Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Βρε desiderius,

μήπως πρέπει να σου ζητήσουμε και συγγνώμη επειδή βοηθάμε τον κόσμο στο τομέα της ειδικότητας στο ΗΒ? Σιγά μην κάτσω ξάνα να σου αναλύσω με αποδείξεις και τεκμήρια αυτά που σου λέω ώστε να με πιστέψεις.

Από όσο θυμάμαι τόσο καιρό που γράφω εδώ μέσα δε ζήτησα τίποτα, ούτε κέρδισα κάτι ώστε να χρειαστεί να κάτσω να αποδείξω αυτά που λέω.

Στο κάτω κάτω ένα απλό φόρουμ είναι και ο καθένας καλοπροαίρετα γράφει τη γνώμη του.

Βέβαια αν διάβαζες προσεκτικά θα έβλεπες από που βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα.

Είπαμε δε θέλουμε να μας πει κανείς ευχαριστώ για αυτά που γράφουμε, όχι όμως να μας τη λέτε και από πάνω. ΕΛΕΟΣ.

Andreas is correct. And there is no time for arguements or irrelevant discussions these days...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ desiderius, παρότι αντιλαμβάνομαι τη λογική σου (θέλω δεδομένα, όχι προσωπικές εκτιμήσεις), πρέπει να σου θυμίσω ότι γράφεις σε ένα forum στο οποίο γράφουν συγκεκριμένα μέλη-ιατροί, οι οποίοι καταθέτουν την προσωπική τους εμπειρία. Δεν είμαστε το GMC, ούτε ο BMA, ούτε το BBC για να έχουμε στοιχεία και δεδομένα. Τα στοιχεία και τα δεδομένα μας είναι αυτά που διαβάζουμε κι εμείς δημοσιευμένα αλλού. Είναι σε κοινή θέα και όχι κάτω από το τραπέζι. Όπως τα βρήκαμε εμείς, μπορείς να τα βρεις κι εσύ. Ποιος ο λόγος λοιπόν να ρωτάς "πόσο δύσκολο είναι το ένα και το άλλο και το παράλλο", να εισπράττεις απαισιόδοξες απαντήσεις και μετά να λες "ναι αλλά αυτό το λες εσύ"; Φυσικά και το λέει αυτός. Αυτή είναι η εμπειρία του και την καταθέτει.

Για περισσότερα, τσέκαρε το site του MMC, Remedy UK κλπ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά χαρά. Για όσους ασχολούνται αυτή την εποχή με τις ηλεκτρονικές αιτήσεις για ST/CT:

Στο τέλος κάθε αίτησης που θα σταλεί με email λέει signature.Τι γράφουμε εκεί?Θέλουν όντως κανονική υπογραφή(δηλαδή διαδικασία scanner κλπ) ή αρκει να γράψω το ονομά μου με ηλεκτρονική μορφή?

merci

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι τυχαίο που ο Economist.com πρόσφατα αποκάλεσε τον Gordon Brown ''Thatcherite''. Αυτη η πολιτική των περικοπών, η οποία οδήγησε το NHS σε αυτη την τρομερή κρίση, θυμίζει καθαρά εποχές Θάτσερ. Το πληρώνουν όμως οι εργατικοί καθώς έχουν πάρει τον κατήφορο, μάλλον οδεύουν σε εκλογική ήττα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε desiderius,

μήπως πρέπει να σου ζητήσουμε και συγγνώμη επειδή βοηθάμε τον κόσμο στο τομέα της ειδικότητας στο ΗΒ? Σιγά μην κάτσω ξάνα να σου αναλύσω με αποδείξεις και τεκμήρια αυτά που σου λέω ώστε να με πιστέψεις.

Από όσο θυμάμαι τόσο καιρό που γράφω εδώ μέσα δε ζήτησα τίποτα, ούτε κέρδισα κάτι ώστε να χρειαστεί να κάτσω να αποδείξω αυτά που λέω.

Στο κάτω κάτω ένα απλό φόρουμ είναι και ο καθένας καλοπροαίρετα γράφει τη γνώμη του.

Βέβαια αν διάβαζες προσεκτικά θα έβλεπες από που βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα.

Είπαμε δε θέλουμε να μας πει κανείς ευχαριστώ για αυτά που γράφουμε, όχι όμως να μας τη λέτε και από πάνω. ΕΛΕΟΣ.

