Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Αν θέλεις για δύο μόνο χρόνια, τότε δεν αξίζει να προσπαθήσεις να μπεις στο training system. Όπως είπαν πολλοί πριν από μένα, για τέτοια δουλειά αξίζει μια σταφ θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μην μπερδεύουμε τα παιδιά που ρωτάν και ξαναρωτάν.

-Staff Grade προϋποθέσεις είναι να έχεις 3 χρόνια τουλάχιστο προϋπηρεσία στην ειδικότητα που διεκδικείς. Μαζί με τον Clinical Fellow αποτελούν μη εκπειδευτικές θέσεις παλαιού Registrar.

-Trust Doctor FY1, Trust FY2 καιTrust ST1-2 είναι κάτι αντίστοιχο με το παλαιό SHO και δεν απαιτείται απαραίτητα προϋπηρεσία στην ειδικότητα αποτελεί όμως μπόνους. Κλίση και ενασχόληση με την ειδικότητα που θες να διεκδικήσεις (εργασίες, μεταπτυχιακό, άμμισθος συνεργάτης κλπ) είναι πιο σημαντικά.

Όλες οι θέσεις αναγνωρίζονται από το ΚΕΣΥ τουλάχιστο μέχρι πρόσφατα και αυτό αποτελούσε τυπική διαδικασία.

Το αγροτικό δεν είναι απολύτως ξεκάθαρο αν θα το δεχθούν σαν FY2. Αυτό παίζεται κατά την κρίση του κάθε ενός που κρίνει την αίτηση. Παράγοντες που παίζουν ρόλο είναι ο ανταγωνισμός και η λοιπή εικόνα από το βιογραφικό.

Αν κάποιος θέλει να περάσει την αναμονή του θα του συνιστούσα παράλληλα με θέσεις εκπαιδευτικές να στέλνει αιτήσεις για Trust θέσεις ή Clinical research fellow ή LAS ST1-2. Τις χτυπάς πιο εύκολα και αν και δεν αποκομίζεις τα μέγιστα από το σύστημα αποτελούν καλύτερη εκπαίδευση από αυτή που θα κάνουν στην Ελλάδα,

Αν κάποιος θέλει πλήρη ειδικότητα στην Αγγλία οι εκπαιδευτικές θέσεις είναι μονόδρομος.

Τώρα εκτός από ελάχιστες ειδικότητες ST1 ST2 αποτελούν τον παλαιό SHO και ακόμα παίζεται αν θα συνεχίσουν σαν ST3 ή θα πρέπει να ξανακάνουν αιτήσεις. Το άλλο πακέτο είναι να φτάσουν ST5 και να ονομαστούν Junior Consultant και με λειτουργεία σαν Staff Grade.

Το σύστημα δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα γιατί περιμένουν να αξιολογήσουν ποιά θα πρέπει να είναι τα επίπεδα που θα πρέπει να φτάνουν αυτοί που τελειώνουν τον κάθε κύκλο για να είναι ικανοποιημένοι οι ασθενείς από την παροχή υπηρεσιών. Οπότε ότι κερδίζει κάποιος και είναι εκπαιδευτικό καλό είναι. Δεν ξέρει που θα τον φτάσει και που θα του ξημερώσει.

Τροποποιήθηκε από drkot
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

My cv is not impressive. I have a PhD, several publications, >200 citations, acted as a peer-reviewer for few articles, some presentations. The usual greek applicant has more than 50 presentations in greek conferences and the same number of publications in greek journals; consultants are most likely to lough during the interview as he is trying to sell these as research.

Your success seems more like the recognition of a hard worker than the triumph of the underdog .

Had I seen your CV I’d never have called you mad when you quit your Greek post,or your endeavour an 'experiment'...not that this detracts in any way from your achievement.

Τροποποιήθηκε από cianyde
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγχαρητηρια ppalios κ καλη επιτυχια σε οσους το παλευουν ακομη.μπορει να υπαρχει αβεβαιοτητα αλλα οπως κ να'χει τα χρονια περνανε παραγωγικα κ με εκπαιδευση που καθε αλλη ευρωπαικη χωρα θα ζηλευε :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από suxnouria
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δε κατάλαβα...

