Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Το training παίζει πάααρα πολύ. Αυτή την εβδομάδα που είμαστε στην "εκπαιδευτική" βδομάδα του deanery μιλώντας με τύπους (και τύπισσες) από τα υπόλοιπα νοσοκομεία της περιοχής διαπιστώνω ότι πολύ λίγοι είναι ευχαριστημένοι από το logbook τους. Ορθοπαιδική νταξ, βάζεις καμιά βιδούλα, κάνεις κανένα καρπό, κανένα ωλένιο - αλλά αν πέσεις σε consultant που γεμίζει τις λίστες του με ολικές αρθροπλαστικές και αρθροσκοπήσεις και ακόμα και ο Reg του κρατάει κάμερα τι θα κάνεις;;;

Οι πιο ικανοποιημένοι είναι οι καρδιοΧ (σε όλες τις θέσεις): κάθεται το SHO στο τραπεζάκι του με την ησυχία του 2 ωρίτσες να μαζέψει μια φλέβα... Χλιδή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν καποιος παρει πτυχιο σεπτεμβρη κ εχει προφανως χασει την δυνατοτητα ψαξει θεση για F2,

τοτε ουσιαστικα η διαδικασια ειναι οτι περιμενει μεχρι τον επομενο αυγουστο για να μπει στην αναζητηση θεσης?

Υπαρχει καποια αλλη δυνατοτητα να ξεκινησει καποιος f2 στο ενδιαμεσο?

Μπορείς να ξεκινήσεις F1 σε LAT/trust θέση ή αντίστοιχο F2. Άποψή μου είναι να πας για F1 αν έχεις μηδενική κλινική εμπειρία και κανένα σεμινάριο (ALS, ATLS εννοώ). Δεν έχει νόημα να τα βρεις σκούρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το training παίζει πάααρα πολύ. Αυτή την εβδομάδα που είμαστε στην "εκπαιδευτική" βδομάδα του deanery μιλώντας με τύπους (και τύπισσες) από τα υπόλοιπα νοσοκομεία της περιοχής διαπιστώνω ότι πολύ λίγοι είναι ευχαριστημένοι από το logbook τους. Ορθοπαιδική νταξ, βάζεις καμιά βιδούλα, κάνεις κανένα καρπό, κανένα ωλένιο - αλλά αν πέσεις σε consultant που γεμίζει τις λίστες του με ολικές αρθροπλαστικές και αρθροσκοπήσεις και ακόμα και ο Reg του κρατάει κάμερα τι θα κάνεις;;;!

Χαλας την πιατσα. Εκπαιδευτικη βδομαδα εχω αρνηθει να πατησω εστω μια φορα.

Στην Ορθοπαιδικη για SHO, the best combination is small DGH, MRCS, 12 months placement, old consultant.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, πρόκειται να γραφτώ στον ιατρικό σύλλογο, έχω μπει ήση στο www.gmc-uk.org, όπου περιγράφει αναλυτικά τα βήματα για την εγγραφή.

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι τα employer references τα ζητούν εφόσον δεν ήσουν γραμμένος για ένα σδιάστημα σε ιατρικό σύλλογο?..Διαφορετικά θα πρέπει να τρέχω για επιστολές για παθολογία και αγροτικό που έκανα?

Επίσης τι ακριβώς είναι το declaration of fitness to practise? Θα μου δοθεί ένα ερωτηματολόγιο όταν βρεθώ εκεί για το identity check? Αυτό το σημείο δεν το κατάλαβα καθόλου...

Ευχαριστώ

ναι τα references ειναι σε περιπτωση που δεν εισαι γραμμενος σε συλλογο, δε χρειαζεσαι επιστολες απο αγροτικο και ειδικοτητα. Απο οσο θυμαμαι απο περσι τον αυγουστο το declaration of fitness to practise ειναι ενα ερωτηματολογιο που απαντας online οταν κανεις το registration. Απο οτι θυμαμαι θελουν το πτυχιο και το certificate of good professional standing απο νομαρχια που δουλευεις για το οποιο χρειαζεσαι ενα χαρτι απο τον ιατρικο συλλογο που εισαι γραμμενος μεταφρασμενα και καλη τυχη! επισης τα τρια τελευταια ετη πρεπει να δουλευεις σαν γιατρος η να μπορεις να τους αποδειξεις οτι δεν εχεις χασει επαφη με το αντικειμενο (συνεδρια, εργασιες κτλ)

