Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

emarup Μπαίνει 1 στους 3, κατάλαβα καλά;;;

Πολύ καλή αναλογία μου ακούγεται ρε παιδιά, γιατί υπάρχει τότε τόση γκρίνια ότι δε βρίσκεις καλή θέση;! Δηλαδή αν στείλεις 5-6 αιτήσεις όλο και κάποιος θα σε πάρει!

Μήπως ξεχνάω κάτι; emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα πάντα εξαρτώνται από την επιτροπή του ΚΕΣΥ που θα κρίνει την αίτησή σου. Συνήθως έμμισθες θέσεις, educationally approved, με συμμετοχή σε εφημερίες και προσκόμιση καταλόγου χειρουργείων, αναγνωρίζονται.

http://www.diorismos.gr/Dpages/geem/viewit...mp;position=ext

Έμφαση στο 7.

Τροποποιήθηκε από Σοφία
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστή η παρέμβασή σου Σοφία, αλλά κάτι μου λέει ότι η οδηγία του υπουργείου δεν ακολουθείται ούτε από το ίδιο και χρόνοι ειδικότητας αναγνωρίζονται πολύ πιο εύκολα στην μπανανία μας....δεν έχω στοιχεία, μια υποψία εκφράζω emdotsemconfused:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το γνωρίζω αυτό. Ίσως να έχεις δίκαιο. Επειδή δεν έχω προσωπική εμπειρία,αναφέρω μόνο ό,τι έχω δει γραμμένο επίσημα,όσο έψαξα το ζήτημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μπαίνει 1 στους 3, κατάλαβα καλά;;;

Πολύ καλή αναλογία μου ακούγεται ρε παιδιά, γιατί υπάρχει τότε τόση γκρίνια ότι δε βρίσκεις καλή θέση;! Δηλαδή αν στείλεις 5-6 αιτήσεις όλο και κάποιος θα σε πάρει!

Μήπως ξεχνάω κάτι; emstupid

Μαλλον ξεχνας κατι. Οτι στην Ελλαδα μπαινουν και οι 3 στους 3 εστω κι αν αργουν καμποσο. Στην Αγγλια οι 2 στους 3 που μενουν απεξω, μενουν χωρις ειδικοτητα παντοτινα δηλαδη καταστρεφεται η καριερα τους (και εγω που εχω ξοδεψει 12 χρονια στην Αγγλια για σπουδες και για ειδικοτητα δυστυχως εμεινα απεξω...).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μπαίνει 1 στους 3, κατάλαβα καλά;;;

Πολύ καλή αναλογία μου ακούγεται ρε παιδιά, γιατί υπάρχει τότε τόση γκρίνια ότι δε βρίσκεις καλή θέση;! Δηλαδή αν στείλεις 5-6 αιτήσεις όλο και κάποιος θα σε πάρει!

Μήπως ξεχνάω κάτι; emstupid

τι καλη αναλογια ?

αφου πανελληνιες εμπαινε 1 στους 4 και γινοτανε σφαγη ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μπαίνει 1 στους 3, κατάλαβα καλά;;;

Πολύ καλή αναλογία μου ακούγεται ρε παιδιά, γιατί υπάρχει τότε τόση γκρίνια ότι δε βρίσκεις καλή θέση;! Δηλαδή αν στείλεις 5-6 αιτήσεις όλο και κάποιος θα σε πάρει!

Μήπως ξεχνάω κάτι; emstupid

Μαλλον ξεχνας κατι. Οτι στην Ελλαδα μπαινουν και οι 3 στους 3 εστω κι αν αργουν καμποσο. Στην Αγγλια οι 2 στους 3 που μενουν απεξω, μενουν χωρις ειδικοτητα παντοτινα δηλαδη καταστρεφεται η καριερα τους (και εγω που εχω ξοδεψει 12 χρονια στην Αγγλια για σπουδες και για ειδικοτητα δυστυχως εμεινα απεξω...).

