Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

για ορθοπαιδικη πωσ είναι τα πράγματα στην αγγλία?πόσα χρόνια και πόσο εφικτό?Thanks

Συνάδεφλε, μην περιμένεις βοήθεια από τους συναδέλφους εδώ μέσα. Εγώ εισέπραξα μόνο χλεύη όταν εξέφρασα την ίδια απορία πρίν λίγο καιρό.

Φτου σας.

Ιδού

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά ρε παιδιά μια ερώτηση έκανα!!!ΕΛΕΟΣ.δεν έχετε καμία υποχρέωση να απαντήσετε.προφανώς.καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στον δύσκολο τούτο δρόμο σε όλους.no bad feelings

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια χαρά παιδιά συγχαρειτίρια για το φοροθμ και ολες τις πλειροφορίες που διανίμετε στον κόσμο ευχαριστούμε

Ήθελα να ρωτήσω ξέρετε για ορθοπαιδική αν είναι καλά στην αγγλία γιατι δεν την παλεύω με την αναμονή και κάτι σεμινάρια που ρώτησα είναι πολύ ακριβά και 100 σελίδες είναι πολλές πού να διαβάζεις τώρα

Ευχαριστώ να στε καλά χαιρετίσματα από Καλαμαριά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια χαρά παιδιά συγχαρειτίρια για το φοροθμ και ολες τις πλειροφορίες που διανίμετε στον κόσμο ευχαριστούμε

Ήθελα να ρωτήσω ξέρετε για ορθοπαιδική αν είναι καλά στην αγγλία γιατι δεν την παλεύω με την αναμονή και κάτι σεμινάρια που ρώτησα είναι πολύ ακριβά και 100 σελίδες είναι πολλές πού να διαβάζεις τώρα

Ευχαριστώ να στε καλά χαιρετίσματα από Καλαμαριά!

Excellent! I propose we vote the above as post of the year!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είστε όλοι μαλάκες για ορθοπαιδική δεν μου απάντησε κανένας

Δηλάδή τι θες να ξέρεις για την ορθοπαιδική?

Είναι χειρουργική ειδικότητα, με πιθανότητες να βρεις θέση Registrar 1/35-40, και αυτό αν έχεις τις εξετάσεις σου, αν έχεις τα audit σου, αν έχεις δουλέψει > 1 χρόνο στο σύστημα σαν SHO/λάντζα, αν έχεις καλούς consultants για refs. ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ, υπάρχουν πολλοί έλληνες που τα έχουν καταφέρει (χ 3 όσων διαβάζουν το φόρουμ), αλλά χρειάζεται σκληρή δουλειά και αφοσίωση. Αν κάποιος θέλει να έρθει για 1-2 χρόνια για να καλύψει αναμονή, δύσκολα θα βρει εκπαιδευτική θέση, θα τον φάει η λάντζα και θα χάσει και τον καφέ και τις αργίες που έχουμε στην Ελλάδα.

Εάν έχεις συγκεκριμένες ερωτήσεις, απαρίθμησέ τις και θα πάρεις απαντήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είστε όλοι μαλάκες για ορθοπαιδική δεν μου απάντησε κανένας

Δηλάδή τι θες να ξέρεις για την ορθοπαιδική?

Είναι χειρουργική ειδικότητα, με πιθανότητες να βρεις θέση Registrar 1/35-40, και αυτό αν έχεις τις εξετάσεις σου, αν έχεις τα audit σου, αν έχεις δουλέψει > 1 χρόνο στο σύστημα σαν SHO/λάντζα, αν έχεις καλούς consultants για refs. ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ, υπάρχουν πολλοί έλληνες που τα έχουν καταφέρει (χ 3 όσων διαβάζουν το φόρουμ), αλλά χρειάζεται σκληρή δουλειά και αφοσίωση. Αν κάποιος θέλει να έρθει για 1-2 χρόνια για να καλύψει αναμονή, δύσκολα θα βρει εκπαιδευτική θέση, θα τον φάει η λάντζα και θα χάσει και τον καφέ και τις αργίες που έχουμε στην Ελλάδα.

