Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

υπηρετείς τους υπόλοιπους μήνες έως να συμπληρώσεις τους απαιτούμενους (σήμερα 12 μήνες) για να λάβεις τη βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παρακαλώ να μου πει κάποιος τι θα κάνουμε ΟΛΟΙ οι αγροτικοί που συνταγογραφούμε χειρόγραφα από Δευτέρα με βάση το παρακάτω ΦΕΚ

http://www.ygeianet.gr/box/cal/28471.pdf

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.Φανταζομαι, οσοι ειναι σε αγονο ενιωσαν τα μισθολογικα μετρα για τα καλα.Οσοι αρχισαν τωρα, ακομα καλυτερα.Ρωτησα στο υπουργειο για το επιδομα ετοιμοτητας(που κοπηκε,οπως και ολα τα αλλα) και μου ειπαν οτι το να ζητα κανεις μισθολογικη προσαρμογη αυτη την εποχη ειναι ουτοπικο.Ξερει κανεις αν και πως μπορουμε να καταργησουμε την 24ωρη ετοιμοτητα που δεν κοπηκε μαζι με το επιδομα; Γενικά υπαρχει κατι νεοτερο πανω σ'αυτό;

Υ.Γ. Να οργανωθουμε ρε παιδεια, μας εχουν πηδ......ει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί όποιος είναι πιο "μέσα" στα πράγματα να τα μαθαίνει νωρίτερα!Αυτό δεν σημαίνει πως οι υπόλοιποι δεν μπορούμε να έχουμε εύλογες απορίες!Οπότε θα ήθελα μια απάντηση στην ουσία του πράγματος γιατί πολλούς μας αφορά άμεσα!

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.Ξερει κανεις αν και πως μπορουμε να καταργησουμε την 24ωρη ετοιμοτητα που δεν κοπηκε μαζι με το επιδομα; Γενικά υπαρχει κατι νεοτερο πανω σ'αυτό;

ναι δεν υπαρχει πλεον 24ωρη ετοιμοτητα χωρις επιδομα , ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί όποιος είναι πιο "μέσα" στα πράγματα να τα μαθαίνει νωρίτερα!Αυτό δεν σημαίνει πως οι υπόλοιποι δεν μπορούμε να έχουμε εύλογες απορίες!Οπότε θα ήθελα μια απάντηση στην ουσία του πράγματος γιατί πολλούς μας αφορά άμεσα!

Ευχαριστώ πολύ

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=33965&st=0 emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.Ξερει κανεις αν και πως μπορουμε να καταργησουμε την 24ωρη ετοιμοτητα που δεν κοπηκε μαζι με το επιδομα; Γενικά υπαρχει κατι νεοτερο πανω σ'αυτό;

ναι δεν υπαρχει πλεον 24ωρη ετοιμοτητα χωρις επιδομα , ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!

Το να λες ότι κάτι είναι αυτονόητο, νομίζω ότι δεν καλύπτει τον συνάδερφο! Τουλάχιστον ΝΟΜΙΚΑ !!!

Αν έχεις κάποιο έγγραφο να παραθέσεις έχει καλώς..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι δεν υπαρχει πλεον 24ωρη ετοιμοτητα χωρις επιδομα , ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!

Το να λες ότι κάτι είναι αυτονόητο, νομίζω ότι δεν καλύπτει τον συνάδερφο! Τουλάχιστον ΝΟΜΙΚΑ !!!

Αν έχεις κάποιο έγγραφο να παραθέσεις έχει καλώς..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω Burney, με καλυψες,αυτο ακριβως ρωτουσα.

Iceman ΧΑΛΑΡΩΣΕ,πολυ θερμοαιμος εισαι.Ας πουμε τωρα καποια αυτονοητα.

Αν καποιος ξερει κατι ας μου το πει παρακαλω και εμενα,διοτι ο διοικητης λεει πως η ετοιμοτητα προβλεπεται στις υποχρεωσεις μας(νομικα ειναι ετσι διοτι οι υποχρεωσεις μας απορρεουν απο το Υπ.Υγ). Τα νεα μισθολογικα ειναι νομος του υπ.οικονομικων(τη νιωσαμε την αλλαγη),στο υπ.υγ. δεν εγιναν αλλαγες ως προς τις υποχρεωσεις μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω Burney, με καλυψες,αυτο ακριβως ρωτουσα.

Iceman ΧΑΛΑΡΩΣΕ,πολυ θερμοαιμος εισαι.Ας πουμε τωρα καποια αυτονοητα.

