Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις και για τις άμεσες απάντήσεις. Πριν ένα μήνα δεν είχα ιδέα για την ειδικότητα στην αγγλία και διαβάζοντας τις σελίδες αυτού του forum έχω μάθει σχεδόν τα πάντα. Keep up the good work!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχικα μπραβο και ευχαριστώ στα παιδιά ενώ δουλεύουν ήδη στην Αγγλία, ενημερώνουν και βοηθούν εμάς.

Είναι ευγενές να μην ξεχνάς τα ζόρια σου μόλις τα ξεπεράσεις και να βοηθάς όσους πατάνε στα βήματα σου αντί να τους σνομπάρεις.

Λόγω τις ιδιαίτερης φύσης (εργαστηριακή εν μερει) της ειδικότητας, θα κάνω μια γενική ερώτηση, αν κάποιος από τους ξενιτεμένους ειδικευεται στην μικροβιολογία ή γνωρίζει κάποιον που το κάνει, ώστε να διευκρινησει αν μπορεί τα εξής:

1. αν η αναγκαιότητα/σύσταση για F2 ισχύει ή αρκει η υπηρεσία υπαίθρου,

2.και τι γίνεται με την αναγνώριση του χρόνου ειδικότητας στην Ελλάδα σαν μεμονωμένα έτη (αφου πλέον είναι "run through" ειδικότητα), ή του CCT ολοκληρωμένου.

Ευχαριστώ και πάλι, ο χρόνος που αφιερώνετε ειλικρινά εκτιμαται.

Γιώργος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eίμαι καινούργιος στο site κ μόλις τελείωσα την ανάγνωση και των 104 σελίδων οι οποίες ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμες για όποιον θέλει να δοκιμάσει την τύχη του στο uk. Παρ' όλα αυτά έχω κ εγώ κάποιες απορίες

1. έχω κανει 1,5 χρόνο αγροτικό, στρατό, 1 χρόνο γενική χειρουργική και εχω ξεκινήσει εδώ και 6 μήνες γυναικολογία.

Επίσης κάνω διδακτορικό (δεν έχω τελειώσει), έχω ATLS-ALS-BLS και IELTS. Έχω και κάποιες δημοσιεύσεις σε περιοδικά και εργασίες σε συνέδρια. Σε ποιό στάδιο πρέπει να κάνω application? Aπ' ότι έχω καταλάβει μάλλον για ST1 με κόβω με λίγες πιθανότητες.

2. όταν κάνουμε αίτηση ο στρατός πιάνεται ως εργασιακή εμπειρία και αν ναι πως το αναφέρουμε ( doctor in millitairy service or smthn like that???)

3. το αγροτικό ως τι αναφέρεται? Εχω δει στις σελίδες του forum να αναφέρεται ως SHO in general medicine and public health or compulsory primary care trainning. Any other ideas? Είναι F2 equivalent για τους άγγλους??

Ευχαριστώ.

Ωπα, 104 σελιδες διαβασες ρε θεριο;

Σε ποιο σταδιο να κανεις αιτηση; Παντου τα παντα ολα κανε, FY1, FY2, SHO, Trust grade και ελα σε επαφη με οσες περισσοτερες Locum agencies μπορεις. Επισης βρες και κανα γνωστο να σε στηριξει.

Ο στρατος δεν πολυπιανεται σαν εμπειρια, αλλα οτι βαζει κανεις καλο ειναι. Το αγροτικο δεν ειναι FY2 ισοδυναμο εκτος και εαν ησουν σε νοσοκομειο. αλλα και παλι εξαρταται απο το πως θα την δει αυτος που τσεκαρει τα βιογραφικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού την έχουμε βγάλει και τη μετράμε

Να 'μαι κ εγώ.

Το θέμα της γλώσσας είναι λίγο ευαίσθητο. Το να έχει κάποιος μη-βρεττανική προφορά δεν είναι το τέλος του κόσμου στην Αγγλία. Μην ξεχνάμε ότι η χώρα αυτή έχει σε μεγάλο βαθμό βασίσει την στελέχωση του συστήματος υγείας της σε ξένους ιατρούς και νοσηλευτικό προσωπικό. Επίσης οι άνθρωποι αυτοί έρχονται σε επαφή με διάφορες κουλτούρες κ εθνικότητες από πολύ μικρή ηλικία.