οσο για μενα τελειωσα τρια χρονια οφθαλμολογιας σε περιφερειακο νοσοκομειο και απο τον μαρτιο βρισκομαι σε FTSTA θεση μεχρι τον αυγουστο.... παντως απο οτι καταλαβαίνω ακομη και στις εκπαιδευτικές θεσεις οπως η δικη μου δεν υπαρχει training....! για να εκπαιδευτείς πρεπει η να μπεις στο συστημά τους απο την αρχη, η να πιεζεις καταστασεις ο ιδιος προκειμενου να σου δωσουν πχ χειρουργεια.... εφυγα απο ελλάδα χειρουργόντας 1 καταρράκτη καθε μέρα καιεδώ μου δωσαν τον 1ο μετα απο παρακαλια την προηγουμενη βδομαδα! δε βαριεσαι... να γραψουμε την ειδικοτητα και να γυρισουμε. καλη τυχη!

Μάλλον δεν έχεις ακόμα επαφή με την αγγλική πραγματικότητα. Τι πάει να πεί δεν χειρουργείς? Περίμενες εσύ με το που έρθεις να σου δώσουν δική σου λίστα και 3 τραπέζια την εβδομάδα? Και εν πάσει περιπτώση, αυτό το FTSTA που έχεις, σε τι επίπεδο είναι? ST1-2 (SHO) ή ST3 (Reg)? Αν είσαι SHO δεν πρόκειται να χειρουργήσεις. Είναι γνωστό σε όλους πως το σύστημα στις χειρουργικές ειδικότητες είναι κομμένο και ραμμένο στο να εκπαιδεύσει τους registrar - τους αυριανούς consultant, κι όχι τον κάθε ένα που έρχεται απ' έξω να γράψει ειδικότητα.

Για να πάρεις μια ιδέα τι χειρουργεία παίζουν εδώ: Στους πρώτους 8 μήνες μου ως registrar έγραψα παραπάνω χειρουργεία (χειρουργώντας ΜΟΝΟΣ μου) απ' ότι όλοι οι ειδικευόμενοι μαζί τα τελευυταία 4 χρόνια στο νοσοκομείο της Ελλάδας που ήμουν πριν έρθω εδώ.

Ναι, το εκπαιδευτικό σύστημα εδώ δεν έιναι το τέλειο, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Καταρχας δεν τα ισοπεδωσα ολα...

εγραψα οτι για να εκπαιδευτεις πρεπει να μπεις στο συστημα εκπαιδευσης τους απο την αρχη

το FTSTA μου ειναι st2, δεν ειναι FY2. Ομολογω οτι δεν εχω ακομη πληρη γνωση της αγγλικης πραγματικοτητας. Ισως αργοτερα αλλάξω γνωμη.

αλλά δεν καταλαβαινω ειναι εκπαιδευτικη θεση η δεν ειναι? ειναι θεση για να τους βγαζω επειγοντα και εξωτερικα μονο? καθε βδομαδα εχω

ενα theatre session και πολλά επειγοντα και εξωτερικα. Οσο για τα πικροχολα σχολια περι επαρχιακού νοσοκομειου που ειδα παρακατω, νομιζω εισαι λαθος. Στην ελλάδα στην ειδικοτητα μου αν εισαι σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο θα δεις χειρουργειο στο 4ο ετος, αν εισαι σε επαρχιακο εχεις περισσοτερες πιθανοτητες, και αν πεσεις σε διευθυντη που εχει διαθεση να βοηθησει θα κανεις και πολλα χειρουργεια. Με 300 καταρρακτες στην ελλάδα μετα απο τρια χρονια ειδικοτητας εχω κανει πολλους περισσοτερους απο τους registraδες του τριτου ετους εδω. Απλά δεν βρηκα αυτο που περιμενα για εκπαιδευτικη θεση, δεν προκειται να μπω στο συστημα τους γιατι ηρθα για αναγνωρισω ενα χρονο ειδικοτητας για την ελλάδα για να μη περιμενω 3-4 χρονια στην ελλάδα για να κανω τον 4ο χρονο σε "πανεπιστημιακο" νοσοκομειο. Αυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, πρόκειται να γραφτώ στον ιατρικό σύλλογο, έχω μπει ήση στο www.gmc-uk.org, όπου περιγράφει αναλυτικά τα βήματα για την εγγραφή.

