Jump to content

Δήλωση ειδικότητας- Δικαιολογητικά-Απορίες


Recommended Posts

εχει αλλαξει κατι για το χρον διαστημα που περναει απο τοτε που ερχεται η ειδοποιηση και το ποτε πρεπει να παροουσιαστεις στο νοσοκομειο? απ οσο ξερω γυρω στην 1 εβδομαδα να ερθει η ειδοποιηση απο νομαρχια και γυρω στις 25 ημερες ο διορισμος απο υπουργειο. Ποσο μπορω να καθυστερησω τον διορισμο?

Από τη στιγμή που παραλαμβάνεις το συστημένο του διορισμού στα χέρια σου, έχεις 15 ημερολογιακές μέρες για να παρουσιαστείς στο νοσοκομείο. Για να καθυστερήσεις το διορισμό σου, αρκει να πεις στο υπουργείο να μην πάει το χαρτί σου για υπογραφή. Αν η γραμματέας βαριέται, θα το κάνει πολύ ευχαρίστως!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 700
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

εχω κανει αιτηση για ειδικοτητα σε παθολογια (1ο μερος) για 2 χρονια.μπορω εφοσον δεν εχω διορισθει ακομα να το επιμηκυνω σε ασκηση ειδικοτητας στην παθολογια για 3 χρονια,σωστα;

μπορω ομως να τους στειλω με φαξ αυτη την αλλαγη με καποια αιτηση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχει αλλαξει κατι για το χρον διαστημα που περναει απο τοτε που ερχεται η ειδοποιηση και το ποτε πρεπει να παροουσιαστεις στο νοσοκομειο? απ οσο ξερω γυρω στην 1 εβδομαδα να ερθει η ειδοποιηση απο νομαρχια και γυρω στις 25 ημερες ο διορισμος απο υπουργειο. Ποσο μπορω να καθυστερησω τον διορισμο?

Πέρα από τη 15ήμερη προθεσμία που έχεις για να παρουσιαστείς από τη στιγμή που θα παραλάβεις το διορισμό, μπορείς να καθυστερήσεις παραλαμβάνωντας το διορισμό που έρχεται σαν συστημένο την τελευταία μέρα.

Από τη στιγμή που θα σου έρθει η ειδοποίηση του συστημένου παραμένει στο ταχυδρομείο για 15 ημέρες.

Καλού κακού βέβαια κάνε μια συνεννόηση με το ταχυδρομείο πρώτα μην τυχόν έχει αλλάξει κάτι.

ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΣΑΙ?ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?

ΞΕΚΙΝΑΣ ΑΜΕΣΩΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ?

ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΠΡςΤΕΣ ΜΕΡΕΣ?

Μ ΤΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?

Παρουσιάζεσαι στο νοσοκομείο όπου διορίζεσαι.

Το πότε αρχίζεις εφημερίες και τι κάνεις κατά το πρώτο διάστημα εξαρτάται από την ειδικότητα που θα κάνεις και από το πρόγραμμα της κλινικής που θα πας.

Σφραγίδα σου δίνουν από το νοσοκομείο που θα πας.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για το διορισμό είναι:

1.Απόφαση τοποθέτησης - πρόσληψης.

2.Πιστοποιητικό γέννησης ή επικυρωμένο αντίγραφο.

3. Αντίγραφο πτυχίου ή βεβαίωση ΔΙΚΑΤΣΑ ή (για γιατρούς που αποφοίτησαν από Ιατρικές Σχολές σε χώρα της Ε.Ε.) βεβαίωση από την οποία θα προκύπτει η διαπίστωση ότι το πτυχίο χορηγήθηκε σύμφωνα με τις οδηγίες 75/362 και 75/363 της Ε.Ε.

4. Αντίγραφο άδειας άσκησης ιατρικού επαγγέλματος.

5. Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου (εάν υπάρχει) ή απαλλαγής αυτής.

6. Πιστοποιητικό Υγείας.

7. Βεβαίωση εγγραφής στον οικείο ιατρικό σύλλογο.

8. Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄ από το οποίο να προκύπτει η εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων (για τους έχοντες υποχρέωση) ή απαλλαγή τούτων ή ότι τελούν σε ισόχρονη της τοποθέτησής τους αναβολή στράτευσης.

9. Πιστοποιητικό προϋπηρεσίας στην ίδια ή άλλη ειδικότητα (αν υπάρχει προϋπηρεσία).

10. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 θεωρημένη από την Οικονομική Εφορία ότι δεν ασκεί ελεύθερο επάγγελμα, ούτε κατέχει άλλη έμμισθη θέση.

11. Α.Φ.Μ.

12. Βιβλιάριο ΤΣΑΥ.