Εάν έχεις συγκεκριμένες ερωτήσεις, απαρίθμησέ τις και θα πάρεις απαντήσεις.

Τι είναι το audit;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είστε όλοι μαλάκες για ορθοπαιδική δεν μου απάντησε κανένας

Δηλάδή τι θες να ξέρεις για την ορθοπαιδική?

Είναι χειρουργική ειδικότητα, με πιθανότητες να βρεις θέση Registrar 1/35-40, και αυτό αν έχεις τις εξετάσεις σου, αν έχεις τα audit σου, αν έχεις δουλέψει > 1 χρόνο στο σύστημα σαν SHO/λάντζα, αν έχεις καλούς consultants για refs. ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ, υπάρχουν πολλοί έλληνες που τα έχουν καταφέρει (χ 3 όσων διαβάζουν το φόρουμ), αλλά χρειάζεται σκληρή δουλειά και αφοσίωση. Αν κάποιος θέλει να έρθει για 1-2 χρόνια για να καλύψει αναμονή, δύσκολα θα βρει εκπαιδευτική θέση, θα τον φάει η λάντζα και θα χάσει και τον καφέ και τις αργίες που έχουμε στην Ελλάδα.

Εάν έχεις συγκεκριμένες ερωτήσεις, απαρίθμησέ τις και θα πάρεις απαντήσεις.

Τι είναι το audit;

Better stay in Kalamaria. Don't bother...

Τροποποιήθηκε από gmits
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κουράστηκα, γυρίζω πίσω να δουλεύω τέσσερις ώρες την ημέρα και να γλεντάω τα λεφτά μου.

Εξάλλου, τώρα αμα χρεωκοπήσει η Ελλαδίτσα με τα λεφτά που έχω μαζεψει στο UK μου αρκουν να περάσω μια ζωή βασιλιάς.

Καληνύχτα και όνειρα γλυκά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετώ τα μέλη του forum και ευχαριστώ για τις πληροφορίες που έχω ήδη πάρει από τα προηγούμενα posts. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν χρειάζεται να πιστοποήσω FY1 competencies Προκειμένου να διεκδικήσω FY2 θέση? Το έκτο έτος στην ελλάδα δεν είναι εξόρισμού F1 equivalent? Όποιος έχει λίγο χρόνο ας μου απαντήσει και στο εξής που επίσης έχω σύγχυση: μπορώ να ξεκινήσω τη διαδικασία αιτήσης για FY1 το καλοκαίρι και παραλλήλα να στέλνω για FY2? (ορκίζομαι τον Ιούλιο, αν βοηθάει )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετώ τα μέλη του forum και ευχαριστώ για τις πληροφορίες που έχω ήδη πάρει από τα προηγούμενα posts. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν χρειάζεται να πιστοποήσω FY1 competencies Προκειμένου να διεκδικήσω FY2 θέση? Το έκτο έτος στην ελλάδα δεν είναι εξόρισμού F1 equivalent? Όποιος έχει λίγο χρόνο ας μου απαντήσει και στο εξής που επίσης έχω σύγχυση: μπορώ να ξεκινήσω τη διαδικασία αιτήσης για FY1 το καλοκαίρι και παραλλήλα να στέλνω για FY2? (ορκίζομαι τον Ιούλιο, αν βοηθάει )

Τα εκπαιδευτικά F1 F2 ξεκινάνε την πρώτη βδομάδα του Αυγούστου. Εκτός και αν ορκίζεσαι πολύ αρχές Ιούλη, που δεν το νομίζω, δεν θα προλάβεις κατά 99,9% να έχεις GMC registration μέχρι τότε, οπότε ξέχνα τα. Κατα τ'άλλα υπάρχουν πολλές θέσεις που ξεμένουν, και αρχίζουν και ανοίγουν από Σεπτέμβρη και μετά, και μερικές από αυτές (και δυστυχώς όχι η πλειοψηφία) απ'ότι είδα πρόσφατα (πχ είδα μια θέση στο bmj careers, που ήταν για 3 μήνες και ήταν recognised by the dean for training) είναι και εκπαιδευτικές.