Το θέμα είναι πολύ πονεμένο, ιδίως φαντάζομαι για όλους τους φίλους εδώ που ήταν/είναι στο ΗΒ. Με όλο το σεβασμό λοιπόν:

Καμιά φορά αισθάνομαι πως το θρεντ είναι επιρρεπές σε υπερβολές. Θέλω να σε ρωτήσω, αγαπητέ Idler, έχει πραγματικά καταστραφεί η καριέρα σου;

Αυτό γράφεται χωρίς καθόλου ειρωνική ή δηκτική διάθεση, παρά μόνο για να καταλάβω για πόσο πραγματικά άγριες συνθήκες μιλάμε. Γιατί τα λόγια εύκολα λέγονται και οι εντυπώσεις εύκολα δημιουργούνται.

(Καλή χρονιά σε όλους.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μπαίνει 1 στους 3, κατάλαβα καλά;;;

Πολύ καλή αναλογία μου ακούγεται ρε παιδιά, γιατί υπάρχει τότε τόση γκρίνια ότι δε βρίσκεις καλή θέση;! Δηλαδή αν στείλεις 5-6 αιτήσεις όλο και κάποιος θα σε πάρει!

Μήπως ξεχνάω κάτι; emstupid

Με τσάκισε ο παραπάνω υπολογισμός..

Ακόμα να καταλάβω πως βγαίνει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τσάκισε ο παραπάνω υπολογισμός..

Ακόμα να καταλάβω πως βγαίνει...

Υποθέτω με έναν απλουστευμένο και στρογγυλοποιημένο υπολογισμό ,όπως προκύπτει από εδώ:

In England there will be around 9,000 places on speciality training programmes and employers expect there may be as many as 23,000 applications

όπως αναφέρει η σελίδα που παρέθεσε η cianyde.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μπαίνει 1 στους 3, κατάλαβα καλά;;;

Πολύ καλή αναλογία μου ακούγεται ρε παιδιά, γιατί υπάρχει τότε τόση γκρίνια ότι δε βρίσκεις καλή θέση;! Δηλαδή αν στείλεις 5-6 αιτήσεις όλο και κάποιος θα σε πάρει!

Μήπως ξεχνάω κάτι; emstupid

Μαλλον ξεχνας κατι. Οτι στην Ελλαδα μπαινουν και οι 3 στους 3 εστω κι αν αργουν καμποσο. Στην Αγγλια οι 2 στους 3 που μενουν απεξω, μενουν χωρις ειδικοτητα παντοτινα δηλαδη καταστρεφεται η καριερα τους (και εγω που εχω ξοδεψει 12 χρονια στην Αγγλια για σπουδες και για ειδικοτητα δυστυχως εμεινα απεξω...).

Το θέμα είναι πολύ πονεμένο, ιδίως φαντάζομαι για όλους τους φίλους εδώ που ήταν/είναι στο ΗΒ. Με όλο το σεβασμό λοιπόν:

Καμιά φορά αισθάνομαι πως το θρεντ είναι επιρρεπές σε υπερβολές. Θέλω να σε ρωτήσω, αγαπητέ Idler, έχει πραγματικά καταστραφεί η καριέρα σου;

Αυτό γράφεται χωρίς καθόλου ειρωνική ή δηκτική διάθεση, παρά μόνο για να καταλάβω για πόσο πραγματικά άγριες συνθήκες μιλάμε. Γιατί τα λόγια εύκολα λέγονται και οι εντυπώσεις εύκολα δημιουργούνται.

(Καλή χρονιά σε όλους.)

Κοιτα παντα υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα αλλα εκτος απροοπτου δεν προκειται να παρω ποτε τιτλο ειδικοτητας αναγνωρισμενο στην Ελλαδα και στην υπολοιπη Ευρωπη γιατι οι θεσεις ST δωθηκανε περσι κι εφετος δινουν μονο κατι ftsta στο επιπεδο μου (ST2) για παρηγορια.