Αφού με παραπέμπετε στις προηγούμενες σελίδες, θα έχετε διαβάσει επανειλημμένως κι εσείς όλα τα σημεία όπου αναγνωρίζω την ανιδιοτέλεια και την ευγένεια όσων κάθονται να γράψουν οτιδήποτε εδώ μέσα, και πάντα κυρίως των παιδιών που είστε ήδη Βρετανία και άρα πιο πολύ βοηθάτε παρά βοηθιέστε.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν όλα αυτά να γίνουν αντικείμενο κριτικής, έτσι δεν είναι;

Από 'κει και πέρα, Andreas, δεν διατύπωσα καμιά κατηγορία, δεν την είπα σε κανέναν. Ίσως δεν πρόσεξες πως στο αμέσως προηγούμενο σημείωμά μου χαρακτήρισα απόψεις σαν τις δικές σου ευπρόσδεκτες. Εν πάση περιπτώσει, ό τρόπος που γράφω γενικά δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να με ειρωνεύεται, ούτε να μου ζητάει έλεος.

Αγαπητέ desiderius, παρότι αντιλαμβάνομαι τη λογική σου (θέλω δεδομένα, όχι προσωπικές εκτιμήσεις), πρέπει να σου θυμίσω ότι γράφεις σε ένα forum στο οποίο γράφουν συγκεκριμένα μέλη-ιατροί, οι οποίοι καταθέτουν την προσωπική τους εμπειρία. Δεν είμαστε το GMC, ούτε ο BMA, ούτε το BBC για να έχουμε στοιχεία και δεδομένα. Τα στοιχεία και τα δεδομένα μας είναι αυτά που διαβάζουμε κι εμείς δημοσιευμένα αλλού. Είναι σε κοινή θέα και όχι κάτω από το τραπέζι. Όπως τα βρήκαμε εμείς, μπορείς να τα βρεις κι εσύ. Ποιος ο λόγος λοιπόν να ρωτάς "πόσο δύσκολο είναι το ένα και το άλλο και το παράλλο", να εισπράττεις απαισιόδοξες απαντήσεις και μετά να λες "ναι αλλά αυτό το λες εσύ"; Φυσικά και το λέει αυτός. Αυτή είναι η εμπειρία του και την καταθέτει.

Ήμουν υπερβολικός; Ίσως, τι να πω, για να το λέτε τόσοι... Όμως δεν ζήτησα βιβλιογραφικές παραπομπές και στατιστικούς πίνακες, ζήτησα κάτι πιο απτό από εκτιμήσεις.

Ενιγουέι, να μην κουράζω άλλο. Παρακαλώ θερμά, Sovereign, που είσαι και moderator, αν κρίνεις ότι οι τελευταίες μου συμβολές στη συζήτηση δεν προσέθεσαν κάτι, σβησ' τες όπως είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα έλα, δεν σβήνουμε πράγματα έτσι για πλάκα. Εκφράζεις μια λογική πολύ σωστή, θέλεις στοιχεία και όχι μόνο προσωπικές γνώμες. Απλά αν έκανες το research σου καλύτερα, θα καταλάβαινες ότι οι εκτιμήσεις του adrenas και της cianyde είναι μεν απαισιόδοξες, αλλά εκφράζουν την πλειοψηφία των ιατρών του NHS. Σε παραπέμπω και πάλι στο Remedy UK.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ. Ενδιαφέρομαι για ολιγομελές τμήμα Σουηδικών τέτοιο καιρό του χρόνου στην περιοχή του Manchester!

Όσοι ενδιαφέρεστε να ξεκινήσουμε μαζί στείλτε πμ :P

ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΚΑΡΠΑΖΟΕΙΣΠΡΑΚΤΚΗ Ε.Π.Ε

ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Asxeto...

Νομίζω η πολιτική είναι το μόνο σχετικό με τους λόγους για τους οποίους γίνονται περικοπές όπως στο NHS. Βέβαια το σύστημα θέλει εξατομικευμένους καριερίστες, για να επιτίθεται πιο εύκολα στην εργατική τάξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Asxeto...

Νομίζω η πολιτική είναι το μόνο σχετικό με τους λόγους για τους οποίους γίνονται περικοπές όπως στο NHS. Βέβαια το σύστημα θέλει εξατομικευμένους καριερίστες, για να επιτίθεται πιο εύκολα στην εργατική τάξη.

Empros lae!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Are you even interested in medicine or just in politics? Why don't you and chummies just p*** off and leave us in peace????????? emsexwarsemsexwars:anavwfwties:

Asxeto...

