Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

Γεια σας,

Μια ερωτηση

Εχω κανει αγονο αγροτικο,τελειωσε 3/2012.

Εχω δηλωσει ψυχιατρικη,οποτε δεν εκμεταλλευομαι διπλη δηλωση.

Αν αποφασισω να αλλαξω ειδικοτητα,πχ καρδιολογια..εχω ακομα δικαιωμα για δυο δηλωσεις ταυτοχρονα ; πχ παθολογια και καρδιολογια;

Ισχυει δηλαδη καποιος περιορισμος στο για ποσο καιρο εχει καποιος με αγονο δικαιωμα να κανει δυο δηλωσεις;Πρεπει οι δυο δηλωσεις να γινουν μονο κατα τη διαρκεια υπηρεσιας στο αγροτικο ιατρειο ή ισχυουν και μετα;

μπορείς να εκμεταλλευτείς το προνόμιο μέχρι και την τελευταία μέρα υπηρεσίας σου στο αγονο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

SOS-HELP......ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑς ΑΠΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΩΡΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΤΡΙΨΩ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ.....κανω εδω κ 5 μηνες το αγροτικο μου(επι θητειας) και την περασμενη Παρασκευη με ενημερωσαν οτι λογω του γεγονοτος οτι αγροτικος ομορων ιατρειων φευγει θα πρεπει να αναλαβω καποια απο τα χωρια του για την καλυψη των αναγκων που δημιουργουνται για καποιο διαστημα....σαν καλοθελητης (για να μην το θεσω αλλιως...)προσφερθηκα να εξυπηρετησω καποια απο τα χωρια κ προτεινα στην διευθυντρια του ΚΥ στο οποιο υπαγομαι τα 2 κοντινα στα δικα μου τα χωρια....σημερα το πρωι η υπαλληλος της γραμματειας του ΚΥ κατοπιν τηλ επικοινωνιας μαζι μου με ενημερωσε οτι ανερτησε προγραμμα οπου τοποθετηθηκα στα 2 πλεον απομακρυσμενα χωρια της συναδελφου που ολοκληρωσε τη θητεια της.....μιλωντας με την διευθυντρια-πολυ καλη κ συννενοησιμη γυναικα-την ενημερωσα πως λογω οικονομικης δυσχερειας(σσ μονο 700 ευρω εχω λαμβανειν)θα δηλωσω αδυναμια μεταβασης κ αν με παει οχημα της υπηρεσιας που να πω εδω οτι δεν υπαρχει θα παω,ειδαλλως οχι....με συμβουλεψε να προβω σε τετοια κινηση....πλην ομως η γραφειοκρατες της γραμματειας μου ζητησαν ειδικο εγγραφο-νομο που να προβλεπει οτι μπορω να κανω κατι τετοιο....εχετε κατι κατα νου?ευελπιστω σε αμεσες απαντησεις μια και στο πρωτο απο τα 2 χωρια που μου προσθεσαν πρεπει να παρουσιαστω την Τεταρτη.....ρωτω για να μην προβω σε λυσεις αναρρωτικων αδειων....μου την εχουν βιδωσει κ τωρα θελω να τους την κανω κ εγω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι εγινε συναδελφοι?η απολυτη σιωπη?καποτε οι απαντησεις σε τετοια θεματα ηταν αμεσες....τεσπα κατι βρηκα εγω αλλα δεν ξερω αν αναφερεται σε τετοιες περιπτωσεις η απλα δεν το καταλαβα καλα εγω....αρθρο 66 του δημοσιουπαλληλικου κωδικα...ααα και καποια στιγμη σε αλλο τοπικ ενας συναδελφος ανεφερε οτι αυτο αναφερεται στην κανονιστικη του ΚΥ,αλλα δεν νομιζω αυτο να εχει βαση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νίκο, το πρόβλημα που έχεις να αντιμετωπίσεις σήμερα εσύ το έχουν αντιμετωπίσει δεκάδες...εκατοντάδες συνάδελφοι τα τελευταία χρόνια και συνεχίζεται να το αντιμετωπίζουν και σήμερα.

