Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Γεια σε όλους,

δουλεύω στα επείγοντα (A&E) σε μια μικρή πόλη της Σκωτίας εδώ και 3 μήνες και θα σας μεταφέρω τη δική μου εμπειρία για το πωε είναι τα πράγματα εδώ αν και έχω μικρή σχετικά εμπειρία από το σύστημα. Πριν έρθω εδώ έκανα μόνο στρατό και αγροτικό σε Κέντρο Υγείας. Τη θέση την βρήκα μέσω internet, η συνέντευξη ήταν τηλεφωνική ενώ ήμουν Ελλάδα (όπως έμαθα εκ των υστέρων το ίδιο έγινε και με τους άγγλους νέους γιατρούς - Junior Doctors) και η θέση που πήρα είναι LAS (Locum Appointment Service) ST1. Αυτή η θέση δεν αναγνωρίζεται ως ειδικότητα αν και έχεις καθήκοντα ειδικευομένου και ο μισθός της εξαρτάται από την προυπηρεσία που έχεις και αν κάνεις night shifts (νυχτερινές βάρδιες απο 10 έως 8 το πρωί) ή όχι. Εγώ αυτούς τους πρώτους μήνες δεν κάνω night shifts και παίρνω καθαρά 2500 λίρες περίπου (με ενοίκιο και όλα πληρωμένα). Από τον άλλο μήνα που θα αρχίσω και νυχτ. πάω αυτομάτως στις 3500-4000 λίρες. Τα συμπεράσματα που έχω βγάλει συνοπτικά είναι¨

1. Εδώ το τελευταίο που σε απασχολεί είναι τα χρήματα...πώς δλδ θα βγάλεις έναν καλό μισθό...προσφέρουν καλούς μισθούς. Επ'ισης η ζωή είναι φθηνότερη από Ελλάδα. Εδώ αρχίζεις να τρως λεφτά όταν ζεις άνετα γιατί οι ασφάλειες και γενικά οι φορολογίες είναι υψηλές.

2. Τα ωράρια είναι πολύ καλά..εγώ όπως και όλοι οι Junior Doctors έχουμε περίπου 12 ρεπό την εβδομάδα...Οι εφημερίες της Ελλάδας είναι εδώ night shifts.Αλλάζεις εύκολα τις μέρες που δουλεύεις οπότε μπορείς να κολλήσεις μέρες μαζί και να γυρίσεις Ελλάδα, κάτι που φαντάζομαι αρχικά θα θέλουν αρκετοί.

3. ¨Εχουν έλλειψη από γιατρούς και προσλαμβάνουν γιατρούς από Ινδία τηλεφωνικά και χωρίς αυτά τα χαρτιά που συχνά αναφέρονται εδώ ή γνωριμίες.

4. Εδώ δεν είναι ντροπή να αναλαμβάνεις ασθενή και να ανοίγεις βιβλίο (handbooks) συνήθως. Το κάνουν και οι μεγαλύτεροι γιατροί (middle grade, π.χ. ειδικευόμενοι) αλλά ακόμη και οι consultants (επιμελητές)

5. Η ζωή είναι διαφορετική, αλλά δεδομένου του καλού εργασιακού ωραρίου και του μισθού σιγά σιγά αρχίζεις να βρίσκεις την άκρη

6. ό,τι δεν γνωρίζεις και εάν νιώθεις ανασφαλής για ένα περιστατικό θα ρωτήσεις επιμελητή και όσο φόρτο εργασίας και να έχει θα σε βοηθήσει

7. Μερικοί ¨Αγγλοι έχουν την πεποίθηση ότι είναι η κορυφή του κόσμου και εσύ έρχεσαι από Ουγκάντα ή κάτι τέτοιο αλλά αν δεν επηρεάζεστε από τέτοιες συμπεριφορές δεν θα έχετε ιδιαίτερο πρόβλημα.