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι τα employer references τα ζητούν εφόσον δεν ήσουν γραμμένος για ένα σδιάστημα σε ιατρικό σύλλογο?..Διαφορετικά θα πρέπει να τρέχω για επιστολές για παθολογία και αγροτικό που έκανα?

Επίσης τι ακριβώς είναι το declaration of fitness to practise? Θα μου δοθεί ένα ερωτηματολόγιο όταν βρεθώ εκεί για το identity check? Αυτό το σημείο δεν το κατάλαβα καθόλου...

Ευχαριστώ

ναι τα references ειναι σε περιπτωση που δεν εισαι γραμμενος σε συλλογο, δε χρειαζεσαι επιστολες απο αγροτικο και ειδικοτητα. Απο οσο θυμαμαι απο περσι τον αυγουστο το declaration of fitness to practise ειναι ενα ερωτηματολογιο που απαντας online οταν κανεις το registration. Απο οτι θυμαμαι θελουν το πτυχιο και το certificate of good professional standing απο νομαρχια που δουλευεις για το οποιο χρειαζεσαι ενα χαρτι απο τον ιατρικο συλλογο που εισαι γραμμενος μεταφρασμενα και καλη τυχη! επισης τα τρια τελευταια ετη πρεπει να δουλευεις σαν γιατρος η να μπορεις να τους αποδειξεις οτι δεν εχεις χασει επαφη με το αντικειμενο (συνεδρια, εργασιες κτλ)

οσο για μενα τελειωσα τρια χρονια οφθαλμολογιας σε περιφερειακο νοσοκομειο και απο τον μαρτιο βρισκομαι σε FTSTA θεση μεχρι τον αυγουστο.... παντως απο οτι καταλαβαίνω ακομη και στις εκπαιδευτικές θεσεις οπως η δικη μου δεν υπαρχει training....! για να εκπαιδευτείς πρεπει η να μπεις στο συστημά τους απο την αρχη, η να πιεζεις καταστασεις ο ιδιος προκειμενου να σου δωσουν πχ χειρουργεια.... εφυγα απο ελλάδα χειρουργόντας 1 καταρράκτη καθε μέρα καιεδώ μου δωσαν τον 1ο μετα απο παρακαλια την προηγουμενη βδομαδα! δε βαριεσαι... να γραψουμε την ειδικοτητα και να γυρισουμε. καλη τυχη!

Μάλλον δεν έχεις ακόμα επαφή με την αγγλική πραγματικότητα. Τι πάει να πεί δεν χειρουργείς? Περίμενες εσύ με το που έρθεις να σου δώσουν δική σου λίστα και 3 τραπέζια την εβδομάδα? Και εν πάσει περιπτώση, αυτό το FTSTA που έχεις, σε τι επίπεδο είναι? ST1-2 (SHO) ή ST3 (Reg)? Αν είσαι SHO δεν πρόκειται να χειρουργήσεις. Είναι γνωστό σε όλους πως το σύστημα στις χειρουργικές ειδικότητες είναι κομμένο και ραμμένο στο να εκπαιδεύσει τους registrar - τους αυριανούς consultant, κι όχι τον κάθε ένα που έρχεται απ' έξω να γράψει ειδικότητα.

Για να πάρεις μια ιδέα τι χειρουργεία παίζουν εδώ: Στους πρώτους 8 μήνες μου ως registrar έγραψα παραπάνω χειρουργεία (χειρουργώντας ΜΟΝΟΣ μου) απ' ότι όλοι οι ειδικευόμενοι μαζί τα τελευυταία 4 χρόνια στο νοσοκομείο της Ελλάδας που ήμουν πριν έρθω εδώ.

Ναι, το εκπαιδευτικό σύστημα εδώ δεν έιναι το τέλειο, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Καταρχας δεν τα ισοπεδωσα ολα...

εγραψα οτι για να εκπαιδευτεις πρεπει να μπεις στο συστημα εκπαιδευσης τους απο την αρχη

το FTSTA μου ειναι st2, δεν ειναι FY2. Ομολογω οτι δεν εχω ακομη πληρη γνωση της αγγλικης πραγματικοτητας. Ισως αργοτερα αλλάξω γνωμη.