εχω κανει αιτηση για ειδικοτητα σε παθολογια (1ο μερος) για 2 χρονια.μπορω εφοσον δεν εχω διορισθει ακομα να το επιμηκυνω σε ασκηση ειδικοτητας στην παθολογια για 3 χρονια,σωστα;

μπορω ομως να τους στειλω με φαξ αυτη την αλλαγη με καποια αιτηση;

Όχι πρέπει να κάνεις νέα αίτηση για να διοριστείς για 3 χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Τι διαδικασία χρειάζεται να κάνει κάποιος για να αλλάξει την αίτηση του για το κύριο μέρος της ειδικότητας, αφού πρώτα έχει διοριστεί στο γενικό μέρος; Έστω π.χ. ότι κάποιος κάνει τον 1ο χρόνο της Χειρουργικής για Ουρολογία, πώς μπορεί να αλλάξει την αίτηση για να πάει για Ορθοπαιδική ή Γυναικολογία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

it doesn't change a thing when you have the same time of practice. you take the certificate that you are on duty for the list you wish and when you are done with the first part you submit the paper that you have finished the training for the 1st part.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή με ένα πιστοποιητικό από το νοσκομείο που να λέει ότι ειδικεύομαι στη Γενική Χειρουργική, πάω στη Νομαρχία, σβήνω τη μια αίτηση και κάνω μια δεύτερη αίτηση για το ειδικό μέρος που θέλω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Είμαι 1ος στην λίστα για γεν.χειρουργική. Έχω δηλώσει πλήρη ειδικότητα. Απ' ότι μου είπαν θα διοριστώ περίπου τον Ιούλιο (μένει κενή η θέση τον Μαίο) . Ζήτησα να αλλάξω τα 6 χρόνια και να κάνω 1 για ορθοπαιδική. Η απάντηση ήταν ότι άργησα και ότι πρέπει να περιμένω να διοριστώ στο νοσοκομείο και εκεί να δηλώσω αλλαγή. Έχει συμβει αυτό σε κανένα ? η απορία μου είναι γιατί να μην μπορώ να αλλάξω τώρα αφού ακόμα τα χαρτιά μου δεν έχουν φύγει από την νομαρχία?

Τροποποιήθηκε από AlmaMaterStudiorum
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι 1ος στην λίστα για γεν.χειρουργική. Έχω δηλώσει πλήρη ειδικότητα. Απ' ότι μου είπαν θα διοριστώ περίπου τον Ιούλιο (μένει κενή η θέση τον Μαίο) . Ζήτησα να αλλάξω τα 6 χρόνια και να κάνω 1 για ορθοπαιδική. Η απάντηση ήταν ότι άργησα και ότι πρέπει να περιμένω να διοριστώ στο νοσοκομείο και εκεί να δηλώσω αλλαγή. Έχει συμβει αυτό σε κανένα ? η απορία μου είναι γιατί να μην μπορώ να αλλάξω τώρα αφού ακόμα τα χαρτιά μου δεν έχουν φύγει από την νομαρχία?

δεν μας είπες για ποια νομαρχία πρόκειται. Για Θεσσαλονίκη που ξέρω ισχύει ότι μπορείς ν αλλάξεις το χρονικό διάστημα που θα κάνεις ειδικότητα μέχρι να σου στείλουν το διορισμό απ το υπουργείο. Λογικά το ίδιο πρέπει να ισχύει παντού βέβαια <_< .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι 1ος στην λίστα για γεν.χειρουργική. Έχω δηλώσει πλήρη ειδικότητα. Απ' ότι μου είπαν θα διοριστώ περίπου τον Ιούλιο (μένει κενή η θέση τον Μαίο) . Ζήτησα να αλλάξω τα 6 χρόνια και να κάνω 1 για ορθοπαιδική. Η απάντηση ήταν ότι άργησα και ότι πρέπει να περιμένω να διοριστώ στο νοσοκομείο και εκεί να δηλώσω αλλαγή. Έχει συμβει αυτό σε κανένα ? η απορία μου είναι γιατί να μην μπορώ να αλλάξω τώρα αφού ακόμα τα χαρτιά μου δεν έχουν φύγει από την νομαρχία?

δεν μας είπες για ποια νομαρχία πρόκειται. Για Θεσσαλονίκη που ξέρω ισχύει ότι μπορείς ν αλλάξεις το χρονικό διάστημα που θα κάνεις ειδικότητα μέχρι να σου στείλουν το διορισμό απ το υπουργείο. Λογικά το ίδιο πρέπει να ισχύει παντού βέβαια <_< .