Οσοι κανουν αιτηση για ST1 εχουν καποιες πιθανοτητες ακομα και φετος, ομως απο ST2 και πανω ειναι πολυ σκουρα τα πραγματα.

Για ST1 δεν επιτρεπεται να κανω αιτηση γιατι εχω κανει κιολας δυο χρονια ειδικοτητας οποτε τζιφος! Βεβαια εχω τη δυνατοτητα να παρω ειδικοτητα αναγνωρισμενη μονο στην Αγγλια και φυσικα δεν εχω το προβλημα της ανεργιας αφου εχω σιγουρη θεση για τα επομενα 40 χρονια αμα θελω (staff grade). Αλλα πρεπει να επισημανω οτι ειμαι ενας απο τους μαθητες του 19.5-20 που η οικογενεια και η κοινωνια εσπρωξε στην ιατρικη και γιαυτο τα βρηκα μπαστουνια. Αν και υπαρχουν Αγγλοι που πραγματικα γουσταραν ιατρικη και εμειναν εξω κι αυτοι οποτε μαλλον φταιει το καινουργιο συστημα και το γεγονος οτι η αγγλικη κυβερνηση καταλαβε οτι οι γιατροι κοστιζουν πολυ και αποφασισε να μειωσει τον αριθμο τους (και να τους αντικαταστησει με νοσοκομες και physician's assistants).

Τροποποιήθηκε από idler
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τσάκισε ο παραπάνω υπολογισμός..

Ακόμα να καταλάβω πως βγαίνει...

Υποθέτω με έναν απλουστευμένο και στρογγυλοποιημένο υπολογισμό ,όπως προκύπτει από εδώ:

In England there will be around 9,000 places on speciality training programmes and employers expect there may be as many as 23,000 applications

όπως αναφέρει η σελίδα που παρέθεσε η cianyde.

Άρα, για να είμαστε απόλυτα ακριβείς, όπως πρέπει να είμαστε για κάτι τόσο σοβαρό, μιλάμε για αναλογία 1 προς 2,5.

Και πάλι όμως: ένας υποψήφιος στους δυόμισυ, ή μια αίτηση στις δυόμιση;

Γιατροί είμαστε, ξέρουμε πώς η στατιστική "ανακρίβεια" μπορεί πολύ εύκολα να δημιουργήσει εντυπώσεις. (Χωρίς να αποδίδω τέτοια πρόθεση σε κανέναν.)

Κοιτα παντα υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα αλλα εκτος απροοπτου δεν προκειται να παρω ποτε τιτλο ειδικοτητας αναγνωρισμενο στην Ελλαδα και στην υπολοιπη Ευρωπη γιατι οι θεσεις ST δωθηκανε περσι κι εφετος δινουν μονο κατι ftsta στο επιπεδο μου (ST2) για παρηγορια.

Οσοι κανουν αιτηση για ST1 εχουν καποιες πιθανοτητες ακομα και φετος, ομως απο ST2 και πανω ειναι πολυ σκουρα τα πραγματα.

Για ST1 δεν επιτρεπεται να κανω αιτηση γιατι εχω κανει κιολας δυο χρονια ειδικοτητας οποτε τζιφος! Βεβαια εχω τη δυνατοτητα να παρω ειδικοτητα αναγνωρισμενη μονο στην Αγγλια και φυσικα δεν εχω το προβλημα της ανεργιας αφου εχω σιγουρη θεση για τα επομενα 40 χρονια αμα θελω (staff grade). Αλλα πρεπει να επισημανω οτι ειμαι ενας απο τους μαθητες του 19.5-20 που η οικογενεια και η κοινωνια εσπρωξε στην ιατρικη και γιαυτο τα βρηκα μπαστουνια. Αν και υπαρχουν Αγγλοι που πραγματικα γουσταραν ιατρικη και εμειναν εξω κι αυτοι οποτε μαλλον φταιει το καινουργιο συστημα και το γεγονος οτι η αγγλικη κυβερνηση καταλαβε οτι οι γιατροι κοστιζουν πολυ και αποφασισε να μειωσει τον αριθμο τους (και να τους αντικαταστησει με νοσοκομες και physician's assistants).