αλλά δεν καταλαβαινω ειναι εκπαιδευτικη θεση η δεν ειναι? ειναι θεση για να τους βγαζω επειγοντα και εξωτερικα μονο? καθε βδομαδα εχω

ενα theatre session και πολλά επειγοντα και εξωτερικα. Οσο για τα πικροχολα σχολια περι επαρχιακού νοσοκομειου που ειδα παρακατω, νομιζω εισαι λαθος. Στην ελλάδα στην ειδικοτητα μου αν εισαι σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο θα δεις χειρουργειο στο 4ο ετος, αν εισαι σε επαρχιακο εχεις περισσοτερες πιθανοτητες, και αν πεσεις σε διευθυντη που εχει διαθεση να βοηθησει θα κανεις και πολλα χειρουργεια. Με 300 καταρρακτες στην ελλάδα μετα απο τρια χρονια ειδικοτητας εχω κανει πολλους περισσοτερους απο τους registraδες του τριτου ετους εδω. Απλά δεν βρηκα αυτο που περιμενα για εκπαιδευτικη θεση, δεν προκειται να μπω στο συστημα τους γιατι ηρθα για αναγνωρισω ενα χρονο ειδικοτητας για την ελλάδα για να μη περιμενω 3-4 χρονια στην ελλάδα για να κανω τον 4ο χρονο σε "πανεπιστημιακο" νοσοκομειο. Αυτα.

Ωπα. Το ΣΤ2 ειναι SHO position. Do you have exams? Unless u have exams and longstanding experience in the department, operating can be difficult particulary for specialties like Opht.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ SHO ΔΕΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ.

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ TRAINING POSTS ΣΑΝ SHO ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ 100 ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ,10 ΚΟΥΤΑΛΕΣ, 30 ΒΕΝΤΟΥΖΕΣ, 20 ΚΟΙΛΙΑΚΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ (ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΥΣΤΕΙΣ), 5 ΚΟΛΠΙΚΑ (ΚΟΛΠΟΡΑΦΕΣ), ΚΑΜΙΑ 40 ΑΠΟΞΕΣΕΙΣ, 50 ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠHΣΕΙΣ (ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΕΣ OFFICE) ΚΑΙ 80 ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠHΣΕΙΣ (ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΕΣ, ΚΥΣΤΕΙΣ, ΜΙΚΡΕΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΕΙΣ). ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΗΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟ deanery TOY West Midlands ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΡΙΖΟΝΤΑΝ ΕΤΣΙ ΣΤΟ LOG-ΒΟΟΚ. ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - TO KAΛΟ ΣΤΟ UK.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤRAINING POST ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ, ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ, ΕΙΤΕ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΕΙΤΕ ΤΟΥ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΡΗ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΑΝ REG ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΟΚΕΤΟΥ,ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΕΣ, ΚΟΥΤΑΛΕΣ, ΒΕΝΤΟΥΖΕΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΕΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΕΚΤΟΠΗ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΣΑΝ SHO. ΒΕΒΑΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΠΡΩΤΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα. ειχα δει την διαφημιση μιας εταιριας που αναζηταει ξενους ειδικους ιατρους για εργασια στο UK. επειδη με το search δεν καταφερα κατι, μπορει να με βοηθησει καποιος? Τελειωνω ειδικοτητα και σκεφτομαι να συνεχισω εκει.

Μετα τις απαντησεις που πηρα, καθησα και διαβασα ολα τα θεματα για UK. ειδα medacs international και μια ακομη. εχει καποιος εμπειρια απο αυτες? (μετα απο 3-4 ωρες αναγνωσης του φορουμ, ο καθενας θα καταλαβαινε ευκολα γιατι σαν κλαδος εχουμε γινει ο περιγελος ολων. αψογο πνευμα συνεργασιας και προπαντος καμια διαθεση για ανοητους εξυπνακισμους. οπως ταιριαζει αλλωστε σε επιστημονες.)

Τροποποιήθηκε από kourasmenos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Medacs είναι αξιόπιστη (πληρώνει λίγο). ID Medical αξιόπιστη (πληρώνει λίγο παραπάνω). Evergood Associates πληρώνει λίγο καλύτερα, Locums Direct επίσης. Ένας φίλος πίνει νερό στο όνομα της Locum Linx.

