Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Camden Town για χόρτο, ψωνάκια και χάζι. Δεν θα έμενα, ειδικά αν είναι να δώσεις 1500 λιρόνια. Φίλος έμενε με 1000 Bayswater που είναι κλάσεις καλύτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Paying all this money for accomodation seems eccessive to me.

When I was in London, I have lived for many days at the centrally located County Hotel.

I have enjoyed excellent service and wonderful English breakfasts, which were included.

GMC offices and UCL Hospital and BMAssociation offices are at a walking distance.

There is a TESCO supermarket nearby, open 24/7.

There are vegetarian restaurants nearby which serve everything you can eat, from a wide variety of dishes, for only 3 pounds.

Double rooms are even cheaper, per person, so if you are with your girlfriend, you should consider this option.

Transportation links are perfect.

Please, do not pay more than 1000 pounds for accomodation!

They are taking advantage of you...

If one books online and pays using a credit card one usually obtains a better price than this shown here:

http://www.imperialhotels.co.uk/county

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα 1560 είναι για 2 άτομα και υπάρχει και η περίπτωση να μας το αφήσει 1400,και είναι στο chalk farm 20 λεπτά με τα πόδια από το RFH και αρκετά κοντά στο Camden (έτσι λέει το google maps).

Δεν είναι κακή περίπτωση, μακάρι να μας απαντήσει!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όλων σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βεβαίως, από την άλλη, μπορείτε να αφήσετε τα Λονδίνα και να ανεβείτε βόρεια. Τριαράκια, καινούρια, επιπλωμένα, από 700 έως 900. Πολοιτισμός παιδί μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μια ερώτηση: Θα ξεκινήσω το γενικό μέρος στην ελλάδα αλλά θέλω να κρατήσω την πόρτα της αγγλίας ανοιχτή για το μέλλον( ξέρω είναι δυσκολο, είναι δύσκολο δεν σε παίρνουν για SpR κλπ κλπ) αλλά τουλάχιστον πρέπει να κάνω ότι μπορώ.

Προσπαθώ να βρω μια λίστα με τα FY2 και ct1 ct2 competencies ώστε να κάνω όσο περισσότερα γίνεται στην ελλάδα. Δυστηχώς όμως δεν μπορώ να μπω στο e-portfolio (με το locum post που έχω τώρα) και δεν ξέρω ούτε ποιά είναι ούτε ποία έντυπα θα πρέπει να συμπληρώσει ο assesor.

Ένας συνάδελφος SHO εδώ μου είπε ότι παλιότερα που δεν υπήρχε το e-portfolio όλα υπηρχαν χειρόγραφα και θα μπορούσα να χρησιμοποι'ησω αυτά. Δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικό όμως. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή να προτείνει κάτι θα ήμουν εξαιρετικά ευγνώμων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλη ερώτηση, σχετικά επείγουσα:

Το dress code στο nhs πως είναι ακριβώς, και ιδιαίτερα για τους φοιτητές;

ξέρω ότι ισχύουν τα bare below the elbow, no jeans etc. αλλά τα πουκάμισα είναι υποχρεωτικά;

Ξεκινάω τη δευτέρα και αγχώνομαι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πουκαμισο και γραβατα υποχρεωτικα.

Τα τζιν απαγορευονται αλλα μπορεις να φορεσεις chinos.

Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι. Καλη αρχη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πουκαμισο και γραβατα υποχρεωτικα.

Τα τζιν απαγορευονται αλλα μπορεις να φορεσεις chinos.

Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι. Καλη αρχη!

Γραβάτα οχι μονο δεν είναι υποχρεωτική αλλά συνίσταται και να μην φοράς. Και αν φοράς πρέπει να βάζεις την άκρη της μέσα στο πουκάμισο. Ετσι είναι σε μας τολάχιστον στα πλαίσια της μετάδοσης μικροβίων και καλα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Yep, στα περισσότερα trusts η γραβάτα έχει απαγορευτεί. Ως τι πας; Πρώτη μέρα θα λεγα να πας όμορφος, σεμνός και πουκαμισάτος και βλέπεις τι παίζει, σε γενικές γραμμές το nhs είναι πουκαμισάτο αλλά είμαι σίγουρος ότι το 90% των συναδέλφων ψωνίζουν από M&S non-iron με 20 λίρες, έτσι για να λέμε ότι φοράμε πουκάμισο αλλά να μην πολυσκοτιζόμαστε κιόλας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Yep, στα περισσότερα trusts η γραβάτα έχει απαγορευτεί. Ως τι πας; Πρώτη μέρα θα λεγα να πας όμορφος, σεμνός και πουκαμισάτος και βλέπεις τι παίζει, σε γενικές γραμμές το nhs είναι πουκαμισάτο αλλά είμαι σίγουρος ότι το 90% των συναδέλφων ψωνίζουν από M&S non-iron με 20 λίρες, έτσι για να λέμε ότι φοράμε πουκάμισο αλλά να μην πολυσκοτιζόμαστε κιόλας