Τελικά πότε κερνάει ο ανδρέας?

Συγχαρητήρια! Αντε να σου κάτσει και το rotation!

Καλλίτερα πήγαμε φέτος, με τα περσινά αποτελέσματα με είχε πάρει από κάτω.. :ο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δε κατάλαβα...

Τελικά πότε κερνάει ο ανδρέας?

Συγχαρητήρια! Αντε να σου κάτσει και το rotation!

Καλλίτερα πήγαμε φέτος, με τα περσινά αποτελέσματα με είχε πάρει από κάτω.. :ο)

φίλε cadaver,

αν μου κάτσει θα το ξέρω σε 1 - 2 εβδομάδες οπότε στην ευτυχή περίπτωση η γνωστή ομάδα να ετοιμαστεί. :)

Ξέρω ήδη 4 έλληνες (ένας από αυτούς σπούδασε όμως leeds) που βρήκαν CT1 σε χειρουργικές ειδικότητες.

Όλοι είχαν κάνει FY2 πέρσι.

Τροποποιήθηκε από andreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σε ολους!!! emkiss

οι ενδιαφερομενοι τρεχτε... ξεκινησε η δημοσιευση των φ2 stand alone για φετος...και μην αρχισετε να ρωτατε παλι ολοι τι ειναι αυτο!!!χαχαχαχα!!! :blink: ραντεβου στο uk μαγκες :rolleyes:

Advert number: 158941-0

NORTH WESTERN DEANERY

FOUNDATION YEAR 2 LEVEL

The North Western Foundation School is inviting applicants for approximately 35 vacancies at F2 level to commence on August 1 2008, based in Health Economies in the North Western Deanery for a period of 12 months.

 Full details of the vacancies and the application process will be available on our website: http://www.nwpgmd.nhs.uk/hospmed/vacancies.htm (or follow links from home page: Foundation Training/Vacancies) from Monday 17 March 2008. Closing date for receipt of applications: 12 noon, Tuesday 1 April 2008.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια να ρωτησω.

κοιταζοντας για Y2 βρηκα αυτο.:

Choosing the Placements to Apply for

For recruitment to specific foundation programmes for August 2008 - Round 2 of the national recruitment process - the North Western School will be adminstering its own process and will be in touch with all applicants allocated to this School.

There will be no interviews as part of this process.

We are planning to do this allocation in two stages -

1. to health economy/employing trust

2. to specific programme in that trust

τι ακριβως σημαινει αυτο?

καποιος που ψαχνει για θεση ειδικοτητας,αν δε βρει CT1,ψαχνει να ξεκινησει FY2.

τι ακριβως δηλωνουμε?τι πα να πει:to health economy/employing trust και τι to specific programme in that trust??

please helppppppp γιατι εχω μπερδευτει λιγακι... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό δεν αναφέρεται στα standalone. Είναι για τον δεύτερο γύρο του εθνικού συστήματος για να μπεις στο διετές πρόγραμμα.

Foundation Training in the North West

The place to be :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The H A P P I E S T day of my life!!!!

Χθές ήταν η πιο όμορφη κι ευτυχισμένη μέρα της ζωής μου!! Μετά από αρκετές κι επίπονες προσπάθειες, κατάφερα και πήρα θέση Run through ST1 in Ophthalmology at West Midlands Deanery (Birmingham). Δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο απίστευτο συναίσθημα είναι αυτό. Ο ανταγωνισμός πολύ σκληρός, αναλογιστεί κανείς ότι τετοιεσ θέσεις, υπάρχουν περίπου 50 στη Αγγλία...