Έχω δουλέψει με Medacs (όλοι έχουν δουλέψει με Medacs!), Evergood, Locums Direct. Αν θες ακόμα πιο εύκολα (και δε σε πειράζει που θα γίνω έτσι ο "νταβατζής" σου και μπορεί να βγάλω και Βonus από τη δουλειά που θα κάνεις) στείλε μου ένα πμ το όνομα, την ειδικότητα που θες και το email σου και θα σε "συστήσω" σε αυτές, και θα αρχίσουν μετά αυτοί να σου στέλνουν email για το τι δικαιολογητικά θέλουν και τι θέσεις έχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Medacs είναι αξιόπιστη (πληρώνει λίγο). ID Medical αξιόπιστη (πληρώνει λίγο παραπάνω). Evergood Associates πληρώνει λίγο καλύτερα, Locums Direct επίσης. Ένας φίλος πίνει νερό στο όνομα της Locum Linx.

Έχω δουλέψει με Medacs (όλοι έχουν δουλέψει με Medacs!), Evergood, Locums Direct. Αν θες ακόμα πιο εύκολα (και δε σε πειράζει που θα γίνω έτσι ο "νταβατζής" σου και μπορεί να βγάλω και Βonus από τη δουλειά που θα κάνεις) στείλε μου ένα πμ το όνομα, την ειδικότητα που θες και το email σου και θα σε "συστήσω" σε αυτές, και θα αρχίσουν μετά αυτοί να σου στέλνουν email για το τι δικαιολογητικά θέλουν και τι θέσεις έχουν.

Λυκος ευχαριστω. θα τους μελετησω πρωτα και μετα τα ξαναλεμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυκος ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.

Απλα η δικη μου εντυπωση ηταν οτι αρκετοι ξεκινησαν με F2 οποτε γιατι οχι κ γω.

Πιστευω οτι με καποιους μηνες προυπηρεσια σε locum κλπ δεν θα εχω κ τεραστιο προβλημα ξεκινοντας απο

F2, λεμε τωρα.. χωρις να ξερω σιγουρα.

Μια ερωτηση αν μπορει καποιος να με βοηθησει, τι ειναι

μια run-through ακαδημαικη θεση για ειδικοτητα σε ...κατι?

τι ακριβως ειναι αυτο κ πως μπορει καποιος να βρει/ψαξει τετοια θεση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα. Πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια για όλες τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες που δίνετε οι οποίες είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικές. Η ερώτησή μου είναι κάπως συγκεκριμένη και απ'οτι έχω δει δεν αναφέρεται στο topic. Θέλω να ρωτήσω άτομα που είναι σε εκπαιδευτικές st θέσεις στην OMFS (oral and maxillofacial surgery). Η ειδικότητα έχει τη διαφορά οτι χρειάζεται δυο πτυχία (ιατρικής και οδοντιατρικής) για την λήψη της. Έχω διαβάσει στο site του baoms οτι υπάρχουν κάποιες διευκολύνσεις όπως πχ με ένα F μπορείς να κάνεις αίτηση για st, και οτι σαν ειδικότητα είναι run through. Ισχύουν;; Θέλω να ρωτήσω λοιπόν τι πορεία είχατε για να σας δεκτούν. Είμαι οδοντίατρος , φοιτητής ιατρικής και παράλληλα κάνω διδακτορικό. Σκέφτομαι την αγγλία κυρίως για λόγους εκπαίδευσης καθώς η γνάθο δεν έχει αναμονή στην Ελλάδα. Θα είμαι competitive enough ωστε να βρω θέση για st σχετικά γρήγορα(με όλα τα παρελκόμενα όπωσ πχ ATLS κλπ);;

Κυρίως με ενδιαφέρει τι πορεία είχατε μέχρι το st. Αν βγαίνω εκτός topic λόγω πολυ συγκεκριμένης πληροφορίας μπορειτε να στείλετε και pm.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυκος ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.

Απλα η δικη μου εντυπωση ηταν οτι αρκετοι ξεκινησαν με F2 οποτε γιατι οχι κ γω.

Πιστευω οτι με καποιους μηνες προυπηρεσια σε locum κλπ δεν θα εχω κ τεραστιο προβλημα ξεκινοντας απο

F2, λεμε τωρα.. χωρις να ξερω σιγουρα.

Μια ερωτηση αν μπορει καποιος να με βοηθησει, τι ειναι

μια run-through ακαδημαικη θεση για ειδικοτητα σε ...κατι?

τι ακριβως ειναι αυτο κ πως μπορει καποιος να βρει/ψαξει τετοια θεση

http://www.nihrtcc.nhs.uk/intetacatrain/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά σίγουρα κάπου το γράφει αλλά δεν έχω πραγματικά χρόνο και πνίγομαι να έχω άμεση απάντηση.

