απο κει και περα, το να προστατευει η καθε χωρα τους αποφοιτους των δικων της πανεπιστημιων, δεν το βρισκω αδικο, γιατι αν η Ελλαδα αποφασισε οτι θα εισαγονται 800 ατομα καθε χρονο στις ιατρικες σχολες της, θα πει οτι τοσα αντεχει το συστημα εκπαιδευσης της!Τοσους μπορει να ειδικευσει, τοσους χρειαζεται! Οποτε το βρισκω σωστο, οποιος τελειωσε εξω (ειτε στην ΕΕ, ειτε εκτος ΕΕ), να δινει καποιες εξετασεις (μαζι με τους εν Ελλαδι αποφοιτησαντες), ωστε να μην καταρρευσει (οπως κατερρευσε) το συστημα των ειδικοτητων.

Τελος ,και οι μεταγραφες ειναι μεγαλο προβλημα ,αλλα κυριως στην εκπαιδευση σου μεσα στην σχολη, οπου πχ σε ενα θαλαμο αντι για 10 ατομα, μαζευονται 20 ή περισσοτερα!Αλλα απο κει και περα, οι μεταγραφεντες κανουν τουλαχιστον 3-4 χρονια Ιατρικης στην Ελλαδα(και μαλιστα στα κλινικα ετη), οποτε μπορεις να πεις οτι πανω κατω εχουν την ιδια εκπαιδευση, με αυτους που περασαν με πανελληνιες!

Τελος, αν νομιζεις οτι με το συστημα της Σουηδιας οι γιοι των μεγαλογιατρων και των πανεπιστημιακων θα τα εβρισκαν σκουρα, επετρεψε μου να διατηρησω και παλι τις επιφυλαξεις μου!

Οντως θα ηταν καλυτερο ολα τα τελευταια μηνυματα που ειναι off topic να μεταφερθουν αλλου.

Γραφω μονο ενα τελευταιο μηνυμα για να διευκρινισω 5 πραγματα.

Οποιος τελειωνει Ιταλια την ιατρικη δεν μπορει να γραψει ουτε ενα φαρμακο. Πρεπει να κανει την διαδικασια εξετασεις για την αδεια και αν τις φερει εις περας τοτε και μονο τοτε θεωρειται γιατρος. Αυτες τις εδωσα τον Φεβρουαριο οποτε η εμπειρια μου ειναι προσφατη.

Πως γινονται τωρα αυτες. Ο καθε υποψηφιος παρακολουθει τρεις κλινικες μια χειρουργικη , μια παθολογικη και το τριτο σταδιο ειναι μια περιοδος σε ιδιωτικο γενικο γιατρο. Σε καθε κλινικη αξιολογεισαι στο τι γνωσεις ξερεις, στο πως τις εφαρμοζεις ,στο πως συμπεριφερεσαι με τον ασθενη κτλ. Ο καθε αποφοιτος εχει και εναν αξιολογητη. Για να μπορεσεις να δωσεις τις γραπτες εξετασεις πολλαπλης επιλογης θα πρεπει να σου εχουν βαλει και οι τρεις οι αξιολογητες τουλαχιστον την βαση. Αν εχεις κοπει σε εναν αυτοματως δεν μπορεις να δωσεις και περιμενεις 6 μηνες για να επαναλαβεις ολη την διαδικασια (2 φορες το χρονο γινονται οι εξετασεις ).

Τωρα για τις εξετασεις πολλαπλης επιλογης υπαρχει μια βαση δεδομενων 5000 ερωτησεων. Σε καθε εξεταστικη θα μπαινουν επιπλεον 500 ερωτησεις μεχρι ενα μεγιστο τον 8000.Αυτες οι ερωτησεις περιλαμβανουν σχεδον ολα τα μαθηματα της ιατρικης (πχ χημειες , φυσικες που ειναι μαθηματα του πρωτου ετους ειναι μεσα).

Στις εξετασεις μπαινουν 180 απο αυτες τις ερωτησεις . Καθε σωστη απαντηση βαθμολογειται με 1 και η καθε λαθος με -0,25.Η βαση ειναι 120 .

Για να μπορεσεις να τις περασεις δεν αρκει να αποστηθησεις 5000 ερωτησεις. Τουλαχιστον εγω δεν μπορουσα. Αν ηταν 500/ 1000 ισως και να μπορουσα. Πρεπει να ανοιξεις ακομα και φυσικες , χημειες και γενικως να κανεις μια επαναληψη στα μαθηματα. Αυτος λοιπον που δεν εχει ιδεα δεν μπορει σε μερικους μηνες να μαθει ολη την ιατρικη, κρινεται ακαταλληλος και απορριπτεται.