Αν καποιος ξερει κατι ας μου το πει παρακαλω και εμενα,διοτι ο διοικητης λεει πως η ετοιμοτητα προβλεπεται στις υποχρεωσεις μας(νομικα ειναι ετσι διοτι οι υποχρεωσεις μας απορρεουν απο το Υπ.Υγ). Τα νεα μισθολογικα ειναι νομος του υπ.οικονομικων(τη νιωσαμε την αλλαγη),στο υπ.υγ. δεν εγιναν αλλαγες ως προς τις υποχρεωσεις μας.

εχει γινει παρομοια συζητηση σε αλλο φορουμ. αναζητηστε την.

οι υποχρεωσεις απορρεανε απο το γεγονος οτι υπηρχε το επιδομα ετοιμοτητας.

ειναι σχετικα απλη η σχεση ¨΄ παιρνω επιδομα ετοιμοτητας ----> εχω καποιες υποχρεωσεις ετοιμοτητας (που της οριζει οπως λες το Υπουργειο υγειας)

δεν παιρνω επιδομα ετοιμοτητας-----> κανω το πρωινο καθημερινο μου ωραριο και μετα κλεινω το κινητο και παω σπιτι μεχρι το αλλο πρωι σαν ενας οποιοσδποτε δημοσιος υπαλληλος (εκτος εαν εχω εφημερια)

τωρα τι ειδους χαρτι θελετε γιαυτο?

Υ>Γ. επισς αν ο διοικητης σας πει οτι οταν εφημερευετε σε κεντρο υγειας υποχρεουστε να πηγαινετε με το αμαξι σας να βλεπετε τους ασθενεις στα σπιτια τους ουτε για αυτο εχω καποιο εγγραφο οποτε να πηγαινετε.....

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι μπράβο, οι συμβατικές υποχρεώσεις σαν αγροτικός ιατρός σε άγονο, δεν ορίζονται από το υπουργείο ή με πράξεις διοικητών αλλά από

το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας τις υποχρεώσεις του.. επίσης επειδή κ οι εφημερίες κόπηκαν κατά 30% είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ότι πρέπει να δουλεύεις

το 70% του ωραρίου σου, τις υπόλοιπες ώρες μπορείς να κλειδώνεσαι στην τουαλέτα (εννοείται πάντα με το κινητό κλειστό)

Στο δια ταύτα τώρα, αν δεν έχεις στα χέρια σου χαρτί από την νομική υπηρεσία του νοσοκομείου ή του υπουργείου που να σε απαλλάσσει από

τις επιπλέον υποχρεώσεις του αγόνου, συνεχίζεις κανονικά, παρά τις μειώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βαζω στοιχημα οτι ουτε εσυ εχεις χαρτι που να λεει ποιος νομος (οχι εντολη διοικητη ή υπουργου) σε υποχρεωνει να εργαζεσαι περαν του πρωινου σου ωραριου σε αντιθεση με τους υπολοιπους δημοσιους υπαλληλους αλλα απο οτι φαινεται μιλαω σε ντουβαρι οποτε δεν εχει νοημα να συνεχισω. http://www.greekmeds...opic=33887&st=0

καληνυχτα........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν ΒΛΑΚΑ, αν δεν γνωρίζεις κάτι μην παραπληροφορείς τον κόσμο κ άσε να γίνει συζήτηση.

Το αγροτικό ιατρείο είναι αυτό που χαρακτηρίζεται ''ΑΓΟΝΟ'' κ ο χαρακτηρισμός του αυτός περιλαμβάνει 24ώρη ετοιμότητα για τον ιατρό.

Το γεγονός ότι κόπηκε το επίδομα δεν απαλλάσσει τον ιατρό από την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του αυτή.

ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΟΠΗΚΕ, ΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΓΟΝΟ.

Το λίνκ που έδωσες είναι αυτό Ετοιμοτητα σε μη αγονο? Τι σχέση έχει με αυτό που συζητάμε??

Όπως επίσης καμία σχέση δεν έχει ο τρόπος που επέλεξες εσύ να αποδοκιμάσεις τις περικοπές ή το γεγονός ότι είσαι πολύ μάγκας

ή πολύ απλά τεμπέλης με τις υποχρεώσεις που έχει ιατρός που υπηρετεί σε ΑΓΟΝΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ.

Επειδή λοιπόν τα πράγματα αλλάζουν κ για τα δικαστήρια έχει τεράστια διαφορά το Δίκαιο από το Νόμιμο. Έστω ότι κάποιος από τους ιατρούς

που υπηρετούν σε άγονο μετά τη λήξη του πρωινού του ωραρίου πάει για ψάρεμα με τη βάρκα κ δεν υπάρχει τρόπος επικοινωνίας κ κάποιος

πεθάνει κ οι συγγενείς επιλέξουν να κινηθούν νομικά. Ποια θα είναι η υπερασπιστική του γραμμή? Ότι μου έκοψαν το επίδομα κ θεώρησα ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ

ότι κόπηκαν κ οι υποχρεώσεις μου ή ότι μου το είπε ο iceman στο greekmeds που είναι κ πολύ μάγκας?