Πόσο σημαντικό είναι να δώσω IELTS για να ξεκινήσω σε κάποιο F2? εξαρτάται απο που θα ξεκινήσω?

Βασικά αν κάποιος από πάνω που έχει κάνει F2 έχει λίγο χρόνο, ας μου στείλει ένα pm να λύσω κάποιες απορίες που έχω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...εκτός αν τα αγγλικά σου είναι τραγικά, να συμπληρώσω εγώ, οπότε δώσε κανά πτυχίο για να τα μάθεις καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω proficiency αλλά το Michigan. Πήγα και ρώτησα στο Βρετανικό Συμβούλιο και μου τόνισαν πως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρέπει να δώσω IELTS..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θυμάμαι καλά στα person specifications διευκρινίζει πως αν το πτυχίο της ιατρικής δεν είναι από αγγλόφωνο παν/μιο πρέπει να έχεις το IELTS.

Για να είσαι σίγουρος κάνε μία έρευνα στο nhs jobs για F2 δουλειές και ρίξε μια ματιά στα πέρσον σπεκς. Εκεί ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρεις την απάντηση σου.

Θα το έκανα εγώ αλλά τρέχω και δε φτάνω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μη με βρίσετε, ή αν θέλετε βρίστε με γιατι σίγουρα έχουν ξαναειπωθεί...

Ερωτήσεις λοιπόν.

1) SHO F2 που είναι μόνο σε μία θέση και όχι 3 τετράμηνα αναγνωρίζεται κανονικά σαν F2?

2) F2 Locum Appointment for Training (LAT) είναι αναγνωρισμένα?

Εννοώ ότι αναγνωρίζονται κανονικά ως F2 posts και επομένως του χρόνου θα μπορώ να αναζητήσω ειδικότητα?

3)Γιατί δυσκολεύομαι να βρω f2 αγγελίες?

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

LAT αναγνωρίζονται. Δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Ίσως δε βρίσκεις F2 γιατί δεν έχουν βγει; Ή δεν ψάχνεις στο σωστό μέρος (λχ deanery).

Σκέψου πάντως σοβαρά να αρχίσεις από F1. Αυτοί που το έκαναν δεν έχασαν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απολύτως με το παραπάνω post. Ξεκίνα από F1. Για λόγους που δεν έχω το χρόνο να εξηγήσω τώρα λεπτομερώς (αλλά έχουν ήδη δοθεί σε προηγούμενα posts), με το να ξεκινάς από χαμηλότερη βαθμίδα από αυτή που ίσως ανταποκρίνεται στα προσόντα σου κερδίζεις, μακροπρόθεσμα, χρόνο. Με το παράδοξο αυτό νομίζω ότι θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι που έχουν ζήσει βρετανία. Όσο νωρίτερα και χαμηλότερα μπαινεις στο σύστημα τόσο καλύτερα το μαθαίνεις. Όσο καλύτερα το ξέρεις τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες σου αργότερα.

Καλή επιτυχία.

Φιλικά,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απολύτως με το παραπάνω post. Ξεκίνα από F1. Για λόγους που δεν έχω το χρόνο να εξηγήσω τώρα λεπτομερώς (αλλά έχουν ήδη δοθεί σε προηγούμενα posts), με το να ξεκινάς από χαμηλότερη βαθμίδα από αυτή που ίσως ανταποκρίνεται στα προσόντα σου κερδίζεις, μακροπρόθεσμα, χρόνο. Με το παράδοξο αυτό νομίζω ότι θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι που έχουν ζήσει βρετανία. Όσο νωρίτερα και χαμηλότερα μπαινεις στο σύστημα τόσο καλύτερα το μαθαίνεις. Όσο καλύτερα το ξέρεις τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες σου αργότερα.

Καλή επιτυχία.

Φιλικά,

Εγώ διαφωνώ, και έχω γράψει πολλάκις τους λόγους. Αν θες δες προηγούμενα posts μου επί του θέματος. F2 πρέπει να είναι ο πρώτος στόχος για κάθε έλληνα απόφοιτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απολύτως με το παραπάνω post. Ξεκίνα από F1. Για λόγους που δεν έχω το χρόνο να εξηγήσω τώρα λεπτομερώς (αλλά έχουν ήδη δοθεί σε προηγούμενα posts), με το να ξεκινάς από χαμηλότερη βαθμίδα από αυτή που ίσως ανταποκρίνεται στα προσόντα σου κερδίζεις, μακροπρόθεσμα, χρόνο. Με το παράδοξο αυτό νομίζω ότι θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι που έχουν ζήσει βρετανία. Όσο νωρίτερα και χαμηλότερα μπαινεις στο σύστημα τόσο καλύτερα το μαθαίνεις. Όσο καλύτερα το ξέρεις τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες σου αργότερα.