8. Το κύριο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσετε τον πρώτο καιρό είναι η προσαρμογή στο σύστημα. Όχι ΄τι είναι κάτι το τελείως πρωτόγνωρο αλλά θα κάνετε λάθη κυρίως λόγω έλλειψης γνώσης του συστήματος παρά καθαρά ιατρικά

9. Συνήθως θα βρείτε εύκολα accomodation(δωμάτιο σε εστία του νοσοκομείου) που είναι σε αρκετά νοσοκομεία πολύ καλά (εγώ έχω δικό μου υπνοδωμάτιο, δικό μου καθιστικό και αποθήκη και μοιράζομαι με ένα μόνο συγκάτοικο κουζίνα και μπάνιο και πληρώνω ενοίκιο 260 λίρες).

10. Για να αρχίσετε να δουλεύετε πρέπει να έχετε εγγραφεί πλήρως στο GMC δλδ στον αντίστοιχο ιατρικό σύλλογο. Επίσης κάθε νοσοκομείο έχει ένα τμήμα, το Human Resources Departement το οποίο είναι το τμήμα που κανονίζει τη γραφειοκρατία της πρόσληψής σου. Αυτοί ζητούν ένα χαρτι που λέγεται Disclosure το οποίο είναι ουσιαστικά απόδειξη καθαρού ποινικού μητρώου. Αυτό το χαρτί παίρνει λι΄γο καιρό για να εκδοθεί από τις εδώ αρχές. Στη Σκωτία ο μέσος χρόνος που χρειάζεται για την έκδοση είναι 3 εβδομάδες. Έχω ακούσει από άλλους γιατρούς ότι στην Αγγλία (όχι σκωτία) θέλει περισσότερο μέχρι και μήνες. Χωρίς αυτό το χαρτί δεν μπορείτε να αρχίσετε να δουλεύετε.

11. Τέλος θα χρειαστεί να σας ασφαλίσουν δλδ θα πρέπει να βγάλετε το National Insurance Number. Αυτό μη σας απασχολεί γιατί αρχικά θα σας δώσουν ένα προσωρινό για να μπορείτε να πληρώνετστε και μετά θα βγάλετε ένα μόνιμο.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι όποιος θέλει να έρθει αξίζει να το προσπαθήσει και να μην επηρεάζεται από όλα όσα ακούει. Η πραγματικότητα του καθενός είναι διαφορετική. Η μάθηση εδώ γίνεται με άλματα και το σημαντικό είναι να μπείτε στο σύστημα οπότε μην κολλάτε με εκπαιδευτική ή μη θέση αρχικά΄. Επίσης μη κομπλάρετε με τα Αγγλικά σας. Δεν περιμένουν να έρθετε όλοι και να μιλάτε τέλεια. Εγώ ήρθα με απλό Lower και σχετικά καλή γνώση της αγγλικής ιατρικής ορολογίας που συχνά έχει ελληνική προέλευση.

Λυπάμαι που θα χαλάσω το ευχάριστο κλίμα και την ευφορία, αλλά πιστεύω πως το παρόν post θα έπρεπε να είναι κάτω από τον τίτλο "εργασία μέσω agency στη Μ. Βρετανία" και όχι στο topic "Εδικότητα στη Μ. Βρετανία". Με τα σημερινά δεδομένα, το να βρει κάποιος καλοπληρωμένη δουλειά σαν γιατρός στο νησί είναι πολύ έυκολο. Το να βρει όμως θέση ειδικότητας (ή έστω θέση που να μπορείς να την αναγνωρίσεις στο ΚΕΣΥ χωρίς να βάλεις βύσμα υπουργο) δεν είναι το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο.

Αυτά, χωρίς ίχνος κακίας, και πάντα με διάθεση να βοηθήσω όσους σκέφτονται να κάνουν το βήμα προς τα εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

No, no stevieray's post belongs to "Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία" topic.

This is the place to post life experiences of colleagues in the NHS and ways to get into the system.

This has always been the case even in the pre-MMC era, why change it now?

I would personally be quite pleased and uplifted by this post, if I was trying to find my way into coming to the UK.

Obviously LAS in AE is no training post but a damn good starting point for people who feel they deserve something better than waiting for years to start working in the Greek NHS.

Well done stevieray (for leaving the Greek misery behind you).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως για τα χρήματα, και από προσωπική εμπειρία.