Συμφωνώ. Τη πρώτη μέρα ντυσου καλά. Βάλε και γραβατα για να είσαι καλυμμενος. Υπαρχουν και στραβόξυλα (είχαμε εναν χειρουργό που δεν επέτρεπε να μη φοράμε γραβάτες. Old school που λένε και οι ιδιοι). Ξυρισμα κοντρα οποσδηποτε. Να εισαι ευγενικός με όλους (και ειδικα με τις νοσοκόμες). Η ταπεινοφροσύνη είναι προτέρημα. Τη δευτερη μέρα θα έχεις καταλάβει τη παίζει και προσαρμόζεσαι ανάλογα. Μην έχεις καθόλου άγχος. Οι εγγλέζοι δίνουν πολύ μεγάλη σημασία στους τύπους και όχι στην ουσία. Θα πας πολύ μπροστα και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα αν εισαι ευγενικός, διπλωματικός και αν έχεις λίγο χιούμορ (αυτοσαρκαστικο κατα προτίμηση). Δείξε εργατικότητα και άδραξε κάθε ευκαιρία που θα σου παρουσιάζεται. Take the initiative που λένε! Σου εγγυώμαι ότι θα είναι χρήσιμη εμπειρία, θα μάθεις πολλά πράγματα. Θα διαπιστώσεις με έκπληξη πόσο καλύτερους γιατρούς γνώρισες στην ελλάδα αλλά δε μπορούν να κάνουν πολλά αλλά θα σου κάνει ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση πως μετριοι εγγλέζοι ιατροι δουλευουν αποτελεσματικα διοτι το συστημα ειναι οργανωμένο και τους βοηθά. Χρησιμα μαθήματα...

Κατι τελευταιο. Στους εγγλεζους δεν ενδιαφέρουν τα πολλα πολλα. Δε τους νοιάζει να κατεβάζεις κατεβατά απο μνήμης. Τους ενδιαφέρει να ξέρεις 5-10 βασικά πράγματα.

Γράψε μας τις εμπειριες σου και ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε και εμείς οι παλαιες καραβάνες.

Σε ποιο νοσοκομείο θα δουλεψεις και σε τι βαθμίδα?

Καλη αρχή,

φιλικα

παππους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παππού, τη δευτέρα ξεκινάω elective σαν φοιτητής στη χειρουργική του Royal Free μαζί με μια φίλη μου για ένα μήνα. Γενικά πολύ άγχος ρε παππού, για το πως θα φερθούμε τι θα κάνουμε που θα πάμε. Μια επαφή που είχαμε σήμερα με τις γραμματείς ήταν πολύ καθησυχαστική πάντως.

Ότι έξτρα συμβουλή και ειδικά για χειρουργούς είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για την μέχρι τώρα βοήθεια

Υγ. ποοο αυτό το κόντρα ξύρισμα είναι ακόμα χειρότερο και από το πουκαμισάτος. Αααχ

Υγ2. Ένας CT2 που είδα να περιφέρεται πάντως ΔΕΝ φορούσε γραβάτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παππού, τη δευτέρα ξεκινάω elective σαν φοιτητής στη χειρουργική του Royal Free μαζί με μια φίλη μου για ένα μήνα. Γενικά πολύ άγχος ρε παππού, για το πως θα φερθούμε τι θα κάνουμε που θα πάμε. Μια επαφή που είχαμε σήμερα με τις γραμματείς ήταν πολύ καθησυχαστική πάντως.