Νομίζω η πολιτική είναι το μόνο σχετικό με τους λόγους για τους οποίους γίνονται περικοπές όπως στο NHS. Βέβαια το σύστημα θέλει εξατομικευμένους καριερίστες, για να επιτίθεται πιο εύκολα στην εργατική τάξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς της διαδικασία που απαιτείται για το FY2 που λέει ότι ' Have their Medical School's Dean written approval to apply fow UK Foundation Programme' Πώς γίνεται? Συνοδεύεται και από έχα αρχείο Word που σου δίνει να συμπληρώσεις αυτή τη φόρμα. Αυτό που ρωτώ είναι πώς γίνεται σε ελληνικό πανεπιστήμιο αυτό το χαρτί?Εκτυπώνεις το χαρτί δηλαδή, το συμπληρώνεις και το πας στη γραμματεία του Πανεπιστημίου σου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Stevieray,

Το Dean's Approval doc πρέπει να στο συμπληρώσει και να στο υπογράψει ο Πρύτανης του πανεπιστημίου σου.

Δε νομίζω όμώς κανείς (Πρύτανης, καθηγητής ή γραμματέας) να γνωρίζει περί τίνος πρόκειται

και μάλλον θα χάσεις άδικα το χρόνο σου.

Είσαι σίγουρος ότι το χρειάζεσαι για Stand-alone FY2 post?

Μέχρι τώρα δεν είχαν ζητήσει κάτι τέτοιο παρά μόνο για πλήρη Foundation Programme post (that is 2 years:FY1+FY2)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω και τους δύο. Και εγώ το ίδιο σκέφτηκα, ότι αν πάω με το χαρτί αυτό στον πρύτανη θα κρεμάσει ένα στόμα ως το πάτωμα. Απλώς το είδα στα κτριτήριά τους. Από όσα διάβασα εδώ μέσα μπορώ ισχύει ότι να παραλείψω το FY1 και να αιτηθώ μόνο για FY2? Πέρα από τα ALS και το ALTS χρειάζεται κάτι άλλο? Μέχρι και το IETLS ή τέλοσπάντων πώς το λένε δεν είναι απαραίτητο?

Επιπλέον γνωρίζει κανείς από ποιο χρονικό διάστημα πηγαίνεις αγγλία? Γράφει στο αντίστοιχο ενημερωτικό ότι η εργασία ξεκινάει από Αύγουστο, αλλά ωστόσο σου ζητάνε να έχεις τη δυνατότητα να εργαστείς εκεί από το Δεκέμβριο. Δηλαδή από πότε πας εκεί και το κυριότερο από πότε αρχίζεις να πληρώνεσε.

Εάν έχουν ήδη απαντηθεί αυτά τα ερωτήματα ζητώ κατανόηση γιατί στις τελευταίες 7-8 σελίδες που διάβασα για το topic δεν βρήκα απαντήσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από όσα διάβασα εδώ μέσα μπορώ ισχύει ότι να παραλείψω το FY1 και να αιτηθώ μόνο για FY2?

Όπως κι εγώ άργησα μα κατάλαβα, δεν είναι ακριβές να πεις ότι "μπορείς να παραλείψεις το F1": δεν δικαιούσαι F1. Για την κεντρική διαδικασία επιλογής γιατρών για το διετές Foundation Programme που ξεκινάει Οκτώβρη-Νοέμβρη και περιγράφεται στο http://www.foundationprogramme.nhs.uk [και για την οποία είναι απαραίτητο το γράμμα του πρύτανη που αναφέρεις] ΔΕΝ μπορούν να κάνουν αίτηση οι απόφοιτοι ελληνικών, εξαετών σχολών, και γενικά όσοι δικαιούνται full registration στο GMC. O λόγος είναι ότι το δικό μας έκτο έτος είναι αντίστοιχο του F1 - λέμε τώρα...

Αυτό που δικαιούσαι να αιτηθείς είναι stand-alone post, δηλαδή μια θέση foundation house officer που δεν θα καλυφθεί από την κεντρική διαδικασία. Αυτές οι θέσεις προκυρήσσονται την άνοιξη και είναι για ένα έτος, αρχίζοντας από Αύγουστο. Κανονικά κι εκεί μπορεί να σε απορρίψουν από F1 θέση, αλλά υποθέτω πως όχι απαραίτητα. Και δεν καίγεσαι κιόλας, αφού μπορείς να κερδίσεις χρόνο και να πας κατευθείαν στην F2. Μπορείς επίσης να διεκδικήσεις μια από τος θέσεις που προκυρήσσονται όλο το χρόνο, και πρόκειται για εκείνες που μένουν κενές γιατί ο γιατρός στη μέση της χρονιάς παίρνει άδεια κύησης ή παραιτείται ή τον διώχνουν ή πεθαίνει κτλ. Αυτές είναι για το υπόλοιπο του τρέχοντος foundation year, γι' αυτό λένε συνήθως "από ας σουν ας πόσιμπλ ΜΕΧΡΙ το Αύγουστο. Τσέκαρε πχ μια θέση που δημοσιεύτηκε πριν λίγες μέρες στο NHS jobs. (ASAP= as soon as possible)