Αυτά όμως σταματούν όταν μιλάμε για κάποιον που το επίπεδο αγγλικών του αποτελεί πρόβλημα στην επικοινωνία του με τους ασθενείς και το προσωπικό. Ακόμα κ ο πιο φιλικός προς τους ξένους και πολυταξιδεμένος ασθενής όταν είναι καθηλωμένος στο κρεβάτι του πόνου, περιμένοντας τον άνθρωπο που θα του πει τι έχει κ πως θα γίνει καλά απαιτεί σεβασμό και ένα αξιοπρεπές επίπεδο επικοινωνίας. Το να μένει πίσω κάποιος για να μεταφράσει τις άναρθρες κραυγές του γιατρού στον ασθενή είναι επιεικώς απαράδεκτο.

Για τις πολύτιμες εκπαιδευτικές θέσεις, και συγκεκριμένα για την συνέντευξη, απαιτείται ένα υψηλό επίπεδο επικοινωνίας. Η δική μου συνέντευξη είχε 6 σταθμούς. Στους 3 το επίπεδο αλληλεπίδρασης και επικοινωνίας ήταν ίσως το σημαντικότερο στοιχείο που αξιολογήθηκε. Οι σταθμοί στους οποίους αναφέρομαι ήταν 1) συζήτηση με τον διευθυντή του προγράμματος, 2) τηλεφώνημα την νύχτα στο αφεντικό, 3) συζήτηση με θυμωμένο ασθενή. Δεν αξιολογήθηκε το επίπεδο χρήσης της γλώσσας, αλλά η αλληλεπίδραση κ επικοινωνία. Αυτά εξαρτώνται από τον μετωπιαίο λοβό πριν την περιοχή του Broca αν θυμάμαι καλά. Συνεπώς μπορεί να αποτύχεις γιατί είσαι ηλίθιος, είτε γιατί δεν μπορείς να μιλήσεις κ φαίνεσαι σαν ηλίθιος. Το αποτέλεσμα είναι ένα κ το αυτό.

Για τις θέσεις όπου ψάχνουν γιατρό με το τουφέκι - σοβαρά τώρα έχω κενό στην ρότα εδώ και 8 μήνες και μας παραμυθιάζουν ότι έρχεται γιατρός από την Αίγυπτο αλλά έχει ραντεβού την άλλη βδομάδα στην πρεσβεία για βίζα και δεν έχει κ εγγραφή στον ιατρικό σύλλογο - αυτά δεν υπάρχουν. Όποιος έχει πτυχίο "ιατρικής" από όπου κ αν είναι άμα μπορεί να πεί το όνομά του μπαίνει. Έτσι εξηγούνται περιστατικά όπου ο γιατρός συστήνεται ως "Hi, one of the surgical reg, yeah" είτε "I'm sorry my english is not very good" (ναι, αυτό ήταν η πρώτη ατάκα του), ή που ο ασθενής απαντάει για την επέμβαση που πρόκειται να κάνει " I'm not sure what I'm having done, I couldn't understand anything that doc said". Λίγη τσίπα δεν βλάπτει, το ότι το σύστημα υγείας είναι δημόσιο κ δεν έχουν επιλογή (δεν σκάνε φακελάκι να τους "προσέξει" ο επιμελητής) δεν σημαίνει ότι είναι ζώα.

PS. pas moi μην σκιάζεσαι εσύ, πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά μας θα 'ναι!

Μυθος η ελλειψη γιατρων στην Βρεττανια παιδες, εκτος και εαν ψαχνεται για θεση λατζερη για κανα μεροκαματο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να χειρουργεις στην Αγγλια πρεπει να:

1. Εισαι regitrar (training or trust they both get lots)

2. Να εισαι Senior SHO only in certain specialties + MRCS + >4 months in a hospital.

3. Ενδεικτικα ειμαι τελευταιο χρονο SHO και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Βεβαια στην Ορθοπαιδικη ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ να παρεις χειρουργεια.

τι παπαρουπες λες στον κοσμο ρε συ;

τι χειρουργεια να παρει ο SHO στην ορθοπαιδικη;

εκτος και εαν δεν υπαρχουν καθολου middle grades στο τμημα και σου δωσουν κανα καρπιαιο και κανα διατροχαντηριο με τα χιλια ζορια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να χειρουργεις στην Αγγλια πρεπει να:

1. Εισαι regitrar (training or trust they both get lots)

2. Να εισαι Senior SHO only in certain specialties + MRCS + >4 months in a hospital.

3. Ενδεικτικα ειμαι τελευταιο χρονο SHO και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Βεβαια στην Ορθοπαιδικη ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ να παρεις χειρουργεια.

