Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

Αν υπάρχει!!!

Σωστά, αλλά προσθέτει... "Η' απαλλαγής". Θα πρέπει να υπάρχει-κατατεθεί ένα από τα δύο απαραίτητα?

οχι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Πωωπω πολυ υποτονια κανεις δεν εχει αγχος πλεον ποτε θα βγουνε τα αποτελεσματα οπως γινοταν λιγο καιρο πριν!!και γιατι να εχει αγχος μη χασει την πολυτιμη αυτη θεση καριερας ή τα τρελλα αυτα χρηματα,χαχα!τεσπα

Πηρα σημερα τελικα υπουργειο μου ειπανε παρασκευη λογικα θα βγουνε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Κάτι που δεν γνώριζα (για την ακρίβεια γνώριζα αλλά δεν του είχα δώσει την πρέπουσα προσοχή), όσοι κάνετε αγροτικό, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ασφάλεια ΑΣΤΙΚΗΣ ευθύνης, σαν ειδικεύομενος συνειδητοποιώ την βαρύτητα των αποφάσεων που παίρνει ένας αγροτικός (στο νοσοκομείο άλλοι τις παίρνουν).

Αν γίνει η στραβή, ίσως δεν σας τρέξουν ποινικά, αλλά πολλοί θα θελήσουν να βγάλουν χρήματα εις βάρος σας (είναι και δύσκολες οι εποχές).

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

παιδιά μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος.. ξεκινησα πρόσφατα αγροτικό και παραιτήθηκα λόγω έναρξης ειδικότητας.. και μετά παραιτήθηκα ξανά γιατί θέλω να αλλάξω ειδικότητα. αν δηλώσω για αγροτικό πάλι στο διάστημα αναμονής θεωρούμαι μηδενισμένη??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λογικά δεν θα μπορούν να ελέγξουν αν ολοκλήρωσες την ειδικότητά σου ή κομμάτι αυτής.

Άλλη ερώτηση:

Κάπου άκουσα ότι σύμφωνα με νεότερη προκήρυξη του Υπουργείου, όποιος επιθυμεί να πάρει παράταση, μπορεί να συνεχίσει σε άλλο ΠΙ (αν το δικό του το έχει πάρει άλλος γιατρός).

Γνωρίζουμε πως γίνεται αυτή η αλλαγή ; Δηλώνει ο γιατρός ή απλά τον τοποθετεί το Υπουργείο όπου το επιθυμεί αυτό ;

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

το υπουργειο λεει οτι περιπου την επομενη βδομαδα θα βγει καινουρια εγκυκλιος οσο αφορα τα ρεπο στους αγροτικους. αμην και ποτε.

μηπως ξερει κανεις αν δικαιουμαστε να μας παιρνει υπηρεσιακο αυτοκινητο στα χωρια? δεδομενου οτι χρεωνομαστε 1 ιατρειο, ολα τα υπολοιπα που μας στελνουν πρεπει να τα πηγαινουμε με δικα μας εξοδα για ολη τη χρονια? αν γνωριζει κανεις τιποτα ας μας πει... ευχαριστω!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Πρόσφατα βρέθηκα σε ΚΥ της επαρχίας και διάβασα στην είσοδο "Εξέταστρα ασθενούς 5€ - Παραλαβή αποτελεσμάτος εργ.εξέτασης 5€".

Καθώς το συγκεκριμένο ΚΥ έχει κάποιες ιδιομορφίες και θεωρείται προφανώς "χρυσοφόρο" (2 παθολόγοι-5 γενικοί γιατροί) μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:

- το ταληράκι αποτελεί το αντίστοιχο αυτού στα νοσοκομεία ;

- οι συνάδελφοι εκεί δίνουν απόδειξη ή το βάζουν στην τσέπη τους ;

και το βασικότερο:

αφού είναι τόσο χύμα και μη ελέγξιμη η κατάσταση, γιατί κάτι τέτοιο να μην ισχύει και στα ΠΙ που παραμένουν κενά μιας και οι αμοιβές είναι κάτω του χιλιάρικου ; ; ;

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόσφατα βρέθηκα σε ΚΥ της επαρχίας και διάβασα στην είσοδο "Εξέταστρα ασθενούς 5€ - Παραλαβή αποτελεσμάτος εργ.εξέτασης 5€".

Καθώς το συγκεκριμένο ΚΥ έχει κάποιες ιδιομορφίες και θεωρείται προφανώς "χρυσοφόρο" (2 παθολόγοι-5 γενικοί γιατροί) μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:

- το ταληράκι αποτελεί το αντίστοιχο αυτού στα νοσοκομεία ;

- οι συνάδελφοι εκεί δίνουν απόδειξη ή το βάζουν στην τσέπη τους ;

και το βασικότερο:

αφού είναι τόσο χύμα και μη ελέγξιμη η κατάσταση, γιατί κάτι τέτοιο να μην ισχύει και στα ΠΙ που παραμένουν κενά μιας και οι αμοιβές είναι κάτω του χιλιάρικου ; ; ;