Πρόκειται για νομαρχία Πειραιά. Μπορείς να το αλλάξεις και αφού σου ερθει ο διορισμός. Το θέμα βέβαια είναι στην περίπτωση μου να μπορώ να το αλλάξω πρίν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως πήρες τηλέφωνο και το σήκωσε η ξανθιά; Η άλλη γραμματέας είναι πιο καλή, λογικά δε θα έχει πρόβλημα. Εγώ σήμερα που τη ρώτησα για μένα μου είπε ότι οποιαδήποτε στιγμή θέλω, μπορώ να αλλάξω την αίτηση, και καλύτερα να το κάνω τώρα παρά μετά το διορισμό μου γιατί τότε θα είαναι πιο δύσκολα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μετα τον διορισμο μου εαν αποφασισω οτι τα 3 χρονια της παθολογιας λογου χαρη που δινει το νοσοκομειο μου δεν τα χρειαζομαι γιατι δεν θα ακολουθησω γενικη παθολογια αλλα π.χ. ρευματολογια,γαστρεντερολογια, ενδοκρινολογια κτλ, οποτε χρειαζομαι μονο τα 2 χρονια, τι γινεται;

δηλωνω παραιτηση μετα 2 χρονια;

το λεω απο την στιγμη που το αποφασιζω;

εχω καποια "ποινη";

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν παραιτηθεις στα 2 χρονια δεν εχεις ποινη

αν κανεις 3 χρονια και πας για καπου που θελουν 2 για 1 χρονο δεν θα πληρωνεσαι τακτικες αποδοχες παραμονο εφημεριες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν παραιτηθεις στα 2 χρονια δεν εχεις ποινη

αν κανεις 3 χρονια και πας για καπου που θελουν 2 για 1 χρονο δεν θα πληρωνεσαι τακτικες αποδοχες παραμονο εφημεριες

Δηλαδή μπορεί κάποιος να κάνει κάπου 4 χρόνια Παθολογία και μετά να αποφασίσει ότι θέλει να γίνει γίνει καρδιολόγος (οπότε του χρειάζονταν 2 χρόνια Παθολογίας), να κάνει κανονικά άλλα 4 χρόνια Καρδιολογίας, και απλά να μην πληρώνεται για τα 2 πρώτα χρόνια Καρδιολογίας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Το ρώτησα και στην "Ιατρική Νομοθεσία" αλλά ας το πω κι εδώ. Με βάση το ΦΕΚ 1232 του '98, όταν κάποιος τελειώσει το άγονο δεν μπορεί να κάνει αλλαγές στα χαρτιά του, γιατί κάτι τέτοιο σημαίνει αυτόματη διαγραφή όλων των αιτήσεων που έχει κάνει. Οι ερωτήσεις μου προς τους νομομαθείς αμαντοσαράντηδες είναι οι εξής:

1) Αυτή η αυτόματη διαγραφή "όλων των προγενέστερων αιτήσεων" αναφέρεται και στην αίτηση για το γενικό μέρος που δεν έχει σχέση με το άγονο;

2) Εάν ναι, πώς μπορεί να αλλάξει κάποιος τα χαρτιά του για το γενικό κομμάτι χωρίς να χάσει το ειδικό; Μόνο αν διοριστεί, παραιτηθεί και δηλώσει άλλο Νοσοκομείο για το γενικό;

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ρώτησα και στην "Ιατρική Νομοθεσία" αλλά ας το πω κι εδώ. Με βάση το ΦΕΚ 1232 του '98, όταν κάποιος τελειώσει το άγονο δεν μπορεί να κάνει αλλαγές στα χαρτιά του, γιατί κάτι τέτοιο σημαίνει αυτόματη διαγραφή όλων των αιτήσεων που έχει κάνει. Οι ερωτήσεις μου προς τους νομομαθείς αμαντοσαράντηδες είναι οι εξής:

1) Αυτή η αυτόματη διαγραφή "όλων των προγενέστερων αιτήσεων" αναφέρεται και στην αίτηση για το γενικό μέρος που δεν έχει σχέση με το άγονο;

2) Εάν ναι, πώς μπορεί να αλλάξει κάποιος τα χαρτιά του για το γενικό κομμάτι χωρίς να χάσει το ειδικό; Μόνο αν διοριστεί, παραιτηθεί και δηλώσει άλλο Νοσοκομείο για το γενικό;

Ευχαριστώ

Εαν και τα δυο νοσοκομεια ανηκουν στην ιδια δ/νση υγειας το καλυτερο ειναι να ρωτησεις εκει, γιατι ασχετα τι θα σου πουν εδω, αυτο που θα μετρησει ειναι η αποφαση τους.