Η πορεία δεν ήταν εύκολη, αλλά θέλω να μοιραστω μαζί σας την εμπειρία μου ευελπιστώντας να βοηθήσω κι εγώ όλα τα παιδιά που βρίσκονται στην ίδια θέση που βρισκόμουν κι εγώ πριν 1 χρόνο όταν αποφοίτησα. Τελειώνοντας την σχολή είχα 2 δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά και καποια εμπειρία από έρευνα (λόγω προσωπικού ενδιαφέροντος, που έγινε στον ελέυθερό μου χρόνο σε συνεργασία με έναν από τους καλύτερους ίσως καθηγητές που έχει η χώρα μας). Αμέσως μετά έκανα διάφορα courses (ATLS, ALS, ILS) και έδωσα τις εξετάσεις αγγλικών IELTS. Ακολούθως έκανα αμέτρητες αιτήσεις για F2 και έγινα δεκτός στο Mersey Deanery. Δούλεψα πολύ σκληρά (όπως κανουν όλα τα παιδιά που κυνηγούν την τύχη τους στην αγγλία) και εκμεταλλεύτικα όλες τις ευκαιρίες για μάθηση που προσφέρει το αγγλικό σύστημα εκπαίδευσης (courses, audits, teaching, presentations at conferences, ). Λόγω της επίπονης προσπάθειας και σκληρής δουλειάς, είχα άριστες σχέσεις τόσο με συνάδελφους (από nurses το consultants) όσο και με τους ασθενείς μου. Με εκτίμησαν, είδαν την προσπάθειά μου και με βοήθησαν σ'όλη μου την πορεία. Φέτος, έκανα αιτήσεις για Οφθαλμολογία- ίσως από τις πιο ανταγωνιστικές ειδικότητες για ένταξη στην αγγλία- και ομολογώ ότι τα πράγματα ήταν δύσκολα. Είχα μια συνέντευξη και τελικά πήρα τη δουλειά. Δε θα τα κατάφερνα χωρίς όλες αυτές τις συνεχείς προσπάθειες που περιέγραψα παραπάνω αλλά και τη θοήθεια του consultant,SpR, ST1 μου που ειδικά την τελευταία βδομάδα με προετοίμαζαν για τη συνέντευξη. Επίσης φίλοι όπως ο ppalios που με στήριξαν και με βοήθησαν.

Θα ήμουν αγνώμον, να παραβλέψω όλα τα παιδιά που με τα σχόλια τους και τις πληροφορίες τους στο topic αυτό του Greekmeds παρείχαν πολυτιμότατες πληροφορίες για την ειδικότητα στην Αγγλία.

Συμπέρασμα: Μην αφήνετε τα όνειρά σας να βουλιάζουν στο σαθρό σύστημα της Ελλάδας! Κυνηγήστε τα. Πληροφορηθείτε και κάντε αυτό που νομίζετε ότι είναι καλύτερο για σας (σε όποια χώρα σας ταιριάζει). Από τη δική μου εμπειρία δεν έχω δει άτομα που αγωνίζονται και δουλεύουν σκληρά να μην τα έχουν καταφέρει! δυσκολίες πάντα θα υπάρχουν, καμιά φορά ίσως αργήσει να πραγματωθεί ο στόχος σας, αλλά στο χέρι σας είναι! Παλέψτε το!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The H A P P I E S T day of my life!!!!

Λόγω της επίπονης προσπάθειας και σκληρής δουλειάς, είχα άριστες σχέσεις τόσο με συνάδελφους (από nurses το consultants)

Congrats my friend. Σύντομα θα τα πιούμε στο Manchester (έχεις και καλύτερο αυτοκίνητο, και το Birmigham είναι κοντά). Πάντως, οι άριστες σχέσεις με τις νοσοκόμες δεν είναι το κλειδί της επιτυχίας, αφού εγώ τη μέρα που πήρα τη δουλειά, πήρα επίσης ακόμα ένα complaint από νοσοκόμα (το οποίο o consiltant μου το έγραψε κανονικά εκεί που πρέπει...

Επίσης φίλοι όπως ο ppalios που με στήριξαν και με βοήθησαν.

I did nothing. YOU made it through, YOU are the winner, and the way to the top is now open.