Παρόμοια περιστατικά έχουν αναρτηθεί στο forum το τελευταίο διάστημα και οι απαντήσεις σχεδόν πάντα είναι οι ίδιες.

Είτε πηγαίνεις με τη δημόσια συγκοινωνία, στις 7:30 θα πρέπει να βρίσκεσαι στο Π.Ι. που ανήκεις και να αναχωρείς με το πρώτο μέσο μεταφοράς προς το κενό όμορο Π.Ι. και να επιστρέφεις με το μέσο μεταφοράς που θα φτάνει το αργότερο στις 15:30 στο Π.Ι. που ανήκεις, είτε να επιλέγεις να μετακινηθείς με το δικό σου όχημα (δε θα στο συμβούλευα).

Η μετακίνηση με οποιοδήποτε ιδιωτικό όχημα που θα σε μεταφέρει στο όμορο Π.Ι. δε σε καλύπτει πάντα στο δυσάρεστο συμβάν.

Αν οι διοικητικοί σου ζήτησαν νόμο-έγγραφο το ίδιο να κάνεις κι εσύ.

Τους ηλίθιους διοικητικούς υπαλλήλους δείξτους ότι δεν μπορείς να γίνεις συμμέτοχος στην ηλιθιότητά τους.

Τι γράφει στις προκηρύξεις των κενών θέσεων σε Π.Ι., Κ.Υ. και πλοία:

Οι γιατροί που θα διοριστούν στα ανωτέρω Κ. Υ. ή Π. Ι. καλύπτουν ανάγκες αυτών, καθώς και των περιοχών ευθύνης τους.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασο ευχαριστω και παλι για την αμεση απαντηση σου....θα ηθελα να γινω ομως σαφεστερος....το προβλημα μου δεν ειναι να παω....το προβλημα μου ειναι να με πανε μια και τα 700 ευρω που παιρνω δεν φτανουν ουτε για.....τεσπα....και φυσικα το να μπλεξω με μεσα μεταφορας στα χωρια αυτα(χαχα καλο αστειο) μαλλον δυκολη θα μου κανει την ζωη παρα ευκολη....μια παλια αγροτικος της περιοχης που μιλησα,μου ειπε οτι οταν ειχε το ιδιο θεμα την μετακινουσε η βοηθεια στο σπιτι.....ειδωμεν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλύπτεσαι σε περίπτωση ατυχήματος από τη......"βοήθεια στο σπίτι"; Ή από το Κ.Υ. ή Νοσοκομείο;

Στο υπογράφω πως όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάτι για το πότε να περιμένουμε τους διορισμούς από την πρόσκληση ενδιαφέροντος του Νοεμβρίου (ημερομηνία λήξης υποβολής αιτήσεων 10/12, αποτελέσματα περίπου 22/12).

Επίσης, γνωρίζω ότι, όταν η θέση ενός ιατρείου κενώνεται αργότερα (δεν είναι δηλαδή το ιατρείο ήδη κενό κατά τη δημοσίευση της προκήρυξης / πρόσκλησης) , τότε ο ιατρός που το έχει πάρει διορίζεται και αργότερα. Οπότε, πώς μπορεί να υπολογίζει στο περίπου το πότε θα διοριστεί; Δύο μήνες μετά την κένωση του ιατρείου είναι ασφαλής προσέγγιση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον κενωθεί το ιατρείο και έχει λάβει την απόφαση τοποθέτησης μπορεί να διοριστεί την επομένη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα, η απόφαση τοποθέτησης του έρχεται μαζί με των υπολοίπων (στο πατροπαράδοτο δίμηνο από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων), απλά αν μέχρι τότε δεν έχει κενωθεί το ιατρείο, "περιμένει" για να διοριστεί (μιλάμε συγκεκριμένα για αγροτικό επί θητεία, που παρουσιάζεται κατευθείαν στο ΠΙ/ΚΥ). Κατάλαβα καλά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάτι για το πότε να περιμένουμε τους διορισμούς από την πρόσκληση ενδιαφέροντος του Νοεμβρίου (ημερομηνία λήξης υποβολής αιτήσεων 10/12, αποτελέσματα περίπου 22/12).