Καλά, κανείς δεν θέλει να σταδιοδρομήσει ως ανειδίκευτος γιατρός, ή τελοσπάντων, κανείς δεν ξεκινά με τέτοιο στόχο.

Βέβαια φίλε Idler φαντάζομαι υπάρχει πάντα η δυνατότητα να μεταναστεύσεις (πάλι) για να ειδικευτείς στην Ελλάδα - όπως εγώ τελείωσα Ελλάδα και σκέφτομαι να ειδικευτώ έξω.

Επιπλέον, αν κατάλαβα καλά, κάνεις και φέτος αιτήσεις - μηδένα προ του τέλους κακάριζε, keep your fingers crossed, μπορεί να βρεις κάτι καλό, καλή επιτυχία.

Ποιο είναι το επιχείρημά μου: Ας μη χρησιμοποιούμε τόσο βαριές εκφράσεις, του τύπου "καταστρέφεται η καριέρα σου", παρά μόνο όταν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Ιδίως εδώ μέσα, όπου πολύς κόσμος για να σχηματίσει μια εικόνα για κάτι τόσο σοβαρό όσο η επαγγελματική-επιστημονική του εξέλιξη.

Όσο για το βαθμούς σου στο σχολείο και για το γιατί πήγες στην ιατρική, πονεμένο κι αυτό για πολλούς, αλλά νομίζω είναι άλλο θέμα. Δεν συζητάμε για το αν αξίζει να σπουδάσει κανείς ιατρική, αλλά για το αν αξίζει να αναζήτήσει ένας γιατρός την τύχη του στην Βρετανία.

Τροποποιήθηκε από desiderius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεδομένου ότι κάθε υποψήφιος κάνει περισσότερες από μία αιτήσεις.μήπως η αναλογία θέση/αιτήσεις είναι χειρότερη από την αναλογία θέση/υποψήφιοι?

Πολύ πιθανόν να κάνω λάθος ..και ειλικρινά με ενδιαφέρει να αποσαφηνίσω αυτό που ειπώθηκε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για το βαθμούς σου στο σχολείο και για το γιατί πήγες στην ιατρική, πονεμένο κι αυτό για πολλούς, αλλά νομίζω είναι άλλο θέμα. Δεν συζητάμε για το αν αξίζει να σπουδάσει κανείς ιατρική, αλλά για το αν αξίζει να αναζήτήσει ένας γιατρός την τύχη του στην Βρετανία.

Πολυ απλα εγω προτεινω σε οσους θελουν να κανουν ειδικοτητα εξω να προτιμησουν 1ον ΗΠΑ και 2ον Αυστραλια/Νεα Ζηλανδια. Ειναι μακρια το ξερω αλλα αυτη τη στιγμη ειναι καλυτερα απο Αγγλια. Οσοι Αγγλοι μπορουν φευγουν για Αυστραλια (ακομα και μερικα ατομα που εχουν βρει θεση ST Αγγλια!!!!). Βεβαια η Αυστραλια ειναι μια χωρα 22 εκατομμυριων κατοικων και πιστευω οτι γρηγορα θα κορεστει και αυτη αφου τωρα ολοι εκει πανε, οποτε οσοι το σκεφτεστε πρεπει να βιαστειτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τσάκισε ο παραπάνω υπολογισμός..Ακόμα να καταλάβω πως βγαίνει...
Υποθέτω με έναν απλουστευμένο και στρογγυλοποιημένο υπολογισμό ,όπως προκύπτει από εδώ:In England there will be around 9,000 places on speciality training programmes and employers expect there may be as many as 23,000 applicationsόπως αναφέρει η σελίδα που παρέθεσε η cianyde.