Το γεγονός βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνουμε άπραγοι, άλλα ότι μέχρις ώρας δεν είμαστε καλυμμένοι.

Σε παρακαλώ πολύ να μην απαντήσεις όχι γιατί δεν μου αρέσει ο διάλογος, απλά επειδή έχεις την τάση να ΓΑΜΑΣ την συζήτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επιδομα ετοιμοτητας παιρνανε ΟΛΟΙ οι αγροτικοι (οχι μονο οσοι φορουσανε κουκουλες ή καλσον). απλα οι αγονοι παιρνανε αρκετα περισσοτερα (αποτι θυμαμαι ηταν 35 ευρω για τις πεδινες περιοχες 5ο για τις ημι- και ορεινες και 550 για τα αγονα).

και σε ετοιμοτητα ηταν ΟΛΟΙ οι αγροτικοι αγονοι και μη.

οποτε το link που εδωσα ΕΧΕΙ σχεση.

τωρα που εμαθες αυτην την πληροφορια μηπως νιωθεις λιγο βλακας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν λέω ότι γαμάς την συζήτηση εννοώ ακριβώς αυτό... λίθοι, πλίνθοι, ξύλα και κέραμοι ατάκτως ερριμμένα ... με δυο λόγια λες μαλακίες μπερδεμένες

με επιχειρήματα αναλόγως τι σε βολεύει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.Φανταζομαι, οσοι ειναι σε αγονο ενιωσαν τα μισθολογικα μετρα για τα καλα.Οσοι αρχισαν τωρα, ακομα καλυτερα.Ρωτησα στο υπουργειο για το επιδομα ετοιμοτητας(που κοπηκε,οπως και ολα τα αλλα) και μου ειπαν οτι το να ζητα κανεις μισθολογικη προσαρμογη αυτη την εποχη ειναι ουτοπικο.Ξερει κανεις αν και πως μπορουμε να καταργησουμε την 24ωρη ετοιμοτητα που δεν κοπηκε μαζι με το επιδομα; Γενικά υπαρχει κατι νεοτερο πανω σ'αυτό;

Υ.Γ. Να οργανωθουμε ρε παιδεια, μας εχουν πηδ......ει.

Οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των ιατρών σε άγονα και μη άγονα είναι οι ίδιες.

Το επίδομα άγονου το λάμβαναν επειδή έκαναν την επιλογή τους να υπηρετήσουν σε άγονο-απομακρυσμένο ιατρείο.

Το επίδομα ετοιμότητας το λάμβαναν όλοι οι αγροτικοί ιατροί, είτε υπηρετούσαν σε άγονο είτε όχι.

Θα ήθελα τώρα να σε ρωτήσω το εξής. Μετά το πέρας του πρωινού ωραρίου πως θα σε βρει ο οποιοσδήποτε σε ψάξει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Υποθέτω πως θα ήταν περισσότερο "ανδρικό" αυτός που βρίζει να παραθέτει και το ονοματεπώνυμό του.

Αλλιώς έχω την αίσθηση ότι ο χαρακτηρισμός "δειλός" ταιριάζει απόλυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα σε ολους.Λοιπον,να βαλουμε σε μια σειρα τα πραγματα.Εγω (και ο Burney απ'οτι βλεπω)αναφερομαι στο νομικο ζητημα που προκυπτει.Iceman,οσα λες μπορει να ειναι λογικα αλλα παντελως αβασιμα νομικα.Επισης το οτι κλεινουμε το κινητο μετα το περας του ωραριου ειναι προσωρινη λυση γιατι την επομενη παλι τους ιδιους ανθρωπους θα δεχθουμε στο ιατρειο.Θα ερθει ο κοινοταρχης που εχει πει στους κατοικους οτι "χαρακτηρισε"αγονο το ιατρειο για να εχουν χειμωνα-καλοκαιρι,24-7,γιατρο στο χωριο.Και ελα να βγαλεις ακρη για τα μισθολογικα και το ωραριο, χωρις ενα επισημο χαρτι να το κοτσαρεις στην πορτα του ιατρειου και στην πορτα της κοινοτητας,ωστε να ασχοληθεις λιγο με την οποια ιατρικη γινεται.