Ότι έξτρα συμβουλή και ειδικά για χειρουργούς είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για την μέχρι τώρα βοήθεια

Υγ. ποοο αυτό το κόντρα ξύρισμα είναι ακόμα χειρότερο και από το πουκαμισάτος. Αααχ

Υγ2. Ένας CT2 που είδα να περιφέρεται πάντως ΔΕΝ φορούσε γραβάτα

Λοιπόν, Το σύνηθες είναι κοντό πουκαμισάκι, υφασμάτινο παντελονακι, παπουτσι κανονικό όχι αθλητικό και όχι ρολοι χεριού. Αν δουλεύεις σε Γ/Χ το πιο πιθανό είναι ότι τα τηρούν όλα αυτά. Στηθοσκόπιο στο λαιμό. Οταν ημουν Φ1 συνήθιζα να έχω ένα μπλοκάκι και έγραφα όλους τους ασθενείς κτλπ. Τώρα εχω ένα τέλειο Φ1 και είναι αυτός το μπλοκάκι. Βέβαια όσο πιο πολύ καιρό είσαι κάπου όλο και πιο χύμα γίνεται η κατάσταση. Ενδεικτικά σήμερα ήμουνα 3 μέρες αξύριστος, μακρυμάνικο πουκάμισο που ούτε σκοτίστηκα να γυρίσω τα μανίκια και ρολογάκι. (Ορθοπαιδική βέβαια) Γενικά: 1. Όχι άγχος. Αν είσαι 6ο έτος και αξιοπρεπώς διαβασμένος θα έχεις παραπάνω γνώσεις από τους Αγγλους 2. Ασχολήσου με καμιά audit. Κάποια μέρα θα σου φανεί χρήσιμη. 3. Ευγενικός ακόμα και με τις κακοπροαίρετες ενίοτε νοσοκόμες. 4. Μην αρχίσεις τα εμείς στην Ελλάδα κτλπ. Αν σου αρέσει μην τους το πολυδείξεις. Απλά ενσωματώσου. ΥΓ (με μία δόση πειράγματος) Θα σε άρχιζα στα περι καπιταλισμού, ειδικότητα στην Αγγλία, καταλήψεις κτλπ, αλλά δέχομαι ότι ο άνθρωπος αλλάζει με το χρόνο. Καλή αρχή, Ανδρέας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχασα!! Για το που θα πας θα βρεις ποιος είναι ο κονσαλταντ υπεύθυνος για εσένα και συνήθως θα τον ακολουθάς. Χειρουργείο, κλινικές, επίσκεψη κτλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για τους χειρουργούς αλλά εμείς είχαμε στην Ενδοκρινολογική έναν φοιτητή που ερχόταν smart αλλά αξύριστος και με πουλοβεράκια και δεν είχε ποτέ και από κανέναν πρόβλημα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μην ξεχάσεις φεύγοντας να δώσεις κανένα μπουκάλι κρασί στον registrar που ακολουθείς. Όταν το κάνουν αυτό σε μένα οι φοιτητές το εκτιμώ βαθύτατα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί ίσως και στον καθηγητή θα ήταν καλή ίδεα! Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί ίσως και στον καθηγητή θα ήταν καλή ίδεα! Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας!

Δεν είσαι υποχρεωμένος και ούτε είναι άγραφος κανόνας να πας σε κανέναν τίποτα.

Φαντάζομαι πας εκεί με την αξία σου και πως με την αξία σου θα κάνεις ό,τι κάνεις. Το γλυψιμο δεν χρειάζεται.

Στο τέλος, αν πέρασες καλά, είχατε μια οικειότητα με τους ρετνζις/διευθυντές ή απλά νιώθεις ότι θες να τους αφήσεις κάτι για ένα ευχαριστώ τότε καν'το και πολύ πιθανότατα θα το εκτιμήσουν. Όχι όμως στο ξεκάρφωτο.

Εξάλλου μην ξεχνάς και τη φράση που έχουν "Beware of Greeks bearing gifts"...

