Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

Παιδιά από τη στιγμή που κάνεις τις αιτήσεις σου κτλ... Πόσο καιρό περίπου προβλέπεται να περιμένεις να ξεκινήσεις; Σαφώς αναφέρομαι σε τάξη μεγέθους... Περιμένεις ας πούμε 4 μήνες ή σε κάνα μήνα παίζει να ξεκινήσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα... Κανείς καμιά ιδέα ποτε θα δεήσουν να βγαλουν τα αγροτικα? emranting

Περίμενα να τα είχαν βγάλει αυτή τη βδομάδα. Ελπίζω την επόμενη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνήθως βγαινουν τα προσωρινα ένα μηνα μετα την προκύρηξη... η οποία ηταν 8/3... Είναι και το Πάσχα... αφορμές να βρίσκουμε... Αυτό που φοβάμαι όμως είναι μήπως αυτή η καθυστερηση σχετίζεται και με τις οικονομικοπολιτικές εξελίξεις και περιμενουμε πολύυυ ακομα... Θα μπουμε για ειδικοτητα μ φαινεται πρωτα ετσι όπως πάει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο μήνας μετράει από την αρχή της προκύρηξης ή από τη λήξη της;

Η προθεσμία ήταν 23/3, οπότε χτες συμπληρώθηκε ο μήνας.

[Θέλω να ελπίζω ότι δεν παίζουν ρόλο οι οικονομικοπολιτικές εξελίξεις.]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι μέσα στα πλαίσια ακόμα. Λογικά μετά την Πρωτομαγια άμεσα

Δε λέμε για τα οριστικά, αλλά για τα προσωρινά αποτελέσματα. Μετά την Πρωτομαγιά είναι αρκετά αργά imo.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο μήνας μετράει από την αρχή της προκύρηξης ή από τη λήξη της;

Η προθεσμία ήταν 23/3, οπότε χτες συμπληρώθηκε ο μήνας.

[Θέλω να ελπίζω ότι δεν παίζουν ρόλο οι οικονομικοπολιτικές εξελίξεις.]

Απ' ότι έχω παρατηρήσει από την αρχή...1 μηνας απο τη μερα που βγαινει η προκηρυξη συνηθως τα προσωρινα και μετα από 2 εβδομάδες κάπου τα οριστικα... τρελή καθυστέρηση... και η ίδια η προκηρυξη ειχε καθυστερησει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά, ο υποχρεωτικός ένας χρόνος αγροτικού δεν ισχύει για όσους έχουν ημερομηνία κτήσης πτυχίου πριν τις 24/12/2014.

Χρειάζεται η αντίστοιχη βεβαίωση από τη γραμματεία, η οποία κατατίθεται στο Τμήμα Ειδικοτήτων στη Νομαρχία (το συντομότερο δυνατό).

να διορθωσω οτι οσοι πηραν πτυχιο πριν τις 24/12/2014 ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ το δεκεμβρη του 2013 πρεπει να κανουν αγροτικο για να μπορεσουν να δωσουν εξετασεις ειδικοτητας.

Παιδιά αυτά που τα μαθαίνουμε?... εχει αναρτηθεί επίσημα κάπου?...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά αυτά που τα μαθαίνουμε?... εχει αναρτηθεί επίσημα κάπου?...

Νομίζω ότι στις αμέσως προηγούμενες σελίδες του τόπικ υπάρχει λινκ. Μπορείς, βέβαια, να ρωτήσεις και στο τμήμα ειδικοτήτων στη Νομαρχία Αθηνών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τηλεφώνησα πριν λίγο στο υπουργείο. Μου είπαν ότι τα προσωρινά αποτελέσματα θα βγουν μάλλον αύριο κι ότι μετά από μια βδομάδα θα βγουν τα οριστικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Βλέπω ότι τα οριστικά δεν έχουν αναρτηθεί στο συγκεκριμένο τόπικ:


Ανακοίνωση πίνακα οριστικών αποτελεσμάτων που προέκυψαν από την προκήρυξη του Μαρτίου 2015.

(pdf)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πότε αναμένουμε την επόμενη προκύρηξη;

Πίστευα οτι θα ήταν αρχές Μαϊου.

Δεν έχουν ταχυδρομηθεί ακόμη οι διορισμοί για την προκύρηξη Μαρτίου* και θα πρέπει να δούνε ποια αγροτικά θα μείνουν κενά (μπορεί κάποιοι να μην αποδεχτούν το διορισμό τους), ώστε να περιληφθούν στην επόμενη.

Οι δύο προηγούμενες προκυρήξεις απείχαν περίπου 3 μήνες (μέσα Δεκέμβρη-μέσα Μαρτίου), οπότε η επόμενη υπολογίζω να βγει μέσα Ιουνίου.

*Έχει έρθει σε κανέναν ο διορισμός του;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ακολουθεί πια μετά τη προκήρυξη η πρόσκληση ενδιαφέροντος?