Αν είσαι σε μία full time non locum δουλειά, ζεις στο δικό σου φλατ, έχεις αυτοκίνητο, πληρώνεις courses, ταξίδια στην Ελλάδα κτλπ., τότε τα χρήματα του NHS σου φτάνουν για να ζήσεις οριακά αυτήν την άνετη ζωή.

Οπότε τα χρήματα στην Αγγλία για όποιον θέλει μία Α ποιότητα ζωής και δεν κάνει λοκουμς όλη την ώρα, είναι κατ΄εμένα μύθος.

Βεβαια από την αλλη έχω γνωρίσει Ελληνες όπου έρχονται εδώ, μένουν 1 και 2 και 3 χρονια στο hospital accomodation και ξεσκίζονται ΜΟΝΟ στα λόκουμς. Αυτή είναι άλλη περίπτωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I thought the post was fine in that it gives a feel for the different opportunities available on the island. Especially for people just looking for some valuable experience, maybe to fill a gap while they are waiting for their posts in Greece to open. However, as you rightly pointed out ppalios, this kind of post is fairly easy to get into and should not give people the wrong impression, ie it is far tougher to obtain a training post and stay in one, as previously documented in this forum in great detail.

Γεια σε όλους,

δουλεύω στα επείγοντα (A&E) σε μια μικρή πόλη της Σκωτίας εδώ και 3 μήνες και θα σας μεταφέρω τη δική μου εμπειρία για το πωε είναι τα πράγματα εδώ αν και έχω μικρή σχετικά εμπειρία από το σύστημα. Πριν έρθω εδώ έκανα μόνο στρατό και αγροτικό σε Κέντρο Υγείας. Τη θέση την βρήκα μέσω internet, η συνέντευξη ήταν τηλεφωνική ενώ ήμουν Ελλάδα (όπως έμαθα εκ των υστέρων το ίδιο έγινε και με τους άγγλους νέους γιατρούς - Junior Doctors) και η θέση που πήρα είναι LAS (Locum Appointment Service) ST1. Αυτή η θέση δεν αναγνωρίζεται ως ειδικότητα αν και έχεις καθήκοντα ειδικευομένου και ο μισθός της εξαρτάται από την προυπηρεσία που έχεις και αν κάνεις night shifts (νυχτερινές βάρδιες απο 10 έως 8 το πρωί) ή όχι. Εγώ αυτούς τους πρώτους μήνες δεν κάνω night shifts και παίρνω καθαρά 2500 λίρες περίπου (με ενοίκιο και όλα πληρωμένα). Από τον άλλο μήνα που θα αρχίσω και νυχτ. πάω αυτομάτως στις 3500-4000 λίρες. Τα συμπεράσματα που έχω βγάλει συνοπτικά είναι¨

1. Εδώ το τελευταίο που σε απασχολεί είναι τα χρήματα...πώς δλδ θα βγάλεις έναν καλό μισθό...προσφέρουν καλούς μισθούς. Επ'ισης η ζωή είναι φθηνότερη από Ελλάδα. Εδώ αρχίζεις να τρως λεφτά όταν ζεις άνετα γιατί οι ασφάλειες και γενικά οι φορολογίες είναι υψηλές.

2. Τα ωράρια είναι πολύ καλά..εγώ όπως και όλοι οι Junior Doctors έχουμε περίπου 12 ρεπό την εβδομάδα...Οι εφημερίες της Ελλάδας είναι εδώ night shifts.Αλλάζεις εύκολα τις μέρες που δουλεύεις οπότε μπορείς να κολλήσεις μέρες μαζί και να γυρίσεις Ελλάδα, κάτι που φαντάζομαι αρχικά θα θέλουν αρκετοί.

3. ¨Εχουν έλλειψη από γιατρούς και προσλαμβάνουν γιατρούς από Ινδία τηλεφωνικά και χωρίς αυτά τα χαρτιά που συχνά αναφέρονται εδώ ή γνωριμίες.