Επίσης, δεν μπορείς να λάβεις μέρος στο competition για foundation programme γιατί δεν έχουμε με το πτυχίο μας provisional registration αλλά full

Τροποποιήθηκε από MoNkEy mAn
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Monkey Man, Βέβαια ενοούσα να ξεκινούσα τον επόμενο χρονο, 2011 κι όχι μια εβδομάδα από την ορκωμοσία (το εκτιμώ που δεν ξεκαρδίστηκες).Ήδη βοήθησες αρκετά αλλά μήπως ξέρεις και για τα F1 competencies, χρειάζεται να τα πιστποποίησω με κάποιο τρόπο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Monkey Man, Βέβαια ενοούσα να ξεκινούσα τον επόμενο χρονο, 2011 κι όχι μια εβδομάδα από την ορκωμοσία (το εκτιμώ που δεν ξεκαρδίστηκες).Ήδη βοήθησες αρκετά αλλά μήπως ξέρεις και για τα F1 competencies, χρειάζεται να τα πιστποποίησω με κάποιο τρόπο?

Ο πιο επίσημος τρόπος πιστοποίησης είναι το full GMC registration + license. Εάν θέλεις να το κάνεις με χαρτιά, τύπωσε τον πίνακα με τα competencies και βάλε τον πρόεδρο της σχολής να τα υπογράψει. Και να αναφέρεις ότι τα τρίμηνα στο έκτο έτος ήταν rotations equivalent to house jobs (που δεν είναι, αλλά τεσπα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γκουχ γκουχ.. εε συγνώμη λίγο.

Αγαπητοί συνάδελφοι κ λοιπά τρολ που παρακολουθείτε το τόπικ, μετά την τρομερή επιτυχία σε μαζικότητα και παλμό του πρώτου UK Greekmeds meeting καπου 2 χρόνια πρίν, αποφασίστηκε ομόφωνα από το ΔΣ της τ.ο. ΓΜ Μέσης Γης (Midlands) η πραγματοποίηση του δεύτερου UK Greekmeds meeting, γνωστού και ως UK Greekmeds meeting Reloaded.

Trailer, teaser δηλώσεις συμμετοχής, κρατήσεις θέσεων, memorabilia και συζήτηση εδώ -> UK Greekmeds meeting Reloaded

Ta!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα σχετικά με locum μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο θέμα (για να θυμηθούμε και τον ιστορικό Κτηνίατρο!!!). Παρακαλείστε να λύσετε/λύνετε τις αντίστοιχες απορίες σας εκεί, αν είναι εύκολο: http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=15523

Cadaver είσαι spot on για άλλη μια φορά!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, πρόκειται να γραφτώ στον ιατρικό σύλλογο, έχω μπει ήση στο www.gmc-uk.org, όπου περιγράφει αναλυτικά τα βήματα για την εγγραφή.

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι τα employer references τα ζητούν εφόσον δεν ήσουν γραμμένος για ένα σδιάστημα σε ιατρικό σύλλογο?..Διαφορετικά θα πρέπει να τρέχω για επιστολές για παθολογία και αγροτικό που έκανα?

Επίσης τι ακριβώς είναι το declaration of fitness to practise? Θα μου δοθεί ένα ερωτηματολόγιο όταν βρεθώ εκεί για το identity check? Αυτό το σημείο δεν το κατάλαβα καθόλου...

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα. ειχα δει την διαφημιση μιας εταιριας που αναζηταει ξενους ειδικους ιατρους για εργασια στο UK. επειδη με το search δεν καταφερα κατι, μπορει να με βοηθησει καποιος? Τελειωνω ειδικοτητα και σκεφτομαι να συνεχισω εκει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, πρόκειται να γραφτώ στον ιατρικό σύλλογο, έχω μπει ήση στο www.gmc-uk.org, όπου περιγράφει αναλυτικά τα βήματα για την εγγραφή.