τι παπαρουπες λες στον κοσμο ρε συ;

τι χειρουργεια να παρει ο SHO στην ορθοπαιδικη;

εκτος και εαν δεν υπαρχουν καθολου middle grades στο τμημα και σου δωσουν κανα καρπιαιο και κανα διατροχαντηριο με τα χιλια ζορια.

Το οτι μπαίνω στον πειρασμό να απαντήσω σοβαρά σε εμφανές flame post με ανησυχει...

Τεσπα. Εχεις δίκιο, δεν παιρνουν χειρουργεία οι ΣΗΟ. Πολύ δύσκολα εώς αδύνατο. Καρπιαίος βαρια βαριά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οτι μπαίνω στον πειρασμό να απαντήσω σοβαρά σε εμφανές flame post με ανησυχει...

Τεσπα. Εχεις δίκιο, δεν παιρνουν χειρουργεία οι ΣΗΟ. Πολύ δύσκολα εώς αδύνατο. Καρπιαίος βαρια βαριά.

Δεν ειναι flame.

Καλο ειναι να μην παραμυθιαζουμε τον κοσμο και αλλα περιμενει και αλλα βρισκει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψυχιατρικη CT1-CT3 υπαρχει μεγαλη ελλειψη αυτη τη στιγμη, στο Λονδινο υπαρχουν 55 αδειες θεσεις!!! απο Αυγουστο και οι μονοι applicants για αυτες τις θεσεις ειναι κατι εντελως καμμενοι ινδοπακιστανοι, οποτε καποιος απο Ελλαδα μπορει ευκολα να χτυπησει καποια θεση απο αυτες. Επισης, οι περισσοτερες απο αυτες τις θεσεις προβλεπω οτι δε θα καλυφθουν τελικα οποτε θα υπαρχουν πολλες ευκαιριες για locum ψυχιατρικης.

Check:

http://www.londondeanery.ac.uk/var/recruitment/specialty-recruitment/2010-specialties-currently-recruiting/psychiatry

Τροποποιήθηκε από Dr Lecter
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το παλικάρι είπε Senior SHO και όχι SHO γενικά. Ανάλογα το νοσοκομείο και το μέρος έχω δει μέχρι και FY1 να παίρνει χρόνους σε ορθοπαιδικό χειρουργείο αφου βοηθούσε κατ'εξακολούθηση τον SpR εις βάρος του SHO που έτρωγε το αγγουράκι αφού το F1 ήταν στο χ/ο φυσικά.

Senior SHO σε σημερινούς όρους θα ήταν κατά αντιστοιχία ST2 ή μετά το ST2 που δεν βρήκε νούμερο και συμπληρώνει χρόνια για εμπειρία σε trust θέσεις ή fellow... Επαλαμβάνω όμως το νοσοκομείο είναι πολύ σημαντικό και μιλάμε πάντα για την trauma list σε μέρος όπου το cosultand lead είναι ακόμη lead και όχι consultant do everything. Σαν γενικός κανόνας πάντα όσο πιο περιφερειακά, τόσο το καλύτερο, όσο πιο κεντρικά τόσο το χειρότερο.

Επίσης όπως είπες, αν έχουν έλλειψη REGs τότε θα πάρεις ακόμη περισσότερα. Σε μικρά νοσοκομεία όπου υπάρχουν και REGs καριέρας (με ηλικία και εμπειρία consultant) τότε πάλι θα πάρεις αρκετά πράγματα.

Ελλείψεις γιατρών για trust θέσεις και locum υπάρχουν μετά τις αλλαγές. Στο πρώτο μου νοσοκομείο πχ αφού έφυγα η θέση έμεινε κενή για καιρό (την έβλεπα για καιρό στο NHS jobs).

Η Αγγλία είναι μια μεγάλη χώρα με τεράστιο σύστημα υγείας. Θα δεις και θα ακούσεις τα πάντα και είναι λογικό ότι στους 10 φίλους που γνωρίζει κάποιος ότι πήγε εκεί θα ακούσει και 10 διαφορετικά πράγματα και 10 διαφορετικές πορείες.

Δεν παραμυθιάζει κανείς κανένα. Όπως είπα ο καθένας έχει και μια διαφορετική ιστορία να διηγηθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οτι μπαίνω στον πειρασμό να απαντήσω σοβαρά σε εμφανές flame post με ανησυχει...

Τεσπα. Εχεις δίκιο, δεν παιρνουν χειρουργεία οι ΣΗΟ. Πολύ δύσκολα εώς αδύνατο. Καρπιαίος βαρια βαριά.

Δεν ειναι flame.