"Πρόσκληση ενδιαφέροντος" είναι η προκύρηξη.

Τροποποιήθηκε από Sunny
διόρθωση
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προκήρυξη είναι αυτή που προηγούνται οι υπόχρεοι και βγαίνουν τα καινούρια ιατρεία που έχουν κενωθεί στο διάστημα που μεσολαβεί από την προηγουμεν προκήρυξη.

Πρόσκληση ενδιαφέροντος είναι αυτή που βγαίνει ΑΜΕΣΩΣ μετά την προκήρυξη (την ίδια εβδομάδα) μετά τα οριστικά αποτελέσματα με ό,τι ιατρεία δεν καλυφθήκαν στην προκήρυξη και προηγούνται οι επί θητεία.

Έτσι ήταν σε εμένα, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πλέον αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προκήρυξη είναι αυτή που προηγούνται οι υπόχρεοι και βγαίνουν τα καινούρια ιατρεία που έχουν κενωθεί στο διάστημα που μεσολαβεί από την προηγουμεν προκήρυξη.

Πρόσκληση ενδιαφέροντος είναι αυτή που βγαίνει ΑΜΕΣΩΣ μετά την προκήρυξη (την ίδια εβδομάδα) μετά τα οριστικά αποτελέσματα με ό,τι ιατρεία δεν καλυφθήκαν στην προκήρυξη και προηγούνται οι επί θητεία.

Έτσι ήταν σε εμένα, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πλέον αυτό.

Α, οκ, ευχαριστώ. Δεν το ήξερα (και δεν το έψαξα κιόλας).

Μπορεί να έχουν αλλάξει προσωπικό από τις εκλογές και μετά και γι'αυτό να παρατηρείται η καθυστέρηση στα διάφορα στάδια της διαδικασίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μήπως υπάρχει κάποια πληροφόρηση σχετικά με το εάν αναμένεται άμεσα προκήρυξη/πρόσκληση ενδιαφέροντος? Οι προηγούμενες δύο απείχαν 3 μήνες (συνήθως ήταν αρκετά λιγότερο), αλλά μάλλον είχε να κάνει και με τις εκλογές αυτό, και τώρα πάλι συμπληρώνεται τρίμηνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε μένα δεν έχει έρθει ακόμα χαρτί διορισμού από την προκήρυξη του Μαρτίου, οπότε μάλλον θα αργήσει και η επόμενη προκήρυξη αρκετά..

Και κάτι άσχετο, ρε σεις η άδεια άσκησης επαγγέλματος δεν είναι σταθερή για μια ζωή? αν εγγραφώ σε σύλλογο άλλης πόλης από αυτήν που έβγαλα την άδεια θα πρέπει να βγει και καινούρια άδεια? αφού εγώ από την νομαρχία την πήρα. Γιατί άκουσα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τηλεφώνησα την Παρασκευή (29/5) στο υπουργείο σχετικά με το χαρτί διορισμού. Μου είπαν ότι η λίστα με τους αγροτικούς είχε σταλεί για οικονομικό (; - δε θυμάμαι τη λέξη που χρησιμοποίησε) έλεγχο, να υπογραφεί & να την επιστρέψουν στο υπουργείο υγείας, απ' όπου μετά θα ταχυδρομηθούν οι διορισμοί. Οπότε, λογικά, θ' αργήσουν και οι διορισμοί και η πρόσκληση ενδιαφέροντος/προκύρηξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάτι άσχετο, ρε σεις η άδεια άσκησης επαγγέλματος δεν είναι σταθερή για μια ζωή? αν εγγραφώ σε σύλλογο άλλης πόλης από αυτήν που έβγαλα την άδεια θα πρέπει να βγει και καινούρια άδεια? αφού εγώ από την νομαρχία την πήρα. Γιατί άκουσα κάτι τέτοιο.

Όχι, όχι, λάθος σου είπαν. Η άδεια ισχύει εφόρου ζωής (εκτός εάν στην ανακαλέσουν για κάποιο λόγο). Μάλιστα, το χαρτί δεν στο ξαναβγάζουν, αν για κάποιο λόγο το χάσεις. Όπως μου είπαν στη Νομαρχία, "το φυλάς σαν τα μάτια σου". Για την αλλαγή συλλόγου απλά απευθύνεσαι στον νέο σύλλογο και διαγράφεσαι από τον προηγούμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μίλησα μόλις με Υπουργείο (μετά από πολλέεεεεεεεεεες κλήσεις, απάντησαν!) και μου είπαν πως αρχές της επόμενης εβδομάδας θα βγει πρόσκληση ενδιαφέροντος. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρτήθηκε σήμερα η απόφαση διορισμού απο την τελευταία προκήρυξη του Μαρτίου, στη Διαύγεια: https://diavgeia.gov.gr/decision/view/66%CE%9D%CE%A7465%CE%A6%CE%A5%CE%9F-%CE%A33%CE%A9

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.