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι τα employer references τα ζητούν εφόσον δεν ήσουν γραμμένος για ένα σδιάστημα σε ιατρικό σύλλογο?..Διαφορετικά θα πρέπει να τρέχω για επιστολές για παθολογία και αγροτικό που έκανα?

Επίσης τι ακριβώς είναι το declaration of fitness to practise? Θα μου δοθεί ένα ερωτηματολόγιο όταν βρεθώ εκεί για το identity check? Αυτό το σημείο δεν το κατάλαβα καθόλου...

Ευχαριστώ

ναι τα references ειναι σε περιπτωση που δεν εισαι γραμμενος σε συλλογο, δε χρειαζεσαι επιστολες απο αγροτικο και ειδικοτητα. Απο οσο θυμαμαι απο περσι τον αυγουστο το declaration of fitness to practise ειναι ενα ερωτηματολογιο που απαντας online οταν κανεις το registration. Απο οτι θυμαμαι θελουν το πτυχιο και το certificate of good professional standing απο νομαρχια που δουλευεις για το οποιο χρειαζεσαι ενα χαρτι απο τον ιατρικο συλλογο που εισαι γραμμενος μεταφρασμενα και καλη τυχη! επισης τα τρια τελευταια ετη πρεπει να δουλευεις σαν γιατρος η να μπορεις να τους αποδειξεις οτι δεν εχεις χασει επαφη με το αντικειμενο (συνεδρια, εργασιες κτλ)

οσο για μενα τελειωσα τρια χρονια οφθαλμολογιας σε περιφερειακο νοσοκομειο και απο τον μαρτιο βρισκομαι σε FTSTA θεση μεχρι τον αυγουστο.... παντως απο οτι καταλαβαίνω ακομη και στις εκπαιδευτικές θεσεις οπως η δικη μου δεν υπαρχει training....! για να εκπαιδευτείς πρεπει η να μπεις στο συστημά τους απο την αρχη, η να πιεζεις καταστασεις ο ιδιος προκειμενου να σου δωσουν πχ χειρουργεια.... εφυγα απο ελλάδα χειρουργόντας 1 καταρράκτη καθε μέρα καιεδώ μου δωσαν τον 1ο μετα απο παρακαλια την προηγουμενη βδομαδα! δε βαριεσαι... να γραψουμε την ειδικοτητα και να γυρισουμε. καλη τυχη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, πρόκειται να γραφτώ στον ιατρικό σύλλογο, έχω μπει ήση στο www.gmc-uk.org, όπου περιγράφει αναλυτικά τα βήματα για την εγγραφή.

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι τα employer references τα ζητούν εφόσον δεν ήσουν γραμμένος για ένα σδιάστημα σε ιατρικό σύλλογο?..Διαφορετικά θα πρέπει να τρέχω για επιστολές για παθολογία και αγροτικό που έκανα?

Επίσης τι ακριβώς είναι το declaration of fitness to practise? Θα μου δοθεί ένα ερωτηματολόγιο όταν βρεθώ εκεί για το identity check? Αυτό το σημείο δεν το κατάλαβα καθόλου...

Ευχαριστώ

ναι τα references ειναι σε περιπτωση που δεν εισαι γραμμενος σε συλλογο, δε χρειαζεσαι επιστολες απο αγροτικο και ειδικοτητα. Απο οσο θυμαμαι απο περσι τον αυγουστο το declaration of fitness to practise ειναι ενα ερωτηματολογιο που απαντας online οταν κανεις το registration. Απο οτι θυμαμαι θελουν το πτυχιο και το certificate of good professional standing απο νομαρχια που δουλευεις για το οποιο χρειαζεσαι ενα χαρτι απο τον ιατρικο συλλογο που εισαι γραμμενος μεταφρασμενα και καλη τυχη! επισης τα τρια τελευταια ετη πρεπει να δουλευεις σαν γιατρος η να μπορεις να τους αποδειξεις οτι δεν εχεις χασει επαφη με το αντικειμενο (συνεδρια, εργασιες κτλ)