Καλο ειναι να μην παραμυθιαζουμε τον κοσμο και αλλα περιμενει και αλλα βρισκει.

Σε παραπέμπω στο ποστ μου για να το διαβάσεις καλα.

Αν εχεις καποια αλλη εμπειρία μοιράσου την μαζί μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το παλικάρι είπε Senior SHO και όχι SHO γενικά. Ανάλογα το νοσοκομείο και το μέρος έχω δει μέχρι και FY1 να παίρνει χρόνους σε ορθοπαιδικό χειρουργείο αφου βοηθούσε κατ'εξακολούθηση τον SpR εις βάρος του SHO που έτρωγε το αγγουράκι αφού το F1 ήταν στο χ/ο φυσικά.

Senior SHO σε σημερινούς όρους θα ήταν κατά αντιστοιχία ST2 ή μετά το ST2 που δεν βρήκε νούμερο και συμπληρώνει χρόνια για εμπειρία σε trust θέσεις ή fellow... Επαλαμβάνω όμως το νοσοκομείο είναι πολύ σημαντικό και μιλάμε πάντα για την trauma list σε μέρος όπου το cosultand lead είναι ακόμη lead και όχι consultant do everything. Σαν γενικός κανόνας πάντα όσο πιο περιφερειακά, τόσο το καλύτερο, όσο πιο κεντρικά τόσο το χειρότερο.

Επίσης όπως είπες, αν έχουν έλλειψη REGs τότε θα πάρεις ακόμη περισσότερα. Σε μικρά νοσοκομεία όπου υπάρχουν και REGs καριέρας (με ηλικία και εμπειρία consultant) τότε πάλι θα πάρεις αρκετά πράγματα.

Ελλείψεις γιατρών για trust θέσεις και locum υπάρχουν μετά τις αλλαγές. Στο πρώτο μου νοσοκομείο πχ αφού έφυγα η θέση έμεινε κενή για καιρό (την έβλεπα για καιρό στο NHS jobs).

Η Αγγλία είναι μια μεγάλη χώρα με τεράστιο σύστημα υγείας. Θα δεις και θα ακούσεις τα πάντα και είναι λογικό ότι στους 10 φίλους που γνωρίζει κάποιος ότι πήγε εκεί θα ακούσει και 10 διαφορετικά πράγματα και 10 διαφορετικές πορείες.

Δεν παραμυθιάζει κανείς κανένα. Όπως είπα ο καθένας έχει και μια διαφορετική ιστορία να διηγηθεί.

Λοιπον η μονη ρεαλιστικη περιπτωση να χειρουργησει ο SHO ειναι ή να μην υπαρχει Middle grade και να εχει ορεξη ο consultant - και χρονο- να παρει απο το χερακι το SHO και να του δωσει κανα καρπιαιο ( γιατι συνηθως βιαζεται ο ανθρωπος και αλλη ορεξη δεν ειχε) ή να κανει το χειρουργειο ο εμπειρος middle grade αλλα παραλληλα να μην υπαρχει δουλεια στο ward διοτι συνηθως χρειαζονται χερια στους θαλαμους - βαλε αδειες, βαλε ποιος ηταν νυχτα χθες, βαλε ποιος ειναι νυχτα σημερα - και σιγα μην μπει ο SHO στο χειρουργειο.

Πανω απο ενα χειρουργειο στην χαση και στην φεξη δεν κανει ο SHO και οσο πανε τα πραγματα θα βαινουν χειροτερα για τις non training posts.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οτι μπαίνω στον πειρασμό να απαντήσω σοβαρά σε εμφανές flame post με ανησυχει...

Τεσπα. Εχεις δίκιο, δεν παιρνουν χειρουργεία οι ΣΗΟ. Πολύ δύσκολα εώς αδύνατο. Καρπιαίος βαρια βαριά.

Δεν ειναι flame.

Καλο ειναι να μην παραμυθιαζουμε τον κοσμο και αλλα περιμενει και αλλα βρισκει.

Σε παραπέμπω στο ποστ μου για να το διαβάσεις καλα.

Αν εχεις καποια αλλη εμπειρία μοιράσου την μαζί μας.

νομιζω ειμαι σαφης.