Καλή επιτυχία.

Φιλικά,

Εγώ διαφωνώ, και έχω γράψει πολλάκις τους λόγους. Αν θες δες προηγούμενα posts μου επί του θέματος. F2 πρέπει να είναι ο πρώτος στόχος για κάθε έλληνα απόφοιτο.

ppalios δεν έχει νόημα να ψάχνω τα παλιά σου posts. Όποιος ενδιαφέρεται να έρθει βρετανία ας κάτσει να τα βρει και να αποφασίσει για τον ίδιο. Ξεκινώντας απο F2 δε προλαβαίνει κάποιος να κάνει audits, research, να μάθει interview skills, να γνωρίζει τη δομή του NHS κλπ. Να καταλάβει τη νοοτροπία των εγγλέζων (συμπεριλαμβάνω εδώ πράγματα όπως να μην εκνευρίζεται όταν είναι κάτω απο πίεση, να μη δείχνει έντονα συναισθήματα κλπ κλπ). Είναι πολλα πράγματα που παίζουν ρόλο σε μια συνεντευξη (άσχετα αν δεν αναγράφονται στα requirments). Για πολύ ανταγωνιστικές ειδικότητες η προσφορά ή η απορρίψη παίζεται στις λεπτομέρειες. Ορισμένα πράγματα, νοοτροπίες κλπ κλπ δε βρίσκονται σε βιβλία. Είναι πραγματα που κάποιος να βλέπει και τα μαθαίνει με το καιρό και τη τριβή.

Εμμένω λοιπον στη θέση μου ότι το να ξεκινά κάποιος απο F1 έχει πλεονεκτήματα. Ίσως όχι πλεονεκτήματα ιατρικής γνώσης (αν και αυτό εξαρτάται που είσαι διότι σε κάποια μερη F1s κάνουν chest drains, lumbar punctures, central lines μέχρι και appendicectomies, I&Ds κλπ). Το F1 σε βάζει σταδιακά στο σύστημα και σου δίνει το χρόνο να κάνεις όλα αυτά που απαιτούνται όταν στις ΑΡΧΕΣ του F2 θα κάνεις αιτήσεις για ST.

H άποψη σου ίσως να έχει νόημα για κάποιον που ήδη έχει κάνει παρα πολλά πράγματα στην Ελλάδα (πχ μεγάλη κλινική εμπειρία, πολλές δημοσιευσεις, παρουσιάσεις σε συνέδρια, elective στο UK κλπ). Ίσως αυτο το άτομο να είναι εξαίρεση και, θα συμφωνήσω μαζι σου, ο στόχος του θα πρέπει να είναι το F2. Η αποψη μου για F1 αναφέρεται στο μέσο πρόσφατα απόφοιτο απο ελληνική ιατρική σχολή που επιδιώκει να κάνει ειδικότητα στη βρετανία (core training - run-throught)

Εμμένω στην άποψη: όσο νωρίτερα μέσα στο σύστημα, τόσο το καλύτερο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