διορισμός πάντως μέχρι σήμερα δεν έχει εμφανιστεί... έχει κανένας κάτι νεότερο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,μια απορια φιλοσοφικου χαρακτηρα οποιος ξερει κ θελει ας απαντησει!!στην προκηρυξη στις 9/1/2013 στην αρτα ειχαν προκηρυχθει 12αγροτικα εκ των οποιων με τα οριστικα αποτελεσματα που βγηκαν σημερα καλυφθηκαν τα 4

Στην καινουργια προκηρυξη δεν βγηκε κανενα απο τα 8 υπολοιπα.ξερει κανεις το γιατι και με ποια κριτηρια επιλεγουν ποια θα επαναπροκηρυχθουν;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειναι αυτο σιγουρα το κριτηριο επεοδη ξερω καλα αυτη τη περιοχη κ αλλες πολλες υπαρχουν πολλα σε μη ΄αγονη ΄ περιοχη απο αυτα που προκηρυχθηκαν!

Παραδειγμα το πι ελατης στην αρτα που χαρακτηριζεται κ ως αγονο δεν ξαναβγηκε!!

Τροποποιήθηκε από nickal
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να έχω χάσει πολλά επεισόδια. Όταν έκανα εγώ αγροτικό (2007), για τα άγονα αγροτικά γινόταν της καραπου....ρας, ήθελες τουλάχιστον 20 μόρια για τους Φούρνους της Ικαρίας, ενώ γενικότερα κενό αγροτικό δεν έμενε ούτε για δείγμα, αφού τα βύσματα φρόντιζαν να παραδίδουν κενές αιτήσεις υπογεγραμμένες, που συμπλήρωνε το βύσμα τους στο Υπουργείο πριν την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, μόλις έμενε κάποιο αζήτητο. Βλέπω σε επαναλαμβανόμενες προκηρύξεις αζήτητα αγροτικά "λουκούμια" και τραβάω τις κοτσίδες μου. Έχει αλλάξει κάτι τόσο τραγικά? Η ηλεκτρονική συνταγογράφηση με δραστική ουσία φταίει? Όσο για τα αγροτικά της Άρτας, παρατηρώ τόση αδιαφορία στη ζήτησή τους, εδώ και τόσες προκηρύξεις, που το πιθανότερο είναι να υπάρχουν 10 αγροτικοί σε όλο το νομό. Συμβαίνει κάτι κακό στους αγροτικούς εκεί? Υπάρχει κάποιος να μας πει? Επίσης για το ότι δεν επαναπροκηρύχθηκε κανένα αγροτικό της Άρτας θεωρώ πιθανότερο να έχει συμβεί ένα σφάλμα τύπου "δαίμονα τυπογραφείου" και να διορθώνεται σύντομα με ορθή επανακοινοποίηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλοι φευγουν εξω για ειδικοτητα - εχουν πεσει οι αναμονες...

χαλια λεφτα στους αγροτικους... βενζινες απο την τσεπη σου... κακη ψυχολογια των ασθενων λογω της κρισης...