Ο SHO χειρουργει σπανια. Κυριως κανει λαντζα. Δεν ειναι κακο, απο καπου πρεπει να ξεκινησει ο κοσμος, τα λεφτα δεν ειναι ασχημα για αρχη, αλλα να ξερουν οσα παιδια θελουν να πανε τι να περιμενουν στην συντριπτικοτατη πλειοψηφια των περιπτωσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα. Δε θα μπω στον κόπο της αντιπαράθεσης. Πρέπει να καταλάβεις ότι άλλο πράμα ο trust F2 (=SHO) και άλλο πραμα ο 4ετο έτος SHO με εξετάσειςκαι 3 χρόνια εμπειρία στην ειδικότητα. Επίσης άλλο τα μικρά επαρχιακά και άλλα τα μεγάλα πανεπιστημιακά νοσοκομεία (εννοείται στα μικρά παίζουν περισσότερα χειρουργεία).

Ποτέ δεν είπαμε σε κάποιον να έρθει από την Ελλάδα και οτι στον πρώτο μήνα του Φ2 θα κάνει total knee replacements.

Αυτή είναι η λάθος νοοτροπία του Ελληνα. Αυτό που λέμε, είναι

1. Μπες στο σύστημα. Δώσε εξετάσεις, κάνε Φ2, Core training etc.

2. Και όσο ανεβαίνεις στο σύστημα τόσο πιο πολλά θα κάνεις + πιο πολλές ευθύνες θα έχεις

Και μην είσαι απόλυτος. Οπως σωστά είπε ο Κωνσταντίνος η χώρα είναι τόσο μεγάλη που ανάλογα με το που είσαι έχεις και την δικιά σου ιστορία.

Για αυτό ίσως είναι μια καλή ιδέα, να ρωτάς πρωτού πας κάπου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καμια αντιπαραθεση, κουβεντα να γινεται.

Αμα εισαι first on call στη rota, τα χειρουργεια που θα κανεις θα ειναι ελαχιστα. Full stop.

απο κει και περα καλο ειναι να ρωτας πριν πας καπου ( αν και νομιζω οτι στην κατασταση που ειναι τα πραγματα η σωστη κινηση ειναι πηγαινε οπου βρεις θεση και μετα εχοντας καβατζωσει την θεσουλα ψαχνε μετα για κατι καλυτερο), αλλα η βασικη αρχη ειναι first on call ==> λατζα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι ανάγκη να μπεις χειρουργείο όταν είσαι 1st on, θα είσαι και άλλες μέρες στη δουλειά που θα μπορείς να πας theatre χωρίς να σου κουρελιάζει τα νεύρα το bleep, το παν είναι να δείχνεις ότι ενδιαφέρεσαι και ότι δεν είσαι εκεί για να βουλώσεις τρύπες. Όπως λέει και ο Αντρέας, αν έχεις εξετάσεις και έχεις κάνει τα δέοντα, θα πάρεις χειρουργεία οπωσδήποτε. Εξάλλου στις deanery approved θέσεις αν δεν είσαι ικανοποιημένος από το training μπορείς να τους κάνεις φασαρία.

Και φυσικά εξαρτάται από το νοσοκομείο και την ειδικότητα (και το άτομο)

Εγώ πάντως ως senior SHO post MRCS έχω γράψει από πέρυσι τον Αύγουστο 370 χειρουργεία και από αυτά τα 146 είναι δικά μου. Στη δική μου κλινική επίσης υπάρχουν 3 SHO lists την εβδομάδα και ο 1st on κατά κανόνα χειρουργεί, αφού έχουμε 4 F1's να κάνουν όλη τη λάντζα.

Και πριν κάποιοι φτάσουν σε λανθασμένα συμπεράσματα, κάνω πολύ competitive ειδικότητα (not Ortho ) σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι ειδικοτητα ειναι αυτη ρε συ που εχετε SHO list? Unsupervised SHO λιστα, που ειναι αυτα τα πραματα.

Η αρχικη συζητηση ξεκινησε για την Ορθοπαιδικη, που ειπε το παλικαρι οτι ειναι και πολυ ευκολο να παρεις χειρουργεια, αλλα μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση αυτο που λες για SHO lists. Για ποια ειδικοτητα λες και τι χειρουργεια ειναι αυτα; ( εκτος και εαν εχουν μαζεψει 130 σπιλους στην γενικη χειρουργικη και τους αφαιρειτe στo day surgery)

Στις Deanery approved θεσεις FY, κανεις δεν περιμενει να κανει παραπανω απο μερικα ελαχιστα χειρουργεια και αυτα πολυ απλα και παντα supervised . Κυριως κλινικες παρακολουθεις, βαζεις καποια goals για μερικες ιατρικες πραξεις και κανα audit και κανεις case based discussions και προχωρας στο επομενο. Ουτως ή αλλως στις εκπαιδευτικες θεσεις τον FY αναθεμα και αν θα τον δεις και καθολου. Ερχεται για 4 μηνες, τις 2-3 εβδομαδες θα εφημερευει, αλλες 2 εβδομαδες αδεια, αλλη μια εβδομαδα ρεπο μετα απο τις εφημεριες, σιγα μην κανει και λιστες.