4. Εδώ δεν είναι ντροπή να αναλαμβάνεις ασθενή και να ανοίγεις βιβλίο (handbooks) συνήθως. Το κάνουν και οι μεγαλύτεροι γιατροί (middle grade, π.χ. ειδικευόμενοι) αλλά ακόμη και οι consultants (επιμελητές)

5. Η ζωή είναι διαφορετική, αλλά δεδομένου του καλού εργασιακού ωραρίου και του μισθού σιγά σιγά αρχίζεις να βρίσκεις την άκρη

6. ό,τι δεν γνωρίζεις και εάν νιώθεις ανασφαλής για ένα περιστατικό θα ρωτήσεις επιμελητή και όσο φόρτο εργασίας και να έχει θα σε βοηθήσει

7. Μερικοί ¨Αγγλοι έχουν την πεποίθηση ότι είναι η κορυφή του κόσμου και εσύ έρχεσαι από Ουγκάντα ή κάτι τέτοιο αλλά αν δεν επηρεάζεστε από τέτοιες συμπεριφορές δεν θα έχετε ιδιαίτερο πρόβλημα.

8. Το κύριο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσετε τον πρώτο καιρό είναι η προσαρμογή στο σύστημα. Όχι ΄τι είναι κάτι το τελείως πρωτόγνωρο αλλά θα κάνετε λάθη κυρίως λόγω έλλειψης γνώσης του συστήματος παρά καθαρά ιατρικά

9. Συνήθως θα βρείτε εύκολα accomodation(δωμάτιο σε εστία του νοσοκομείου) που είναι σε αρκετά νοσοκομεία πολύ καλά (εγώ έχω δικό μου υπνοδωμάτιο, δικό μου καθιστικό και αποθήκη και μοιράζομαι με ένα μόνο συγκάτοικο κουζίνα και μπάνιο και πληρώνω ενοίκιο 260 λίρες).

10. Για να αρχίσετε να δουλεύετε πρέπει να έχετε εγγραφεί πλήρως στο GMC δλδ στον αντίστοιχο ιατρικό σύλλογο. Επίσης κάθε νοσοκομείο έχει ένα τμήμα, το Human Resources Departement το οποίο είναι το τμήμα που κανονίζει τη γραφειοκρατία της πρόσληψής σου. Αυτοί ζητούν ένα χαρτι που λέγεται Disclosure το οποίο είναι ουσιαστικά απόδειξη καθαρού ποινικού μητρώου. Αυτό το χαρτί παίρνει λι΄γο καιρό για να εκδοθεί από τις εδώ αρχές. Στη Σκωτία ο μέσος χρόνος που χρειάζεται για την έκδοση είναι 3 εβδομάδες. Έχω ακούσει από άλλους γιατρούς ότι στην Αγγλία (όχι σκωτία) θέλει περισσότερο μέχρι και μήνες. Χωρίς αυτό το χαρτί δεν μπορείτε να αρχίσετε να δουλεύετε.

11. Τέλος θα χρειαστεί να σας ασφαλίσουν δλδ θα πρέπει να βγάλετε το National Insurance Number. Αυτό μη σας απασχολεί γιατί αρχικά θα σας δώσουν ένα προσωρινό για να μπορείτε να πληρώνετστε και μετά θα βγάλετε ένα μόνιμο.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι όποιος θέλει να έρθει αξίζει να το προσπαθήσει και να μην επηρεάζεται από όλα όσα ακούει. Η πραγματικότητα του καθενός είναι διαφορετική. Η μάθηση εδώ γίνεται με άλματα και το σημαντικό είναι να μπείτε στο σύστημα οπότε μην κολλάτε με εκπαιδευτική ή μη θέση αρχικά΄. Επίσης μη κομπλάρετε με τα Αγγλικά σας. Δεν περιμένουν να έρθετε όλοι και να μιλάτε τέλεια. Εγώ ήρθα με απλό Lower και σχετικά καλή γνώση της αγγλικής ιατρικής ορολογίας που συχνά έχει ελληνική προέλευση.