Σωστή Σοφία emrockon Πάντως έχοντας επιβιώσει από πολύ χειρότερες αναλογίες (π.χ. 1/10 για μια υποτροφία του Ι.Κ.Υ.) για μια ακόμη φορά στενοχωριέμαι που δεν το προσπαθώ καν... :rolleyes: Θα μου περάσει ελπίζω! emconfusedemofftopic

Ρε παιδιά αφού 23,000 applications λέει, δεν είναι σαφές ότι μιλάει για αιτήσεις;;;Αν δηλαδή θεωρήσω (αυθαίρετα ok) ότι κάθε υποψήφιος κάνει 3 αιτήσεις, τότε θα μπούνε όλοι!!! emstupid ή :withstupid:emquestionemquestionemquestion:anavwfwties:

Τροποποιήθηκε από Evanescent_doctor
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ απλα εγω προτεινω σε οσους θελουν να κανουν ειδικοτητα εξω να προτιμησουν 1ον ΗΠΑ και 2ον Αυστραλια/Νεα Ζηλανδια. Ειναι μακρια το ξερω αλλα αυτη τη στιγμη ειναι καλυτερα απο Αγγλια. Οσοι Αγγλοι μπορουν φευγουν για Αυστραλια (ακομα και μερικα ατομα που εχουν βρει θεση ST Αγγλια!!!!). Βεβαια η Αυστραλια ειναι μια χωρα 22 εκατομμυριων κατοικων και πιστευω οτι γρηγορα θα κορεστει και αυτη αφου τωρα ολοι εκει πανε, οποτε οσοι το σκεφτεστε πρεπει να βιαστειτε.

Ίσως γίνομαι κουραστικός, αλλά αναγκαστικά θα επαναλάβω μια λίγο παλιότερη άποψή μου: Καλά όλα αυτά, αλλά το θέμα δεν είναι να μας πει καλοπροαίρετα ο Idler κι ο καθένας τη γνώμη του για το πού να ειδικευτεί κανείς. Στόχος αυτής της συζήτησης κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι (μεταξύ άλλων) να ακούγονται αντικειμενικές, ακριβείς πληροφορίες και προσωπικές εμπειρίες, έτσι ώστε οι φιλόδοξοι νεότεροι να σχηματίζουν μια κατά το δυνατόν αντιπροσωπευτική εικόνα της πραγματικότητας. Συνδυάζοντάς την με την πραγματικότητα της δικής τους ζωής, ο καθένας θα σχηματίσει άποψη, ο ίδιος για τον εαυτό του.

Εννοείται η ευγνωμοσύνη μου emthanx για όσους κάθονται να ενημερώσουν και να συζητήσουν, και μάλιστα από τα παιδιά που ήδη έκαναν το βήμα προς το νησί. Ωστόσο οφείλω να το πω: προς το παρόν (για το παρόν θέμα των αιτήσεων για ειδικότητα), δεν βγάζω άκρη και πολύ εύκολα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε desiderius και εγώ λοιπόν θα σου επαναλάβω αυτό που σου είπα παλιότερα. Κατά την προσωπική μου άποψη που σχηματίστηκε από τη δουλειά σε αυτή τη χώρα, αν θέλεις σώνει και καλά να σου πούμε ότι θα γίνεις καρδιολόγος, παθολόγος, χειρουργός κτλπ. ΞΕΧΝΑ ΤΟ.

Βαριά ψυχίατρος, παιδίατρος, αναισθησιολόγος, γυναικολόγος. End of story.

Κατά τα άλλα μπορείς να βρεις μονοετή συμβόλαια, ακόμα και σε ανταγωνιστικές ειδικότητες, να μάθεις πολλά πράγματα και να κάνεις πολλά courses. Όχι όμως FULL εκπαιδευτική θέση.