Τες πα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως ως senior SHO post MRCS έχω γράψει από πέρυσι τον Αύγουστο 370 χειρουργεία και από αυτά τα 146 είναι δικά μου.

μουφα detected.

δηλαδη σε 10 και μισο μηνες εγραψες 370 χειρουργεια. Μιλαμε για 48 εβδομαδες, μειον 5 εβδομαδες κανονικη για το δεκαμηνο και 2 εκπαιδευτικη 41 εβδομαδες, μειον δυο εβδομαδες bank holidays 39 εβδομαδες, μειον τουλαχιστον 4 εβδομαδες νυχτερινο on call + ρεπο αναλογα το ροτα 35 εβδομαδες.

Σε 35 εβδομαδες δηλαδη, με τρια τραπεζια την εβδομαδα (τρισημιση το πολυ) για τον consultant σου εγραψες 370 χειρουργεια, δηλαδη πανω απο 10 την εβδομαδα. Πανω απο τρια ανα τραπεζι.

Οκ.

Η μιλαμε για αφαιρεση σπιλων και αλλες επεμβασεις under local ή κατι δεν παει καθολου καλα.

εκτος και εαν εισαι ο registrar και εχουν βαφτισει την θεση senior SHO, αλλα τοτε μιλαμε για θεση middle grade.

Τροποποιήθηκε από tromponen
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μουφα detected.

εκτος και εαν εισαι ο registrar και εχουν βαφτισει την θεση senior SHO, αλλα τοτε μιλαμε για θεση middle grade.

Θα σου έλεγα για τα 300 Ορθοπαιδικά χειρουργεία σε 10 μήνες αλλά σε βλέπω να παθαίνεις συγχυση.

Επίσης χτες σε κάποιο επαρχιακό γαλάτικο νοσοκομείο, την trauma list (hemi, extensor tendon, wound washout) την κάνανε δύο senior shos με τις ευχές του clinical director.

Αν έχεις:

MRCS, experience in the specialty, and spend lots of time in the department

Χειρουργείς στη μεγάλη πλειοψηφία.

Και αυτό το είδα σε ΟΛΑ τα νοσοκομεία που έχω δουλέψει. Όλα πάνε ανάλογα με τα προσόντα και την εμπειρία.

ΠΧ. Αν εχεις τις εξετάσεις και 3 χρόνια εμπειρία, ο ρετζιστραρ θα ντραπέι να μη σου δώση την DHS η την hemi.

Αλλά επειδή μάλλον έχεις παράπονο από το νοσοκομείο που δουλεύεις και σε βλέπω λιγο απολυτο.

Εχεις εξετασεις, πόσα χρόνια εμπειρία, και το βασικότερο πόσο καιρό είσαι στο τμήμα;

Γιατί στο ξαναλέω. Ο trust sho 3 months in the uk without exams δεν χειρουργέι με τόση ευκολία.

Αν παλι εχεις όλα τα παραπάνω με χαρά θα σε συμβουλέψουμε όλοι τι να κάνεις.

Πάντως μην είσαι τόσο απόλυτος /επιθετικός. Αγγίζεις τα όρια της αγένειας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις Deanery approved θεσεις FY, κανεις δεν περιμενει να κανει παραπανω απο μερικα ελαχιστα χειρουργεια και αυτα πολυ απλα και παντα supervised . Κυριως κλινικες παρακολουθεις, βαζεις καποια goals για μερικες ιατρικες πραξεις και κανα audit και κανεις case based discussions και προχωρας στο επομενο. Ουτως ή αλλως στις εκπαιδευτικες θεσεις τον FY αναθεμα και αν θα τον δεις και καθολου. Ερχεται για 4 μηνες, τις 2-3 εβδομαδες θα εφημερευει, αλλες 2 εβδομαδες αδεια, αλλη μια εβδομαδα ρεπο μετα απο τις εφημεριες, σιγα μην κανει και λιστες.

Ωπα τωρα το είδα! Μιλάμε για τον Φ2??????

Ο Φ2 βαριά βαριά καρπιαίο σωλήνα και βαριά βαριά καμία DHS στους συγκλονιστικούς 4 μήνες που μένει σε ένα τμήμα.