Τα χαρτια του καθε μαθητη κλεινονται σε φακελο χωρις ονομα κτλ και στελνεται στο ιδρυμα που εχει αναλαβει τις εξετασεις ( στην Bologna ειναι αν δεν κανω λαθος) . Δηλαδη ολα τα γραπτα των φοιτητων απ ολη την Ιταλια πανε εκει. Και αυτοι ανακοινωνουν τα αποτελεσματα.

Οπως πιστευω να γινεται αντιληπτο, το δοντι στο πανεπιστημιο δεν αρκει . Και φυσικα θα υπαρχουν και αυτοι που θα παρακαμψουν τις εξετασεις. Μονο που θα ειναι κατα πολυ λιγοτεροι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι όπως τα υπολογίζω έχουμε και λέμε:

1)τελευταίο μάθημα στη σχολή το έδωσα οκτώβρη του 2003

2)ορκίστηκα το δεκέμβρη του ιδιου χρόνου

3)το φεβρουάριο του 2004 πήγα στρατό

4)και το φεβρουάριο του 2005 απολυθηκα

5)τώρα είναι μάιος του 2005 και ακομα περιμένω

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΞΥΣΙΜΟ 19 ΜΗΝΩΝ!!!!!!!!!!ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΨΙΜΟ ΑΝΑΛΟΓΩΝ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΩΝ ΚΥΤΤΑΡΩΝ...........Να δούμε πόσες λειτουργίες μας θα είναι ενεργές μέχρι και την έναρξη του αγροτικού..............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρεεεεεεεεεεεεε

Για τα αγροτικά μιλάμε εδώ..........Μπρρρρρρρρρρρρ

Ρε maddoctor,εσύ πριν πάρεις το αγροτικό ήσουν στα μέσα και στα έξω, ήξερες τα πάντα.......Πώς γίνεται τώρα να ζητάς τα φώτα μας;;;; Άσε αυτά τα δικονομικά που ξέρεις και μίλα...Τι γίνεται με τα αγροτικά

Πριν λίγο είδα τον κακλαμάνη να λέει ότι δεν είναι αποδέκτης του κακού κλίματος κατά της κυβέρνησης και η ζαχαρέα τον αποκαλούσε τον πιο αγαπητό Υπουργο.

Μας δουλεύουυν;;;;; emrantingemdevilemrantingemcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρεεεεεεεεεεεεε

Για τα αγροτικά μιλάμε εδώ..........Μπρρρρρρρρρρρρ

Ρε maddoctor,εσύ πριν πάρεις το αγροτικό ήσουν στα μέσα και στα έξω, ήξερες τα πάντα.......Πώς γίνεται τώρα να ζητάς τα φώτα μας;;;; Άσε αυτά τα δικονομικά που ξέρεις και μίλα...Τι γίνεται με τα αγροτικά

Πριν λίγο είδα τον κακλαμάνη να λέει ότι δεν είναι αποδέκτης του κακού κλίματος κατά της κυβέρνησης και η ζαχαρέα τον αποκαλούσε τον πιο αγαπητό Υπουργο.

Μας δουλεύουυν;;;;; emranting  emdevil  emranting  emcensored

Μακάρι να ήξερα κάτι.Μου φαίνεται θα πεταχτώ μια στιγμή στο υπουργείο την δευτέρα, μπας και μάθω τίποτα, γιατί αλλιώς δεν βλέπω φως :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:mellow: Εφόσον τα αγροτικά έχουν συνδεθεί από το Υπουργείο Υγείας με την απάντηση που περιμένει και θα περιμένει για πολύ ακόμα από το Διοικητικό Συμβούλιο του πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ και νυν ΔΟΑΤΑΠ, το πρώτο βήμα σε αυτή τη διαδικασία είναι ο διορισμός αυτού του διοικητικού συμβουλίου από το Υπουργείο Παιδείας.

:mellow: Η απόφαση διορισμού, καθόσον είμαι σε θέση να γνωρίζω, καθαρογράφηκε και υπογράφηκε στο ΥΠΕΠΘ στις 22 Απριλίου. Μέχρι σήμερα, 6 Μαΐου 2005, δεν έχει δημοσιεύτεί στο τεύχος Β', οπότε είναι σαν να μην υπάρχει.