Πολλα επαρχιακα νοσοκομεια εχουν προβλημα να καλυψουν τις εφημεριες τους, δεν εχουν ειδικευομενους, δεν εχουν αγροτικους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να έχω χάσει πολλά επεισόδια. Όταν έκανα εγώ αγροτικό (2007), για τα άγονα αγροτικά γινόταν της καραπου....ρας, ήθελες τουλάχιστον 20 μόρια για τους Φούρνους της Ικαρίας, ενώ γενικότερα κενό αγροτικό δεν έμενε ούτε για δείγμα, αφού τα βύσματα φρόντιζαν να παραδίδουν κενές αιτήσεις υπογεγραμμένες, που συμπλήρωνε το βύσμα τους στο Υπουργείο πριν την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, μόλις έμενε κάποιο αζήτητο. Βλέπω σε επαναλαμβανόμενες προκηρύξεις αζήτητα αγροτικά "λουκούμια" και τραβάω τις κοτσίδες μου. Έχει αλλάξει κάτι τόσο τραγικά? Η ηλεκτρονική συνταγογράφηση με δραστική ουσία φταίει? Όσο για τα αγροτικά της Άρτας, παρατηρώ τόση αδιαφορία στη ζήτησή τους, εδώ και τόσες προκηρύξεις, που το πιθανότερο είναι να υπάρχουν 10 αγροτικοί σε όλο το νομό. Συμβαίνει κάτι κακό στους αγροτικούς εκεί? Υπάρχει κάποιος να μας πει? Επίσης για το ότι δεν επαναπροκηρύχθηκε κανένα αγροτικό της Άρτας θεωρώ πιθανότερο να έχει συμβεί ένα σφάλμα τύπου "δαίμονα τυπογραφείου" και να διορθώνεται σύντομα με ορθή επανακοινοποίηση.

Να πας να κάνεις άγονο αγροτικό και να παίρνεις 947€ (100€ το επίδομα άγονου) και να να μην έχεις καθόλου προσωπική ζωή καθώς είσαι 24h on call και μάλιστα ΜΟΝΟΣ ; ; ;

Το 2007 υπήρχε το επίδομα ετοιμότητας (600€) τα οποία δεν είναι πολλά καθώς επαναλαμβάνω, οι κάτοικοι αυτών των νησιών έχουν την συνήθεια-απαίτηση να εξυπηρετηθούν τις πλέον απίθανες ώρες.

Εφημερίες είναι ...330€ ΟΤΑΝ πληρωθούν. Εσείς πόσα και πότε τα παίρνατε ;

Λαμβάνοντας υπόψιν όλα αυτά, πολύ καλά κάνουν οι συνάδελφοι και φεύγουν έξω, δεν υπάρχει κανένας λόγος να τρέχεις στο κάθε ερημονήσι για σκάρτο χιλιάρικο, ενώ τις -πετσοκομμένες- εφημερίες τις λαμβάνεις με καθυστέρηση 6 μηνών.

Τι μένει ;

Οι δύο δηλώσεις για την Ειδικότητα, αλλά με δεδομένο ότι πλέον οι αναμονές (ειδικά για τα γενικά μέρη) έχουν πέσει δραματικά, δεν είναι τόσο δελεαστικό κίνητρο.

Το αποτέλεσμα ποιό είναι ;

Αγροτικά κάνουν συνήθως συνάδελφοι επί θητεία, οι οποίοι για τους δικούς τους λόγους (συχνά οικ.υποχρεώσεις) δεν θέλουν να φύγουν έξω, και έτσι καλύπτουν την αναμονή τους εργαζόμενοι.

Τα κενά είναι πολλά, αρκετά αγροτικά είναι πλέον στα αζήτητα, και κάποια μένουν κενά για μήνες χωρίς να πάει κάποιος.

Να θυμίσω την κατάσταση με τον Άη Στράτη, όπου το διθέσιο Πολυδύναμο μάλιστα ΠΙ έμενε κενό χωρίς αγροτικούς (γενικός γιατρός ούτε για δείγμα), με αποτέλεσμα να στέλνει εκ περιτροπής εκεί γιατρό το Μποστάνειο, και το θέμα να φτάνει στην Βουλή.

Κακά τα ψέμματα, όλα είναι θέμα χρημάτων, αν τα κίνητρα για τα άγονα ήταν ισχυρά (και όχι το γελοίο επίδομα των... 100€) θα πήγαινε κόσμος λόγω ανεργίας, αλλά όπως έχει τώρα η κατάσταση μένουν στα αζήτητα.

Απ' ότι φαίνεται πάντως, δεν φαίνεται να ιδρώνει το αυτί κανενός.