Επρεπε να το βγαλεις φωτογραφια και να το στειλεις στον Γεωργιαδη. Ετσι γινονται οι δουλειες σημερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Βρε μπας και καθυστέρησαν λίγο την συμπληρωματική προκήρυξη για τα υπόλοιπα αγροτικά πλην πλοίων και αγόνων που ήδη έβγαλαν?φαντάζομαι δλδ ότι και για τα υπόλοιπα θα βγάλουν συμπληρωματική προκήρυξη με προτεραιότητα στους επί θητεία....η μήπως κάνω λάθος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε σε ποια ακριβώς συμπληρωματική προκήρυξη αναφέρεσαι??Ηδη έχουν βγει τα αποτελέσματα της συμπληρωματικής προκυρηξης του Ιουλιου που προέκυψε από την κανονική προκηρυξη του Ιουνιου στην οποία είχαμε προτεραιοτητα οι γιατροί επί θητεία.Σε λίγο θα ξαναβγει προκηρυξη για υπόχρεους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  1. Άρνηση επικείμενης τοποθέτησης μπορεί να γίνει μέχρι και την καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων της τρέχουσας προκήρυξης.

Τι εννοεί ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οποιος/α επιθυμει να μαθει πληροφοριες σχετικα με τα Π.Ι που υπαγονται στο Κ.Υ.Δημητσανας καθως και κυριως για το ιδιο το Κ.Υ. η /και το Κ.Υ.Ανδρου,μπορει να επικοινωνησει με προσωπικο μηνυμα

φιλικα

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όποιον/α συνάδελφο ενδιαφέρεται σχετικά με τα αγροτικα στον τομέα ευθύνης του Κ.Υ. Δημητσάνας:

1. το ΚΥ έχει 3 επιμελητές (2 επιμελητές Β' και 1 επιμελητή Α' που εκτελεί χρέη διευθυντή).

Εφημερεύουν και οι 3 επιμελητές στο Κ.Υ, όλο το 24ωρο, οπότε για 24 ημέρες το μήνα υπάρχει επιμελητής σε ενεργή εφημερία αλλά και στις εφημερίες ετοιμότητας (άλλες 4 ημέρες) οι 2 επιμελητές Β' βρίσκονται πάντα στην Δημητσάνα για ότι επείγον προκύψει.

2. Στο Κ.Υ. εκτελούνται:

* Γενική αίματος / ΤΚΕ (Κάθε μερα)

* Αδρός βιοχημικός έλεγχος (από Δευτερα ως Παρασκευη)

* Υπέρηχογράφημα ανω / κατω κοιλίας (από τον Γενικό ιατρό του Κ.Υ. που εχει πιστοποιηση στους υπερήχους).

* Σπιρομέτρηση (εκτελείται από τους 2 Γ.Ι. επιμελητές Β') μετά από συννενόηση με τον ασθενή.

3. στο Κ.Υ απασχολείται οδοντίατρος 15 ημέρες το μήνα με ενεργείς εφημερίες.

4. Το ασθενοφόρο του Κ.Υ. Δημητσάνας καλύπτει αρκετές ημέρες το μήνα και το ΚΥ Τροπαίων λόγω έλλειψης οδηγών.

5. Στο Κ.Υ Δημητσάνας απασχολούνται 2 νοσηλευτές και μία μαία (που εκτελεί χρέη νοσηλευτή).

6. Υπάρχει πλήρης εξοπλισμός για επείγοντα περιστατικά (σετ διασωλήνωσης, ινοπτικά λαρυγγοσκόπια, λαρυγγικές μάσκες και μάσκες i-gel, σετ ενδοοστικής έγχυσης ενηλίκων και παίδων, κεντρικές φλεβικές γραμμές κλπ).

Κάθε Τετάρτη ή Πέμπτη (από Νοέμβριο έως Μάιο) γίνονται μετεκπαιδευτικά μαθήματα στο χώρο του Κ.Υ. με θέματα που άπτονται της ΠΦΥ.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, στείλτε μήνυμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλημερα! να κανω μια ερωτηση!εχω καταθεσει τα χαρτια μου για το αγροτικο και περιμενω να βγει η προκυρηξη,ομως επειδη σκεφτομαι ν αλλαξω γενικα "κατεθυνση" στο θεμα της ειδικοτητας κι ετσι θα χρειαστω να κανω αγονο.Μηπως γνωριζει κανεις τι μπορω να κανω τωρα με το αγροτικο?δηλ μπορω να το αρνηθω οκ..αλλα μετα ποιες θα ειναι οι συνεπειες?μπορω να ξαναδηλωσω στην επομενη?μηπως μπορω να παω τωρα στο υπουργειο και να ακυρωσω τη δηλωση πριν βγουν τα αποτελεσματα μηπως κι αποφυγω τις συνεπειες?..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μηπως εννοεις οτι εχεις καταθεσει τα χαρτια σου και περιμενεις να βγουν ταποτελεσματα?διοτι να περιμενεις να βγει η προκηρυξη δεν βγαζει και πολυ νοημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω καταθεσει τα χαρτια μου για το αγροτικο αλλα στις επιλογες μου δεν εχω επιλεξει αγονο κι επειδη θελω ν αλλαξω την ειδικοτητα που εχω δηλωσει θα με βολευε να κανω αγονο.Γι αυτο ρωταω αν μπορω να μην δεχτω τωρα τα αποτελεσματα της προκυρηξης που θα βγουνε.Δηλ μπορω να ξαναδηλωσω στην επομενη προκυρηξη για να βαλω αγονο ή οχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.