:o Κύκλοι του Υπουργείου Παιδείας προσδιορίζουν την ημερομηνία πρώτης συνεδρίασης του ΔΣ του ΔΟΑΤΑΠ στις αρχές Ιουνίου. Εγώ θεωρώ δεδομένο ότι τα πρώτα θέματα με τα οποία θα ασχοληθεί θα είναι οι εξετάσεις Ιατρικής και Οδοντιατρικής. Το ΥΥΚΑ νομίζει ότι θα ασχοληθεί με το "δικό του" θέμα, και θα δώσει άμεσα και επειγόντως απάντηση (πριν ένα μήνα η απάντηση προσδιοριζόταν από την κα Παναγοπούλου ότι θα έρθει τη Μ.Τετάρτη).

:rolleyes: Όποιον θέλετε πιστεύετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:o Κύκλοι του Υπουργείου Παιδείας προσδιορίζουν την ημερομηνία πρώτης συνεδρίασης του ΔΣ του ΔΟΑΤΑΠ στις αρχές Ιουνίου. Εγώ θεωρώ δεδομένο ότι τα πρώτα θέματα με τα οποία θα ασχοληθεί θα είναι οι εξετάσεις Ιατρικής και Οδοντιατρικής. Το ΥΥΚΑ νομίζει ότι θα ασχοληθεί με το "δικό του" θέμα, και θα δώσει άμεσα και επειγόντως απάντηση (πριν ένα μήνα η απάντηση προσδιοριζόταν από την κα Παναγοπούλου ότι θα έρθει τη Μ.Τετάρτη).

:rolleyes: Όποιον θέλετε πιστεύετε.

Σαράντο σε ευχαριστώ προσωπικά για την άρτια και σωστή ενημέρωση που είχαμε όλο αυτόν το καιρό για το φλέγον θέμα...

Ιδού όμως το ρητορικό ερώτημα... Τι περιμένουμε?

Δεν πρέπει να ασκήσουμε πιέσεις? Αρχικά στο ΥΥΚΑ και κατόπιν στο ΔΟΑΤΑΠ??

Αν και προσωπικά πιστεύω πως τις πληροφορίες που ζητάει το υπουργείο μπορούσε να τις πάρει από το ΔΙΚΑΤΣΑ πριν διαλυθεί γιατί με εκείνη την περίοδο έχει να κάνει το όλο ζήτημα κι όχι τώρα ως ΔΟΑΤΑΠ...

Αλλάξανε όνομα και στα ΠΕΣΥ... Ποιός ξέρει τι άλλο γραφειοκρατικό κόλλημα θα δημιουργηθεί με τα ΔΥΠΕ...

Προτίνετε λύσεις και αφήστε το τροπάριο περί εξετάσεων κτλ...

Το πρόβλημα είναι αυτό που είναι και οι κινητοποιήσεις μας επιβάλλονται να είναι συγκεκριμένες και αυτούσιες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κράτος έχει κάνει 2 και πλέον μήνες και θα κάνει κι άλλο ακόμα για να επιλύσει ένα σχετικά απλό πρόβλημα όπως αυτό που έχει προκύψει με τα αγροτικά. Αναρωτιέμαι λοιπόν σαν απλός πολίτης αυτής της χώρας και αφού μιλάμε για αλλαγές και εξετάσεις για ειδικότητα, έστω ότι αποφασίζεται αύριο να μπουν αυτές οι πολυπόθητες εξετάσεις, πόσα χρόνια θα περάσουν μέχρι να δώσουμε; Εύλογο το ερώτημα και η απάντηση απλή: θα περιμένουμε πολλάααααααα χρονάκια.... :wacko::wacko:emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαράντο σε ευχαριστώ προσωπικά για την άρτια και σωστή ενημέρωση που είχαμε όλο αυτόν το καιρό για το φλέγον θέμα...

Ιδού όμως το ρητορικό ερώτημα... Τι περιμένουμε?

Δεν πρέπει να ασκήσουμε πιέσεις? Αρχικά στο ΥΥΚΑ και κατόπιν στο ΔΟΑΤΑΠ??

Αν και προσωπικά πιστεύω πως τις πληροφορίες που ζητάει το υπουργείο μπορούσε να τις πάρει από το ΔΙΚΑΤΣΑ πριν διαλυθεί γιατί με εκείνη την περίοδο έχει να κάνει το όλο ζήτημα κι όχι τώρα ως ΔΟΑΤΑΠ...

Αλλάξανε όνομα και στα ΠΕΣΥ... Ποιός ξέρει τι άλλο γραφειοκρατικό κόλλημα θα δημιουργηθεί με τα ΔΥΠΕ...