<br />
<br />
<br />Συμφωνώ απολύτως με το παραπάνω post. Ξεκίνα από F1. Για λόγους που δεν έχω το χρόνο να εξηγήσω τώρα λεπτομερώς (αλλά έχουν ήδη δοθεί σε προηγούμενα posts), με το να ξεκινάς από χαμηλότερη βαθμίδα από αυτή που ίσως ανταποκρίνεται στα προσόντα σου κερδίζεις, μακροπρόθεσμα, χρόνο. Με το παράδοξο αυτό νομίζω ότι θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι που έχουν ζήσει βρετανία. Όσο νωρίτερα και χαμηλότερα μπαινεις στο σύστημα τόσο καλύτερα το μαθαίνεις. Όσο καλύτερα το ξέρεις τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες σου αργότερα.<br />Καλή επιτυχία.<br />Φιλικά,<br />
<br /><br />Εγώ διαφωνώ, και έχω γράψει πολλάκις τους λόγους. Αν θες δες προηγούμενα posts μου επί του θέματος. F2 πρέπει να είναι ο πρώτος στόχος για κάθε έλληνα απόφοιτο.<br />
<br /><br />ppalios δεν έχει νόημα να ψάχνω τα παλιά σου posts. Όποιος ενδιαφέρεται να έρθει βρετανία ας κάτσει να τα βρει και να αποφασίσει για τον ίδιο. Ξεκινώντας απο F2 δε προλαβαίνει κάποιος να κάνει audits, research, να μάθει interview skills, να γνωρίζει τη δομή του NHS κλπ. Να καταλάβει τη νοοτροπία των εγγλέζων (συμπεριλαμβάνω εδώ πράγματα όπως να μην εκνευρίζεται όταν είναι κάτω απο πίεση, να μη δείχνει έντονα συναισθήματα κλπ κλπ). Είναι πολλα πράγματα που παίζουν ρόλο σε μια συνεντευξη (άσχετα αν δεν αναγράφονται στα requirments). Για πολύ ανταγωνιστικές ειδικότητες η προσφορά ή η απορρίψη παίζεται στις λεπτομέρειες. Ορισμένα πράγματα, νοοτροπίες κλπ κλπ δε βρίσκονται σε βιβλία. Είναι πραγματα που κάποιος να βλέπει και τα μαθαίνει με το καιρό και τη τριβή.<br />Εμμένω λοιπον στη θέση μου ότι το να ξεκινά κάποιος απο F1 έχει πλεονεκτήματα. Ίσως όχι πλεονεκτήματα ιατρικής γνώσης (αν και αυτό εξαρτάται που είσαι διότι σε κάποια μερη F1s κάνουν chest drains, lumbar punctures, central lines μέχρι και appendicectomies, I&amp;Ds κλπ). Το F1 σε βάζει σταδιακά στο σύστημα και σου δίνει το χρόνο να κάνεις όλα αυτά που απαιτούνται όταν στις ΑΡΧΕΣ του F2 θα κάνεις αιτήσεις για ST.<br /><br />H άποψη σου ίσως να έχει νόημα για κάποιον που ήδη έχει κάνει παρα πολλά πράγματα στην Ελλάδα (πχ μεγάλη κλινική εμπειρία, πολλές δημοσιευσεις, παρουσιάσεις σε συνέδρια, elective στο UK κλπ). Ίσως αυτο το άτομο να είναι εξαίρεση και, θα συμφωνήσω μαζι σου, ο στόχος του θα πρέπει να είναι το F2. Η αποψη μου για F1 αναφέρεται στο μέσο πρόσφατα απόφοιτο απο ελληνική ιατρική σχολή που επιδιώκει να κάνει ειδικότητα στη βρετανία (core training - run-throught)<br /><br />Εμμένω στην άποψη: όσο νωρίτερα μέσα στο σύστημα, τόσο το καλύτερο<br />
<br /><br /><br />

Η δική μου άποψη αρχικά ήταν ότι ο Έλληνας απόφοιτος με αγροτικό και λίγη ειδικότητα πρέπει να στοχεύει από CT2 και άνω - χωρίς πλάκα. Όταν όμως εμφανίστηκα σε δυο συνεντεύξεις για CT2 και βρήκα μπροστά μου κόσμο με 5+ χρόνια κλινική εμπειρία, έρευνα, audit, portfolio και όλα τα υπόλοιπα κατάλαβα ότι δεν έχει κανένα νόημα. 1-2 χρόνια παραπάνω ειδικότητα δεν είναι τίποτα όπως έχει γίνει το αγγλικό σύστημα τώρα. Καλύτερα ν'αρχίσει κανείς από όσο χαμηλά γίνεται και να μαζέψει προσόντα παρά να βρεθεί πχ CT1 χωρίς higher degree, χωρίς βασικά courses, χωρίς τα exams, χωρίς publications και να μην ξέρει τι να πρωτοκάνει για να περάσει στο ST3.

Η άποψή μου πλέον είναι ότι 2 χρόνια δε φτάνουν για να μαζέψεις τα ουσιαστικά (ευφημισμός για τα κουτάκια) προσόντα για ST3. Η ηλικία δεν έχει σημασία, σημασία έχει τι έχεις κάνει. Αν ξαναξεκινούσα -μετά το αγροτικό και 2 χρόνια ειδικότητα- θα άρχιζα από F1 προσωπικά (από medical student σε Cambridge ή Oxford θα άρχιζα, αλλά αυτό είναι μια άλλη πιο πονεμένη ιστορία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.