Αν συγκρίνεις τον Φ2 with a senior sho τι να πω.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις Deanery approved θεσεις FY, κανεις δεν περιμενει να κανει παραπανω απο μερικα ελαχιστα χειρουργεια και αυτα πολυ απλα και παντα supervised . Κυριως κλινικες παρακολουθεις, βαζεις καποια goals για μερικες ιατρικες πραξεις και κανα audit και κανεις case based discussions και προχωρας στο επομενο. Ουτως ή αλλως στις εκπαιδευτικες θεσεις τον FY αναθεμα και αν θα τον δεις και καθολου. Ερχεται για 4 μηνες, τις 2-3 εβδομαδες θα εφημερευει, αλλες 2 εβδομαδες αδεια, αλλη μια εβδομαδα ρεπο μετα απο τις εφημεριες, σιγα μην κανει και λιστες.

Ωπα τωρα το είδα! Μιλάμε για τον Φ2??????

Ο Φ2 βαριά βαριά καρπιαίο σωλήνα και βαριά βαριά καμία DHS στους συγκλονιστικούς 4 μήνες που μένει σε ένα τμήμα.

Αν συγκρίνεις τον Φ2 with a senior sho τι να πω.......

Fully agree with Andreas. As a registrar, i never talk to FY2's, but i consider a senior post MRCS CT2 as equal to me.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Fully agree with Andreas. As a registrar, i never talk to FY2's, but i consider a senior post MRCS CT2 as equal to me.

όπα ρε μεγάλε!

Λοιπόν, για να τελειώνουμε και να μην μπερδεύεται ο κόσμος υπάρχουν δυο κατηγοριες junior grades.

Το Ποιος είναι τι το καταλαβαίνεις εύκολα από το ρότα.

First on call ρότα δεν χειρουργείς παρα ελάχιστα

Second on call ρότα, είσαι αυτό που λέμε Reg οποτε και θα χειρουργήσεις ανάλογος το νοσοκομείο, τις ικανότητες σου και τον Consultant σου.

Aυτά

Τροποποιήθηκε από tromponen
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως ως senior SHO post MRCS έχω γράψει από πέρυσι τον Αύγουστο 370 χειρουργεία και από αυτά τα 146 είναι δικά μου.

μουφα detected.

δηλαδη σε 10 και μισο μηνες εγραψες 370 χειρουργεια. Μιλαμε για 48 εβδομαδες, μειον 5 εβδομαδες κανονικη για το δεκαμηνο και 2 εκπαιδευτικη 41 εβδομαδες, μειον δυο εβδομαδες bank holidays 39 εβδομαδες, μειον τουλαχιστον 4 εβδομαδες νυχτερινο on call + ρεπο αναλογα το ροτα 35 εβδομαδες.

Σε 35 εβδομαδες δηλαδη, με τρια τραπεζια την εβδομαδα (τρισημιση το πολυ) για τον consultant σου εγραψες 370 χειρουργεια, δηλαδη πανω απο 10 την εβδομαδα. Πανω απο τρια ανα τραπεζι.

Οκ.

Η μιλαμε για αφαιρεση σπιλων και αλλες επεμβασεις under local ή κατι δεν παει καθολου καλα.

εκτος και εαν εισαι ο registrar και εχουν βαφτισει την θεση senior SHO, αλλα τοτε μιλαμε για θεση middle grade.

Ρε τρομπόνι, ευτυχώς που το panel στο ARCP μου την προηγούμενη εβδομάδα δεν ήξερε τα δικά σου μαθηματικά, γιατί δε θα με πέρναγαν.

Όσο για τις unsupervised SHO lists αρκεί να σου πω ότι σε πάρα πολλά νοσοκομεία πλέον (όπως και στο δικό μου) τρέχουν nurse practitioner lists για καρπιαίους σωλήνες, lumps& bumps, central line insertions, inguinal hernia repairs, endoscopies και δε συμμαζεύεται, οπότε πίστεψέ με, το supervision έρχεται δεύτερο μετά το service provision στη Βρετανία.