Προτίνετε λύσεις και αφήστε το τροπάριο περί εξετάσεων κτλ...

Το πρόβλημα είναι αυτό που είναι και οι κινητοποιήσεις μας επιβάλλονται να είναι συγκεκριμένες και αυτούσιες!

Ο ΣΑΙΕΠ έχει ζητήσει επανειλημμένα (και μάλλον φορτικά) να επιλυθεί το θέμα από το ΥΥΚΑ με την εφαρμογή της δικής του Υπουργικής Απόφασης και όχι επιχειρώντας να μετακυλίσει την ευθύνη στο ΔΟΑΤΑΠ.

Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να ασκήσουμε οποιουδήποτε είδους πίεση προς το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ. Και εξηγώ το γιατί, πριν αρχίσουν να φεύγουν ντομάτες:

1) Στις 7/4/2005 δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ Α80/2005 (ημερομηνίας 1 Απριλίου βεβαίως, σαν πρωταπριλιάτικο αστείο) με το νόμο υπ'αριθμ' 3328/2005, τον περίφημο ιδρυτικό νόμο του ΔΟΑΤΑΠ για τον οποίο έκαναν και κατάληψη οι φοιτητές ιατρικής λίγο πριν. Με το νόμο αυτό καταργήθηκε και τυπικά το ΔΙΚΑΤΣΑ και μετασχηματίστηκε τρόπον τινά σε ΔΟΑΤΑΠ. Φυσικά, το ΔΣ του ΔΙΚΑΤΣΑ επίσης διαλύθηκε και αρχίσαμε να περιμένουμε νέο.

2) Στις 8/4/2005, δηλαδή μια μέρα μετά από αυτό το κοσμοϊστορικό γεγονός, το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, μετά από μακρά περίοδο αδράνειας, αποφάσισε να παραπέμψει το θέμα της μοριοδότησης των επιτυχόντων της εξεταστικής Νοεμβρίου 2003 στο ΔΙΚΑΤΣΑ.

3) Η έννοια "ρωτώ το ΔΙΚΑΤΣΑ" προφανώς δεν μπορεί να ταυτιστεί με το "ρωτώ τους τοίχους του κτιρίου" ή "ρωτώ το φρουρό" ή "ρωτώ τον τελευταίο διοικητικό εκεί μέσα". Μπορεί να σημαίνει μόνο ρωτώ το ΔΣ του ΔΙΚΑΤΣΑ και περιμένω απάντηση υπογεγραμμένη από τον Πρόεδρο. Κάθε νοήμων άνθρωπος μπορεί να καταλάβει ότι χωρίς ΔΣ δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να πάρει κανείς απάντηση. Και δε χρειάζεται και πολύ σκέψη για να καταλάβουμε ότι χωρίς ΦΕΚ δεν υπάρχει ΔΣ, δενυπάρχει Πρόεδρος, και βεβαίως δεν υπάρχει ούτε απάντηση.

4) Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι όλον αυτόν τον καιρό, και να ήθελε ο κ.Λεοντάρης (που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα είναι Πρόεδρος και του ΔΣ ΔΟΑΤΑΠ) να απαντήσει και να λύσει το πρόβλημα του ΥΥΚΑ, θα ευρισκόταν σε προφανή αδυναμία να το κάνει με την ιδιότητα του Καθηγητή Θεωρητικής Φυσικής στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Το Υπουργείο Υγείας είναι μόνο του με τα προβλήματά του, που δυστυχώς είναι και δικά μας.

5) Εξαιτίας του ότι δεν υπάρχει ακόμα ΔΣ ΔΟΑΤΑΠ, ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι φταίνε τελοσπάντων αυτοί, δεν υπάρχει κανείς που να μπορούμε να πιέσουμε πίσω από τις τζαμαρίες του κτιρίου της Μεσογείων. Κανείς δεν μπορεί να κάνει κάτι για μας ή για τους "γιατρούς από δικαστήριο".

Δε θα ήθελα να κάνω συνειρμούς του στιλ "μα περίμεναν τόσο για να ρωτήσουν, ρώτησαν μια μέρα μετά τη διάλυση του ΔΙΚΑΤΣΑ", αλλά οι ημερομηνίες ομολογουμένως δεν είναι υπέρ τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

TO ΔOATAΠ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ Ο ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ,ΑΦΟΥ ΔΕΧΘΗΚΕ ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ.ΕΣΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ λεπτομέριες.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.