Αν παλι το ενα ειναι πχ Αθηνα και το αλλο σε αλλη πολη (ετσι ωστε να μην φαινονται και τα δυο στο νομαρχια.γρ) και να το αλλαξεις το ενα απο τα δυο δεν θα καταλαβει κανεις τιποτα, μια και οι νομαρχιες δεν ειναι προς το παρον σε επικοινωνια.

Κατι αναλογο με τους διπλοεγγεγραμενους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορει καποιος να αναφερει ή να δωσει link για το φεκ που λεει οτι δεν δυναται να δηλωσεις για αλλη ειδικοτητα ενω ηδη κανεις? thanx emiloveyou

λοιπόν ο νόμος το λέει ευθαρσώς ότι δεν μπορείς να δηλώσεις άλλη ειδικότητα ενώ είσαι σε κάποια άσχετη.. πρέπει να παραιτηθείς και να κάνεις εκ νέου τα χαρτιά σου και να μην πληρώνεσαι τακτικές αποδοχές παρα μόνο εφημερίες για το αντίστοιχο διάστημα

εχω δει αρκετες ερωτήσεις το τελευταιο διάστημα για νομοθεσία

λόγω πίεσης χρόνου δεν μπορώ να ανεβάσω τα φεκ τωρα αλλα σε καμιά δεκαριά μέρες που θα είμαι πιο χαλαρή θα ανεβάσω στην ιατρική νομοθεσία τους βασικούς νόμους με το τι αναφέρει σε γενικές γραμμές ο καθενας σαν αρθράκι...

την υπομονή και την κατανόησή σας προς το παρόν και σύντομα θα έχετε τις απαντήσεις σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση: ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει ολοκληρώσει το γενικό μέρος της ειδικότητάς του και θεωρητικά στη λίστα της νομαρχίας γράφει "ετοιμος ναι". Στο μεταξύ εκπληρώνει τη στρατιωτική του θητεία και για κακή του τύχη την εποχή που είναι φαντάρος ανοίγει η θέση του για το ειδικό μέρος. Χάνει τη σειρά του απλώς ή επειδή θεωρητικά είναι έτοιμος διαγράφεται από τη λίστα και βάζει πάλι από την αρχή χαρτιά? Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι φαντάροι παίρνουν παράταση διορισμού με βάση την ΥΑ 38800, ΦΕΚ 1232/Β/1998.

Ελπίζω αυτό να βοηθάει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορει καποιος να στειλει τα χαρτια του με fax σε περισσοτερες απο μια νομαρχιες και μετα να διαλεξει σε ποια θα γραφτει επισημα?ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορει καποιος να στειλει τα χαρτια του με fax σε περισσοτερες απο μια νομαρχιες και μετα να διαλεξει σε ποια θα γραφτει επισημα?ευχαριστω πολυ!

ναι, με διαγραφή έγκαιρη (πριν σε πάρουν χαμπάρι) εντός των πρώτων ημερών.Έχω ακούσει περιπτώσεις τριπλο και τετραπλοεγγεγραμμένων για πολύ καιρό,αλλά πρέπει να το έχεις μέσα σου,γιατί αν κάποιος σε καρφώσει διαγράφεσαι από όλες από όσο ξέρω.

κι επιπλέον το φαξ σου κρατάει μεν την προτεραιότητα αλλά μετά πρέπει να τα στείλεις τα χαρτιά με κούριερ ή αυτοπροσώπως για να θεωρηθείς γραμμένος στη λίστα.Οπότε με φαξ αυτό ναι,γίνεται και δεν είναι παράνομο φαντάζομαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να διαγραφεις απο τη λιστα μιας νομαρχιας επισημα χρειαζεται να στειλεις υπευθυνη δηλωση οτι επιθυμεις να αποσυρεις την αιτηση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν σε καρφώσουν ισχύει η τελευταία δήλωση και διαγράφεσαι από τις άλλες

μην δοκιμάσετε ποτέ να στείλετε οποιοδήποτε επίσημο έγγραφο με φαξ... δεν θα έχετε αριθμό πρωτοκόλου και τα χαρτιά δεν καταχωρούνται στον χρόνο που πιστεύετε... ή πολύ απλά "χάνονται

"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

κλήρωση γίνεται μονο για όσες νεες θέσεις ανοίγουν εκεί που δεν έδινε κάποιο τμήμα ειδικότητα.

σε περιπτωση που πρόκειται απλά για αύξηση θέσεων όποιος προλαβει πρώτος

ρώτησε αν στον πειραιά κάνουν δεκτή υπεύθυνη δήλωση και πιστοποιητικό της σχολής ότι τελείωσες και απλά εκκρεμεί ορκομωσία. σε κάποιες περιπτώσεις το δέχονται όπως και για τα αγροτικα νομίζω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.