οσο για μενα τελειωσα τρια χρονια οφθαλμολογιας σε περιφερειακο νοσοκομειο και απο τον μαρτιο βρισκομαι σε FTSTA θεση μεχρι τον αυγουστο.... παντως απο οτι καταλαβαίνω ακομη και στις εκπαιδευτικές θεσεις οπως η δικη μου δεν υπαρχει training....! για να εκπαιδευτείς πρεπει η να μπεις στο συστημά τους απο την αρχη, η να πιεζεις καταστασεις ο ιδιος προκειμενου να σου δωσουν πχ χειρουργεια.... εφυγα απο ελλάδα χειρουργόντας 1 καταρράκτη καθε μέρα καιεδώ μου δωσαν τον 1ο μετα απο παρακαλια την προηγουμενη βδομαδα! δε βαριεσαι... να γραψουμε την ειδικοτητα και να γυρισουμε. καλη τυχη!

Μάλλον δεν έχεις ακόμα επαφή με την αγγλική πραγματικότητα. Τι πάει να πεί δεν χειρουργείς? Περίμενες εσύ με το που έρθεις να σου δώσουν δική σου λίστα και 3 τραπέζια την εβδομάδα? Και εν πάσει περιπτώση, αυτό το FTSTA που έχεις, σε τι επίπεδο είναι? ST1-2 (SHO) ή ST3 (Reg)? Αν είσαι SHO δεν πρόκειται να χειρουργήσεις. Είναι γνωστό σε όλους πως το σύστημα στις χειρουργικές ειδικότητες είναι κομμένο και ραμμένο στο να εκπαιδεύσει τους registrar - τους αυριανούς consultant, κι όχι τον κάθε ένα που έρχεται απ' έξω να γράψει ειδικότητα.

Για να πάρεις μια ιδέα τι χειρουργεία παίζουν εδώ: Στους πρώτους 8 μήνες μου ως registrar έγραψα παραπάνω χειρουργεία (χειρουργώντας ΜΟΝΟΣ μου) απ' ότι όλοι οι ειδικευόμενοι μαζί τα τελευυταία 4 χρόνια στο νοσοκομείο της Ελλάδας που ήμουν πριν έρθω εδώ.

Ναι, το εκπαιδευτικό σύστημα εδώ δεν έιναι το τέλειο, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να χειρουργεις στην Αγγλια πρεπει να:

1. Εισαι regitrar (training or trust they both get lots)

2. Να εισαι Senior SHO only in certain specialties + MRCS + >4 months in a hospital.

3. Ενδεικτικα ειμαι τελευταιο χρονο SHO και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Βεβαια στην Ορθοπαιδικη ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ να παρεις χειρουργεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι το forum δέχεται τρομοκρατικές επιθέσεις νέας μορφής. Θα τους δώσω το κωδικό όνομα "Shock and a good laugh", ακολουθώντας το παράδειγμα των αμερικλάνων.

Μετά από το γραφικό τύπο που έγραφε για το καταπληκτικό training των locum jobs συγκεκριμένου agency και την παγκόσμιας φήμης έρευνα στο εξωτικό Strathclyde, προστίθεται τώρα και το "ανύπαρκτο training των εκπαιδευτικών θέσεων στην Αγγλία σε σχέση με επαρχιακά ελληνικά νοσοκομεία".

όοοοο,τι να ναιιιιιιι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν καποιος παρει πτυχιο σεπτεμβρη κ εχει προφανως χασει την δυνατοτητα ψαξει θεση για F2,

τοτε ουσιαστικα η διαδικασια ειναι οτι περιμενει μεχρι τον επομενο αυγουστο για να μπει στην αναζητηση θεσης?

Υπαρχει καποια αλλη δυνατοτητα να ξεκινησει καποιος f2 στο ενδιαμεσο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.