Υ.Γ

Δεν θέλω να ειπισέλθω σε συγκρίσεις καθώς κάθε επαγγελματική ομάδα έχει τα δικά της προβλήματα, αλλά στο νησάκι που είμαι εγώ, μόνο ο γιατρός πρέπει να είναι απίκο στο νησί, οι δύο αστυνομικοί παίζουν 15νθημερα εναλλάξ (15 στο νησί-15 μέρες σπίτια τους), οι εκπαιδευτικοί έχουν την πολυτέλεια 3ήμερων αποδράσεων στην Αθήνα και 8μηνης εργασίας, ενώ οι μισθοί είναι περίπου στα ίδια επίπεδα (παίρνουν και αυτοί το 100άρικο του άγονου).

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθαρά περίπου 1220€ το μήνα απ'όσο θυμάμαι. Και 90€ η εφημερία καθημερινή, 110€ η Κυριακή ή κάπου εκεί. Νομίζω οι άγονοι έπαιρναν 550€ παραπάνω. Αυτό με τις βενζίνες ίσχυε και τότε, αλλά είχε 0,80 το λίτρο και παλευόταν. Τί να πω ρε παιδιά. Ή δεν πεινάμε ακόμα πολύ οι γιατροί ή πεινάμε πολύ και όπου φύγει φύγει. Όντως είναι πολύ πιθανό να έχει συμβεί το δεύτερο αν αναλογιστώ την αναμονή που είχα εγώ και αυτή που είναι τώρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειναι αυτο σιγουρα το κριτηριο επεοδη ξερω καλα αυτη τη περιοχη κ αλλες πολλες υπαρχουν πολλα σε μη ΄αγονη ΄ περιοχη απο αυτα που προκηρυχθηκαν!

Παραδειγμα το πι ελατης στην αρτα που χαρακτηριζεται κ ως αγονο δεν ξαναβγηκε!!

Είναι σίγουρο αυτο που σου λεω. Αν διαβάσεις πιο παλιά ποστς θα το δεις. Δεν παίζει ρόλο αν το αγροτικό στην Ελατη ειναι αγονο αλλά αν η περιοχή-ΚΥ ειναι χαρακτηρισμένα ως αγονα.

Αυτο θα το δεις σε ενα ΦΕΚ που είχε ανεβάσει πιο παλιά ο Θεοδωρίδης στο ΄θέμα που μιλάμε τώρα αν θυμάμαι καλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν σε αμφισβητω δεν εχω κ λογο αλλωστε,δεν αλλαζει κ τιποτα!!αλλα μου εκανε τρομερη περιεργια που εμειναν τοσα κενα και κοιτανε εαν ειναι αγονη περιοχη ή οχι!!!

Και οπως ειχα ξαναπει υπαρχουν πολυ πιο καλα σε περιοχη και γενικοτερα αγροτικα-κυ που προκηρυχθηκαν...τεσπα οπως και να εχει αυτο ειναι το τελικο με αποτελεσμα πολυ να μενουν χωρις δουλεια και αυτοι που πηγαινουν να κανουν δουλεια για 10 και να μην πληρωνονται ουτε για εναν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης μια χαρη αν ξερει καποιος απο αγροτικα αιτωλοακαρνανιας και συγκεκριμενα για αυτα που εχουν βγει (φλωριαδα,αρωνιαδα) ας μου στειλει ενα πμ να ρωτησω τι παοζει εκει να μην γεμιζουμε εδω το φορουμ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά, αναφέρει εδώ (παραγρ.6): http://dasta.auth.gr/cmsitem.aspx?sid=2&id=140

σχετικά με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για το διορισμό σε ειδικοτητα, "Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου (εάν υπάρχει) ή απαλλαγής αυτής."

Χρειάζεται αγροτικό για το διορισμό μας για ειδικότητα? Από το 2003 δεν εχει καταργηθεί η υποχρεωση εκπληρωσης αγροτικού?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν υπάρχει!!!

Σωστά, αλλά προσθέτει... "Η' απαλλαγής". Θα πρέπει να υπάρχει-κατατεθεί ένα από τα δύο απαραίτητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.