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα με την pas moi. Είναι λίγο ελληνικούρα/μεσογειακούρα/ανατολικούρα αν δεν υπάρχει λόγος, που πιθανότατα στην Ιταλία ή την Ισπανία να γινόσουν ανάρπαστος αν το έκανες, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το αν -και πώς- εκτιμάται στην Αγγλία μια τέτοια κίνηση. Είχαμε πριν 1-2 χρόνια έναν Ισπανό που ήρθε για 1 μήνα και έφερε ο κακομοίρης διάφορα ισπανικά καλούδια και όλοι ήταν γουάο, θενκ γιου μπροστά του κι από πίσω του σχολιάζανε ότι προσπαθεί να πάρει καλή συστατική με γλυκά και rioja..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hmmmm προφανώς το λογικό είναι αυτό που λέτε, με το αν έχει δημιουργηθεί ουσιαστική σχέση, αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Δεν το έχω ξανακάνει δεν ξέρω από τέτοια, μικρό παιδί είμαι οπότε κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά όποτε τελειώνω κάποιο Placement πάω κανά κρασί + μια θενκ γιου καρτα στον κονσαλταντ. Και πάντα σοκολατάκια στο θάλαμο. Επίσης στο θάλαμο γιορτές, αργίες κτλπ σοκολάτες κτλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί καποιος να μου διευκρινίσει τι θα ήταν καλύτερο να κάνω, ως εφόδιο για να ξεκινλησω ως ταπεινός F2 το καλοκαίρι...

ALS ή ACLS? με ενδιαφέρει χειρουργική ειδικότητα. Η απλά δε παίζει κανένα ρόλο ποιο από τα 2,αρκέι να υπάρχει το 1..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί καποιος να μου διευκρινίσει τι θα ήταν καλύτερο να κάνω, ως εφόδιο για να ξεκινλησω ως ταπεινός F2 το καλοκαίρι...

ALS ή ACLS? με ενδιαφέρει χειρουργική ειδικότητα. Η απλά δε παίζει κανένα ρόλο ποιο από τα 2,αρκέι να υπάρχει το 1..

Χρειάζεσαι ALS (όλοι οι F2 +) και ATLS (όλοι οι χειρουργοί).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάνω δηλαδή ACLS αντί για ALS δε καλύπτομαι?

(Ρωτάω γιατι είχα δηλώσει πριν καιρο και με πήραν τηλέφωνο... )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάνω δηλαδή ACLS αντί για ALS δε καλύπτομαι?

(Ρωτάω γιατι είχα δηλώσει πριν καιρο και με πήραν τηλέφωνο... )

Όχι, δεν καλύπτεσαι. Θέλουν ALS για να μπορείς να κάνεις εφημερίες και να είσαι μέλος του arrest team. Έχω τύχει και σε νοσοκομείο όπου ο Φ2 ήταν ο πιο senior ¨παθολόγος¨ της ομάδας... Χωρίς αυτό λοιπόν δε μπορείς να κάνεις γενικές εφημερίες, οπότε και δεν τους καλύπτεις τις ανάγκες.

@MoNkEy mAn

Η Αγγλία της τελευταίες 3 μέρες έχει βαλθεί να μας δείξει τον όμορφο εαυτό της. Μύρισε άνοιξη, γυρνάς απ'τη δουλειά και είναι ακόμα μέρα, ακούς τα πουλιά το πρωί και λες τι ωραία που είναι εδώ στην εξοχή, το βράδυ ο ουρανός είναι καθαρός και μπορείς να δεις τ'αστέρια, άσε αυτό το ολογιομο φεγγάρι πριν κανα-δυο μερούλες σκέτη τρέλα (ελπίζω να μην το έχασες)...

Αμ δεν είναι, όμως έτσι τα πραγματα...Μην ενθουσιαστείς.

Τέτοιο ήλιο ούτε το καλοκαίρι δε βλέπουμε. Σιγα σιγά το τσουχτερό κρύο φεύγει αλλά θ'αρχίσουν τα γνωστά "April showers" και πάει λέγοντας. Απλά στα λέω για να ξέρεις πως τέτοιες μέρες είναι η εξαίρεση... Κατά τ'άλλα ελπίζω και το rotation που είσαι να σ'ανταμοίβει όσο και ο καιρός μας αυτές τις μέρες. :)

Slightly off topic :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά όποτε τελειώνω κάποιο Placement πάω κανά κρασί + μια θενκ γιου καρτα στον κονσαλταντ. Και πάντα σοκολατάκια στο θάλαμο. Επίσης στο θάλαμο γιορτές, αργίες κτλπ σοκολάτες κτλπ.

Με τη μόνη διαφορά για ένα γιατρό ο θάλαμος είναι το δεύτερο σπίτι του, αν τουλάχιστον ξημεροβραδιάζεται εκεί (όπως εγώ :( ), έστω και σε rotation... οπότε και είναι σχεδόν αυτονόητο πως δημιούργειται διαφορετική σχέση με τους συναδέλφους.

Για έναν φοιτητή, νομίζω συμφωνείς, είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.