Δεν ξέρω λοιπόν τι ακριβώς ΘΕΣ να ακούσεις, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια τουλάχιστον όπως την βιώνουμε πολλοί από εμάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν κάποτε είχα γράψει σε αυτό το site πληροφορίες για ειδικότητες στην Αυστραλία, πολλοί γελάγανε

Όποιος θέλει να φύγει για τουλάχιστον 5-10 χρόνια από την Ελλάδα, το οφείλει στον εαυτό του να κοιτάξει άλλες λύσεις και όχι την Αγγλία. Όπως λέει και ο Αντρέας (Αντρίκο, να τα πούμε σύντομα!) άλλο τι θέλετε να ακούσετε και άλλο η πραγματικότητα. Σε 6 χρόνια στην Αμερική και στην Αυστραλία θα είστε ειδικοί, ενώ στο ΓιουΚέι θα ψάχνεστε... Εκτός αν ξέρετε γαλλικά ή γερμανικά. Ελβετία, Βέλγιο, Γερμανία αποτελούν ακόμα βιώσιμες λύσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ όμως είμαι παιδί θαύμα κ θα βρώ θέση... :unsure:

Έχω και ένα χρόνο περίοδο χάριτος να πείσω τον εαυτό μου..

Τέτοιες μέρες του χρόνου θα μου πέσουν οι εναπομείνασες τρίχες...

Τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους... 50 θέσεις Core Surgical Training περίπου βγάζει το North West, ποιός να πρωτοφάει?

Το American dream δηλαδή είναι piece of cake? Αξιοπρεπή σκόρ, αξιοπρεπής έρευνα (στην άλλη μεριά του ατλαντικού), αμερικανικές συστάσεις, 80h/week και κατα πάσα πιθανότητα Upper Rahoula General Hospital.

Το να αναζητήσει κανείς την τύχη του σε αυτές τις χώρες είναι μεγάλη απόφαση. Πρέπει να επενδύσει χρόνο κ χρήμα και να έχει υπομονή. Αρπαχτές του τύπου να παω κ μια τσάρκα στην Αγγλία που είναι κ καλά τα λεφτά δε νομίζω ότι είναι ρεαλιστικές σήμερα..

Έχω γνωρίσει κόσμο που όντως νιώθει ότι καταστράφηκε η καριέρα του με αυτά που έγιναν πέρσι. Όταν περάσεις την ζωή σου από τα 18 στην Αγγλία για να γίνεις γιατρός και το σύστημα σε φτύσει κατά τα 28-29 δεν είναι μικρό πράγμα. Οι περισσότεροι το βλέπουμε από την οπτική γωνία του ξενομπάτη, άμα την φάω την τάπα, με περιμένει η αναμονή μου στην Ελλάδα. Για κάποιους όμως δεν είναι έτσι, και τα πράγματα είναι πιο σοβαρά.

Δύσκολο όμως και όχι αδύνατο. Και έλληνα ξέρω που πήρε 3 συνεντεύξεις για ορθοπαιδική εκτός συστήματος και άγγλο που τον έφτυσε το σύστημα.

Τα βιογραφικά όμως μιλούσαν από μόνα τους.

Όποιος θέλει λοιπόν να δοκιμάσει την τύχη του εδώ πρέπει να μετρήσει τις δυνάμεις του και να είναι ρεαλιστής.

Υπάρχουν ειδικότητες που οι άγγλοι φοβούνται να δηλώσουν λόγω ανταγωνισμού.

Υ.Γ. Ενδιαφέρομαι για ολιγομελές τμήμα Σουηδικών τέτοιο καιρό του χρόνου στην περιοχή του Manchester!