Οι θέσεις που σου περιγράφω δεν προκυρήσσονται κεντρικά αλλά από τα αντίστοιχα deaneries, που κάνουν και την επιλογή, οπότε θεωρητικά τα κριτήρια σαν το IELTS ίσως είναι πιο χαλαρά - όμως προσωπικά δεν θα ξεκινούσα να φύγω για ΗΒ χωρίς IELTS στα χέρια μου.

Τροποποιήθηκε από desiderius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Desiderius είσαι πολύ κατατοπιστικός και ευχαριστώ. Βλέπω ότι δεν διαφώνησες για όσα είπα για ALS #- ALTS οπότε υποθέτω ότι είναι σωστά. Για το IETLS θα προσπαθήσω να το πάρω εφόσον μόνο + μπορεί να θεωρηθεί.

Από τα λεγόμενά σου όμως καταλαβαίνω ότι δεν έχω πιάσει πώς λειτουργεί το σύστημα. Κατάλαβα όσα είπες για ASAP αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πώς να κινηθώ.

Δηλαδή να αιτηθώ μόνο για FY2 και μάλιστα όχι κεντρικά αλλά μέσα από τα deaneries?

Αυτά που πρέπει να κάνω μέχρι να αιτηθώ είναι

Α) να πάρω τα ALTS , ALS

B)να πάρω το IETLS

Γ) να παρακολουθώ τα deaneries και όχι το κεντρικό τμήμα οργάνωσης του FY2 και να αιτηθώ για FY2 μόνο

Δ)Να γραφτώ στον ιατρικό σύλλογο της Αγγλίας (αυτό πριν κάνω την αίυησή μου ή μετά?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ: Στην ιστοσελίδα http://www.foundationprogramme.nhs.uk/ περιγράφει ένα διετές Foundation Programme και μια κεντρική διαδικασία κατανομής νέων γιατρών σ' αυτές τις θέσεις που ξεκινάει με αιτήσεις τον Οκτώβριο. Αυτό όλο ξέχνα το: Ως απόφοιτοι ελληνικών ιατρικών σχολών δεν δικαιούμαστε να πάρουμε μέρος. Το F1 μάς αναγνωρίζεται, είναι σαν να το έχουμε κάνει. Ωστόσο (υποθέτω πως) παραμένει απαραίτητη προϋπόθεση για να δουλέψουμε Αγγλία το να τελειώσουμε και F2. (Έχει κανείς αντίθετη γνώμη;) Οι θέσεις που μπορούμε να διεκδικήσουμε είναι αυτές που περιέγραψα - αυτές που διαχειρίζονται μόνα τους τα deaneries.

Τώρα, το αν θα πας κατευθείαν για F2 είναι μια καλή ερώτηση. Όταν σκεφτόμουν σοβαρά να φύγω Αγγλία έλεγα να ξεκινήσω με F1: μια συμφοιτήτρια που πήγε ΗΒ το 2006 μου είπε ότι είναι αρκετά δύσκολα και είναι καλό να μην πέσεις με τη μία στα βαθιά του F2. Ωστόσο η συντριπτικά επικρατούσα άποψη εδώ μέσα είναι ότι δεν αξίζει να χάσεις χρόνο για το F1. Από τη στιγμή που δεν έχω πάει Αγγλία και δεν έχω προσωπική πείρα, δεν μπορώ να πω κάτι άλλο.

Για τις θέσεις που προκυρήσσονται και μπορείς να διεκδικήσεις μπορείς να ενημερώνεσαι από το NHS Jobs. Μπορείς να δώσεις και το email σου και όρους αναζήτησης (πχ foundation house officer) και θα σε ειδοποιούν όποτε προκυρήσσεται θέση. Παρομοίως: BMJ Careers.

Για τον ιατρικό σύλλογο υποθέτω ότι προφανώς πρέπει να γραφτείς πριν τις αιτήσεις σου. Δεν έχω γραφτεί ο ίδιος και δεν μπορώ να πω κάτι άγκυρο επιπλέον. Παρομοίως για το ποια είναι τα πιο σημαντικά προσόντα - όπως πτυχία και σεμινάρια: ό,τι ξέρω από εδώ μέσα κυρίως το ξέρω.