Λυπάμαι που θα χαλάσω το ευχάριστο κλίμα και την ευφορία, αλλά πιστεύω πως το παρόν post θα έπρεπε να είναι κάτω από τον τίτλο "εργασία μέσω agency στη Μ. Βρετανία" και όχι στο topic "Εδικότητα στη Μ. Βρετανία". Με τα σημερινά δεδομένα, το να βρει κάποιος καλοπληρωμένη δουλειά σαν γιατρός στο νησί είναι πολύ έυκολο. Το να βρει όμως θέση ειδικότητας (ή έστω θέση που να μπορείς να την αναγνωρίσεις στο ΚΕΣΥ χωρίς να βάλεις βύσμα υπουργο) δεν είναι το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο.

Αυτά, χωρίς ίχνος κακίας, και πάντα με διάθεση να βοηθήσω όσους σκέφτονται να κάνουν το βήμα προς τα εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ skaliotis

Of course the post is fine.

The guy is working in A+E

He said it is not a training post (LAS either through agency or the trust itself)

He is working in a small town in Scotland.

He is learning, he is happy, he is well paid.

He is gonna probably use this experience as a stepping stone for a training post in the future, if he wishes to stay here.

I was given no wrong impression. Were you?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπάμαι που θα χαλάσω το ευχάριστο κλίμα και την ευφορία, αλλά πιστεύω πως το παρόν post θα έπρεπε να είναι κάτω από τον τίτλο "εργασία μέσω agency στη Μ. Βρετανία" και όχι στο topic "Εδικότητα στη Μ. Βρετανία". Με τα σημερινά δεδομένα, το να βρει κάποιος καλοπληρωμένη δουλειά σαν γιατρός στο νησί είναι πολύ έυκολο. Το να βρει όμως θέση ειδικότητας (ή έστω θέση που να μπορείς να την αναγνωρίσεις στο ΚΕΣΥ χωρίς να βάλεις βύσμα υπουργο) δεν είναι το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο.

Αυτά, χωρίς ίχνος κακίας, και πάντα με διάθεση να βοηθήσω όσους σκέφτονται να κάνουν το βήμα προς τα εδώ.

Που είδες εσύ "ευχάριστο κλίμα και ευφορία" ?

Ο stevieray ξεκαθαρίζει ότι δεν κάνει Ειδικότητα και αυτά που γράφει για την όλη εμπειρία του στο νησί είναι διαφωτιστικά για πολλούς ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ skaliotis

Of course the post is fine.

The guy is working in A+E

He said it is not a training post (LAS either through agency or the trust itself)

He is working in a small town in Scotland.

He is learning, he is happy, he is well paid.

He is gonna probably use this experience as a stepping stone for a training post in the future, if he wishes to stay here.

I was given no wrong impression. Were you?

Neither of us were given the wrong impression and I agree with most of the above. My post was meant as an intermediary between ppalios and the rest, in that I agree that this post is fine and a great option for someone looking for some experience. Definitely much preferable to what a lot of folk do back in Greece while on the waiting list...

I can't agree though, that this is a good stepping stone and to me a LAS is not a wise option if you are interested in subsequently entering a training scheme.

But then again there are no steadfast rules about how one is best advised in pursuing a training post and we are just sharing opinions

Τροποποιήθηκε από skaliotis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@skaliotis

Well, you see the discussion was not about what is the best way to get a training post these days in the NHS.

The guy got his first job in the UK. He is happy about it and he is sharing his first impressions in this country with us.

ppalios stated that this topic is not the right one for stevieray to post his thoughts and you are talking about wrong impressions and how tough it is to get a training post in the UK. Slightly irrelevant to stevieray's post, dont you think?

As far as your views are concerned about how helpful a LAS might be for a greek colleague, it is indeed open to discussion, but again that is not what stevieray was trying to communicate- I think.

It was 5 years ago when I got my first SHO job in this country, but I still remember my joy and relief when I was informed that I was successful in the interview. It was a training post, but I wouldnt care less if it wasnt.

It seems things have changed quite a bit -from what I read in here -and the new generation of greek juniors do not need to go through non-training appointments anymore. Straight to specialty training I suppose...

filika,

stamatis

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαίνεται πως το post μου ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων - λαϊκή οργή!!!