Συμπέρασμα: Μην αφήνετε τα όνειρά σας να βουλιάζουν στο σαθρό σύστημα της Ελλάδας! Κυνηγήστε τα. Πληροφορηθείτε και κάντε αυτό που νομίζετε ότι είναι καλύτερο για σας (σε όποια χώρα σας ταιριάζει). Από τη δική μου εμπειρία δεν έχω δει άτομα που αγωνίζονται και δουλεύουν σκληρά να μην τα έχουν καταφέρει! δυσκολίες πάντα θα υπάρχουν, καμιά φορά ίσως αργήσει να πραγματωθεί ο στόχος σας, αλλά στο χέρι σας είναι! Παλέψτε το!!

True. But you might have to wait for a few months or 1-2 years to get ther.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε MedicusVagus τα θερμα μου συγχαρητηρια για τη θεση! Εχω δει απειρους εξαιρετους Αγγλους γιατρους να μην καταφερνουν να βρουν θεση Οφθαλμολογιας τοσα χρονια οποτε ξερω πολυ καλα οτι ειναι υπερβολικα δυσκολο για καποιον ξενο να βρει θεση. Μου φαινεται απιστευτο που τα καταφερες! Και παλι Μπραβο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Congrats my friend. Σύντομα θα τα πιούμε στο Manchester (έχεις και καλύτερο αυτοκίνητο, και το Birmigham είναι κοντά).

ωπ ωπ

Έχουμε γίνει πολλοί βλέπω εδώ στα βόρεια. Μήπως να κανονίζαμε άλλη μία κρασοκατάνυξη; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια ΜedicusVagus!!!! Και εις ανώτερα!!

Nα σου κάνω μια ερώτηση. Εάν επιλεγείς σε θέση Run through, σου διασφαλίζεται η θέση ειδικότητας για όλα τα χρόνια ή πρέπει (ανά εξάμηνο π.χ.) να κάνεις όλη τη διαδικάσία κάθε φορά?

ΤHANK YOU!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια ΜedicusVagus!!!! Και εις ανώτερα!!

Nα σου κάνω μια ερώτηση. Εάν επιλεγείς σε θέση Run through, σου διασφαλίζεται η θέση ειδικότητας για όλα τα χρόνια ή πρέπει (ανά εξάμηνο π.χ.) να κάνεις όλη τη διαδικάσία κάθε φορά?

ΤHANK YOU!!!

It's run through. If you pass your exams and evaluations the only interview you will have is for a consultant post...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τhanks!! K γω κάτι τέτοιο υποπτευόμουν, αλλά ήθελα επιβεβαίωση. Και κάτι ακόμη, επειδή ενδιαφέρομαι για παιδιατρική, εάν κάνω τα 2 πρώτα χρόνια εδώ και τα υπόλοιπα 2 Αγγλία, για ποιά θέση πρέπει να δηλώσω ST2 ή ST3? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τhanks!! K γω κάτι τέτοιο υποπτευόμουν, αλλά ήθελα επιβεβαίωση. Και κάτι ακόμη, επειδή ενδιαφέρομαι για παιδιατρική, εάν κάνω τα 2 πρώτα χρόνια εδώ και τα υπόλοιπα 2 Αγγλία, για ποιά θέση πρέπει να δηλώσω ST2 ή ST3? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Η παιδιατρική στην Αγγλία δεν είναι 4 χρόνια. Είναι 6. Με 2 χρόνια στην Ελλάδα μπορείς να δοκιμάσεις είτε ST1 είτε ST2 (για ποιο ψηλά χρειάζεται να έχεις περάσει τις εξετάσεις του εκάστοτε Royal College). Η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω κανέναν που κατάφερε να πάρει ST χωρίς να έχει (έστω και λιγη) εμπειρία του NHS (να έχει δουλέψει δηλαδή στην Αγγλία και να έχει συστατικές από εδώ). Αν γνωρίζει κάποιος παιδιά, ας το αναφέρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.