Όσοι ενδιαφέρεστε να ξεκινήσουμε μαζί στείλτε πμ :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και υπαρχουν Αγγλοι που πραγματικα γουσταραν ιατρικη και εμειναν εξω κι αυτοι οποτε μαλλον φταιει το καινουργιο συστημα και το γεγονος οτι η αγγλικη κυβερνηση καταλαβε οτι οι γιατροι κοστιζουν πολυ και αποφασισε να μειωσει τον αριθμο τους (και να τους αντικαταστησει με νοσοκομες και physician's assistants).
Όντως, η κυβέρνηση αυτη τα τελευταία χρόνια αποφάσισε να κάνει περικοπές σε διάφορους τομείς (πχ 2500 job cuts στο BBC) και το NHS ήταν απτους πρώτους . Αν και το πληρώνει ακριβά τώρα γιατί δέχτηκε τρελές κριτικές και τώρα προηγούνται οι Torries έναντι των Εργατικών αρκετές μονάδες, ενώ όταν ανέλαβε ο Μπράουν στην αρχή ήταν αυτός μπροστά αρκετές μονάδες. By the way έχω ακούσει πολλούς φοιτητές να λένε ''στόχος μας είναι να σπουδάσουμε, όχι να ασχοληθούμε με την πολιτική''. Ωστόσο οι επιθέσεις που δεχόμαστε από το σύστημα μόνο με ενασχόληση με την πολιτική μπορούν να αντιμετωπιστούν, με κίνημα αριστερό που ασκεί πιέσεις και δίνει μάχες. Η εξατομίκευση κατά το πρότυπο του καριερίστα είναι το καλύτερο δώρο που μπορούμε να κάνουμε στο σύστημα και σε κάθε νεοφιλελεύθερη κυβέρνηση που θέλει να γ*σει την εργατική τάξη.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημερινό άρθρο της Guardian για τις κριτικές που δέχεται ο Gordon Brown σχετικά με τα προβλήματα εύρεσης θέσεων ειδίκευσης στην Αγγλία

http://www.guardian.co.uk/society/2008/jan/08/health.health

10.45am GMT

Report criticises government role in training of junior doctorsAllegra Stratton and agencies Guardian Unlimited, Tuesday January 8 2008

The official inquiry into why thousands of junior doctors are unable to find training posts has concluded that the government should be stripped of responsibility for the system.

Professor John Tooke's report, published this morning, recommends that future funds to train doctors should be taken out of Department of Health control.

The report comes as the government admits even more junior doctors than last year will find themselves without training.

It has written to trainee medics saying it expects there to be an average of three applicants for every post in 2008.

Last year, two doctors competed for each place. This year the ratio of trained doctors to vacancies is worse with roughly 23,000 doctors in England competing for between 8,500 and 9,000 training posts.

The number of training places is almost half that of last year because those already in the system who have passed certain tests are guaranteed places on the next rung of training.

The British Medical Association has already issued a warning this year that the process could be as fraught as last year's, saying they fear the level of competition might produce a "lottery".

In May of last year, the lack of positions for junior doctors saw thousands of them take to the streets and calls for the then health secretary, Patricia Hewitt, to resign.

Modernising Medical Careers (MMC), the centralised recruitment system devised to ensure the smooth running of junior doctor training allocation, has been beset by problems since its launch.

Its online recruitment process was immediately abandoned after a series of major security breaches including public access to applicants' personal information such as sexual orientation.

There were complaints that the online application forms were so badly worded that the best candidates were not being granted interviews. Consultants tasked with interviewing those candidates selected walked out of interviews because of consistently poor quality interviewees.

The Tooke report highlights pressure from overseas doctors on the employment prospects of young British doctors.

The findings follow on from an interim report in October that concluded government reforms of the system were rushed and lacked cohesion.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

We already have a ‘guinea pig’ … emrockon

If Ppalios makes it, there’s still hope for Greeks in the UK.