Ειλικρινα,παντως δεν καταλαβαινω τι προβλημα εχουν καποιοι στο forum και αντιδρουν σαν να διεκδικουμε κατι απ'την περιουσια τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, άγονο δε χαρακτηρίστηκε το ιατρείο για να βρίσκεσαι εκεί 24 ώρες το 24ωρο, 7 μέρες την εβδομάδα.

Το επίδομα αγόνου το λάμβαναν οι γιατροί επειδή επέλεγαν να πάνε να υπηρετήσουν σε ένα απομακρισμένο χωριό.

Κινητό δε σου χορήγησε η υπηρεσία, δεν είσαι σε εφημερεία ετοιμότητας όπως οι επιμελητές του ΕΣΥ ώστε 24 ώρες να πρέπει να έχουν τη δυνατότητα να σε βρίσκουν.

Έκανα αγροτικό, μη άγονο, πήγαινα τις καθημερινές 7:30 με 15:30 και τις υπόλοιπες ώρες δεν υπήρχα για κανέναν.

Τις υπόλοιπες ώρες υπάρχουν οι συνάδελφοι που εφημερεύουν και πληρώνονται γι αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ερθει ο κοινοταρχης που εχει πει στους κατοικους οτι "χαρακτηρισε"αγονο το ιατρειο για να εχουν χειμωνα-καλοκαιρι,24-7,γιατρο στο χωριο.

Φοβάμαι πως ο κοινοτάρχης δε ξέρει τι του γίνεται, αν θεωρεί ότι χαρακτήρισε άγονο το ιατρείο γι αυτό το λόγο.

Το υπουργείο το χαρακτήρισε άγονο και έδωσε κάποια κίνητρα ώστε να πηγαίνουν οι συνάδελφοι. Τώρα που αφαιρ'εθηκε το ένα από τα δύο κίνητρα φοβάμαι πως ο κοινοτάρχης θα μείνει "ακάλυπτος" έναντι των συγχωριανών του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν λέω ότι γαμάς την συζήτηση εννοώ ακριβώς αυτό... λίθοι, πλίνθοι, ξύλα και κέραμοι ατάκτως ερριμμένα ... με δυο λόγια λες μαλακίες μπερδεμένες

με επιχειρήματα αναλόγως τι σε βολεύει...

θιχτηκες πουλακι μου και αρχισες να βριζεις? στα μουτρα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, άγονο δε χαρακτηρίστηκε το ιατρείο για να βρίσκεσαι εκεί 24 ώρες το 24ωρο, 7 μέρες την εβδομάδα.

Το επίδομα αγόνου το λάμβαναν οι γιατροί επειδή επέλεγαν να πάνε να υπηρετήσουν σε ένα απομακρισμένο χωριό.

Κινητό δε σου χορήγησε η υπηρεσία, δεν είσαι σε εφημερεία ετοιμότητας όπως οι επιμελητές του ΕΣΥ ώστε 24 ώρες να πρέπει να έχουν τη δυνατότητα να σε βρίσκουν.

Έκανα αγροτικό, μη άγονο, πήγαινα τις καθημερινές 7:30 με 15:30 και τις υπόλοιπες ώρες δεν υπήρχα για κανέναν.

Τις υπόλοιπες ώρες υπάρχουν οι συνάδελφοι που εφημερεύουν και πληρώνονται γι αυτό.

Τάσο, λυπάμαι, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Στη Λέσβο, όπου βρίσκομαι (ναι, αυτό το μακρινό μέρος όπου οι αγροτικοί κινητοποιήθηκαν εκτεταμένα για τα ρεπό τους - άρα δε μπορεί να τους κατηγορήσει κανείς για έλλειψη αγωνιστικότητας) δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑ μη άγονο αγροτικό ιατρείο σε χωριό που να μην έχει 24ωρη ετοιμότητα. Και δυστυχώς, το επίδομα κόπηκε (γελοίο επίδομα της τάξης των 50τόσων ευρώ το μήνα, αλλά τέσπα) αλλά η ετοιμότητα συνεχίζεται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

Οπότε, για το τι είναι αυτονόητο και τι όχι, επιφυλάσσομαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναλαμβάνω, επίδομα ετοιμότητας λάμβαναν όλοι οι αγροτικοί ιατροί, σε άγονο ή μη.

Ξέρεις κάποιον αγροτικό ιατρό σε μη άγονο που να πηγαίνει στο ιατρείο του μετά το πέρας του καθημερινού πρωινού οκτάωρου;

Οπότε ποια η διαφορά μεταξύ άγονου και μη άγονου; Όλοι οι αγροτικοί όπου και να υπηρετούν έχουν τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις άσχετα τις μισθολογικές διαφορές....που τώρα πλέον δεν υπάρχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.