Δεν ξέρω τι grade είσαι, πάντως ο FY2 απέχει έτη φωτός από τον post MRCS ST/CT 2. Αυτό θα το καταλάβεις όταν φτάσεις και εσύ εκεί και τότε τα ξαναλέμε. Επίσης, αν εκεί που είσαι δεν είναι καλά χειρουργικά (που είναι πολύ πιθανό), τότε φύγε αμέσως μόλις σου παρουσιαστεί η ευκαιρία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψυχιατρικη CT1-CT3 υπαρχει μεγαλη ελλειψη αυτη τη στιγμη, στο Λονδινο υπαρχουν 55 αδειες θεσεις!!! απο Αυγουστο και οι μονοι applicants για αυτες τις θεσεις ειναι κατι εντελως καμμενοι ινδοπακιστανοι, οποτε καποιος απο Ελλαδα μπορει ευκολα να χτυπησει καποια θεση απο αυτες. Επισης, οι περισσοτερες απο αυτες τις θεσεις προβλεπω οτι δε θα καλυφθουν τελικα οποτε θα υπαρχουν πολλες ευκαιριες για locum ψυχιατρικης.

Check:

http://www.londondeanery.ac.uk/var/recruitment/specialty-recruitment/2010-specialties-currently-recruiting/psychiatry

Dr Lecter, δηλαδή ποια η συμβουλή σου για κάποιον που έχει πάρει πρόσφατα πτυχίο ή θα πάρει τους επόμενους μήνες και ενδιαφέρεται για ψυχιατρική? Σύμφωνα με όσα διάβασα στα προηγούμενα ποστ ΑΤΛΣ, ΑΛΣ, ΙΕΛΤΣ -> FY1(τουλάχιστον κάποιους μήνες)-> FY2 -> CT1 -> CT2 -> CT3 -> ST4με ST6 (run-through????) -> CCT. Ή μήπως λόγω έλλειψης υποψηφίων, δεν χρειάζονται όλα αυτά? Σε ρωτάω από την άποψη για το τι ζητούν για εκπαιδευτική θέση οι Άγγλοι, αλλά και από την άποψη για το τι είναι καλύτερο επαγγελματικά για κάποιον που ενδιαφέρεται σοβαρά για τη συγκεκριμένη ειδικότητα και σκοπεύει να την εξασκήσει και μελλοντικά με αξιώσεις για θέση Consultant στην Αγγλία. Επίσης, αν θα μπορούσατε να πείτε 2-3 πραγματάκια για την ειδικότητα εκ των έσω, θα σας ήμουν κάτι παραπάνω από ευγνόμων( συνθήκες εργασίας κατά τη διάρκεια της ειδικότητας, συνθήκες εργασίας για ειδικούς, μελλοντική αποκατάσταση......)! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!!! Ένα μεγάλο ευχαριστώ και σε όλους εσάς που μπήκατε όλα αυτά τα χρόνια στον κόπο και συνεισφέρατε σε ένα τόσο βοηΘητικό και ανεκτίμητο τόπικ!!!

Τροποποιήθηκε από drT
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για τις unsupervised SHO lists αρκεί να σου πω ότι σε πάρα πολλά νοσοκομεία πλέον (όπως και στο δικό μου) τρέχουν nurse practitioner lists για καρπιαίους σωλήνες, lumps& bumps, central line insertions, inguinal hernia repairs, endoscopies και δε συμμαζεύεται, οπότε πίστεψέ με, το supervision έρχεται δεύτερο μετά το service provision στη Βρετανία.

Δεν ξέρω τι grade είσαι, πάντως ο FY2 απέχει έτη φωτός από τον post MRCS ST/CT 2. Αυτό θα το καταλάβεις όταν φτάσεις και εσύ εκεί και τότε τα ξαναλέμε. Επίσης, αν εκεί που είσαι δεν είναι καλά χειρουργικά (που είναι πολύ πιθανό), τότε φύγε αμέσως μόλις σου παρουσιαστεί η ευκαιρία

OK, οποτε είσαι SHO και τα χειρουργεία είναι απλές ιατρικές πράξεις, γάγγλια και κάνας καρπιαίος.

Δεν είναι κακό, από κάπου πρέπει να ξεκινήσει ο κόσμος, αλλα επειδή εδώ μπαίνει κόσμος που δεν ξέρει το σύστημα και ψάχνει πληροφορίες, καλο είναι να υπάρχει μια ακριβής περιγραφή των πραγμάτων για να μην απογοητεύονται αργότερα.

Μια συμβουλή και εάν θες την ακούς. Μην χάσεις την θέση σου στην ελλάδα ( για ορθοπεδική μιλάμε φαντάζομαι). Δεν υπάρχει άλλος σίγουρος τρόπος που να οδηγήσει σε CCST, εκτος και εάν έχεις εξασφαλίσει training number, πράγμα που γίνεται όλο και πιο δύσκολο. κρατα τις γνωριμίες σου και μετά γυρνάς σαν staff grade και μετά από κάποιο διάστημα βλέπεις τι κανεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.