Μάλλον το παρεξηγήσατε συνάδελφοι. Εγώ δεν ήθελα να αποθαρύννω κανένα. Ίσα - ίσα, πολλά συγχαρητήρια στον stevieray για την πρώτη του δουλειά στο νησί. Ελπίζω να συνεχίσει το ίδιο καλά.

Ίσως αυτό που έγραψα να ήταν τραβηγμένο - και απολογούμαι γι αυτό. Μάλλον τα πήρα λίγο βλέποντας A&E, καθότι ήμουνα on-call τις προάλλες και είχα ούκ ολίγες κόντρες μαζί τους...

Anyway, good luck stevieray...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@skaliotis

Well, you see the discussion was not about what is the best way to get a training post these days in the NHS.

The guy got his first job in the UK. He is happy about it and he is sharing his first impressions in this country with us.

ppalios stated that this topic is not the right one for stevieray to post his thoughts and you are talking about wrong impressions and how tough it is to get a training post in the UK. Slightly irrelevant to stevieray's post, dont you think?

As far as your views are concerned about how helpful a LAS might be for a greek colleague, it is indeed open to discussion, but again that is not what stevieray was trying to communicate- I think.

It was 5 years ago when I got my first SHO job in this country, but I still remember my joy and relief when I was informed that I was successful in the interview. It was a training post, but I wouldnt care less if it wasnt.

It seems things have changed quite a bit -from what I read in here -and the new generation of greek juniors do not need to go through non-training appointments anymore. Straight to specialty training I suppose...

filika,

stamatis

Regrettably it seems I've upset some people. It was the least of my intentions. All I wanted to point out, was that I thought the post was helpful for people who intend to come over to the UK for some experience but that it should not give the wrong impression to people in search of training posts. I really don't see how that could have offended people. I don't want to take away from the achievement of getting any job in this country and I am sorry if it came across like that. Congats to Stevieray and I hope I did not upset my fellow welshman Stamatis too much!

As always when I come to the defence of my friend ppalios I end up in trouble, I should have known better!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να'σαι καλά βρε skaliotis, θέλω δε θέλω, με βάζεις να κάνω reading με τα ποστ σου! :Pemofftopic:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να'σαι καλά βρε skaliotis, θέλω δε θέλω, με βάζεις να κάνω reading με τα ποστ σου! :Pemofftopic:antegeia:

You catch me off balance, as I have been much maligned today!

Thank you my friend, you are too kind!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ skaliotis

No probs my friend.

I am heading for a pint in the local pub with some friends from work and I ll have one for you as well.

Pob lwc

No worries!

The best of luck to you too my friend!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

So many things lost in translation...its almost farcical!

Stevieray wrote an excellent and detailed account of his travels and the wonders he has seen. Poor kid only tried to be an objective reporter and never meant to become the living legend known as the One-Who-Got-A-Job-In-A&E.

The ex pats debated the finer points of LAS vs CT posts, and its all gone downhill from there.

Peace on earth, goodwill to men, 2 pints of lager and a packet of crisps. emcolgate

Stamatis MD- Luved your poignant reminiscences of your first job. Be glad you were spared MMC, for the world has changed.

Stevieray-Congrats enjoy the ride! May the force be with you if you plan to try for CMT or whatever coz among others you’ll need IELTS .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I suppose a post should be judged by the level of positive response and interest it achieves and in that Stevieray's post was excellent!

Definitely livened up my study day a wee bit! Congrats again on the job my friend!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I'll never be your stepping stone

take it all or leave me alone,

I'll never be your stepping stone,

I'm standing upright on my own!

Τα πάντα όλα έχουμε πει για το UK εδώ μέσα.

Οι μη εκπαιδευτικές θέσεις ήταν είναι κ θα είναι πέτρα για βήμα.

Ακόμα κ οι μη glamorous LAS/Trust/Staff/Clinical Fellow θέσεις αξίζουν να τις κάνει κανείς για να φύγει έστω κ προσωρινά από το ελλαδιστάν. Σε κάνει άλλο άνθρωπο η ζωή στο εξωτερικό τέλος.