If he fails I’ll ask a mod to change my nick to ‘Cassandra’ and I shall wear it proudly. emdevil2

(no malice was intended at the time of writing this post, just good natured lunch break banter)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά!Ενδιαφέρομαι για ειδίκευση στη μικροβιολογία και εφόσον η αναμονή στην Ελλάδα είναι σήμερα γύρω στα 4 χρόνια.Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει εάν είναι δυνατόν το ένα έτος της παθολογίας να γίνει στην Αγγλία και κατά πόσον είναι εύκολο αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

We already have a ‘guinea pig’ … emrockon

If Ppalios makes it, there’s still hope for Greeks in the UK.

If he fails I’ll ask a mod to change my nick to ‘Cassandra’ and I shall wear it proudly. emdevil2

(no malice was intended at the time of writing this post, just good natured lunch break banter)

ppalios is not a guinea pig...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε desiderius και εγώ λοιπόν θα σου επαναλάβω αυτό που σου είπα παλιότερα. Κατά την προσωπική μου άποψη που σχηματίστηκε από τη δουλειά σε αυτή τη χώρα, αν θέλεις σώνει και καλά να σου πούμε ότι θα γίνεις καρδιολόγος, παθολόγος, χειρουργός κτλπ. ΞΕΧΝΑ ΤΟ.

Βαριά ψυχίατρος, παιδίατρος, αναισθησιολόγος, γυναικολόγος. End of story.

Κατά τα άλλα μπορείς να βρεις μονοετή συμβόλαια, ακόμα και σε ανταγωνιστικές ειδικότητες, να μάθεις πολλά πράγματα και να κάνεις πολλά courses. Όχι όμως FULL εκπαιδευτική θέση.

Δεν ξέρω λοιπόν τι ακριβώς ΘΕΣ να ακούσεις, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια τουλάχιστον όπως την βιώνουμε πολλοί από εμάς.

Πολύ σύντομα γιατί δεν έχω χρόνο:

Το ήξερα ότι υπάρχει κίνδυνος να παρεξηγηθώ. Δεν αμφισβητώ ούτε τις προθέσεις ούτε την κριτική ικανότητα καθενός. Επίσης δεν θεωρώ τον εαυτό μου άνθρωπο που εθελοτυφλεί και δεν μπορεί να δεχτεί μια σκληρή αλήθεια. Το μόνο που προσπαθώ να πω είναι ότι πολύ πιο χρήσιμο από την ευπρόσδεκτη (αν και επώδυνη) προσωπική σας διαπίστωση θα είναι όχι απόψεις αλλά δεδομένα. Δεν μου φτάνει το συμπέρασμά σου, αγαπητέ Andreas, θέλω να έχω και μια εικόνα του πώς το έβγαλες. Νομίζω πως η διαφορά είναι σαφής. Είμαι παράλογος; Τι να πω, νομίζω απλώς πως κάθε πληροφορία - πόσο μάλλον η διαδικτυακή - θέλει και την αμφισβήτησή της, αν δεν φαίνεται 100% τεκμηριωμένη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε desiderius,

μήπως πρέπει να σου ζητήσουμε και συγγνώμη επειδή βοηθάμε τον κόσμο στο τομέα της ειδικότητας στο ΗΒ? Σιγά μην κάτσω ξάνα να σου αναλύσω με αποδείξεις και τεκμήρια αυτά που σου λέω ώστε να με πιστέψεις.

Από όσο θυμάμαι τόσο καιρό που γράφω εδώ μέσα δε ζήτησα τίποτα, ούτε κέρδισα κάτι ώστε να χρειαστεί να κάτσω να αποδείξω αυτά που λέω.

Στο κάτω κάτω ένα απλό φόρουμ είναι και ο καθένας καλοπροαίρετα γράφει τη γνώμη του.

Βέβαια αν διάβαζες προσεκτικά θα έβλεπες από που βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα.

Είπαμε δε θέλουμε να μας πει κανείς ευχαριστώ για αυτά που γράφουμε, όχι όμως να μας τη λέτε και από πάνω. ΕΛΕΟΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.