Για πιο πολλά, και για το κυριότερο, ποιο θα ήταν το καλύτερο βήμα για να ξεκινήσεις (κι αν αξίζει να το κάνεις) αφήνω να απαντήσουν συνάδελφοι με προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παραμένει απαραίτητη προϋπόθεση για να δουλέψουμε Αγγλία το να τελειώσουμε και F2. (Έχει κανείς αντίθετη γνώμη;)

Not quite...

If one has finished 12m of agrotiko, or, 12m 'Idikotitas' I don’t see what could stop them for applying for CMT1 or whatever XXX1.

All you’d need would be a piece of paper saying you’ve got foundation competencies...

If you could go straight into a specialty post, why would you stick with FY2?

If you can’t get that coveted specialty post...by all means do the FY2, to gain experience on how the NHS works, audits et.c and boost your CV .But, truth is you CAN get away with never having done it.

Τροποποιήθηκε από cianyde
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Aυτό το αγνοούσα και γι' αυτό ήμουν επιφυλακτικός, ευτυχώς που με διορθώνεις αγαπητή Cianyde. Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε αν το πέτυχε κανείς στην πράξη.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Aυτό το αγνοούσα και γι' αυτό ήμουν επιφυλακτικός, ευτυχώς που με διορθώνεις αγαπητή Cianyde. Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε αν το πέτυχε κανείς στην πράξη.

Θα ξέρουμε σε ενάμισι μήνα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

New rules to limit non-EU doctors

Doctors resident outside the EU will no longer be able to apply for postgraduate training posts in the UK under new immigration rules

The Home Office announcement follows sustained criticism from doctors' bodies that UK graduates are unable to find work due to the competition.

The new rules will come into effect for the 2009 recruitment round.

In the past, the NHS has employed many foreign doctors because there were too few UK medical graduates.

Employers will see this as a positive step in addressing the current oversupply of doctors

Steve Barnett

NHS Employers

But an expansion of medical school places redressed this shortage, leaving doctors fighting for places.

The rules, which will not apply to those doctors already working in the NHS, will produce a drop of between 3,000 and 5,000 overseas applications next year, official estimates suggest.

This year it is thought there will be about 9,000 places on speciality training programmes, and employers expect there may be as many as 23,000 applications.

Without a training post, a junior doctor cannot become a GP or consultant.

Wasting money

Critics argue that it is a huge waste of taxpayers' money to spend some £250,000 on training each medical graduate and then being unable to provide them with a job.

Others suggest that such fierce competition for places among both foreign and UK candidates mean patients end up with the best possible doctor in the job.

Health Secretary Alan Johnson said: "I cannot stress enough that we are not closing the door to international doctors working in the NHS. These new rules only apply to training places in the UK.

"International doctors will still be able to come and work in the NHS in thousands of other non-training posts and will still be able to fill training places in shortage specialties."

Separately, the government is currently appealing to the House of Lords against ruling which stopped them giving priority to UK graduates over foreign doctors already here in the UK.

The British Association of Physicians of Indian Origin (BAPIO), the organisation which challenged this guidance, said the new immigration ruling was the right decision but "very late".

"We have been warning the government about this for many years. Of course we should be looking after local applicants first," said Dr Ramesh Mehta, BAPIO's president.

"What's important is that those who are already here - who came here in good faith in different times - are not discriminated against."

Maximise opportunity

NHS Employers said it too welcomed the decision.

"Employers will see this as a positive step in addressing the current oversupply of doctors," said director Steve Barnett.

"We have grown the graduate workforce in the UK and now need to maximise opportunities for UK and EEA graduates by giving them priority in the first few years of their postgraduate training."

Shadow Health Minister Stephen O'Brien said the measures should relieve UK doctors of some of the pressure but that better workforce planning could have avoided the situation in the first place.

"And what will happen if we end up needing doctors from outside the EU in the future? I fear a bad taste may be left in the mouths of doctors who have left home and family behind to bring their expertise to the NHS."

Dr Hamish Meldrum, of the British Medical Association, said: "Taxpayers have made a major investment in the careers of UK doctors, and it makes sense to manage the numbers of international doctors coming to work in the NHS in future.

"Our concern is that the overseas colleagues already working in the UK are being both scapegoated and sent confusing messages.

"At a time when they need clarity, it's being made very unclear to them what jobs they can apply to and when."

http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/7230987.stm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.