Θεωρώ ότι από ελ-λάδα αν πας για εκπαιδευτική θέση αμέσως (ie χωρίς NHS εμπειρία) θα πάρεις κατα 95% τα @@ σου. Το άλλο 5% το αφήνω γιατί μπορεί να έχεις κάνα μάγο προπονητή κ να σε ξεσκίσει στην προετοιμασία οπότε να κερδίσεις το όσκαρ στην συνέντευξη κ να σε πάρουν (σε καμία μη ανταγωνιστική ειδικότητα όπου ο ανταγωνισμός δε ξέρει αγγλικά).

Τι άλλο να πούμε δηλαδή, http://www.youtube.com/watch?v=O9u2I1kzck4?

ΥΓ Το theme του ποστ το επέλεξα για να αντισταθμίσω τα αγγλικά της μάγισσας :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

So many things lost in translation...its almost farcical!

Stevieray wrote an excellent and detailed account of his travels and the wonders he has seen. Poor kid only tried to be an objective reporter and never meant to become the living legend known as the One-Who-Got-A-Job-In-A&E.

The ex pats debated the finer points of LAS vs CT posts, and its all gone downhill from there.

Peace on earth, goodwill to men, 2 pints of lager and a packet of crisps. emcolgate

Stamatis MD- Luved your poignant reminiscences of your first job. Be glad you were spared MMC, for the world has changed.

Stevieray-Congrats enjoy the ride! May the force be with you if you plan to try for CMT or whatever coz among others youʼll need IELTS .

3 pints of stout to be exact- St Patrick's day today you see!

I am glad indeed I was spared MMC- look what happened to you since you went through this selection process!?!

(post-traumatic stress etc)

I am also glad you enjoyed my little life story- I guess I am lucky since I didnt have to scrape the bottom of the barrel during my first months in this country (unlike other doctors who had to work as medical advisors or police surgeons before they managed to secure a proper NHS job)

The world cianyde has not changed. I dont care if you are called ST1 or ST2, you are still an SHO. You are a junior and your proper specialty training has not yet started (although I vaguely recall training is slightly different in Psych compared to Medicine) . I sincerely hope you ll manage to go through to ST3/ST4 and beyond. Only when you are there and you can just about make out your CCST date, MMC, IELTS, e-portofolios etc will be long forgotten.

Till that time comes, I expect nothing less from you cianyde than tormenting our poor colleagues with your flowery speech!

(God I envy you for that!)

filika,

stamatis

Τροποποιήθηκε από STAMATIS MD
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμπνευσμένος από την συζήτηση στο τόπικ των μπρούκληδων,

έψαχνε κανείς άλλος εκπαιδευτικές θέσεις στο UK?

Κανα αποτέλεσμα?

Εγώ θα είμαι West Midlands για 2 χρόνια CT T&O!

Πήγα σε 4 συνεντεύξεις & είχα 2 προσφορές.

Κανείς άλλος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I don't know of anyone applying this year but it would be interesting to know how others are progressing

Απο περυσι ειμαι CT2 Ψυχιατρικη στο Λονδινο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμπνευσμένος από την συζήτηση στο τόπικ των μπρούκληδων,

έψαχνε κανείς άλλος εκπαιδευτικές θέσεις στο UK?

Κανα αποτέλεσμα?

Εγώ θα είμαι West Midlands για 2 χρόνια CT T&O!

Πήγα σε 4 συνεντεύξεις & είχα 2 προσφορές.

Κανείς άλλος?

πω πω! ζηλειααα!

νταξ' κατι εκανες κι εσυ/

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμπνευσμένος από την συζήτηση στο τόπικ των μπρούκληδων,

έψαχνε κανείς άλλος εκπαιδευτικές θέσεις στο UK?

Κανα αποτέλεσμα?

Εγώ θα είμαι West Midlands για 2 χρόνια CT T&O!

Πήγα σε 4 συνεντεύξεις & είχα 2 προσφορές.

Κανείς άλλος?

πω πω! ζηλειααα!

νταξ' κατι εκανες κι εσυ/

:P

Αμα εισαι μαγκας παρε και συ τετοια θεση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.